vaardigd. Ook P. Lipbuizen heeft een koperen kruispijp, als de vorige ingezonden. Een volière, door E. Huvers, een schenk- blaadje, postzegelarbeiddoor mej. Daarn- honwer, gaven blijk van geduld en smaak- vollen arbeid. A. Visser, te Vlieland, heeft twee fraaie etagères geleverd; mej. Bruin borduurwerk op satijn voor een likeurblad, mej. Klein een porte-fleurs met kunstbloemen en mej. N. Lammers een vloermat van zelfkant. Aardig is het miniatuur-huisje, door J. N. Kluit. In het schilderen van hout en marmer heeft de inzender, J. de Wijn, een goede hoogte bereikt. P. van Wijngaarden heeft de producten zijner kunstvlijt, haar- werk, in een sierlijke vitrine geëxposeerd, en J. P. Manicus toont door zijne inzending van zelfgemaakte zilveren voorwerpen, dat ook dit werk hier smaakvol kan vervaar digd worden. De Lindsay's stoompakking, door Bakker en Keiler, reeds bekroond, is hier mede vertegenwoordigd. De machinerie, door J. Nobben, verdient een woord van lof. Ook G. Koppen heeft zijn sierlijk mandenwerk, gedeeltelijk door hem en zijn zoon vervaardigd, ingezonden. In 't smidsvak vermelden we nog 't inge zonden ijzerwerk, door J. Mulders en zijne leerlingen L. de Boer en C. G. Nimrad vervaardigd; verder een likeurblaadje door mej. C. Remmers; een koppelbout door J. 8tcemaneen Grieksche vaas, kan en typen door W. Tielrooy; een wenteltrap door J. Klavorstein en een dito door T. J. Bruin. Schilder- en teekenwerk is door onder scheidenen ingezonden, 't Eerst verdient de schilderij „Christus voor Pilatns," door den heer J. C. Leich artistiek uitgevoerd, de aandacht, alsook het portret, door den heer J. Dunselman. Verder waren schil derijeningezonden: door H. Boelsums, een damesportretdoor J. de Waard, de Erans Naereboutdoor H. Korf, 3 schilderijen in olieverfdoor J. J. Cannegieter, een schil derij door T. Obreen, een teekening in waterverf. Teekeningen waren ingezonden door de leerlingen der plaatselijke teeken- school; door: J. N. Klint, J. A. Stikkel, Jb. Dunselman, E. Ummels, J. A. Leewens, P. de Beurs, Simon, A. Heeroma, M. Eve- 'lein, H. v. 't Sant, L. Aberson, N. Marin- kelle en R. Sturms. In 't deooratie-scbilderen zijn proeven geleverd door K. Hoogerduin. Dameshandwerken, nuttige en fraaie, zijn mede vertegenwoordigd. Bijzonder sierlijk is door mej. Torré afgewerkteen kinder jurk, waaier, zakdoek en een gebreid corset van veterband. De leerlingen der normaal- en herhalingsscholen alhier zonden onder scheidene proeven, waaruit blijkt, dat het handwerk onderwijs met vrucht wordt ge geven. Een paar pantoffels, door mej. T. Bierenbroodspotis de bezichtiging waard. Tot opluistering heeft de heer J. C. Leich eenige boekwerken over stijlleer en poly- groom schilderwerk geëtaleerd. Wanneer we nu nog melding maken van een inzending Groninger sucade- en kandij- koek, door D. H. v. d. Scheer, uit Dokkum, en eenige fleschjes Koffie-extract, door J. H. v. d. Velde, te Harlingen, vermeenen we vrij wel een algemeen overzicht gegeven te hebben, van hetgeen er op de Nijverheids- Tentoonstelling alhier te bezichtigen valt. Met een Internationale Tentoonstelling, zooals het vorige jaar te Amsterdam te zien was, kan men natuurlijk een lokale Ten toonstelling niet vergelijken. Toch zal een bezoek, naar onze meening, niet teleur stellen. We kunnen in elk geval zien dat er door de inzenders met veel ijver en ambitie gewerkt is, en dat ook onze plaats- genooten in verschillende vakken uitmunten. CORRESPONDENTIE. Den heer Hte Amsterdam. Wij ontvingen in dank uw postwissel van f 1,85. db uitgevers. Stoomvaartberichten. Het BÜoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok den 7eB Juni van Southampton. Het stoomschip 8oenda, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Juni van Marseille. Het atoom» chip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Juni van Padang. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Juni van Port-Said. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Juni te Mar seille en vertrok den 8sten weder van daar. Markt-Berichten Alkmaar, 7 Juni. 4 Paarden f 175 a 350, 32 Koeien en Ossen f178 a 295, 42 nucht. Kalveren f7 a 26, 2 Ezels f20, 242 Schapen f 18 a 32, 553 Lammeren f7 a 16, 74 magere Varkens f13 a 26, 217 Biggen f5 a 9, 18 Bokken en Geiten f4 a 11, 7 kleine Bokjes f0.70 a 1.30, Boter per kop f0.70 a 0.80. Hoorn, 7 Juni. Tarwe f8.75 a 9.50, Gerst f6.50 a 6, Haver f4.25 a 4.75, Erwten: Witte f 11.50 a 13, groene f 12.75 a 16, grauwe f 17.50 a 19, Vale f 11 a 12, Bruine boonen f 12.50 a 14, 2 Paarden f 80 a 140, 17 Koeien f 200 a 270, 220 Scha pen f20 a 36, 30 Lammeren f 10 a 16, 17 Kalveren f8 a 26, 35 Varkens f 12 a 18, 2 Zeugen f30 a 40, 126 Biggen f4 a 7.50, 80 Kippen fl a 2.25, 9200 Kip eieren f3 a 3.50, 3700 Eendeieren f3.20 per 100, 2064 koppen Boter f0.60 a 0.65. V i sscherij -Berichten 9 Juni. 26 vletten met 10 tot 40 rog, per stuk 38 tot 46 cent. Schuiten nog niet binnen. 10 Juni v.m. 3 vletten met 25 a 30 rog, per stuk 48 cent. 14 korders weinig vangst, 10 tot 35 tong, per stuk 45 cent. 140 tot 400 kl. enmiddelm. tong, p. stuk 10 a 25 cent. 100 schelv., p. 100 13,50. 2 tot 6 m. kl. schol, per mand 2,40 a 2,05. 1 a 2 m. schar, per m. 3,00. Van Wieringen 5t tal geep, per tal 6,50 a 7. 315ie STAATS LOTERIJ. 5de Klasse. 4de Lijst. No. 4155, 4188, 18102 elk f1000. No. 5267, 5305, 6260, 8576, 15074, 16089, elk f400. No. 13609, 16676 elk f200. No. 2289, 3591,3665,3922,12258, 14052, 17309, 20045 elk f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 tot 10 Juni. ONDERTROUWD: J. A. van Vechgel, scheepstimmerman, en M. A. C. Barbarini. S. Hassing, zeeman, eu C. E. Bouwhuis. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: J. Peper, geb. Looij, d. M. Kruger, geb. Krins, d. D. Holtz, geb. Verberne, z. A. Zeeuw, geb. Duit, z. D. de Groot, geb. de Zeeuw, d. M. Eorrer, geb. Romijn, z. OVERLEDENJ. J. Bruin, 73 j. J. Broers, 54 j. E. Pons, 7 m. R. Dekker, 2 j' Een levenloos aangegeven. Burgerl. Stand Wieringen. Maand MEI 1884. GEBORENNeeltje d. v. J. Doves en M. Zasburg. Cornelis z. v. J. Vermeulen en M. Vermeulen. 8imon z. v. C. Kuut en M. Dekker. OVERLEDEN Aafje, d. v. J. Keijzer eu N. Halfweg. Maartje, d. v. G. Omés en G. Lont. Catharina, d. v. A. Zomerdijk en M. Mekken. ONDERTROUWD: T. Visser en G. Lont. P. Bakker en G. Vermeulen. C. Verfaille en G. Tijsen. GEHUWDT. Visser en G. Lont. P. Bakker en G. Vermeulen. Vervolg der Berichten. Omtrent de ziekte van Z. K. H. den Prins van Oranje vernemen wij, dat de zieke, ofschoon zeer zwak, Zondag eenige rust genoot. De koorts- verheffing was niet zoo groot als daags te voren. Gisterochtend was, na een minder rustigen nacht, de toestand dezelfde. Nieuwe complï- catiën waren niet voorgekomen. Een later telegram echter, door de ge- neesheeren uitgegeven, houdt het volgende in: »De toestand van den Prins van Oranje blijft zorgbarend. De lobulaire pneumonie breidt zich niet uit. De darm verschijnselen zijn echter meer op den voorgrond getreden en boe zemen door de aanwezige darmbloeding zorg in." Van 6 u. 20 m. des namiddags van gisteren wordt geseind Hedenmiddag omstreeks 5 uur vond de geneesheer den Prins slapende. De ademhaling is nog onregelmatig. De pneumonie heeft zich niet uit gebreid. Z. K. H. is uiterst zwak en verkeert niet buiten gevaar. Een gisterenavond 9 uur 80 door de geneesheeren uitgegeven bericht luidt als volgtZ. K. H. genoot betrekkelijk eenige rust. In zijn toestand kwam geene verandering. Volslagen gebrek aan eetlust met voortdurende koorts, ondermijnen zichtbaar zijne krachten. Van hedennacht te half twee uur wordt nog gemeld: »In den toestand van Z. K. H. is geen verandering gekomenvoort durend koorts; temperatuur 40.6" In den loop van dit en het volgende jaar kunnen tachtig kom miezen 4e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen