'T VLIEGEND BLAADJE. RLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL i Mo. 1156. Zaterdag 15 Maart 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bsreau: SPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. Asivertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HAART, Lentemaand, 31 dagsn. Opkomst der Zon 6 m. 16 bi. Onderg. 6 u. 3 m. londag 16 Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Laatste Kwartier. Donderdag 20 Gelijkheid ran dag en nacht. Begin der Lente. Vrijdag 21 Zaterdag 22 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Maart 1884. Woensdagmorgen omstreeks 7 uur bespeurde de voorbijgangers, dat er een hevige rook drong door de reten van een perceel tegenover d« Molenbrug, bewoond door mej. de wed. Koster. Een paar schepelingen, die zich naar boord begaven, rukten de luiken af en stieten een venster in, hetgeen ten gevolge had, dat door de binnendringende versche lucht de vlammen dadeljjk uitsloegen. Door spoedig aangebrachte hulp der buren, waarbjj de heer de Beurs zich ijverig kweet, gelukte het, den brand met eenige emmers water te blusschen, zoodat de hulp der brandspuiten niet behoefde ingeroepen te worden. De bewoonster is met den schrik vrijgekomen, maar de winkelwaren hebben groote schade geleden. Vrjjdag 21 Maart wacht den liefhebbers van het tooneel een niet alledaagsch kunstgenot, daar het Rotterdamsch gezelschap, onder direc tie van den heer W. v. Zuijlen, van plan is op te voeren 't Is maar een smid," tooneelspel in 4 bedrijven, van Willem v. Zuijlen, iu de laatste tijden het succès van den dag. Het oordeel der pers is eenstemmig gun- tig, zoowel over het stuk zelf als over de opvoering. Als acteur heeft de schrijver van zijne tooneelkennis partij getrokken en tevens, de krach ten zjjuer medespelers kennende, daarmede rekening gehouden. De samenspraken zijn frisch en kern achtig en doorspekt met geestige gezegden. De intrigue is juist bere kend voor de meerderheid van het publiek en boeit van het begin tot het einde. In de zalen, die iederen avond bij de voorstelling goed gevuld zgn, betuigen de bezoekers hunne in genomenheid door herhaalde bravoos. Wanneer we in aanmerking nemen, dat bet de laatste voorstelling is onder den directeur L. J. Yisscher, die ons herbaalde malen iets goeds en schoons te zien of te hooren gaf gedurende zijn vierjarig beheer, ver- meenen we een ruime opkomst van het publiek te mogen verwachten. De justitie heeft geen termen gevonden om de kwartjesvinders" van Sckagen, wier arrestatie wij dezer dagen meldden, te vervolgen. Zij zijn op vrije voeten gesteld en in het bezit gebleven van het gewonnen" geld. Volgens het eerste stuk van het verslag van het centraal-comité voor noodlijdenden door de uitbarsting op Krakatau, is ten behoeve van Europeesche noodlijdenden besteed f 120.000. Voor Bantam is gegeven eerst f40.000, toen f350.000 en f31000 voor aankoop van karbouwen te Batavia"later nog f 50000. In 't geheel f471000. Aan weduwen en weezen van Bantamsche inlandsche ambtenaren f 59000. Voor schade vergoeding aan eigendommen van inl. ambtenaren f 25000. Voor Chi- neezen ruim f 40000. In 't geheel Bantam ongeveer 6 ton. De resident schat het verlies door de inlanders geleden op tienmaal zooveel, zonder de schade aan bouw landen en aan plantingen te rekenen. Voor Tangerang eerst f2000 en later f33700. In de Kampongs zal aan geld uit gedeeld worden f207000. Aan Lam- pongsche Chinezen op voorwaarde dat zij zich daar vestigen f35000. De vraag of de hier te lande verkocht wordende orgineele Singer naaimachines al of niet Amerikaansch