'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. 'No. 1162. Zaterdag 5 April 1884. Twaalfde Jaargang. 0 ir- alender der Week. n. üöonnoment per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Vamcnum Drasdag- en Vrijdagmiddag. Uitgt-versBERK HOUT t te Heidei Bal-mm -O-IMIRKTKAAT ea «I ID»THAAT ld verten tien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en WRlJI)A(rSM<tR(JFA S vóór 10 uur aan de Bureau* hevorjrH ziin APRIL, Grasmaand, 30 dagen. 1 Opkomst dar Zon 5 n. 25 m. Ondarg. odag 6 tandag 7 nsdag 8 oensdag adardag 6 u. 41 m. Palmzondag. rijdag sterdag 9 10 11 12 Volle Maan. Witte Donderdag. Goede Vrijdag. Israël. Paaschfeest. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 April 1884. Aan den beer F. J. Ummels wegens 25-jarige trouwe vervulling f) Br betrekking van opzichter van olitie bij 's Rijks werf alhier, een ratificatie door Z. M. den Koning fe>egekend. De officier-machinist 2e klasse Brucli zal spoedig naar Oost- adië vertrekken ter vervanging van en officier-machinist 2e klagse A. Over de Linden, die wegens ziekte aar Nederland terugkeert. p J, Te Callantsoog is een groot at aangespoeld, dat bij onderzoek c leek buskruit te bevatten. O" -f- Terschelling, 2 April. Gisteren gestrand in de buitengronden de iriemast-schoener Johanne vanMar- tal," kapt. Albertsen, met garst an Windau naar Schiedamis door le sleepboot vlot gebracht en alhier inDeBgesleept. ie, Te Nes op Ameland is uit zee an langespoeld bet ljjk van een onbekend in.aanspersoon, naar gissing oud 30 jaren, van gemiddelde lengte en pos tuur, gekleed met oliepak, duffelsche l(ias, bukskin vest, grijs en blauw wol- en trui, blauw wollen onderbroek, $rauwe kousen, laarzen en wollen las. In een der zakken bevond zich ten wit linnen zakdoek, gemerkt H. 6 en K. A. Aan bet lijk zelf «ras verder niets te herkennen. Het 16 s op de begraafplaats te Nes ter larde besteld. j Het grootste gedeelte van het werkvolk bij 's rijks werf te Amster- lam zal met ingang van beden voor- 5„,oopig een uur per dag verzuimen. ^Deze maatregel is genomen om in amrerband met de toegestane arbeids lonen niet genoodzaakt te zijn een aantal werklieden af' te danken. Moch- len dit jaar nog meer fondsen voor aanbouw brengen van nog een de )orlogsbodem verkregen kunnen wor- len, dan zal de maatregel weder worden ingetrokken, an Door den Minister van Marine zijn jan de Tweede kamer der Staten Generaal inlichtingen verstrekt, op het adres van 1. K. Overbeek en anderen, te Brielle en te Hellevoetsluis, over de wenschelijkheid tot wijziging van het bestaande reglement ran het loodswezen. Dezelfde Minister heeft de vorige week aan de adressanten, die zich ook tot den Koning gewend hadden, namens Z. M. het volgende geantwoord: „dat adressanten in gebreke zijn gebleven aan te geven, welke wijzigingen in het al gemeen loodsreglement worden verlangd „dat het verongelukken van den Goe- reeschen loodskotter no. 12 hem Minister aanleiding heeft gegeven tot een nauwge zet onderzoek naar de oorzaken, die, hoe- wel door het zeer betreurd omkomen van alle opvarenden, niet met zekerheid op te geven, toch tot die ramp hebben kunnen bijdragen „dat hem bij dat onderzoek is gebleken, dat het vergaan van genoemden kotter hoogst waarschijnlijk aan overmacht is te wijten, doch geenszins aan gebrekkige bepalingen van bovengenoemd loodsreglement; „dat evenwel aan de schippers van de voor den Hoek van Holland kruisende loodsvaartuigen, uit hoofde van het gevaar van bezet raken, bij stormweder, meer in het bijzonder aan dien kruispost verbonden, meerdere vrijheid kan worden gelaten om voor het weder naar buiten te gaan, de hulp van sleepboo.ten te bezigen, ten ge volge waarvan zij eerder gebruik zullen maken van de hun steeds gegeven vergun ning om bij stormweder binnen te loopen; „dat voorts aan de loodskotters, hoewel zij. thans reeds ten volle zeewaardig kun nen worden geacht, eenige door het loods- personeel aangegeven en op ervaring ge gronde verbeteringen zijn aan te brengen „en dat voor beide deze zaken de noo- dige maatregelen reeds zijn of zullen worden genomen." Het 21ste Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal op Woendag 18 Juni gehouden worden op Beuken rode bij Haarlem, toebehoorende aan