'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDiEP EN TEXEL No. 1158. Zaterdag 22 Haart 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. BareaaiSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KAART, Lentemaand, 31 dagan. Opkomst der Zon 5 n. 58 m. Onderg. 6 u. 17 in. Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 Maria Boodschap. Woensdag 26 Donderdag 27 Nieuwe Maan. Vrijdag 28 Zaterdag 29 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 Maart 1884. De raad dezer gemeente hield jl. Dinsdagavond een zitting, waarin het Volj aarskohier van den Hoofde- lijken omslag, dienst 1884, werd vast gesteld. Dit kohier telt in de ver schillende klassen gezamelijk 3552 aangeBlagenen en 't bedrag van dit kohier is, na aftrek der korting voor kinderen, f29197.036. Eervol ontslag op zjjn daartoe ge daan verzoek, werd verleend aan den heer A. ter Haar, onderwijzer aan de gemeenteschool No. 3. De mededeeling, dat de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid goedgunstig heeft beschikt op 't ver zoek om vergunning tot het dempen der sloot nabij 't Hotel Bellevue, werd voor kennisgeving aangenomen. Er werd besloten om de commis sie voor de ten vorigen jare te Am sterdam gehouden Internationale ko loniale en uitvoerhandel tentoonstel ling te ontbinden, onder dankzegging aan de leden dier commissie, de heeren Braaksma, Duinker, Groen en Hat- tinga Raven. Deze dankbetuiging werd met bljjken van bijval begroet. De behandeling van 't adres van den heer L. W. F. Oudenhoven, in de vorige vergadering in handen ge steld van 't rapport omtrent 't on derzoek te dier zake, tot de volgende zitting uitgesteld. Ingevolge machtiging des ko- nings, bij besluit van 18 dezer No. 12, wordt Zr. Ms. fregat Evertsen, liggende te Willemsoord, met 21 April aanstaande, in dienst gesteld, onder bevel van den kapt-luit. ter zee J. C. Joekes. Aan boord aan het wachtschip te Amsterdam hebben aan bet afge nomen examen voldaan de machinis ten lste klasse der marine W. J. Vermeer, N. H. Klaassen en A. De Leeuw, voor de opname in het vaste corps, en de machinist 2de klasse der marine A. Van Aanholt voor machi nist lste kl. De konstabel-majoor H. Brag- gaar en de lste zeilmaker G. J. van Varik zijn met 15 Maart uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen onder toezegging van pensioen. In den toestand van den hoofd conducteur, die Zondagavond nabij het station Helder van den trein was gevallen, is een gunstige ver andering gekomen, zoodat men hoop heeft dat hij herstellen zal. Aan den heer P.Pluilaart, thans administrateur der garnizoensbakkerij te Hoorn, vroeger te Helder, is Maan dag door bh. officieren van het gar nizoen en der dienstdoende schutterg een openbare hulde gebracht, opge luisterd door muziek en fakkellicht, ter gelegenheid van zjjn 70-jarige militaire loopbaan. In de Hemonystraat te Am sterdam is een dienstmeid verdwenen. Er wordt f 100 uitgeloofd aan den- gene, die eenige aanwijzing kan doen, welke tot ontdekking leiden kan. Men zegt dat het meisje ontvoerd is. Met genoegen verneemt men, dat de den 11, 12, 13 en 14 dezer te Rotterdam door de rijkscommissie tot examineering van zeelieden geëxa mineerde leerlingen der Zeevaartkun dige school te Harlingen allen ke^ verlangde diploma verwierven, nl. H. T. Bejjaart van Ameland dat voor len stuurman Groote vaart, J. Burg hout van Harlingen len stuurman Kleine vaart, A. Katoen van Harlin gen, 2n stuurman Groote vaart en W. Wink, Sn stuurman Groote vaart. Den 12 Februari was B. Meinsma, gelijks van Harlingen en leerling der school, bevorderd tot ln stuurman Kleine vaart. Waar de resultaten zoo spreken, mag geconstateerd wor den dat deze school voor Zeevaart kunde haar goeden naam blijft hand haven en het is vooral den heer E. Luitsz. den directeur, der inrichting, wien men deze goede uitkomsten heeft te danken. (Harl. Ct.) Maart of April moet ten min ste een zaad bloem opleveren, wil men een vroeg voorjaar hebben,* zoo boorde men van ouds in de Betuwe zeggen. Dit jaar ontbreekt 't niet aan zaadbloemen. Als een zeldzaamheid wordt uit Lienden gemeld, dat aldaar het koolzaad reeds in bloei staat. Dat in deze dagen telkens berich ten komen van een buitengewoon vroegen zomer, is niet te verwonderen Zoo schrjjft men, dat een der vele druiven kassen van den Heer H. v. d. Laar, te Wateringen, reeds met heer lijke rjjpe druiven prijkt. Te Nieuw-Beierland staan reeds sedert verscheidene dagen de perzik en abrikozeboomen in vollen bloei. De vischsloep »Luctor et Emer- go," schipper Noordzij, strandde eer gisteren op de Razende Bol, doch werd door de sleepboot Stad Am sterdam vlot gebracht, en naar het schijnt zonder