'T VLIEGEND BLAADJE. SLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL l\o. H87. Woensdag 2 Juli 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT ea ZDIDSTRAAT. Advertontlön yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Juli 1884. Donderdag werd bij de Directie der Marine te Amsterdam een aan besteding van verschillende artikelen gebonden. De heer T. C. Govers, alhier, was minste inschrijver voor Kramerpeu ad f 2632 48, Kommalie- goederen ad f 574 90, Machinekamer behoeften ad f2561.68. Blijkens een bij het Departement van buitenlandsche zaken ontvangen telegram van den consul der Neder landen te San Domingo, is Zr. Ms. sckroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, adjudant van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje, den 15deu dezer van daar vertrokken. Aan boord was alles wel. Bij Zr. Ms. besluit van 27 dezer zijn, met ingang van 1 Juli 1884, bevorderd tot kapt. ter zee, de kapt - luits. ter zee S. Kraaijenhoff Van de Leur, H. J. Van Broekhuyzen, W. Van Oorschot, A. baron Collot d' Escury, J. H. Comrags; tot kapt.-lnit. ter zee de luits. ter zee der 1ste kl. P. J. Zaal, M. A. Medenbach, A. de Bruyne, H. A. de Smit Van den Broecke, M. J. C. Lucardie, L. M. L. De Haan, L. A. Dittlof Tjassens; tot luit. ter zee le kl. de luits. ter zee 2e kl. J. M. Steers, H. Velthuy- zen, J. C. Jeekel, A. W. F. C. Van Woerden, J. G. Suethlage, G. M. Titsingh, J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh; is 2°. de ad 1°. bevorderde kapitein ter zee W. Van Oorschot, ter zake van langdurigeu dienst, met 1 Juli 1884 op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1800 en een verhooging daarvan met f 1050 '8 jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Naar men verneemt, zal de in specteur van Administratie bg de zee macht, J. A. Waldeck, worden gepen sioneerd, terwijl de officier van administratie der le kl. G. H. C. van Nuijs, die tot dien rang zal worden bevorderd, den inspecteur van admi nistratie J. C. E. K. van Wely in Oost-Indie zal vervangen. Aan het verslag over den toe stand der kweekschool voor zeevaart te Leiden, gedurende het jaar 1883, is het volgende ontleend: Op 1 Januari 1883 waren er 179 jongens gedetacheerd; in den loop van het jaar kwamen er nog 450 bij, zoodat in het geheel 629 jongelingen in 1883 hunne eerste opleiding aan de kweekschool ontvangen hebben. Van deze 629 jongelieden werden er 378 naar de opleidingsschepen over geplaatst en 14 uit deu zeedienst ontslagen wegens lichaamsgebreken of gebrek aau aanleg. Eén jongen overleed in het militaire hospitaal, zoodat er den lsten Januari 1884 nog 236 leerlingen overbleven. Met zekerheid kunnen wij mel den, dat omtrent den begrafenisdag van den Prins van Oranje nog niets is beslist. Te Creuth aangekomen, zal Z. M. de Koning, na overleg met de ge- neesheeren, eerst bepalen van neer hij naar Nederland terugkeert, en daar van zal de ter-aardebestelliug afhan kelijk zijn. Men acht het waarschijnlijk dat de begrafenis niet voor half Juli zal plaats hebben. (Vad.) Het is een feit, (zegt het Vader land) dat ons leger den rouw over Z. K. H. den Prins van Oranje nog niet heeft aangenomen. Als reden noemt men, dat Z. M. de Koning nog niet bepaald heeft voor hoe lang men zal rouwen. Men begint dus met den rouw niet te dragen, omdat men nog niet weet, wanneer men dien zal afleggen. Dat die »vorm- quaestie" een vreemden indruk maakt is zeker. Alle buitenlandsche hoven rouwen al dagen laEg; ons leger niet. Ook beeft het de algemeene aan dacht getrokken, dat geene eerewacht bij het paleis van Z. K. H. was op gesteld, toen er gelegenheid bestond het lijk te bezichtigen. Naar het Utr. Dbl. verneemt, zijn de voorloopige overwegingen ten aanzien der voogdijwet reeds zoover gevorderd, dat het wetsontwerp bin nen betrekkelijk zeer korten tijd bij de Staten-Geueraal zal inkomen. H. M. de Koningin moet daarbij zgn aangewezen als voogdes, terwijl als de aanzienlijke Nederlanders," welke haar in den raad van voogdij zouden ter zijde staan, zullen