Advertentiën. INGEZONDEN. Mijnh. de Redacteur Een plaatsje s. v. p. tot herstel van een fout. In uw laatste krant wordt gezegd, dat ik bij mijn pleidooi van 11. Vrijdag, tot vrijspraak van P. B., geconcludeerd heb. Dit is niet volkomen juist. Naar mijne be- scheide meening, moet dc rechter in casu ontslag van rechtsvervolging uitsprekeu. 't Blijft voor den delinquent wel hetzelfde en 't groote publiek zal dat onderscheid wel niet zoo aanstonds vatten. Maar toch acht ik deze opmerking noch onnoodig noch on dienstig. Met achting enz., LASONDER. Nieuwediep, den 19den Februari 1884. Mijnheer de Redacteur Aangenaam zoude 't mij zijn een plaatsje in Uw veelgelezen blad te willen openstel len voor onderstaande regelen Jl. Zondag eeuige familieleden uit de hoofdstad te logeeren hebbende, was 'tmij aangenaam hun in de gelegenheid te kunnen stellen, naar het lokaal „Tivoli" te gaau, alwaar de vereeniging Burgerkring Harmonie een buitengewone uitvoering gaf. Was de goede reputatie dier vereeniging mij bekend, zoo was het gekozen stuk, „Mathilda of een Vrouwenhart,mij althans vreemd. Ik zou langwijlig worden door in allen bijzonderheden, dit stuk betreffende, te tre den; alleen wil ik mijn verrassing uiten en mijn dank betuigen voor het schoone spel dat Mej. S. in de hoofd- en titelrol ons te zien gafde slotscène in het 2de bedrijf, de strijd tussehen liefde en plicht was aan grijpend schoon, en maakte door haar na tuurlijke voordracht op de bezoekers een diepen indruk. Het uitmuntend spel van den schilder en Tannenhof bracht niet weinig bij om het publiek in verrukking te brengen in een woord alle rollen waren goed bezet en werden met een welverdiend applaus begroet. Ook het nastukje, „de April-beweging," werd verdienstelijk afgespeeld. Het geheel was schoon, en dankbaar ver liet ik met mijne familie het lokaal, met den wensch nog dikwijls de vereeniging Bur gerkring te zien optreden met zulke krachten. U dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, Mijnh. de Redacteur, blijf ik Uw getrouwe lezer en Dienstw. Dienaar, N. Stoom vaartberichten Het stoomschip Prinses Wilholmina, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Point de Galle 16 Februari. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Aden 14 Februari. Het stoomschip Voorwaarts, van Java is Febr. te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip Prins Frederik, van Java naar Amsterdam, is 17 Febr. te Frioul (Marseille) aangekomen en dienzelfden dog vertrokken. Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Java, passeerde 17 Februai kaap Roca. Markt-Berichten. Hoobn, 16 Febr. Tarwe f8.50 a 9.25, Gerst fö.50 a 6, Haver f4 a 4.50, Erwten: witte fll a 13, groene f 15 a 16.50, grauwe f 15.75 a 17, vale f 10 a 12, bruine boonen f14 a 16, 2 Paarden f 90 a 150, 20 Schapen f 20 a 28, 103 Lammeren f 20 a 26, 29 Kalveren f6 a 20, 40 Varkens f 12 a 18, 144 Biggen f 4 a 9, 80 Kippen f0.90 a 2, 2900 Kipeieren f3.50 a 4 per 100, 755 koppen Boter f 0.75 n 0.82$. Alkmaar, 16 Febr. Aangevoerd 2 Paarden f85 a 190, 4 Koeien en Ossen f195 a 240, 42 nucht. Kalveren f5 a 24, 120 Schapen f 16 a 30, 58 msgere Varkens f 12 a 18, 154 Biggen i 6 a 9, 5 Bokken en Geiten f 4 a 12, Boter per kop ('s mid dags 12 uur) f0824 a 0.95. Visscherij-Berichten. 18 Febr. vm. 5 Hamburger schuiten met 6 wichtjes groote schol, per w. f20. een partij roggen f130. 2 tal haring, p. tal f 12. 19 Febr. 6 tal haring, per tal f10. enkele schuiten nnar zee. 314*' STAATS LOTERIJ 5de KUsee. 