'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Twaalfde Jaargang. No, 1169. Woensdag 30 April 1S84. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BrnrenszSPOORSTRAAT e» ZUIDSTRAAT. Advortexitien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorjrd ziin N1EU WST1JDINGEN. HELDER, 29 April 1884. Bij het de vorige week ge houden examen voor fortificatie-op zichter, is o. a. geslaagd de heer A. Covers, van hier. De tot majoor bij het 1 Reg. Vest. art. benoemde kapitein C. Redemagni, zal op den 30steu dezer alhier arriveeren, teneinde op 1 Mei aanstaande, het speciaal bevel over de compagnie Vest. artillerie, alhier in garnizoen, te aanvaarden. Aan de navolgende mindere geëmployeerden en werklieden bij 's Rijks werf te Willemsoord zijn me dailles voor ijver en trouw toegekend gouden medaille met f 100 gratificatie, aan den teekenaar le kl. J. Dam- mau, den oppasser van gereedschappen E. Tjittes en den bankwerker J. Willemse de zilveren met f 50 gra tificatie aan den werkman P. J. Broest, en den zeilmaker J. v. Meursde bronzen aan den werktuigmaker F J. Eguer, den takelaar A. Blok, den vuurwerker A. de Geus en den werk man J. Vink. Het gevoelen van de Texelscbe garnalenvisschers luidt vrij algemeen, dat zij een voordeelige garnalen- visscherij verwachten in de Zuiderzee. Men meent dat te mogen voorspellen, omdat de visschers dagelijks bij het garnalenvisschen bij elke streek an sjovis in de netten hebben. Het is thans zeker, dat met den aanvang der zomerdiensten op de spoorwegen, ook de nieuwe lpu Am sterdamZaandam—Hoorn geopend zal worden. Hoewel de stationsge bouwen nog slechts tot op de helft zijn opgetrokken, zal de dienst, be halve die van het station Oostzaan, in ruime nette houten hulplokalen worden uitgeoefend, zoodat het per soneel van den weg en de stations reeds met 1 Mei a. s. de nieuwe standplaatsen zal innemen. Vrijdag had in een der zalen van het gebouw Odéon, te Amsterdam, de trekking plaats van deklassen 11 tot en met 15 der tentoonstellings- loterij. Zonder te beweren dat hier een werk der duisternis verricht werd, had 't er toch, wat den uiterlijken schijn betreft, alle aanzien van. Het lokaal was flauw door een paar gaskronen, verlicht. Behalve den notaris, mr. Werthem, ten wiens overstaan de ver loting plaats had, waren een twin tigtal personen aanwezig. Op een verhevenheid stond de trekkingstoe stel, die telkens, op het kommando voorwaarts! van den notaris, zijne ratelende schakels rollen liet. Dit geheimzinnig geraas en deze geheele vertooning, in het halfduistere lokaal, maakten een vreemden indruk. Wat men hier wentelen zag, was wel een rad van fortuin, maar aan de wufte godin, die over deze werktuigen ge biedt, deed niets in deze omgeving denken. De wachter van post 36 bij Baarn, op de lijn AmersfoortAm sterdam van het Oosterspoor, is Vrij dag nacht door een goederentrein overreden en op de plaats dood ge bleven. Hij laat een weduwe en vgf kinderen achter. Een den 23en dezer door den militairen commandant van Atjeh verzonden telegram, luidt als volgt »21 Maart zeven kolonnes geageerd tegen vijand. Tusschen Lepong-Ara en Tjot-Basatoel versterkte stellingen stormerhand genomenvijand geheel verdreven. Twee kolonnes diversie in Lepong en Loeboek twee bentings in Loeboek genomen en vijand terug gedreven. »Twee kolonnes diversie naar Lam- bira en Loeboe; door onbegaanbaar terrein en zware verliezen genoodzaakt van binnenrukken Lambira af te zien. Onzerzijds gesneuveld negen minderen, gewond luitenants Drijber en Gijsen, 37 minderen, vier dwangarbeiders. Vijand zware verliezenvolgens bij bestuur ingekomen berichten, 17 doo- den, waaronder 3 panglima's en 22 gewonden waaronder één panglima." Een curieus huwelijks-aanzoek leverde als wij het Dbld. mogen gelooven een tamelijk kwasterig ambtenaar uit een Indischen buiten post door den volgeuden brief aan een te Batavia wonende dame No. Liefde. Bij lagen Eeu Hart. Mejuffrouw. Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik mij in mijne nieuwe woning heb ingericht, aan welke inrichting vooralsnog alteen ontbreekt uwe tegen woordigheid. Uwe mama heeft mij bij mijn vertrek verzocht van mijne plannen niet officieel te doen blijken, voordat uw papa zou hebben afgedaan met malen en de potten voor een ander oogstjaar zouden zijn in gereedheid gebracht. Aangezien die termijn verstreken is, zoo heb ik de eer u beleefdelijk, doch dringend te verzoeken mij per ommegaande te willen mededeelen of u alsnog genegen zijt, met mij een wettig huwelijk aan te gaan en, subsidiair, voor het geval on verhoopte bezwaren daartegen bij u mochten oprijzen, alsdan dit mijn verzoek wel te willen overbrengen tot de eene of andere uwer waar- loo/.e zusters. Ik heb de eer, enz. Tusschen den bakker en den kwartiermeester van het stoomschip Schiedam" ontstond Vrijdag middag in de Planciusstraat te Amsterdam twist. Laatstgenoemde gaf ziju tegen- stauder met een steen een zóó hevigen slag op het hoofd, dat hp in levens gevaarlijken toestand naar de boot werd gebracht. De dader is in handen der politie overgeleverd. De politie te Amsterdam waar schuwt tegen de volgende personen: S. Mets, vroeger winkelier te Rot terdam, A. Waanders, zich noemend koopman in boter en kaas te Rot terdam, en N. Brouwer, dezelfde qualiteit opgevende. Zij houden zich in verschillende gemeenten op, in den laatsten tijd veelal te Amsterdam, Haarlem en omstreken, en blpken in verbinding te staan met meerderen van hun slag, zooals H. de Bres, van Dordrecht, alias Hennekes Co., om op uitge breide schaalhandel te drijven. Vau betaling is echter nooit sprake, en naar een vast plan worden de buitgemaakte goederen zoo snel mo gelijk verkocht of in handen vau derden overgegeven. Waar zij iukoopen doen, fungeert W., die een wit jasje draagt, als knecht, en de goederen worden in een leegstaand pakhuis of op gehuurde kamers geborgen, evenals onlaugs bij den diefstal van boter op het Dam rak geschiedde. Uit de provincie Groningen vertrekken dit voorjaar velen naar Amerika. Alleen uit Stedum ver trekken eerstdaags meer dih 50 per sonen. De vijftien a zestienjarige zoon van den tolpachter Hoeve te Blijham bij den weg naar Oudepekela werd Vrijdag namiddag onder ge leide van rijks- en gemeentepolitie van uit 's vaders huis overgebracht naar het huis vau arrest te Winschoten. Deze arrestatie staat, naar ver- zekêrd wordt, in verband met den brand in de boerderp van den heer Rieko Bruggers, welk perceel tegen over de woning van genoemden tol pachter is gelegen. Een uur ongeveer vóór het ontdekken van den brand werd een begin van brand in het achtergedeelte van des tol pachters woning gebluscht, nadat de onder nemer van een omnibusdienst tus schen Winschoten en Bellingwolde, die met zijn voertuig voor de woning stilhield, de aandacht van het hoofd des gezins op het dreigend gevaar had gevestigd. Een Vlaardingsche koopman in visch, Maandag jl. bij de vleesch- verkooping in Den Doelen" te Schie dam