Advertentiën. Stoomvaartberichten. Het stoomaohip Sumutra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok den 30ste Mei van Suez. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, passeerde den 31sten Mei kaap Carboeaira. Het stoomschip Burgemeester den Tex arriveerde den 9den Jnni van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Primes Marie, van Batavia ■aar Amsterdam, passeerde 1 Juni Aden. Burgerlijke Stand Helder. Yan 29 Mei tot 2 Juni. ONDERTROUWD: H. A. Kruijs, koop man, en J. Roozeboom. J. H. Jungcurt, pak huismeester en C. E. Hofland. GEHUWDGeene. BEVALLENJ. Zwart, geb. Witsenburg, d. N. Kikkert, geb. Buisman, z. R. Dilg, Swier, d. C. Moorman, geb. Seeboldt, z. D. v.Vlietgeb. Koningstem, d. G. Faber, geb. Spil, z. E. F. de Wit. geb. Oüvier, d. W. Bloemer, geb. Caiboo, d. S. de Haan, geb. de Jong, z. OVERLEDEND. Wensveen, 66 j. A. Rijkers, 42 j. J. H.T. Bloos, 5j. K. Klim- mert, geb. Leijcn, 72 j. G. Munter, 9 m. A. v. d. Star, 15 j. H. Roog, 6 j. J. Linde- loo, geb. Smit, 63 j. M. Kooiman, 20 m. Vervolg der Berichten. De pinksterdagen hebben zich uit muntend gehouden. Men zou kunnen zeg gen, dat de lente op dit feest gewacht heeft, om zich voorgoed in 't barre noorden te vestigen. Zonneschijn zonder zomerhitte, en een temperatuur, die veroorloofde te wan delen en in de open lucht te zitten, noopten menigeen het huis te verlaten en van de vrije natuur te genieten. Het scheen alsof de menschen eens wilden uitgaan en de dames gretig de gelegenheid wilden aan grijpen de nieuwe zomer-toiletten te laten bewonderen. Deze gedachte kwam onwille keurig bij ons op, toen we Maandagmiddag het derde zomerconcert in den tuin van „Tivoli" bijwoonden. De bezoekers hebben dien middag kunnen genieten en, zoo we vertrouwenook genoten. De muziek van het korps der K. N. M. werkte daartoe uit muntend mede. De kapelmeester, de heer J. Koning, scheen voor die gelegenheid een feestprogramma te hebben samengesteld, waarin ieder iets van zijn smaak kon vin den. Bijzondere studie scheen gewijd aan de nos. 3 en 5, „Walzer aus der Operette Prias Orlofsky," von Beethoven, en La Rève, Andante, van F. Dunkier. De uitvoering :was fijn en goed genuanceerd. Ons bestek gedoogd niet in nauwere bijzonderheden te treden, hoewel het concert het ruimschoots waardig was. Een aantal keurig gekleede kinderen, die wandelend naar de muziek luisterden of zich met schommel en wipplank vermaakten, zette het geheel een aangename levendig heid bij. Het is te wenschen, dat de zomer van 1884 veel zulke dagen oplevert en de zon op onze concerten een even vriendelijk gelaat blijft toonen. Een paar uren in den netten tuin van „Tivoli" te vertoeven, zal dan voor velen een aangename uitspanning worden. Een vlugge bediening en werkelijk goede consumptie strekken voorzeker om 't aangename daar te verhoogen. Zr. Ms. stoomschip Atjeh, kom- mandant de kapt. ter zee H. Dyserink, is jl. Zondagavond alhier ter reede gekomen, komende van Batavia, laatst van Falmouth. De Etat-Major van Zr. Ms. schroefstoomschip le kl.Atjeh", com mandant de kapitein, ter zee H. Dyse- rinck, den ln dezer alhier van Batavia aangekomen, bestaat uit Kapt. ter zee H. Dyserink, com mandant; Luit. ter zee le kl. C. L. de Jong, le officier; Luit. ter zee le kl. W. M. J. Visser; Luits. ter zee 2e kl. W. A. Palm, F. C. E. L. Koster D. A. van Drooge en G. Witsen Elias adelborsten le kl. F. Bauduin, E. Coenen, H. M. van Straaten, J. P. Guepin, G. R. van Nauta Lemke, D. Birnie, M. W. Houck, J. J. Ram- bonnet, C. J. R. Kroesen, F. K. van der Weijde, W. Rauwenhoff, A. J. Gooszen en N. J. van den Worm Kapitein der mariniers A. E. A. G. de Petit; Offic. vau gezondh. le kl. Dr. P. G. J. Vogelpoel, Arts en Offic. van Admin. le kl. N. W. Lasonder. Het machinisten-personeel d. a. b. bestaat uit: Macht, le kl. v. c. W. Fagg; id. 2e kl. A. Offringa, id. 3e kl M. Griek, D. Oranje, L. van Beek, H. Hamel berg, M. Haak en J. Altink Onder bevel van den luit.