Een morgengroet. Advertenliën. eenige meerdere ruchtbaarheid aan die zaak te geven, want tot mijn leedwezen zijn er nog velen in onze gemeente die wel door die zaak profiteeren maar er niets voor over hebben, en er nooit iets ten goede van zeggendaarom wensch ik van harte dat zij door dit schrijven eens wakker ge schud zullen worden, zich dan de moeite eens getroosten het jaarverslag te lezen eu zij zoodoende aangespoord worden om zich aan te sluiten bij de Nederlandsche Nati onale Werklieden-Vereeniging, onder de zinspreuk Door orde en spaarzaamheid tot welvaart." Die vereeniging toch heeft vnu hare oprichting af tot heden toe de spreuk behartigt: Stilstaan is achteruitgaan. liet bewijs daarvan kan men vinden in de vele zaken, die zij in die 12 jaar heeft tot stand gebracht; maar zij wil nog verder streven, opdat zij de waardeering onder- vinde van degenen, die in de maatschappij boven den werkman zijn gesteld, en vooral ook van hen, die op den prijs hunner ge bruiksartikelen enz. een grooten invloed uitoefenen. Het is daarom, dat ik U, Heldersche werklieden niet genoeg kan aanraden, zoo wel ten eigen bate als tot onderlinge sa menwerking, lid dier vereeniging te worden. En sluit men zich aan, dan behoeft men geen som gelds te storten, neen, men kan uit hetgeen verder volgt, zien met welke geringe opbrengst die groote voordeelen te verkrijgen zijn. De wekelijksche bijdrage bedraagt slechts 10 ets., welke contributie strekt tot onder houding en aflossing der eigendommen. Doch daartoe dient zij niet alleen, want die contributie wordt jaarlijks bijna geheel op een daartoe bestemd kasboekje geschre ven, welke som bij het sterven van den man onmiddellijk en zonder korting aan de weduwe of aan de nabestaanden wordt uit gekeerd. Ook bij ziekte of ouderdom wordt op verlangen een zeker gedeelte uitbetaald. Om een voorbeeld te geven wat een lid, die van de oprichting af deelhebber is, zich bespaard heeft, diene 'het volgende, hetwelk in geenen deelen bluf of overdrijving genoemd kan worden, maar geheel en al op waarheid steunt. Een vrouw van een lid heeft bij 't overlijden van haar man aanspraak op de gestorte contributie, van af het begin tot heden, ten bedrage van p. m. f 50, boven dien ontvangt zij een gratificatie van f 30, terwijl zij verder alle voordeelen van de gewone leden blijft genieten, zonder dat zij verder een cent contributie behoeft te be talen. Is men daarenboven ook nog lid Tan het begrafenisfonds, dan geniet de man, zoowel als de vrouw, bij het overlijden van een van beiden f75, welke som, nadat men 5 jaar lid is geweest, met f 5 vermeerderd wordt. Nog ontvangen alle leden bij sterf gevallen, ook bij die hunner kinderen, een lijkkist met hengsels, en het gebruik van een rouwkoets met volgkoetsen, hetwelk men zeker wel op f 25 mag rekenen. Nemen we alles te zaraen, dan ontvangt de vrouw bij het overlijden van haar man p. m. f185 en de man bij het overlijden van zijne vrouw f105, welke eerste som elk jaar grooter wordt, terwijl wij de voor deelen voor de kinderen nog geheel buiten rekening laten. Maar ook in andere opzichten is het lid maatschap der vereeniging zeer aan te prijzen. In de 1ste plaats kan men kruideniers- en grutterswaren, aardewerk en andere winkelwaren tegen concurreerende prijzen bekomen, waarvan jaarlijks een dividend van p. m. 3 procent, van de verschillende soorten steenkolen p. m. 13 procent, van de aankoop en reparatie van schoenen 6 procent uitgekeerd wordt. Verder bestaat er een zeer voordeelig werkend begrafenis fonds, dat met inbegrip van eene te vormen reserve kas, jaarlijks gemiddeld 35 procent terug betaalt. De bestaande Spaar- eu Voorschotkas geeft een rente van 5 procent. Voor gehuwde leden heeft men nog een kraamvrouwenfonds in het leven geroepen. Vervolgens zou ik nog