Advertentiën. lagen er twintig lijken uitgestald in het IVentworth Arms Hotel te Penistone, maar sedert is het bericht gekomen, dat nog ?ier der zwaargewonden aan hunne vree- selijke kwetsuren bezweken zijn, waardoor het getal dooden reeds tot 24 geklommen is. Niemand kan zeggen wanneer deze treurige lijst gesloten zal kunnen worden. Omtrent de redding van luitenant Greeley en het overschot zijner tocht- genooten in de Poolzee. leest men nog het volgende in de N. R. Ct. In 1883 liep de expeditie der „Proteus" en der „Yantic" nog jatn uier lij ker af, want de „Proteus" verongelukte en de „Yautic" moest onverrichter zake wederkeeren. En nu zijn de „Bear" en de „Thetis", waar aan onze Regeering als proviandschip de „Alert" had toegevoegd, bij wijze van dank betuiging voor hetgeen Amerika heeft ge daan om Franklin op te sporeu, slechts door een mirakel er in geslaagd eenige weinige overblijveuden aan de hen reeds verkleumende koude en den hongerdood te outrukken Droevig, akelig, ijzingwekkend is het verhaal der ontberingen, door Greeley en de zijnen doorgestaan vóór hunne wonderbaar lijke redding. De hongerdood had vele slachtoffers onder hen gemaakt, en de over levenden waren ademende geraamten gelijk. Den 14en Mei werd het laatste rantsoentje uitgedeeld, en pas den 22en Juni kwam er hulp opdagen. Hoe hebben de onge- lukkigen het nog een groote maand kunnen uithouden met het schamele voedsel, dat hunne uitgeteerde handen aan de bevroren aardkorst, aan de verstijfde zee zochten af te persen Dat is een dier raadselen, welke sleehts door de vaak onverwoestbare taaiheid van het menschelijk gestel worden verklaard. Toen de stoombarkas der „Bear", ge waarschuwd door eenige op verkenning uit gezonden mannen, Kaap Sabine bereikte, ondanks een orkaan, die baar met onder gang bedreigde, moesten de redders, die voedsel en artsenijen met zich voerden, de tent openhakken, om Grreley en zijn el lendige lotgenooten te bereiken. Geen hunner had meer de noodige kracht om de verlossers tegemoet te snellen. Luitenant Greeley, dus lezen wij, kon zich nauwelijks op de handen en knieën handhaven. Zijne lange haren en baard zijn uitgeteerd lichuam en holle oogen, glinsterend onder de bril, die ze bedekte; zijne zwakke, van diepe ontroering en uit putting getuigende stem, maakten een on- vergetelijken indruk op de mannen, die ge komen waren om hem aan den dood te ontrukken Aan beide zijden van Greeley lagen Ellison en Connell beiden in stervenden toestand. Slechts vier der overblij venden konden nog uit de tent kruipen. Zij allen waren aan den nijpendsten honger ten prooi, en smeekten om voedsel. Maar hoe wreed het ook schijnen mocht vaste spijzen moesten hun, ook aan boord der schepen, werwaarts zij werden overgebracht, ontzegd worden. Langen tijd zweefden zij in groot gevaar tusschen leven en dood, tusschen rede en razernij. Ellison stierf krankzinnig en de anderen leden geruimen tijd iu hun denk eu herinneringsvermogen. Zij waren uit het graf weder verrezen, maar de schok der reactie had hen bijkans vernield. Waarlijk, wanneer men dit alles leest, dan verwondert ons niet de kreet der Ame rikanen geen Pool-expedities meer Te Sheffield heeft zekere Laycoc zijne vrouw en vier kinderen om het leven gebracht en daarna gepoogd zich zelf het leven te benemen. Toen de buren den volgenden morgen in huis kwamen, vonden zij de vijf lijken en den moordenaar, op het punt den laatsten adem uit te blazen, op