-ter zee le kl. J. Haremaker wordt met iiog 3 officieren en 47 minderen (ma rine torpedo-personeel,) het logement schip Amstel den 3den Juni a. s. in gebruik genomen, om de oefeningen in het zuiderfrontier met torpedobooten te houden. Genoemde officieren en minderen vertrekken daartoe op dien dag van Willemsoord naar Hellevoet- sluis. Tot leden der commissie voor de overgangsexamens der adelborsten 2e, 3e en 4e afdeeling aan het Koninklijk Instituut voor de marine te Willems oord zijn benoemdkapitein-ter-zee G. Doorman, commandant van dat in stituut, president; kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, le officier aan boord Zr. M. wachtschip te Willemsoord gepens. kapt., luitenant ter zee titulair L. A. Walaardt Sacré, permanent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten; luit. ter zee le kl. W. J. Derx, instructeur aan dat instituut, en de l.oogleeraar-titu lair dr. G. A. Oskamp. Genoemd examen zal 16 Junia. s. een aanvang nemen voor de adelborsten der 2e afdeeling. De inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht, schout bij-nacht H. L. Oudenhoven, heeft pensioen aangevraagd. (N. R. Ct.) Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, die zich reeds sedert het begin der vorige week ongesteld ge voelde, was in de laatste dagen bed legerig en volgens opgaaf der ge- neesheeren lijdende aan gastrische koorts. Een ziekte-bulletin, Zondagnamid dag door de doctoren dr. Vinkhuijzen Jr. en Van Wieringhen Borski af gegeven en ten paleize van Z. K. H. neergelegd, vermeldde deze betreurens waardige wending in 's Prinsen ge zondheidstoestand, welke zelfs gis terenavond, te oordeelen naar de be richten, alstoen bekend geworden, iu de omgeving van Z. K. H. bezorgd heid begon in te boezemen wegens verschijnselen van bedenkelijken aard, die zich, naar ongetwijfeld met diep leedwezen zal worden vernomen, bg den doorluchtigen zieke open baarden. Tegen den nacht had de lichaams temperatuur reeds 41 graden bereikt. De toestand van den Prins is heden na een rustigen nacht dezelfde de koorts houdt aan. Van gisterenavond 11 uur wordt nog geseind In den toestand van den prins van Oranje was hedenavond laat geen merkbare verandering gekomen. Alle middelen om de koortshitte te doen wijken, worden door de geneesheeren aangewend. Ten paleize was gisteren gelegenheid om vau belangstelling te doen blijken door inschrijving in een register. Vele hooggeplaatste staats- en hofbeambten en leden van het corps diplomatique maakten van die gele genheid gebruik. Aangenomen het beroep naar de gemeente Wormer en Jisp, door Ds. W. P. J. van Haarst, pred. bg de doopsgez. gem. te Hoorn op Texel. Texel, 2 Juni. Gisteren geraakte het paard van den heer P. Smit, dat in de weide graasde, in een sloot, waar het dier jammerlijk stierf. De eigenaar leed daardoor een beduidend verlies. Een afschuwelijke misdaad is onder Blauwhuis, nabij Tjerkwerd, gepleegd. In twee weiden zijn 7 koeien zwaar, 7 lichter gewond met messneden, terwijl 2 schapen bij de ontdekking gevonden zijn met bijkans afgesneden hals. De rijksveldwachter van Bolsward heeft gevangen genomen een 17jarig jongeling, knecht bij een der boeren, in wiens kist het mes moet gevonden zgn, waarmee de mishan delingen zgn geschied, en tegelijkertijd nog een §0 tal eieren, die hg voor en na gestolen heeft. Donderdag