8ete Lijst. No. 981, 1358, 1788, 10689, 16768 elk 11000. No. 904, 3651, 8872, 9744, 11793, 19004 elk f400. No. 2407, 8637, 6664, 9254, 11433, 11856, 18567 f200. No. 379, 435, 2042, 3189, 3319, 8947, 10554, 13314, 14825, 15845, 16798, 17684, 19499 elk f100. Burgerlijke Stand Helder. V.n 15 tot 19 Febr. 1884. ONDERTROUWD: J. Leen, sohilder, en T. Mooijen. GEHUWDGeene. BEVALLENA. P. Penning geb. Mau- rits, z. A. F. Schellinger geb. Groen, z. F. J. Goudswanrdt geb. Prins, z. M. J. de Bruijn geb. Snitselaar, d. N. Jupijn geb. Fehres, d. N. de Wit geb. de Roos, d. J. Krijnen geb. van Nijendaal, z. N. J. de Koniug geb. Weijnen, z. W. A. M. van Ewijk geb. van Holy, d. OVERLEDEN: C. van der Werff, 44j. H. Keizer, 4 j. J. C. Meenwsen, 3 j. H. F. de Vroome, 2 m. Vervolg der Berichten. Heden wordt alhier den 67stcn verjaardag van Z. M. den koning op de gebruikelijke wijze gevierd. Van publieke gebouwen en bij particulieren wappert de Nederlaudsche vlag, de oorlogsschepen zijn gepavoiseerd eu het garnizoen houdt parade. De mu ziek eu het kader der Art Schutterij neemt aan de parade deel. Het wacht schip geeft het koninklijk saluut van 101 kanonschoten. In de prachtig gedecoreerde zaal van Tivoli" had gisterenavond het Generaal Assaut van de korpseu In fanterie en Artillerie, alhier iu gar nizoen, plaats. Op het tooneel, waar de buste van Z. M. den koning, omringd door een trofée, prijkte, werden scherinoefe- uingeu op de verschillende wapens gehouden, waarbij door de excutanten proeven van groote bedrevenheid en vaardigheid werden afgelegd. Met geuoegen zagen we dat de beoefening der gymnastiek bij het leger meer en meer op de rechte waarde wordt ge schat. De vooroefeningen werden juist eu netjes uitgevoerd eu bij de school oefeningen bleek dat er degelijk on derricht gegeven wordt. De keur- oefeningen werden herbaalde malen door luide bravoos gevolgd en die waren dan ook welverdiend. Vlugheid, l^kacht en behendigheid kampten om den voorrang. Met een paar goed gearrangeerde tableaux - vivaut werd deze afdeeliug besloten. Een grappig blijspel diende als toegift. Heden namiddag wordt in Musis Sacrum, alhier, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning, een schietwedstrijd gehouden, geor ganiseerd door 't bestuur der ver eeniging Artillerie Vrijkorps." Dit concours wordt bijgewoond, behalve door de leden, door den majoor-com mandant, verdere officieren en onder officieren der dd. Artillerie-Schutterij, alsmede door 't bestuur en de leden der onderofficiers-vereeniging voor land- en zeemacht Vaderland en Oranje." Vóór den aanvang van den kampstrijd, vatte de heer T. Mooy, voorzitter der regelings-commissie, het woord op, om allen aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, om mededeelingen te doen betreffende dit concours en om ten slotte te wijzen op 't gewicht van dezeu nati- onalen feestdag voor heel het Vader- laud en 't Huis van Oranje. Met geestdrift werd door de aanwezigen ingestemd met het slotwoord des sprekers: Lang leve de Koning, eu zijue regeering zij voorspoedig voor 't dierbaar Vaderland De uitslag van den wedstrijd is bij het afdrukken van dit nommer nog niet bekend. Er wordt hardnekkig gekampt. Hedenavond houdt de onderof- ficiersvereening van land- eu zeemacht »Vaderlaud en Oranje," tereerevan 's konings jaarfeest, een buitenge wone vergadering in Tivoli. 