worden voorgedragen jhr. mr. G. C. J. Van Reenen, vice-president van den Raad van State, mr. C. Th. graaf van Lynden van San den burg, oud minister, en A. baron Schimmelpenniuck van der Oye. Reeds vroeger is gemeld, dat te Wieringerwaard een kind zou zgn verdronken, waarbij moedwil van de zijde des vaders in het spel was. Thans deelt men mede. dat vader en dochtertje, in den Dacht van 24 op 25 dezer in een hondenwageu van Schagen terugkeerende, aan den Bar- singerweg te Wieringerwaard met het voertuig in de sloot geraakten. De vader wist zich te redden, ook de honden werden gered, maar het kind verdronk. Men denkt aan moedwil bij den vader, die reeds eenige dagen te voren verteld had, dat zgu dochter tje verdronken was, hetgeen toen bleek onwaar te zgn. Een dievenbende, bestaande uit 5 meisjes en jongens, omstreeks 16 jaar oud, werd Vrijdag te Arnhem gearresteerd. Kleederen, zink, looden pijpen, steigertouweu, geld, alles wat onder hun bereik kwam, werd mede genomen, en liefst uit die wouingeu waar de bewoners hun uit medelijden met hunne armoede eerst van een goed maal eten voorzagen. Een boer maakte iu zekere ge meente voor eenigen tijd jacht op zijne dochter en een jongen uit den omtrek, met wien zg er van door was gegaan, dewijl hg de vader baar niet had willen laten trouwen, omdat hij haar noodig had in de kaasmakerij. De man had het voort vluchtige paar weldra gevonden en viel den jongen aan, doch deze ver dedigde zich zoo goed, dat hij den vader van zijn liefste op den grond wierp en terdeeg afranselde. De boer verklaarde dat hg er genoeg van haddat hg gevoeld bad dat de jongen handen aan het lijf had om te werken en dat hg hem gaarne zijn scboonzoon zou noemen. De vrede werd gesloten en het drietal keerde naar de boerderij terug, waar verleden week de bruiloft is gevierd. Onder het eten heeft de boer aan de gasten de blauwe plek laten zien, welke hem de meer vertrouwelijke kennismaking met zgn schoonzoon herinnert. Het genootschap »Artis" te Am sterdam heeft dezer dagen een groot verlies geleden door den dood van een der beide zeeleeuwen. De andere schijnt zich de scheiding zóó aan te trekken, dat men ook voor het behoud van diens leven vreest. Een groote menigte verdrong zich Vrijdagavond op de O. Z. Ach terburgwal, te Amsterdam, vóór het huis vau een tapper, die ia de gijze ling genomen zou worden en bij de komst van den deurwaarder niet te vinden was. Steeds groeide de menigte aan en er was een sterke politiemacht noodig om de orde te bewaren. Op de naast- bijzijnde brug viel door het opstuwen der massa een lOjarig knaapje, tus schen de leuning door, iu het water en dreef al spoedig naar het midden der gracht. De politie-ageut Jansen sprong aanstonds geheel gekleed te water en bracht den drenkeling on gedeerd weder aan den kant. Dit alles ware niet gebeurd, indien de tapper begonnen was met datgeen waarmede hij nu eindigde, nl. het verschuldigde aan den deurwaarder te betalen Op de spoorlijn tusschen Oost- zaan en Purmerende is vermoedelijk door kwaadwilligen eeu hindernis op de rails gelegd voor een aankomenden zandtrein. De machinist en de con ducteur hebben slechts een schok ge voeld en daarna twee personen, uit het land komende, iets zien oprapen. De zaak is in streng onderzoek. Men zal zich herinneren, dat ten vorigen jare door A. Sgbrandi, destijds veldwachter te Scharnegoutom bij Sueek, thans chef-veldwachter te Hees ouder Nijmegen, te Scharne goutom drie mannen werden opge spoord en aangehouden, die aldaar en in andere gemeenten van Fries land vaRche bankbiljetten badden uitgegeven, en nog in bet bezit van een aantal zoodanige bankbiljetten werden gevonden. Daarvoor werd hg bij besluit van den Minister van Justitie, d. d. 23 October jl., iu het Algemeen Politieblad eervol vermeld, terwijl hem bij Koninklijk Besluit als belooning daarvoor een gratifi catie van f50 werd toegelegd. Thans heeft ook de Nederlaudsche Bank, wier bankpapier was nagemaakt, dien beambte een geldelijke beloouing van gelijk bedrag toegekend. De persoon, die