T VLIESEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL Mo. 1182 Zaterdag 14 Juni 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. .^1fc>On.23.e>13Cl.033Lt per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BireaaiSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. idvertewtlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten niterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureau* bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 38 m. Onderg. 8 u. 22 in. Zondag 15 Maandag 16 Laatste Kwartier. Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Zaterdag 21 Langste dag. Begin van den Zomer. N1 EU WSTIJ DINGEN HELDER, 13 Juni 1884. Door de keizerin van Oostenrijk is aau kapitein P. van Yliet, van het stoomschip nSimson," een kostbaar souvenir geschonken. Uitgenoodigd in het Doelen-Höfcel te Amsterdam te komen werd hem een prachtige doekspeld, voorstellende een arend, uit massief goud, met edelgesteenten, in den snavel en robijnen oogen, ter hand gesteld als blijk van waardeering zijner zorg, tijdens een tocht met H. K. M. op de Noordzee. Dezer dagen zijn in de Rijks academie van beeldende kunsten, te Amsterdam, de examens begonnen der jongelieden die, zoo zij dit on derzoek met goeden uitslag doorstaan, zullen dingen naar de gouden me daille en bet daaraan te verbinden voorrecht eener vierjarige kunstreis (grand prix de Rome). Het zijn deheeren D. L Kooreman, van Leiden J. Dunselman, van Helder, en J. Yan Looy, van Amsterdam de eerste en derde,kweekelingen der Rijksacademie, de tweede van de Academie van Antwerpen. Sedert eenige dagen wordt de schipper, van Alkmaar op Hoorn va rend, V. T. vermist. Tot heden is nog niets van hem bekend. Hij laat vrouw en kinderen achter. Tusschen twee vrouwen, een jonge en een bejaarde, ontstond Zater dagavond in de Tuinstraat te Amster dam twist, waarbij links en rechts de slagen vielen. Een der omstanders nam het initiatief om aan den strijd een einde te makenhij bezigde daar toe een blikken koffiekan, waarmede hij de oude vrouw zoo krachtig op het hoofd sloeg, dat alleen het oor der kan in zijne hand achterbleef. Ofschoon deintusschen toegeschoten politie de geslagene raadde zich naar het gasthuis te begeven om de beko men bloedende wonde te doen ver zorgen, weigerde het krasse oudje zeer stellig. Zij bleek kloek genoeg zelf de blessuur te verbinden. Ter gelegenheid van de ten vorigen jare te Amsterdam gehouden internationale, koloniale en uitvoer handel-tentoonstelling,heeft de koning der Belgen, bij besluit van 31 Mei jl-, aan vijf zijner onderdanen het officierskruis en aan 43 zjjner on derdanen het ridderkruis der Leopolds orde geschonken. Onder de eerst- bedoelden bevindt zich de heer De Naeyer, industriëel te Willebroeck de heer Joseph Tasson, iudustriëel te Brussel, en mevrouw de wed. Was- her, kantver vaardigster aldaar, zijn in de tweede kategorie opgenomen. Zooals vroeger werd medege deeld, zal de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ter gelegenheid van haar eeuwfeestviering in Augustus e. k., als feestgave aan het Neder- landsche volk te Utrecht een kweek school voor bewaarschoolhouderessen met daaraau verbonden oefeuschool stichten. Terwijl de vorige algemeene vergadering der maatschappij besloot in de kosten van op- eu inrichting te doen voorzien, 't zij door giften 't zij door deelneming in een rente- looze leening, met aandeelen van f1000, splitsbaar in onderdeelen vau f 100, en met een aflossing van f 1000 's jaars, is te dien einde ruim f50,000 bijeengebracht, waarvan omstreeks f 6600 aan giften. Dit bedrag is op verre na niet toereikend, aange zien