den grond liggen. Te Parijs werd 5 dezer een dief op heeterdaad betrapt. Zijn vervolgers willende ontkomeu, viel hij en brak zijn beide beenen. Van ontloopen kon 11 u wel geen sprake zijn. De De politie bracht hem in verpleging; een pleisterverband en de noodige windsels waren de eerste middelen om den dief op zijn beenen te recht te brengen. Maar vreemd zagen ver plegers en politie op, toen ze zeven dagen later van den patiënt alleen een hoopje pleister vonden. Hij had namelijk al zijn windsels aaneenge knoopt en wist zoodoende uit een venster, dat op drie meter hoogte van de straat was, zich uit de voeten te maken. Door de socialisten te Marseille moet dezer dagen een openbare mee ting zijn uitgeschreven om te be werken, dat de maatregelen tegen de cholera aldaar zouden worden gestaakt, teneinde de sterfte onder de werk lieden niet tegen te gaan. De over heid zegt het Yad. heeft deze onzinnige meeting verboden." Sedert 27 Juni, den dag waarop de gymnasiast van Toulon te Mar seille aankwam en aldaar aan de cholera is gestorven, zijn te Marseille tot en met Donderdag 11. 575 per sonen aan de cholera overleden. Het vertrek uit de stad duurt voort. Donderdagmorgen verlieten per spoor nog 1284 personen de stad, om zich in de provincie te vestigen. Volgens het Journal de Liége sloeg de vorige week gedurende den vesper de bliksem in de kerk te Saint- Hadelin. Twee knapen, die het orgel trapten, werden op de plaats gedood en een aantal audere kerkgangers viel bedwelmd ter aarde. De ontsteltenis was hevig, vooral daar er op het koor ook belangrijke materieeleschade was aangericht en het eenigen tijd duurde voordat men den omvang van de ratup kon overzien. De Paus heeft aan den bisschop van Marseille 20,000 fr. doen toeko men, om verdeeld te worden onder de armen te Marseille en te Toulon. De heeren Rothschild hebben op nieuw voor 10,000 fr. geteekend op de lijst van onderstand voor de behoef- tigeu in beide steden. De inteekening van buitenaf bedraagt tot dusver een som van 126,000 fr. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Sum&tra vertrok den 19 Juli van Southampton naar Batavia. Het stoomschip Prins Frederik is 19 Juli Kaap Rocca gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, is 21 Juli te Suez aangekomen en van daar weder ver trokken. Het stoomschip Madura vertrok 19 Juli van Padang naar Amsterdam. Markt-Berichten Alkmaab, 19 Juli. 10 Koeien en 03sen f180 a 240, 14 nucht. Kalveren f4 a 93, 1 Ezel <40, 89 Schapen f 17 a 27, 28 Lammeren f5 a 13, 31 magere Varkens f 12 a 16, 174 Biggen f 5 a 7, 5 Bokken en Geiten f 5 a 9, 2 kleine Bokjes fl,70. Boter per kop f 0.95 a 1.10. Hookn, 19 Juli. Tarwe f9 a 9.50, Gerst 5.75 a 6.50, gr. erwten f14 n 16, Bruine hoonen f 11.50 a 13, 10 Paarden f75 h 150, 30 8chapen f25 a 35, 20 Lam meren f10 a 19, 6 Kalveren f9 a 18, 21 Varkens f9 a 19, 1 Zeug f40, 44 Biggert f3 a 6, 30 Kippen fla 2, 7300 Kipeieren f 3.50 a 4 per 100, 937 koppen Boter f0.e& a 0.76. Visscherij-Berichten. 22 Juli vm. 18 korders met 25 tot 35 tongen, per stuk 50 ct.; 40 tot 170 kleine en middelbare id., per stuk 10 ct.enkele manden scharren, per mand f 10. enkele manden schol, per mand f2.50 a f3.50; 1 groote tarbot f 6.50. De overige schuiten nog in zee. Burg-erlijke Stand Helder. Van 18 tot 22 Juli. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDW. F. van Asselt en C. J. Staalman. BEVALLENE. Steutel geb. v. d. Wiel, d. C. de Zeeuw geb. Zwaaij, d. J. W. Burkunk, geb. Braspenning, z. P. Dunk, geb. Wolvendijk, s. M. Dekker, geb. Kisten maker, d. J. van Viersen, geb. v. Vaalen, d. OVERLEDEN: J. Hillen, 49 j. A. Pels, geb. Nobbes, 76 j. B. de Boer, 1 m. J. Moorman, 55 j. C. Boon, 24 j. A. J. Cambier, 8 m. F. Karelse, 3 m. van HUIZEN en ERVEN te Helder, in het lokaal „Musis Sacrum" aldaar, op 21 Juli 11., ten overstaan van den Notaris J. W. Hattinga Raven. Een Huis en Erf in de Keizerstraat te Helder, gemerkt P 448-3; kooper de heer N. Krul, voor f840. Een Huis en Erf aan de Weststraat te Helder, gemerkt no. 37; kooper de heer M. Hopmans, voor f1575. Een Huis en Erf in de Vlamingstraat te Helder, gemerkt no. 160; kooper de heer J. C. Spigt, voor f929. Een blok van zes huizen aan den Dijk weg te Helder, kadaster sectie A, no. 6033 tot en met 5038kooper de hr. J. Keijser, voor f 651. De overige perceelen zijn opgehouden. Vervolg der Berichten. Bij Zr. Ms. besluit van 20 dezer is de officier van gezondheid der lste kl. bij de zeemacht, dr. G. A. Hare maker, op zijn verzoek, met dien datum eervol uit den zeedienst ont slagen. Bij Zr. Ms. besluit van 8 dezer is aan G. Staalman, eervol ontslagen baas der zeilmakers bij 's Rijks werf alhier, nit hoofde van meer dan 55- jarigen ouderdom, toegekend een pen sioen van f741. Bij eenige heeren bestaat het ernstig voornemen een plan vast te stellen, ten doel hebbende hier ter stede een zeil- en roeiwedstrijd te houden. Een vergadering, waarin een commissie van uitvoering is be noemd, heeft reeds plaats gehad. Wij hopen aan onze lezers het dslagen van dat plan, dat zeker hier veel instemming zal vinden, spoedig te kunnen mededeelen. Met goed gevolg is door den heer A. Deelder, van hier, te Breda examen afgelegd ter verkryging eener acte als hoofdonderwijzer. Naar wij vernemen is de betrek king van officier van politie by 's Rijks Marinewerf alhier thans definitief op gedragen aan den luit. t. z. Ie kl. C. Hofman, thans adjudant van Z. Exc. den Vice-Admiraal, directeur en commandant der marine alhier. Een koninklijk besluit is ver schenen, waarbij de beide Kamers der Staten-Generaal worden byeengeroe- pen tegen Dinsdag 29 Juli, 's namid dags 3 uren, in vereenigde zitting, waarin door de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken zal wor den aangeboden een ontwerp van wet tot benoeming eener regentes. De Haagsche correspondent der Midd. Ct. schrijft Aan de grondwetsherziening wordt drnk gewerkt. De ontwerpen zyn in den ministerraad reeds definitief vastgesteld en thans wordt aan ieder departement gearbeid aan de verdere gereedmakiug der voorstellen, met toelichting voor den Raad van State. Inderdaad kan dus de indiening bij de Staten-Generaal nog dit jaar worden verwacht, maar hoe zal het dan gaan Veel hoop op het tot stand komen der herziening bestaat er niet. Oude Schild, 20 Juli. Een eigenaardigen indruk maakte het op den dag, waarop Z. K. H." Prins Alexander begraven werd, van de beide kerken en uit een menigte woningen de driekleur halverstok te zien waaien op dit eenvoudig dorpje. Hoe klein ook, wilde 't zijn bewijs van hulde niet terughouden op een dag, voor Oranje en Nederland van zoo onberekenbaar veel gewicht. Zondagochtend kwam de Sam Weller, het stoomschip dat rechtstreeks van Marseille naar IJmuiden de reis heeft gemaakt, met de gele vlag in top te IJmuiden binnen. Het ankerde in de buitenhaven naast een loodskot- ter, waar de geneeskundige inspec teur, de quarantaine-dokter en de bur gemeester zich aan boord begaven. Hier werd geconstateerd dat er geen gevallen van cholera onder de bemau- ning waren, en dat ook op.de reis geen dergelijke ziektegevallen waren voorgekomen. Het schip werd door berooking ge desinfecteerd, een operatie, die van twee uur tot half acht duurde. Hierop werd verlof gegeven tot voort zetting der reis naar Amsterdam. Uit Leur (N.