wórden aangesteld op een bezoldiging wegens traktement en toelage van f480 's jaars. Door een onderofficier te Breda is bij de rijkspolitie aangifte gedaan, dat door iemand hem de woorden »'slands opvreter" zijn toegevoegd. De kasteleines van een der herbergjes in de Papenbrugsteeg bij de Warmoesstraat, te Amsterdam, die Zondagmiddag een bezoeker verwij deren wilde, wierp hem daarbij met zooveel kracht achterover op de straat, dat hij in bewusteloozen toe stand bleef liggen. Hij werd opgenomen en naar het gasthuis gebracht. De bewusteloos heid houdt nog aan en zjjn toestand is niet zonder gevaar; de herbergierster is in arrest genomen. Gisteren ving het Gerechtshof te Amsterdam, de behandeling aan van den bekenden katoendiefstal van het stoomschip »Elpis", liggende in het Westerdok aldaar. Zestien be schuldigden zijn daarin betrokken, waarvan een, de koopman M. S. De Beer als voortvluchtig, weerspanning is verklaard aan de wet. De 15 an deren zijn in preventieve hechtenis. De rechtszaal is zeer bezet. Ver moedelijk zal de behandeling een paar dagen vereischen. Door de politie te Rotterdam zijn twee personen aangehouden, als beschuldigd van poging tot moord op een agent van politie. Zij waren nl. 11. Dinsdagavond in de Coolschestraat aldaar, nadat zij wegens vechten uit een tapperij door een politie-agent waren verwijderd, met dien agent een eind voortgeloopen, en een hunner wilde hem toen op jenever onthalen uit een aphothekers- fleschje, dat hij bij zich droeg, doch de agent bedankte daarvoor. Zoo voortgaande, namen beide per sonen een houding aan alsof zij goede vrienden met den agent waren, doch geheel onverwachts grepen zij hem verraderlijk aan en wierpen hem in het water, waarna zij het op een loopen zetten. De agent redde zich met moeite, daar de sloot vrij diep en modderig was. Reeds den volgenden dag waren de schuldigen in handen van de politie, en thans zijn zij overgebracht naar de cellulaire gevangenis. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep het vonnis bevestigd van de arr. Rechtbank te Leeuwarden, waarbij Dirkje B., 21 jaren, dienstbode, wonende te Helder, is veroordeeld tot twee maanden cel straf en in de kosten, ter zake van 1° diefstal door een huis- of loonbe diende ten nadeele van hare meesteres (in casu een japon en een flanellen hemd) ten nadeele van hare meesteres bij wie zij te Leeuwarden in dienst was en 2°. bedrieglijke oplichting, door met gebruikmaking van een valsche qualiteit, die van lasthebber, zich losse goederen te hebben doen afgeven en zich langs dien weg be drieglijk van eens anders bezittingen ten deele te hebben meestergemaakt (in casu een stuk boter, 5 hectogr. zoetemelksche kaas, 10 eieren en een stukje Friesche kaas, welke zij zich bedriegelijk in een winkel heeft doen afgeven.) Een Zuid-Bevelandsch landbou wer werd dezer dagen de dupe van een geslepen commissionair. Eerst genoemde deelde den ander, zoo spre kende over koetjes en kalfjes, mede dat hjj tegenwoordig niet al te best in zijn geld zat en daarom gaarne een tijdelijke geldleening zou aan gaan. Dit gezegde gaf den commissionair aanleiding te antwoorden, dat dit voor hem niets beteekende, want dat hij genoeg geld ter leen kon krijgen. Dit antwoord ontlokte den landbouwer de openbaring van eenigen twijfel, waar op de comm. zich sterk maakte het benoodigde bedrijfskapitaal beschik baar te stellen en den landbouwer aanbood zijne tusschenkomst daartoe te verleenen. Deze laatste slaat hier aan gehoor en begeeft zich met zijn vriend naar den gekozen geldschieter. Daar aangekomen, bericht de commis sionair het doel zijner komst, doch ontvangt ten antwoord dat er bezwaar bestaat om aan zjjn verlangen te voldoen, daar hg geheel onbekend is. Om dezen hinderpaal uit den weg te ruimen, stelt hjj met goedvinden van den landbouwer dezen voor als zijn solidairen borg. De geldschieter, hiermede tevreden, laat het