'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL t No. 1176. Zaterdag 24 Mei 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnemont per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERK HOUT Co. te Helder. Bureau SPOORSTRAAT en ZC1DSTRAAT. Advertewtien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 52 m. Onderg. 8 u. 2 m. Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag 30 Israël. Pinksterfeest. Zaterdag 81 Eerste Kwartier. NIEUWSTIJDINGEN? HELDER, 23 Mei 1884. Jl. Dinsdagavond werd door den gemeenteraad alhier een zitting ge houden, waarin benoemd werden tot onderwijzeressen de dames A. Bussing en de Wed. van Werdtde Winter eu tot onderwijzers de heereu F. C. H. Schlamilcb, C. W. H. Louws en J. J. Sipkens. Op voorste! des voorzitters werd besloten om de clas sificatie van 't onderwijzend personeel aan de gemeentescholen, waaromtrent in 1882 een besluit was genomen, tijdelijk te schorsen. Bij de begroofcing van 1885 zal deze zaak opnieuw in behandeling worden gebracht. Tot die schorsing werd vooral besloten met het oog op de moeielijkheden, die uit het besluit van 1882 bij aan vankelijke uitvoering voortvloeiden. De beslissing op een verzoek om subsidie ten behoeve van een te stich ten neutrale bewaarschool in het westelijk deel der gemeente werd verdaagd. Met 7 tegen 6 stemmen werd afwijzend beschikt op 't adres van den pachter van 't straatvuilnis, enz. om kwijtschelding van pacht. Omtrent 't hulp-telegraafkantoor alhier te stichten, werd mededeeling gedaan. De instructie voor den te benoemen gascontröleur werd vast gesteld en zijne jaarwedde op f 200 bepaald. Tot bestrating van den Stationsweg (voetpad), van een deel der Achter-Binnen haven en van de Gas- en Leliestraten werd besloten. De beer A. S. Manheim werd benoemd tot makelaar; de heer H. Janzen tot lid der commissie van de gemeentewerken, de heeren Maalsteed en Duinker tot leden van het stem bureau bij de verkiezing van een gemeenteraadslid eu tot plaatsver vangende leden van dat bureau de heeren Beukenkamp en van Gijn. 't Besluit omtrent de hondenbelasting onderging een geringe wijziging, en B. en W. werden gemachtigd om over te gaan tot openbaren verkoop van de voorwerpen vervaardigd bij het onderwijs in handwerken aan de openbare scholen. Blijkens een bij bet Departement van marine ontvangen bericht, is Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp" ouder bevel van den kapitein ter zee P. ten Bosch, adjudant van Z. K. H. den Prins van Orauje, den 22sten April jl. van Monrovia (Liberia) ver trokken, ter voortzetting der reis naar Suriname. Zr. Ms. schroefstoomschip »Atjeh," onder bevel van den kapitein ter zee H. Dijserinck, is blijkens bericht opgenomen in den Zeepost" van 19 Mei jl., den 30sten April te voren op 8° 13' N.B. eu 28° 5' W.L. ge praaid. Aan boord was alles wel. (Staatsct.) Bij Zr. Ms. besluit van 19 dezer zijn de magazijn meesters der marine J. L. Pisuisse te Amsterdam en C. Ad miraal te Hellevoetsluis, met 1 Juli aanstaande onderling van standplaats verwisseld. Onder de in het Politieblad" gesignaleerde personen komen voor: Tobias, Willem Arend, commissi onair in assurantiën, directeur en igent vau assurantie-maatschappijeu, laatst woonachtig te Amsterdam, leeftijd 39 jaren, gestalte groot, zwaar en breed, gelaat bol, knevel klein, haar blond. Tegen hem is bij vonnis der arr.