'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No, 1152. Zaterdag 1 Maart 1884. Twaalfde Jaarpang. Verschijnt Dinsdag:- Vrijdagmiddag. Kalender der Week. A. bonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Baresui: SPOORSTRAAT ee ZCIDSTRAAT. Adtvortentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zjjn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 n. 46 m. Onderg. 5 n. 39 m. Zondag 2 Maandag 3 Dingdag 4 Eerste kwartier. woinsdag 5 Dondindag 6 Ykwdag 7 Zatkdag 8 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Febr. 1884. Bij bet concert, Dinsdagavond in Tivoli gegeven, was bet publiek vrij goed opgekomen. Reeds bij de Etudes'' van Cbopin bleek, dat de beer Micbelsen een uitstekend pianist is, hetgeen later bevestigd werd, vooral bij de uitvoering van Wand- rer-fantasie,; van Schubert List. Mej. Martba Pheiffer maakte bjj haar op treden een aangenamen indruk. Ze beeft een helder en vrij krachtig sopraan geluid. Hare trillers en rou lades waren zuiver en onberispelijk. Toen ze dan ook het Echolied ge zongen bad, scheen er aan 't applaus geen einde te komen. Dat de beer Arnold Spoel een zanger is, die de regelen der kunst verstaat, bleek ons uit zijne voordracht en hoewel we hem met genoegen geboord hebben, kwam het ons voor dat zgn geluid bij som mige passages niet zeer helder was. De verschillende artisten verwierven, na de voordracht van elk nummer, toejuichingen en werden somtijds teruggeroepen. Het Antwerpscb tooneelgezel- scbap, hier van vroeger jaren gunstig bekend, zal Zaterdagavond weder eens voor een enkele maal optreden in Tivoli en opvoeren j> Onverstandige vrouwen," voorafgegaaan door »'t Scheepje." Yelen met ons zullen zeker de kennismaking met dit ge zelschap willen hernieuwen en daar om vermoeden we Zaterdagavond een druk bezoek. Aan het gymnastiekfeest, dat 16 Maart e. k. te Schagen zal worden gehouden, zullen de navolgende gym nastiekverenigingen deelnemen »Ly- curgus", van Schagen, Kracht en Vlugheid", van Alkmaar, Oefening kweekt kunst" en »Uitspannig door Inspanning", van Helder, Oefening", van Hoorn en Aurora", van Heer- Hugowaard. De gecombineerde uit voering, welke met medewerking van alle deelnemende vereenigingen zal worden gehouden, belooft, volgens het daarvan opgemaakte programma, zeer afwisselend te zullen worden. Aan het ministerie van marine werd Dinsdag aanbesteedhet maken en stellen van een nieuwe houten zeekaap op de Noorder vaart bij Ter schelling. Minste inschrijver de heer Daalder, te Terschelling voor f1550. De nieuwe gouverneur-generaal, de heer O. van Rees, is gisteren via Marseillo, naar Indië vertrokken. J. Timmerman, die de vorige week wegens het schrgven van een dreigbrief aan den notaris Donker, te Bennebroek, voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstond, is bij arrest van Dinsdag deswege tot an derhalf jaar celstraf veroordeeld. Maandagmiddag is te Amsterdam een kindje van zeven maanden door het inslikken van een zoogenaamd dotje" gestikt. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten. Een jonge dame, die de vorige week van Amsterdam naar Rotter dam ging, werd per Hollandsch spoor een koffer nagezonden, waarin zich verschillende kleedingstukken en toi- letbenoodigdheden bevonden. Bij aankomst kon men den koffer niet openen, daar er eenige stukjes hout in het sleutelgat zaten, hetgeen men eerst aan baldadigheid toeschreef. Toen men die stukjes met moeite verwijderd had en den koffer opende, bleek dat men er in was geweest, daar verschillende goederen verlegd waren (hetgeen niet door schudden kon zjjn gebeurd, wjjl de koffer vol was) en er ook eenige