den Heer J. F. van Lennep en Mevr. Messchert van Vollenhoven. Betreffende den brand in het schip met petroleum, in de vaart te Haarlemmermeer, wordt bericht Het tjalkschip De vier Gebroeders", van U. G. Hazewindus, te Gorredgk, was geladen met 440 vaten petroleum (napbta). Door welke oorzaak is on bekend, maar de petroleum is na een ontploffing in brand geraakt. De slag was zoo hevig, dat alle opvarenden, man vrouw en 3 zoons van ongeveer 16, 20 en 26 jaar, welke gezeten wa ren in een roef op het dek, wegge slagen werdende vrouw was onmid dellijk een lijk en slechts weinig van haar lichaaam is gevonden. De man en twee zoons zijn zwaar gekwetst; één zoon heeft bijna geen letsel be komen. Het schip is geheel uitge brand, waaronder het huisraad enpl. f 1000 aan geld. Een 2-jarig knaapje viel Maan- te Amsterdam uit een tweede verdieping en was onmiddellijk dood. In de Plantage, Kerklaan, te Am sterdam is een dienstbode, bezig met glazenwasschen, uit het raam van de derde verdieping ge vallen en dood opge- m. Het oude vrouwtje te Westzaan, dat in de vorige week door het vlam vatten harer kleederen zoo deerlijk gebrand werd, is na een smartelijk lijden aan hare wonden bezweken. In Hellevoetsluis hoopt men den Minister van Marine te bewegen tot het verplaatsen der opleidings schepen te Amsterdam en Rotterdam naar die gemeente. De raad zal daartoe een adres indienen en B. en W. zullen bij den minister op audi ëntie gaan. De Goudsche Ct. ontleent aan het jaarverslag der Kamer van koop handel het volgende omtrent den pijpenhandel en de pijpenfa- brieken: Zoowel voor lange als korte pgpen bleef iu 1883 in het binnenland en België veel vraag be staan, doch de groóte orders voor buitenlandsche markten tot gelimiteer de prijzen moesten worden afgeschre ven. Duitschland en Schotland kunnen voor prjjzen leveren, die hier geen voordeel zouden geven, en voorzien thans bpna de geheele Amerikaansche markt van dit artikel. Gebrek aan bekwame arbeiders, hooge vrachtprij zen en ontoereikend toezicht bij het vervoer dezer breekbare producten zjjn mede oorzaken van den minder ganstigen toestand; over het binnen- landsche vervoer wordt veel geblaard, ook over het toezicht aan het stoom- bootenveer aldaar. De arrondissements-rechtbank te Dordrecht heelt verleend rechtsin gang, met dagvaarding in persoon en instructie, tegen Adriaantje Ligthart, huisvrouw van den herbergier Arie de Bruin te Strijen, ter zake dat zi] op den 9 Maart jl. onder de gemeente Strijen in hare herberg aan den ar beider Pieter Rosbach, oud 17 jaar, toen deze in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, zulk een hoeveelheid klare jenever heeft toe gediend, dat gemelde Rosbach, even na het verlaten dier herberg, tenge volge van het gebruik van dien ster ken drank is overledendit feit is bij de wet van 28 Juni 1881 (drank wet) strafbaar gesteld met crimineele straf. Te Groningen heeft zich Vrij dag jl. een timmerman, zekere N. A. zoozeer te buitengegaan aan sterken drank, dat hij 's avonds aan de ge volgen is bezweken. Op het vuurschip Terschellinger- bank is in de afgeloopen winter maanden een groote hoeveelheid vogels van allerlei soort gevangen. Men maakte er in enkele weken soms 1000 per week buit. Vooral in don kere mistige nachten was de vangst groot. Lijsters, vinken, leeuwerikken enz. werden meer gevangen dan grootere vogels. De diereu vlogen zich soms dood tegen de glazen van den lichtopstand. De Arrond.-Rechtbank te veroordeelde tot .6 weken cellulaire gevangenisstraf, den agent van politie C., sedert uit den dienst ontslagen, wegens heb in de uitoefening zijner functie mishandelen van een burger, zonder dat deze daartoe aanleiding had gegeven. Naar men ons mededeelt, zal te Antwerpen, in de lente van 't jaar 1885 een wereldtentoonstelling worden geopend onder bescherming van den koning der Belgen. Deze tentoonstelling valt samen met die der schoone kunsten, zoodat de Scheldestad in 1885 te genieten zal geven, wat we 't vorige jaar in Arasterdam aan schouwden. Reeds is er van verschillende rijken medewerking toegezegd, zoodat deze tentoonstelling veel belooft op 't gebied handel, nijverheid en schoone kunsten. Niet alleen Europa, maar ook Amerika, Indië en meer verafgelegen landen