vereischte stuk teekenen en overhandigt het ge vraagde bedrag van f400, waarop beiden zich verwijderen. Na eenige schreden gedaan te hebben, neemt de commissionair afscheid van zjjn borg. Deze verlangt bem echter niet te verlaten voordat hij het geleende geld heeft overgenomen, wat niettemin door den ander geweigerd wordt, om dat hij eerlijk eeue geldleening onder borgtocht van zijn vriend heeft aan gegaan. Of de borg al hoog sprong of laag, hij kon zjjn thuisreis aan vaarden zonder geld, en kan zorg dragen dat de crediteur het geleende in tjjds zal terug ontvangen. (M. C.) Tot welke praktijken men tegen woordig niet al zijn toevlucht neemt, blijkt uit de volgende vermakelijke historie. Dezer dagen ging te Zuid broek een oud manneke bij verschil lende ingezetonen rond en vroeg onder angstig kermen om een weinig jenever om daar zijn hevige tandpijn door te stillen. Het gerechtshof te 'sGravenhage deed Zaterdag uitspraak in de zaak van A. A., arbeider te Wijngaarden, beschuldigd van poging tot moord. Het Hof heeft als bewezen aange nomen, dat bij den besch. het doel om te dooden bestond, maar oordeelde dat niet bewezen was, dat hij daartoe vooraf een plan beraamd had. Op grond daarvan werd de beschuldigde schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Izaac de Wit, oud 40 jaar, ge boren te Mook, koopman in darmen, heeft in het begin van Maart zijne woning te Rotterdam Verlaten, zijne vrouw en 7 kinderen onverzorgd ach terlatende. Den 8sten April is het laatste bericht van hem ontvangen uit Amsterdam. Namens de vrouw verzoekt de com missaris van politie in de 8de afd. te Rotterdam opsporing en bericht. Het lijk van een der gedurende de Pinksterdagen van hun korps ver miste militairen, een marinier van de kweekschool te Leiden, is in volle uni form gekleed, opgehaald uit het water van de Oudezijdskolk te Amsterdam. Op het kantoor van de Amster- damsche Bier-compagnie aan den Sin gel, te Amsterdam, is vermoedelijk door een der bedienden de brandkast opengebroken, en is daaruit een vrij aanzienlijke geldsom weggenomen. De verdachte is voortvluchtig. Eenige dagen geleden maakte zich iemand ten huize van mevr. L. te Baarn, door het uitsnijden eener ruit meester van een diamanten ring, ging van daar naar Maartensdijk, vroeg aan een boerenvrouw eeu stuk brood, nam, terwijl de vrouw zich even verwijderde, de laarzen van den boer mede. Dit jonge mensch, 22 jaar oud en van fatsoenlijke afkomst, is nu te Haaarlem in hechtenis ge nomen. In het Panopticum te Amster dam is men druk in de weer met de samenstelling van een historische groep, voorstellende den moord van Willem den Zwijger door Balthazar Gerardts. Op 10 Juli e. k., den 300sten gedenkdag van dit feit, zal de tentoonstelling daarvan plechtig worden geopend. Ylissingen,6 Juni. Heden kwam alhier binnen het Noorsche 3mast- schip Craiqallion, dat de eerste lading petroleum rechtstreeks uit Amerika alhier aanvoert, om te worden opge slagen in de nieuw opgerichte petro- leumpakhuizen, welke alhier voor de pakhuismeesteren te Rotterdam in den afgeloopen winter zijn gebouwd. Ofschoon alle veldvruchten in de omstreken van Breda naar regen verlangen, houden zij zich bijzonder goed. Vooral staan de aardappelen en de rogge prachtig. Ook het gras is sinds de laatste regens hard ge groeid. De boomvruchten, voorna melijk de peren en de kersen, hebben wel veel van de nachtvorsten geleden, doch beloven toch meer dan eerst vermoed werd. De aardbeien zullen dit jaar klein van stuk zjjn, maar geurigreeds komen kleine hoe veelheden naar de stad, doch met veertien dagen zullen er weer groote hoeveelheden uaarRotterdam én vooral ook naar Antwerpen gezonden worden. De vraag naar dit artikel wordt ieder jaar grooter. In een zitting van den Breda- schen gemeenteraad werd een debat gevoerd over 't ophalen van faecaliën en dergelijke stoffen. Toen reeds eenige raadsleden huu gevoelen gezegd