- rechtbank te Amsterdam, den 19 Mei jl., verleend rechtsingang met bevel van gevangenneming, ter zake vau bedriegelyke bankbreuk en ontvreem ding van ruim een ton gouds ten nadeele van door hem gerepresen teerde maatschappijen, en valschheden in geschriften van koophandel. Zijn portret is beschikbaar. De officier van justitie te Amster dam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Pieter, W. H.postdirecteur te IJzeudijke, gestalte niet groot, haar zwart, knevel donker eu zeer dun draagt gewoonlijk een bril; kleediug donkerkleurig. Ts voortvluchtig met zestigduizend gulden en laatstelyk gezien achter Watervliet (België). De officier van justitie te Middel burg verzoekt opsporing, aanhouding en opzending. Antwerpen, 20 Mei. Alhier is de koniuklgke trein tegen 12 uur aangekomen. De Koning en de Ko ningin werden door Koning Leopold en de burgerlijke en militaire autori teiten ontvangen. De beide vorsten omhelsden elkaar. Aan de Neder- landsche Koningin werd namens de Hollandsche Club een prachtige ruiker aangeboden. Na de gebruikelijke voor stellingen vertrok de vorstelijke trein naar Brussel. Een onafzienbare me nigte was op de been en de geest drift onbeschrijfelijk groot Brussel, 20 Mei. De Koning en de Koningin vau Nederland ziju per specialen trein van Antwerpen alhier te 1 uur 5 minuten aangekomen. Aan bet station begroet door de Ko ningin, den graaf en de gravin van Vlaanderen, prins Boudewiju, de mi nisters, het corps diplomatique, den burgemeester en een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten, drukte de Koning van Nederland hartelijk de haud der Koningin en van deu graaf eu de gravin van Vlaanderen. Koning Willem III pas seerde de revue over bet eere-batal jon grenadiers, onder langdurige toejuichingen. De muziek speelde de Nederlandsche volksliederen. Het station was schitterend versierd met de Nederlandsche eu Belgische kleu ren. Toen H.H. Majesteiten uit het station traden, werden zij met groote geestdrift toegejuicht. Van het sta tion tot het paleis stonden 10,000 man troepen langs den weg geschaard Overal waar de koninklijke stoet voorbijkwam, weerklonken luide toe juichingen en met geestdrift wuifde het publiek met hoeden en zakdoeken. De koninklijke personen en hun ge volg begaven zich naar het paleis, waar het déjeuner gebruikt werd. Het Hof te Arnhem veroor deelde L. Beurink, weduwe Van de Streek, wegens vergiftiging, op haren man gepleegd, tot 15 jaar tucht huisstraf. Men verneemt dat de jongelie den, betrokken geweest zijnde bij de geschiedenis van het Munsterkerkhof te Utrecht, zich Maandag ter be schikking hebben gesteld van de justitie tot het ondergaan der hun opgelegde veroordeelingwaarmede alsnu dat voorval als afgedaan is te beschouwen. Maandag werd door den dag huurder A. Zonuenburg, te Zalk, bij den burgemeester dier gemeente, aan gifte gedaan, dat een kwaadwillige een zijner beide koeien de tong had afgesneden, ter lengte van 13 duim. De vee-arts heeft verklaard, dat het dier aan de gevolgen van deze mis handeling moest sterven. Men is den bedrijver vau deze schanddaad nog niet op het spoor. De zaak is in handen der politie. Een schoolopziener komt in een dagloouerswoning en vraagt de vrouw des huizes, waarom haar zoontje niet meer op school verschijnt. »Och," luidt het antwoord, »de jongen is nu 13 jaar geworden. Hij heeft nu lang genoeg school gegaan en moet ons helpen op het land." »Wat," riep de verontwaardigde schoolopziener uit, »laug genoeg op school gegaan? Weet je wel, dat ik 23 jaar was, toen ik van school ging." »Nu, dan ben U zeker ook niet vlug van begrip geweest." Maandagnacht is »de Kraton" belegerd, te weten: een herberg vau dien naam, in de Ondezijds kapelsteeg bij den Zeedijk te Arasterdam. Een troep beschonkeu vrouwen uit die buurt deed er met zooveel woestheid een aanval op, dat van de voorpui bijna geen enkele glasruit heel is gebleven. De onderste werden met de bloote vuist, de bovenste door steenworpen verbrgzeld. Eenige van de strijdlustigste amazonen zijn door de politie gearresteerd. De heer met zwarten baard en gouden bril, die zich te Utrecht den hals heeft willen afsnijden, is de heer H. G. B., landmeter te Zwolle. Een drie-jarig knaapje te St. Nicolas, bij