zgn, zal thans het onderwerp eener procedure uitmaken tusschen de be kende Singer Manufacturing Co. uit New-York en den heer P. J. Ger ritsen, industrieel en redacteur der in drie talen verschijnende naaima chine conrant te Nijmegen. Laatst genoemde heeft na afloop der inter nationale tentoonstelling te Amster dam en naar aanleiding der aldaar toegekende bekroningen, zoowel in zijn blad als in onderscheidene andere bladen beweerd, dat do Orgineele Singer Naaimachines niet in Amerika maar in Glasgow (Schotland) worden gefabriceerd, op grond waarvan »The Singer Manufacturing" een schade vergoeding van den heer Gerritsen vordert van f 5000. Met Juni aanst. zal op den H. IJ. Spoorweg de waggon-salon worden ingevoerd. Hij is ingericht voor 28 personen, en in renaissance stijl gemeubileerd. Voor het gebruik maken van dezen wagen zal 50 cents extra voor de reis RotterdamAm sterdam, en 30 cent gerekend worden voor tusschenstations. Meermalen komt het voor, dat het onvoorzichtig eten van biefstuk den dood door verstikking tengevolge heeft. Ook dezer dagen is zulks te Zwolle het geval geweest. De kaste lein uit het logement Het Speeljacht is aan tafel dood gebleven, daar een stuk vleesch hem in de keel bleef steken. Een kind, dat aan het tafelkleed trok, waarop een petroleumlamp stond te branden, was Maandagavond, in een huis (No. 70) op de Geldersche- kade, te Amsterdam, de oorzaak van een feilen brand. De vlammen van de omgevallen lamp deelden zich zoo spoedig aan verschillende voorwerpen mede, dat het geheele vertrek in een oogenblik was aangetast, en ofschoon de brand weer den brand nog geen kwartier na hare aankomst meester was, twee bovenverdiepingen uitgebrand zijn, terwijl het geheele huis schade heeft geleden. Te 9.34 geroepen, was de gloed reeds 9.47 gebluscht. De angst der bewoners was al dadelijk zoo groot, dat zij, man, vrouw en drie kinderen, geen ande ren uitweg wisten dan door over de daken te vluchten. Drie, vier percee- len van het brandende huis af, wer den zij op hun hulpgeroep ontdekt, en zoowel de sectie-brandmeester De Meyer als de hoofd-brand wachten Gorter, Ter Haak en de machinist Doyer verdienen grooten lof voor de goede zorg, aan de ongelukkigen bij hunne redding betoond. Ook de brandwacht De Graaf mag om zijn moed bij bet redden van de kindereu uit het benedenhuis met eere genoemd worden. Te Schiedam is Zaterdag een vrouw, de echtgenoot van den hoofd onderwijzer T.,moeder van 6 kinderen, op een ongelukkige wijs om het leven gekomen. Bezig zjjnde met strijken, moeten haar kleeren vuur gevat heb ben. Men vond de ongelukkige vrouw in een beklagenswaardigen toestand, waaraan eenige uren later de dood een einde maakte. De deel neming in dit treurig voorval is al gemeen. De Amsterd. Ct. deelt mede, dat de baron Van Heeckeren uit Arn hem kwijtschelding van zijn straftijd gekregen heeft, omdat men voor krankzinnigheid vreesde. Reeds zijn vader leed aan een zielziekte en werd bij de geboorte van den zoon verpleegd in het krank zinnigengesticht Meerenberg, alwaar hij ook is gestorven. Van Heeckeren bracht de kiem der krankzinnigheid dus reeds met zijne geboorte mede en dit heeft steeds op zijn intellec tueel gestel invloed gehad. Dit was in de laatste weken zoo onrustbarend verergerd, dat er geen herstel mogelijk zou zijn, als hij niet spoedig in een andere omgeving werd gebracht. In de zeven weken van zijn straftijd was v. H. dan ook reeds geheel versuft geworden, in zich zei ven gekeerd en had hem een stompzinnigheid aangegrepen, de voor bode van de kwaal zijns vaders. De procureur-generaal, met deze omstandigheid