Advertentiën. Toen het op betaleu aankwam, had de jeugdige lekkerbek geen cent op zak en de kellners gaven hem een geducht pak slaag, waarbij zij door den ober-kellner en zelfs door den eigenaar der inrichting geholpen wer den en ten slotte trok men hem zijn jas uit om als onderpand te dienen. De arme duivel liet zich alles wel gevallen en riep enkel huilende: »Ik kan toch niet in mijne hemdsmouwen op straat loopen»De restauratie houder begreep dat ook, gaf hem een oud buis en schopte hem het lokaal uit, terwijl hjj welbehagelijk zeide »die heeft behoorljjk zijn portie!" En de man had werkelijk zijn por tie, want in het oude buis zat een portefeuille met f450, hetgeen den dubbel bedrogen restauratiehouder echter te laat voor den geest kwam. In de vorige eeuw leefde te Parijs een rjjk koopman, Buot ge naamd, die uit liefde voor zjjn beide dochters, zoo dwaas was, om bij haar huweljjk zijn geheele vermogen ouder haar te verdeelen, onder voorwaarde, dat hij den eenen dag bij de eene en den volgenden dag bij de andere zou mogen eten. Een tijd lang ging het goed, maar weldra merkte de oude man, dat men hem liever kwijt wilde zijn, en daarom kreeg hjj berouw over zjjn overijlde handelwijze. Een rjjk vriend, wien hij zjjn nood klaagde, hulp hem echter uit de ver legenheid. Volgens zjjn raad noodigde Buot zijn dochters en schoonzoon op een schitterenden feestmaaltijd, doch nauwelijks zat men aan tafel, of er kwam een boodschap van den vriend, of de heer Buot hem niet even aan 50.000 p. sterling kon helpendaar hij een wissel had gekregen, dien hjj op 't oogenblik niet kon betalen. »Met alle genoegen," antwoordt Buot den bode; »zoo noodig, kan uw heer wel tweemaal zooveel krij gen." En terwijl hjj dit zegt, haalt hjj uit een ander vertrek het geld, dat zjjn vriend hem den vorigen dag tot dit doel had geleend en over handigt het den bode. Drommels," dachten de hardvoch tige dochters en schoonzoons, »papa schjjnt nog een aardig duitje te heb ben overgehouden." En sinds dien dag veranderden zjj geheel en ont vingen den ouden man weer met de gewone hartelijkheid. Eindelijk, toen de vader stierf, openden de begeerige erfgenamen de groote kast, waaruit bet geld was te voorschijn gekomen. Doch hoe groot was hun teleurstel ling, toen zjj daarin niets vonden dan een briefje met de woorden »Een verstandig vader moet, zoolang hjj leeft, zjjn vermogen nimmer uit handen geven." De koning en de koningin van Zweden, die thans te Londen zjjn, zjjn dezer dagen aan een ongeval ontsnapt, dat hun het leven had kunnen kosten. Hunne Majesteiten bevonden zich op hun jacht om naar het eiland Wight te gaan, toen hun vaartuig tegen de brik »Uloah" stootte, welke voor anker lag. Aan boord van beide schepen heerschte een groote ontsteltenis. Het konin klijk jacht heeft weinig averij be komen de brik heeft haar anker verloren en het schip zelf is zwaar beschadigd. Te Parijs werd iemand, die aan een vriend eenige maanden geleden geld had geleend, tot belooning, toen hij zijn vriend om terugbetaling aan maande, door dezen uit een derde verdieping op straat geworpen, zoo dat hij gedurende zijn gansche leven nog een souvenir aan zjjn edelmoedige daad zal hebben. Het Engelsche mailstoomschip »Alberta" heeft door aanvaring met het Amerik. stoomschip »Osborne" belangrjjke schade geleden. Laatst genoemde is gezonken en slechts een gedeelte der equipage werd