'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Woensdag 5 Maart 1884. Twaalfde Jaargang." Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. No. 1153. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bsreaai: SPOORSTRAAT en Zl'lDSTRAAT. Advertontien van 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Maart 1884. Bij de tooneelvoorstelling, Zater dagavond in Tivoli door 't Ant- werpsch Tooueelgezelschap gegeven, hebben de bezoekers zich degelijk geamuseerd. Dit gezelschap beschikt over betere krachten, dan men blijk baar had vermoed. Belangstellend volgden we 't spel van mej. E. Kapper en niet minder dat van mej. A. Fuchs, die zoowel in de rol van Hedwig, in Onverstandige vrouwen", als in die van Geert in^'t Scheepje," volkomen op hare plaats was. Ook de heeren van Zuijlen en van Beem brachten ruim schoots 't hunne bij tot een goede uitvoering van 't programma. Mocht dit gezelschap ons nogmaals bezoeken, dan gelooven we op een grooter opkomst te kunnen rekenen De reederij van het Noorsche stoomschip Drammen" heeft alhier gerechtelijk beslag gelegd op de alhier tot vertrek gereed liggenden Zweedschen schooner sBirger,"wegens aau dit schip verleende adsistentie in den laatsten Decemberstorm. Bij aankomst van den trein, Donderdagavond te 7 uur 4 minuten te Amsterdam van Helderwerd een welgekleed persoon gearresteerd, en naar het politiebureu der 2de sectie gebracht, die zich niet ontzien had om in een coupé 3de klasse een juffrouw op hoogst ongepaste wijze toe te spreken. De medereizigers trokken partij voor de dame, hetgeen genoemde arrestatie ten gevolge had. Uit een pakje, geadresseerd aan den heer C. D. Zur Muhlen te IJraui- den, en den lOen Febr. jl. des avonds per Hollandsche spoor vau Helder verzonden, is een wissel vermist, groot 102, getrokken door Fano Marpugo te Triest op de bank Credit Lyonnais te Londen. Opgave aan den off. van justitie te Alkmaar. Blijkens den staat der Neder- landsche Zeemacht en Koopvaardij vloot op 1 Jan. 1884 zijn in 1883 tengevolge vau schipbreuk, zinken, afkeuren, vermist geraken, afbranden en sloopen uit de vaart geraakt 63 zeil- en stoomschepen, metende 19,357 tonnen en door verkoop naar het buitenland 21 zeil- en stoomschepen, metende 8755 tonnen, totaal 84 zeil en stoomschepen, metende 28,112 tonnen. Daarentegen kwamen in de vaart 11 nienw gebouwde stoomsche pen metende 19,378 tonnen, twee nieuw gebouwde zeilschepen metende 1821 tonnen en 9 onder vreemde vlag aangekochte zeilschepen, die onder Nederlandsche vlag werden gebracht metende 24,956 tonnenzoodat de Nederlandsche koopvaardijvloot met 3156 tonnen is verminderd. In de zaak 'der Utrechtsche studenten, betreffende de aanranding op het Munsterkerkhof, die eerlang te Amsterdam voor het Hof in hooger beroep zal worden behandeld, zal het Openbaar Ministerie worden waarge nomen door den Advocaat-Generaal Mr W. R. Op ten Noort. Hoewel de dag nog niet definitief is vastge steld, zal de behandeling vermoedelijk Maandag 24 Maart plaats hebben. De advocaten, die de beklaagden voor de Utrechtsche Rechtbank verdedigden, zullen dan ook voor hen pleiten. Er gaan te Vlissingen geruch ten omtrent een vermoedelijk ge pleegde misdaad. Zekere V., 68 jaar oud, was 4 jaar geleden eigenaar en schipper van eeue kleine tjalk, die hij toen afstond aan iemand, Van V. geheeten, onder voorwaarde dat laatst genoemde hem tot zijn dood aan boord onderhouden en verplegen moest. V., die den laatsten tjjd meerma len zijne vrees voor Van V. te kennen gaf en door dezen ook zeer ruw be- haudeld werd, stierf na een korte on gesteldheid. Donderdag had op last der justitie eene schouwing van het ljjk plaats, waarvan het resultaat nog onbe kend is. De sectie werd verricht door de heeren dr. Bolle uit Middelburg en Pabst, officier van gezondheid te Vlissingen. Het lijk is begraven. (M. C.) In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de