tegenwoordig zijnde, verloor op het Doelenplein een doosje, waarin aan bankpapier en goudgeld eeu som van f 800 geborgen was, welk doosje gevonden werd door den arbeider H. J. Eckmans, die dadelijk pogiugen in het werk stelde om den recht hebbende op te sporen, dien hij al spoedig gevonden had. De koopman bood den eerlijken vinder ter be looning aaneen glas bier, dat echter door Eykmans geweigerd werd. Een huzaar, te 's Hage sedert eenige dagen vermist, werd Woensdag opgevangen en naar de hoofdwacht overgebracht. Hij wist daar echter uit t s breken en bp zijne dulcinea in de Bagijnestraat te komen. Ook daar werd hij door patrouille en po litie achtervolgd. In politiek vluchtte hij op het dak en braeht daar den nacht door. Donderdag begaf hij zich vrij willig in arrest. De Keizer- en Vingerhoedstraat te Breda zijn wederom het tooneel van een schandaal geweest. De ver huurder van eenige omliggende pan den, die voor weinige weken door een zijner huurders schromelijk mis handeld werd, is thans door een ander zpner huurders, den broeder van den vorigen mishandelaar", ge- vaarlyk gewond. Op zijn moord geschrei kwamen helpers toeschieten, die de deur intrapten en den ge wonde de gelegenheid gaven buiten te komen. Met drie wonden (twee aan den hals een in de borst) ijlde de laatste naar de kazerne der niaré- chaussée, waar hij ineenzakte. De toestand van den getroffene, zijn naam is Vermeeren moet niet zonder gevaar zijn. Te Mannheim stond dezer dagen een 62-jarige vrouw terecht, die haren mau deu hals had afgesneden. Zij hield vol, dat zij dit op zijn eigen verzoek had gedaan, (iets dergelijks dus als de moord van Slotboom, in de Kalfjeslaan, aan ieder Amster dammer welbekend.) Het gezin was zeer achteruitgegaan. De man, vroeger vlijtig eu sterk, was ziekelijk geworden, zoodat hij niet meer werken kon en de vrouw was in den laatsten tijd aan den drank verslaafd. Eindelijk, nadat zij heel wat ellende baddeu uitgestaan, vond de vrouw op zekeren nacht haar man met ontblooten hals zitten en een scheermes in de hand; waarmee hij haar verzocht hem den hals af te snijden. Na eerst geweigerd te heb ben, had de vrouw, die in een voort durende roes verkeerde, hem een snee toegebracht, en later, toen de wond niet voldoende bleek, gaf zij hem nog een tweede, die doodelijk was. Uit allerlei gegevens bleek dat de beschuldigde waarheid- sprak, en de rechtbank veroordeelde het treurige slachtoffer van den drauk, dat in koelen bloede een dergelijke misdaad kon plegen, tot de zwaarste straf welke zij iu dat geval kon opleggen 5 jaren gevangenisstraf. De voor zitter verklaarde, te betreuren, dat het vonnis niet strenger kon zijn. Een noodlottige brand brak Woensdagmorgen vroeg te Londen uit in de herberg The Bell, in Old Bailey. Drie jonge vrouwende zuster van den eigenaar en twee buffetjuffrouwen, kwamen om het leven. Een paar letterzetters, die te half twee van hun werk terugkeerden, ontdekten bij het voorbijkomen, dat het achtergedeelte van de oude her berg in brand stond, en zp waar schuwden onmiddellijk de politie en de brandweer. Een oogenblik later kwam uit een overdekte zijgang de eigenaar, buiten zichzelveu van ontsteltenis. Hp was laat thuis gekomen en nog niet te bed gegaan, toen hij den brand ont dekte. Onmiddellijk waarschuwde hij de drie vrouwen, die op de boven verdieping sliepen, en snelde naar beneden. Daar bemerkte hp, dat de vrouwen hem niet gevolgd waren. Zp bleven een oogenblik achter, om eenige noodige