'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1150. Zaterdag 23 Februari 1884. Twaalfde Jaargang. VesrseMjBt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poat75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BarcasiSPOORSTRAAT ea ZIIIDSTRAAT. Aav©rtentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Opkomst der Zon 7 2 in. Onderg. 5 u. 25 m. Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Vasten avond. - N. Maan. Wobnsdag 27 Aschdag. Dondehdag 28 Vnüdag 29 MAART, Lentemaand, 31 dagen. Zatbrdao 1 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Febr. 1884. Dinsdagavond hield de vereeni- ging Vaderland en Oranje" een feestelijke bijeenkomst in de uiterst net gedecoreerde zaal van >Tivoli." Talrijk waren de leden en genoodig- den opgekomen. Tot opeuiug sprak de president, de heer de Gelder, een toepasselijk woord, naar aanleiding van bet feest, 's konings verjaardag. Wapenoefeningen en voordrachten wisselden elkander af en een goed uitgevoerd blijspel verhoogde het genot van den avond. De vereeniging Ernst en Scherts voerde Woensdagavond voor hare leden en genoodigden met goed suc- cos ten tooneele »de Herberg bij de Woldpoort," gevolgd door »de Vrede stichters." Gaarne wenschen we deze vereeniging, die ook in de wisseling der tijden ruimschoots heeft gedeeld, een vernieuwden bloei toe. Volgens achterstaande annonce vestigen we de aandacht onzer lezers op 't aangekondigde concert, Dinsdag a. s. te geven door den heer G. A. Michielsen, in 't lokaal Tivoli. De gunstige renommée, die 't gezelschap zich heeft verworven, doet ons een buitengewoon muzikaal geuot ver moeden. We verwachten daarom een ruime opkomst van 't kunst minnend publiek. De kapitein-luitenant ter zee Uhlenbeck wordt belast met de waar neming der betrekking van chef van het personeel bij het departement van Marine in O. I., ter vervanging van den kapt.-luit. ter zee Arriëns. De Amst. verneemt, dat ook door de veroordeelde Utrechtsche studenten, Boddaert, Ram en Gren- fell, appèl tegen het vonnis der Utr. rechtbank is aangeteekend. 't N. v. d. Dag schrijft Betreffende eenige in het nummer van 12 dezer meegedeelde nadere bjjzonderheden omtrent de zaak van den voor een Raad van onderzoek gebrachten luit. ter zee le klasse J. v. H. zendt Mr. Haas, rechtsgeleerd raadsman in deze, ons een uitvoerig stuk ter nadere toelichting en ter verbetering in sommige opzichten. Hier volgen de voornaamste punten De officier heeft werkeljjk in 1877 wegens ontvoering van een minder jarige en onwettige gevangenhouding voor den Zeekrjjgsraad terechtgestaan en is door den Raad veroordeeld. Hjj werd echter in April 1878, na verdediging door Mr. H., door het Hoog militair gerechtshof vrijge sproken. Hij is sedert niet voort durend nonactief* gebleven, maar beeft nog meer dan een jaar actieven dienst te Hellevoetsluis vervuld. Hjj beeft daarna zelf om nonactiviteit verzocht. Dat thaus de Minister van Marine er op aangedrongen heeft, voor goed uit te maken of de bedoelde officier in dienst kan blijven, werd in't bericht terecht* genoemd; Mr. H. meent szeer ten onrechte, in strijd met de wet.« De officier, zegt hjj, die na het gebeurde meer dan een jaar in actie ven dienst was gebleven, ontving op 12 Jan. jl. een missive, waarbjj bericht werd dat hjj voor een Raad van onderzoek zou worden gebracht »iu verband met het be paalde bij art. 22 2 der wet van 28 Aug. Stbld. no. 126.Dat ar tikel nu luidt: Ontslag uit den dienst, na een rechterlijke »veroordeeling, die hoezeer het verlies van den militairen rang smet uit haren aard ten gevolge hebbende, nochtans heeft plaats gehad wegens een handeling, welke »hem onwaardig maakt den rang »van officier te bekleeden.