aanstaande zal voor het Hof te Arnhem de taak van Cornelis Hen driks worden behandeld, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Aan de akte van be schuldiging ontleenen wij het navolgende In den avond van 17 Maart dezes jaars zat Willem Jan Sprenkel in zijne woning in de Nntsteeg te Arnhem, toen hij zijnen broeder Hermanus Jan en diens vrouw hoorde aanko men; hij stond op, opende de voordeur en verzocht hen binnen te komen, maar vóór dat zij nog binnen waren, kwam plotseling Hen driks, de beschuldigde, aanloopen en greep Hermanus onder de woorden„wou jij mijne moeder slaan" (Willem Jan had namelijk eenigen tijd geleden ruzie gehad met zijne schoonmoeder, zijnde de moeder van beschul digde, en haar daarbij een klap gegeven). Terwijl alzoo beschuldigde met Hermanus worstelde, schoot Willem Jan toe om hen te, scheiden, maar werd weldra door zijne vrouw teruggetrokken. Op dat oogenblik en terwijl beschuldigde alleen met Hermanus bezig was, zakte deze laatste plotseling, hevig bloedend, inéén; bij werd in de woning van zijnen broeder gebracht en bleek ernstig in den nek verwond; naar het ziekenhuis gebracht, over leed hij 2 dagen later. Bij het gerechtelijk onderzoek bleek de wonde met een scherp werktuig toegebracht en tussclien den derden en vierden halswervel doorgedrongen te zijn; het ruggemergvlies was voor de helft gekliefd en het ruggemerg nagenoeg geheel doorge sneden, zoodat de dood na een kort tijdsver loop moest intreden; ware bet ruggemerg geheel gekliefd, de dood zou bijna onmiddel lijk zijn gevolgd. Beschuldigde beweert dat hij, vernomen hebbende dat zijne moeder door zijnen zwa ger Willem Jan Sprenkel was geslagen, in den bewusten avond in opgewonden toestand naar diens woning in de Nutsteeg is gegaan hij vond hem vöór de deur staan, verweet bem zijue mishandeling en raakte met hem handgemeen, zonder bem echter te verwon den. Hermanus Sprenkel heeft hij dien avond zelfs niet gezien, veel minder verwond. Verdediger mr. E. Seheidius. Sedert eenigen tijd wordt te Rot terdam vermist een lD/s-jarig meisje, Catharina Antoinetta Beerman ge naamd, tamelijk lang, bleek uitzicht, blond haargekleed met grijzen regen mantel, groenen rok en zwart strooien hoed met fluweel afgezet. Zij is waar- schijnlijk in gezelschap van kermis reizigers en de ouders vermoeden dat hun kind gebezigd wordt om in koffie huizen te zingen. Men meldt uit Utrecht: Zekere J. H. v. d. L. wierp zich Za terdagmiddag, terwijl hg met een vrouw aan den Leidscheu Over weg eenige woordenwisseling had ge had, opzettelijk onder den daar ter plaatse rangeerenden trein. Hevig werd de ongelukkige verminkt. De linkerarm en rechterhand werden let terlijk van 't lichaam afgesneden, ter wijl ook aan den rechtervoet en het boven lijf belangrijke verwondingen werden toegebracht. Na door dr. Richel uit Woerden, die toevallig op het perron aanwezig was, te zgn verbonden, werd de man naar het ziekenhuis gebracht. Er bestaat niet de minste hoop op zgn behoud. Engeland's hoofdstad werd Vrij dag door dynamiet-ontploffingen en geruchten van andere ontploffingen in de grootste opschudding gebracht. Even over negenen Vrijdagavond hadden in St. James square, bij Pall Mali, drie achtereenvolgende ontplof fingen plaats, twee aau den eenen kant van het square en de derde aan den anderen kant. De vensterruiten vau de Army Club, de Juuior Carlton Club en vau het huis van het Parle mentslid Watkin Wynn werden ver brijzeld, maar gelukkig werd niemand gewond. Een groote volksmenigte verzamel de zich natuurlijk dadelijk in groote ontsteltenis op de plaats van hot on geval, en men werd er niet kalmer op, toen omstreeks