T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL i\o. 1185. Woensdag 25 Juni 1884. twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareiiu: SPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. AdvertentlGn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters morden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De dood van den Kroonprins. De Staatscourant van 22/23 Juni zegt in haar officieel gedeelte: 's Gravenhage, 21 Jnni 1884. »Het heeft den Almachtige behaagd Zijne Koninklijke Hoogheid prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, tot zich te nemen. Zijne Koninklijke Hoogheid ontsliep heden, des namiddags te 2 uren. »Het Koninklijke Huis en het ge- heele Vaderland ziju door dit treffende verlies in diepen rouw gedompeld." Nog geen 33 jaar mocht 's Konings derde zoon oud worden. Evenals zgne beide broeders, prins Maurits die op 4 Juni 1850 op slechts 6-ja- rigen ouderdom stierf, en 's Konings oudste zoon die op 11 Juni 1879, bijna 40 jaar oud, heenging, is ook hij in de zomermaand overleden, de laatste mannelijke afstammeling, die met onzen Koning den naam van Öranj e-Nassau voert. Uit Den Haag wordt nog van 21 Juni geschreven: De stad is sedert hedennamiddag 4 uur, op welk oogenblik de onver wachte dood van Z. K. H. den prins van Oranje onder de bevolking diepe ontsteltenis teweegbracht, in rouw gedompeld. Omstreeks 5 uur werd de rouw aan het paleis van deti Vor- stelijken doode zichtbaar, op welk oogenblik alle blinden van het gebouw werden gesloten. Voor zoover bekend is, heeft de Kroonprins geen testament nagelaten zoodat, bij gebreke van eenige aan wijzingen, door Z. M. den Koning als eenige erfgenaam in het voorloopig bewind over den boedel behoort te worden voorzien. Op last van den Burgemeester zijn de publieke vermakelijkheden en mu ziekuitvoeringen tot nader order ge schorst. NIEUWSTIJ DINGEN HELDER, 24 Jnni 1884. Zondagavond waren in de zaal van „Mussis 8acrum" bijeen de personen, die daartoe door de Regelings-Commissie der Tentoonstelling waren uitgenoodigd. Buiten hen, die belang hadden bij de zaak, waren er niet veel bezoekers. De president, de heer T. Mooy, riep den bezoekers het welkom tce, berinerde aan de afgeloopen Tentoonstelling en deelde mede dat de onverwachte tijding van den dood des prinsen van Oranje de oorzaak vras, dat het feest niet door muziek kon worden opgeluisterd. Vervolgens werden de bekroningen van afdeeling A, schepen, schuiten, enz., onder een gepaste toespraak uitgereikt. Op verzoek belastte de hr. mr. K. J. C. Stakman Bosse, burgemeester, zich met de uitreiking van de bekroningen, afd. B, vrouwelijke handwerken. Spreker er kende de voortreffelijkheid van 't onderwijs hier ter plaatse, in dat vak. De heer Bron stelde aan de bekroonden van afd. C, teekeningen, de hun toege kende belooningen ter hand, gaf als ver tegenwoordiger der Maatschappij tot N. v, 't Alg., afd. Helder, lof aan 't voortreffelijk teekenonderwijs op de school, door die af deeling gesticht, en wees er op van hoeveel belang het voor de nijverheid is, dat het schoonheidsgevoel en het begrip van orde en regelmaat in den jeugdigen handwerksman worde ontwikkeld. De bekroningen van afd. D. schilderwerk werden door den heer, mr. Dl P. H. Aber- son, die van afd. E. metaalwerken, door den beer J. G. R. Vos, en die van Afd. F., voorwerpen van verschillenden aard door den heer J. Brouwer, onder 't houden van gepaste toespraken, uitgereikt. Ten slotte sprak de president een woord tot hen, die de Tentoonstelling door hunne inzendingen hadden opgeluisterd en reikte hun de toegekende bekroningen uit. 8preker dankte aan 't slot nogmaals allen, die tot 't welslagen der onderneming hadden bij gedragen en uitte den wensch, dat men, wanneer een dergelijke tentoonstelling hier weder werd georganiseerd, ten volle zou kunnen zeggen, dankbaar en voldaan te zijn. Daarna werd de