kleedingatukken aan te trekken, en in dat korte oogenblik hadden de vlammen haar den uitweg afgesneden. De brand verspreidde zich met groote snelheid door het oude uitgedroogde huis, en de spoedig aangerukte spuiten vermochten niet veel er tegen. De drie ongelukkige vrouwen zag men nu weldra voor een der vensters öp de tweede verdieping verschij nen. Maar het bleek onmogelpk haar te redden. Er was een brandladder bp de hand, lang genoeg om het venster te bereiken, doch zij was stevig met kettingen en sloten vastgemaakt en een onvergeeflijke omstandigheid de sleutel was niet bij de hand. Het bleek onmogelpk de vrouwen over de daken te bereiken, en alle verdere pogingen tot redding werden mede verijdeld door den bouw van het oude huis. Zoo moest men de ongelukkige vrou wen aan haar lot overlaten. Het duurde niet lang of zp verdwenen van het venster en later werden zp treurig verbrand teruggevonden. Men slaagde er in de omstaande huizen nagenoeg geheel voor de vlam men te bewaren. De gezamenlijke opbrengst der koffiecultuur van alle landen wordt geschat op 600,000 tonnen a 10000 kg. De grootste hoeveelheid, nl. on geveer de helft, wordt door Brazilië geleverd. Java, Sumatra en de overi ge Nederlandsche koloniën, brengen pl. m. 90000 tonnen op. Dan volgen Midden-Amerika met 50000, Ceylon met 43000, West-Indië met 40000, Venezuela en Nieuw-Granada met 35000, de overige deelen van Oost- Indië met 16000, Mexico met 5000 en Arabië met 4000 tonnen. EEN WORSTELSTRIJD. De lente kwam haar intocht doen Ze sierde bosch en beemd met groen En liet de zonnestralen, Terwijl ze fluks, met milde hand De bloempjes strooide over 't land, Verkwikkend nederdalen. De menscben juichten als om strijd, En iedereen riep, hoogst verblijd, „De lente is gekomen „Ze is bijzonder vroeg dit jaar „Vooruit nu met de kachel maar „Kijk! bloesems aan de boomen!" Een ieder keek naar het malsche gras En bergde dra zijn overjas Men zet de vensters open, De kachel zet men aan een kant, En denkt (de beesten gaan in 't land) Geen brandstof meer te koopen. „Ik zal," zoo sprak de "Wintervorst, In 't Noord met sneeuw ijs omschorst, „Dat langer niet verdragen. „Ik ben reeds nijdig, slecht geluimd, „Daar ik mijn tijd weer heb verzuimd, „Ik zal ze daarom plagen!" Hij buldert: „dienaars, komt eens hier!" Ze kwamen aan met woest getier, Om het euvel spel te drijven. De sneeuw, de vorst, de noordenwind, Ze waren dadelijk gezind Om alles te verstijven. De noordenwind giert, woest en vlug, Met bei zijn makkers op zijn rug, En daalt ter neer op aarde. Hij teistert bloemen, vogels, groen Zijn maats vernielen, wild en koen, Wat zijne drift nog spaarde. De lente, lief en zacht van aard, Beschouwde ras den bloemengaard Met tranen in de oogen. „Dat is te ergriep zij, „ik wil „Den winter, met zijn booze gril, „Niet in mijn rijk gedoogen." „Och, lieve zon! waar moet dat heen?" Zoo sprak ze, met een droef geween. „Help mij, of ik zal sterven „Neen," sprak de Zon, „o lieve maagd," „Uw schoonheid, die mij zoo behaagt, „Zal winter niet verderven Hij zendt zijn zeflrs nn vooruit. De lente lacht bij hun geluid. Hij doet zijn warme stralen, Hoe Wintervorst zich ook verzet, Hoe noordenwind het ook belet, Op aarde nederdalen. Hij sluit de Wintervorst tot straf, Weer maanden in zijn ijzig graf, Benevens zijn vaaallen. De lente jucht nu, blij van geest Haar vijand wordt niet meer gevreesd. En wij wij juichen allen. Gxrrit J.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1