Govert Flinckstraat te Amsterdam overleden een juffrouw van even 20 jaar oud, aldaar alleen wonende. Omtrent de oorzaak vau haren dood schijnen kwade vermoe dens te bestaan, daar het lijk aan een gerechtelijke lijkschouwing zal wordeu onderworpen. Uit Raalte schrijft men aan den N. IJselb. De hoop, dat de justitie werkelijk de haud heeft gelegd op de ware schuldigen aan den moordaanslag van 11 Nov., schijnt zich te zullen be vestigen. Wij vernemen nl. dat Groo- teboer en zijn zuster dezer dagen te Zutfen geweest zijn, om de toen ont stolen gouden en zilveren voorwerpen te herkennen, eu dat zij deze inder daad herkend hebben als hun toe te behooreu. Naar men aan de N. G. Ct. mededeelt, moet jl. Dinsdag te Oude- pekela, bij de loting voor de nationale militie, een vergissing hebben plaats gehad, waaraan waarschijnlijk ge volgen ziju verbonden. Voor dezelfde gemeente waren twee lotelingen met gelijke geslachts- en voornamen. Niet hjj, die volgens de alph. lijst aan de beurt was, maar de andere werd door den milit.-comm. opgeroepen en trok van de zes nog in de bus zijnde nummers, waaronder vijf die als booge werden beschouwd, een van deze laatsten. Toen de andere werd opgeroepen en den naam zijner moeder opgaf, bleek de vergissing. De militie-comm. riep den eerste terug, noodigde hem uit het door hem getrokken nummer terug te geven, waaraan door deze werd voldaan en dat, in zijn vroegeren vorm hersteld, opnieuw in de bus werd geworpen. Daarna lootte de aan de beurt zijnde en vervolgens hij, die ten onrechte was opgeroepen doch nu viel hem een dienstplichtig nummer ten deel. De beide verdachten in zake den te Rotterdam gepleegden moord zijn naar de gevangenis gebracht. Als men bedenkt, dat elke aanwjjzing ontbrak en dat deze verdachten toch reeds Zondag in arrest waren en hoogstwaarschijnlijk beiden of althans een van beiden den moord op hun geweten hebben, dan komt de Rot- terdamsche politie, met name den heer Leyds, commissaris aan de Pauwen- steeg, een woord vau lof toe voor haar beslist en juist toetasten en door zetten. Beide verdachten zijn nog zeer jong de oudste kan 22 a 23 jaar zjjn en blijft onverschillig en brutaal. Met 't onbeschaamdste gezicht staarde hij de tallooze menigte aan, die zich voor het bureau verdrong, toen hij den wagen in moest. De ander is een jongen, nauwelijks 19 jaren oud; meu zou hem een opgeschoten lummel noemen. En dau te denken dat zoo iemand betrokken is in een moord De knaap scheen minder verstokt dan ziju makker en luid snikkende, het gelaat in een rooden zakdoek verber genden, ging hij den celwagen in. Beiden vingen Zoudag aan met alles te ontkennende jongste schijnt thans echter wat meer te willen loslaten, zoodat de sluier van het geheim, dat al bijna geen geheim meer is, weldra geheel zal zijn opgeheveu. Een particulier schrijven uit Atjeh aan het A. Hbld. bevat nadere bijzonderheden omtrent de bekende expeditie naar Tenom, waaraan wij het volgende ontleenen Den 13 Jan. zou Padang-Kling genomen worden en werden daartoe 3i comp. infan terie gecommandeerd. De 4de comp. was ook naar de Gedei gekomen en had het commando over de strandbenting overge geven aan den luitenant ter zee Prager, die deze met de mariniers en eenige ma trozen bezet had. Een peloton infanterie bleef achter om de stelling der Gedei te bewaren en verder ging alles mede. Twee en een halve compagnie met de artillerie, genietroepen en ambulance werden inge deeld bij de voorhoededie onder den overste Perné regelrecht naar Padang-Kling zou marcheerende ééne compagnie met genietroepen en ambulance maakte de rechter-colonne nit en volgde den loop der Kalie Tenom, tevens de marine sloepen dekkende, die deze waren opgevaren en de kampong Baroe in bedwang moesten hou den, en om Simpong-Olim te beschieten. Nadat de troepen om 6 en uur des morgens waren afgemarcheerd, stuitte de voorhoede der hoofd-colonne eensklaps op een 10 