* Hier, zegt mr. Haas, heeft evenwel geen rechterljjke veroordeeling plaats gehad, zoodat de aangehaalde paragraaf 2 alle toepassing in deze mist. Naar men verneemt is de luit. ter zee le kl. J. v. H., die kort ge leden voor een Raad van eer der marine terecht stond, voorgedragen tot ontslag uit den zeedienst met een jaarlijkschen onderstand van f500. Tengevolge van den lagen wa terstand is de haven van Enkhuizen geheel geblokkeerd. De vischvangst lijdt hierdoor zeer, daar de schuiten, die Zaterdag aldaar binnengeloopen zijn, aan den grond zitten. De Har- liuger boot heeft Zondag van 1 tot 3 ure vastgezetenterwijl andere booten haar weg langs Urk hebben genomen. Ter waarschuwing dat de haven onveilig is, is bij dag een roode vlag en 's avonds een groen licht geplaatst. Maaudagnamiddag te 5l/4 uur had er te Heemstede een droevig ongeval plaats. Op de stoomtram, die te 5 ure van Haarlem naar Leiden vertrekt, bevond zich een conducteur, die zich nabjj het station Heemstede te ver over het balkon wagende, het ongeluk had met het hoofd tegen een boom te komen en van de tram te worden afgeslingerd, waardoor hij verscheidene wagens over zjjn lichaam kreeg. De ongelukkige, die van dr. Prins de eerste geneeskundige hulp ontving, overleed een paar uren later. Hij laat een weduwe en twee zeer jeugdige kinderen na. Yoor het Gerechtshof te Leeu warden zal Donderdag een begin worden gemaakt met de openbare behandeling van de zaak van Remmelt van der Hulst, oud 34 jaren, arbeider, wonende te Avereest, die zooals men weet beschuldigd wordt, den 29sten Mei 1881, op den openbaren weg in de gemeente Zuidwolde, Mina Koes moedwillig te hebben aange grepen en op den grond geworpen en haar met geweld een beursje met eenig geld te hebben ontnomen vervolgens haar zoodanig te hebben verwond, dat zjj na eenige oogen- blikken is overleden en daarop ter stond het lijk beroofd van een paar kousen, een paar schoenen en een paar gouden oorijzerkrullen en bellen. Er zijn 27 getuigen gedagvaard, waaronder drie deskundigen. Aan den beschuldigde is als verdediger toegevoegd de Heer Mr. T. van Het- tinga Tromp, te Leeuwarden. Maandag heeft, naar de Z. C. verneemt, G. v. d. Voort volledige bekentenis afgelegd in zake den moord, gepleegd op Y. Roodjes te Zutfen. Volgens die bekentenis zou de moord met voorbedachten rade, uit roofzucht, zijn gepleegd en heeft de verslagene er niet de minste aan leiding toe gegeven. Na hem eerst beroofd en daarna in het water te hebben gestooten, had de moordenaar, toen zijn slacht offer pogingen deed om tegen den steilen kant op te klimmen, dezen met in de nabijheid liggende bak- steenen op het hoofd geworpen vandaar de verbrijzelde hersenpan van den vermoorde. Dinsdagnacht beviel een vrouw in de Koningstraat te Utrecht van drie levende zoonstwee daarvan zijn welgeschapen, de derde mist een arm. Dinsdagavond kunstreeks 11 uur liep een tamboer van het korps genietroepen in de Elisabethstraat te Utrecht tegen een burger, waarop laatstgenoemde hem verzocht voor taan wat voorzichtiger te zjjn. De tamboer, door deze aanmerking ver bolgen, trok terstond zijn sabel en hakte daarmede op het hoofd van dien burger, waardoor deze zwaar verwond geraakte en hevig bloedde eu onder heelkundige behandeling moest worden gesteld. De dader, die het hazenpad koos, werd met behulp van twee onderofficieren