Afloop flor openbare verkoops Advertentiën. De brand van het Stadt-theater. Over den brand van het Stadt-theater te Weenen wordt van daar geschreven: Nog is de stichting, welke moet verrijzen op de plek, waar eens het Ring-theater stond, niet onder dak, of er is weer een nieuwe schouwburgbrand te vermelden. Het Stadt-theater is een prooi der vlammen geworden. Menschenlevens zijn nu niette betreuren, doch wie weet welk een verschrikkelijke ramp er weer plaats zou gehad hebben, wanneer de brand twee uren later ware uit gebroken Omstreeks half vijf zageu voorbijgangers rookwolken uit het gebouw opstijgen! De commissaris van politie Kupfersmidt, die juist voorbijging en daarop opmerkzaam werd gemaakt, zag terstond, dat het theater in brand stond. Hij wilde onmiddellijk binnengaan, maar alle deuren waren ge sloten, en eerst na lang kloppen en leven maken deed de portier de deur open. Toen reeds sloegen de vlammen uit de derde galerij, terwijl ook de loges reeds vuur hadden gevat. De brandweer werd terstond gealarmeerd en acht minuten later kon reeds het blus- scbingswerk een aanvang nemen. De brand weermannen posteerden zich op de galerijen en in de loges en richtten .vandaar de wa terstralen. De vlammen breidden zich echter zoo snel uit, dat de brandweer zich meer en meer in de gangen moest terugtrekken en van daar zoo goed mogelijk het vuur moest bestoken. Omstreeks halfzeven hoorde men een ver schrikkelijk gekraak. Het plafond met de 20 centenaars zware gaskroon kwam naar beneden en nu stortten ook spoedig na elkaar de galerijen en trappen in de vuurzee, waarin allengs het geheele parterre was ver anderd. Het ijzeren gordijn, dat het tooneel van het parterre scheidt, hield zich goed, maar toen het plafond instortte, konden de vlam men ook het tooneel aantasten en toen was niets meer te redden. Alles wat men doen kon, was het vuur tot het gebouw te be perken en de aangrenzende huizen te be schermen. Daarbij werkte de brandweer mannen met groote doodsverachting en eerst 's-nachts om 2 uren kon men zeggen dat de brand geheel bedwongen was. Ingezonden. Bij 't verschijnen van het werkje: „Een kind van vele sebedbn," wordt hartelijk dank gebracht aan allen, die door inteekening, het verspreiden der lijsten of verzamelen van inteekenaren, de uitgave hebben moge lijk gemaakt. Yoor ongeveeer vijfhonderd exempl. is te dezer plaatse ingeteokend en met genoe gen werd opgemerkt, dat de inteekenaren tot de verschillende kerkgenootschappen be- hooren, terwijl met niet minder genoegen kennis werd genomen dat sommigen door ruime inteekening hebben getoond ook nu te willen helpen. Evenwel werden er op de lijsten namen gemist, welke er zoo stellig op waren ver wacht. Aan hen zij nogmaals de vriendelijke bede gericht „helpt s. v. p. ook iets mede"! De boekjes zijn verkrijgbaar gesteld bij de heeren Stadermann, Buisonjé Zoon, Berkhout Co., mej. Samwel en bij den ondergeteekende. Een woord van dank aan den heer C. de Boer Jr., drukker, voor de nette uitvoe ring en billijken prijs. J. RINNER. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Madura vertrok 15 Mei van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Prinses Amalia is 19 Mei van Southampton vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Koningin Emma is 17 Mei te Gibraltar aangekomen van Java. Het atoomschip Prinses Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18 Mei Aden. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 17 Mei van Padang naar Amsterdam. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Mei van Port Said. Markt-Berichten Hoobn, 17 Mei. Tarwe f7.50 a 9, Gerst f 5 a 6, Haver fl a 5, Erwten groene f 10.50 a 13, grauwe 1' 12 a 14.50, Vale f14 a 16, Bruine boonen f8 a 15, 1 Paard f130, 125 Koeien f140 a 300, 500 Schapen f25 a 35, 330 Lammeren f 10 a 20, 27 Kalveren f9 a 23, 67 Varkens f 12 a 22, 132 Biggen f5 a 9, 11700 Kip eieren f 3.25 a 3.50, 3800 Eendeieren f3.50 per f 100, 1930 koppen Boter f0.60a0.67* per kop. Alkmaar, 17 Mei. 84 Koeien en Ossen f150 a 260, 37 nucht. kalveren f10 a 22, 315 Schapen f 12 a 32, 1935 Lammeren f10 a 18, 271 magere Varkeus f14 a 25, 873 Biggen f7 a 10, 28 Bokken en Geiten f4 a 10, 11 kleine Bokjes f0.40 a 0.60, Boter per kop f0.70 a 0.82*. Visscherij-Berichten. 19 Mei v.m. 16 vletten en blazers met 30 tot 140 roggen, per stuk 35 tot 40 ct. 15 korders met 10 tot 35 tongen, per stuk 50 ct., 30 tot 200 schelvisschenper 100 f 15.00 a 15.50, 2 tot 6 mandjes kl. schol, per mand 4.30 a 5.00, 100 tot 250 kl. en middelb. tong, per stuk 15 a 30 ct. 20 Mei v.m. 6 blazers met 50 tot 120 roggen, per stuk 42 ct., 1 korder met 50 tongen, per stuk 50 ct., 240 kl. en midd. tongen, per stuk 12 a 25 ct.150 schel visschen, per 100 f 12.00, 14 manden kl. schol, per mand f 3.90. Geen schuiten naar zee. 315de STAATSLOTERIJ. 4de Klasse. 1ste Lijst. No. 3756, 12965 f 1000. No. 20037 f400. No. 15252 f200. No. 1627, 1999, 6958, 9952, 11510, 12944, 13799, 19307 ieder f 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 16 tot 20 Mei. OndertrouwdH. Lastdrager, kuiper, en G, Blikkenhorst. Gehuwd: Geene. Bevallen: M. de Jager, geb. Wijekers, z. M. M. Boerseu, geb. Bruin, z. T. Klik, geb. de Haas, z. G. C. de Beurs, geb. Kater, z. B. de Jongh, geb. Kool, d. A. J. van Donk, geb. van Roosmalen z. J. Sanders, geb. Blikkenhorst, d. M. J. de Bunje, geb. Giltjes, z. C. Altelaar, geb. Selderbeek, z. N. van der Made geb. Troost, d. Overleden: H. Oudkerk, 17 m. S. K. de Jong, 20 j. M. P. Moll, 8 m. H. Vink, 4 j. N. Bommels, geb. Kraak, 40 j. G. P. Koens, 69 j. J. Schager, 14 m. A. J. T. Smitz, 2 m. J. A. M. Dijkman, 2 w. Kantongerecht te Helder. Zitting van 14 Mei 1884. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg J. B.; D. B.; A. P.; K. K.; A. H.; T. C.; P. D.; A. J-; T. P.; J. K.; ieder boete van f 3.—^ D. L. D. f 5.— Al de veroordeelden subsidiaire gevan genisstraf en in de koBten. van Huizen en Erven, op Maandag 19 Mei. De perceelen zijn alle opgehouden. Vervolg der Berichten. Zondag 25 Mei is 't tien jaren geleden, dat de vereeniging» Ontwaakt bij Tijds" werd opgericht. Deleden zullen aan den avond van dezen dag in 't lokaal Tivoli, die oprichting feestelijk herdenken. Met genoegen kunnen de oprichters op hun werk neerzien, dat in 't Tijdsverloop van tien jaren reeds zulke rijke vrachten heeft opgeleverd. Behalve de onder steuning, door de kas aan de leden in sommige gevallen verleend, is me nige arme, menige hulpelooze weduwe met haar kroost, door den ijver en de bereidvaardigheid der leden, in den dringenden nood geholpen. Wanneer er hulp moest worden