M. breede lagune, die op de gewone wijze niet te passeeren was, en zij ontving aldaar een allerhevigst vuur. Wel een bewijs dat de Atjehers begrepen, dat wij van dien kant zouden komen, zoodat wij daar maar niet zoo vlug over konden. De genietroepen redden ons echter uit den nood en legden zoo spoedig mogelijk een aantal sassak's, zoodat de troepen er veilig over konden. De artillerie vuurde intus- schen flink er op los, en daarop trokken de compagniën ter zijde van Padang-Kling naar die kampong, om deze niet in front aan te vallen. Men moest namelijk, na de lagune gepasseerd te zijn, een breede sawah over, waar we zeker een aantal ge wonden hadden gekregen, indien de bange vijand maar ware blijven staan, doch hij deed dit niet, en zoo kwamen wij goed en wel in Pading-Kling aan. De overtocht der lagune kostte ons 5 gewonden, waar van één doodelijk. Dat de vijand echter wegliep, was best te begrijpen, als men nagaat, dat hij bespeurd had, dat de rechter- colonne hem in de flank wilde pakken, zoo dat hij dan was ingesloten, want vooruit durfde bij niet. Hechts had hij nipabos- schen, die niet zijn door te komen, en links had hij de rechter-colonnehij moest dus wel aohteruit of zich dood vechten, en hierin had hij een lesje gehad in de Gedei. Vervolgens werd bevonden, dat hij in Pa dang-Kling twee versterkte liniën had op geworpen, die hij best had kunnen verde digen, waqt zij waren sterk genoeg en hadden den vorm van open redouten. Deze wérden natuurlijk spoedig geslechten daarna werd de roode haan gestoken in de prachtige huizen. Voorts werd Simpang Olim langen tijd met goed succes beschoten en daarna marcheerde alles weder naar huis. De rechtercolonne was nit kampong Baroe beschoten, en daarbij werden twee matrozen gewond. Overigens liep alles goed af. Thuis in de Gedei gekomen, was iedereen vroolijk, en vooral toen men hoorde dat 't embarkement zou plaats hebben. De kolonel liet de troepen een carré formeeren, sprak ze aan, prees allen voor hun moedig ge drag en vertrok onder duizend hoera's dienzelfden avond nog naar boord en naar Oleh leh. Het embarkement had voorts geregeld plaats en geen ongelukken kwa men voor. De vijand heeft zich na dien tijd niet meerlaten zien en onze troepen ongehin derd laten vertrekken. De aarden benting, door ons in de Gedei aangelegd, was daar door ook overbodig geworden en werd zooveel mogelijk geslecht en met de Gedei verbrand, zoodat de schade voor de Tenom- mers op 2£ ton moet geschat worden. Het merkwaardigste van alles was, dat er geen stuk van waarde iu de huizen gevonden werd, daar alles was leeg gehaald. De oorlogsbuit bedroeg dus zeer weinig en bepaalde zich tot 3 zakken peper en voor een f1200 aan rottang. Bij die affaire naar Tenom hebben wij in 't geheel 12 gewonden gekregen, voorts 7 gesneuvelden en 3 verdronken. Een werkelijke Amerikaausche millioeneu-erfenis zal binnenkort een familie te Wexiö (Zweden) teu deel vallen. Circa veertig jaren geleden vertrok uit deze streken een man, die voor eenige jaren iu Amerika zonder bloedverwanten overleed eu een ver mogen van circa vier millioen kronen naliet. Dank zij der bemoeiingen vau het Zweedscke ministerie vau buiteu- landsche zaken zijn de erfgenamen te Wexiö ontdekt en aan deze is liet na enkele jaren gelukt de door de Amerikaausche regeering verlangde bewijsstukken te verschaffen. De uit slag zal zich dus niet lang meer laten wachten. Een ontzettend drama is dezer dagen te Nischny-Novogorod afge speeld. Een jongmensch, Korolinsky genaamd, die wegens bedriegerijen door de spoorwegadministratie ont slagen was, had zich sedert eenigen tijd aldaar als dansmeester gevestigd, en had iutusschen het vertrouwen weten te verwerven van een koopman, met name Krutow, in welke familie hij als huisvriend werd behandeld. O ulangs bezocht Korolinsky zij u vriend Krutow en vond hem in ziju kantoor aan het aftellen vau een groote som gelds, welke