'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1177. Woensdag 28 Mei 1884. Twaalfde Jaargang. v Qïacüyïit imisdag- en Vrijdagmiddag. Abon n ement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BurtaaiSPOORSTRAAT es ZITIDSTRAAT. .flLdtrorteiitiöii van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meor5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGpMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUW Si IJ DIN G EN HELDER, 27 Mei 1884. Op het twaalftal predikanten, voor de Herv. Gemeente te Uitgeest, komt o. a. voor Ds. Bach, alhier. De marinier R, van het 2e bat. mariniers, te Willemsoord, die sedert 16 dezer van verlof was achterge bleven, is door de politie te Amsterdam gearresteerd en aan de militaire au toriteit overgeleverd. De Nutsspaarbauk, op Tessel, in het vorig jaar opgeheven, heeft een zuivere winst van f350 afgewor pen. Deze f350 zijn afgestaan aan het bestuur der algem. bewaarschool, om uitsluitend ten behoeve dier in richting te worden aangewend. Zaterdagavond had te Amster dam aan het Centraalstation bijna een ongeluk plaatsdoor het in elkaar rijden van twee treinen. Een trein van de Oosterspoor, die te 7.40 van het station moest vertrekken, reed een paar minuten over tijd weg, waardoor een trein van de Rijnspoor, die te 7.42 moest afrijden en op juisten tijd vertrok, hem bereikte, juist bij een snijpunt der beide lijnen, zoodat de lichten der beide locomo tieven tegen elkaar kwamen Door .nog bij tijds te stoppen, voorkwam men ongelukken, welke echter reeds gevreesd werden door de passagiers, waarvan velen uit de wagens tracht ten te komen. (U. D.) De bisschop van Haarlem heeft te IJmuideu een parochie opgericht onder den titel van Parochie van den H. Gregorius, bisschop van Utrecht" en den heer J. Yan 't West einde tot pastoor van de nieuwe pa rochie benoemd. Op de Brouwersgracht te Am sterdam is Zaterdag bij 't ophyschen van een linnenkast het touw gebro ken. De man, die de kast opheesch, kreeg die op het hoofd en was on middellijk dood. De directie der H. IJ. S. M- heeft een wagentje doen vervaardigen om zieken en gebrekkigen van en naar de treinen te brengen. Men zal dus het dragen dezer ongel ukkigen op een stoel of in de armen langs het perron niet meer zien. Het wagentje is zeer netjes eu doelmatig ingericht, Het loopt op drie wielen, kan geduwd en getrok ken worden en is van binnen met leder bekleed. De wielen zijn voor zien van gutta-percha banden. Te Amsterdam is een vrouw van de trap harer woning gevallen; zij kwam zoodanig op het hoofd terecht, dat twee haarspelden in het hoofd drongen en afgebroken zijn. De vrouw verkeert daardoor in bedenkelyken toestand en wordt in het gasthuis verpleegd. Z. M. de Koning heeft aan een der gebroeders Lavertu, paneelzagers, op grond van ernstige ziekte, gratie verleend, met bevel van onmiddellijke invrijheidsstelling. Volgens de inlichtingen van bet N. v. d. D. schynen de in omloop zijnde berichten omtrent de richting, welke de voortvluchtige gebroeders Tobias ingeslagen zouden hebben, niet juist. Niét naar Buenos-Ayres leidde hunne route, maar over Antwerpen, Huil en Liverpooi hebben zij getracht de Vereenigde Staten te bereiken. Zaterdag zijn zij te New-York aan gekomen. Hunne uitlevering is aangevraagd. De drie veroordeelde Utrecht- sche studenten hebben zich per request tot den Minister van justitie gewend, met het verzoek om de opgelegde celstraf te mogen ondergaan in de pistole. De Minister heeft zulks geweigerd. Blijkens telegram van