voorwerpen, van luttel waarde trouwens, vermist werden. (Rott. Nbl.) Naar men verneemt, is de in structie in zake den te Rotterdam gepleegden moord op den Noorschen matroos in vollen gang en geeft zij der politie bijna dag en nacht werk. Op dit oogenblik zijn twee personen, beiden Rotterdammers, in hechtenis onder zware vermoedens den moord ileegd te hebben. Beiden ont kennen echter nog hardnekkig. Intusschen zjjn de getuigenissen, tegen hen aangevoerd, zoo verzwarend, dat de politie niet aarzelen zou beiden als de moordenaars aan te wjjzen, indien niet de voornaamste getuige in deze zaak, iemand, die op korten afstand ooggetuige is geweest, beweert dat de moord door één persoon werd gepleegd. Die getuige bevond zich Zaterdag nacht op de Korte Hoogstraat ongeveer ter hoogte van de Passage, toen het slachtoffer hem voorbijkwam hij heeft inderdaad het lijk ook herkend. Een oogenblik later kwam hem een ander persoon hardloopende voorbij en snelde op den matroos toe, dien hij van achteren aangreep en om den hals ratte. Nog aan geen misdaad denkende, hoorde getuige echter onverwachts een kreet slaken, maar daar beide personen zich van elkaar verwijderden, naar 't scheen voornemens ieder zijns weegs te gaan, zou getuige ook toen nog aan het gebeurde misschien niet meer gedacht hebben, als plotseling de een, het slachtoffer, niet waj neergezegen. Hg snelde toe en in middels was ook een agent van po litie aangekomen, die den man, uit een breede wonde aan den hals bloedende, hielp en meenam. Zooals men weet is de matroos kort daarna overleden. De misdadiger was intusschen ver dwenen. Der politie kwam echter ter oore, dat twee personen in de Keizerstraat bij een vrouw, die nog laat het voorhuis eeuer woning boende, de handen in een emmer water gewasschen en van bloed ge reinigd hebben. Een dier personen zeide daarbjj tot den ander »veeg je gezicht toch af; het zit vol bloed" wat de ander ook met de mouw van zijn jas deed. Die jas is in 't bezit der politie; ze is geheel met bloedvegen en bloed spatten bevlekt. Die jas behoort ook aan een der verdachten, maar dezen geven voor dat het bloed ver moedelijk afkomstig zal zijn van een vechtpartij, die den avond te voren op de Hoogstraat moet heb ben plaats gehad. Ook is een der twee verdachten aan den duim ge wond, wat hij toeschrijft aan een ongeluk bjj 't broodsnjjdeu, hem den dag voor den moord overkomen. Uit den mond van het slacht offer heeft men niets meer vernomen, zjjn naam en qualiteit vernam men uit de papieren, die hjj bij zich droeg en van zjjne scheepsmakkers, vernam men dat hij met 6 of zeven anderen dien avond aan 't passagieren" was geweest, waarmede een wandeling door de stad wordt bedoeld. Die gezellen zjjn allen gehoord, maar konden omtrent de aauleidende oor zaak tot den moord geen vermoedens opgeven. Een reeds bejaard, eenvoudig, maar rijk man, in Noord-Brabant had eenige neven en nichten, die bjj zijn overigden zjjn nalatenschap zouden erven. Deze erfgenamen, toevallig eens bg elkander zijnde, opperde een hunner het denkbeeld, om bij wijze van »tgdpas8eeringf' de nalatenschap van »oom" die het toch niet lang meer maken zou onder elkander te verdeelen. Zjjn voorstel werd met ingenomenheid begroet, omdat het toch later moest gebeuren." Men begon alzoo de erfenis te verdeelen; de een kreeg dit, de ander weder dat men kwam bij slot van rekening ge heel tot overeenstemming. Alles was dus goed en wel afgesproken, ver deeld en opgeschreven, als »oome" nu maar zoo goed wilde zijn zoo spoedig mogelijk op te stappen. Maar »oome" had daar volstrekt nog geen zin in, en toen hem iets van die