voor een voldoende inrichting ougeveer een tonne gouds wordt ver- eisebt. Daar echter een zeer groot aautal departementen nog geen be richt heeft gezonden van den uitslag der iu hun kring in het werk ge stelde pogingen, mag worden ver wacht, gelijk om het belang der zaak door ons van harte wordt gewenscht, dat het beoogde doel ten volle zal worden bereikt. Op 18 dezer zal voor het ge rechtshof te Amsterdam terechtstaan G. H. De J., oud 20 jaren, wonende te Amsterdam, ter zake van kinder moord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Het Engelscbe barkschip Rosa Bonheur'', 1380 tous register, diep gaande 62 decimeter, beladen met eene volle lading stukgoederen voor Java, verliet Dinsdagnamiddag Rotterdam, om langs Maassluis zee te kiezen. Dit is tot heden de grootste diepgang waarmede een schip den Nieuwen Waterweg uitgaat. Te Reenen is Dinsdagavond omstreeks 6 uur door zekeren V. een poging tot moord op zijne vrouw gepleegd. Hij beeft haar vreeselijk verwond en verscheidene steken in armen en buik toegebracht. De vrouw verkeert in hoogst bedeokelijken toe stand. De man heeft zich als de dader bij de politie aangemeld. V. en zijn vrouw waren woonachtig te Eist. Omtrent deze misilaad deelt het U. D. het volgende mede: Zekere v. Y., daglooner van beroep, pas ongeveer een half jaar getrouwd met D. v. d. B., behandelde zijne vrouw steeds met onverschilligheid en ruwheid. Hedenochtend in de vroegte had hij haar reeds mishandeld en dezen middag met een mes in de hand haar op de vlucht gedreven. Later, in het bgzijn der beide vaders verzoend, was de vrouw met hare zuster en een buurvrouw ter ver richting van eenig werk op een af stand der woniug, toen E. v. Y. on verhoeds op haar toesnelde en haar met een mes een aantal vreeselijke wouden toebracht, waarop hij zich snel verwijderde. Tot zijn vader, die hem ontmoette, zeide hij»Ik heb mijn wijf doodgestoken". Deze woorden beeft bij op den weg naar Reenen ook aan anderen herhaald, Te Reenen beeft hij zich vrijwillig in arrest begeven. Dr. Boodt, die de ongelukkige jonge vrouw onderzocht, constateerde dat een wond in de linkerzijde doodelgk is; de ingewan den zijn beschadigd, zoodat die uit puilden, Verder heeft zij geduchte wonden in den linkerarm en schouder. Een der oudste ingezetenen van St. Annaland is de 94jarige Adriaan Rijnberg. Voor drie jaar verloor hij zijn toen 92jarige vrouw, met wie hij 68 jaar is getrouwd geweest. Van zijn negen kinderen zijn nog acht in levenallen zijn reeds grootvader of grootmoeder en zoo hij zich omringd kon zien door zijn kinderen, behuwd-, klein- en ach terkleinkinderen, waarvan er ook eenige in Amerika zijn, zou dit getal misschien wel 150 zijn.: Zijn oudste zoon, Frans Rijnberg en diens vrouw, Jakoba Slager, beiden meer dan 70 jaar oud, vierden Vrijdag 6 Juni hun gouden bruiloft. De driekleur, van enkele huizen, schepen en de molens uitgestoken, getuigde van de belang stelling in dit feest. Dit toonde ook het fanfaren-gezelschap, want ouder directie van den heer L. J. Soeters bracht het hun eou serenade, ter wijl zij door 22hunner kinderen, be huwd- en kleinkinderen omringd waren. Sedert lang zoo schrijft men ons uit Schoonhoven was hier en in den omtrek de geest van 't volk slecht gestemd tegen zekeren her bergier, in wiens stal in Februari jl. een jonkman uit Lopik bewusteloos werd gevonden, zoo zeh's, dat bij kort daarna overleed. De Justitie heeft de zaak onderzocht, maar 't onderzoek leidde, zooals men zegt, nog niet tot een volgens de publieke opinie vol doend resultaat. Inmiddels openbaarde zich de on tevredenheid van het volk van tijd tot tijd tegen bedoelden