T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1172. Zaterdag 10 Mei 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. A öonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmerg2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BireaoxSPOORSTRAAT ca ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 12 m. Onderg. 7 n. 41 m. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag 16 Zaterdag 17 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Mei 1884. Het theoretisch eindexamen aan het Koninklgk Instituut voor de ma rine alhier, ouder presidium van den schout-bij-nacht J. W. Binkes, is ge ëindigd. De adelborsten van het oudste studiejaar, die daaraan hebben deelgenomen, zijn allen aan boord Zr. Ms. instructievaartuig »Urania" geëmbarkeerd, en die bodem ia Dinsdag namiddag uit de haven van bier vertrokken, om den oefeningstocbt te aanvaarden. Yoor de betrekking van kapel meester bij de Harmonie van bet ge zelschap »Asterius« te Oosterwijk, is uit de verschillende sollicitanten ge kozen de Heer W. L. Weckesser, gcpensionneerd kapelmeester bij de staf muziek der Kon. Ned. Marine thans leeraar aan de algem. zang en muziekschool te Breda. Uit Wageningen wordt van 6 dezer gemeld De koningin is heden middag op een barer veelvuldige rij- toertjes in de omstreken een oogen- blik in groot gevaar geweest. Aan den oprit van den dijk in de Betuwe tegenover Renkum schrok bet paard voor een zich laugs den weg be vindenden kruiwagen, doch met veel tegenwoordigheid van geest wisten H. M. en de haar vergezellende hof dame nog tijdig bet rjjtuig te ver laten voordat het omkantelde. Door den postscbipper Buis is op den Yliebors een lijk gevonden, in zulk een verren staat van ont binding verkeereude, dat onmiddellijk begraven noodig geacht werd. Amsterdam, 6 Mei. Op de beden alhier gehouden aanbesteding voor bet bonwen van een kerk met twee torens en koepel aan de Prins Hendrikkade voor het R.-K. Armbe stuur St. Nicolaas, binnen de veste, was bet laagst ingeschreven door dén heer H. R. Hendriks, aannemer te Osch, voor de som van f283,990. De begrooting des bouwmeesters A. C. Bleijs is f289,706.17. Zondagzal in 'tlokaal Harmonie, te Alkmaar, een vergadering belegd worden, waarop in debat tusschen de heeren Domela Nieuwenhuis en Coben Stuart de stellingen en beginselen der Sociaal-democraten zullen worden be sproken. Woensdagnacht werd te Am sterdam door een politieagent, op zijne ronde, aan de openbare straat aange troffen een jeugdig lid van een der muziekkorpsen daar ter stede, luid weeklagende dat hij zijne liefdevoor een dienstmeisje niet beantwoord ziende, uit wanhoop een snelwerkend doodelijk vergif bad ingenomen. Het bedoelde meisje was daarbjj tegen woordig en kermde al even hard als baar afgewezen minnaar. De politie agent meende in dit geval niet beter te kunnen doen dan den muzikant onverwijld over te brengen naar bet Gasthuis. Daar nam, voor bet onder zoekend oog van den dienstdoenden geneesheer, dit schijnbaar tragisch voorval een vrij komisch einde. Schoor voetend beleed de olijke trompetter dat hij slechts komedie had gespeeld en onder de oogen zijner Dulcinea eenvoudig wat witte suiker bad in genomen, om zoodoende baar hart te veroveren. In de Nieuwstraat te Amster dam is Dinsdag een vrouw, toen zij ontwaarde dat baar man, thuis komen de, dronken was,zóó verwoed geworden, dat zij, na eenige scheldwoorden, been eerst een aarden pan op het hoofd aan stukken sloeg en hem vervolgens met bet onderstuk van een petroleum lamp zoo gevoelig geslagen heeft, dat hij, met vrij ernstige wonden aan het hoofd, ter verpleging naar het gast huis moest worden overgebracht. Een pas aangeworven