hij daarna in zijn schrijf tafel sloot. Krutow begaf zich met zijn vriend naar de sociëteit en toen zij eenige oogenblikken daar waren, verwijderde Korolinsky zich, voorge vende naar huis te gaau. Hij snelde echter naar Krutow's woning terug en zeide aan de vrouw van dezen laatste, dat hij op last vau Krutow even een brief kwam schrijven, waar voor hij in het kantoor iets moest nazien. De huisvrouw nam hiermede genoegen eu liet hem door haar zoontje bjjlichten. In het kantoor gekomen, trok Korolinsky eensklaps een mes en sueed den knaap den hals af. Hierop brak hij de schrijftafel open, nam het geld weg en wilde vluchten, toen hij in de gang mevrouw Kru tow ontmoette, die op het geschreeuw van haar zoontje kwam toesnellen. Hij wierp zich toen op de weerlooze vrouw en deed haar na een paar mes steken nederstorteu. Hierop kwam de dienstbode toeschieten en vervolgens een nicht van Krutow, die beiden onder zijn moordtuig bezweken. In- tu8scheu had mevrouw Krutow zich naar de deur gesleept en hulp inge roepen, waarna de moordenaar gear resteerd werd. Mevrouw Krutow ver keert in levensgevaar; de drie overige slachtoffers werden op denzelfden dag begraven. Een moord, die weder aan den drankduivelte wjjten is, werd te Rombach, iu den Elzas, gepleegd. Daar was een boer met zijn broeder aan het drinken. De flesch was reeds een paar keeren geledigd, en toen zjj weer gevold zou worden kwam de zoon van den boer, die zag dat beide drinkers meer dan genoeg hadden, daartegen op en belette het. Zijn oom werd daarover zoo woedend, dat hij den knaap met een groot mes dood stak. Onmiddellijk na de ontploffing in Victoriastation te Londen gelastte de Regeering onderzoek iu alle andere stations. In de garderobe van het groote Charingcross-station werd een Amerikaausche koffer gevonden, waar op stond»left to be called for" waar in een zwaar voorwerp heen en weder roog, als men de koffer verzette. De stationschef deed den koffer openen en nu vond men onder allerlei oude kleederen een zware tinnen doos met twintig pond dynamiet. Binnen in de dynamiet was een klok, die na 4 uur geloopen te hebben den trekker van een geladen revolver bad getrok ken. De hamer was gevallen, doch door een gelukkig toeval was de pa troon niet afgegaan. Het dynamiet werd door kolenel Majendi, den regeeringsinspecteur van ontplofbare stoffen, naar Woolwich medegenomen. Eeu klein klompje vau liet op aarde gelijkende dynamiet werd beproefd en ontplofte met ont zettend geweld. Indieu de patroon van den revol ver ontploft ware, zou het Charing- cross hotel, dat gebouwd is boven de garde-robe vau het station, zeker erg Bchadigd ziju. Gelijke koffers zijn aan twee andere stations gevonden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Gelieve mij s. v. p. een plaatsje in Uw veelgelezen blad af te staan voor onder staande regelen. Ofschoon het niet mijn gewoonte is in couranten te schrijven, beschouw ik bet evenwel als mijn plicht nu eens hiervan af te wijken en iets van een meldenswaardige zaak aan iedereen mede te deelen. Deze zaak betreft de hier bestaande werklieden- vereeniging. Nu, 12 jaren geleden, rereenigden zich eenige werklieden met het doel om meer dere concurrentie hier ter plaatse in het leven te roepen. Velen waren de mocie- lijkheden en de bezwaren, waarmede zij in den beginne hadden te kampenmaar door aanhouden en volhouden kwamen zij die te boven. Wat er nu van de vereeniging geworden is, zal ik in onderstaande regelen zoo be knopt mogelijk mededeelen. Meen echter niet, dat men nu meent genoeg gedaan te hebben, neen. men gaat nog steeds op den ingeslagen weg voort en hoopt, door onder linge samenwerking, nog meer tot stand te brengen. Laatstleden Zaterdag, 23 Febr., bad de jaarlijksche algemeene vergadering plaats, cn daar ik als lid der vereeniging tegen woordig was, kwam ik op de gcdachto

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1