half 10 een andere ontploffing geschiedde in Scotland Yard, waar het hoofdbureau van poli tie is gevestigd. Ook daar werden een aantal vensterruiten verbrijzeld, maar teveus ook eenige personen gekwetst. Later vond men ook nog, vóór het ontplofte gelukkig, een zakje met niet minder dan zeventien pakjes dy namiet en voorzien vau eene lont bij het Nelsoumonument op Trafalgar Square. Van arrestatiën verneemt men nog niets, en in begrijpelijke spanning ver beidt men die. Maar met meer angst misschien wat de heeren Fenians nu verder over de stad zullen beschikken. Londen, 31 Mei. Niettegenstaande de politie den geheelen nacht het meest nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak der ontploffing heeft in gesteld, heeft zij nog niets ontdekt en geen personen in hechtenis ge nomen. De ministers worden allen door sterke detachementen geheime politie, bewaakt en bij alle openbare gebouwen zijl sterke wachten ge posteerd. De ontzetting en de verbittering zijn onbeschrijfelijk en van vele zijden wordt bij de regeering aangedrongen op het uitloven eener belooning van vijfduizend pond sterling voor het vatten der misdadigers. De politie had in deu laatste» tijd een aantal dreigbrieven ontvangen. Het St. Jamesplein en Scotland Yard boden dezen morgen een bui tengewoon schouwspel aan. Op het plein zag men een deel van de Junior Carltonclub (conservatieve sociëteit) en de Army and Navy-club verwoest. Hetzelfde lot had het huis voor Din- bighshire, getroffen. In dit huis werden ook verscheidene bedienden gewoud. In Scotland Yard vernielde de uitbarsting een deel vau het hoofd gebouw der geheime politie en den gevel van een aangrenzend koffiehuis. Twaalf personen werden daar ernstig gekwetst, vier rijtuigen omvergewor pen, twee van de koetsiers worden vermist; men vreest dat zg gedood zgn. De politieagent, die de wacht had buiten het gebouw, zag een man even voor de uitbarsting een water closet binnengaan en weder verlaten deze man droeg een zwarten zak op den rug en men onderstelt dat deze de ontplofbare stof bevatte. Deze politie-agent is zeer gevaarlijk ge kwetst, en zal waarschijnlijk aan de gevolgen zijner wonde bezwijken. De schade, op de beide plaatsen aangericht, is ontzaglgk grootge weldige muren zijn omvergeworpen of over hun geheele lengte gescheurd deuren en vensters zijn tot gruis verbrijzeld, de straten liggen vol pninhoopen en glasscherven. Een ontelbare menigte heeft zich in den omtrek verzameld, doch wordt door een sterk politiecordon teruggehouden. Majoor Majendie zegt dat de dy namiet, hier gebruikt, van de aller ergste soort is geweest. Misdea, de soldaat die in de kazerne te Napels een groot aantal zij ner kameraden doodschoot, is nu zelf tot den dood door den kogel veroor deeld. Thans heeft een ander soldaat al daar, in de kazerne der karabiniers, een moord gepleegd. Hij schoot een sergeant dood, die hem met straf be dreigde. De stad Marseille is in rep en roer over de schandelijke zaak der Omuibus-maatschappgwaarin een wethouder en een aantal gemeente raadsleden vau omkooping beschuldigd zgn. De bladen bevatten voluit de lange akte van beschuldiging, waaruit blijkt, dat hetzij direct, hetzij door tusschenpersonen, de wethouder Gar- nier honderdduizenden francs als prijs voor de concessies ontvangen heeft. Wie niet 1000 tot 6000 fr. betaalde, naar gelang van de winst die hij zich voorstelde, zag zijne aanvragen ge regeld weigeren. Dezer dagen werd in de gevan genis van Lincoln een vrouw, die haar man vermoord had, opgehangen, de eerste vrouw sedert twee jaren aan wie iu Engeland een doodvonnis voltrok ken werd. De terechtstelling leverde een