'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1175. Woensdag; 2t Mei 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden Binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Advertentlön ▼an 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTUDINGËM HELDER, 20 Mei 1884. De buitengewone vergadering van de Scherm- en Gymnastiekver- eeniging Oefening kweekt Kunst," gehouden Zaterdagavond in het net versierde lokaal van den heer Man hei in, was druk bezocht. In het schermen zoowel als in de gymnastiek gaven de ledenwier aantal steeds toeneemt, blijlien van vlugheidkracht en bedrevenheid. Verdienen alle nommers van 't pro gramma een woord van goedkeuring, toch willen we afzonderlijk vermelden de »Marsch- en Vryoefeningeu" en de iFautasie-Degen," beide onder leiding van den verdienstelijken instructeur v. Oostenveld uitmuntend afgewerkt. Aan zes leden werd een brevet als prevót op den degen uitgereikt en aan een een brevet als prevöt op den langen stokwaartoe ze vooraf een nauwkeurig, zoowel theoretisch als practisch examen, hadden moeten afleggen in tegenwoordigheid van schermmeesters. De brevets'werden uitgereikt aan de leden C. Jariug; M. J. KorffJb. de Wyn H. Ab- bones P. HoflandJb. Veereschild, en J. Bakker, lange stok. Zondagmiddag werd in den tuin van Tivoli 't eerste Zomer-con- cert gegeven door 't muziekkorps der K. N. Marine, onder directie van den heer J. Koning. Dat de opkomst van belangstellenden niet grooter was, schrijven we toe aan 't tamelijk koele meiweder. 't Was eigenljjk te koud om in de open lucht te blijven zitten, 't Was te meer te bejammeren, daar aan de uitvoering bijzondere zorg was be steed. Op 't programma kwamen niet minder dan 4 nummers voor, die voor 't eerst hier teu gehoore gebracht werden. We willen hopen dat een mildere temperatuur, 't ver- bljjf in den tuin bij volgende gele genheden aaugeuamer moge maken. De tuin of liever tuinen zjjn met zorg opgeknapt en er wordt streng toezicht gehouden, opdat geen onge- noodigde gasten er zouden insluipen. Alles ziet er netjes uit en wanneer 't weder wat warmer wordt, zal 't een genot zjjn, hetzjj in den voor tuin onder beschutting der fraaie tent of wel achter 't lokaal in den achtermiddag of des avonds een uurtje door te brengen. De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten dienste der schietoefeningen, welke gedurende de maanden Juni tot en met September, van uit de batterij Kaap- hoofd" nabij den Helder, zullen ge daan wordenin de Texelsche zeegaten zijn gelegd, twee met zwarte en witte ruiten geschilderde buiktonnen, als: In de heisdeur: 1°. Lichttoren van Kijkduin, Z.Z W.; Korenmolen in de bezaansmast van het wachtschip; in 300 decim. water, op ongeveer 900 meters uit den wal. 2". Lichttoren van Kjjkduin, Z. W. t. W. Korenmolen eene windboomslengte bezuiden den bezaansmast van het wachtschip de waterleiding in Kaaphoofd; eveneens iu 300 decim. water, op ongeveer 900 m. uit den wal. Adrt> Omtrent het plaats gehad heb bende ongeluk op de Oostersche kade bij de Peperbrug te Amsterdam wordt nog medegedeeld, dat de lijken, welke naar de Oosterbegraafplaats zijn ge bracht, zjjn van een 16- en van een 13-jarigeu jongeling, terwijl er drie gekwetsten naar het Israëlietische gasthuis en een naar het Binnen gasthuis zijn overgebracht. De toestand der gekwetsten is be vredigend eu bestaat er voor 't oogen- blik voor deze geen levensgevaar. De overledenen zijn genaamd Teunis Pieter Johannes Hamer, oud 16 jaar en Hendrik van Eeden, oud 12 jaar, terwijl de gekwetsten ge naamd zjjnHermans Ten Bosch, oud 13 jaar, Mozes Jacobson, oud 18 jaar, Karei Kinsbergen, oud 24 jaar eu Jacob Menist, oud 13 jaar. In den nacht van 13 op 14 Mei te 12 uur, kwamen te Eukhuizen por rijtuig van Hoorn twee net ge- kleede heeren aan, stapten aan een logement af en informeerden naar de eerste reisgelegenheid