schutter- artillerist beeft de eerste les in de behandeling van het kanon mede gemaakt. Begrijpt ge nn, vraagt de officier, waarom bet stuk van bet affuit is genomen »Neen luitenant »Niet >Neen, luitenant, want dat stuk lei er heel goed op." Op 20 Mei e. k. zullen voor het gerechtshof te Amsterdam te rechtstaan 16 personen, meest alle schuitenvoerders van beroep, waarvan twaalf beschuldigd worden van dief stal van goederen, aan hunne zorgen toevertrouwd, en vier van daaraan medeplichtig te zijn. Het geldt hier nl. de bekende diefstallen van de 26 balen katoen, herkomstig uit het stoomschip »Elpis", die verkocht werden aan Mozes Salomon De Beer, en die daarop twee voorloopige be talingen deed, een van f 150 en een van f 300. Deze heeft de berechti- ging der zaak niet afgewacht, maar zich uit de voeten gemaakt. De zeelieden te Scheveningen zijn niet alleen geheel verzoend met de aanmonstering ten overstaan van den waterschout, maar stellen daarop zelfs prijs ook de wet op de desertie heeft in 1883 goede resultaten opge leverd. Er is toch een belangrijke vooruitgang in de orde en tucht op de Scheveningsche visschersvloot waar te nemen, waarvan het gevolg was, dat er dit jaar slechts 6 processen- verbaal werden opgemaakt wegens desertie van boord vóór den aanvang der reis, tegen 17 in het vorig jaar. Als een bewijs dat er te Sche veningen nog altijd gebrek is aan goede visschers kan dienen, dat een equipage voor een schuit werd aan gemonsterd, waarvan zoowel de matrozen als de stuurman Egmon- ders zijn. Te Arnhem kwam een Duitsche vrouw bij een goudsmid om een ketting te koopen. Onderwijl moffelde zij een collier in den zak, doch de kashouder zag het, ontnam haar het gestolene en gooide de vrouw de deur uit. Hellevoetsluis, 5 Mei. Heden avond vergaderde de Raad weder over de kermis. Het publiek verdrong zich in nog grooter g tale dan ver leden week op de tribune en op de trappen van het Raadhuis. Er heersch- te een geestdrift, eeu betere zaak waardig. Het voorstel van 't D. B. werd nu aangenomen, zoodat de kermis onverauderd blijft voortbe staan. Aan de vreugdekreten kwam bij het vallen vau dat besluit geen eiude; alles juichte, jong en oud. »Concordia" bracht dadelijk eeu serenade vóór het Raadhuis en bij een raadslid dat, hoewel ongesteld, toch ter vergadering was gekomen. Honderden meuschen vullen de straten en de jeugd zingt liederen. Het raadslid A. Landheer (ant.-rev.) nam staande de vergadering zijn ontslag. Bjj vernieuwing klagen de vis schers over het gevaar, waaraan zij blootstaan door twee masten, die bo ven den waterspiegel uitsteken, een ter hoogte van Zandvoort en een ter hoogte van Noordwjjk. Onder beschuldiging van diefstal uit de militaire broodbakkerij te Ylis- singen, zijn aldaar in arrest genomen de meesterknecht, een sergeant van politie en eeu knecht (burger). Zij worden verdacht, brood aan particu lieren verkocht te hebben, Een ge rechtelijk onderzoek wordt ingesteld. In de gemeente Goirle heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Bij het ontlasten van een zwaar on- weder boven die gemeente, werd een linnenwever, die op het veld werkzaam was met poten van aard appelen, door den bliksem getroffen en was onmiddellijk een lijkzijn lichaam was voor een groot gedeelte van de kleederen ontdaan en zoo danig verminkt, dat de man schier onkenbaar was. Een jeugdig ingezetene van Bergum is in het bezit van een kraai, die met de getrouwheid van een houd hem overal volgt, zelfs op uren af stands. Waar de eigenaar een huis binnentreedt, plaatst zij zich op het dak, en wordt het voor de terugreis wat laat, dan zet zij zich op hoed of pet van haren meester en laat zich zoo