'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1167. Woensdag; 23 April 1884. Twaalfde Jaargang. Atoonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Iturr.nlSPOORSTRAAT «TDSTRAAT Advorten tien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertent.iën móeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureau* bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 April 1884. 't Is wel wat ver in 't seizoen en daarbij Zaterdagavond om meer dan een reden voor den burger minder geschikt tot uitgaan, ziedaar oorzaken, waarom Tivoli Zaterdagavond bg 't optreden van 't Antwerpsck Too- neelgezelschap, onder directie van den heer van Zuylen niet zoo druk bezocht werd als we met 't oog op de vorige uitvoering hadden verwacht. Hoewel de Koningen in Vorsten plicht" uitmuntend declameerde, scheen 't stuk niet aan de verwachting te voldoen. Misschien had men ver moed iets in 't genre van 'tScheepje," een waar juweeltje, te hooren en viel daarom de vergelijking niet mee." »Drie vrouwen voor een man" is een stuk, dat op een Fransch too- neel goed op zijne plaats is. Voor 't spel van acteurs en actrices hebben we gaarne een woord van lof over, alsmede voor 't ensembleslechts een enkel oogenblik was een der spelers niet op zijn qui vive. Over 't algemeen speelde men los en vlug en in 't stuk kwamen herhaalde malen geestige zetten voor, die den lachlust opwekten. Zondagavond werd door de Korporaals-Vereenigiug Een dracht maakt macht," in Tivoli, opgevoerd »Salomon von Caus." De spelers spanden zich blpkbaar in dit boeiend drama zoo goed mogelijk weer te geven en zagen hunne pogingen dan ook meermalen door een luid applaus beloond. Daarna werden gymnastische toeren uitgevoerd, waarbij kracht aan vlug heid gepaard ging en grootendeels zeer net gewerkt werd. Ten slotte gaf men een Fantasie op den degen. Op verzoek deelen we mede, dat de zaugvereeniging Oefening baart Vooruitgang," afdeeling der Werkliedenvereeniging, in de helft der volgende maand voornemens is een uitvoering te geven, afgewisseld door een blijspel, ten behoeve van den door ziekte van 's Rijkswerf ont slagen smid, J. L. Bieker. Dat door het verlies van den broodwinner een gezin in behoeftige omstandigheden geraakt, behoeft geen betoog en we gelooven gaarne dat Helders burgerij, die steeds bereid is den door ramp spoed gedrukten mensch steun en hulp te biedenin dit geval het edel pogen dier zangvereeniging zal steunen. De vorige week werd aan het directiegebouw der marine te Am sterdam, onder nadere goedkeuring van den Minister van marine, in het openbaar aanbesteed de levering van onderscheidene artikelen by de directie der marine te Willemsoord Enkele artikelen, waarvoor het minst door plaatsgeuooten werd in geschreven, laten we hier volgen: Dennen ribben en schrooten, A. Vos Rzn.,f457.Gemaakt yzerwerk, T. C. Govers, f 516.66. Krameryen, id. f 4.072.13. Gereedschappen, idem f 2.617.55. Machinekamerbehoeften, id., f 4 477.76. Gascoke, J. Keizer, f600.—. Smeekolen, B. Hagedoorn Zoon, f2.598.50. Halfwitglas, J. Bethlehem, f615.Kalk, zand en schelpen, G. Moorman, f 634.Steen, A. Vos Rzn., 2.226.377s Komrna- liegoederen, (koper- en blikwerk), T C. Govers f 461.10. Groene zeep, A. Klik, f467.50. Aan den kolonel-commandant van bet 4de regiment vestingartillerie C. G. C. F. Isiug, alhier, is pensioen verleend, ten bedrage van f 2100, 's jaars. Z. M. heeft den luit-kolonel Jhr. W. A. Altiug von Geusau be noemd tot commandant van het 4do regiment vesting-artillerie. De Staatscourant" van 20/21 April meldt: Bij koninklijk besluit van 19 April 1884 n°. 1 is, met ingang van dien dag: 1°. aan den heer F. L. Geerling, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als minister van marine, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezenen 2°. tot minister van marine be noemd de heer W. F. Van Erp Taalman Kip. De heer J. Spanjaard, kapitein ter zee, inspecteur over het loodswe zen, de betonning, bebakening en verlichting in het 6e district te Vlis- singen, is door Z. M. den Koning van België benoemd tot officier der Leo poldsorde. Zekere J. G., van Sint-Maar tensbrug, in de Zjjpe, bevond zich de vorige week op eene publieke veiling van vee, »een boelhuis", in dezelfde gemeente. Hij behaalde een som van 36 gulden aan strijk- of trekgeld en nadat dit bedrag door hem ont vangen was, heeft hij zich uit de voeten gemaakt en verzuimd een an der bedrag van ruim 1300 gulden, tot welken prijs hij aankoop gedaan had van vjjf koeien en twee paarden, te betalen. De vorst van den nacht van 17 op 18 April heeft in de meeste gedeelten des lands aan de verwach ting van zeer vele landbouwers den bodem ingeslagen. De