'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1159. Woensdag 26 Maart 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. A Donnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barrau: SPOORSTRAAT ei ZIJIDSTRAAT. Advortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 25 Maart 1884. De verwachting was vrij hoog ge spannen, Vrijdagavond in Tivoli, waar 't publiek talrijk was saamgekomen, om de opvoering te zien van 't tooneelspel ,,'t Is maar een smid." 't Stuk is een familietafereel en schetst een rijk geworden parvenu, die door hoog moed verblind vroegere connectie met brave vrienden afbreekt en door een slimmen be drieger, aan wien bij zelfs zijne eenige dochter wilde uithuwelijken, van zijn ver mogen wordt beroofd. De hoofdrol is eigenlijk die van Kees, de huisknecht en wordt door den heer W. van Zuylen, uitmuntend gespeeld, waarbij Jansje, zijne vrouw, mevr. Bruijn-Sablairolles hem trouw ter zijde staat. Ook Marie Haverman, mevr. de Graaf Verstraete, was goed op hare plaats, 't Stuk heeft geen boeiende intrigue, maar 't spel wordt nu en dan toch verlevendigd door den een of anderen geestigen zet. Aan 't goed over eenstemmende spel van de leden van t geselschap is 't toe te schrijven, dat 't steeds gaarne zal gezien worden. Zaterdagavond vierde de onderofficiers- vereeniging der zeemacht „Admiraal de Ruyter," haar tweejarig bestaan in de daartoe expresselijk gedecoreerde zaal van Tivoli. Met een kort woord opende de presi dent, de hr. Bauman de bijeenkomst. Aan den president werd vervolgens, namens de leden, een prachtig, in fluweel gebonden album aangeboden, alsmede geschenken aan mej. Bauman en een paar andere dames, voor de door haar verleende medewerking, 't Programma was afwisselend zang, de clamatorische voordracht, muziek, wapen oefeningen, gymnastiek en eindelijk een paar tooneelstnkjes deden den tijd als voor bijvliegen. Onder de genoodigden behoorde ook een drietal oud strijders, waarvan twee, de heeren Henkes en Klaverstein, nog een toast uitbrachten, die van vaderlandslievende gevoelens getuigde. Een dergelijke vriend schappelijke bijeenkomst versterkt den on derliggen band en laat een aangename her innering achter. Zeeroovers! RieuwertZalm, schipper van den Eukbuizer Botter No. 20, was Dinsdag 18 Maart aan de beug visschende, vijf mijlen NW. van Texel. Een vijftal Engelsche loggers waren op verschillende af standen zichtbaar. Terwijl Zalm aan het eene einde van het honderden vamen lange beugwant bezig was 't op te halen, kwam een sloep van een der loggers naar de andere zjjde van den beug, de manschappen sneden het vischwant stuk en stal en een 30 raam baaklijn. Zalm kon 't lijdelijk toezien en was zelfs ook niet in staat het merktee- ken der zeeroovers te onderkennen. Dat dergelijke baldadigheden nog immer plaats hebben is wel een be droevend feit, maar dat het ongestraft geschiedt in het gezicht van onze stranden is een schande, als er politie is om onze visschers te be schermen De R. C. Bisschop van Haarlem heeft den heer W. P. H. Jansen; benoemd tot kapelaan alhier. Naar men verneemt, is de ju stitie de daders van den diefstal in het postkantoor te Breda op 't spoor gekomen, op aanwijzing van Ballin teijn, die reeds als verdacht in arrest zat. Zaterdagavond z\jn de brievenbe stellers Moors en zekere vau Hall gevangen genomen. Door den wachtmeester der maré- chaussées waren ter gelegenheid «ener huiszoeking bjj Ballinteijn vier jrilveren theelepels gevonden, die de wachtmeester in verband bracht met een onlangs gepleegden diefstal bij zekeren Verster, in de Willemstraat te Breda. Bij onderzoek bleek, dat de lepeltjes daar waren ontvreemd. Toen werd door de justitie deze zaak nader onderzocht en Ballinteijn tot bekenteais van dezen diefstal gebracht, Hij had dien bedreven met Moors, brievenbesteller, en nu deze diefstal aan het licht was gekomen, wilde hij tegelijkertijd bekennen, dat hij en Moors en Van Hal ook de daders van den diefstal in het postkantoor waren. Beide laatstgenoemde per sonen werden daarop terstond in arrest genomen en hebben reeds be kend. Op hunne aanwijzing is een bedrag van f 20.000 in bankpapier