den agent en ^consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië, is door hem van de Indische regeeriug het telegrapische bericht ontvangen, dat de cholera epidemisch heerscht te Groot-Atjeh. Dientengevolge zal, volgens besluit van den Egyptischen gezondheidsraad, het cholera-reglement worden toe gepast op de van daar komende schepen. De Rotterdamsche Diergaarde verloor dezer dagen een zijner oudste bewoners, nl. de ysberin, die, sedert het vorige jaar haar gemaal was over leden, een kwyuend laven had" ge leid. Het doet ons groot genoegen te kunnen mededeelen dat de geldeu, benoodigd om de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen in stand te houden, tot een voldoend bedrag zijn toegezegd om te mogen verwachten dat in de volgende week de voortzetting der zaak zal worden voorgesteld, Hbld. Zooals bekend is, werd op 1 Maart 11. te Amsterdam de eerste Algemeene Vergadering gehouden van de Nederlandsche Pensioeu-vereeni- ging voor werklieden. De statuten, voor zoover zij nog niet waren goed gekeurd, werden toen vastgesteld en een definitief bestuur gekozen. Thaus deelt meu mede dat de voorbe reidende werkzaamheden zoover ge vorderd zijn, dat alle hoop bestaat dit jaar tot uitvoering van het doel der Vereeniging te komen. Gezegde Vereeniging zal daartoe twee fondsen oprichten, nl. een werkliedenfonds en een waarborgfonds. Bij het werk liedenfonds zullen de werklieden zich kunnen verzekeren, hetzij voor eeu pensioen op den ouden dag, hetzij voor een uitkeering by overlijden, terwijl het waarborgfonds zal dienen om de aan te gane verbintenissen tegenover de verzekerden te waar borgen. liet schijnt, dat nu reeds vele aanvragen om verzekeringen te sluiten gedaan worden. Thans rest, nog het bijeenbrengen van een voldoend waarborgfonds, dat uit vrijwillige bijdragen moet worden gevormd. Hiervoor zal de steun van het welgestelde deel der Nederlandsche natie onvermijdelijk zijn. Een beroep daartoe zal eerlang op het Neder landsche volk worden gedaan. Men zal dit zoo kunnen inrichten, dat geldelijke offers waarschyulyk niet noodig zullen zyn. Zoolang nl. de verzekering geen verlies oplevert, behoudt meu bij het nemen van een deel in het waarborgfonds zyn recht op 4 rente. Omtrent den in hit Politieblad W. H. Tfieter, post directeur te IJzendijke,: deelt de N. Gr. Ct. het volgende nfcde: Bij de postkantoren van de zes grootste steden des laüds kwamen dezer dagen postwissels aan, geadres seerd aan verschillende! commissio nairs in effecten. Het heette, dat een dame order gaf tot aankoop van effecten, aan elk tot een bedrag van f 10000. Nu is de verzending van zulk eeu groote som per postwissel zeker zeldzaam, maar van een dame wordt juist geen groote keunis in financieele zaken gevorderd. De orders werden natuurlijk uitgevoerd. Thans moet gebleken zyn, dat zij af komstig waren van den gesignaleerden post directeur, die aldus een som van f60000 in effecten heeft weten machtig te worden. Naar men verneeiüt, heeft men den voortvluchtigen post- en tele- graaf-directeur P. uit IJzendyke te Rijssel gearresteerd. Op Hemelvaartsdag werd het gezin van Pieter Boender en Bertba Van Dam te Heinenoord verrijkt met het 19 kind. Het voorrecht van twee- of drielingen was den goeden lieden niet beschoren. Hun oudste dochter viert dezen zomer haarnegen tienden verjaardag. Te Arnhem loopt het gerucht, dat er daar een poging is gedaan tot vergiftiging van een zieke. Nadere bijzonderheden ziju nog niet bekend. Een vreemdsoortige vondst deed een