'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1179. Woensdag 4 Juni 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. oonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Juni 1884. Gedurende dezen zomer zullen 26 schepen der Koninklijke Neder- landsche zeemacht in ons vaderland in dienst zijn, behalve de torpedo booten, als3 wachtschepen, 5 op leidingsschepen, 1 ramschip, 3 mo nitors, 4 staunches, 1 schroefstoom- schip 2e kl., 1 schroefstooinschip 3e kl., 1 zeilschoener en 7 instrnctie- vaartuigen, waarvan 2 stoomkanon- neerbooten. De wachtschepen be vinden zich te Helder, Amsterdam en Hellevoetsluisde opleidingschepen zijn bestemd voor zee-artilleristen, jongens, stuurmansleerlingen en zee miliciens; het stoomschip 2e kl. dient voor de bóotsmansleerlingen. Bij Zr. Ms. besluit van 28 dezer is aan den gewezen bootsmansmaat C. C. Van Egmond, ridder 4de klasse van de Militaire Willemsorde, de ver gunning verleend tot het blijven dragen van de uniform van zgnen vroegeren graad, zijnde die van korporaal. J Uit het in de Donderdag jl. te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der maatschappij »De Atlas'' uitgebracht verslag der directie, bleek dat in 1883 een verlies geleden is van f26.400, makende met het nadeelig saldo over 1882 een totaal verlies van f51.717. Met het oog op art. 21 der statuten, op het door dit verlies verminderd maatschappelijk kapitaal, op de drukkende tijdsom- standigheden en het gebrek aan vraag bij de ijzerindustrie, werd liquidatie der onderneming overwo gen. Besloten werd op voorstel der directie de zaken op ultimo Mei af te sluiten en daarna zoo spoedig mo gelijk op een buitengewone vergadering een definitief besluit te nemen. H. M. de Keizerin van Oosten rijk verlaat, naar met zekerheid kan gemeld worden, 10 Juni ons land weer. Haar salonrijtuig is reeds te Arnhem aangekomen. De drie beschuldigden in zake den bekenden diefstal aan het Post kantoor te Breda op 29 April jl., zijnde Willem Johannes Ballintijn, 44 jaren, sigarenmaker, Johannes Hendricus Moors, 46 jaren, brieven besteller en Zacharias Abraham van Hal, 47 jaren, kleermaker, allen wo nende te Breda, zgn verwezen naar den Procureur-Generaal van het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch. De scholen en onderwijzers wo ningen te West-Terschelling en te Midsland zullen verbouwd en belang rijk vergroot worden. De bouwplan nen, die al ruim twee jaar oud zijn, zgn belangrgk gewijzigd en vereen voudigd, ten gevolge van het laatste koninklijk besluit, en de inlichtingen van de hoogste autoriteiten en deskun digen in de provincie. De eerste nieuwe Westlandsche aardappelen zgn reeds ter markt ge bracht. Een veertien-jarige knaap te Amersfoort, zoon van zekeren Y.D., moest Donderdag een boodschap doen naar de Beierscb-Bierbrouwerij. Hij werd daar eenige oogenbljiskea alleen gelaten en sloop toen een vertrek binnen, waar toevallig eenige kruiken en flesschen stonden. Hij dacht dat deze wel met bier zouden ge vuld zgn en wilde nu eens een heer lijke teng nemen, doch de kruik bevatte vitrioolzoodat de jongen zich deerlijk brandde en in deer- niswaardigen toestand moest worden vervoerd. Zgn toestand is nog hoogst zorgelijk. Te Finkega (Friesland) is een tweejarig meisje in kokend water gevallen en heeft zich zoodanig ge brand, dat zij na een smartelijk lijden is bezweken. Bij het wetsontwerp, houdende afwijking van de regels der gemeen tewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeente Vlis- singen, werd algemeen betreurd, dat de gemeente Vlissingen nog de ac- cijnsheffing noodig had; maar met het oog op haren financieelen toe stand wenschte de meerderheid haar die belasting thans nog niet geheel te ontnemen. Eenige leden hadden bezwaar tegen het wetsontwerp. Zg meenden, dat nu een einde behoort te komen aau dien exceptioneelen toestand, die nog steeds met afwijking van den regel der gemeentewet blijft voortduren. Zg betwijfelden het of de financieele toestand der gemeente van dien aard was, dat die afwijking gewettigd was. Op dit oogenblik worden er slechts 20 opcenten op het personeel