verschrikkelijken aanblik op, want de veroordeelde kreeg een zenuwtoeval en verweerde zich wanhopig. Maar de nieuwe beul, Berry, verrichtte zgn treurig werk veel beter dan zgn voor ganger, de dronkaar^Bluns. Op een dezer dagen te Berlijn geopende Gutenberg-tentoonstelling is o. a. ook te zien het eerste werk, de zoogenaamde t Mazarinbijbel", datdoor Gutenberg's eigen handen werd gezet. Dit werk moet een meesterstuk van boekdrukkunst zijn, zoowel wat juist heid als wat afwisseling van kleuren en miniaturen betreft. Men schat de waarde op 100,000 Mark. Daar is ook Gutenberg's eerste druk pers te zien (de eerste van alle in het oog der Duitschers, die van onzen Koster niet hooren willen) en een fraaie verzameling oude en kostbare boeken uit de eerste achttien drukkergen ter wereld. Een 6n ander is het eigendom van den boekhandelaar Klemm, te Dresden, die dit belangrijke bibliographische museum voor een weldadig doel ten toonstelt. Een zonderling misdadiger, Shep Tinker genaamd, is dezer dagen te Corry, een dorp in Pennsylvanië (Ver. Staten), overleden. Hg kende de werden van Shakespeare, Milton, Byron en Homerus nagenoeg van buiten, en hg beroemde zich, dat hij ruim 400 paarden gestolen en in 10 verschillende tuchthuizen gezeten had. Veertig jaren geleden stond hg aan het hoofd vau een rooverbendedie de schrik was van W.-Pennsylvanië, Ohio, Kentucky en Indiana, en soms maakte hg ook valsche munten. Eens was hij deswege te Jamesville ge vangen gezetmaar het dochtertje van den cipier, dat verliefd op hem werd, liet hem ontvluchten. Zgn eerste gevangenisstraf onder ging hij onschuldigvoor een paar dendiefstal, dien hij niet gepleegd had. Maar toen hg weer iu vrijheid gesteld was, werd hij werkelgk een paardendief. Tinker wist echter zgn roover- schap zoo geheim te houden, dat hij langen tijd voor een zeer vroom man doorging. Hg was zelfs een tgdlang godsdienstvoorganger en terwijl hij zijn preeken voor de boereu hield, stalen de mannen van zijne bende de paarden zijner aandachtige toe hoorders. In zgn geboorteplaats, bij Athene, in Ontario, stelde hij zich candidaat voor het ambt van vrederechter, onder bedreiging een struikroover te zullen worden, als men hem niet koos. Hg werd niet gekozen en hg hield woord zijn bende maakte aan houdend de streek onveilig. Eindelijk werd hg gevat en tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Na kwijtschelding van een deel zijner straf, keerde Tinker terug naar zgn geboorteplaatswaar hij zich weer candidaat voor het rechterschap stelde. Hij werd nu gekozen, maar niet tot het ambt toegelaten. Gedurende de laatste 20 jaren leef de Tinker als een orden telg k burger. Visscherij-Berichten. Hedenmorgen binnen 1 Hamburger ever met 1300 tongen, 500 pond kleine schol, en 6 groote tarbotten. Enkele schuiten zijn beden naar zee. Op den 2den JUNI her- j dachten onze geliefde Ouders m Jb. METTEN fttl en A. C. RIPPENS, hunne Vyf-en-veertigj*rige J Eclitrereeniging. k Enkhuizen, 3 Jnni 1884. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkiuderen. i K 0/vflV8BV8SV8BV3SVnvaDVOSVDBVBBVnVBO v 40-Jarige Echtvereeniging Pf f2 N. DE^ WIJN. |jl Helder, 5 Juni 1884. Sl| Namens kinderen en 9| behuwdkinderen. Ondertrouwd H. A. KRUIJS, Weduwn. vau Z. J. Mabeeveld, en J. ROOZENBOOM, Wed. van D. Slavknkoorde. Nieuwediep, 31 Mei 1884. Geboren: WIJBE, Zoon van TJER FABER en GRIETJE SPIL. Helder, 1 Jnni 1884. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter, E. DE WIT—OLIVIER. Helder, 1 Juni 1884. Bevallen van een Zoon, GEER- TRUIDA VELDMAN, Echtgenoote van JAN VAN DOK. Nieuwediep, 3 Juni 1884.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2