had den, verklaarde de voorzitter „Ik amuseer mij tot dusver opperbest; het gebeurt zelden, dat ik zoo weinig te zeggen heb." „Er zijn," vervolgde hij, „eenige histo rische feiten aangehaald; er werd zelfs ge sproken over Adam en Eva en, om nu ook even een blik in de historie te werpen, wil ik ter loops aanhalen het bekende versje „Adam en Eva zaten op een tonnetje, Adam had een hroekjen aan en Eva een japonnetje." „Hieruit blijkt," ging de EdelAchtbare voort, „dat men reeds sedert de geboorte der eerste menschen van tonnen gebruik maakte, terwijl de oude Israëlieten daaren tegen de voorkeur gaven aan putten, want zij behartigden bet systeem van de katten; zij gingen nml. met een schopje naar bui ten en graafden een putje. Of nu de Israë lieten, dan wel de katten de uitvinders daarvan zijn, laat ik in het midden." Bij een zitting van den krjjgs- raad te Grenoble heeft een soldaat, die wegens een dienstovertreding terecht stond, een korporaal, die als getuige tegen hem optrad, een hevigen slag in het aangezicht gegeven. Hij moet voor die uitbarsting van drift duur boeten. De krijgsraad veroordeelde hem onverwijld ter dood en weigerde een verzoek om gratie voor hem te teekenen. Een scheikundige moet nu een middel gevonden hebben om likeuren, cognac, jenever enz. tot vaste tabletten te maken, die veel op koekjes choco lade gelijken. Men heeft die maar in den mond te nemen om hetzelfde genot te hebben als van een borreltje en de tabletten hebben het voordeel van op wandelingen, marschen of ritten te paard, veel gemakkeljjker meegedragen te kunnen worden dan fleschjes of dergel jjken. Zoo zal men dan dronken kunnen worden zonder een druppel sterkeu drank geproefd te hebben en de benaming dronkaard zal een uitbreiding behoeven. -v— In het Zuid-Hongaarsche dorp Varanda is een moordenares gevat, wier misdaden nog veel erger zjjn dan die der Leidsche gifmengster, vrouw v. d. Linden, waaraan zjj herinnerea. De vrouw heeft, volgens hare eigene bekentenis, hare vier echtgenooten en een paar honderd vrouwen vermoord. Zij vergiftigde hare slacht offers met een brandewijndrank, welke een boerin voor haar bereidde. Die vrouw en verscheidene anderen zijn ook in hechtenis genomen. Een zonderling Potentaat Koning Tauhiao, die sedert eenige dagen te Londen vertoeft, is naar gemeld wordt, de zonderlingste majesteit, die ooit aan de oever van den Theems verscheen. Zijn gelaat is geheel getatouëerd eu draagt nog steeds denzelfden stempel van ontevredenheid, dien den reiziger Hochstet- ten, reeds 25 jaar geleden opviel, toen hij den toenmaligen Kroonprins Tauhiao naast zijn blinden vader Potatan te "Wherowhero zag staan. De vorst is thans 70 jaar oud. In zijne jonge jaren was Nienw-Zeeland het schouw- tooneel van bloedige oorlogen, waaraan hij echter slechts in zooverre deelnam, dat hij medehielp om de verslagen vijanden op te eten. Het was eerst in 1882 dat hij zich liet overreden om Auokland te bezoeken, waar hij met koninklijke eerbewijzen ontvangen werd, en dat hij „geciviliseerd" weder ver liet, daar hij er de kunst leerde om sterke dranken te gebruikensedert dien tijd was hij dan ook bijna altijd legèrement ému. Alvorens hij naar Europa vertrok, wist de heer George Erey van hem gedaan te krijgen, dat hij de gelofte aflegde om ge durende het tijdsverloop van een jaar geen brandewijn te drinken. In Auckland had de koning steeds een kroon van verguld ijzer- of koperdraad op het hoofd en hij ging, wanneer hij van een rijtuig gebruik maakte, naast den koetsier op den bok zitten, terwijl hij zijn gevolg in het rijtuig deed plaats nemen. De kleeding van den vorst bestaat tegen woordig uit een grijzen hoogen hoed eene zwarten jas, waarvan de kleur tamelijk verschoten is, eene gerniten pantalon en scheef geloopen laarzen. Geen mensch weet, wat de koning eigen lijk in Engeland komt uitroeren.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2