sloten waren met eene vrij stevige yskorst bedekt. Vele stukken land waarop de vroege aardappelen reeds in rijen boven kwamen kijken, zijn nu zwart; de rogge heeft eveneens zeer zwaar ge leden. De vruchtboomen, waarvan een groot getal met de heerlijkste bloesems prijkte, schynen na dit vrie zen »de fleurverloren te hebben. Overigens staat de tarwe uitmuntend en het gras overal overvloedig. Oude aardappelen, waarvan de hoeveelheid niet te schatten is, worden a tont prix van de hand gedaan. Hier en daar vertoont zich de kalverziekte we der, die reeds op ééne boerderij 9 slachtoffers maakte. De vorige week werd op den Nieuwendijk te Amsterdam in hech tenis genomen en onder streng geleide naar de gevangenis gebrachtFerdi- nand Victor B., uit België geboortig, waar hg wegens valschheid in ge schrifte veroordeeld was, en die een der werkzaamste leden van de te Amsterdam gehuisveste zwarte ben de" mocht heeteu. Van uit een onaanzienlijk logement op het Damrak werden door deze bende, de schrik van elk eerlijk koop man, reeds geruimen tijd naar alle zijden hestellingen gedaan, waarop natuurlijk nimmer betaling volgde. In een huurperceel in de Czaar Peterstraat te Amsterdam heeft een gasontploffing plaats gehad, waardoor ,de bewoner en drie zijner kinderen lichte brandwonden hebben bekomen. Een voorbijkomende vrouw bekwam, door het springen der scherven van een glasruit, een wond aan den hals. Aangaande de dieven, die te Amsterdam in het schoenenmagazijn van de firma Dick op Rapenburg hebben ingebroken, meldt het Geïll. Politie Nieuws nog, dat de een, H. ▼an Oostwaard, 14 jaar oud, schoen maker van beroep en in de Reguliers- dwarsstraat woonachtig was. Eerst onlangs bjj de firma m dienst getreden was hjj wegwijzer voor zijn mede plichtige, den 18-jarigen Jacob Steen kamp. Met een schuit achter het huis ge komen, schoof v. O. het raam open, verbrak het slot van een lessenaar en maakte zich van het geld en twee paar bottines meester, waarna het huis laugs denzelfden weg werd ver laten. In gezelschap van nog een makker en den voerman reden zjj de vorige week naar Haarlem, verspilden daar veel geld, en begaven zich toen naar Muiden, Muiderberg en Weesp, waar zij door rechercheurs in arrest genomen werden. Ongeveer f 250 werd nog in hun bezit gevonden. Een gemeente-ambtenaar van Berlijn, die met het beheer van een der kassen was belast, was eensklaps verdwenen, en uit een achtergelaten brief vreesde men, dat hij zich het leven had benomen. Men zag on middellijk de kas na en een tekort werd ontdekt. De eerste pogingen om den verdwenene te ontdekken, waren vruchteloos, tot men eiudelijk vernam, dat iemand, die volkomen aan de beschrijving beantwoordde, in een der eerste hotels van Berlijn logeerde. Deze logé bad een groote vertering gemaakt, was des morgens uitgereden en toen hjj weder terug gekeerd was en bezig was in een der salons een brief te schrijven, werd hg door twee geheime politie agenten verrast, die hem verzochten hen naar het politie-bureau te volgen. De logé gaf aan hun verlangen ge volg, doch beneden gekomen verdween hg eensklaps in een donkere zijgang, haalde een revolver te voorschijn en maakte een einde aan zjjn leven. Men leest in 't Handelsblad Weg met de gepantserde schepen Zg hebben eigenlijk nog nooit het bewijs geleverd, dat zg houten oor logsschepen in andere opzichten zoo zeer overtreffen als in de verbazende sommen, waarop zjj aan de schat kist te staan komeu." Wie heeft hun doodvonnis uitgesproken De kanonnenkoning Krupp, te Essen. In de werkplaats van genoemden industrieel is een uitvinding gedaan, die, naar Krupp's beweren, voor treffelijk mag worden genoemd. Het nieuw uitgevonden projectiel door boort in eens de dikste pantserhuid, die voor een oorlogsschip kan worden gebezigd. Raakt het projectiel den scheepswand, dan is 't schip verloren eugaat't te gronde. Van afschampen geen gevaar, als 't raakt gaat het er door. Het projectiel heeft den vorm van een suikerbrood, maar is veel grooter. De punt is van blik of papier-maché en dient slechts om den weerstand der lucht te verminderen. Zoodra het projectiel in aanraking komt met de pantserhuid, wordt die punt ver brijzeld en de platte kop doorboort de dikste pantserplaat en zelfs, indien de wand in schuine richting wordt getroffen, doet het geknotte projectiel toch zijn vernielende werking. Ook beneden de waterlgn wijkt het niet af van zijn richting. Wordt dergelijk projectiel geworpen bijvoorbeeld op den gepantserden toren aan boord van een monitor of van een gedetacheerd fort, dan is de werking even vernielend. De proeven daarmede genomen, hebben bewezen, dat de geknotte kegel alle bruikbare