Naucy, dat aan deu wa terkant speelde, viel in het kanaal. Zijn zeven-jarig broertje sprong hem na, maar hij werd door den stroom meegesleept, en ook de moeder, een zeer zwangere vrouw, die te hulp kwam snellen, verdronk. Alleen het lijkje van den oudsten knaap is ge vonden. In een werkmanswoning te Walworth, aan de Surrey-zijde vau Londen, is Zondag door het omvallen van een petroleumlamp brand ont staan. De bewoners, man, vrouw en twee kinderen, vlogen in verwarring de kamer uit en vergaten den zes jarigen zoon, die in een hoek zat te spelen, me *e te nemen. Toen men hem miste, was hij niet meer te be- reikën en de ouders moesten toezien dat hij in de vlammen omkwam. De nieuwste mode, die tegen woordig te New-York onder de dames in zwang is, bestaat hierin, dat het wordt eu men zelfs door geregeld voortgezette oefening in het fluiten den grootsten mond tot de gewone maat kau terugbrengen. Mevrouw Auban Moët is dezer dagen overleden en te Epernay, aan de Marne, in Champagne, ter aarde besteld. Wie het nog mocht be twijfelen dat de firma Moët een grooten en winstgevenden handel in Champagnewijn heeft gedreven, kan zich thans gemakkelijk daarvan over tuigen. Bij haar uitersten wil heeft de erflaatster de volgende beschikking gemaakt: >Jk vermaak mijn gansche vermogen aan mijn echtgenoot. Mocht hij de nalatenschap niet willen aanvaarden of vóór mij ziju over leden, dan gaat mijn gansche bezit over aan prins Yictor Napoleon Bo naparte." De nalatenschap bedraagt 60 millioen francs en de beer Auban heeft niet geweigerd haar te aan vaarden. Een zonderlinge gebeurtenis wordt door den kapitein van het bark schip Gladstone aan een der te Sydney verschijnende bladen medege deeld. Op 42° ZB. en 90° OL. viel vau de equipage vau het schip, dat uit Eugeland was vertrokken, een man over boord. Hoewel de bark door de hooge zee en een matigen wind snel voorwaarts werd gedreven, gaf de kapitein bevel om eene reddingsboot te water te laten, die, met deu op perstuurman en 4 matrozen bemand, den drenkeling giug opsporen. Men kon den opgelukkige echter wegens de onstuimige zee niet vinden, waar om besloten werd de boot naar de plaats te roeien, waar men den man het laatst gezien had toen hrj over boord viel. Daar vond men hem drijvende maar uitgeput, met zijne armen om de pooten en vlerken van een albatros geslagen. De vogel was namelijk naar den man toegeschoten, toen deze met de golven worstelde, en trachtte hem met ziju krachtigen snavel te pikken. Tweemalen viel hij zijne prooi aan, doch beide keereu te vergeefs, daar hij telkens door den wanhopigen matroos werd terugge slagen, die twee vijanden te bestrij deu had, namelijk het water en den albatros, die beide even gulzig en on verzadelijk zijn. Nog eenmaal deed de vogel een aauval op den armen zeemanhij spreidde zijne groote vleugels over hem uit eu was bezig hem met zijne klauwen aan te grij pen. Ouverwacht kreeg de man eene ingeving, dat de albatros voor hem een redder zou kunnen worden en greep hij het dier met alle macht aan. De vogel deed alle mogelijke moeite om zich los te werken, maar te vergeefs en in den strjjd tusschen het dier en den man, werd deze wel is waar deerlijk gehavend, maar bleef hij in het leveu, terwijl de albatros gaandeweg uitgeput raakte en stierf. Het ljjk van het dier dreef op de golveu en vormde met de groote vleugels een goed steunpunt voor den drenkeling, die te nauwernood den dood ontkomen was. Maar een ander gevaar dreigde hem nn, namelijk van ;e verdrinken, en wel daar hij uitge put was en zijn bewustzijn begou te verliezen. Hij had evenwel nog kracht genoeg om zjjn eenen arm om het sehoone geslacht zich ijverig oefent in het fluiten. Dit komt omdat een beroemd geneesheer de ontdekking deed, dat door fluiten de mond kleiner lijf van den