herbergier, zoodat onlangs o. a. reeds enkele glasruiten werden stuk gegooid. Zondagavond nam de beweging zulke groote afmetingen aan, dat niet alleen bij den herbergier verscheidene rui ten werden verbrijzeld, maar ook bij een naburigen bakker, die zich, naar het schijnt, niet onpartijdig genoeg had betoond. Diens woning moest het vooral Maandag misgeldeD, toen men in den avond ongestoord de geheele voorpui met straatkeien, klinkers en een zwaren houten paal vernielde. De woning van den herbergier, die in den vroegen morgen met vrouw en kinderen was vertrokken, kreeg ook weer haar deel. Met deze feiten staat waarschijn lijk wel in verband het bericht, dat wij uit Gouda ontvingen, dat Dinsdag avond een detachement infanterie van daar naar Schoonhoven is vertrokken, om een einde te maken aan onge regeldheden, die daar plaats hadden. Iloe de armen te Utrecht soms een buitenkansje hebben. Een welgesteld burger te Utrecht, die zeer bevriend was met een der studenten, die veel bij hem aan huis kwam, bevond telkens en telkens weder dat zijn buiten-jaloezieën waren stuk gesneden. Hg gaf de politie hiervan bericht en huurde tegenover ziju huis een kamer, waar een hulp agent van politie (zoogenaamd klep per) nachts waken zou. Den eersten den eesten nacht, toen het nog al stortregende, was weer een heer bezig aan het stuksnijden der stores. De klepper" doet de schoenen uit, sluipt nader, pakt den jaloezieën-snijder bij den kraag eu brengt hem naar het bureau vau politie. De dader was de student, de huisvriend Eerst wilde de politie den kinderachtigen stores-vernieler vervolgen wegens ver breking van afsluitingtoen stelde ze voor dat hij f 150 schadeloosstel ling zou betalen. Doch de benadeelde was edelmoedig, wilde geen cent van hem ontvangen en evenmin vervolgen en nam slechts f75 aan, waarvan f50 voor de algemeene armen en f25 in de kas der politie. Zoo het in het geheim vernielen van eens vriends stores geestig werk is, dan heeft de student voor f75 een di ploma voor geestigheid verkregen. Dat een moeder te gelijk met een harer kinderen huwt, is zeker geen alledaagsch geval, maar dat dit met dezelfde moeder tweemaal gebeurt, is zeker een groote zeldzaamheid. En toch heeft zich zulk een geval in Friesland (gem. O.) voorgedaan. In 1876 trouwde zekere vrouw aldaar tegelijk met eene harer dochters, ter wijl zij zich nu opnieuw in den echt liet verbinden op denzelfden dag, dat een harer zoons in het huwelijks bootje trad. Toen men haar over deze zeldzaamheid sprak, gaf zij ten antwoord iu het Friesch»Indoebele bril lof t, mar ien drokte." (Eene dub bele bruiloft, maar één drukte.) (U. D.) Een duiker, die aan de kust tegenover Gibraltar nasporingen deed naar een onlangs gezonken vaartuig, heeft daar 80 a 100 kanoonen, 24- en 32-ponders, alsmede twee ankers gevondeu. Men vermoedt dat zij afkomstig zijn van een in den slag van Trafalgar gezonken oorlogsschip. Er was geen gelegenheid om de vuur monden boven te brengen en men heeft dus niet kunnen onderzoeken van welke nationaliteit het schip geweest moet zijn. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen te Parijs heeft men in een der stembussen een bankbiljet vau 100 francs gevonden, dat een verstrooid kiezer in plaats van ziju biljet daarin gestoken had. Het werd, na eenig onderzoek, aan zijn eigenaar terug gegeven. Te Ween en heeft een gepensi oneerd majoor, Robert Seidel, zich zelf op verschrikkelijke wijze van het leven beroofd. Hij verliet des nachts zijne woning met een flesch petroleum, waarmede hg naar het Stadtpark ging. Daar goot hg den inhoud vau de flesch op ziju e kleederen en stak ze vervolgens