Advertenüën. JOSEPHuF LORRIS ALIDA SLIMERT. College „Entre Nous." DIENSTBODE. eea DIENSTMEISJE, Stoom vaartberich ten Het stoomschip Bnrgemeester den Tex, is 94 Jnli van Suez vertrokken naar Java. Het stoomschip Prinses Amalia, vertrok 24 Juli van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander, arri veerde 26 Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Voorwaarts is gisteren tp IJmaiden gearriveerd. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia, arriveerde den 28ste Juli te Napels en heeft de reis naar Amsterdam voortgezeta Het stoomschip Prinses Marie, vertrok 26 Juli van Amsterdam naar Java. Markt-Beri chten Alkmaar, 26 Juli. 2 Paarden f 75 a 96, 16 Koeieu en Ossen f175 a 295, 9 nacht, kalveren f7 a 19, 50 Schapen f18 a 84, 17 Lammeren f 6 a 15, 30 magere Varkens f IS a 16, 181 Biggen f 4 a 6, 4 Bokken en en Geiten f 4 a 9, Boter per kop fO.87} n 1. Hoobn, 86 Jnli. Turwe f8 n 10, Gerst f 5 a 6, groene f14, Vale f10 a 14, Brnine boonen f 11 n 13, 2 Panrden f70 n 150, 6 Koeien f180 n 200, 50 Schapen f83 a 33, 12 Lammeren f10 a 16, 2 Kalveren f8 n 15, 10 Varkens f 10 n 14, 107 Big gen f3 n 6, 30 Kippen fl a 2, 6700 Kip- eieren f3.25 n 3.75 per 100, 1494 koppen Boter f0.60 n 0.671. V isscherij-Berichten 28 Juli. 5 korders met 24 tot 48 tong, p. stuk 40 cent. 1 20 tot 450 kleine en raidd. tong, per stuk 8 a 20 cent. 15 rog, per stuk 40 cent. Geen schar en kleine schol. 29 Juli. Schuiten nog in zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 26 tot 28 Jnli. ONDERTROUWD: GEHUWD: aeene- BEVALLEND. Rooker, geb. Roerdomp, z. M. C. G. M. de Vreede, geb. Giese, z. A. Hennink, geb. Brouwer, z. A. Erica, geb. Broekhuijsen, d. C. Krouwel, geb. van Zoert, d. M. Moerkamp, geb. Portegies, z. C. ThomaBse, geb. van den Bergen, d. M. Johansen, geb. Rademaker, z. OVERLEDENH. Rademaker, 2 m. M. W. Rotgans, 3 j. Kantongerecht te Helder. Zitting van 24 Juli 1884. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg G. W.; A. B.; D. B.; H. J.; B. S.; W. R.; C. P.; A. B.; A. G.; C. V.; W. R.; O. R.; iedere boete van f 3. H. 8.; J. v. W., twee boeten van f3. ieder. C. K., f 5.—. J. K., twee boete.ns vad f 5.ieder. B. L., gevangenisstraf van 3 dagen. Allen subsidiair gevangenisstraf en in de kosten. Heldersche Moppen. HET HERKENNINGSTEEKEN. „Iemand geweest, Keetje P" „Ja, Mevrouw Een heer om ute spreken „Heeft hij niet gezegd wie hij wasP" „Neen, Mevrouw Dat was niet noodig, 2ej hij, (Na een pauze, met een verlegen lachje Hij zei „lief kind tegen me en heeft mij onder de kin gestreken „O, dat was mijn broêr!" POËZIE EN PROZA. Een jonge dame ontving op haar ver jaardag van een harer vrienden een bloem ruiker met 's mans naamkaartje. Op de keerzijde daarvan evenwel had de bloemist, nevens den nAam der dame, met potlood het /volgende pro memorie aangeteekend „Mag niet meer dan drie gulden kosten Deze jonkman had van zijne attentie meer pleizier knnnen hebben. o De „Nederl. Spectator" geeft een plaat met het opschrift„In de hoogste burger school voor meisjes". Op de plaat ziet men de Nederlandsche Maagd omringd door een aantal jonge dames, die een groote verscheidenheid van kapsels en hoeden vertoonen. Het onderschrift luidt „Ned. Maagd." „Meisjes, let op; in dit schrikkeljaar gebeurt veel. Ons rijk nadert wij krijgen een regentes en eens een konin- gin." Stemmen van meisjes: „En kunnen wij dan ook ministeressen worden „En staatsradinnen P „En commissarissen der Koningin?" „En krijgen wij dan ook een leger van amazonen Vervolg- der Berichten. Bij de heden door den com mandant der genie alhier gehouden aanbesteding van de werkzaamheden tot het voltooien van het fort op de »Harssens" alhier (raming f 14.000), was geen enkel inschrijvingsbiljet in gekomen. Volgens de Ara. Ct. zou de Regeeving hebben besloten, Atjeh door onze troepen te doen ontruimen, behalve den Kraton. Het blad knoopt daaraan eenige opmerkingen vast, over het weinig eervolle, in die handel wijze gelegen. Wij herinneren dienaangaande, dat het denkbeeld om een gecon centreerde stelling in te nemen reeds