verleend, aar zelden de leden niet, onder leiding van hun ijverigen president, den heer A. O. J, de Vries, bij de burgerij aan te kloppen en dit werd nooit te vergeefs gedaan. Na zooveel goeds verricht te hebben, mag men tevreden op den afgelegden weg terugzien en 't tienjarig bestaan der vereeniging vroolijk vieren. Voor het bonwen van twee woonhuizen aan de Weststraat, hoek Koogersteeg, Vrijdag jl. onderhands aanbesteed, was het minst ingeschreven door de heeren Gebr. Klein voor f 11.143, terwijl voor het schilder werk der perceelen het minst was ingeschreven door den heer J. Hooger- duin voor f 1240. Bij Zr. Ms. besluit van 16 dezer zijn: 1°. wegens langdurigen dienst, op verzoek, ontslagen, behoudens toeken ning van pensioena, met den laat- sten dezer, de baas der blokmakers en kuipers J. Sweeris en de opzichter der smederijen W. Rinck, beiden aan 's Rijks werf te Amsterdamen b. met den laatsteu Juni aanstaande, de op zichter bij de magazijnen J. J. Lannoy, mede aan 's Rijks werf te Amsterdam 2°. benoemd bij 's Rijks werf te Am sterdam a. met ingang van 1 Juni aanstaande, tot baas der blokmakers en kuipers, de commandeur der kui pers R. Geusen b. met ingang van 1 Juli aanstaande, tot opzichter der magazijnen, de eerste bewaarder J. Tielrooy. Texel, 19 Mei. Van jaar tot jaar wint de lammer markt op dit eiland in beteekenis. Heden bad de eerste aanvoer in dit jaar plaats. Er waren flinke partgen ter markt gezonden. De laagste prijzen waren f 10.25, dehoogstef 12,75 en gemiddeld fll per stuk. Als men bet door den tijd daarheen kan leiden, dat de hier gefokte lam meren uitsluitend aan de markt hier verhandeld konden worden, zouden velen zeker belangrijke voordeelen van dien handel trekken, terwijl de vee houders veel minder af hankelijk waren dan aan de markten elders. Zondag jl. hield de heer B. H. Heldt in de openbare vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond te Amsterdam een rede, waarin hij de oorzaken trachtte na te sporen van het algemeen gebrek aan werk. Spreker zocht die in ver schillende omstandigheden, allen te zamen vormende, wat onder de tegen woordige malaise verstaan wordt. Hoe lang die malaise duren zou was hem onbekend en in afwachting van dien voorbijgang was weinig anders te doen, dan op zelfbehoud bedacht te zijn. Bescherming verlangde hij niet, maar hij noemde het toch verkeerd, dat er in onze Tweede Kamer sprake kon zijn om torpedobooten buiten 's lands te laten maken en dat de directie der Hollandsche Spoor weg- maatsckappg o. a. stukadoorwerk aan hare stations door Belgische werk lieden liet verrichten. Dat mocht toch niet en spreker zou wenschen te beginnen met aan de regeering het verzoek te richten om geen lands- geld buitenslands te doen verwerken. Te Hoorn zijn allerlei toebe reidselen gemaakt voor de feestviering bij de heugelijke opening van de spoorweglijn Amsterdam Zaandam Hoorn. Allerwege in de stad ziet men vlaggen, eereboogen en andere versieringen. Heden wordt vanwege de Vereeni ging voor Volksvermaken een groote nationale gymnastiek-uitvoering ge geven, waartoe de deelnemende cor poratie n zich in optocht naar het terrein begeVen. Behalve op concer ten, vuurwerk en andere feestelijk heden, wordt vooral de aandacht ge spannen op de groote harddraverij door paarden van