in brand. De majoor was zeventig jaar oud en aan vlagen van waanzin lijdende. Londen, 10 Juni. In een brief, door Lord Granville dato 31 Mei aan den Nederlandschen gezant graaf van Bylandt geschreven, drukt de Lord zijn spijt uit, dat Ne derland de vriendschappelijke tusschen- komst van 'Engeland iu Atjeh wei gert en zegt, dat de Engelscbe regeering vau de redenen, door de Nederlandsche regeeringvoor hare weigering gegeven, de waarde niet kan inzien. Het aanbod wordt, naar Lord Granville verzekert, nog volgehouden. De gevangenneming van de beman ning der Nisero heeft niet alleen in Engeland een zeer pijnlijken indruk gemaakt, maar veroorzaakt een steeds toenemende agitatie, die de Engelsehe regeering in een zeer ernstig licht ziet, als kunnende strekken om de vriendschappelijke verstandhouding tusschen de twee landen aantetasten. De souvereiniteit, waarop Nederland aanspraak maakt, legt verplichtingen zoowel als rechten op, en een van die verplichtingen is, dat de regeering niet een voortdurend gevangenhouden moest toelaten. Lord Granville meent dat Engelands tusschenkomst de verlangde gevolgen zou hebben, en biedt aan, een zen ding naar Kenala, de officiëele resi dentie van den Sultan van Atjeh, af te vaardigen, om de onderhandelingen te openen, indien Nederland de vrijheid van handel wil herstellen. Lord Gran ville dringt er ernstig op aan, dat Nederland dit voorstel zal aannemen. In Spanje is op de Asturische spoorlijn een tunnel van 200 meter lengte ingestort. Twaalf werklieden zijn gedood. Een nieuwe moordaanslag op het publiek is in Engeland gepleegd. Op den spoorweg van Londen naar Dover is Zaterdag een ijzeren rail met, houten blokken en zware touwen vastgesjord dwars over den weg, vlak bij de rivier de Medway, en juist even voorbij een bocht in den weg. De machinist vau den sneltrein zag het beletsel, doch er was geen tijd meer om te stoppen. Daarom maakt bij full speed en de trein snorde met een zwaren schok over het beletsel, dat gesplinterd en weggeslingerd werd. Gelukkig bleef de trein op de rails. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de geheele trein in de Medway gestort zijn. De stationschef van Chattam ging dadelijk naar de plaats den moordaanslag en vond een ijzeren spoorwegstaaf van vier voet, die met touwen was verbonden aan de rails. Er schijnt grond te zgn voor het vermoeden, dat de spoorweg beambten gissen wie de moordenaars zijn die den aanslag deden, en dat weldra een zeer vreemde geschiedenis openbaar zal worden gemaakt. Bij de jongste trekking van de Pargsche loten trok een schoonmaak ster den prijs van 100,000 fr. De telegraaf bracht Woensdag da tijding, dat de anarchist Steil- m a c h e r door het Hof te Weenen schuldig is verklaard op alle punten der tegen hem gerichte aanklacht en ter dood veroordeeld. Stellmacher heeft den 25sten Jan. den politie-agent Blöch op straat doodgeschoten. Een vgftal kogels waren hem in het lijf gedrongen. De moord geschiedde 's morgens tus schen 7 en 8 uur. De moordenaar, die zich eerst nog de moeite gaf het lijk nader te beschouwen en de revolver met het horloge van den verslagene mede nam, loste op zijn vlucht nog een schot op een arbeider, zekere Meloun, die hem wilde tegen houden en wondde hem aan den voet. Toen men hem vatte, wierp hg een blikken doos weg, die met dynamiet gevuld was. Zij ontplofte gelukkig Jniet. Bg de instructie dezer zaak bleek, dat Stellmacher ook betrokken was bij den moordaanslag op de familie Eisert, eenigen tijd geleden gepleegd. Bij de behandeling der zaak heeft Stellmacher herhaaldelijk getracht

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1