bijeenkomst ge- aioten. Zaterdagavond waren de leden en genoodigden van de onderofficiers- vereeniging voor zee- en landmacht, Vaderland en Oranje" tot een bui tengewone vergadering in Tivoli bijeen. Aan de opvoering der beide blijspelen De Tulpenhandel" en De Loteling", was heel wat zorg besteed, 't Waar lijk goede en vlugge spel der leden en dames lokte meermalen een hartelijk gelach uit en verkreeg een welver diend applaus. Na afloop bleef men nog lang gezellig bijeen. Zondag jl. zijn te Nieuwediep op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld: Zr. Ms. ramschip Buffel" en rammonitor le kl. Draak". De machinisten 2e kl. A. Of- fringa en 3e kl. P. van der Harst, H. T. Hamelberg, M. Griek, D. Oranje, L. T. van Beek en M. Haak, allen dienende aan boord van Z. M. Schroef- stoomschip »Atjeh," worden metnlto. dezer op non-activiteit gesteld, terwijl met 1 Juli a. s. aan boord van dien bodem worden geplaatst, de machi nisten 2e kl. P. J. van der Rijst, J. Visser, A. Sizoo en de machinist 3e kl. F. van der Ben. Blijkens een bij het Departe ment van marine outvangen schrijven is Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp" onder bevel van den kapitein ter zee P. ten Bosch, adjudant van Zijne Koninkljjke Hoogheid den Prins van Oranje, den 17den Mei jl. van Suri name vertrokken, den 24sten daaraan volgende te Cura^ao aangekomen. Het voornemen bestond den 7den of 8sten Juni van daar de terugreis naar Nederland aan te nemen en op dien terugkeer te San Domingo en te Haïti de vlag te vertoonen. Aan boord was alles wel. weder aan boord van het opleidings schip te komen. In de maanden October en November werden res pectievelijk de beide afdeelingen met groot verlof naar huis gezouden. Dit jaar zal daarentegen de grootste helft der zee-militie, na gedurende drie maanden aan boord van het op leidingsschip geoefend te zjju, gedu rende drie maanden op de actieve schepen dienen. De overigen, min gevorderden, zullen een soort reserve vormen, en steeds aan boord van het opleidingsschip blij ven,tot zjj met groot verlof naar huis gezonden worden. De uitbreiding van den dienst der pakketpost tot het verkeer met Ned.-Indiö maakt sinds eenigen tijd het onderwerp van onderhandelingen tusschen de Departementen van Wa terstaat en Koloniën uit. (U. D.) De postadministratie heeft zich verplicht gezien, ten einde het aantal misbruiken en onregelmatigheden met betrekking tot couranten en gedrukte stukken tegen te gaan, haar ambtena ren aan te schrijven, voortaan al der- gelgke stukken dagelgks met de meeste nauwkeurigheid teonderzoeken. (D.) De Fransche Senaat zoo seint Reuter heeft het crediet van 80,000 francs voor Fransche inzen dingen op de Internationale Land bouwtentoonstelling te Amsterdam, aangenomen. Hoe moeilijk het tegenwoordig is voor miliciens vrijstelling te krggen van het bijwonen der najaaraoefenin- gen, moge, zoo schrgft men nit Arum blijken uit de omstandig heid, dat een jongeling, die op dit oogenblik nog in Amerika is, met het voornemen om daar zijn fortuin te maken, een afwijzende beschik king heeft ontvangen op zijn verzoek om vrijstelling. Trouwens de minister had met minder dan 400 dergelijke verzoeken onvangen. De A. C. beweert dat de f 30,000, die onlangs ten kantore van do As- sociatie-Cassa te Arasterdam op ge heimzinnige wijze verdwenen, terecht zijn- Vrijdagmiddag half zes is de Transvaalsche Deputatie per stoom boot »Spartan" van Southampton naar de Transvaal vertrokken. De opleiding en de oefeningen der zee-miliciens zullen dit jaar ge schieden op een wijze, afwijkende van die, welke in vroegere jaren ge volgd werd. Nadat de zee-militie gedurende drie maanden opgeleid was aan boord van Z. M. fregat »Evertsen" te Wil lemsoord, werd zij vroeger in twee afdeelingen gesplitst. Het eerste ge deelte, omvattende de verst gevorder den, werd gedurende zes weken ge plaatst aan boord van