gered. De overigen worden nog vermist. Naast vervalschte levensmid delen zjjn nu ook vervalschte kussen in zwang gekomen. Jonge en be haagzieke Amerikaansche dames be strijken hare lippen met een soort honigzalf. Vrijdag heeft de jury te Warwick het schuldig uitgesproken over de drie Ieren Daly, Egan en M'Donnell, tegen wie de Kroon een strafvervolging had ingesteld wegens het onwettig bezit van ontplofbare stoffen en samenspanning tot rebellie tegen het gevestigde gouvernement. De rechter Hawkins veroordeelde Daly tot levenslange en Egan tot twintigjarige kerkerstraf, terwijl M'Donnell veel genadiger bejegend werd, aangezien niet bewezen was, dat hij, na 1874, zich aan feitelijke rebellie tegen de regeeriug heeft schuldig gemaakt. Hij werd slechts verplicht cautie te stellen, dat hij verschijnen zal voor de rechtbank om te worden gevonnisd, indien hij daartoe mocht worden opgeroepen. De zwaardere straf voor Daly wordt ver moedelijk verklaard door de omstandigheid, dat men de bommen, elk met een half pond dynamiet gevuld, op zijn persoon vond, als het ware gereed om te worden gebezigd, zoodra hij mocht verkiezen. Men herinnert zich, dat Daly, vroeger een beambte in een particulier krankzinnigen gesticht in Sissex en later de bediende eener koopmansfirma te Birmingkam, sedert geruimen tijd door de justitie in het oog gehouden werd als verdacht van fenianisme. In April jl. vertrok hij uit Wolverhampton naar Liverpool. Het was bij zijne terug keer van laatstgemelde plaats, dat de politie den tijd gekomen achtte om hem te arres teeren. Deze aanhouding voerde tot de inhechtenisneming van Egan, bij wien Daly te Birmingham inwoonde en met wien hij op vertrouwelijken voet verkeerde. Behalve eenige papieren, die men bij Daly vond, vermoedde de justitie het bestaan van andere belangrijke bescheiden. Een zorgvuldig onderzoek, in Egan's tuin en huis bewerkstelligd, bleef langen tijd vruchteloos, maar eindelijk werd de heilige Hermandad te Birmingham voor hare moeite bekroond. Onder een boom in den grond vond zij in een tinnen doos verscheidene belangrijke documenten, die duidelijk aantoonden, dat Daly en Egan sedert geruimen tijd ten bate ,der „Iersche republiek" aan het komplottee ren wareu. Gelijk geen oud drama of nieuw Hiber- nisch proces volledig kan worden genoemd zonder verrader, zoo zagen wij ook hier een verklikker optreden, zekeren Moran, die be trokken is in het komplot van Tubbercurry, maar zijn huid gered heeft door de gewone aanbrenging. Uit zijn getuigenis blijkt voldoende, dat Daly altoos een der hoofd mannen onder de Iersche agitators is ge weest en met Sheridan gewerkt heeft in West-Ierland. De verklikker stond natuur lijk aan een allerbitterst kruisverhoor bloot van den kant van Daly, die zijn eigen zaak voerde, maar voor het overige bleven Mo- ran's verklaringen onweerlegd. Zij zouden trouwens overbodig kunnen worden genoemd. Ook zonder haar was de veroordeeling van Daly en Egan vrij zeker, want de ge vonden bescheiden getuigden al te zeer tegen hen. De verdediging was dan ook zeer zwak. Egan had een advocaat, die alles voor zijn cliënt aanvoerde, wat mogelijk was, maar Daly voerde zelf het woord en hield eene lange toespraak, waarbij hij Engeland en de Engelschen op allerhevigste wijze te lijf ging, zóó hevig, dat de heer Hawkins hem herbaalde malen in de rede viel en hem ten slotte het woord ontnam. De jury had slechts weinige minuten noodig om het over hare uitspraak eens te worden. De veroordeeling was voorzien en om alle manifestatiën tegen te gaan en pogingen tot ontzet der veroordeelden te onderdrukken, had de overheid omvangrijke maatregelen genomen. Zij bleken overbodig, hoewel een groote menigte op de been was, voornamelijk Ieren, natuurlijkuit de naburige Stoom vaartbericb ten Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St. Vincent den 2 Augustus. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 2 Aug. en zette terstond de reis voort. Het stoomschip Sumatra is 3 Aug. te Port-Said aangekomen en vertrokken. Markt-Berichten ALlMiiB, 2 iag. 5 P.arden f96 170, 13 Koeien en Ossen f187 a 225, 16 nuclit. kalveren f 5 a 27, 78 Schapen f 18 a 26, 26 Lammeren f 7 a 14, 54 magere Varkens f 12 a 18, 250 Biggen f4 a 7, 7 Bokken en Geiten f6 a 8, Boter per kop f0.87i a 1. Hoobn, 2 Aug. Tarwe f8 a 9.60, Gerst f5 a 5.60, Erwten: Witte f10, Groene f 11.50 a 12.60, Grauwe f 12.50 a 14 Bruine boonen f 12, 12 Paarden f 60 a 200, 20 Schapen f 24 a 32, 10 Lammeren f 10 a 24, 3 Kalveren f 8 a 17, 58 Biggen f3 a 6, 36 Kippen f0.90a 2, 7200 Kip-eieren f 3.50 a 4 per 100, 1390 koppen Boter f 0.60 a 0.75. Visscherij-Berichten 5 Aug. vb. 14 blazers met weinig vangst, 8 tot 45 tongen, per stuk 35 ct.40 tot 110 kleine en middelbare tongen, per stuk 8 a 20 ct.; 5 manden kleine schol, per mand f2.15; enkele roggen, p. stuk 45 ot. Schuiten naar see. 316de STAATS LOTERIJ. Ie Klasse. le Lijst. No. 1423 f20000. No. 4207 f2000. No. 15858 f1500. No. 19187 f200. No. 1629, 8468, 14156 f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 1 tot 5 Augustus. ONDERTROUWD: a GEHUWD: Ueene- BEVALLENA. B. M. Leijen geb. Ricke, z. A. van Zwijndrecht geb. van Wingaarden, d. P. Narold geb. Gieles, d. E. J. P. Groen geb. de Ruijter, z. H. de Wijn geb. Kuijper, d. W. C. Jansen geb. Valkenburg, z. C. J. Ingelse geb. Eczlin, i. A. H. Snel geb. de Kort, d- OVERLEDENT. Blok geb. Goedhart, 90 j. D. A. Lavell, 4 m. W. van Halen, 31 j. A. C. Stroomer, 4 m. Vervolg der Berichten. Zaterdagavond vergaderden om streeks een vijftigtal belangstellenden, daartoe uitgenoodigd door de voor- loopige commissie voor een op te rich ten vereeniging voor roei- en zeil wedstrijd, in Tivoli. De heer burge meester opende de vergadering, sprak over 't doel der bijeenkomst en her innerde aan de goed geslaagde wed strijden in 1856, 57, 58 en 59. Ook hier wil men een wedstrijd houden, ongeveer medio September, of naar omstandigheden, tot proef een huis houdelijk feest. De voorloopige com missie werd bij acclamatie definitief verklaard. Bij die heeren werden ge voegd een vijftal marine-officieren, waartoe werden uitgenoodigd de aan wezige heeren De Ruijter de Wildt en Lange, die ook zullen zorgen dat 't vijftal gecompleteerd wordt. Onder de blijken van belangstelling, reeds van vele der ingezeten onder vonden, mag de commissie er in de eerste plaats er op wijzen, dat het Z. E. den vice-admiraal W. K. van Gennep behaagd heelt het bescherm heerschap te aanvaarden, terwijl de burgemeester dezer gemeente, de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse, het eere-voorzitterschap welwillend heeft aangenomen. De heer W. C. M. van Bruggen weigerde 't voorzitter schap te bekleedeu, waarop de heer De Rujjter de Wildt de leiding der zaken óp zich nam. De heer L. W. F. Oudenhoven, daartoe