-Br.) wordt ge schreven Een 21-jarige jongedochter onzer gemeente is het slachtoffer geworden eener liefdesgeschiedenis. Zij had nl. kennis aan een jongeling, waartegen nochtans hare ouders zoovele bezwa ren in het midden brachten, dat zy meende verplicht te zyn alle betrek kingen met hem te moeten afbreken. Toen nu die jongeling met een ander meisje uit Breda terugkeerde, waar ze het op dien dag gegeven Cecilia- feest hadden bijgewoond, hoorde men haar zeggen »dat is mijn dood." Eenigen tijd later schijnt ze dan ook het wanhopig besluit te hebben ge nomen, zich in de haven alhier te werpen althans men heeft haar lyk daarin gevonden. Bij het doorvaren van de Kraan- sluis te Amsterdam ontstond Vrydag middag twist tusschen een schipper en een schuitenvoerder, omdat hunne vaartuigen in botsing gekomen waren. Toen de schipper, door woede verblind, aan zyn tegenpartij met een boots haak eeue vrij ernstige verwonding in den rug had toegebracht, schoten eenige politieagenten toe, die den dader in arrest namen, en den verwonde naar het Gasthuis brachten. In het Vondelspark te Amster dam heeft men op klaarlichten dag een individu betrapt op onzedelijke handelingen tegenover meisjes van 7, 8 tot 10 jaar. Een 65jarige grijsaard, L. geheeten, te Amsterdam, is op iets soortgelijks betrapt met nog een ander persoon, die op de vlucht is gegaan. De onbe zoldigde rijksveldwachters, tevens parkopzichters, hebben L. gearresteerd. Men meldt uit de Ryp: Zaterdag werden de houtzaagmolen »de Paauw," van den heer V., en de korenmolen »de Reiger", van den heer K., bijna gelijktijdig door den bliksem getroffen en een prooi der vlammen. In het hotel A. in de Kalver- straat te Amsterdam, vermiste men iu den laatsten tijd nu en dan stukken van waarde, tafelzilver, servetten enz., zonder dat men de oorzaak hiervan kon ontdekken. Een twist onder de dienstboden bracht bij toeval aan het licht, waar de voorwerpen gebleven waren, al thans de rechercheurs brachten eenige voorwerpen aan 't politiebureau, welke zij uit de woning van de vrouwelijke dienstbode 't H. hadden gehaald en die door den heer A. als de zijnen werden erkend, waarop 't H., gisterenmorgen aan de Justitie werd overgeleverd. Het gerechtshof te Arnhem heeft W. S., polderwerker te Doetinchem, veroordeeld tot 3 maanden celstraf wegens wegvoering van een meisje beneden de 16 jaar, met hare toe stemming, door een man boven de 21 jaar. Jl. Maandagmorgen was iu de Warmoesstraat te Amsterdam een werkman op de bovenverdieping eener woniug aan den arbeid, zoo 't heette. De meid moest even op haar zolder kamertje zyn, vindt de deur gesloten, kijkt door een ruit en ziet onzen werkman in haar bed, in Morpheus' armen. De patroon wordt gehaald. Tableau Dat was een Maandag houder," buiten bezwaar van zyn eigen beurs. Voor den baas komt het er niet op aan Te Marseille blijft de cholera stationair, te Toulon evenzoote Arles zija vier nieuwe sterfgevallen voorgekomen; andere steden blijven nog bevrijd. In verscheidene dorpen, te Hyères, te Lagarde, te