't Gezelschap Ernst en Scherts zal morgen, Woensdagavond, iu Tivoli een buitengewone vergadering hou den, waarin zal worden opgevoerd het tooneelspel »de herberg bij de Waldpoort of Steen wijk in 1581," en het blijspel »de Vredestichters." De eisch tegen den jongeling P. B., die Vrijdag jl. voor de Arrond. Rechtbank te Alkmaar terecht stond, (zie ons vorig nommer), is acht dagen gevangenisstraf en een paar geldboeten. De bevolkiug der gem. Helder bestond op 31 December 1882 uit 10000 maan. en 10039 vr., totaal 20039 personen. In den loop van 1883 vermeerderde het zielental door geboorten met 364 m. en 363 vr., totaal 727; en door vestiging in de gemeente met 1693 m. en 701 vr., totaal 2394. De bevolking vermin derde in genoemd jaar met 233 m. en 185 vr., totaal 418en door ver trek uit de gemeente met 1704 m. eu 887 vr., totaal 2521. Op 31 Dec. 1883 telde deze gemeente eene be volking, bestaaude uit 10120 m. en 10031 vr.. totaal 20151. Het aantal inwoners was dus in den loop des jaars met 112 vermeerderd. Bij de bevolking zijn gerekend 1888 perso nen, behoorende tot de Zeemacht, met inbegrip van liet batailion Mariniers, en 297 personen van de Landmacht. Behalve de overledenen en gebo renen, zijn in 1883 levenloos aan gegeven 29 m. en 22 vr. Er zijn in dat jaar iu deze gem. 209 huwelijken gesloten, als166 tussehen jonkmans en jougedochters, 14 tussehen jonkmans en weduwen, 1 tussehen een jonkman en een ge scheiden vrouw, 10 tussehen weduw naars en jougedochters, 16 tussehen weduwnaars en weduwen, en 2 tus sehen gescheideu mann. en jonged. Er hebben 4 echtscheidingen plaats gehad en 12 tweeling-geboorten. De R. C. Kerk in de Nieuw- straat zal weldra van een toren voor zien worden. Met den bouw is men reeds begonneu de daarvoor bestemde klok werd gisterenavond gewijd de plechtigheid werd verricht door den Eerw. heer Russcheblat, deken van Alkmaar. Bij de aankomst van den trein, die Zondag om 2 uur 2 min. te Schagen moest, aankomen, doch 20 min. te laat kwam, stond de post- coupé in brand. Door den wagen spoedig af te haken bleven de brieven en postpakketten bewaard. De brand, die door kachelwarmte moet ont staan zijn, werd door het spoorweg personeel gebluscht. Eeu der debitanten in de Staats loterij had jl. Maandag nog twee geheele loten in de thans trekkende 5e kl. Alle moeite om de twee loten, die voor den koopman een bedrag van ongeveer f 145 vertegen woordigden, te veel om te wagen, te 's-Hage aan den man te brengen, waren vruchteloos. Dinsdagochtend echter vond hij te Rotterdam een kooper voor f115. Op een dezer loten viel een uur later de hoogste prijs van f 100.000. De vreugde van den kooper en de spijt van den verkooper laten zich begrijpen. De millioenen-juffrouw. Het is nu volgens den Amsterdamscheu briefschrijver in Pr. Gr. Ct. bekend geworden, dat er nog een door Jaantje Struik benadeelde bestaat, iemand te Arnhem, die zij er voor f 180.000 (zeggehonderd- en tachtig duizend gulden) in heeft laten loopen, maar die, om buiten het proces te big ven en het geld toch verloren achtende, er maar een schenking vau maakte, toen het onderzoek begon. Naar men verneemt, moet de schouwing van het lijk van den per soon, van wien vermoed werd dat hij door zijn stiefzoon te Alfen zou zijn vergiftigd, aan het licht gebracht hebben, dat er geen sprake vau ver giftiging is, zijnde de man aan een en natuurlijken dood gestorven. Een man van 29 jaren, J. ge naamd, door de arrondissements-recht- bauk te Breda, wegens deelneming aan vechtpartijen tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld, welk vonnis heden door hem moest worden on dergaan, heeft zich uit vrees Vrijdag door ophanging van het leven be roofd. Naar de N. IJselbode verneemt, big ven de gebr. Arends, te Zutfeu in arrest, ofschoon geconfronteerd met hun aan den moordaanslag ontkomen slachtoffer Ulkeman, alle schuld of medeplichtigheid aan de misdaad, te Heinoo gepleegd, ontkennen. Inmid dels bevinden zich de