gehe ven, een getal dat elders 4 of 5maal zoo groot is. Ook schijnt de hoof delijke omslag in verhouding tot de opbrengst van het personeel niet over matig. Hiertegen werd aangevoerd, dat bij deze beschouwing slechts gelet werd op den tegenwoordigen toestand, doch vergeten, dat die bij aanneming van dit ontwerp aanmerkelijk ongunstiger zal worden. De opcenten op het personeel zullen klimmen, van 20 tot 50 en de hoofdelijke omslag van f 22000 tot 30000, dus een derde hooger worden. Het weekblad de Manufacturier geeft in zijn jongste nummer een antwoord op de vraag, welke reeds herhaalde malen door winkeliers werd gedaanwat is er aan te doen dat particulieren hier te lande hunne manufacturen en confecties van groote hui zen te Parijs of te Brussel koopen, ja dat zelfs reeds de dienstboden op het voorbeeld hunner meesteressen het door hen benoodigde uit genoemde plaatsen ontbieden P Dat ant woord, gegrond op eene heilige overtuiging, nog versterkt door de ervaringen gedurende een bijna negenjarigen zwerftocht in het bui tenland opgedaan, luidt: Een der grootste geheimen van 't „zaken maken" zit in het „adverteeren". Het is een euvel waaraan niet alleen de manufacturier» en hunne vakgenooten maar alle Nederlandsche han delaars en industrieelen lijdenz ij advertee ren niet genoeg. Hoe kwam Holloway aan zijn milli- oenen P Op welke wijze slijt de Zwitsersche apothe ker Richard Brandt zulke enorme hoeveel heden pillen (aloë! naar wij meenen), in ons dierbaar vaderland, pillen, die, wil men den fabrikant geloo ven, bijna elk e ziekte kunnen genezenP Het antwoord is: Door adverteeren. Waardoor zetten Bolle, Coster, Cohen, enz. jaarlijks aanzienlijke partijen boeken af P Door hun adverteeren. Wat is de reden, dat in een der vorige weken de leening der Kon. fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam niet werd volteekendP Het antwoord isOmdat er waarschijnlijk niet genoeg geadverteerd werd. Het is alles niet genoeg om koopers te lokken. AdverteerMaak reclameBeschil der desnoods de pui van uw magazijn met de namen der artikelen, die ge levert, dat zal iets opleveren; of die gevel fraai bepleisterd is, of geverfd't doet niets tót uw voordeel af, integendeel als 't er bij u fraai uitziet, zegt menig voorbijganger nog: „dat betaal ik, als ik er iets koop," (daarom koopt hij niet). Zorg slechts dat 't er niet vuil bij u uitziet, maarad verteer! Zend ook aan onze dames brochu res met stalen, waaraan zij dadelijk beoor- deelen kunnen, wat ge te koop aanbiedt en tegen welken prijs, zend se thuis de prijzen van de artikelen, die ge veil hebt, opdat zij in een verloren unr eeua uw aanbiedingen kunnen inzien. Want achte moeten vra gen in den winkel„Mijnheer of Mejuffrouw hoeveel kost ditP hoeveel kost dat P" 't valt menigeen zoo zwaar; is 't duur, dan ver oorlooft de beurs niet het aan te schaffen; en volgt op een vriendelijk „ik dank u" geen bestelling, dan rijst van achter menige toonbank dikwijls een zucht op, die betee- kent: „Mensch! ik wou dat je," enz. enz. Zoo iets gebeurt U in't magazijn wel nooit, geachte lezer, maar waarlijk, het komt voor. Kom aan die allen te gemoet; en zend brochures, of plaats uwe artikelen met naam en toenaam en prijs in de courant. Zeg niet dat de advertenties „er niet af" kunnen; gij moeten „er af"! Zoo noodza kelijk als 't brood voor uw lichaam, is de advertentie voor uwe zaak! Schaffhauser, medeplichtig aan den moord van den Weener com missaris van politie Hlubek, is tot twee jaren gevangenisstraf veroor deeld. Zijn medebeschuldigde, Oudra, werd vrijgesproken. In een stoombleekerg te Wa terford, in den Staat New-York, is de ketel gesprongen, waardoor vijf personen gedood werden en het ge- heele gebouw vernield werd. In een onlangs te Lissabon gehouden weldadigbeidsbazar, is de Koningin van Portugal, Maria Pia, zelve als bloemenverkoopster in een der kraampjes opgetreden. Zij had natuurlijk veel te doen en zij was over hare ontvangst zeer tevreden. Op de spoorbaan tusschen Sieg- burg en Troisdorf beeft een ongeluk pla»ts gehad, dat tot waarschuwing aan vele reizigers kan dienen. Een