kunnen noemen de leesbibliotheek, waar de leden kosteloos boeken ter lezing kunnen krijgen en de gelegenheid voor het jonge volkje om zich te amuseeren en zich te oefenen in den zang en in de kunst van voordragen. Kor tom de werklieden-vereeniging schenkt den werkman onmisbare, voordeebge, nuttige en ontspannende zaken, zoodat ik nogmaals de Heldersche werklieden uitnoodig lid dezer vereeniging te worden. Men kan zich als zoodanig aanmelden bij het Hoofdbestuur aan het depót der werklieden-vereeniging, in de Koningstraat, waar tevens nadere inlichtingen verstrekt worden. Mijnheer de Redacteur, U dankzeggende voor de plaatsing dezer letteren, teeken ik mij met «ohting, IIN lu) DEB Werklieden -V breeniging. Er klinkt een groet van boven Langs akker, veld en woud, Een groet aan 't ochtendstralen, Aan 't rozig morgengoud Een groet, zoo blij, zoo innig, Aan al wat lieft en leeft, Een groet, zoo rein als immer Het oor vernomen heeft. Het is het morgendeuntje Des leeuweriks. Hoe schoon Klinkt zijn blijmoedig liedje, Hoe opgewekt zijn toon, Als hij tot alle menschen Verheugd roeptweest gegroet Goe morgen, lieve vrienden, Dankt God met blij gemoed. Dank, lieve, beste vogel, Dank voor uw morgengroet, Dien gij bij 't morgenkrieken Ons daag'lijks hooren doet, Uw groet wekt ons tot vreugde, Spoort ons tot dankbaarheid Aan Hem, die zooveel goedheid En liefde aan ons bereidt. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina ver trok 2 Maart van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Sumatra vertrok 29 Fe bruari van Suez naar Batavia. Het stoomschip Burgemeester Den Tex, is 3 Maart te Marseille aangekomen van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje arri veerde den 29sten Febr. te Frioul (Mar seille) van Batavia. Het stoomschip Prinses Marie, arriveerde 2 Maart van Amsterdam te Southampton. Het stoomschip Prinses Araalia vertrok 1 Maart van Batavia via Padang naar Amsterdam. Markt-Berichten. Hoorn, 1 Maart. Tarwe f8.25 a 9, Gerst f 5.50 a 6, Haver f 4 a 4.50, Erw ten witte fll a 12, groene f 14.50 a 16, grauwe f 15 a 16.50, vale f 11.50 a 12, bruine boonen f9.50 a 13,25, 2 Paarden f100 a 150, 20 Schapen f26 a 30, 80 Lammeren f23 n 27, 133 Kalveren f6 a a 19, 32 Varkens f 12 a 20, 5 Zeugen f30 a 50, 145 Biggen f4 n 8, 85 Kippen fl a 2.25, 3000 Kip-eieren f 3 a 4, 900 Eend-eieren f 4.50 a 5 per 100, 1046 kop pen Boter f0.70 a 0.80 per kop. Alkmaar, 1 Maart. Aangevoerd 1 Paard f95, 20 Koeien en Ossen f180 a 270, 120 nacht. Kalveren fSal7, 267 Schapen f 16 a 29, 66 mBgere Varkens f 13 a 18, 250 Biggen f 5 a 9, 4 Bokken en Geiten f 4 a 7, Boter per kop 's middags 12 uur) f 0.90 a 1. 314de STAATS LOTERIJ 5de Klasse. 16de Lijst. No. 16390 f2000, No. 993 f1500 cn premie f30 000. No. 16230 f1000. No. 4812, 9433, 17319 eu 18176 f400. Nos. 726, 2930 eu 6263 f200. Nos. 2635, 3053, 5018, 5529, 7468, 9710, 10277, 10910, 12302, 13644 en 19923 f100. 17e of laatste lijst. No. 10948 premie f 3000. Burg-erlijke Stand Helder. Van 29 Febr. tot 4 Maart 1884. ONDERTROUWD C. F. Ammerlaan, 2e schrijver b. d. in. en M. C. Overdijk. F. G. A. Ruiter, sergeant en J. H. Burghout. GEHUWD: Geene. BEVALLENJ. Wester, geb. Zout man, z. M. E. Tienstra, geb. Bruné, d. J. Slikker, geb. 8ohilderman, d. M. C. Pronk, geb. Tielrooy, d. A. C. Mooij, geb. de Wijn, z. C. J. van Leeuwen, geb. Lcen- dertsen, z. M. Simons, geb. Willems, d. M. Brands, geb. van 't Noordende, z. A. R. E. van Pcursen, geb. Haakenbout, d. OVERLEDEN: P. Selderheek, 2 j. E. v. Kassei, geb. Dijkers 70 j. W. Veldman, 3 m. M. van der Zee, 2 j. L. B. van Eijg, 4 m. Vervolg- der Berichten. De alhier geborgen gedeeltelijke lading hout van het in December 1.1. op onze kust verongelukte Oostenrijk- sche schip »Balthasar,« heeft in pu- blieken verkoop opgebracht f 4531.65. Vrgdag