uit 't kabinet van den landbouwer Grooteboer ont vreemde voorwerpen in het bezit der justitie te Zutfen. Ulkeman zal zich waarschijnlijk binnen kort naar Kleef hebben te begeven, om zich te vergewissen of hij ook den aldaar gedetineerden hoofdschuldige Schepop herkent, in wiens bezit de portemounaie werd gevouden. welke de booswichten den schijndooden Ulkeman uit den zak haalden. Eenige ingezetenen van Raalte, vóór een paar jaren door de heereu Kuipers vau Steggerda tot landver huizing naar Dacota overgehaald, zullen, naar men verneemt, spoedig doodarm naar Nederland terugkeereu. Bij een voorstelling vau een onzer rederijkerskamers ten platte lande, moest het tooneel eeu lusthof voorstellen, met fraaie bloemeu. Hoe aan bloemen te komen De natuur leverde ze nog niet en koopen van kunstbloemen was in strijd met den toestand der kas. Toch werd de lusthof vertoond en was zóó fraai met bloemeu getooid, dat de toeschouwers verrukt waren. Vooral de dames waren geheel bewondering. De geest drift week echter, toen men naar huis zou gaan. Alle dameshoeden toch, die in een voorkamer waren geborgen, had men van bloemen en bladeren beroofd, om er het tooneel mede te versieren. De vindingrijkheid van de tooneelspelers zou tot een standje aanleiding gegeven hebben, zoo zij niet ten slotte de lachers op hunne hand hadden gekregen. (Prov. Nbr.) Wij zijn nog niet van den winter af. Hoe zacht hg tot dusvere geweest moge zijn, hij zal, volgens de weerkundigen, ons nog zijn streng heid doen gevoelen, zonder genade voor de onvoorzichtige bloesems eu uitspruitsels, die zich reeds vertoon den. Prof.Reis,te Mainz,die onlangs een voordracht over dit onderwerp hield, voorspelde op wetenschappelijke gron den, dat wij in dezen winter nog koude en sneeuw zullen krijgen. Ook de theorie der zonnevlekken spreekt voor die voorspelling. Uit Noorwegen wordt gemeld dat Engelsche visschers iu de Noord zee een postzak gevonden hebben, bevattende een gedeelte der mail van Noorwegen naar Amerika, die iu Januari van het vorige jaar met hot verongelukte schip »Cimbria" uit Hamburg verzonden is. De politie van Londen heeft Zaterdag, naar zij meent, een be langrijke arrestatie gedaan. Men zegt, dat zij uit Amerika eeu tele gram had ontvangen, meldende, dat twee leden van de dynamietpartg zich te New-York ingescheept hadden naar Londen, aan boord van de Per- sian Monarch. Volgens het telegram hadden deze individuen een belang rijke som gelds en een hoeveelheid dynamiet bij zich. Zaterdag liep het bewuste schip in de Milwall Docks binnen, waar de detectives spoedig twee passagiers zagen, die aan het op gegeven signalement beantwoordden. Deze reizigers hadden twee groote koffers bij zich, waarvoor zij de grootste zorg hadden en die zij naar de bewaarplaats van Fenchurch lieten brengen. Toen zij huune bevelen hadden gegeven, vertrokken zij, zeg gende spoedig terug te zullen komen. De politie legde beslag op de twee koffers, deed ze openen en vond er ruim 30.000 gulden in goud, een aantal papieren en verscheidene pak jes in, die wanneer het Amerikaansche telegram waarheid bevat, dynamiet moeten inhouden. De twee Ameri kanen, die op de vlucht gegaan waren, werden nog gegrepen. Beiden waren voorzien van een revolver eu hadden groote sommen gelds bij zich. De politie heeft de twee vreemdelingen naar het bureau van Senthing Lane gebracht, waar zg nog gevangen ge houden worden. De Russische politie heeft weder eenige personen gearresteerd, die verdacht worden den moord op den luitenant kolonel Soudeikin gepleegd te hebben. Hieronder bevindt zich een Italiaansch werkman, vau wien