bekend geworden,stelde nu aan den Minister van justitie zijne invrijheidsstelling voor. Men schrijft uit Strijen LI. Zondag had hier een schande lijk voorval plaats. Twee ingezetenen gingen een weddenschap aan wie van hen het meeste jenever kon drinken, met dit gevolg, dat na het gebruik van den een van 21 en van den anderen van 22 borrels, de overwinnaar plotseling dood bleef. In een der sigarenfabrieken te Eindhoven had in de vorige week een der arbeiders een onmisbaar en zeer kostbaar werktuig gebroken Men kwam overeen den schuldige niet te verraden. Toen de patroon tot de ontdekking kwam, besloot hij na veel vruchtelooze pogingen om den bedrijver van het feit te vinden, ieder arbeider een gulden van zijn weekloon af te houden, om langs dien weg tot de ontdekking te ge raken, doch zonder gevolg. Intus- schen ontstond hieruit groote onte vredenheid onder het werkvolk, die Maandag zoo hoog liep, dat de patroon zich genoodzaakt vond, de hulp der politie in te roepen en de fabriek te sluiten. Het is werkelijk de bekende Shapira, de man van de vele nage maakte oudheden, voor een van welke hij een millioen pond sterling hoopte te krijgen, geweest die te Rotterdam dood in een onaanzienlijk hotel ge vonden is. Nadat de onechtheid van zijn zoogenaamd boek van Deu- teronomium aan 't licht was gebracht, heeft hjj, naar uit de N. R. Ct. bljjkt, hier te lande verblijf gehouden, naar het schijnt eerst te Amsterdam en vervolgens te Bloeinenclaal, waarna hij ongeveer vier maanden geleden te Rotterdam zijn intrek heeft ge nomen in Adler's Hotel. Van daar was hij sinds een paar weken over gegaan naar het hotel Willemsbrug, in de Boompjes. Aldaar werd men Maandagnamiddag ongerust, door dien men hem reeds een paar dagen niet meer had gezien en ook niets van hem had vernomen. Daar hij bovendien de deur zijner kamer had afgesloten, werd er bericht gegeven aan de politie. Deze liet de deur openbreken en vond op het bed het vreeselijk bebloede lijk van den logeer gast. Zijn koffer was geheel gevuld met papieren, waaronder verscheidene in folio formaat, in het Engelsch, Hebreeuwsch enz., benevens eenige brochures en brieven. Voorts vond men nog een brief, die eerst onlangs was geschreven en waaruit voldoende bleek dat zijn zielentoestand in de laatste dagen wel iets te wenschen overliet. Ditzelfde meende men ook te Schiedam te hebben opgemerktal thans bij een bezoek aldaar, werd hij op vermoeden van krankzinnig heid door de politie aangehouden. Naar het schijnt was hij genatura liseerd Duitscher en had hij in Duitsch- land welgestelde familie, terwgl zijue vrouw met een kind nog te Jeruzalem woont en een ander kind te Berlijn in een pension is geplaatst. Iu Engeland is men veront waardigd, dat men Binns, den opvol ger vau den beul Marwood, toegestaan heeft een doodvonnis te voltrekken terwgl hg in kennelijkeu staat ver keerde. In dien toestand heeft hij in de gevangenis van Kirkdale bij Liverpool den jongen Michaël Maclean opgehangen, die veroordeeld was als moordenaar van een Spaanschen ma troos. Vóór de terechtstelling had een nog indrukwekkender scène plaats. Op het oogenblik, dat Maclean, die slechts 18 jaren oud was, het scha vot beklom, wendde hij zich tot de reporters, hen toeroepende, dat het verschrikkelijk was hem de doodstraf te doen ondergaan voor een misdaad waaraan hij niet de minste schuld heeft. Verscheidene reporters moesten zich omkeeren en overtuigd van de waarheid van den veroordeelde ver lieten zij onmiddellijk de gevangenis, daar zij niet wilden tegenwoordig zijn bij een strafvoltrekking, die zij als onrechtvaardig