j.1. strandde in de Ter- schellinger buitengronden de Noorsche brik »Paltuen«, kapt. Nielsen, komen de met een lading hout van Arendal en bestemd naar Liverpool. Blazer schuiten zeilden ter assistentie uit en aan deze mocht het vrij spoedig geluk ken het schip weder in diep water te krijgen. Door twee dezer vaartuigen geconvoiê'erd zette de Palmen* zwaar lek en vol water naar hier koers. In middels stoomde de sleepboot »Stad Amsterdam, op van Terschelling ont vangen berichten, naar buiten en bracht het in zinkenden staat verkee- rende schip, waarvan de equipage op de blazerschuiten was overgegaan, Zaterdagmorgen alhier in de haven. Men zal trachten het leeg te pom pen om de lading te lossen. Naar men verneemt, zal het schroefstoomschip le kl. »Zilveren Kruis", in conservatie liggende bij 's Rijks werf alhier, eerstdaags in dienst worden gesteld. Naar men verneemt, zal de vice-admiraal jhr. J. H. van Capellen, adjudant generaal der marine van Z. M. den Koning, optreden als chef van het militair huis des Konings, en zal de betrekking van 2den chef niet weder vervuld worden. Op 's rijks werf te Amsterdam, tegenover den ingang, staat een beeld, af komstig van een onzer onde oorlogsschepen, voorstellende Maarten Harpertz. Tromp, in krijgshaftige houding, de linkerhand op zijn zwaard, de rechter- met den bQvelhebbers- staf omhoog geheven. Men is bezig dit standbeeld van zijn voetstuk te lichten, met het doel het over te brengen naar een pleintje tusschen het nieuwe gebouw, waarin de woningen der hoofdoffi cieren en hoofdaiubtenareu van de werf gelegen zijn, en het modellen- magazijn. (A.C.) Aan het Nieuwsbl. voor de Hoekschewaard wordt uit Vlaar- dingen geschrevenNu de beug- vloot, die bij den storm (26, 27 Jan.) op de Noordzee ter visscherij zich bevond, met meerdere of mindere schade binnen is geweest, met uit zondering van den logger »De Rijn", st. A. Hopman en den logger »Cor- nelia," st. Jb. Storm, is het niet zonder grond dat men zich algemeen over hun uitblijven ongerust maakt. »De Rijn" zeilde 14 Januari, de »Cornelia" twee dagen later uit en beide zijn sedert den storm niet meer gezien, zoodat de veronder stelling, dat ze wel nimmer zullen wederkeeren, velen niet te gewaagd voorkomt. Wat deze ramp voor onze plaats zoo treurig maakt, is de omstandigheid dat zoo vele men- schenlevens verloren zijn gegaan. Behalve den stuurman op» De Rijn," A. Hopman, 29 jaar oud, gehuwd eu 3 kinderen, waren aan boord Wm. Struijs, 30 jaar, gehuwd D. van der Lucht, 20 jaar, gehuwd C. Kwakkelsteijn, 22 jaar; N. J. van Dorp, 19 jaarH. Bot, 23 jaar, gehuwd en een kindA. den Breems, 37 jaar, gehuwd en 3 kindereu P. Roest, 26 jaar; H. Storm, 20 jaar; Jacobus Jacobi (Haag), 16 jaarJ. v. d. Brugge 14 jaarM. van der Meer, 15 jaarA. van Dorp, 18 jaarterwijl de bemanning van de »Cornelia" behalve den stuurman Jacob Storm, 37 jaar, gehuwd en 4 kinderen, bestond uit J. Bot, 35 jaar, gehuwd en 3 kinderen Wm. Don, 25 jaar, gehuwd eu 1 kindG. van der Zwart, 35 jaar, gehuwd eu 3 kinderen G. v. Gelderen, 20 jaar. ongehuwdA. van der Linden, 38 jaar, gehuwdS. de Knegt, 25 jaar jaar, gehuwd en 1 kind M. Proost, 42 jaar, gehuwd J. Stam, 40 jaar, gehuwd en 3 kinderen P. Vermeer, 17 jaar; H. van der Meer, 17 jaar en C. Storm Jbzn., 12 jaar. Zaterdag had nabij de Pernis- sche haven een droevig ongeval plaats. Een zeilende tjalk werd door het Engelsche stoomschip »City of Am sterdam" aangevaren, waardoor de zoon en dochter van den schipper, jongelieden van 20 en 22 jaren, bij het naderend onheil, op het punt staande in de boot te springen, door den schok overboord sloegen. Wan hopend staarden de verdere opvaren den (man, vrouw en knecht) het droevige schouwspel aan, doch waren buiten machte de ongelukkigen, die terstond in de diepte wegzonken, te