Signes komen verspreide gevallen voor. Te Parijs zyn drie gevallen aangegeven, maar men heeft ze als notras be schouwd. Een der drie personen is hersteld, de twee anderen zyn over leden. Het dalen van de temperatuur geeft hoop op verbetering. Volgens de »Soir" zijn Zondag weder twee ge vallen van sporadische cholera te Parijs voorgekomen. Een der correspondenten van de Indépendance Beige, die zich naar Toulon heeft begeven om zich van den toestand aldaar rekenschap te geven, seint onder dagteekening van Donderdag, dat de toestand, gelijk hij door de bladen is beschreven, niet overdreven is. De ziekte woedt voort, ofschoon zij in de stad beperkt blijft. De paniek is groot. Twee derden der huizen zijn verlaten en gesloten. In de tuinen en in den omtrek van Toulon zyn de boomen overladen met vruchten, die door niemand worden ingehaald nit vrees voor cholera. Het bezoek van de drie ministers Waldeck-Rousseau, Hérisson en Ray- nal heeft een goeden indruk gemaakt en aan de bevolking moed gegeven. De ongerustheid blyft echter nog groot. De graaf van Parijs heeft 50.000 francs geschonken aan de behoeftigen van Marseille en Toulon. Te New-York wordt een geheim zinnige moordaanslag veel besproken. Zekere John Drake, advocaat, is be last met de regeling der nalatenschap van de familie Rhinelander, een der oudste en meest geziene familiën van New-York. Een der leden dezer fa milie werd door zijn grootvader we gens zyn slecht gedrag onterfd. De onterfde, een jonkman van 30 jaren, kwam dezer dagen bij den advocaat Drake. Hij bad reeds anderhalf uur met den advocaat in bet bureau door gebracht, toen de buren een pistool schot hoorden knallenmen snelde toe eu vond den advocaat met den jongen Rhinelander worstelende. De advo caat, wiens toestand gevaarlijk is, wil zyn moordenaar niet vervolgen. Men denkt algemeen, dat een geheim ach ter de verklaring van den advocaat schuilt. 25-jarige Eclitvereenigiag van MARINUS ADAM KOLSTER en ELISABETH THERESIA LACHMUTH. Nieuwediep, 23 Juli 1884. Uit naam hunner dank bare kinderen. Op den 25n Juli hopen wy door Gods goedheid te mogen herdeuken, de Vijf-en-veertig- jarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders en Groot- Ouders JAN KOOPMAN Mz. en JANTJE H. BLOM. Uit naam van hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Oude Schild op Texel, 22 Juli 1884. Algemeeue kennisgeving. Bevallen van een Meisje: M. DEKKERKistemakee. Helder, 18 Juli 1884. Eenige en algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon, J. W. BURKUNK- BRASPENNING. Helder, 18 Juli 1884. Heden overleed onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, de Heer G. SANT, in den onder- dom van ruim 80 jaren. Namens kinderen, behuwd- en kleinkindereu, F. SANT. Helder, 13 Juli 1884. (Wegens buitenl. betrekkingen eerst heden geplaatst.) Heden overleed plotseling onze jongste lieveling, in den leeftijd van ruim 3 maanden, diep betreurd door zijne ouders en verdere familie. Helder, 24 Juli 1884. A. KARELSE. M. KARELSE, geb. Habtman. Heden overleed ouze jongste lieveling LUCAS, in den leef tijd van ruim één jaar. A. F. v. d. BOGAARD. H. v. d. BOGAARD- de Lugt. Amsterdam, 21 Juli 1884. Op den 20 Juli jl. overleed te Amsterdam, tot ons leedwezen onze geliefde kleinzoon JAN WILLEM IBON, in den jeug digen leeftijd van 8 jaren. Namens zyne Grootouders. J. W. BERGMAN, en Echtgenoote. Helder, 22 Juli 1884.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2