vau genoemd korps gegrepen, aan het politiebureau gebracht en daarna aan de militaire autoriteit overge leverd. (U.D.) Sedert de vorige week wordt te Haarlem vermist een 21jarig meisje uit den fatsoenleken burgerstand, gekleed in donkerbruine japon, zwar ten mantel en hoed van zwart ruig vilt, ondergoed gemerkt W. v. S. Daar zjj lijdende was aan zwaar moedigheid, vreest men dat haar een ongeluk is overkomen. De commis saris van politie te Haarlem verzoekt bij ontdekking bericht. Aan boord van het stoomschip Burgemeester den Tex," waarmede de nieuw benoemde gouv.-geu. van Nederl. Iudië, de heer O. van Rees, de reis naar Iudië zal maken, is voor dezen hoogen ambtenaar een speciale inrichting gemaakt, die wat comfort en pracht betreft der Stoomvaart maatschappij >Nederlaud," zoowel als den Goev.-Gen. waardig is. De hut ten zijn midscheeps aan dek en bestaan uit een prachtig gemeubileerd salon, uit een van het noodige voorziene ruime badkamer en eene ruime, keurig ingerichte hut, dienende tot slaap kamer. Het middengedeelte van het dek bljjft geheel voor den heer v. Rees afgesloten. In elk compartiment zijn spreekbuizen, leidende naar de hof meestershut, aangebracht. In een onzer groote steden moet onlangs, zegt de j>Prov. Nbr.," het volgende voorgevallen zijnTwee opkoopers van antiquiteiten wisten dat een weduwe op een oude kast twee fraaie Saksisch porseleinen pul len had staan. Op zekeren dag ging het tweetal haar opzoeken en zeide de kast zeer antiek te vinden. Of schoon dit meubel geen f 10 waard was, bood men de weduwe er f 70 voor. Zjj nam het bod terstond aau. »Nu heb je veel geld voor je kast, moedertje," zei een der mannen, mij dunkt nu moest je die oude pullen meteen maar verkoopeu. Ze hooreu zoo bij die kast. Wel zijn ze weinig waard, maar ik geef toch f 10 voor het stelletje." Het vrouwtje, gelukkig met de opbrengst der oude kast, stemde toe. »Hier moedertje," sprak een der kooperseu legde vier rijksdaalders neer, »je kent ons niet en daar wij eerst de pulletjes maar meenemen, zullen wjj die ai vast betalen. Aan stonds nemen wij de kast mee, maar gaan eerst een kar halen." Het vrouwtje nam de f 10 op, ter wijl de oudheidkoopers zich met het porselein ver wij derden. De kast hebben zjj echter nog altijd niet af gehaald. Een Chinee8ch schip bracht onlangs te Genua verscheidene blikken aan met gezouten rattenvleesch, de lievelingsspijs der bewoners van bet Hemelsche Rijk, waar muizen en ratten in overvloed gevonden worden. Om zich er gemakkelijk van meester te maken, leggen deChineesche boeren het op de volgende wijze aan. In de reten der muren, waar het onge dierte zich gaarne nestelt, plaatsen zij flesschen, met halzen zoo wijd, dat men er de hand ia steken kan. De ratten kruipen daar in eu brengen er hare jongen ter wereld. Van tijd tot tijd gaat de boer de nesten rond om zijn voorraad jonge ratjes op te doeu, zooals wij de duifjes uit het hok halen. De diertjes worden gevild en gekookt gegeten, of zij worden gezouten en ingemaakt, om ze evenals sardientjes, te kunnen verzenden. Tot nog toe vindt de waar echter buiten de grenzen van het Chineesche Rijk weinig aftrek. In de Engelsche hospitalen zijn gedurende de laatste maanden proe ven genomen met vischvoeding, welke tot uitstekende resultaten hebben geleid. De eerste werden in het hospitaal te Bristol genomen. Eens per week werd daar visch als hoofdmaaltijd verstrekt ter vervanging van 't vleesch. De visch werd door alle patiënten zeer goed verdragen en gaarne in ruil voor het vleesch