gevonden achter het behangsel ten huize van Van Hal. De effecten hebben zij verbrand. Ook zal de Belgische justitie uit leveren een persoon uit Antwerpen, vroeger inwoner van Breda, die ver dacht wordt bankpapier van den diefstal afkomstig te hebben uitge geven. Of dit vermoeden gegrond is, is nog niet bekend. Later wordt nog gemeld De bankbiljetten waren verborgen achter een behangsel in het huis van den broeder van Van Hal, een zeer fatsoenlijk burger, bij wien hij als kleermaker werkte, en in wiens huis hij den schat stil had verborgen, nadat die uit de eene in de andere hand van 't drietal was overgegaan. Dit alles werd thans beleden, alsook dat Moors een valscheu sleutel had laten maken, die toegaDg tot het postkan toor gaf. De dieven behooren tot een club, bekend onder den naam van bloed raad, welke hare nachtelijke bijeen komsten hield in een herberg op de Havermarkt en waar geregeld drink gelagen plaats vonden. Men meldt uit Amsterdam: Toen Zondagochtend, ongeveer 7 uur een man, die den ganschen nacht zijne diensten bij het bal masqué ver leend had, vermoeid huiswaarts wilde keeren, werd hij op de Prins Hendrik kade bij het Schippersgrachtje on verhoeds aangevallen door twee be schonken zeelieden, die,hem, zonder dat hij eenige aanleiding daartoe ge geven had, drie steken aan den hals, in de zijde en in den rug toebrachten, tengevolge waarvan hij na veel bloed verlies voor dood opgenomen en naar het gasthuis vervoerd werd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Aldns het verhaal van een ooggetuige. De zeelieden zijn Engelschen van een Amerikaansche stoomboot. Beiden zijn in hechtenis genomen. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van de naam- looze veunootschap The Singer Ma- nufacturing Company te New-York, eischeresse, tegen F. P. J. Beek te 's Hage, verweerder. De Raad heeft beslist dat door het te koop aanbieden van verbeterde Singer-naaimachines, door den ver weerder geen onrechtmatige daad was gepleegd, zooals door de eischeresse was beweerd, omdat daaruit niet bleek dat de machines als uit hare fabriek afkomstig moesten worden beschouwd en was tevens van oor deel dat de benaming Singer naai machines" in den handel veelal wordt gebezigd als de benaming van een handelsartikel. Op grond hiervan werd de eisch tot cassatie verworpen en de eische resse veroordeeld in de kosten. Te Utrecht is een weduwe op een binneoplaats uit het raam ge vallen. Zij was onmiddellijk dood, 2 kinderen achterlatende. Deex-millioenen-juffrouw, Jan netje Struik, is naar de gevangenis te 's Bosch vervoerd. Yan het koloniaal werf depot te Harderwijk zijn dezer dagen weder gedeserteerd de soldaten J. Alkeuingk, met kortgesneden bruin haar, brutaal uiterlijk, gezonde kleur en zonder baard; J. Zwickeopflug, met bruin haar, brutaal uiterlijk, bruinen kne vel en Carl Herscbelmann, met bruin haar, gunstig uiterlijk en dunnen, blonden knevel. Allen zijn wederom (bruinharige!) Duitschers, die zich, door even als koloniaal dienst te ne men, op eene gemakkelijke wjjze in het bezit van een aanmerkelijke som handgeld hebben weten te stellen, waarmede zi) de terugreis naar hun vaderland hebben aangenomen, ter wijl zij zeker den domuien Hollander hartelijk uitlachen, die geene betere maatregelen weet te nemen, om het ontsnappen te voorkomen. Plaatsvervangers bij de militie, die een paar jaar geleden f600 a 700 deden, zijn thans in vele streken van ons land voor f 400 te verkrijgen. Door de Haagsche politie zijn Donderdag aan het station een drie tal kwartjesvindersin hechtenis genomen, die plan hadden den vol genden dag hunne operatiën aldaar aan te vangen en eenige weken ge leden f 200 met kaartspelen van een ■pbuitenman* hadden gewonnen. Men leest in het Rott. Nbl. Een van Rotterdams bekende per soonlijkheden, wiens naam, waaron der hij algemeen bekend is, niet zeer lieflijk luidt en dien wij daarom zullen verzwijgen, is tengevolge eener ope ratie overleden. Hij was iemand die er zijn vaste huizen" op na hield, welke hij afliep met de vraag »of meneer ook oude kleeren had". Iu de buurt waar hij kort voor zijn dood woonde, snuffelde hij de vuil nisbakken