alle rassen waarvoor de gemeente Hoorn een eersten prijs van f 500 heeft uitgeloofd, en waartoe reeds een aantal voortreffelijke hard dravers zijn ingeschreven. Stoomschip Gelderland te Suez, 18 Mei. De experts hebben bevolen dat alle beschadigde en tot bederf overgaande goederen kunnen herladen worden, waarmede de Gelderland Woensdag de reis naar Java zal voortzetten. De schade aan het schip zelf is uiterst gering. Een zeldzaam vruchtbaar oord schijnt de bouwmauswoning Zuider- liove te zijn, aan den Zuidendijk onder Dubbeldam, bewoond door den land bouwer K. Van Pelt. Binnen 2-maal 24 uren in de vorige week werden daar door een kip 19 en door een eend 14 kuikens uitgebroed, wierp een hond 9, een tweede bond 8 en een konijn 11 jongen, terwijl „last not least" de vrouw van den bewo ner een welgeschapen dochter ter wereld bracht. In het geheel dus zagen op die hoeve 62 nieuwe wereld burgers binnen twee dagen tijds het levenslicht. Een lid van zekere commissie, die zich ten doel stelt gelden bijeen te verzamelen voor eene Vereeniging tot bekeering van heidenen, kwam onlangs bij iemand, wien hij eene gift voor het goede doel verzocht. »Ik heb geen geld," zeide de aange sprokene, »maar als je mij een heiden wilt sturen, dan zal ik hem met het grootste genoegen van de wereld be keer en." Het voorstel viel niet in den smaak en had zelfs ten gevolge, dat men den gratis-bekeerder niet verder met aan zoeken aan boord kwam. (A.) Door de politie te Njjmegen is de hand gelegd op twee vrouwen (moeder en dochter), beiden gescheiden levende van hare echtgenooten. Deze onzedelijke wezens hadden een 67- jarigen grijsaard, verpleegd in een der godshuizen te Nijmegen, die een be zoek bij haar had afgelegd en met haar veel sterken drank had gebruikt, van zijne portemonnaie met eene aan merkelijke som gelds beroofd. Een jeugdig wreedaard, nauwe lijks 8 jaren ond, heeft in de nabijheid van Vlissingen, in koelen bloede een schaap, hetwelk 3 lammeren had, met een scherpen beitel totaal den bals afgesneden. Het wreede kind beeft na deze daad van moedwil den nacht in bet politiebureau doorgebracht. Een nieuwe zeeramp wordt uit de Fransche havenstad Saint Malo gemeld. Van het schip »Sénorine," dat den len Maart van daar vertrok naar Newfoundland, met 50 a 60 personen aan boord, werd tot nog toe niets vernomen, en het is nage noeg zeker, dat het op den Oceaau met man en muis verging. Te Brussel zjjn twee dieven op behendige wijze bedrogen. Het waren schildersknechts, die in een herberg schilderwerk verrichten. De eigenaar van het koffiehuis werd door een glazenmaker verwittigd, dat de schil ders, die bij hem aan 't werk waren, voornemens waren hem zijne spaar penningen te ontstelen, die in een kistje in zijn slaapkamer waren ge borgen. De herbergier haastte zich het geld op een andere plaats te bergen, doch liet het kistje staan gevuld met ond jjzer en spijkers. Ook verwittigde hij de politie. Maandag avond, toen zij hun kans schoon zagen, namen de schilders het kistje mede, doch nauwelijks op straat gekomen werden zij door de politie aangehouden eu naar het politiebureau gebracht. Daar zij op heeterdaad betrapt waren, konden zij onmogelijk den diefstal ontkennen. Zij bekenden zelfs reeds gedurende vier dagen getracht te hebben den diefstal te