Advertentiën. SPAARBANK. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Marie, van Am sterdam naar Batavia, passeerde Kaap St. Yincent den 9den Maart. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Frioul (Marseille) 9 Maart cn vertrok denzelfden düg. Markt-Berichten. Alkmaar 8 Maart. Aangevoerd 1 Paard f75, 7 Koeien en Ossen f170 a 230, 122 nucht. Kalveren f4 a 18, 345 Schapen f20 a 30, 109 magere Varkens f 14 a 26, 282 Biggen f 6 a 10, 4 Bokken en Geiten f 3 a 8, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0.85 a 1. Hoorn, 8 Maart. Tarwe f 8.50 a 9, Gerst f5 a 5.75, Haver f3.50 a 5.50, Erwten: witte fll a 13, groene fl2al6, grauwe f 12 a 17, vale fl0al4, 2 Paarden f90 a 150, 40 Schapen f 25 a 30/264 Lammeren f 18 a 28, 131 Kalveren f 5 a 20, 32 Varkens f 12 a 17, 1 Zeug f40, 154 Biggen f4 a 7.50, 60 Kippen fl a 2.50, 5000 Kipeieren f 3 a 3.50, 2000 Eend-eieren f4 a 4.50 per 100, 1257 koppen Boter f0.65 a 0.75 per kop. Visscherij-Berichten. 10 Maart. Binnen 7 Bloepen, als Schipper T. van Striem, met 120 levende kabeljauwen, per stuk f 2.1011 1. lengen, per st. f4.30; 1 heilbot a f23.50; 300 sokelv., per 100 f30.00; 15 ben vleet, p. ben f 17.50; 36 punt rog, p. punt f 12.50 40 doode kabeljauwen, p. st. f 1.35. Schipper P. Verhoeven met 110 1. kabelj., pe. st. f2.10; 15 1. leugen, p. st. f4.35; 6 1. heilbotten, p. st. f 18.50; 460schelv., p. 100 f33.50; 50 punt rog, p. punt f 8.00 6 ben vleet, p. ben f 21.0060 1. vleten, p. st. f2.05; 60 d. kabelj., p. st. fl.60; Schipper P. Meulendijk met 200 1. kabelj., p. st. fl.90; 104 1. leugen, p. st. f±.'35; 10 1. heilbotten, p. st. f 19.50; 500 scbelv., p. 100 f31.00; 5 ben vleet, p. ben f20.00; 15Ó d. kabelj., p. st. f 1.35. Schipper A. Verschoor met 160 1. kabelj., p. st. f 1.90; 30 1. lengen, p. st. f4.90; 2 heilbotten, p. st. f 18.00700 scbelv., p. 100 f31.00; 830 d. kabelj., p. st. f130 a f 1.4010 ben vleet, p. ben f20.00. Schipper C. van Pelt met 120 1. kabelj., p. st. f2.25; 8 1. lengen, p. st. f2.90; 8 1. heilbotten, p. st. f 13.00; 1500 schelv., p.100 f21.60; 400 d. kabelj., p. st. f 1.16 a f 1.45. Schipper A. Hart met 250 1. kabelj., p. st. f2.15; 85 1. lengen, p. st. f2.55; 8 1. heilbotten, p. st. f 14.0023 1. vleten, p. st. f2.10; 300 d. kabelj., p. st. f 1.25 a f 1.551300 schelv., p. 100 f 19.50; 5 ben vleet, p. ben f 19.00. Schipper J. Put met 180 1. kabelj., p. st. f2.10; 40 1. lengen, p. st. f2.95; 1 1. heilbot, a f 13.50; 9 ben vleet, p. ben f 17.50; 4 punt rog, p, punt f8.00; 100 d. kabelj., p. st. fl.40. 1 logger, schipper Westerduin, met 100 tongen, p. st. f0.70; 4 groote heilbotten, p. st. f31.00; 24 punt rog, p. punt f8.00; 3 kisten schol. p. kist f 6.00. 5 Hamburgers met 800 roggen, tezamen voor f310.00; 23 tongen a f 13.50; 4 groote heilbotten en 16 kleine dito, a f 48.00 600 groote schollen, p. stuk f0.70. Burgerlijke Stand Helder. Van 7 tot 11 Maart 1884. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD BEVALLENJ. C. de Waard, geb. Timmner, d. T. Jonker, geb. Visser, z. W. Verwer, geb. Leunisse, z. A. Veenstra, geb. Knip, z. E. Maas, geb. Veeneudaal, d. K. J. Richter, geb. Manheim, z. T. Schraa, geb. van Rees, z. A. van Raam, geb. Zon, z. S. Kikkert, geb. Krijneu, d. C. Lavell, geb. Koopman, z. D. J. de Graaf, geb. Giltjes, d. G. van der Blom, geb. van Brederode, d. M. J. de Barbanson, geb. Vennix, z. D. Raadsveld, geb. Grei- ner, d. J. J. Kroon, geb. Kamper, z. OVERLEDEN: B. Ebker, 40 