na om iets van zijn gading te zoeken. Vischkoppen waren hem een lekkernijook spek, dat de slager wegwierp, versmaadde hij niet. De man kon alles gebruiken, ook kaarten voor een bordje soep. Meestal had hij lompen aan 't lijf, die bijzonder glimmend waren. Alvorens zich den baard te laten wegnemen, informeerde hij wel degelijk naar den prijs. Hij is nu dood en begraven. aan vrouw en kinderen laat hij hui zen, tuinen en verscheidene duizen den na Donderdag had te Nijmegen een droevig voorval plaats. Een dienst bode van den heer R. was, uitgelokt door het schoone weder, met het eenige kindje van genoemden heer uit wandelen geweest. Huiswaarts gekeerd zijnde, wilde zij het kind uit den wagen nemen, doch wie beschrijft hare ontsteltenis en den schrik der ouders, toen zij tot de ontdekking kwamen, dat het kindje dood was. Men vermoedt, dat het in een stuip plotseling dood is gebleven. MARINE-BEGROOTING. Aan de Kamer is ingediend een supple- toire marine-begrooting voor 1884, waarbij verhoogingen wordea aangevraagd tot een gezamenlijk bedrag van f 335,500. Nn bij de behandeling der staatsbegro ting de van de overdracht der S t. E u s t a- tius afkomstige gelden bij de middelen van 1884 werden gevoegd, acht de Minister zich verplicht, ten einde iu dringend noodzake lijke behoeften te voorzien, hetgeen hij voor nemens was door eene wet op de verstrekkin gen te doen, nu bij de suppletoire begrooting de noodige gelden te vragen, eerstens om con tracten te kunnen sluiten voor de levering van de door hem noodig geacht wordende torpedo-booten groot model, voorts om te kunnen aanvangen met den bouw eener ijze ren zeilkorvet voor opleiding van bootsmans- leerlingen, en eindelijk om tot de aarischaf- fing te kunnen overgaan van twee schoeners voor het loodswezen. Voor eerstgenoemd doel wordt een ver hooging verlangd van f 120.G00. Dat het urgent is, zoo spoedig mogelijk tot de aanschaffing dezer beide vaartuigen te be sluiten, zal wel niet worden ontkend, wan neer men in aanmerking neemt, dat de mid delen aanwezig moeten zijn om de, in ver band met toegestane fondsen, in dit jaar aan te koopen viscb-torpedo's te kunnen gebrui ken en dat voor den bouw in Engeland van de torpedo-booten groot model Etna en Hecla, respectievelijk li en 1 jaren noodig zijn geweest. De Minister wenscht ook de thans aange vraagde booten bij specialiteiten in het bui tenland te doen vervaardigen, aangezien in Nederland nog door niemand ondervinding op het gebied van visch-torpedo's is opge daan. Zij zullen geheel tot het gebruik dezer soort torpedo's worden ingericht en dus ook worden voorzien van de lanceer-toestellen met al hetgeen daarbij behoort. De thans aangevraagde torpedobooten moeten dienen tot aanvulling der leemte, die in het materieel der zeemacht is ontstaan door het verlies Tan den rammonitor „Adder." Van bet bedrag, groot f 240,000, voor de aanschaffing der beide booten benoodigd, wordt thans slechts de helft gevraagd, aan gezien de oplevering eerst in het volgende jaar kan geschieden; de wederhelft zal der halve op de begrooting voor het dienstjaar 1885 moeten voorkomen. Ook voor de noodzakelijkheid van den bouw der zeilkorvet zijn de redenen in de .memorie van toelichting der Staatsbegroo- ting aangevoerd. Deze noodzakelijkheid is nog meer dringend geworden, sedert het thans voor de instructie gebezigd wordende schroefstoomschip „Marnix" meer en meer blijkt te verouderen. De kosten van de korvet zijn thans, voor zooverre den aanbouw betreft, geraamd op f 326,000. Voor arbeidsloon wordt nu f 90,000 ge vraagd, waarmede de korvet dus voor bijna twee derden afgebouwd kan worden; voor hout wordt evenwel slechts f 5500 en voor andere materialen f 55,000 gevraagd, omdat in de magazijnen der marine te Amsterdam genoegzame voorraad aanwezig is, om het in dit jaar benoodigde daaruit aan te vullen. De verhooging van art. 15 met f 5000 strekt tot aanschaffing van een deel van de wapening der korvet. De twee bij dit wetsontwerp gevraagde loodsvaartuigen zijn noodig geworden ten gevolge van het verlies van den in Juli van het vorige jaar door aanvaring met het stoom schip „Hollandia" gezonken