zg. erfenis-regeling ter oore kwam, huwde hij Hanueke zjju dienstmeid. Dat de verdeeling" door dat hu welijk spaak liep spreekt vanzelf, te meer toen ongeveer een jaar daarna de oude man nog vader werd. Die vreugde mocht hg echter slechts twee maanden beleven, aangezien hij toen plotseling stierf. Eenige dagen ge leden overleed ook het kindje. Een der neven meende, dat de vroegere erfgenamen in hun vorig recht her steld waren en aanspraak op de er fenis konden doen gelden. Hij begaf zich tot dat einde naar het huis van Hanneke en stelde haar een schikking voor, waarbij zij dan gelijk met de andere neven en nichten zou opdeelen want men had begrepen dat het toch veel beter zóó was, dan te gaan pro- cedeeren. Hanneke hoorde den erfgenaam schjjnbaar zeer belangstellend aan en na zich een poosje bedacht te hebben antwoordde ze leukweg: Ja, [kijk Jozef, gij hebt ruim anderhalf jaar geleden het vel gaan verdeelen vóór dat de beer geschoten was, en, nu dat alles zoo jammerljjk mislukt is, denkt ge mij zoo het een en ander op de mouw te kunnen spelden en met een proces te dreigen; maar, beste jongen, dat gaat niet op, want Hanneke weet zeer goed dat zg en niemand anders erfgenaam is en dat zg thans, evenals de burgemeester van Workum, kan uitroepenzalig zjjn de bezitters." (D.) Een der gevaarlijkste mi: der oude en nieuwe wereld, die student in de theologie zijn inisda- digersloopbaan begon, en van wien men in langen tijd niets vernomen had, is in den Staat New Iersey weder voor den dag gekomen. Te Berlijn beging hij 20 jaren geleden, met voorkennis van zijn vader, een gees telijke, Schöppe genaamd, een grooten diefstal bij zijn patroon, een in de hooge kringen zeer gezien persoon. Toen men de gestolen 150.000 mark bjj hem vond, verdedigde hij zich met den leugen, dat de hoogbejaarde, bijna 70-jarige, gravin, uit liefde tob hem, den 20 jarige, het geld geschon ken had. Hij moest dit misdrijf met 4 jaren gevangenisstraf boeten. Na afloop van zijn straftijd trok hij naar Amerika. In Carlisle, Pennsylvanië, enz., speelde hij den geneesheer, ver wierf zich toen het vertrouwen van een oude Duitsche Dame, verloofde zich met haar, liet zich tot eenigen erfgenaam benoemen en vergiftigde haar toen. Hiervoor werd Paul Schöppe ter dood veroordeeld, doch daar in Duitsche kringen het vermoe den bestond, dat hij onschuldig was, werd tengevolge van een onbekende beweging, cassatie tegen het vonnis aangeteekend en werd hij vrijgespro ken. Later bleek echter, dat hg de dame toch vergiftigd en het testament vervalscht had. Daarop ging hij naar Chicago en daar Schöppe in 't bezit van een goede stem was, werd hij geplaatst bg het koor van een Duit sche kerk. Gedurende den tijd, dat hij in de gevangenis had doorgebracht, had hij zich op het bouwvak toe gelegd en een der schoonste huizen, die na den brand van Chicago, ge bouwd zijn, moet volgens zijne plan nen zijn gemaakt. Intusschen had hij zich Schulenberg laten noemen en het gerucht verspreid, dat hij een zoon van een graaf van Schulenberg was. Om aan geld te komen, had hij valsche wissels op naam van on dernemers van bouwwerken uitgege ven. Bij zijne inhechtenisneming beriep hij zich op een geestelijke, mr. Chappel, die voor de rechtbank getuigde, dat Schulenberg van een oud-adellijke familie afstamde, en dat deze in zijne jeugd eene hersenziekte gehad had, tengevolge waarvan hij zich dikwijls aan domme streken overgaf. Mr. Chappel nam op zich den ergenaam vaD een groot vermo gen en een hoogen titel naar Duitsch- land terug te zenden. Acht weken later bleek, dat mr. Chappel niemand anders dan Schöppe senior was. Drie maanden later