zullen de voortbrengselen hunner gronden of de producten hunner kunstvlijt opzenden, ten einde deel te nemen aan den edelen wed strijd waarbij meesters in alle vakken om den prijs dingen. De afdeeling, bestemd voor de toepassing der electriciteit, die te Amsterdam ontbrak, zal voorzeker, daar deze wetenschap en hare vorderingen de algemeene belangstelling levendig houden, de aantrekkelijkheid der tenten stelling ver- hoogen. Tot terrein heeft men de ruimte gekozen, waar eenmaal 't kasteel of de citadel stond en een deel van 't Schippersdok zal bij zonder voor de zeevaarttentoonstelling in gericht worden. Ook tuin- en landbouw zullen bij die gelegenheid hunne voortbreng selen inzenden. Inlichtingen, ons toegezegd door 't comi- teit der drukpers, zullen ons in staat stellen onze lezers van de geschiedenis dezer onderneming op de hoogte te honden. Wat een vrouw al vermag, leest in de P. Ztg. Zij kan den gansehen avond in een paar schoenen dansen, die haar twee duim te kort zijn en zich toch uitstekend amuseeren. Zij kan de ramen van een modemagazijn voorbijgaan, zonder een blik te werpeu op betgeeu uitgestald is wanneer zij maar juist tijd genoeg heeft om op den spoor trein te komen, Zij kan den ganschen nacht met een schreeuwend kiud op den arm de kamer op en Deer wandelen, zonder dat de wensch in haar opkomt het kind den hals om te draaien. Zij kan liefdevol jarenlang onverschilligheid en verwaarloo- zing verdragen en bij een enkel woord van toenadering onmiddellijk vergeten. Zij kan naar de kerk gaan en daaruit terug jekeerd, de toiletten van alle dames in Dij zonderheden beschrijven en bij hoogst zeldzaam voorkomende gevallen ook een flauw begrip van de preek geven. Zij kan haar echtgenoot als een heilige naar de oogen zien, als hij haar een sprookje ver telt van een vergadering, zonder in de verste verte te verraden, dat zij weet hoe van het begin tot het einde alles onwaar Zij kan zich anderhalve el japonnen- stof naar have anderhalf uur van den win kel verwijderde woning laten thuis brengen, nadat zij den winkelbediende voor vijfhon derd} gulden aan zijden stoffen door elkan der heeft laten werpen en kreukelen, met zulk een lieftalligheid, dat de man toch nog vol bewondering voor haar is. Zij kanmaar wat kan zij niet P Zij kan alles, op eene enkele uitzondering nazij kan niet in een boom klimmen. Een procureursklerk te Londen Zondag vermoord in den kelder van zijn bureau, bij Londen Bridge, gevonden. De hals was op twee jlaatsen afgesneden, de nek gebroken, iet hoofd had verscheidene wonden, de kleêren waren gescheurd en de zakken leeg, Roof schijnt dus de aanleiding tot deze vreeselijkemisdaad te zijn geweest. Yan den moordenaar is niets bekend. In een vergadering der directie van de Suezkanaal Com., is op voor stel van den heer De Lesseps besloten, dat van af heden tot nader order, de speciale loodsgelden, tot dusverre geheven van schepen, welke het kanaal passeerden, zullen worden afgeschaft. Aan een belangrijk opstel over Unsicktbare Gebirge," voorkomende in het April-nummer van Nord und Sud, is de volgende raming ontleend betreffende de verhouding tusscben 3 en land op de aarde. De gemiddelde hoogte van het land boven den zeespiegel wordt ge schat op 440 meter, de gemiddelde diepte van de zee op 3440. De zee is dus bijua achtmaal dieper, dan het land hoog is. Daar nu de oppervlak te der zee nagennoeg het drievoudige bedraagt van die van bet land, zoo geraakt man tot de uitkomst, dat de door het zeewater ingenomen ruimte meer dan twintig malen grooter is, dan de ruimte welke het boven den iegel zich verheffende land be slaat. Bij gevolg, indien men al het droge land wegdroeg en in de zee wierp, zou men de ruimte en diepte vau deze laatste slechts onbeduidend verminderen. Uit Durban wordt bericht, dat te De Beers een diamant is gevonden van 300 karaat. Omtrent een ontzettend reisavontuur wordt door een ooggetuige het volgende me degedeeld In den nacht van 12 op 13 dezer reisde ik van Frankfort a/M. naar Müblhausen (Elzas) en maakte van den slaapwagen ge bruik. Toen wij te 10 uur te Mainz aan kwamen, kwamen drie dames in den wagen, wien een aangrenzenden slaapconpé werd aangewezen. Twee dezer waren rijke Rus sische dames. Een van haar was