uitgenoo digd, neemt de betrekking als secre taris aan. Namens 't bestuur ging nu een lijst rond, waarop elk de bjjdrage plaatste, die door hem tot welslagen der zaak beschikbaar wordt gesteld. Na afloop vond de heer De Ruijter de Wildt de som niet zoo groot als hg noodig oordeelde om nog dit seizoen flink en degelijk voor den dag te komen. Er wordt besloten die lijst ook aan on derscheidene ingezeten te presenteeren, die niet ter vergadering aanwezig waren, en mocht ook dan 't cijfer niet hoog genoeg zijn, zou er worden voor gesteld de reeds aangeboden bijdrage te verhoogen. In verband met den ge- wenschten spoed besloten de leden der commissie zich persoonlijk met liet aanbieden der lijsten te belasten. Gaarne zouden we zien dat de po gingen om een roei- en zeil vereeni ging tot stand te brengen, met een goeden uitslag worden bekroond en zeker zullen die slagen, wanneer er onderlinge samenwerking bij de bur gerij bestaat. Zulk een vereeniging behoort op een zeeplaats en een der gelijke wedstrjjd rekenen met recht tot de nationale volks vermakelijkheden Is de deelneming groot genoeg, dan kunnen we nog in dezen zomer een wedstrijd in onze haven of langs onze kusten aanschouwen. Door de artillerie worden alhier, gedurende den zomer, oefeningen ge houden in het vuren met zwaar kust- geschut (kanonnen van 24 cM). De schijf, die tot doel dient, is op een zandbank geplaatst, of wordt door een raderboot gesleept achter aan een langen tros. Bij de oefeningen, die Vrjjdagplaats hadden, was naar men mededeelt, bgna een groot ongeluk gebeurd. Een torpedoboot der Marine ging door het Noordergat langs Tessel naar zee, en was vermoedelijk niet opge merkt door de artillerie, want een drietal granaten sloegen te water in de onmiddellijke nabijheid van dit scheepje, dat zich daarop, met volle kracht stoomende, spoedig verwijderde uit die gevaarlijke buurt. Zr. Ms. stoomschip Bonaire is gisteren weder naar de Noordzee ver trokken. Zr. Ms. stoomschip 4e kl »Som- melsdijk" is gisteren te Hellevoetsluis in dienst gesteld, met bestemming om de Alkmaar" in West-Indië af te lossen. De koning heeft de wet nopens het regentschap, Vrijdag door de Tweede Kamer aangenomen, op den verjaardag der koningin bekrachtigd. Op Terschelling circuleert een adres aan den Minister van Water staat, Handel, enz., houdende het verzoek, de stoomboot Terschelling", die tegenwoordig ten gerieve van reizigers, welke eventueel van de Amsterdamsche booten kunnen ko men, om 5 uur van Harlingen ver trekt, '8 morgens om 11 uur te laten terugvaren. Dan toch zouden de brieven en nieuwsbladen nog den zelfden dag van aankomst te Har lingen op Terschelling kunnen worden besteld, iets wat thans onmogelijk is. Niettegenstaande de f 10.000 rijks subsidie, die ten behoeve van dien postdienst wordt verstrekt, wordt juist het postwezen zoo slecht mo gelijk bediend. Naar men verneemt zijn door verschillende stoomvaart-maatschap pijen hier te lande, bij de Regeering stappen gedaan, om de Nederlandsche scheepvaart te beschermen tegen de handelingen van den Egyptischen Gezondheidsraad, die de quarantaine nog al willekeurig schijnt toe te passen. Bij gunstig weder zullen op Woensdag a. s. des voormiddags te half elf uur op zee voor Scheveningen op de hoogte van het Groote Bad huis in het openbaar proeven worden genomen lo. met den nieuwen zee-mist- en roephoorn 2o. met