jaren lang aan de orde is. De heer Fransen Van de Putte heeft het bij herhaling aangeraden en ver dedigd. Tot een enkele bezetting van den Kraton. Thans Kotta Radja, wat inderdaad minder eervol zou zijn, kan die concentratie zich echter niet bepalen. De gemeenschap met de zee naar de havenplaats Oleh-leh moet natuurlijk mede worden onder houden en eveneens is er geen denken aan, al wat daarbuiten ligt op te geven. Ben concentratie kan alleen ten doel hebben de posten binnenslands, die zonder evenredig nut te hebben, veel geld en bloed kosten, op te heffen en een sterke positie te be houden, welke zonder buitensporige opofferingen kan worden gehandhaafd en waaruit zoo noodig, nu en dan expeditiën kunnen worden onderno men. Het spreekt van zelf, dat de zeemacht haar taak moet blijven vervullen om zeeroof tegen te gaan en vijandelijke daden van kustplaatsen te straffen. Zulk een concentratie, die allepn hetgeen schadelijk is gebleken loslaat, is zeker niet als schandelijk terug trekken te beschouwen en komt dan ook op heel wat anders neder dan »het ontruimen van Atjeh, met uit zondering van den Kraton." Dat laatste zou zeker algemeen worden afgekeurd, het eerste zal door velen als wijs en staatkundig worden ge prezen. De „Times" bevat eenige beschouwin gen naar aanleiding van de nieuwe documen ten, die met betrekking tot de schepelingen van de „Nisero" aan het Parlement zijn voor gelegd. „Men mag hopen, dat het begin van het einde dezer bedroevende zaak thans ge komen is Na de onderhandelingen herinnerd te hebben, welke tusschen den Radjab van Tenom en de Nederlandsche regeering wer den gevoerd, en na een blik geworpen te heb ben op den deerniswaarden toestand der ge vangenen, doet de „Times" opmerken dat de brief van den Radjah dd. 11 Mei 1884 de crisis heeft doen ontstaan. De Radjah ver klaarde dat „de Engelscheu niet opgewassen zijn tegen de Nederlanders bij onderhande lingen of in ieder auder geval, en dat, als de Nederlanders hen zouden ranselen of in boeien slaan," zij geen andere keuze zouden heb ben dan zich te onderwerpen. Hij voegde er bij dat hij voor de veiligheid der bemanning van de „Nisero" niet meer kon instaan, want hij was op het punt van met de Nederlanders te gaan vechten, en het was zeer mogelijk dat gedurende zijne afwezigheid zijn volk zelf zou handelen en die lieden ter dood brengen. Hij eindigde met het verzoek dat hem geen brieven meer gezonden zouden worden, „daar Engeland toch ten einde raad is." Na deze honende mededeeling, waarin een bedreiging lag opgesloten en die tevens aantoonde dat hij alle verantwoordelijkheid van zich af wierp, kon wel niet anders dan tot het nemen van dwangmaatregelen besloten worden, ten einde de bemanning in vrijheid te doen stel len. Op grond hiervan gaat Engeland ge meenschappelijk met Nederland handelen. Met de wederzijdsche besehuldigingen en aantijgingen is het gedaan, zegt de „Times" ten slotte. Het bevrijden van de gevangenen is de éónige quaestie, en om daartoe te gera ken is het noodig dat de Radjah tot do over tuiging gebracht worde dat hunne bevrijding in zijn eigen belang is, en dat, als hij er niet toe overgaat, of iudien aan de gevangenen iets overkomt, bij een zware rekening te ver- efFenen heeft met de twee landen, die door hem uitgedaagd zijn. Aan den uitslag valt nog te twijfelen. De Radjah zal tot reden gebracht worden, maar het lot der schepelin gen van de „Nisero" is even onzeker als het geweest is sedert den rampzaligen dag, toen sij ten gevolge der schipbreuk in zijne macht geraakten. Texel, 28 Juli Door een firma van elders is bij den gemeenteraad aanvrage gedaan, om bier in den Eierlandschen polder een dynamietfabriek te mogen bouwen. De bedoeling moet zijn om het ge vreesde artikel van de Cocksdorp uit naar elders te vervoeren. Zij die ongaarne zulk een fabriek op ons eiland zouden zien, kunnen gerust zijn. Van goed ingelichte zijde toch is ons gebleken, dat bet verzoek niet wordt ingewilligd. Iemand in den Eierlandschen polder, zekere v. d. H., een oud man, die bij zijue kinderen inwoonde, werd