genuttigd. In plaats van dagelijks 150 kgr. vleesch uit te geven werd daar 300 kgr. visch aangekocht. De Engelsche geneeskundige bladen dringen er thans op aan dat in de werkinrichtingen eveneens de visch op vastendagen het vleesch zal ver vangen, zoo ook in de gevangenissen. De afwisseling, daardoor in de dieet te brengen, de waardeeriug van dit voedsel door de verbruikers, de goed koopte eu de voedzaamheid bevelen het gebruik van deu visch aan, die door aantelen zeer vermeerderd kan worden eu waaraan ten behoeve der volksvoeding, naar men meent in En geland veel te weinig gebruik wordt Eenige Zweedsche visschers deden onlangs in open zee, een mjjl van Lysekil, een vangst, die hen niet weinig verbaasde het was een voorwerp van 8 voet lengte in den vorm vau een sigaar. Een ingenieur verklaarde, dat het een vischtorpedo was, ofschoon tameljjk beschadigd en twee voet korter dan ze oor spronkelijk geweest moest zijn. Het middenstuk was in goeden staat ge bleven en met samengeperste lucht gevuld. De torpedo was gemerkt B. A. L. 188. Men weet natuurljjk niet, van waar ze af komstig is, naar men vermoedt uit Engeland. Het heeft onlangs, volgens de Petersb. Wjedow, te Abo, in Finland, wormen geregend of gesneeuwd. In een kevigen sneeuwstorm vielen daar een groote menigte kleine wormen mee uit do lucht. Zij waren grauw van kleur en kropen vlug over de sneeuw rond. Ook in Zweden kwam in den laatsten tijd dit verschijnsel herhaaldeljjk voor. Onder de vreeseljjke theater- branden, die er ook reeds dit jaar hebben plaats gehad, behoort die te Cloveland in de Vereenigde Staten. Dit gebouw was geheel nieuw, nog maar twee maanden in gebruik; bet was naar alle eischen der wetenschap brandvrij vervaardigd, en dit niet alleen in naam, maar zóó grondig, zóó volkomen, zou men zeggen, dat het geen brand kón vatten. En toch lag het binnen drie kwartier aan den grond eu was ook een belendende kerk in een bouwval herschapen. Eeu dikke steenen muur, die nog zes voet boven het dak uitkwam, scheidde het tooneel van het publiekde opening van het tooneel kou afge sloten worden met een vuurvast gor- djju. Alles was vau jjzer en steen, ook de trappen, en 't onontbeerlijke houtwerk was met asbestverf on brandbaar gemaakt. Ook het dak was van ijzer eu om de toeschouwers voor verstikking te beveiligen, was er een glaswerk aangebracht, dat bij brand moest springen en toevoer van lucht geven. Op menige plaats waren brandkranen ingeschroefd, zoodat, ook als er brand mocht komen, men van blussching verzekerd was. De brand is ontstaan in het ledige gebouw, door een lek in de gasleiding, in de nabijheid van den meter. Een geweldige ontploffing volgde, toen de portier met een lamp de deur opende van het vertrek, waar de meter stond. De vlam tastte oumiddelljjk eenig hout aau, dat in de nabijheid was. De ingenieur was bjj de hand en ijlde naar de brandkranen, maar in eeu paar minuten hadden de scher men en gordijnen vuur gevat en moest al wie in het brandende gebouw zich bevond, op eigen veiligheid bedacht zijn. De toesnellende brandweer ver mocht evenmin iets; alleen de naakte gevel en de zwarp zjjmuren bleven over. Hebben al de voorzorgen niet ge baat om het gebouw te bewaren,de berichtgever in den Amer. Architect meent, dat ze toch nog gediend heb ben, om de weinige personen, die zich er in bevonden, in staat te stel len hun leven te reden. Een grondig onderzoek van het gebeurde zal leiden tot het oprichten van een nog beter tooneelgebouw.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1