schilder de vorige week te Slie- drecht. Toen hij het oude behangsel van den wand scheurde, kwam er tot zyn niet geringe verbazing een zwerm vleermuizen voor den d Met een stukje spek als lokaas werden er niet miuder dan 25 van die dier tjes van achter het behaug gehaald. Het gerechtshof te 's Hertogen - bosch heeft den opzichter over den bouw der R. C. Kerk te Vught, J. P. J. De R. schuldig verklaard aan on- willigen manslag en onwillige ver wonding, veroorzaakt door onbedre venheid, onvoorzichtigheid en gebrek aan voorzorg, en hein veroordeeld tot 3 maanden celstraf, eeu geldboete van f25 en een van f8. De weduwe V. te Amersfoort, die in het begin der vorige week in haar woonvertrek zat te eten, toen eens klaps eeu der muren instortte en zij onder cement en kalk van haren buurman (een stucadoor) als het ware bedolven en zwaar gekneusd werd, is Donderdag aan hare verwon dingen overleden. Hare dochter, die het onheil door de openstaande deur ontvluchtte, is nog steeds wezenloos van schrik en ontsteltenis. Woensdag heeft de veldwachter der gemeente Hoogezand J. Cazemir, den burgemeester dier gemeente, J. J. G. He>- aequin, met moord bedreigd, zoo deze hem niet onmiddellijk een bewijsstuk afgaf, dat Cazemir van hem verlangde. De burgemeester heeft onmiddellijk per telegram den heer commissaris des konings in dit ge west hiervan geinformeerd en hem tot ontslag als veldwachter voorge dragen. Iumiddels is de justitie reeds bezig met de instructie dezer zaak. Te Pest is eeu der daders ge pakt van den bekenden diefstal in deu molen bij Teplitz. Zooals men weet, drongen toen twee personen, als commissaris vau politie en gendarme verkleed den molen binnen en legden beslag op 36,000 fl. aan effecten en andere papieren vau waarde, op grond dat de molenaar zich schuldig had gemaakt aan socialistische opruiÏDg. Nu schijnt men deu hoofddader in han den te hebben. Voor eenige dagen kwam te Pest een jonge man in eeu wisselkantoor om twee obligatiën van 1000 fl. Oos- tenrijksche rente te verkoopeu De chef was niet op het kantoor, de boekhouder had geen geld genoeg in kas en zoo moest de hulp van een naburig kantoor worden ingeroepen. Inmiddels bekeek een der klerken de nommers eu zag dat het dezelfde waren als die van de gestolen effecten van den moleuaar. Toen de boek houder den man mededeelde dat hij dit stuk niet kon aannemen, zette de dief het op eeu loopeu, doch werd spoedig door een politie-ageut aange houden. In zij» bezit werd een groot aantal papieren vau waarde gevonden, zoodat alle reden bestaat om aan te nemen dat of Je gewaande politie commissaris of de gendarme in han den der politie is geraakt. Vrouwelijke kassiers. Het spijt mij zeer, mijnheer", zeide eeu koop man tot een sollicitant, die de open gevallen plaats van kassier bij hem wenschte te vervullen, »maar ik kau van uwe offerte geen gebruik maken, want ik heb besloten om voortaan slechts vrouwelijke kassiers aan te stellen. De vrouwen toch zijn over het algemeen indiskreet, dat wil zeggen dat zij niets voor zich kunuen houden" en dat is de hoofdverdienste van eeu goed kassier. Vrijdag is in den omtrek van Berlijn een ernstig ongeluk gebeurd, Een nieuwe brug, waarover een re giment soldaten marcheerde, om er de hechtheid vau te beproeven waar militairen al niet goed voor zyn is plotseling ingestort. Ongeveer 19 soldaten bekwameu verwoudingen. Volgens bij de Vereeuiging van assuradeuren ontvangen telegram uit Philadelphia, is aldaar eeu zware brand uitgebroken in de Atlantic