van daar naar Friesland. Daar die gelegenheid niet voor den volgeuden morgen 12 a 1 uur bestond, scheen hun dit te lang te duren, althans, zjj logeerden dien nacht en namen den volgenden morgen een schipper aan, die hen met een visscher 8 vaartuig naar Stavoren bracht, Op zich zelve is dit niet zoo vreemd, doch thans gaat het gerucht, dat bedoelde heeren zouden zijn de heeren Tobias, uit Amsterdam. Het is thans gebleken, dat de voortvluchtige gebroeders Tobias uit Amsterdam te Hamburg plaats geno men hebben naar Brazillië waar zjj bjj aankomst hoogst waarschijnlijk iu handen der justitie zullen vallen, aangezien een assurantie-maatschappij te Havre, waarvan de jongste Tobias agent was, aldaar een agentschap heeft en niets onbeproefd zal laten om de voortvluchtigen in handen te Te Amsterdam loopt het ge rucht, dat de geboeders Tobias naar Buenos Ayros op weg zijn. Amsterdam, 17 Mei. Yan de scheepswerf der Maatschappij voor Scheepsbouw eu Dokken, directeuren de heeren C. J. von Lindern, werd heden in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigdeu, met goed gevolg te water gelaten het nieuw gebouwd ijzeren brikschip F. H. von Lindern, groot p. m. 1000 register ton, gebouwd voor rekening eeuer reederjj onder boekhouderschap van de heeren von Lindern Van Ve83em, te Rotterdam. Het schip zal gevoerd worden door kapitein C. Spaanderman. In Nederland zjjn op dit oogen- blik 33 tramweg-ondernemingen met 1303 paarden en 8 muildieren, 131 locomotieven, 615 personen- eu 252 goederenwagens. Een dame, te Sloterdijk woon achtig, had een meid gevraagd. Weldra kwam er zich een uit Amsterdam aanmelden. Na de eerste gebruike lijke vragen zeide de vrouw des huizes tot haar: »En nu uwe getuigen". Getuigen Maar mevrouw, meent u dan dat als ik die had, ik te Sloterdijk myn dienst zou komen aanbieden. Neen meusch, dan wasik wel in Amster dam gebleven! Op het zeudiug8fee8t,op Boeken rode te houden, zullen onder meer anderen als sprekers optreden, de heeren S. H. Buitendjjk, J. P. G. Westhoff, predikaut bjj de Hersteld Lutersche gemeente te Amsterdam, A. J. Th. Jonker eu F. Yan Gheel Gildemeester, predikanten te Rotter dam en 's-Gravenhage. De vorige week week werden de omwonenden der Hervormde kerk te Dalem bij Gorinchem verschrikt door een vreeselijken slag. Na onder zoek blesk, dat een groot gedeelte der kroonlijst in genoemde kerk naar beneden gevallen was, waardoor ver scheidene zitbanken als anderszins verbrjjzeld werden. Men ijst bij de gedachte, dat dit reeds Zondag jl. ouder de godsdienst oefening bad kunnen gebeuren, in welk geval zeker een aantal dooden en gekwetsten te betreuren zou geweest zijn. Donderdag is te Amersfoort bjj de weduwe V., wonende aan het kleine Spni, die in hare woning zat te ontbijten, eensklaps een der muren van haar woonvertrek iDgestort. Een groote hoeveelheid cement en kalk, welke bij haar buurman, een stuca- door, tegen hare woning was op gestapeld, was oorzaak van dit onheil. Onder steenen en kalk bedolven, werd de ongelukkige weduwe in deernis- waardigen toestand en met gebroken beenen naar het ziekenhuis vervoerd en men vreest voor haar leven. Hare dochter had nog juist den tijd het onheil door de openstaande deur te ontvluchten. Een 63-jarige zaakwaarnemer en wolkammer te Stadsmusselkanaal, J. B. genaamd, die zyn zoon op straat een slag in het aangezicht had gegeven, meenende als vader daartoe het recht te hebbeu, is door het Gerechtshof te Leeuwarden in hooger beroep, wegens moedwillige mishan deling, veroordeeld tot f 11 boete. De werkzaamheden aan de we reld-tentoonstelling te Antwerpen vor deren flink, 't Plau van 't terrein is reeds in kaart gebracht. Ook zyn reeds prospectussen verkrijgbaar, waarop de inzenders de prijsberekening der plaatsruimte vermeld vinden, waarbij tevens de conditiën vermeld worden. Men beijvert zich bljjkbaar om de aanmerkingen te ontgaan bij de opening, die algemeen bij de ope ning der Intern.