redden. Het tjalkschip had weinig schade, maar werd door inmiddels toege snelde hulp bij de visscherjj omhoog gezet. Het stoomschip vervolgde de reis. De lijkeu zijn niet gevonden. Als voorloopige uitslag van de collecten voor de Maatschappij van Weldadigheid wordt medegedeeld, dat het totaal-bedrag ongeveer f32.700 bedraagt. De juiste opgaven zijn nog niet allen ingekomen. De extra-trein, welke de Trans- vaalsche deputatie Donderdag 6 Maart van 's-Hage zal at halen, zal van daar te 12.50 uur vertrekken. De presi dent, vice-president en secretaris der Amsterdamsche Regelingscommissie zullen de deputatie van Den Haag vergezellen en een hoofdambtenaar der Hollandsche Spoorwegmaatschap pij zal haar eveueens begeleiden. Te Amsterdam aankomende, zullen kin deren bloemen strooiengroen, rood, wit, blauw; de Weerbaarheid zal door generaal Smit worden geïnspecteerd de president der commissie zal de deputatie toespreken en na de voor stelling der leden van de regelings- coramissie aan de deputatie, door het bestuur vergezeld, iu 5 rijtuigen, welke voor dat doel door eenige fa- miliën van Amsterdam zijn afgestaan, naar het hotel worden vergezeld langs Prins Hendrikkade, Damrak, Kalver- straat, Sophiaplein, Doelenstraat, Bracks Doelenhotel. Donderdagavond 6 uur diner in Bracks Doelenhotel, door de geheele regelingscommissie der Deputatie aan geboden. In de Dev. Ct. leest men de volgende advertentie: Wegens ver bazend geringe belangstelling in hun koperen bruiloftsfeest op 26 Feb. jl. en de deswege ondervondeu, zeer on verklaarbare, teleurstelling, zijn de ondergeteekenden niet in de gelegen heid hunnen dank te betuigen. Arnhem. F. Piekema. F. PiekemaTonckens. De daders van den diefstal der 36 aangeteekende brieven ten postkantore te Breda zijn nog niet opgespoord. Het is nu ook gebleken, dat een bedrag van ruim f 500 aan specie is gestolen. Een persoon, ver dacht den diefstal gepleegd te hebben, is weder vrijgelaten. Men beweert, dat één firma te Breda f 15.000 er bij inschiet, terwijl wat echter nog niet met zekerheid is te zeggen het totaal bedrag der gestolen munt en bankbiljetten ongeveer f 50.000 zou beloopen. De Tilb. Ct. meldt, dat de zoon van een smid, die vroeger de sloten van het nieuwe postkantoor geleverd had, Vrijdagochtend met den eersten trein vertrokken was en aan de grenzen zou zijn aangehouden en in ver zekerde bewaring genomen. N.R.Ct. Omtrent -den diefstal ten post kantore te Breda meldt men nog het volgende Niet minder dan 36 aangetee kende brieven met geldswaarde zijn ontvreemd. Men weet nog niet, hoe de dief of dieven zijn binnengekomen, maar waarschijnlijk door zich te laten insluiten, aangezien geen sporen van inbraak of geweld aan ramen of deuren te vinden zijn. Volgens ver klaring van den stoker, die 's mor gens om 4 uur het vuur voor het verwarmingstoestel aanlegt, was toen alles goed gesloten. De diefstal heeft waarschijnlijk tusschen 12 en 4 uur plaats gehad en om de waarde machtig te worden, die in een blikken trommel in de brandkast goed ge borgen was. moest deze laatste worden opengemaakt, wat goed gelukt is. In den vroegen morgen werd reeds door een schipper uit de Haven bij het postkantoor een kistje opgevischt inhoudende de ledige enveloppen der gestolen aangeteekende brieven. Be halve de brieven is f800 aan specie ontvreemd. Reeds vroeg waren de officier van justitie en de inspecteur der postergen, de heer Nagel, bezig met een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Men schrijft uit Groningen De Mormonen-propagande wordt in deze stad met ijver en niet zonder eenige vrucht gedreven. Vooral onder de kleine burgerij zgn er, die zich door schoone voorspiegelingen van »een leven naar de wetten Gods" laten bekoren, eu, niet het minst, van het vrouwelijk geslacht. Een der predikanten