schade naar zee ge sleept. Een in hot Koloniaal Militair Invalidenhuis vervaardigde sloep met Chineesch tuig, voor den Koning en de Koningin bestemd, werd Woens dagmorgen op den Rijn voor Arnhem door den ontwerper en den invalide vervaardiger beproefd, en zal daarna in den Planten- en Yogeltuin ter bezichtiging liggen, totdat zij naar Oranje Nassau wordt vervoerd. Drie Duitschers, die zich te Harderwijk hadden doen aanwerven, zijn met hun ontvangen handgeld op den loop gegaan. Te Hellevoetsluis heeft een schildwacht zich verwijderd van zijn post en zijne wapenen weggeworpen. Bg het naderen van de stoom tram ter hoogte van den hoekmolen onder Delftshaven, legde zekere S een 72jarig man uit Gorinchem, zich op de rails, met heb doel een einde aan zjjn leven te maken. Hij werd echter in tijds door den machinist van de tram opgemerkt, die deze onmiddellijk deed stoppen. In de politiewacht opgenomen, is de man later over Rotterdam naar Gorinchem gezonden. Te Hilversum heeft dezer dagen een tapijt wever zijn vrouw en kind zóó mishandeld, dat de politie zich met de zaak moest bemoeien. Een paar dagen geleden reeds, had de vrouw ten gevolge van ondergane mishandeling, in hei. holle van den nacht met haar kind de woning moeten verlaten. Toen zij er Dinsdagoch tend terugkeerde, vond ze de deur dichtgespijkerd. Zij wist zich echter toegang te verschaffen, doch werd even spoedig door den woedenden echtgenoot weder verjaagd. Daar er na het sterven van een bediende in een koffiehuis aan het Damrak te Amsterdam reden bestond om aan vergiftiging te denken, is Zaterdagavond zijn lijk door den com missaris van politie der 2e sectie ver zegeld enter beschikking van de jus titie gesteld. Het onderzoek heeft er nog niet toe geleid, dat een bepaald persoon als de schuldige kan aangewezen worden. Uit Oorschot wordt gemeld Men schijnt den dader van den moord te Best op het spoor te zijn. Althans het vermoeden rust op H. Koppens,gemeenteveldwachter te Beat. Deze is gisteren met den laatsten trein gevankelijk naar 's Bosch ge bracht. De burgemeester van Best heeft achterdocht te zijnen aanzien opge vat, doordien de veldwachter na den moord andere kleederen droeg dan vroeger. Die achterdocht leidde tot huiszoeking en daar heeft men de gewone kleeding van den man in een kuip met water gevonden. Kop pens zelf was in het gezicht en aan de handen verwond. Zaterdagavond, tusschen 8 en 9 unr, heeft onder de gemeente Best in Noord-Brabant een gruwelijke moord plaats gehad op een vrouw oud ongeveer 49 jaren. Men heeft haar gevonden in een geheel onken- baren toestand, zoodat men nog niet met zekerheid weet wie zij is. De dader schijnt op haar geschoten en haar verschillende wonden aan den hals toegebracht te hebben. De j ustitie uit Den Bosch heeft een onderzoek ingesteld. Een veldwachter is, als vermoede lijke dader, in hechtenis genomen.. Als curiositeit wordt ons uit Zuilichem gemeld, dat een lid van den gemeenteraad aldaar zich heeft verbonden als plaatsvervanger bij de nat. militie voor de lichting 1884, Hij zal zijn betrekking als raadslid Dinsdagnacht heeft te Arnhem een moord plaats gehad. Een man, van beroep scharenslijper, heeft een knecht van de boot Con- cordia den hals afgesneden. Men zegt dat hij met een broeder van den vermoorde twist had gehad, en zich dus in den persoon vergist heeft. De moordenaar is in verzekerde bewaring genomen. De te Arnhem verwonde besteller is Dinsdag overleden. Maandag had te Groningen de volgende scène plaats. Een jonge maagd, niet met aardsche schatten be voorrecht, zat met de leden harer familie en de getuigen 't eene uur voor en 't andere na te wachten op de komst van haar bemiude, met wien zij dien dag in 'thuwelijk dacht te treden. Alles was voor die plechtig heid in orde gebrachtmen wilde er allen luister aan bijzetten, meer zelfs dan de beurs kon lijden en de gasten, die, groot en klein, waren verzocht, aan den avond van den dag recht hartelijk ontvangen. Hoe meer het oogenblik naderde, waarop men voor den ambtenaar vau den burgerlijken stand moest verschenen, hoe meer bezorgd men zich maakte. Men zag uit en alweer uit, maar wie kwam, de gewenschte man niet. Boden, die uitgezonden waren om hem te zoeken, kwamen onverrichter- zake terug. De bruidegom, die zeker weinig trek had om het vrggezellen- leven vaarwel te zeggen of tegen het voorgenomen huwelijk bezwaar maakte, liet niets van zich hooren. Dat aller teleurstelling en vooral die van het meisje» groot was, be hoeven wij zeker niet te zeggen. (P.G.C.) Te Zierikzee is, naar men ver neemt, rechtsingang met dagvaarding verleend tegen W. v. d. N., oud 52 jaar, arbeider aldaar, beklaagd zich te hebben schuldig