Vlissingschen loodsschoener no. 3 en van den in den storm van 12 op 13 December 1883 gebleven Goe- reeschen loodskotter no. 12. De behoefte aan vervangers voor deze vaartuigen wordt te meer dringend, nn ook de 22 jaren oude Tesselsche loodskotter no. 2 dezer dagen voor den dienst moest worden afgekeurd. De Minister wil schoeners doen bouwen en geen kotters, aangezien de schippers en loodsen, die eerstgenoemde vaartuigen ken nen, daaraan, vooral voor het 6de loods district, de voorkeur geven. De kosten van aanbouw worden voor eiken schoener geraamd op f 30,000, zoodat art. 64 der begrooting een verhooging moet on dergaan van f 60,000. Mocht het naar aanleiding van bovenge noemde aanvaring, aanhangige proces met de reederij der „Hollandia", ter gunste van het Rijk afloopen, hetgeen naar den tegen- woordigen stand der zaak vertrouwd mag worden, dan zal hierdoor een door de rechtbank te bepalen bedrag (dezerzijds werd eene som van pi. m. f 33,000 als geleden ver lies aangegeven), weder in de schatkist terugkeeren. Uit het verslag over 188-3 van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij, opgericht in 1824, blijkt onder meer: De pogingen tot redding van schipbreuke lingen langs eeD deel onzer vaderlandsche kust zijn ook iu het afgeloopen jaar niet ge heel onvruchtbaar gebleven, en de Maat schappij heeft, dank zij veler toewijdingen moedsbetooning, aan hare roeping mogen be antwoorden. De reddingen, ten getale van elf met gunstigen uitslag verricht, verdeelen zich over de verschillende stations als volgt: £8 Jan. te Egmond, gered 2 man van de „Carnet" 3 Febr. te Petten, 16 man van de „Eddy- stone," 12 Febr. te Nieuwediep (Noorder- haaks), 6 man van de „Ulra"5 Maart te Ameland (Nes), 1 man van een tjalkschip; 6 Maart te IJmuiden (Zuid), 9 man van de „Vesta"; 20 Oct. te Ameland (Nes), 3 man van de „Jantina Hillina"; 18 Nor. te IJmni- den (Noord), 8 man van de „Condor"4 Dec. te Zandvoort, 4 man van de „Content;" 13 Deo. te Vlieland (Posthuis), 6 man de „Herman de Ruijter"; 13 Dec. te Terschei ling (Westend), 10 man van de „Theodor; 16 Dec. te Nieuwediep (Zniderhaaks), 7 man van de „Binger". Met deze reddingen zijn 71 man gered, waardoor het totaal sedert de vestiging der Maatschappij tot 2971 stijgt. Ook wederom in het afgeloopen jaar liet de toestand der vuurpijlen op versthillende 6tations veel te wenschen over. Onderzoek, moeite noch kosten worden gespaard om in dien toestand verbetering te brengen, waar bij ook vanwege de Pyrotechnische Inrichting te Delft wederom medewerking ondervon den werd. Overigens verkeert het materieel op al de stations in goeden staat. Tengevolge van gedane proefnemingen, die geen ongunstig resultaat opleverden, wer den de plaatselijke bestoren gemachtigd, bij voorkomende gelegenheden gebruik te ma ken van olie tot bedaring der golven bij ont- stuimige zee. Erkentelijk maakt het bestuur melding van giften en legaten in 1883 ontvangen: o. a. van wijlen jhr. Otto d'Aumale van Ro- raondt, overleden 10 Januari 1888 te Zeist, door tusschenkorast van vrouwe Suzanna Cornelia Frederica vau Romondt, wed. van mr. Willem Phoenix Vis en vrouwe Wilhel- mina Anna van Romondt, echtgenoote van Mr. E. Bijleveld f 10,000. Het Journal Officiël geeft een overzicht van de in het vorige jaar in Frankrijk gepleegde misdaden. Hier uit blijkt dat het aantal vadermoorden, vergiftigingen, met geweld gepleegde moorden, diefstallen enz. in ruime mate toenemen. Het getal der twee eerstgenoemde soorten van misdaden is in 1883 dubbel zoo groot als in 1882. 35 doodvonnissen werden uit gesproken, waarvan vier voltrokken zijn, terwijl de 31 overigen door den president der Republiek in levens lange tuchthuisstraf werden veran derd. Een der treurigste, maar ka rakteristiekste hoofdstukken der sta tistiek leveren de zelfmoorden op. Het getal zelfmoorden bedroeg in vroegere jaren 2 of 3 op de duizend inwonersiu 1883 vonden 7213 zelfmoorden plaats, dus ongeveer 7 per honderd. De bekende Engelsche tooneel- speler Henry Irving keert in de vol gende maand met roem en schatten beladen naar Engeland terug, doch

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1