heeft het noodig ge oordeeld er van den kansel tegen te waarschuwen, en bovendien inlich tingen,door hem uit Utah ingewonnen, die voor den zendeling" der Mor monen niet zeer vleiend zgn, in een onzer bladen doen afdrukken. Deze, een zekere Lammers, heeft daar weder het zijne tegen ingelegd. In welken geest overigens deze bekeeringen tot het Mormonen dom geschieden, kan men opmaken uit het feit, dat een der aangeworven meisjes, aan hare insgelijks gewonnen vriendin over de heerlgke toekomst schrgvende, - die haar in de stad der heiligen" wacht, hare hoop te kenneu gaf, dat ze denzelfden man zouden krijgen! De schrijfster, een meisje van tegen de 30, staat als zeer zedig bekend. Doch wat zegt de maagdelijke schuch- terheid, waar het fanatisme de zinnen verbijstert Niet den 8n, zooals sommige; couranten hebben gemeld, maar den lOn a. s. zal het vergelijkend examen voor hoofd der o. 1. school aan den Burg plaats hebben. Twaalf sollici- tauten hebben zich aangemeld. De waarneming der school is tijdelijk opgedragen aan den eersten onderwij. zer, den heer Tielrooy. Op de mosselbank geraakte dezei dagen een mosselvisscher door een slag van de stuurpen over boord. Met moeite slaagde men er in hem te redden. Te Wijnandsrade (Limburg) is dezer dagen overleden de heer M., die, met uitsluiting van zijne familie, zijn geheele vermogen, dat op ettelijke tonnen gouds wordt geschat, ver maakt heeft aan een onvermogend jongeling, die hem als rentmeester trouw en eerlgk heeft gediend. Twee Brusselscheheeren, die ziek vóór eenige dagen naar Parijs bega ven, reisden in een compartiment met een net gekleed heer, met wien wel dra een levendig gesprek gevoerd, werd. Daaruit bleek, dat hij wijn-' handelaar was, en na in 't bijzonder den oogst van zeker jaar te hebben geprezen, opende hij zgn handkoffer, haalde daaruit eeu flesch wgu en een wgnglas te voorschijn, en bood zijnen reisgenooten een proefje van zgn wgn aan. Aan de Fransche grenzen wer den de beide Brusselsche heeren niet dan met groote moeite uit eeu vasten slaap gewekt. De wijnhandelaar had hun blijkbaar een slaapmiddel toege diend, en was aan een der tusschen- stations met hunne koffertjes, horlo ges, kettingen en portemonnaies uitge stapt. Het stoomschip »Sumbawa" heeft op de reis door straat Lombok naar Makassar door uitgestrekte puimsteen velden gevaren. Deze massa heeft zich dus, van de uitbarsting van Krakatau af, ongeveer 11 graden in oostelijke richting, of meer dan 650 Eogelsche mijlen ver plaatst. De bevelhebber der Engelsche Soudan-expeditie, generaal Graham, heeft Zaterdag aan den vijand slag geleverd. Toen de afgezonden parlementair terug kwam zonder antwoord, besloot Graham Zaterdagmorgen tot oprukken en deed zulks met 3000 man infan terie, 750 cavaleristen, 6 mitrailleuses en 8 kanonnen van klein kaliber. Hij vond de opstandelingen ver schanst te El Teb met Kruppkanonnen. De Engelschen vielen den vgand aan en namen na een gevecht de verschausingen in waar zg zich meester maakten van vier Krupp kanonnen, drie andere stukken ge schut en een hoeveelheid ammunitie. Het gevecht duurde drie uren en de vgand bood een hardnekkigen en wanhopenden tegenstand. Zgne ge talsterkte wordt op 10.000 man ge schat. Zijne verliezen zgn zeer ernstig. Er werden 900 lijken in de verschan singen gevonden. Voorts brachten ook de operatie n der cavalerie hem verliezen toe. Het verlies der Engel schen bedraagt 28 dooden en 142 gekwetsten, terwijl twee man worden vermist. Ondertrouwd WILLEM GRIMIJZER, Vuurstoker le klasse, K. N. M., van Helder, en MARIA ELIZABETH VAN DER WEIDE, van Amsterdam. Amsterdam, 28 Februari 1884. Geboren CHRISTIAAN KAREL, Zoon van H. VAN LEEUWEN en C. J. VAN LEEU WEN-Leendertsb». Helder, 29 Februari 1884.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2