gemaakt aan on zedelijke handelingen jegens een meisje van 15 jaar. Naar men te Londen verzekert, bestaat er volgens de jongste berich ten van Sumatra, hoop op het wel slagen van de onderhandelingen over de invrijheidstelling der bemanning van het Engelsche schip Nisero. Er zal den Radjah vau Tenom waarschijn lijk een losprijs betaald worden, maar niet zoo hoog als hij aanvankelijk eischte. Volgens den bekenden aardbe vingsprofeet, kapt. Delaunay, op wiens vroegere voorspellingen, zooals men weet nog al iets viel af te dingen, zou van 29 Maart tot 3 April a. s. het grootste gedeelte onzer aarde be zocht worden met hevige storingen in den dampkring, aardbevingen, orkanen enz. Tot den 29n zullen wij, zegt hij, dit droge en »koude« weder (zooals hij het gelieft te noemen) behouden. Maar misschien is zijn voorspelling wel niet juister dan zijn opvatting van de tegenwoordige zomersche dagen van Maart. De politie-magistraat in Ham- mersmith, een der wijken of, zoo men wil, voorsteden van Londen heeft dezer dagen een storm van ver ontwaardiging uitgelokt door een beslissing, krachtens welke kinderwa gentjes voortaan van de voetpaden in de straten zullen moeten geweerd worden. De wettigheid dezer beslis sing wordt van vele zijden in twijfel getrokken, doch bovendien is er weinig gevolg van te verwachten, want 1°. is het zeer moeielgk de dienstmeisjes te verplichten, zich uitsluitend te be wegen op het gedeelte vau den open baren weg, dat voor rijtuigen is af gezonderd, 2°. zullen er weinig agen ten zjjn, die hunne vriendinnetjes in moeielijkheden zullen willen brengen. (Haarl. Ct.) Een apothekersbediende te Kor- mend (Hongarije) gaf onlangs in ver gissing aan een boer insectenpoeder, in plaats van de voorgeschreven me dicijn, tengevolge waarvan de man overleed. Toen de zaak uitkwam en er een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, schoot zijn patroon, de apotheker, in drift eerst hem en daarna zich zelf dood. Te Kopenhagen stond onlangs een jong werkman, Jens Nielsen, te recht. Hij was beschuldigd van op verschillende plaatsen opzettelijk brand gesticht te hebben en werd daarvoor tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Op de terechtzit ting bekende hij, den brand van de Victoria-dokken te Londen in 1881 te hebben aangestoken, waarvan de dader tot heden onbekend was. In Parijs zal in Juli een ten toonstelling van zuigelingen worden gehouden. Het eere-voorzitterschap is aan Victor Hugo, die een groot kindervriend is, opgedragen. De vetste en gezondste babies zullen medailles ontvangen of een certificaat van ver dienste. De te Londen verschijnende speciaal voor Israëlieten geschreven bladen, zijn in rouwrand verschenen wegens het overigden van de barones Lionel de Rothschild, wier stoffeljjk overschot Zondag jl. op Willesden Cemetery is begraven, met groote plechtigheid. Het gebruik bij de Israë lieten om de laatste rustplaats van rijk of arm te doen bestaan uit een kist van gewoon wit hout was ook hier gevolgd. Men zag aan de groeve Nathaniel en Leopold, zoons van de overledene, Alphonse en Ferdinand, hare neven de earlj of Roseberry die met een dochter van Alphonse is ge huwd, de heer Cyrill Flower, leden der familie Sassorw enz. De dienst werd verricht door de rabbjjnen Spero en Singer van de West-end-Synagoge in Bayswater, geheel volgens den tra- ditioneelen ritus. De arrestatiën te Madrid en in de provinciën van personen, die van samenzwering verdacht worden, duren voort. Zoo ook is generaal Ferrer, die aan den opstand te Carthagena in 1873 heeft deelgenomen, in hech tenis genomen. Volgens het gerucht zou nog een andere generaal gear resteerd zijn. Naar men nader verneemt, moeten de eerste arrestatiën het gevolg zijn geweest van onthullingen, welke aan de regeering verstrekt waren door militairen, die reeds vroeger in ver zekerde bewaring werden gebracht. De arrestatie van generaal Velarde geschiedde op het oogenblik, dat hij te zijnen huize een bijeenkomst met officieren, sergeanten en burgers pre sideerde. Hij en al zijne bezoekers wachten nu in den kerker hun lot af. De Fransche politie en de over heidspersonen op de grenzen hebben aan Spanje bij de ontdekkiug van het complot belangrijke diensten be wezen. Het Spaansche kabinet ge looft, dat de samenzwering wijde ver takkingen heeft, maar dat het be machtigen van de leiders en de voor zorgen, die thans in elk garnizoen genomen worden, voldoende te achten zijn, om elke stoornis der orde te voorkomen. Een treurig ongeluk had Zondag bij het Pruisische spoorwegstation te Langenlonsbeim plaats. Even voor het voorbij rijden van den sneltrein

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1