eenigen tijd geleden getracht heeft zich te Utrecht van bet leven te berooven, door zich onder een trein te werpen, leeft nog ondanks zgne verschrikkelijke vermin king, en bevindt zich zelfs betrek kelijk wel, ofschoon zgne beide armen en één been geheel en het andere been gedeeltelijk zgu afgezet. Da gelijks wordt de ongelukkige in het gasthuis door zgne vrouw bezocht. Twee metselaars, aau het iu aanbouw zijnde station te Waspik werkzaam, wilden eens gaarne»Maan dag houden." Ze vonden den rijks daalder, dien ze samen bezaten, echter niet voldoende om den heelen dag nit te zgn, en kwamen nu overeen, dat de een in een herberg zonder vergunning" eenige klaartjes zou gaan drinken met een rijksdaalder in den zak, terwgl de ander voor rijks veldwachter zou spelen. Toen de een goed en wel aan den Schiedammer gezeten is, komt dan ook de ander binnen, maakt zich bekend als rijks veldwachter en vraagt aau de tapster met een doordringenden blik, of zg vergunning" heeft; de vrouw ant woordt huilend van neen de man der wet verbaliseert de tapster en haar klant; beiden smeeken om het dezen keer door de vingers te zien, dat zg het niet meer doen zouden, doch de veldwachter blijft onverbid delijk, tot de metselaar op het denk beeld komt om de macht van het zilver op het politiehart te beproeven, enna lang bieden en loven worden zg het eensde bekeurde met selaar en de tapster zouden ieder een Rijksdaalder geven, dan bleef de zaak rustenbeiden betaalden en de veld wachter vertrok. De tapster was nog big, dat ze erzoo goed afkwam, en schonk den klant voor zijn hulp ook bet gelag nog vrij, met een footje toe; en de Maandag - houders konden nu door hun welge slaagde oplichterg er een luien en lekkeren dag van nemen. Donderdag jl. behandelde het gerechts hof te Arnhem het geruchtmakend proces tegen Gradus Arends, wonende te Vorst bij Kleef, die beschuldigd wordt met zekeren Schepop die in Duitschland zal terecht staan Hermanus Wienen te heb beu ver moord, op Hermanus Ulkeman poging tot moord te hebben gepleegd en diefstal met inbraak in de boerenhoeve van de gebr. Groo- teboer onder Raalte, alles in den vroegen morgen van 11 Nov. 1888. De feiten, medegedeeld in de akte van be sehuldiging, waarvan een uittreksel voor komt in „De Amsterdammer" van 22 Juni 1L, worden door de getuigen geheel en al be vestigd. Alleen is Ulkeman niet volkomen zeker, dat hij in den persoon, die Wienen in zijn vlucht heeft achtervolgd met den revol ver in de uitgestrekte hand, Arends heeft herkend, daar hij door die schoten, „erg be- dusd" was. Hij meent het wel, maar wil er niet op staan. De verklaringen van dezen getuige (Ulke man) bewijzen overigens, dat hij niet spoedig van „bedusdheid" heeft te lijden; met groote kalmte legt hij getuigenis af van de bijzon- derheden, die hij heeft waargenomen, toen zijn leven aan een draad hing en toen hij, om het te redden, had besloten cich dood te hon den. Zelfs bij al de ijselijkheden, die de ad vocaat-generaal in zijn requisitoir opsomde en die onder het auditorium sohrik en ont steltenis teweegbrachten, luistert hij kalm en zonder dat men kan opmerken, dat de lof, die hem door den president en door het Open baar Ministerie wordt toegebracht, veel in druk op bem maakt. Alleen als de advocaat-generaal melding maakt van de proef der moordenaars, die hem een lucifer onder den neus hielden om te zien of hij wel dood was, is hij ontroerd Pneen, er speelt een glimlach van voldoening om zijne lippen, dat hij die kerels zoo mooi heeft beet gehad. Onaandoenlijk, maar vastbera den en zelfs scherpzinnig ziet deze hoeren jongen uit den Overijselschen achterhoek eruit en hij is ook blijkbaar een (linke borst, wiens buitengewoon harde schedelbeenderen, die hem het leven hebben gered en die de bewon dering der dokters opwekken, in eenig ver band schijnen te staan met zijne zeldzame geestkracht. De beschuldigde erkent in hoofdzaak, maar zoekt de hoofdschnld van zich af en op den afwezigen Schepop te schuiven, zooals deze het omgekeerd voor den Duitschen rechter op