pantsers doorboort. In den omtrek van de Russi sche stad Reval heeft Woensdag een zware sneeuwstorm gewoed. De stra ten waren er versperd door de sneeuw, die op sommige plaatsen twee ver diepingen hoog lag. Het spoorweg verkeer was geheel gestremdde wegen werdeu met behulp van troepen sol daten vrij gemaakt. In den nacht van den sneeuwstorm brak te Reval een brand uit, die verscheideue huizen in de asch legde en waarbij vooral veel vee om het leven kwam. De vorige week is te Tarascon de schouwburg een prooi der vlam men geworden, juist na afloop van de voorstelling, door madame Agar aldaar gegeven. De oorzaak van dit onheil wordt aan een lek in een gaspijp toege schreven. Slachtoffers zijn hierbij gelukkig niet gevallen. Te midder nacht was de voorstelling geëindigd. De laatste artisten verlieten den schouwburg, toen de conciërge een knal hoorde aan de zyde van het tooneel. Hij begaf er zich heen en zag, dat de coulissen in brand ston den. Onmiddellijk werd alarm ge maakt, doch toen de brandweer kwam, was de schouwburg reeds in een dik ken rook gehuld, zoodat 't onmogelijk was in de zaal te dringen. Er was niet meer aan te denken het gebouw te redden, zoodat men alleen trachtte de aangrenzende perceelen te behou den. Om drie uur was de brand op zijn hevigst. De gaskroon stortte met geweld naar beneden en weldra bleef er niets anders dan de vier mnren over. Alles wat zich in het gebouw bevond, waaronder de koffers van madame Agar en haar gezelschap, is verbrand. Op de Rhóne te Lyon sloeg Zon dagmiddag een zeilschuitje, waarin de eigenaar en vijf jongelieden zaten, door een windvlaag omver. De zes personen klemden zich aan een der kanten van het vaartuig vast. Een hunner slaagde er in, dicht bij de Guillotière-brug zwemmende aan land te komen. Maar het schuitje zonk onder het gewicht der vyf anderen en zg verdwenen in de diepte. Twee booten kwamen hun terstond te hulp. Een der drenkelingen was spoedig gered en met behulp van een der gezonkenen, een kloek zwemmer, die weldra weer boven kwam en de drenkelingen boven water hield tot de booten kwamen, werden ook de anderen aan wal gebracht. Maar éen van de zes was verdronken hij kón niet weer tot bewustzijn gebracht worden, wat men ook deed. Twee Newfoundlandsche honden bewezen mede goede diensten by de redding, die door duizenden toeschou wers in angstige verwachting werd gadegeslagen. Te Brussel is een vrouw door een persoon, met wien zg leefde, door middel van drie revolverschoten gedood. Daarna heeft de man op zichzelf een schot gelost, doch zgn leven is niet in gevaar. Toen de politie in het huis kwaiü, waar dit drama plaats had, voud zij in de wieg een kind van anderhalf jaar, dat lachende het verschrikkelijke too neel aanschouwde. De Duinkerksche stoomboot »Emelie," varende van New-York naar Marseille, ontmoette op 35 mijlen afstauds van de kust de romp van een schip, dat, met de kiel omhoog, rondzwalkte. Yier mannen klampten er zich aan vast. De ongelukkigen dreven aldus vier dagen rond, ster vend van honger en met den dood voor oogen. De kapitein, de stuur man en de equipagemeester waren reeds in zee gevallen. De vier schip breukelingen werden door de be manning der Emelie opgenomen en liefderijk verpleegd. Een Brusaelsch blad 1' Hotel de Ville beweert met nadruk, dat Ar- mand Peltzer en zijn broeder Lèon onschuldig veroordeeld zijn. De re dactie verklaart, dat zg de ware moordenaars van Bernays kent, maar dat de justitie, tot wie zij zich herhaal delijk wendde, haar geen gehoor wil verleenen. Als het bijna ongeloofelyk bericht niet maar een verzinsel is, om sensa tie te maken, dan zal men er zeker wel spoedig nader van hooren. Het stoomjacht Eros, waarmede de baron Rothschild uit Weenen met eenige vrienden van Fiume vertrokken was naar Dalmatië, is op een rif nabij het eiland Premuda geloopen. Verscheidene Oostenrgksche Lloyd- stoombooten zgn tot assistentie der waarts vertrokken. De weduwe van een Oosten- rijkschen generaal, Elise Von Körber, heeft zich in een hotel te Londen van het leven beroofd, door zich van boven langs de leuning der trap naar beneden te laten vallen. De groote zorgen om in haar levens onderhoud te voorzien hebben haar tot deze daad geleid. Te Parijs heeft iemand zyu tweejarig kind in een 15 voet diepen put geworpen en toen hij zag, dat men zgn misdaad had bemerkt, sprong hg er zelf bij. Toen men vader en kind uit den put had opgehaald, had het kind reeds opgehouden te leven. De vader haalde nog adem, doch gaf oogenblikkelijk den geest zonder een woord geuit te hebben. De beweegredenen tot deze wan hopige daad weet men niet.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1