-Kol. en Uitvoerhandel Tentoonstelling in 1883 te Amster dam gemaakt werden. De dag der opening is bepaald op 2 Mei 1885. In den officieelen kataloog is elke inzender recht gegund op vier regels druk, waarbjj de naam der firma duidelijk zal uitkomen; verlangt men meerdere plaatsruimte, dan kan die tegen betaling volgens vastgesteld tarief worden verkregen. Niet over bodig is de aanmaning van 't Uit voerend Comiteit" om niet alleen vroegtjjdig aanvrage om plaatsruimte te doen, maar ook om de te expo- seeren voorwerpen niet op 't laatste oogenblik te zen len. 't Bestuur der zaak schijnt in goede handen en de in richting op goede grondslagen te berusten. Woensdag 14 Mei jl stond voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, rechtspre kende in hooger beroep, terecht: Jacobns Petrus Johannes de Rooij, 34 jaren oud, gewezen opzichter der in aanbouw zijnde Roouisch Katholieke kerk te Vugfct, thans bouwkundig opzichter, geboren te Ocgstgeest, wonende te Amsterdam, door de Rechtbank te 's-Bosch bij vonnis van 15 Januari j 1. schuldig verklaard aan het onwillig veroor zaken van den dood van acht personen en van kwetsuren van twee personen, door on bedrevenheid, onvoorzichtigheid en gebrek aan voorzorg. In deze zaak werden vijf getuigen ge hoord, door het Openbaar Ministerie opge roepen, en zeven door de verdediging voor gebracht. Uit de verklaringen der getuigen vloeide voort: dat de pastoor van Vught door den architect Webcr te Roermond het plan eener kerk had laten ontwerpen en met dezen een contract had gesloten, om tegen een vast gestelde belooning onder diens verantwoor delijkheid den bouw dier kerk te surveil- leerendat Weber, die volgens het contract slechts 12 malen het werk in persoon moest komen bezichtigen, den bekl. De Rooy als opzichter had aangesteld; dat beklaagde geheel stond onder toezicht van Weber en van geen ander persoon bevelen had te ontvangen dat de pastoor zich nooit met de uitvoering van het werk rechtstreeks had bemoeid en alléén tot spoed had aangespoord, doch nimmer van bekl. de opmerking bad vernomen, dat dit voor de soliditeit van den bouw nadeelig zou zijn. De deskundigen, vier architecteu, ver klaarden eenstemmig dat het bouwplan van den architect Weber zeer gewaagd en onsolide was en alléén bij zeer zorgvuldige en lang zame uitvoering was te verwezenlijken; dat het instorten van een gedeelte dier kerk kan veroorzaakt zijn (hoewel dit niet nood wendig moest plaats hebben, omdat nog andere onbekende redenen daartoe kunnen hebben bijgedragen) doorte vlug werken, het ongunstige weder, den aard van het materiaal, de afmetingen en constructie der kolommen in de apsiden en het niet voldoende rekening houden met de functie van de ontlastbogendat de geheele bouw der kerk getuigt van groote slordigheid, daar de kalk van slechte qualiteit bleek te zijn, niet versteende en met te veel zand was ver mengd; dat verschillende muren uit het lood waren gezakt, verschillende pijlers waren gebarsten of krom gebogen enz.; dat de pijlers van hardsteen haddden moeten zijn gebouwd, in plaats van baksteen, van binnen met brokken of stukken steen opgevuld, 't geen geen voldoende verbinding teweegbracht; dat het gebruik van witte aarde was af te keuren en men grof of z. g. scherp rivier zand had moeten bezigen; dat de groote fout, die waarschijnlijk het ongeluk heeft veroorzaakt, daariu moet gezocht worden, dat de ontlastboog niet vrij van den zwak keren onderboog is gehouden, waardoor hij dezen, bij het vastzetten van het metselwerk, heeft naar beneden gedrukt. Bij resumtie waren alle deskundigen het daarover eeoa, dat de nieuwgebouwde kerk te Vught is een bouwwerk van onsolide constructie en zeer slechte uitvoering, waaraan geen langdurig bestaan kan worden voorspeld. De getuigen ter ontlasting