j. C. Keesoom, 63 j. Een levenloos aangegeven. Van het Premie-Boek werk„Die geskiedenis van die Transvaal," zijn geen. Exemplaren meer voorhanden. Aanvragen er om kunnen derhalve niet meer worden uitgevoerd. DE UITGEVERS. Vervolg der Berichten. Door de regelings- commissie voor de in den loop van dit jaar alhier te houden Nijverheids-tentoonstelling wordt dezer da gen een circulaire aan de ingezetenen gericht, bevattende de uitnoodiging om het plan door een geldelijke bijdrage te steu nen. Gaarne voegen we bij deze mede- deeling een aanbevelend woord. Zeker zal het plan, zooals het door de commissie is ontworpen, in groote mate bijval hebben gevonden bij allen, die in den bloei van nijverheid en handwerken belang stellen. Zulk een tentoonstelling vordert echter altijd eenige kosten, en vooral nu er aan verbonden is een atdeeling voor wedstrijd onder jongelieden in verschillende vakken, zijn voor bekroningen, enz. eenige fondsen dringend noodzakelijk. Verheugt de com missie zich in den steun van het Gemeen tebestuur en van 't Nutsdepartement, zij vinde, even als vroeger, ook sympathie bij dc burgerij. Zij zou gaarne zien, dat een groot aantal giften, tot dit doel geschon ken, blijk gaf van de ingenomenheid der plaatsgenooten met haar streven. De Trans- vaalscbe deputatie kwam naar Nederland en vraagt om eenige millioeneu de regelings-commissie voor de Nijverheids tentoonstelling is zoo bescheiden, om slechts om een honderd gulden of drie te vragen. Als ieder wat doet, is zoo'n geringe som spoedig bijeengebracht. Nog eens we be velen deze zaak volgaarne bij onze lezers aan. De regelings-commissie bestaat uit de vol gende heerenT. Mooy, voorzittermr. D. P. H. Aberson J. Brouwer J. Bethle- hemJlir. E. A. D. E. van Frankenberg en ProschlitzS. van Gijn Pz.G. E. KloosterhuisJ. C. LeichH. M. Mani- kusW. J. van Neck B. H. PolakS. SchellingerJ. SchuijtA. P. Tadema J. G. R. Vos; C. J. Verhey en H. A. Stadermann, Secretaris. Gisterenavond had de aange kondigde volksbijeenkomst plaats in Tivoli. De zaal was goed bezet. De heer W. Thie Fz. droeg voor »De lof der dronkenschap" en wel, als een sarcastische beschouwing. De heer B. H. Polak vergastte zijne hoorders op een populaire voordracht over: »De slaap," en ten slotte hield de heer Brouwer een voordracht over »Een roepstem," door Slessah. De heer F. de Boer gaf enkele zang- en pianonummers ten beste en overigens werden de pauseeringen aangevuld door de muziek van de Kon. Ned. Marine. Meermalen mochten sprekers en ook 'de heer de Boer blijken ont vangen van de waardeering hunner talenten, door het publiek. Zr. Ms. stoomschip Tromp" is 7 dezer van Kaapstad vertrokken naar de Westkust van Afrika. Gisteren werd de Algemeeue vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij »Triton" gehouden. Niettegenstaande de visscherij ge durende het jaar 1883 over het al gemeen onvoordeelig was, zoude de opbrengst niet onvoordeelig geweest zijn, ware het niet dat de gemaakte winst is gebruikt tot herstel van den Botter No. 12, in den storm van Maart 1883 vergaan, welke aanbouw daardoor ook geheel betaald is. De St.