'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 1166. Zaterdag 19 April 1884. Twaalfde Jaargang. Veracipjnt iliasdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. A-dvortontlOn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSiMORGENS vóór 10uur aan de Bureau* bezorgd zijn. APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 53 m. Onderg. 7 u. 5 m. Zondag S0 Maandag 91 Dinsdag 22 Woensdag 83 Donderdag 24 Vrijdag 25 Nieuwe Maan. Zaterdag 26 NI E U WSTIJ DINGEN BELDEK, 18 April 1884. Zaterdag zal 't Antwerpsch too- neelgezelschap, onder directie van den heer W. van Zuijlen, op nieuw in Tivoli optreden en wel met 't blijspel Drie vrouwen voor één man". Daar de vorige maal dit gezelschap een uitmuntenden indruk heeft ach tergelaten, durven we een goede op komst van 't publiek voorspellen. Gemeld blijspel is te Parijs honderd malen achtereenvolgens opgevoerd. Men verzoekt ons te willen me- dedeelen, dat ook de mariniers-ver- eeniging Oefening kweekt Kunst" nogmaals, en wel op 27 April a. 8,, een tooneelvoorstelling zal géven. Zr. Ms. fregat Evertsen, be stemd tot huisvesting en opvoeding der zeemiliciens, is van 's rijkswerf alhier in de Marinehaven gekomen, ten einde verder gereed gemaakt te worden voor het in dienst stellen op 25 dezer. Zr. Ms. schroefst. Bonaire en zeilschoener Argus hebben de haven verlaten, de eerste tot het doen van een tocht naar de Engelsche kusten, de tweede om de Noordzee to be kruisen. Den 8sten Mei e. k. zal het 25 jaren geleden zijn, dat Dr. J. G. D. Martens, Hoogleeraar aan de Uni versiteit en aan het Evang. Lutersch Seminarium te Amsterdam, als pre dikant in zijn eerste gemeente, die van Helder, bevestigd werd. Bij de inschrijving voor de leening der Amsterdamsche Omni busmaatschappij, ten bedrage van f 500.000, is ingeschreven voor f28.000.000. Kornelis Gerardus Bakker, ge- pension neerd officier van gezondheid bij het Oost-Iudische leger, die iu de vorige week voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam terecht stond wegens het toebrengen van een slag aan Jhr. Van den Santheuvel uit Dordrecht, in het koffiehuis de Munt, is deswege veroordeeld tot betaling eener geldboete van f100 (subsidiair 14 dagen celstraf). De eisch van den beleedigde, tot toekenning eener schadevergoeding van f 1 aan hem als civiele partij, is toegewezen. De suppletoire marinebegrooting voor 1884 is door de groote meer derheid der afdeelingen van de Tweede Kamer ongunstig ontvangen, wegens de aanzienljjke verhooging, ondanks den aandrang tot bezuiniging. Om trent de noodzakelijkheid van den aanbouw van loodsvaartuigeu be stond geen twjjfel. De aanbouw van een oefeningsvaartuig kon, meenden velen, tot de begrooting van 1885 wachten. De aanschaffing van twee torpedobooten werd sterk bestreden. Enkele leden verklaarden met het oog op de houding van den Minister bij de behandeling der begrootiug, dat hun vertrouwen in zjjn beleid geschokt was en zij daarom onge zind waren de credietaanvrage toe te staan. In het Politieblad is gesigna leerd Wijnand de Roever, leeftijd 21 jaren, laatstelijk kantoorbediende te Amsterdam, middelmatig groot en tenger, haar, kneveltje, kleine bakke baarden en oogen donker, gelaat smal, kleur geelbleek. Hij is met zorg ge kleed, draagt ponykaar, in het midden gescheiden en spreekt gemakkelijk Engelsch en vermoedelijk ook Fransch en Duitsch. Zoo noodig zijn portretten beschik baar. Tegen hem is door de arrond.- rechtbank te Amsterdam, ter zake van diefstal in loontrekkenden dienst en valschheden in geschriften van koop handel, rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt opsporing, aanhouding en overbrenging naar de cellulaire ge vangenis te Amsterdam. Men schrijft uit Marum Zooals bekend is, heeft men bij den landbouwstand in de provincie Gro ningen de oude gewoonte nog steeds in eere gehouden, om hjj gelegenheid van het Paaschfeest op den tweeden Paaschdag eieren met eenige toespjjs (meestal krentebrood en rjjstebrij, als middagmaal te nuttigen. Dat mid dagmaal is meestal voor de dienst baren een wedstrijd wie wel de meeste eieren verorberen kan. En dat bij dien edelen kampstrijd sommigen zich geducht weren, kan o. a. blijken uit het feit, dat een 22-jarig dienst meisje in deze gemeente op Paasch- maandag niet minder dan 28 ge wone kipeieren opat. Uit Hilversum wordt geschreven: Zooals reeds is gemeld, wordt er een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid, ter voorziening in den nood der arbeiders van de door brand vernielde stoomspinnerij alhier. Groot zjjn inderdaad de behoeften, welke voorziening