dezer dagen dood in een sloot gevonden. Men gelooft, dat de man door een noodlottig toeval te water is geraakt. Een baai aan onze kust behoort reeds tot de groote zeldzaamheden, doch als zulk een dier in een onzer binnenwateren gevangen wordt, klinkt het bijna ongelooflijk. Toch bad zoo iets dezer dagen plaats. Een spierbaai, vermoedelijk door de Waaldersluis uit zee naar binnen gekomen, zwom lustig rond in de dijksloot. Eenige voorbijgan gers, die hem zagen, wisten het dier te bemachtigen. Ter hoogte van Diepen daal, onder Arnhem, is Zondagmorgen op den uit Utrecht komenden trein ge schoten. De kogel maakte een gat in een met reizigers gevulde tweede klasse-coupé. Zondagnacht, ten half 2 ure, is te Leiden tijdens bet drukke kermisgewoel, brand ontstaan in een bovenhuis aan de Lammerenmarkt. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, is het gebeele buis, be woond door 2 gezinnen, uitgebrand. Oorzaak van den brand onbekend. De inboedel der bewoners was assureer d. --- Twee gezinnen uit Friesland, samen 12 persopen, die 8 maanden geleden met een klein vermogen en vele goede plannen naar N.-Amerika vertrokken, zijn dezer dagen in zeer behoeftige omstandigheden in hunne voormalige woonplaats teruggekeerd. Wij hebben (zegt de Arnh. Ct nooit geloof geslagen aan het verhaal van de door den aannemer van een rijkswerk in de logeerkamer bij zijne familie te Amsterdam vergeten f80,000 aan effecten, voor ontvangen aanne- mings-penningen gekocht, die bij de volgende voorjaarsschoonmaak door de werkvrouw in een vensterbankkastje gevonden waven. Het volgend geval door een zoo achtbaar en geloofwaar dig college als de Algemeene Reken kamer in baar jaarverslag over 1883 vermeld, schokt echter ons ongeloof min of meer. »Bij bet nazien van oude, voor vernietiging bestemde schrifturen, door den directeur der Grootboeken der Nationale Schuld en twee ambte naren dier administratie te Amster dam, op 29 December 1881, werd tusschen den band van een register en een los daaromheen bevestigden omslag een niet gesloten pakket ge vonden, bevattende 22 bankbiljetten elk van f1000. »Eeu gerechtelijk onderzoek, naai den eigenaar dier geldswaarde inge steld, leidde tot geene uitkomsten. Op advies van den landsadvocaat, door den toenmaligen Minister vau financiën geraadpleegd, werd het bedrag der biljetten, te zamen ad f22,000 in 's Rijks schatkist gestort." Waarschijnlijk een rijksambtenaar, wien 't door de beslommeringen en bekommeringen van den staatsdienst door 't hoofd was gegaan, dat en wan neer bij zijn kwartaals-traktement voorloopig geborgen had. G. de J. te Hilversum, die on langs een agent van politie te lijf ging met bet houten been zijns va ders, is veroordeeld tot 4 maauden celstraf en in de kosten. Zaterdagavond beeft op 't Jan Hanzenpad, te Amsterdam, een slij persjongen met de vuist een glasruit van een herberg verbrijzeld, omdat de kastelein hem niet tappen wilde. Hij sneed zich daarbij den pols af, en werd naar bet gasthuis vervoerd, doch is onderweg gestorven. Sedert eenige dagen wordt ver mist een 17jarig meisje van een deftige familie uit Den l3osch, die bij bloedverwanten te Breda logeerde. Men schijnt nu de zekerheid te hebben erlangd, dat de jongejuffrouw door een beer van adellijke familie uit Den Haag is geschaakt, en met hem naar Parijs is vertrokken. Naar men zegt, is bet paar reeds opgespoord. Te Alkmaar is Zondag een vergadering van sociaal-democraten gehouden, die ten slotte zóó rumoerig werd, dat de politie zich genoodzaakt zag de zaal te doen ontruimen. Een Apiêrikaanscb bankier, de heer John Robertson, is zoo stipt en zoozeer een man, die op den tijd past, dat bij steeds twee zakuurwerken bij zich draagt. Hij was door deze manie een voor werp van bijzondere belangstelling voor de knapste pickpockets van Nieuw-York geworden en er ging bijna geen week om, dat niet de een of andere zakkenroller met een zijner chronometers strijken ging, Aanvankelijk gebruikte Robertson allerlei soort vau veiligheids-kettingen, maar eindelijk nam bij geen voor zorgsmaatregelen