kwam graaf Schulen berg te Saint-Louis, weder onder een anderen naam, voor den dag, waar hij op een fabelachtige wgze een ge wichtige betrekking aan de post had bemachtigd. Toevallig ontmoette hij te Saint-Louis een Duitsche journa list uit Chicago, die hem aan de justitie hekend maakte. Na een tuchthuisstraf van drie jaren te heb ben ondergaan, trok hjj naar het Oosten en gaf zich in den staat New- Jersey voor graaf Schmettau uit. Als chef in een groote zaak maakte hij zich weder aan het maken van val sche wissels schuldig, waarvan het gevolg is geweest, dat hij in hechte nis is genomen en waarschijnlijk wel gedurende 20 jaren in verzekerde ba- waring zal gehouden worden. Londen, 26 Februari. Eenige maaudeu zijn er verloopeu sedert de geheimzinnige ontploffingen op den onderaardschen spoorweg, in West minster en Bayswater, de hoofdstad en Engeland in rep en roer brachten. Hare bewerkers zijn nog niet ge grepen, ondanks het lokaas eener vorstelijke belooning en reeds heeft een nieuwe ontploffing de gemoedereu geschokt. En niet alleen de gemoe deren Immers deze misdaad heeft veel verderfelijker gevolgen gehad dan de vorige vergrijpen der Fenians, op den onderaardschen spoorweg. Het is waar, dat door een wonder dadig toeval geen menschenlevens nog te betreuren zijn, ofschoon tal rijke er door in gevaar werden ge bracht en eenige personen inderdaad werden gewondmaar de aange richte verwoestingen zijn veel erger en het groote Yictoria-station van den Brighton-spoorweg biedt aan den ééuen kant het schouwspel eener treurige ruïne. Het Yictoria-station behoort aan een afzonderlijke maatschappij, welke het heeft gebouwd. De Londen, Brighton and South Coast" en Lon den. Chatham Dover" spoorweg maatschappijen hebben het van deze gepacht en betalen haar een jaar- lgksche pachtsom, welke voldoende is om den aandeelhouders der »Vic- toria-vereeniging" een ruim dividend te verzekeren. Het is in het gedeelte, door de Brighton-spoorweigmaatschappg ge pacht, dat de ontploffing heeft plaats gehad. Gelukkig geschiedde zulks niet voor één uur, toen de laatste treinen vertrokken en aangekomen waren. Behalve den nacht-inspec teur en eenige ondergeschikte be ambten, die de wacht blijven boaden, waren allen huiswaarts gekeerd. Even over éénen hoorden deze mannen een luiden knal, als van een kanon dat afgaat, een knal dien men ook wijd en zijd in het ronde kon ver nemen. Tegelijkertgd zag men vlam men opstijgen uit de zoogenaamde cloak room, nabij het kantoor voor de biljetten uitgifte en de straat gelegen. De vlammen werden door de spoedig aanrukkende brandweer uitgedoofd, maar daarna kon men de aangerichte schade eerst overzien. Dat gedeelte van het station gelijkt een puinhoop. De kamers zijn on bruikbaar geworden. Een deel van het dak (met glas) is ingestort, en alle glazen pannen der kap buiten het station aan den straatweg zgn verbrijzeld. Het bureel voor de uitgifte der biljetten is even onken baar als do wachtkamer, welke aan de cloak room beiendt en door een beschot daarvan gescheiden was. De straatmuur was hechter gebouwd, en heeft den schok derhalve beter kunnen doorstaan, maar toch zgn er gaten in en de muur is op ettelijke punten ingezakt. Buiten het stationsgebouw zou de ontploffing nog veel meer schade hebben aangericht, indien zg vroeger ware voorgevallen. Het stations emplacement immers is doorgaans opgevuld met omnibussen en andere voertuigen, want Yictoria is een der groote kruispunten dezer hoofd stad en van daar rijden bg voorbeeld omnibussen af naar alle wijkeu. Maar wegens het vergevorderde uur

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1