-Ct. No. 59 bevat een kon. besluit van 23 Februari 1884, betreffende de lichting der nationale militie van het jaar 1884. De lichting der militie van het jaar 1884 bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee bestemd worden. Uit Sundsvall schrijft men dezer dagendat hoezeer de winter niet streng is geweest, de havens toch met sterk ijs bedekt zijn. Houdt het zachte weder eenigen tijd aan, dan bestaat er veel hoop dat er reeds half April open water is. Komt er nu nog veel sneeuw en koude, dan zullen de havens zeker niet vóór Mei bereikbaar zijn. Over 14 dagen, belooft men ons, kunnen wij den naderen toestand aan belang hebbenden mede deelen. Oulaugs beklaagde zich een inzender in het »Nieuws van den Dag" over handelingen van een conducteur van den Rijnspoorweg tegenover des inzenders vrouw, die van Gouda tot Amsterdam alleen in een damescoupé reizende, onder het rijden bezoek van dien conducteur ontving, blijk baar met geen edele bedoeling. Slechts de cordate houding der dame was oorzaak, dat de conducteur, die niet nuchteren was, zich verwijderde. Wij vernemen thans dat de Rijnspoor wegmaatschappij zich de zaak ernstig heeft aangetrokken, en dat het haar is mogen gelukken den conducteur uit te vinden, die natuurlek onmiddellijk is ontslagen. Bij komst der Trans vaalsche deputatie te Amsterdam zijn nogenkele ongelukken gebeurd. Een houten afdak, waarop verscheidene personen stonden, stortte in, zoodat allen naar beneden vielen en eenigen er van min of meer gekwetst werden. Door het gedrang nabij het station bezweek het hek, dat rondom de remise der tramwagens is geplaatst. Verschillen de vrouwen een kinderen tuimelden an de hoogte af en kwamen in zeer ouzachte aauraking met elkander. Op De Prins Heudrikkade werden twee personen door rijtuigen aangereden en erustig aan de beenen verwond, terwijl op het Damrak een kleine jongen een trap van een paard tegen het hoofd kreeg, zoodat hij naar het gasthuis moest vvordea vervoerd. Voor de scherpschutters toonde het volk niet veel eerbied. Op de Prins- Hendrikkade gingen eenige jongeus aan de geweren hangen, zoodat de schutters eeu bakkerswinkel moesten ingaan om tegen die baldadigheid gevrijwaard te ziju. Een schipper te Bolsward was in de laatste dagen druk in de weer om geld te leenen tot het aankoopen van een nieuw schip. Toen hij f300 bijeen had, is hij met de noorderzon vertrokken, terwij hij zijn vrouw en drie jonge kinderen heeft achterge laten. Men deelt mede, dat aan den baron Van Heeckeren uit Arnhem, veroordeeld wegens bjj de wet straf baar gestelde onzedelijke handelingen, kwijtschelding is verleend van ziju verderen straftijd. De heer T. A. Hnizenga, re dacteur van de Nieuwe Financier en Kapitalist," ontving verleden week een naamloos schrijven, waarin hij met den dood werd gedreigd, wan neer hij in zijn blad niet medewerkte tot een rijzing van de Oregon's. In derdaad moet 11. Zaterdag een schot gelost zijn op den waggon, waarin de heer H. zat, reizende van Am sterdam naar Hilversum, waar hij woonachtig is. Ten minste er werd op de hoogte van het in aanbouw zijnde station een kaal gehoord en en een ruit van den waggon, waarin de heer H. met nog één persoon had plaats genomen, barstte. Het stoomschip Daphne, dat bij het van stapel loopen op de Clyde omkantelde, waarbij meer dan hon derd menschen het leven verloren, wordt door het ongeluk vervolgd. Toen het schip na genoemde ramp weder gelicht en in orde gemaakt was, werd het den naam van Rose gegeven, doch deze nieuwe naam heeft ook geen geluk aangebracht. Op zijn eerste reis werd het schip in de haven van Portrusb aangevaren, ten gevolge waarvan het zonk. Na ge licht en opnieuw in de vaart gebracht te zijn, is het Zaterdagavoud in de nabijheid van Millport in volle vaart op een zandbank