naar huis dragen. Maandagmiddag ontlastte zich boven de gemeente Uden een on weersbui, waarbij een blisemstraal op een ezelwagen sloeg, waarop 3 per sonen gezeten waren. De ezel werd doodgeslagen en een persoon werd getroffen aan hoofd en arm; de an deren kwamen met den schrik vrij. De getroffen persoon is naar het gast huis te Uden gebracht. Men deelt mede, dat de heer H., sedert meer dan 40 jaren burge meester en secretaris der gemeente Alphen en Riel, Dinsdagnacht met de noorderzon vertrokken is, zonder orde op zjjn zaken te stellen. Yele landbouwers in die gemeente, die hem hunne gelden hadden toever trouwd, moeten er de slachtoffers van zijn. De garotters oefenen te Londen al straffloozer weer hun bedrijf uit. Bjj voorkeur maken zij de ruime en weinig begane nieuwe kadeu langs de Thames onveilig, en dit niet slechts bij avond, maar zelfs op klaarlichten dag. Eergisteren werd daar weder een voorbijganger door twee bandieten aangerand en geplunderd. Meu vond den man half geworgd op het trot toir liggen al zijn voortandeu waren hem uit den mond geslagen. Dit geschiedde in het ochtenduur, niet ergens in Whitechapel of in de slums, maar aan den hoek van de Black- friars Bridge, vlak tegenover het Royal Hotel. Een treurig ongeluk had Zater dag op een concert te Ayr, in Enge land, plaats. Een jooge dame, di lettant-zangeres, kwam te dicht bij het voetlicht; haar japon geraakte in brand en, vóór men haar redden kon, had zij reeds zulke hevige brandwon den bekomen, dat zij Zondag aan de gevolgen overleed. Een vergiftiging door gas, waardoor in twee woningen, waarin geen gas werd gebruikt en geen lei ding was aangebracht, 6 personen stikten, heeft onlangs gedurende den nacht plaats gehad in Alt-Ofen. Bij het onderzoek naar den loop der treurige zaak is gebleken, dat de gas- pijp op de straat vóór de twee wonin gen gesprongen en het uitstroomende gas door lossen grond onder en in de woningen doorgedrongen was. ('t Is bekend, dat, als gas in een woning uit deu ondergrond komt, 't gevaar in de warmste vertrekken het grootste is.) 't Bovenstaande doet ons denken aan een dergelijk geval, in de maand September alhier gebeurd in een per ceel aan de Zuidstraat, waar ook eenige personen, volgens advies van een geneeskundige, gevaar hebben geloopen door de gas, uit een lekke pijp onder den grond gestroomd, den dood te vinden. Een hevig onweder beeft Maan dagmiddag te Londen veel schade aangericht. Een groote meteoorsteen is op de Blackfriarsroad gevallen en uiteengesprongen. Een daar voorbij komende treiu ontsnapte nog juist iu tijds aan het gevaar. Te Auroux (Frankrijk) is zekere Pradier overleden oud 108 jaren. Hij was tot zijn 100ste jaar ongehuwd gebleven en toen getrouwd met een jonge onderwijzeres! Pradier was tot het laatst een kras mau. Men leest in de Rott. Ct. Er is nog geen nader bericht ont vangen nopens het lot der groote boot van de State Line-vennootschap, de State of Florida, die New-York den 12den April met 120 passagiers (waarvan 12 eerste en 40 tweede klasse) en 76 manschappen ver liet en den 23sten te Glasgow verwacht werd, alzoo vijftien dagen boven haren tijd weggebleven is. De State of Florida, had negen booten aan bóbrd, waarvan er vier groote reddings booten waren. De gezamelij ke booten hadden, volgens berekening, plaats voor een 350 personen. Daar nu passagiers en beman ning tegader slechts 196 koppen uitmaakten, moeten allen gered zijn, zoo der State of Florida een ramp overkomen is, gelijk na tuurlijk algemeen gevreesd wordt, tenzij het onheil zóó schielijk voorviel, dat men geen tijd had de booten te betrekken. De eigenaars gelooven dit echter niet, daar het schip, buitengewoon