het bewijs geleverd is, dat hij tegen den winter een zelfden ijzeren stok gekocht heeft, als die, waarvan de moordenaars zich bediend hebben om Soudeikin en zijn neef te treffen. Kapt. Wm. J. Card, gezag voerder van het kustvaartuig »de Turban," een schoener vau 163 ton, heeft meldenswaardige bijzonderheden medegedeeld van zgue ervariugen op zijue jongste reis van Noord-Carolina naar Nieuw-Schotlaud, eeu afstand van 600 Eug. mijlen. Hij was zwaar geladen met spoorstaven, zoodat zijn boorden niet meer dau 2 voet boven water uitkwamen. Den derden dag stak er een storm op uit 't Westen; het schip was weldra geheel aan het spel der golven prijs gegeven, ook door dat een dwarsgolf, die van een vroegereu Zuiderstorm afkomstig was, er telkens met vreeselijk geweld op brak. Den vierden dag besloot de kapitein het met olie te beproeven. Hij stelde een man aan den boeg met een kleine kan olie, om er bg elke zware zee iets uit te gieten. De voorraad was zeer beperkt eu er werd telkeus niet meer dan een klein bierglas uitgestort. Eerst gebruikte hij pe troleum. Doch dit gaf niet genoeg. Toen werd eeu vat lijnolie, waarvan 10 gallons, als vrachtgoed, aau boord waren, aangesproken. De uitslag was »iu ieder opzicht bevredigend." 15 uur lang word er mee voortgegaan toen was de voorraad uitgeput. Maar het geweld van den storm was nu ook voorbij en »de Turban" kwam in veilige haven. Kapitein Card verklaart, dat het geweld der aanrollende baar telkens door de olie verlamd was, zoodat zij niet over het vaartuig kon breken »zonder de olie zou het schip het onmogelijk hebben kunnen houden." Ook dit jaar worden sommige deelen van Noord-Amerika door over stroomingen hevig geteisterd, en het water stijgt in de overstroomde stre ken nog voortdurend, behalve bij Wheeliug, waar het water langzaam valt. De nood heeft overal eeu hoog punt bereikt, en men zal in de nood zakelijkheid komen iu de plaatsen Wellsburg en Moundsville ongeveer 20,000 menschen van voedsel en klee ding te voorzien. Iu Cincinati is het water nog hooger dau in 1882 en het water is ook daar nog stijgende. De leden van het congres uit de staten Ohio, Kentucky en Wrest-Virginië zul len te Washington bgeenkomen, om vau het congres geld te bekomen tot ondersteuning der noodlijdenden. DUUR BROOD. In Engeland wordt op het oogenblik in de dagbladen de vraag besproken, waarom aldaar de broodprijzen niet dalen. In 1880 was de prijs vau tarwe 43\/o shilling het quarter (qnarter 12.7 KG.) verleden jaar bedroeg de prijs 407a shilling het quarter, terwijl men op het oogenblik voor dezelfde hoeveelheid slechts van 34 tot 40 shil ling betaalt. Waarom mogen Britsche huisvaders niet voordeel trekken van die daling der prijzen? vraagt de Daily Telegraph. Zoo veel brood wordt gegeten, dat een verschil van een cent op een brood een bezuiniging voor het volk van honderdduizenden guldens beteekent. De bakkers, die tot nu toe geant woord hebben, beweren dat ze niets te maken hebben met tarweprgzen, maar eukel met meelprijzen. Daar in de meeste beschaafde landen, waar ver- valsching vau voedsel gestraft wordt, tarwemeel van tarwe vervaardigd wordt, zou men denken dat de prijs van meel geregeld werd door den prijs van tarwe. Daar dit in Eugeland het geval niet schijnt, stelt een der Engelsche bladen een onderzoek in omtrent de brood- meel- eu tarweprgzen in de naburige landen, om te ontdekken of nergens het volk eenig voordeel trekt van de daling van den graanprijs. (Handelsblad.) Ondertrouwd J. LEEN Lz. en T. MOOIJEN. Texel en Helder, 15 Februari 1884. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2