geloopen. De passa giers moesten in eeu kleine boot naar land gebracht worden. Ondanks de drie sleepers, die alle pogingen doen om het schip vrij te krijgen, is het nog niet gelukt, terwijl het schip een belangrijk lek heeft bekomen. Een geneesheer te Ni mes, die door een verkeerd verband zekere mej. Biscarrat, een naaister aldaar, den rechterarm had doen verliezen, is onlangs door de rechtbank te Nimes veroordeeld tot een schadeloosstelling van 1000 fr., onder verplichting, aan de patiënte een levenslang jaargeld van 200 frs. uit te keeren. Het Hof te Nimes heeft thans niet alleen het vonnis in hooger beroep bekrachtigd maar de schadeloosstelling tot 1800 frs. verhoogd. Een belangrijke rechtsquaestie was onlangs ontstaan door den dood van een echtpaar, dat zich op het aan de kust van Massachusetts ver gane schip City of Columbus bevond. Het echtpaar had namelijk geené kin deren en liet een belangrijk vermogen na. Daar men niet wist, wie van beiden het eerst gestorven was, was het niet gemakkeljjk te bepalen, welke partij de erfenis kon aanvaar den. Thans is door de rechtbank besloten, dat bij een schipbreuk de vrouw als de zwakkere sexe, waar schijnlijk het eerst sterft, zoodat de familie van den man recht op de nalatenschap heeft. Herhaaldelijk berichten de Wee- ner bladen in den laatsten tijd van vermiste dienstmeisjes, die om een boodschap uitgezonden werden en spoorloos verdwenen. Woensdag kwamen weer twee gevallen van dien aard voor. Er loopen allerlei geruchten, maar de politie verkeert nog in het duister omtrent deze zaak. De diens tmeisj es-moordenaar Schen k en zijn medeplichtige zullen in de vol gende week voor de rechtbank ver schijnen. De groote procureursfirma Par- ver brothers te Londen failleerde, oogenschijnlijk tengevolge van mis lukte speculatiën in het bouwvak en iu andere zaken. Het broederpaar heeft Londen verlaten, passiva achter latende, die geraamd worden op 1 a 2 millioen pond sterliug. Er blij ken op groote schaal oplichterijen door middel van laudtitels te hebben plaats gehad. De zaak maakt sensatie en een pijnlijken indruk. Bij het postdeparteraent te Chris- tiania is door Engelsche visschers een brievenzak aangebracht, die deel heeft uitgemaakt van de Amerikaansche mail in Januari 1883 per Cimbria van Hamburg verzonden. Deze mail ging echter verloren door de aanva ring van dezen stoomer met de Sultan. Voor zoover uit de doorweekte papieren was op te merken de zak lag meer dan een jaar in 't water bestond de inhoud uit gewone brieven van Noor wegen voor Chicago. In de laatste dertien jaren heb ben ongeveer 1.300.000 Duitschers hun vaderland verlaten om zich in het buitenland te vestigen. Ondanks deze verhuizing is het aantal inwoners, volgens de Nordd. Allg. Zeit. jaarlijks met 4 a 500.000 toegenomen. Voorspoedig bevallen van een Zoon A. VAN RAAM, geb. Zon. Helder, 10 Maart 1883. Bevallen van een Meisje, DIDE- RIKA JOHANNA GILTJES, Echt- genoote van P. DE GRAAF. Helder, 9 Maart 1884. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter D. GREINER, geliefde Echtgenoote van R. H. RAADSVELD JR. Nieuwediep, 10 Maart 1884. Bevallen van een Zoon: M. DE BARBANSON—Vennix. Nieuwediep, 10 Maart 1884. Eenige en algemeene kennisgeving. Geboren ANTONIA CHRISTINA, Dochter van J. KIKKERT en S. KRIJNEN. Helder, 10 Maart 1884. GeborenJAKOB, zoon van J. JONKER en T. VISSER. Helder, 8 Maart 18S4. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een smar telijk lijden van 12 weken, mijn geliefde Echtgenoot GERR1T WIJNAND MUNNIK, in den ouderdom van 27 jaren, 's Hage, 7 Maart 1884. Wed. S. MUNNIK, geb. Doornbosch. Mede uit naanr der Familie. Heden overleed, na een lang durig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden,mijn geliefde Echtgenoot, Cornelis Keesom, in den ouderdom van circa 65 jaar. Nieuwediep, 10 Maart 1884. Wed. C. KEESOM, geb. Goüsblom. Mede uit naam van Kinderen, Behuwd en1 Klein- Kin deren. Bij mijn vertrek naar O.-Indië roep ik door deze aan Familie, Vrien den en Bekenden een laatst Vaart wel toe. N. NIEROP—BOON. a/b. Stoomschip Prim Hendrik DANKBETUIGING aan den WelEdelen Heer dokter BITTER, voor zijn flinke maatregelen bij de verlossing van mijne geliefde Echtgenoote en het opwekken der levensgeesten van de jonggeborene. N. RICHTER. De ondergeteekenden gevoelen zich gedrongen hunnen openlijken èn op rechten dank te betuigen aan familie en bekenden en inzonderheid aan de Broeders van het Metalen Kruis," voor de vele blijken van belangstel ling, bij huu vijf tig-jarige Echtver- eeniging ondervonden. FREDERIK BETHLEHEM en ANTJE SMIT. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van haar geliefden Echtgenoot, brengt onder- geteekeude, ook nameus familieleden, haren hartelijken dank. Wed. B. EBKER—Dekker. Helder, 11 Maart 1883. Wij betuigen onzen hartelijken dank aan onze zuster en zwager en vrien den en vriendinnen en inzonderheid aan de Heeren F. HOGÉ en P. BROUWER en hunne Echtgenooten, voor de hartelijke bewijzen van be lang, bij onze 25-jarige Echtvereeni- ging ondervonden. W. F. HOOP. C. G. HOOP, geb. Smits. Amsterdam, 10 Maart 1884. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervouden bij 't overigden van onze geliefde moeder en behuwd- moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. C. F. KROON. E. KROONvan Kassil. Helder, 11 Maart 1884. Stadgenooten Het Bestuur der Vereeniging Wil lem Barents" heeft aan't Sub comité alhier kennis gegeven, dat de WIL LEM BARENTS in het voorjaar Op nieuw naar het Noorden zal ver trekken, onder bevel van den Luit. ter zee 1° kl. J. Dalen als comman dant, en dat er ook ditmaal gerekend wordt op Uwe sympathie en finan- tieelen steun. Rekenende op Uwe medewerking tot ondersteuning van deze, voor de belangen van wetenschap en zeevaart en tot eer van onzen naam als zee varende mogendheid, zoo nattige tochten, noodigt het Sub-Comité hier ter plaatse U uit Uwe bijdragen in te zenden aan den laatst onderge- "w* VAN GENNEP, Prerident. C. H. BOGAERT. J. C. DE RUIJTER DE WILDT. J. GOEDKOOP. T. C. ZUR MüHLEN. W. L. G. J. F. CRAMER VON BAUMGARTEN. C. HOFFMAN, Secr. en Penningm. Bij vonnis der Recht bank te Alkmaar van heden, is het door den Vischhandelaar MAARTEN DEN DULK, aan zijne schuldeischers aan geboden akkoord gehomologeerd, en mitsdien voor allen, behoudens de rechten der bevoorrechten, verbin dend gemaakt. Helder, 6 Maart 1884. Mr. J. W. Lasonder. Kennisgeving. Op WOENSDAG den 12» en VRIJDAG den 14» MAART 1884 zal, des avonds van 67a tot 8Va uur, gelegenheid worden gegeven tot het doen bijschreven van renten op de Spaarbankboekjes. HET BESTUUR. Werklieden-Vereeniging. De leden welke zich aangegeven hebben en zg die nog willen deel nemen aan het op te richten Dragers- fonds, worden verzocht de vergadering bg te wonen op Woensdag 12 Haart, des avonds ten 77a uur, op de zaal boven den Winkel. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2