beschouwden. Hoe voorzichtig men zijn moet met gekleurde kousen, bleek onlangs op nieuw in het Duitsche plaatsje Keil. Daar is eeu kindje aan bloed vergiftiging gestorven, tengevolge van het dragen van gekleurde kousen, terwgl het een onbeteekenende brand wond aan den voet had. In een schrijven uit Bloemfon tein (Oranje-Vrij staat) aan het Utr. Dbld. wordt het volgende stukje me- »Van inenten gesproken; hiervan moet ik u een grap mededeelen. Een ingenieus Engelschman, met een plat ten zak, trachtte door de vaccine zich een sommetje gelds aan te schaffen Hij had nog genoeg, om zich voor 1 shilling en 6 pence een blikje ge condenseerde melk te verschaffen. Met een stopnaald gewapend en zijn busje >lymph< op zak ging de quasi doctor naar Basutoland,om de Kaffers, even bevreesd voor de pokken als de blanken, te vaccineeren. »Of de lymph goed was, weet ik niet, evenmin of de Kaffers al of niet »auw« riepen, als de stopnaald door hun vereelt vel ging dit is me alleen bekend, dat onze doctor met een goede 30 pond sterling in de beurs te huis kwam." Een achtste huwelijk werd dezer dagen te Sanct Jacob, in Hongarge, aangegaan door een boerin, die reeds zeven mannen overleefde. De vrouw (die vermoedelijk niet van aardsche middelen ontbloot is) had in haar laatsten weduwenstaat te kiezen tus schen drie minnaars. De Pargsche photograaf Pierre Petit fils maakt tegenwoordig portret ten bg zijn klanten in buis. De nieuwigheid maakt vooral bij de dames, die nu don photograaf en zijn toestel maar voor het ontbieden heb ben, grooten opgang. Aan het spoorwegstation te Kentishlown (een der voorsteden van Londen) zijn twee olifanten vau het circus Sanger op hol gegaan, toen msn hen uit den trein haalde, waarin zij met nog twee olifanten vervoerd waren. De dieren verschrikten door het vallen van eenige planken en zetten het op een loopen. Een paar gesloten deuren werden door hen verbrijzeld en zij liepen verscheidene menschen en kinderen omver, die meer of minder ernstig gekneusd werden. Eindelijk vielen zg in een kelder; met tamelijk veel moeite de straat moest er voor opgebroken worden bevrijdde men de logge dieren daaruit en zij lieten zich toen rustig aan hunne ketenen wegbrengen. Uit Monte Carlo wordt bericht, dat iemand, die 60.000 fr. bad ge wonnen aan de speelbank, den vol genden morgen dood werd gevonden met 4 dolksteken in den rug. Zijn ld was gestolen. In den nacht vau Vrijdag op Zaterdag 11, is te Parijs eeu diefstal gepleegd met ongelooflijke stoutheid. Tegen middernacht hield een handkar met een lantaren, planken en werktui gen voor 't gebouw stil, begeleid door drie mannen. Deze vervoegden zich in een herberg om te vragen, of men hun meesterknecht ook gezien had, daar zij in den kelder van het ge bouw een dringende herstelling moesten aanbrengen. Op het ont kennend antwoord laadden zij de planken af en terwgl twee hunner in de herberg bleven drinken, wist de derde een tralie van een keldervenster door te vjjlen, naar binnen te kruipen en de deur van binnen te openen, zoodat na het sluiten van de her berg het drietal op hun gemak de brandkast en alle mogelijke andere kassen en laden konden openbreken, onderwijl den wagen met de brandende lantaren enz. buiten latende staan, zoodat voorbijgangers moesten denken dat men aan herstellingswerken bezig was. Twee uren lang moeten de dieven bezig geweest zijn, doch zg hebben niet meer gevonden dan 3000 frs. Bij onderzoek bleek, dat de wa gen, de planken, het gereedschap enz. uit een werkplaats in de Honeré- straat gestolen waren.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1