vogel te strengelen en met den andereu arm de pooten van het dier in het water te bewegen eu zoo zijn redding af te wachten. Deze bleef niet lang uit, want hij hoorde eensklaps de vreugdekreten vau zjjn kameraden in het bootje. Weinige minuten later was de man weer veilig aan boord van de bark, hoewel uiterst zwak en uitgeput. Niet weinigen zijn de meening toegedaan, dat het werken met de naaimachine, inzon derheid met de trap machine, nadeelig is voor de gezondheid. Die meening is onlangs door deskundigen weersproken geworden. In het handboek o. a. van den Pruisischen geheim raad Eulenberg over de openbare gezond heidszorg wordt de naaimachine een weldaad genoemd, ook omdat zij een einde heeft ge maakt aan het vroegere ingespannen en voor de gezondheid nadeelige bezig zijn met de naald. Voorts verscheen in een blad, dat ter gelegenheid van de hygiëne tentoonstelling te Berlijn werd uitgegeven, een artikel van dr. Ohausen, waarin de naaimachine met warmte verdedigd wordt tegen het vooroor deel, dat uit het oogpunt van de gezondheid tegen haar bestaat. Zie hier wat deze hygië nist daarover schrijft: Wat bij allen, die zich met de naald bezig houden, nadeelig op de gezondheid moet wer ken het onophoudelijk stilzitten in dezelfde voorover gebogen houding, valt bij het ge bruiken van de naaimachine geheel weg. Een voorovergebogen houding nemen alleen zij aan, die nog niet in het gebruik der naai machine geoefend zijn; later gewennen zij zich van zelf aan een goede houding. De be weging met de voeten is van weldadigen in vloed op het organisme. De storingen in den bloedsomloop, waaraan zoovelen lijden, die bij hunne bezigheden de voeten moeten stil houden, worden bij het gebruik van de trap- naaimacbine voorkomen. Bij het in beweging brengen der machine, waarbij zoowel de voet als been- en bilspieren, en bij het arrangee- ren en vasthouden van het werk, waarbij ook borst-, hals-, rug- en armspieren meehelpen moeten, wordt een lichaamswerkzaamheid verkregen, die, als zij geschiedt in zuivere lucht, met gymnastische oefeningen gelijk staat; daarom wordt dan ook in Eulen- berg's handboek gezegd„Arbeidsters, die vele jaren aan de naaimachines zijn werk zaam geweest, behouden een rechte houding, en het werken met de voeten geschiedt meest zonder dat het eenig bezwaar heeft." Men heeft er alleen op te letten, dat de stoel, waarop men zit, geschikt is; het best is een stoel met een breede zitting, die de noodige elasticiteit heeft. Het bovenbeen na melijk moet een goed steunpunt hebben. De stoel moet voorts een gemakkelijke leuning hebben, opdat de rugspieren in de pauzen, die het rangeeren van het werk meebrengen, behoorlijk rasten kunnen. Natuurlijk moet er ook acht op geslagen worden, dat zij, die met de trap-naaimachine werken, niet in hare beweging belemmerd worden door de nauwe kleeren, stijfgebonden kousenbanden, te nauw gebonden rokken, corsets, enz. Ook op de onderlijfsorganen oefent de naaimachine een gunstigen invloed uit, en evenzoo op de ademhalingswerktuigen. Onder de vele honderden arbeidsters met de naaimachine, die Ohausen waarnam, was er geen enkele, die eenige dispositie voor tering vertoonde. Onder haar waren er zelfs velen wier ouders en broeders en zusters aan tering gestorven waren, en die hem verzekerden, dat zij, na 10 of 12 jaren onafgebroken met de naaimachine te hebben gewerkt, zich wel be vonden en van alle borstlijden waren bevrijd gebleven. De genoemde arts meende daaruit de gevolgtrekking te mogen maken, dat deze weldadige, niet vermoeiende bewegingen zelfs lijdenden met gestoorden omloop der sappen, bloedgebrek of gebrekkige ademhaling, bij de noodige voorzorgsmaatregelen, wat de zit plaats en de lucht betreft, goed kunuen doeu. (Huisvr.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1