verschillende schepen,dienende tot verdediging onzer zeegaten, rivieren en stroomen, ter wijl de oefeningen van het tweede gedeelte voort werden gezet aan boord van de »Evertseri". Na afloop dezer zes weken kwam het eerste gedeelte terug aan boord van laatstgenoemd schip, terwijl alsdan het tweede gedeelte op zijn beurt op de actieve schepen geplaatst werd, om na een even lang tijdsverloop Donderdagnamiddag ontstond te Amsterdam brand in de Goudsbloem straat. De bewoonster vau het be nedenhuis was bezig vet te koken, de vlam sloeg in de pan, de vrouw liet de pan vallen, zoodat de vlam zich weldra door het vertrek ver spreidde. In een oogwenk stond alles in lichte laaie, zoodat de be woners ternauwernood tjjd hadden zich te redden. Het perceel is geheel uitgebrand er werd een koekbakkerswinkel ge houden. De stoomboot America, van de National Line, welke dezer dagen te Queenstown, aankwam, heeft de reis van Amerika naar Engeland, van Sandy Hook naar het oude hoofd van Hinsale, in den korten tijd van 6 dagen 11 uren en 45 minuten volbracht. Te Palermo werd in den schouw burg dezer dagen een tusschenspel vertoond, waarop niemand gerekend had, allerminst de hoofdpersoon, Een jougmeusch had de onbeschaamdheid aan de eerste danseres een bouquet toe te werpen, maar toen zij het wilde opvatten, het terug te trekken met het koord, dat hij er aan had vast gemaakt Signora Sparnistanie ont dekte terstond den dader. Met een paar sprongen was zjj van het tooneel, greep den jongen man aan en gaf hem een goed pak slaag, waarop zij met den ruiker op de planken terug keerde en dien vertrapte. Het publiek juichte op de uitbun digste wjjze hare daad toe, en sinds dien dag is zij meer dan ooit de lie veling der Palermitaansche schouw- Te Boston is een maatschappij op aandeelen opgericht onder den naam electrische gloei-meisjes-verlichting- De maatschappij stelt zich ten doel om in huishoudingen dienstmeisjes te verschaffen, die tevens portalen, trappen en gangen verlichten. Tot dusver moest ieder bij partgen het geheele huis verlichten en bovendien een bediende nemen, om aan al de gasten den weg te wijzen. Te Bos ton is dit nu niet meer noodig. De ontvangstkamers en de eetzaal zijn helder verlicht, maar overigens is het geheele huis donker. Dicht bij de deur zit een aardig dienstmeisje, dat echter nog niet gloeit, maar nauwe lijks klinkt de huisbel, of zij brengt de onder hare kleeren verborgen bat- terg in werking eu een licht van 100 tot 500 kaarsen verspreidt zich door de breede gangen. Vlug stapt het meisje voor den gast uit, doet hem de deur der garderobe open, geleidt hem naar de receptiekamer en keert, evenals een Johanneskever, op half licht naar haar post terug, waar zij zich weer in duister huldt, totdat weer een nieuwe gast zich aanmeldt. Aan een particulier schrijven uit Pre toria vaa twee vroegere bewoners van Zuid-Beveland wordt door de Middelb. Ct. het volgende ontleend „Het is hier een prachtige landstreek, die wij dan ook goed opnemen kunnen, daar wij er een mooi paard op nahouden, waarmee wij des Zaterdags en Zondags nit rijden gaan. Het paard kostte ons f 400, maar dat wordt hier niet meegerekend. Wij hebben een geraet grond of weide bij ons huis en verwonen f40 in de maand. Dat is goedkoop, wijl het huis midden in de stad gelegen is. „De winter is nog aan den gangmaar hij gelijkt meer op onze Meimaand dan op onzen winter. Wij hebben hier reeds vruchten in overvloed. Sinaasappelen zijn bier volop, die net zoo dunr zijn als bij u. „Het eten en drinken is hier goed. Voor Schiedamschen jenever betaalt men f 3.50 hier stookt men ook, zooals men weet, zulk een drank, die goed maar niet te ver gelijken is bij den echte. Goed bier kost f 1.60 de flesch. Men kan hier trouwens alles bekomen. Zaken, die op Beveland nog pas in de mode zijn, vindt men hier op denzelfden tijd en niet te hoog in prijs. Wat ons vak (timiqeren) aangaat, valt er slechts te roemen. Wij hebben nu nog maar een halfjaar gewerkt en reeds f1600 overgelegd. Op Kloetinga zonden we dat in geen tien jaren hebben kannen doen. Wij werken bovendien op ons gemak, van 'b morgens 6 tot 's namiddags 5 uren. Zaterdagsmiddags is het werk afgeloopen. We zijn nu voor eigen rekening begonnen (wegens een verschil met den baas) en het gaat ons nu veel beter dan toen we knecht waren. Wij verdienen goed geld, gere geld f 90 in de week met ons beiden. Men moet echter van een dorp komen om het hier gewoon te raken. Wie uit groote steden komen en hier den „mijnheer" willen spelen, hebben het zwaar te verantwoorden. „Wij hebben hier ook kennis gemaakt met drie Hollandsche jongens, die een uur van de stad „boeren" en wij rijden daar gewoonlijk des Zaterdags heen. „Het „boeren" levert hier ook goed wat op. Die jongens zullen ook spoedig heel wat geld bijeen hebbenwant wie zelf maar een beetje goeden wil heeft, kan hier in korten tijd goed geld verdienen. Het herbergiersvak is hier, zoowel als elders, tamelijk loonend. Er woont hier een Duitscher, die in den tijd van 6 jaren f 40.000 heeft overgelegd. Wien het in Nederland goed gaat in dat vak, behoeft hier echter niet te komen. „Wat ons zei ven betreft, wij hebben het hier zoo goed, dat wij gelooven nooit naar Nederland te zullen verlangen, of het zou moeten zijn om een pleizierreisje daarheen te maken. Mochten er soms lieden zijn, die trek hebben hierheen te komen, dan wijzen wij er op, dat Boeren, bijvoorbeeld, met een kapitaal van f 2000.hier rijk kunnen worden. Het beste is maar onge trouwd te komen, wijl de reis nogal lastig is. Er zijn bovendien ten onzent knappe, blanke meisjes genoeg. Wie lust heeft om te trouwen, kan dat hier even goed als in Nederland. ^Onze bouwstoffen zijn duureen plank van 20 voet lengte en 1 voet breedte kost f7.50 en kan men in alle winkels koopen. Ook behoeft men niet, zooals in Nederland voor elk bedrijf patent te hebben. „Smeden en wagenmakers verdienen hier meer dan timmerlieden. Een paard beslaan kost f 7.20. Mij dunkt dat is betaald. Zooals wij leven is het hier niet duur. In een kosthuis betaalt men f 84 in de maand voor één persoon. „De marktprijs van de haver is f 30 de 100 bushels, die maar een derde gedeelte van onze bushels groot zijn; dorschen doen ze hier niet. Men brengt den haver zooals ze gemaaid is ter markt. Wij weten niet of wij, als zich de gelegenheid voordoet een boerderij zullen koopen en tevens het timmervak aanhoudenwant men behoeft er zelf zooveel niet aan te doendat laat men meestal aan de Kaffers over. Alles is hier spoedig rijp. Haver of gerst is in 6 of 7 dagen boven den grond. Aardap pelen kan men in zeven weken planten en opeten. „De boeren zelf doen niet veel; ze zijn te lui, vandaar dat alles zoo duur is. Als zij zeiven den kost maar krijgen, is 't hun genoeg. „De dorpsmenschen moeten maar zien dat ze dien hekomenzeggen ze. „Wasschen, eten-koken, alles wordt hier door Kaffers gedaan, zoodat de vrouwen of meisjes ook een goed leven hebben." Bij 's Prinsen dood. Tusschen hope en vrees geslingerd, Dagen, weken achtereen, Wendde Neerland al zijn aandacht Naar de residentie heen. En, Godlof! daar kwam de tijding: „Geen gevaar meer." Vrees en smart Weken bij die blijde boodschap Uit het angstig kloppend hart. Maar nu trilt een droeve trenrmaar Plotseling door heel het land Onze kroonprins is gestorven, Klinkt het somber langs ons strand. Veler hope werd verijdeld De ed'le lijder is niet meer, Zacht en kalm is hij ontslapen, En die treurmaar treft ons zeer. Heel de Nederlandsche natie Wordt getroffen door zijn dood, Neerland toch bemint zijn vorsten, Acht bet onde stamhuis hoog. Stemt de dood van onzen kroonprins Veler harte droef en bang, Bij zijn doodbed bidt de natie: „God, spaar onzen koning lang!'

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1