krank zinnig en werd door eene bewaakster begeleid, die de ongelukkige in gezelschap der zuster, van een inrichting te Bonn naar Zwitserland moest brengen. Nauwelijks in den slaapwagen getreden, overviel de on gelukkige een hevige vlaag van waanzin en zij was moeielijk tot bedaren te brengen. Hier door verschrikt, sliep ik eerst laat in. Op ééns werd ik door een hevig hulpgeschrei uit den slaap gewekt en ging dus onmiddel lijk naar den coupé, vanwaar het geroep, kwam. De zuster der waanzinnige komt op mij toesnollen en roept mij toe, dat haar zuster en de bewaakster onder het rijden uit den wagen zijn gesprongen. Wij trokken nu zoo hard wij konden aan de schel en de trein werd tot staan gebracht. Toen vernamen wij, dat de waanzinnige, terwijl de bewaak ster een glas water kreeg, uit den coupé was gesprongen en dat de bewaakster haar onmiddellijk was gevolgd. Dit alles was het werk van een oogenblik geweest. Langzaam reden wij terug en na een kwartier vonden wij de krankzinnige Russische dame met bloed bedekt, maar betrekkelijk gering ge wond. Toen misten wij nog de oppasseres, een sterke 35 jarige vrouw. Wij reden nog verder terug en vonden baar met verbrijzeld hoofd en badende in baar bloed. Zij was bij het springen uit den waggon zoo ongelukkig op het hoofd gevallen dat de dood onmiddellijk was gevolgd. Wij legden het lijk in den bagagewagen en kwamen een uur te laat te Muhlhausen aan. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Schier dagelijks brengen mijne bezigheden mij op de veelbesproken plek, waar de ge meenschap tusschen de Westgracht en de Windsteeg onderhouden wordt door het nu onlangs gereorganiseerde pontveer over bet Heldersch Kanaal. Schier dagelijks zie ik het vervoer van tal van kinderen, die de gemeenteschool no. 5 aan de Weststraat bezoeken en die, aan de overzijde van 't kanaal wonende, door de pont kosteloos worden overgezet. Dat er bij dat vervoer niet meer ongelukken gebeuren, is zeer te verwonderen. Verdrinken zullen de kin deren waarschijnlijk nietde gezagvoerder van 't vaartuig zal bij overboord vallen wel spoedig dé reddende hand toesteken en dezer dagen bewees de heer Steilberg nog zijne zeer gewaardeerde diensten. Doch bij afvaart en aankomst kan het met zooveel drukke kleinen niet altoos even ordelijk gaan en kan een ongeluk, waarbij armen of beenen gekwetst worden al heel licht voorkomen. „Jammer, dui- velsch jammer, dat onze gemeentekas niet beter is voorzien," zei 'k dezer dagen tot mij zeiven, toen ik daar op die plek stond, waar een brug zulk een begeerde zaak is. Meer en meer begint het publiek van den weg langs Breewater- en Keizerstraat ge bruik te makenmeer en meer wordt de behoefte aan een brug daar ter plaatse gevoeld. Vooral 's avonds en 's nachts, bij ongeval, bij behoefte aan genees- en verloskundige hulp, is er dringend behoefte aan een brug over 't kanaal op die plek, waar zooveel wegen samenkomen. Twintig a dertig duizend gulden wordt geraamd, voor een goede ijzeren brug noodig te zijn. Dit kunnen de gemeente- financiën niet opbrengen. Doch wat is er tegen om, ter voorzieniug in eene zóó dringende behoefte, een minder dure brug te stichten b.v. een vlotbrug Over het Groot Noordhollandsch kanaal liggen op onderscheidene plaatsen zulke bruggen en m. i. kon men op de door mij bedoelde plek met den aanleg van zulk een brug volstaan. Ik weet niet hoeveel zulk een brug zou kosten, maar stellig geen twin tigduizend gulden. En door de stichting daarvan zou op voldoende wijze voorzien worden in een behoefte, die zich hoelangs hoe meer openbaart. Door het opnemen van bovenstaande regelen, verplicht gij, mijnbeer de Redacteur, ten zeerste Uwen getrouwen lezer, a Nieuwediep, 2 April 1884. Burg'erl Stand Wieringen. Van 1 MAART tot 1 APRIL. GETROUWDGeene. ONDERTROUWDJacob Kort en Guurtje Wngemaker. GEBORENAutje, d. van B. Kaleveld en G. Tijaen. Mcijert, z. van H. Minnes cn T. Wagemakcr. Pietertje, d. van S. Heij- blok en M. Koom. Antje, d. vau C. Kuut en C. Staaltjes. Nan, z. van Jb. Scheltus en A. Butter. OVERLEDEN Teunis Kleiu, 12 dagen. Aaltje Duijnker, 3 in. Neeltje Tijsen, 87 j. Dirk de Vries, 19 j. Meijert Minnes, 7 d. Cornelis Schoenmaker, 64 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1