opgeroepen, verklaarden in hoofdzaak dat beklaagde ijverig zijn plicht had gedaan bij het werk. Twee deskundigen, opzichters, noemden het eene bouwkundige ketterij om te beweren, dat de ontlastboog vrij van den onderboog moest zijn gebouwd, en waren van meening dat als beiden innig zaam waren verbonden geweest, het ongeluk niet zou zijn voorge vallen. De beklondervraagd wordende, beweer de geen kalk te hebben gekeurd, omdat zijn architect Weber dat niet had gelast; dat ook deze het gewone witte akkerzand voor het aanmaken van de kalk had goedgekeurd dat Weber, die een gebrekkig, slecht bouw plan heeft geleverd, de schuld is van het ongeluk, en dat hij dit niet heeft kunnen voorkomen, omdat Weber hem nooit aanmer kingen heeft gemaakt, als h;j naar het werk kwam zien. De Procureur-Generaal achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en reijuireerde be vestiging van het eerste vonnis, luidende: drie maanden celstraf en acht boeten van f26 elk, en twee van fd elk, te vervangen iedere boete, bij niet betaling, door één dag celstraf. Nadat jhr. mr. F. Verheijen de verdedi ging had voorgedragen en ten slotte tot vrij spraak had geconcludeerd, bepaalde het Hof de uitspraak op Woensdag 21 Mei e. k. Het Brusselsche parket heeft, naar men verzekert, Isam gevonden, den gebeimzinuigen persoon, wien door den hoofdredacteur van het weekblad 1'Hötel de Ville, den heer Hansoul, een voorname rol wordt toegeschreven in de treurige moord geschiedenis van advocaat Bernays. Isam moet een buitenlandsch officier zyn, die wegeus bijzondere omstan digheden genoodzaakt zou geweest zyn ouder een valschen naam naar België te vluchten, en de kleine dame volgens den lieer Hansoul ziju medeplichtige zou zyn vrouw zijn. De Indépendance Beige zegt, dat de tegenwoordigheid van deze twee personen in België ten tijde van de misdaad in de Rue de la Loi vol strekt niet iu betrekking moet staan met den dood van advocaat Bernays en dat het bevestigd moet zijn, dat van het ongeloofelyke verbaal van het blad van Hansoul geen woord EEN KANDIDAAT IN WANHOOP. Ik niet verkozen? Seldrement! En wel zoo'n lummel van een vent, Wien zou dat niet verdrieten? Ik laad onmiddlijk mijn geweer, Trek naar den oever van het meer En ga daarsnippen schieten. Meu koos dien andren kandidaat, Tot lid van onzen achtbren raad; Dat kan ik nooit vergeten, Die neerlaag is voor mij te groot, Een mes! Ha, uitkomst in den nood;.... 'k Ga fluks een bielstuk eten. Die weerhaan boven mij gesteld! Was ik dan machtloos met mijn geld? Ha, 'k word een menschenhater Ik spoed mij naar de woeste zee Mijn blinde hond neem ik slechts mee, Ensmijt hem daar te water. Maar neen, 'k beklim dien toren daar, Trotseer het allergrootst gevaar, Dat zal ik laten blijken, Ben ik daar eenmaal heel omhoog, Dan zal ik mij voor aller oog.... Een poosje laten kijken. Mooi zoo, een touw! Nu naar het woud! Is het daar ook al stil en kond, Dat is juist mijn verlangen. Ik leg een strik op mijn gemak, Bevestig 't touw dan aan een tak En zalzoo vogels vangen. Ik beu volstrekt niet in mijn hum; Daarom neem ik arsenicum, Dat heb ik toch om 't vatten, Sluip naar den kelder met het goed, En daar het wis zijn werking doet, Vergeef ik alle ratten. Neen! liever ga ik dan naar 't spoor, Gaat daar een lichaam onder door, Dan ziet men 't ook verminken; lk spoed mij naar het station, En bij het ondergaan der zon, Zal 'k daar.... een grogje drinken. Heb ik daar eerst een grogje of vijf, Om moed te putten, in het lijf, Dan maar niet meer gedronken; Maar naar het woud, en mijn verdriet Verban ik daar met dynamiet, En sloop zoo de oude stronken. Maar aoh, waar peins, waar denk ik aan? Het beste is nog naar hois te gaan En langer niet te droomen; Is 't weer verkiezing voor den raad, Dan stel ik mij weer kandidaat, En hoop er dan te komen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1