reiziger wierp onder het rijden een ledige wgnflesch nit het venster van zgn coupé, welke juist een baan wachter aan het hoofd trof, waar door deze zoodanig gekwetst werd, dat de man bewusteloos neder viel. Een conducteur, die dit zagliet onmiddellijk den trein stoppen eu de deuren der waggons op slot doen, om den dader in handen te krijgen. De reiziger sprong echter snel uit het andere portier, zwom een sloot over en kon zoodoende niet gevat worden. Daar hg zijn koffer in den coupé achterliet, zal men wel spoedig zgn naam te weten komen. De toe stand van den gekwetste is levens gevaarlijk. Te Neustadt ontstond dezer dagen brand in een speelgoedfabriek, die 710 snel toenan, dat spoedig de fabriek met nog vgf gebouwen inde asch lag. Toen de brand gebluscht was, wilde een brandweerman een balk wegnemen, die onder een poort stond. Eensklaps stortte de poort in en twee toeschouwers werden onder de puinhoopen begraven. Snel kwam de brandweer te hulp en toen 25 a 30 man bezig waren om de 2 per sonen van onder de puinhoopen te halen, viel een muur in, waaronder 5 personen der brandweer werden bedoHen. Uit Koburg kwam een detachement soldaten te hulp, die 5 lijken voor den dag haalden en 2 zwaar gekwetsten. Bij kleine winkeliers in de voor steden van Berlijn komt het tegen woordig meermalen voor, dat een net gekleed heer den winkel binnenkomt en een flesch cognac verlangt. Deu winkelier spijt het, dat hg geen cog nac heeft, omdat deze drank bij hem zoo zelden gevraagd wordt. 't Is jammer, zegt de kooper dan, ik heb elke week twee flesschen noodig en heb geen tijd ze nit de stad te halen. Daar de winkelier den netten klant niet gaarne wil loslaten, vraagt hij dan of hij tot den volgenden morgen geduld wil hebben. Dit aanbod wordt in dank aangenomen en de klant gaat weg. Spoedig daarop verschgnt in den winkel een reiziger in spiritualiën, cognac vooral is zgn specialiteit. j> Als geroepen" denkt de winkelier en geeft een kleine bestelling. Reeds na enkele uren is de bestelling uitgevoerd en de rekening betaald. Nieuwsgierig wordt de cognac geproefd, en dan blijkt het dat het een mengsel is van allerhande slechte geestrijke vochten. De nette klant komt natuurlgk niet meer terug en ook de cognac-verkooper, die een valschen naam heeft opgegeven is niet meer te vinden. De opziener Day, van 't Ge zondheids-Departement te New-York, heeft, ten opzichte der groene koffie, schrikbare ontdekkingen gedaan. Hg trof groen gekleurde koffie aan, en 'had vernomen, dat men rauwe Guate mala en Maracaibo-koffie naar twee molens in Brooklyn zond, waar ze gekleurd werd, om op Java-koffie te gelgken. Dit bedrog heeft men al jaren uitgevoerd. Het bureau heeft de koffie scheikundig doen onderzoe ken, en men heeft allerlei zware ver giften gevonden, die de Java-koffie- kleur zoo juist gaven, dat het 't oog der handelaars zei ven ontsnapt. Men hebbe dus uit te zientemeer, daar men met thee en alle specerijen dezelfde vervalsching pleegt. Ingezonden Helder, 28 Mei 1884. Geachte Redacteur! Daar lees ik waarachtig in uwe Courant, dat de Tentoonstellings Commissie, die zich sedert 1880 steeds werkzaam betoont, met haar programma gereed is voor de tweede Nijverheids-Tentoonstelling in deze gemeente. Daar behoort toch moed en zelfvertrouwen toe, zou ik meenen. Eerst organiseert die commissie een Tentoonstelling van Oudhe den, een jaar later een Nijverheids-Ten toonstelling, die na een paar jaar door eene tweede van dien aard wordt gevolgd. En dat alles geschiedt, terwijl deze gemeente buitenaf in naam staat, zoo niet van eene doode stad, dan toch van eene gemeente te zijn, waar de welvaart in kwijnenden en stervenden toestand verkeert. Ik wil nu niet het wierookvat zwaaien voor de wakkere leden der regelings commissie, maar toch wil ik hnn den lof niet onthouden, die hun toe komt. Hartelijk wensch ik, dat nog velen, die vroeger of later iets hebben vervaardigd, dat der moeite waard is om op deTentoonstel- ling te prijken, niet in gebreke zullen blij ven om het bij de commissie in te zenden. De vorige maal hoorde ik menigen bezoeker zeg gen „God, had ik dat