meer en op zekeren morgen liet bij zich zeer gewillig een prachtig horloge ontstelen. Toeu bij des avonds zijne courant las, uitte hij eensklaps een kreet van vreugde en snelde naar het politie bureau hij had bet volgende bericht gelezen: Hedenmiddag werd om streeks drie uur een geweldige ont ploffing geboord in de door den heer S. N in de vijfde avenue bewoonde vertrekken. De handen van bet slachtoffer zijn deerlijk ver brand eu hij is zijn linkeroog kwijt." »Ik heb den dief!" riep Robert son, »ik had een helsche machine in mijn horloge verborgen." De acht bare bankier bad een voorraad dy namiet op zoodanige wijze in het uurwerk weten te brengen, dat die bij elke poging om het op te winden moest ontploffen. Na dien tijd laten de pick-pockets den heer Robertson met rust |Ï125-jarige Êchtvereeniging f Den Haag, 31 Juli 1884. Den 4n Augustus a.s. bo- pen onze geliefde ouders, L. AARSEN en J. AARSEH-B1ENHQFF, bun 25jarig Huwelijksfeest te berdenken. Amsterdam, 29 Juli 1884. Uit naam hunner dankbare kindereu en verdere familie. Getrouwd S. BOLDING en A. VEEN, die tevens bunnen hartelijken dank betuigen aan vrienden en bekenden, voor de vele blijken van belang stelling, bij bun huwelijk onder vonden. Buiksloot, 24 Juli 1884. Getrouwd W. H. HUIJER Ju., Polysse de Diamant, met J. C. DEKKER. Amsterdam, 24 Juli 1884. Eenige kennisgeving. Getrouwd J. B. MUNNIK en M. L. GOOSSENS. Helder, 25 Juli 1884. Bevallen van een welgeschapen Zoon, Wed. N. ROOKER, geb. D. Roerdomp. Helder, 26 Juli 1884. Algemeene kennisgeving. Geboren JACOBUS, JOHANNES, CHRIS- TIAAN, zoon van C. SCHUTTER. M. SCHUTTER, geb. Hoüt. Helder, 29 Juli 1884. Geboren HARTOG PHILIP, zoon van BENOIT H. POLAK en ELIZABETH P. POLAK. Helder, 28 Juli 1884. Heden overleed, na een kort stondige ziekteonze oudste lieveling, ANNA, in den aan- valligen leeftijd van 61/., jaar. Koegras, (gemeente Helder), 24 Juli 1884. KLAAS VAN DUIN, en Echtgenoote. Eenige en algemeene kennis geving. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onzen Zoon, betuigen wij, ook namens zijne Broeders en Zusters, onzen innigen dank. C. BOON. A. BOON—BORST. Helder, 28 Juli 1884. De ondergeteekenden betuigen lang* dezen weg hun welgeraeenden dank voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden op 27 Juli 1884. T. SUK en Echtgenoote. Wegens de talrijke bewijzen van deelneming, bij onze 25-jarige Êcht vereeniging ondervonden, niet instaat zijnde elk in 't bijzonder te beant woorden, betuigen wij hiermede onzen innigen dank. M. A. KOLSTER, Echtgenoote en Kinderen. Mijnheer! ik vraag u vriendelijk uw naam op te geven van de brief kaart, die mij 18 Juni gestuurd werd, indien uw naam ten minste genoemd mag wordenwant ik wilde u vra gen wie bier Deurwaarder is, C. S WA VING niet, want wij zijn toch geen koopwaar, die zoo maar ver kocht wordt. M. PAANS, Schilder. Die iets te vorderen heeft van of versclml- digd is aan de nalaten schap van den Heer G. SANT, gewoond hebbende te Helder, en aldaar den 13 Juli dezes jaars over leden, gelieve daarvan opgaaf of be taling te doen vóór 1 September a.s., ten kantore van den Notaris HAT- TINGA RAVEN, aau den Kanaal weg I No. 79, te Helder. VRIJDAG a. s. verplichte Verga- dering. Getrouwe opkomst wordt dringend verzocht. HET BESTUUR. De ondergeteekende beveelt zich minzaam aau tot alles wat tot bet vak van Timmer- ©ni Metselworli be boort en zal alles aanwenden om het vertrouwen hem gedurende ruim 20 jaar als knecht en baas geschon" bij zijne begunstigers waardig te bljj- ven. Helder. 29 Juli 1884. H. PEETERS, (voorbeen firma Peeters&Steyaart.) Woonplaats: OOSTSLBOTSTRAAT 1 443, tegenover de Vlamingstraat. Ie MOLENSTRAAT, nevens den tuig van den Heer F. VAN TWISK. N.B. Wegens bet tijdelijk ontbreken eener werkplaats,eerst heden geplaatsts MevrouwHAREMAKER, Binnenhaven, vraagt een Mevrouw GR0ENEIJK vraagt een K. 111 <3. O X* meisje, voor eenigi uren daags. KANAALWEG 3. Wordt gevraagd beneden de 15 jaar, om ligt Huiswerk te doen. G. HARJER, Spoorstraat

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2