hecht gebouwd zijnde, geenszins zoo dadelijk wegzinken kon. Men hoopt en vertrouwt, dat alle, althans de meeste schepelingen, die zich in de booten geborgen hadden, ontkomen en door één of meer vaartuigen opgevischt zijn. Grootendeels rust deze verwachting op de omstandigheid, dat kapitein Munro van de City of Rome, welke bodem den 23 April te Liverpool aankwam, gerapporteerd heeft op 46 graden noorderbreedte en 42 graden westerlengte te hebben gesproken met een onbekend zeilschip, dat koers hield naar het westen. Het weder was toen zeer fraai en de zee effen. Het schip signaleerde aan de City of Rome, dat het aan boord had de schipbreukelingen van een veron gelukt vaartuig. Na de woordenship- wrecked crew volgden de lettergrepen „sta" en „te", maar wegens de heerschende duis ternis kon men deze niet goed lezen. Kapitein Munro dacht niet aan een groote ramp en het wegblijven der State of Florida was hem natunrlijk onbekend hij ging dus door. Zeer waarschijnlijk evenwel had het zeilschip althans een gedeelte der opvarenden van de State of Florida aan boord. Dit zal echter worden opgehelderd zoodra het voor anker komt in eenige Engelsche haven. Het eenige, wat men verder weet, is, dat de Devon, een stoomboot die aan de Great Western-stoomvaart vennootschap te Bristol toebehoort, Zondag 27 April op 27.25 graden noorderbreedte en 34.10 westerlengte, in den Atlantischen Oceaan heeft ontdekt twee reddingsbooten, waarvan de ééne genommerd was I en de andere geen nomiaer droeg. De booten, die met haar beiden een zestigtal personen zouden hebben kunnen bergen, waren geheel ledig, zonder tuigage of riemen. Zij behoorden tot de verloren gewaande State of Florida. Zijn de opvarenden in die booten gered P Men zou het welhaast afleiden uit laatst- gemelde omstandigheid. Het gerucht heeft hier gisteren geloopen, dat de groote stoomer gezonken is als ge volg eener misdaad, eener ontploffing, door dynamiet veroorzaakt. De eigenaars hechten niet veel waarde aan dit gerucht. De lading werd te New-York, zeggen zij, zeer zorgvuldig nagezien, alvorens zij werd weg- gestuwd en alleen goederen van bekende firma's werden aangenomen zonder verificatie. Vermoedelijk is het gerucht, althans ten deele, ontstaan uit het feit, dat deteotives te Glasgow waren aangekomen, om op de State of Florida te wachten. Dit geschiedde evenwel, dewijl er een dief aan boord was, dien de Amerikaansche politie verzocht aan te houden. Onder de passagiers bevonden zich, naar ik nit de passagierslijst bespeur, twee Hol landers, R. van den Rey en J. J. Bakker, beiden met bestemming naar Rotterdam. New-York, 7 Mei. (R.O.) Het stoomschip Titania, van Glasgow, is hedenmorgen Father-Point gepasseerd, aau boord hebbende 24 personen van het stoomschip State of Florida, dat tengevolge van aanvaring met een bark in volle zee zon gezonken zjjn. De kapitein van de Titania meldt, dat van de 167 personen, die zich aau boord der State of Florida be vonden, slechts 44 zijn gered. De bark bad een equipage vau vijftien man, waarvan slechts de kapitein en twee man gered zijn. De geredde personen zijn vermoedelijk te Quebek aan lanil gezet. --• New-York, 7 Mei. (R.O.) De State of Nevada, die Maandagavond, te St. Johns (New-Foundland,) bin nenliep, was den 3 Mei in botsing gekomen met de Wilson-boot Ro- mano uit Huil. De Romano zonk. De passagiers van de State of Nevada opgenomen door de boot St. Laurent, ware op weg naar Havre. De State of Nevada is zwaar beschadigd. Londen, 7 Mei. (R.O.) Nader wordt gemeld, dat niet de State of Nevada, maar de Uniou-stearaer Ne vada met de Romano in botsing is geweest.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1