Rofinery, alwaar 40.000 vaatjes pe troleum in brand staau. Ook in de City Gasworks is brand uitgebroken. De oorzaak vau het onheil wordt toegeschreven aan het inslaan van den bliksem. In het Engelsch Lagerhuis heeft de heer Storey, by zijn aangekon digde interpellatie betreffende de Nisero-zaak, er op aangedrongen, dat de Eugelgche Regeeriug pressie op de Nederlandsche oefene, om de in vrijheidsstelling der gevaugenen te bewerken. In het daaruit voortvloeiend debat beloofde Lord Fitz Maurice, dat Zater dag de stukken, welke op deze zaak betrekking hebben, overgelegd zullen worden. Het voorname bezwaar is, zeide hij, dat de bemanuing zich in handen vau den Rajah bevindt, die allicht bij een tweede expeditie hen allen zou dooden. Op aandrang van Engeland onderhandelt de Neder landsche Regeering nu met den sultan vau Atjeh. Op last van den Noord-Ameri- kaanscheu minister vau oorlog zyn onlangs proeven genomen op Long Island met een nieuw dynamiet-karon; vau fort Hamilton vuurde meu over de »Narrows" iu de richting naar fort Wadsworth. De genomen proe ven hebben, naar 't daarvan gegoveu verslag, een zeer bevredigend resul taat opgeleverd. Het nieuwe stuk geschut heeft een loop van 40 voet lengte van gesmeed koper, met een gladde ziel vau 4 Eng. duim ook de loop van het stuk is gladwaarvan de wand een zeer geringe dikte heeft. In de plaats van buskruit wordt saamgeperste lucht gebezigd zooals bij zoogenaamde windbuksen. Het projectiel heefteen lengte van 4 Eng. voet. De spits van het projectiel, bestemd om de lading dynamiet te bevatten, had men bij de proefnemingen gevuld met een hoeveelheid lood, in gewicht gelijk staande met de lading dynamiet. De gebezigde projectielen hadden een gewicht van 17 en vau 19 pond. De voordeelen van dergelijk geschut boven het gebruikelijke zijn zeer aanmerkelijkde kosten van ver vaardigen van het geschut bedragen slechts een twintigste gedeelte van hetgeen thans moet worden besteed; de ammunitie is voor het grijpen, want zij bestaat uit saamgeperste lucht. Er volgt geen rook, men hoort geen knal bij het schieten, zoodat de vijand de plek niet gemakkelyk kan ontdekken waar het stuk geschut is opgesteld. De proeven hebben derwijze aan de verwachting beantwoord, dat thans een zesloops dynamiet-kanon wordt vervaardigd, waarmee projectielen van 112^pond gewicht kunnen worden afgevuurd. Geen gepantserde oor logsbodem is bestand tegen de ver nielende werking van dergelijk pro jectiel,geen vestingwerk kan weerstand bieden aan de kracht van zulk een wapen. Een man, die vijf vrouwen heeft i3 dezer dagen te Dublin in handeu van het gerecht gevallen. In 1860 trouwde hy ziju eerste vrouwdeze en al de anderen zijn nog in leven. De man heeft drie en twintig kin deren in het geheel. In de straten van Brussel is een kennisgeving vau den burgemees ter Buis aaugeplakt, waarbij open baarheid gegeven wordt aan eeu brief van den Nederl. gezant, waarin baron Gerickc van Herwijnen, in naam zijns Konings, de bevolking dank betuigt voor het warm onthaalhetwelk de Koning eu de Koningin te Brussel hebben gevonden, eu inzonderheid de ontvangst ten stadhuize als onver getelijk moment roemt. De gezant beeft, namens Z. M. den Koning, aan den burgemeester, ten behoeve van de armen van Brussel, een som van f 2000, en uiet 2000 fr. zooals een Reutertelegram heeft ge meld, ter hand gesteld. Een noodlottige schipbreuk wordt uit Wellington (Nieuw-Zeelaud) be richt. Het Eugelsche schip Syria,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1