vereiscben. Niet minder dan 450 personen ziju op eenmaal van hun middel van bestaan beroofd en daardoor ruim 900 broodeloos ge maakt. Tengevolge van den gedrukten toestand, waarin de industrie schier overal verkeert, is ook op andere latseu, waar dergeljjke fabrieken bestaan, weinig of geen behoefte aan werkvolk, zoodat, althans in den eersten tijd, slechts enkele gezinnen zullen kunnen verhuizen. Daarenboven is er in Hilversum zelf geen graaf- of sjouwer werk te vinden. Wil men dus onderstand verleenen door werkverschaffing, dan moet dat werk opgezocht worden. Geld, veel geld is er dus noodig en alleen door ruime bijdragen kan het mogeljjk worden gedurende de eerste maanden eenigermate in den nood te voorzien. In dien tijd kan over het al of niet opbouwen der spinnerjj zijn beslist en kan er, zoo men hopen mag, tot hervatting der werkzaamheden in de gespaard gebleven weverij zijn be sloten. In eenige gemeenten des lands zullen sub-commissiën worcteu in het leven geroepen, die zich met het in ontvangst nemen van giften en het verstrekken van inlichtingen zullen belasten. Een kruidenier te Arasterdam kwam onlangs tot de ontdekking, dat hem op vreemde wijze kruideniers waren werden ontvreemd. Een wakend oog houdende, bemerkte hjj dat een knaap kruidenierswaren haalde en het daarvoor betaalde geld van den winkelbediende terug ont ving. De laatste kende de moeder van dien knaap als zeer behoeftig en niet in staat kruidenierswaren fce betalen. Medelijden te hebben is goed, doch ten koste van een ander beden kelijk. De patroon heeft de zaak aange geven en de ontrouwe bediende is gevat. Uit Appingadam wordt geseind Een trein, met steen en beladen, is Dinsdagochtend tusschen 5 en 6 uren nabij het te Loppersum in aanbouw zijnde station der lijn Groningen Delfzijl ontspoord, naar tr?»n zegt tengevolge van verkeerden wis^elstand, doch vau een wissel, die niet ge bruikt werd. De locomotief is blijven staan, doch de wagens met de steenen liggen over den weg. Twee personen zijn bij dit ongeluk gedood, een derde is zwaar aan het hoofd gekwetst en heeft ook een been gebroken en enkelen zijn licht gewond. De zwaar gekwetste is dadelijk verbonden door de heeren dr. Siemens van Appingadam en Van Huiten, van Loppersum en daarop naar Groningen vervoerd. Er waren ruim dertig persouen op den trein, doch vele ziju er af gesprongen, zoodra de ontsporing plaats had. De officier van justitie uit Groningen heeft op de plaats zelve een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. Omtrent het spoorwegongeluk te Loppersum wordt nader het volgende gemeld Het ongeluk had plaats met den van Groningen komenden trein, die nende tot vervoer van materialen voor de in aanbouw zijnde stations. Als gewoonlijk bevonden zich op de met steen geladen wagens ook de werk lieden (mannen en vrouwen). De trein liep een matige vaart, maar door het niet sluiten van een wissel geraakten de tender en de eerste wa gen uit het spoor, een paar andere wagens medeslepende. Al die wa gens werden omgeworpen en gedeelte lik aan spaanders geslagen. Een meisje werd als het ware uit elkander gescheurd en een man, hoofd van een huisgezin, mede op de plaats gedood. Een derde, een jong werkman, werd zeer zwaar gewond. De anderen kwamen er, zooals gemeld is, of on gedeerd öf met lichte kneuzin gen af. Volgens gerucht zou de wissel, het zij door kinderen, hetzij door anderen, uit baldadigheid gedeeltelik zijn over gehaald. De steeds hachelijke omstandig heden in Atjeh wijzen, naar het Bat. Hbld. opmerkt, op noodzakeljjkheid vau leger-uitbreiding. De uitputten de vermoeienissen toch, welke de troepen in Atjeh doorstaan, hebben blijkens de officieele rapporten, ge noegzaam geen gevolg, daar 's vijands o vermoed, in plaats van te verminderen, integendeel toeneemt, en het gebergte hem voortdurend strekt tot toevluchts oord, zoodra hij gevaar zou loopen in de ons geleverde schermutselingen zware verliezen te lijden. Den Atjehers den terugtocht af te snijden, behoort het doel onzer militaire operaties te zijn. Dat dit doel niet bereikt wordt, is uitsluitend toe te schrijven aan ons gebrek aan troepen. Derhalve wordt de reeds te lang uit gestelde leger-versterking meer en meer noodzakelijk. Zij moge geld kosten, maar dit zal bij het verkrijgen van 's vijands onderwerping blijken ligt 'te wegen tegenover de geldver spilling, welke steekt in het oorlog voeren zonder voldoende legermacht. Tegen een notaris iu Gelderland is onlangs, naar aanleiding van ar tikel 34 der wet op het notarisambt, proces-verbaal opgemaakt, omdat hjj iu een akte volgens de nieuwe spel