hem doet. De verleiding ging, volgens be schuldigde, van 8chepop uitdeze heeft ge heel alleen Wienen vermoord, terwijl hij Ulkeman voor zijne rekening heeft genomen en op dezen twee schoten heeft gelost. Het plan om te dooden ontkent hij echter. Men wilde den éénen persoon, dien men hij Groo- teboer meende te zullen vinden, alleen bin den en zóó onschadelijk maken. De revol vers waren alleen voor verdediging en on voorziene omstandigheden meegenomen. De advocaat-generaal jhr. mr. Sandberg begint zijne rede met de opmerking, dat wei nigen zich rechtsgeleerden, velen geneeskun digen allen in Nederland zich godgeleerden wanen. Onder de weinigen is eohter beschul digde. Hij maakte zich een stelsel van ver dediging. Eerst meent hij er te komen door alles te ontkennen, meenende, dat de getui gen van bet feit dood waren en wanende, dat geene aanwijzingen zouden kunnen volgen om zijne veroordeeling teweeg te brengen. La ter, toen hem blijkt, dat Ulkeman leeft, be kent hij, maar tracht hij de meeniog ingang te doen vinden, dat hij slechts een bijkomend persoon is en zijn mededader de eigenlijke schuldige. De beschuldigde weet klaarblijkelijk niet, dat hij even strafbaar is, als hij slechts heeft medegeholpen. En dit staat vast. In 1854 werd zelfs iemand ter dood veroordeeld, die slechts op wacht had gestaan bij het huis, waarin zijne kameraden een moord pleegden. Het Openbaar Ministerie is overigens van meening, dat Arends hoofdpersoon is. De advocaat-generaal, thans de geheele geschiedenis van het plan van Arends en Schepop en van het feit lelateerend, wijst op al de aanwijzingen, waaruit z.i, voorbedach ten rade blijkt, nml. het meenemen der re volvers, het ontbreken van touw tot binden, de groote kans, dat zij iemand zonden aan treffen, die Arends kende, den wenk, dien de daders elkaar slechts behoefden te geven om aan te vallen. De diefstal eu binnenbraak zijn door de verklaringen der getuigen, door het vinden der zilveren voorwerpen te Cre- feld, waar zij door Schepop en Arends waren verkocht en door hunne bekentenis, bewezen. Adv.-Generaal eischt daarom tegen be schuldigde wegens moord, poging tot moord en diefstal bij nacht met binnenbraak ver oordeeling tot levenslange tuchthuisstraf en in de kosten van het proces. De aan den beschuldigde toegevoegde ver dediger, mr. L. J. van Gelein Yitringa, heeft, ofschoon zijn gezondheidstoestand hem heden belet veel te spreken, de vereerende, maar onaangename taak, hem door het Hof opge drongen, aanvaard, om het onaangename niet aan een zijner collega's over te dragen, maar rekent er op, dat het Hof zijne indispositie reeds ais verzachtende omstandigheid voor den beschuldigde zal willen aannemen. Hij stelt nn voornamelijk twee vragen: le. Is er voorbedachte raadP 2e. Welk is het aan deel van den beschuldigde in de daad P Hij beantwoordt de eerste vraag ontken nend en zegt, dat er hier hoogstens sprake kan zijn van doodslag, bedreven met het doel om van een misdaad de sporen nit te wis- schen, waarop een tuchthuisstraf van 25 jaren staat. In de tweede plaats ziet hij geen reden om aan de bekentenis van Arends te twijfelen, daar ten processe niets is gebleken van het aandeel, dat deze in den moord van Wienen heeft gehad dan een onbetrouwbaar getuigenis van den reeds half bedwelmden Ulkeman. Overigens wist hij, in tegenspraak met den pleiter van het Openbaar Ministerie, die zeide, dat het ellendige lot, dat beschuldigde tegemoet gaat geheel zijn eigen schuld is, erop, dat deze man reeds op zijn 18de jaar tot zes jaar tuchthuisstraf is veroordeeld en dat op dien leeftijd zulk een straf zeker alle goede kiemen heeft moeten dooden, die hem nog niet geheel hebben kannen ontbreken. Hij vraagt daarom voor beschuldigde veroor deeling wegens poging tot moorden diefstal met binnenbraak tot een straf, die de wijs heid en de humaniteit van het Hof hem mo gen opleggen. Na re- en dupliek sluit de voor zitter de debatten. De uitspraak zal plaats, hebben Donderdag 3 Juli e. k.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1