geweten, dan had ik ook wel wat kunnen inzendenIn plaats van zoo een verzachting te slaken, zou ik ieder, die op 't gebied der Nijverheid iets vervaar digd heeft ik denk hier vooral ook aan dames-handwerken dringend nitnoodigen, zich voor inzending, desverkiezende zonder uitzicht op bekroning, bij een der leden van de commissie te doen inschrijven. Niet minder wenschelijk vind ik het, dat zeer velen zich opgewekt zullqn gevoelen pm de Tentoonstelling te gaan bezichtigen. Al was het alleen om te steunen hetgeen door eenige plaatsgenooten wordt gedaan om er den moed in te houden en 't naar buiten te toonen, dat wij ons nog in 't geheel niet ver loren achten, al is de welvaart door scheep vaart en handel ook voor een deel geweken. Zulk streven verdient in groote mate waar deering, en die waardeering moet mei} too nen, niet door thuis te zeggen: „Nu, 't is toch wel aardig van die lui!" maar door er heen te gaan en te zien wat en hoe men heeft tentoongesteld. Ik heb een kijkje genomen in de lijst der toegezegde inzendingen en ik moet zeggen, dat mij dat zeer toeviel en mij 't uitzicht gaf op eene vrij belangrijke expo sitie. 'k Herhaal: ieder stenne dit streven, in 't waarachtig belang van de plaats onzer inwoning! Ik sprak daar zooeven van de verminderde welvaart in deze gemeente en 'k dacht daarbij aan de pogingen, die in de laatste jaren zijn aangewend, om de Yissoherij en den visoh- handel meer en meer tot bloei te brengen. Dit is ten deele wèl gelukt. Minder gelukkig is men tot nog toe met de pogingen om den vischafslag op geregelden voet te krijgen- Men ondervindt daarbij allerlei teleurstelling en 'k zou haast zeggen: tegenwerking. Waaraan die tegenwerking te wijten is, ik weet het niet. Gedachten zijn tolvrij, en dns kan en mag ik wel denken waar die be lemmering ontstaat; de macht om dat, wat den vischhandel m. i. schaadt, weg te nemen, die macht heb ik niet. Laat ons hopen en wenschen, dat de belangrijke zeevischmarkt, die hier thans bestaat, niet verlegd worde nnar elders, 't Zou jammer zijn, en na de ver plaatsing van de voordeelen, die de scheep vaart ons vroeger aanbood, zou 't gemis van de inkomsten, die de visscherij aanbrengt, eene onoverkomelijke ramp voor onze woon plaats zijn. Doch onze vroedschap, waarin ten vorige jare zulke eminenten mannen zijn gekozen, zal het wel zoo ver niet laten komen Een derde punt, waarover ik een woordje in 't midden wensch te brengen, is de be hoefte aan een brug nabij de Keizerstraat, 't Voorstel daartoe, voor eenigen tijd gedaan, is naar ik meen, afgestuit op: gebrek aan geld. Doch zou 't niet mogelijk zijn, een brug te stichten met minder kosten, dan die er nu over 't Heldersch kanaal liggen? De brug bij de Nieuwe kerk was aanvankelijk een loopbrug, en bij 't volk onder den naam van „magere brug" bekend. Met zulk een brug was men voor 's hands al gebaat. En als later de noodige gelden aanwezig waren, kon men tot verbreeding overgaan. Noodig is een brug daar wèl. Men zie maar eens 't vervoer der kinderen, die de school aan de Weststraat bezoeken. Dat er niet meer ongelukken ge beuren, is wel wonder. Een enkele maal wordt eens een van die onheilen vermeld. De plaatselijke couranten moesten al die ongevallen eens mededeelen, 't zou er toe bij dragen om 't stichten van de gewensohte brug te bespoedigen. Bespoedigen, ja, want komen zal de brng er vast wel. En als zij er ligt, dan zal men moeten erkennen, dat dit middel van communicatie er al voor lang had moeten zijn, want de plek is een centraal punt in deze gemeente. Men heeft gezegd, dat het raadslid, dat 't voorstel tot stichting deed, zelf te veel belanghebbende was. Wel- nu, die belanghebbende heeft deze gemeente verlatenanderen mogen nu hun best doen om een werk tot stand te brengen, dat voor bet verkeer in deze gemeente werkelijk noo dig en nuttig is. Ik meende wèl te doen, met op een en ander de aandacht te vestigen, en voor de plaatsing van 't bovenstaande gevoel ik mij jegens de Redaotie zeer verplicht. Met betuiging mijner achting, Uw bestendige lezer H.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1