plegen. Wat den dieven vooral tegenviel, was, dat zij zooveel moeite gedaan hebben voor een kistje met oud ijzer, terwijl zij waarschijnlijk gestraft zullen wor den voor een diefstal van groote waarde. Ondertrouwd J. H. VAN EMBDEN en J. G. H. BOOMSMA. Oosterbeek, 16 Mei 1884. Algemeene kennisgeving. Burgerlijk en Kerkelijk getrouwd: D. VAN ENGEL, van Goor, met F. GRÜNWALD, van Helder, die tevens, ook namens wederzij dsche familie, hun dank betuigen voor de buitengewoon groote belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 13 Mei 1884. (Herplaatst wegens misstelling.) Bevallen van een welgeschapen Zoon E. M. P. RIESSELMANN, Peeters. Nieuwediep, 19 Mei 1884. Algemeene kennisgeving. Den 16 Mei overleed zacht en kalm, na een langdurig en smar telijk lijden, onze geliefde Doch ter NAATJE, Wed. van W. M. BOMMELS, in den ouderdom van 40 jaren. J. F. W. KRAAK. A. KRAAK— op 't LAND. A BOMMELS, en verdere familie. Het kindje, ons op 14 Meijl. geschonken, werd ons heden door den dood ontnomen. Helder, 19 Mei 1884. J. ROOSENDAAL. N. ROOSENDAAL- geb. Vermeulen. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een lang durig doch geduldig lijden, mijn innig geliefde Dochter GERA- DIENA JACOBA MARIA, in den jeugdigen leeftijd van 20 jaar en 5 maanden. Een ieder, die de overledene gekend heeft, zal beseffen wat wjj in haar verliezen, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen wijsheid en liefde is. Helder, 20 Mei 1884. De Weduwe KEUZEKAMP. Mede namens Broeders en Zusters en verdere Familie. Heden overleed na een lang durig, doch geduldig lijden, GERARDINA JACOBA MARIA KEUZEKAMP, iu den ouderdom van 20 jaren en 5 maanden. Nieuwediep, 20 Mei 1884. Namens Grootmoeder en verdere Familie, Wed. WEDDORFF. N. DAMMERS. C. WEDDORFF. F. H. PIETERS. M. M. WEDDORFF. Heden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 45 jaar, mijn geliefde Echtgenoot H. RIJNDERS, in leven gepen- sionneerd Sergeant-Majoor der Mariniers. Wed. H. RIJNDERS, geb. E. v. d. Pol. Mede uit naam der familie. Nieuwediep, 18 Mei 1884. Zacht en kalm ontsliep in den afgeloopen nacht, na een lang doch geduldig lijden, mijne innig geliefde Echtgenoote NEELTJE VOS, in den ouder dom van ruim 35 jaren. Twee kinderen, te jong om hun groot verlies te beseffen, liet zij mg achter. Oude Schild (Texel), 17Mei '84. K. DE BOER. Mede uit naam der diepbe droefde moeder, broeders en behuwdzustera. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons geliefd. Zoontje J A C O B, in den leeftijd van 14 maanden. Helder, 17 Mei 1884. J. SCHAGER. J. SCHAGER—Pronk. Heden overleed, na een korte ongesteldheid, onze eenigste lie veling ANTOON slechts twee maanden mochten wg ons in zijn bezit verheugen. A. SMITS. M. J. SMITS— Fortuin. Helder, 19 Mei 1884. Op 3 December jl. trof mij een zware slag door het noodlottig on geluk en overlijden van mijn braven man, en op Zondag 18 Meijl. werd mij het laatste pand van hem ge schonken, door de geboorte van een zoon, WILLEM FREDERIK. Helder, 20 Mei 1884. Wed. A. ALTELAAR, geb. Selderbeek. te HELDER (Palmstraat.) DONDERDAG 22 MEI 1884, (Hemelvaartsdag) voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optredende WelEerw. Heer: Ds. TER HAAR R0MENY, Emeritus Pred. te 's Gravenhage.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2