ling vijfhonderd in één woord geschreven heeft, terwjjl -bet bestuur der registratie beweert, dat dit uit twee woorden moet bestaan Een scheerder in de Yon Zesen straat te Amsterdam, die met Paschen een oude tante van hem over had, vond haar Zondagochtend op hare kamer opgehangen althans zoo hij voorgeeft. Men gelooft echter hier niet aan zelfmoord te moeten denken. De politie doet onderzoek. Men schrijft uit Njjmegen Een meisje, dat op den eersten Paaschdag in de groote kerk alhier de godsdienstoefening bij woonde,nam, naar de kwade gewoonte van vele vrouwen, een speld in den mond en slikte die bij ongeluk in. Door haar gegil bracht zij eenige opschudding onder de andere toehoorders teweeg. Zij is onmiddellijk ondergeneeskundige behandeling gesteld. Te Groningen loopt het gerucht dat te Sappemeer eeu moord gepleegd is. Een jongman, die met zijn meisje wandelde, moet men verraderlijk met een mes hebben gestoken, 't geen ten gevolge had, dat hij kort daarna overleed. Nadere bij zonderheden ont breken. Vier Engelsche levensverzeke- ring-maatschappijen hebben haar ver zekerden in twee klassen gerangschikt, naar gelang deze zich al dan niet van sterken drank onthoudende onder vinding van ruim 15 jareu heeft nu bewezen, dat aau de eerste klasse grooter uitkeeringen kunnen worden gedaan, daarvoor niet-drinkers desterf- tekaus kleiner bleek te zijn. »De Volksvriend", dit vermeldende, voegt er bij »In Engeland is geen vereeniging van levensverzekering meer, die, zelfs tegen hooge premie, het leven van drankverkoopers verzekert, daar de statistiek onloochenbaar bewezen heeft, dat de gevaarlijkste maatschappelijke bedrijven nog minder sterfgevallen leveren dan het gild der drankver koopers. Ondanks alles wat hun be drijf schijnt voor te hebben, sterven zoovele drankverkoopers in de kracht des levens, dat het verzekeren van hun leven een zoo zekere schadepost gebleken is, dat achterennvolgens alle levensverzekeringen geweigerd hebben hen op te nemen." Een gevaarlijke grap kostte Zaterdag een 20-jarige winkelbediende te Finsterwalde, in Brandenburg, het leven. De jonkman had zich nl. voor de aardigheid* opgehangen, om zijn kameraden eens aan het schrikken te maken. Maar het ging te natuur lijk en vóór er hulp kwam was de ongelukkige reeds dood. Een dergeljjk geval wordt uit Freu- enbrietzeu bericht. Daar speelden twee jongens, van elf en negen jaren, in het bosch samen ophangen*. Met den jongste ging het goed: hjj werd opgehangen eu terstond weer losge maakt. Maar toen de oudste aan de beurt was, kou zijn broeder hem niet loskrijgen. Het kind liep schreiend naar ziju moeder om hulp, maar toeu deze kwam toesnellen, vond zij haar lieveling dood. Een voorbijganger bad hem afgesneden, doch blijkbaar te laat. Het hooggerechtshof te Wee- nen beeft uitspraak gedaan in de zaak Hugo Schenk, en het vonnis in eerste instantie uitgesproken be vestigd. Hugo Schenk en Karl Schlos- sarek zullen dus de doodstraf onder gaan. De terechtstelling zal in de laatste week van April plaats hebben. Karei Schenk zal gratie bekomen. Rou w-spijzen die dwaze nieuwigheid heeft men onlangs te Londen gezien. Daar werden ver leden week bij een gastmaal van de koninklijke toonkunstenaarsvereeni- ging: »Sweetbreads en demi deuil" (zwezeriken in den lichten rouw) voorgediend, wegens het overigden van Prins Leopold. Eersten Paaschdag heeft te Napels een dronken soldaat op zjjn kameraden verscheidene geweer schoten gelost. Vjjf hunner heeft hij doodgeschoten en drie zwaar geblesseerd. Twee anderen hebben zich gewond door uit het raam te springen. In een hotel te Glion heeft een Hongaar, een man van circa 40 jaren, zjjue jonge 18-jarige vrouw, met wie hjj zich op ziju huwelijks reis bevond, doodgeschoten, waarna hjj ook zich zelf om het leven bracht. Naar aanleiding van het bezoek der Koningin van Tahiti, verhalen Parjjsche bladen de volgende anec- dote In 1840 keerde de Hertog van Joinville te Parijs terug vau een reis om de wereld. Bjj het uitdeelen der geschenken, die hjj medebracht, zei hg tot zjjn zuster, Prinses Marie: »Ik heb voor u, lieve, het volledige costuum vau een Australische Vorstin. >0, daarin zal ik mg op het eerstvolgende bal-masqué vertoonen," was het verheugde antwoord. Glimlachend haalde de Prins een halssnoer en twee armbanden van schelpen voor den dag. De Prinses vond die allerliefst en vroeg naar »het andere". »Welk andere?" »Wel, het costuum!" »Dat is alleswas het antwoord, en de Prin ses gaf toen haar plan om dit cos tuum op het bal-masqué te dragen maar op.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1