den zee-luister- hoorn (dienstig bij mist)3o. met den nieuwen zee-boodschapper (Sea Messenger) die met inhoudende de pêche in 't gezicht van Scheveniugeu overboord gezet zal worden 4o. met de hoor- en zichtbare zee-reddingboei, waartoe een man over boord zal springen, ten einde met deze boei door de branding heen op het strand aan te komen. Het publiek zal op de duinen en hooge terrasen een en ander goed kunnen waarnemen. Ook zullen van de landzijde daarbij contrasignalen gegeven wórden. Al deze toestellen behooren tot de verzameling van het museum Prins Hendrik. Voor liefhebbers, die het tochtje op zee wenschen mede te maken, bestaat daartoe gelegenheid, indien zjj zich aan het museum Prins Hendrik te 's-Gravenhage aanmelden. Naar wij vernemen, is te Krom menie het 16-jarig zoontje van den heer L., op het oogenblik dat hij den spoorweg wilde oversteken, door den aankomenden trein overreden. Naar men verneemt, is het den hr. W. van Enst, adsistent-leeraar aan de burgeravondschool te Middel burg gelukt, een water-velocipède te vervaardigen, waarmede hij hoopt zich op het water snel en veilig te kunnen voortbewegen. Gisteren zou het werktuig te Middelburg beproefd worden. De lezers van het tjjdschrift »De Natuur" zullen zich herinneren, dat in de April-aflevering van den loopen den jaargang (bl. 119) een opstel voorkomt over water-velocipèdes, met afbeeldingen van verschillende soorten. Ook van den thans door den hr. Van Enst vervaardigden wieier zal waarschijn ljjk een afbeelding en be schrijving in genoemd tjjdschrift ver schijnen. In het Friesch Volksblad van 27 Juli komt een verhaal voor van het treurig gevolg, dat de aanwending van het middel tegen dronkenschap van de Erven Wed. Abbring te Am sterdam bjj iemand nit den gegoeden arbeidersstand op een dorp in Fries land gehad had. Toen de man meer en meer aan den drank geraakt was en daardoor zjjn werk bgna geheel verzuimde, was hij zoo gelukkig een erfenis te krijgen. Een oud vriend van zjjn vader, die er hem van wilde terug houden, ook dit geld in jenever te zien opgaandeelde hem mededat er te Amsterdam een middel te krjj- gen was, dat iemand geheel van de neiging tot drank kon genezen en bood aan dit voor hem te bestellen. De f 25 werden van de erfenis ge nomen en vol vertrouwen ging de man het poeder gebruiken. Ook het voorschrift, gedurende 56 weken geen drank te gebruiken, begon hij te volgen. Toen hij dit een half jaar had gedaan, wilde hjj eens beproeven of het waar was, zooals de Erven Wed. Abbring schreven, dat de pa tiënt door dit onfeilbaar middel voorgoed een afschrik van den drank zou krijgen. Vol verwachting over de uitkomst der proef, plaatste hij een glaasje drank voor zich, proefde.... en dronk het spoedig tot den bodem leeg. Daarmede was 's mans geloof in het middel verdwenen, zjjn hoop op het welslagen vernietigd. Hjj dronk meer en meer en bespotte den vriend, die hem f 25 uit den zak had geklopt voor iets dat niets uitwerkte. Eenige jaren later was hjj een volslagen dronk aard en doodarm. Amsterdam4 Augustus. De internationale landh.-tentoonstelling zal op 25 dezer voor het publiek toegankeljjk zjjn, aangezien dien dag de jury hare taak in het openbaar aanvangt. De feesteljjke officieele opening, waarbij ook Z. M. de Koning, de beschermheer dezer tentoonstelling, verwacht wordtzal op 26 dezer plaats hebben. De cholera vermindert zeer in het zuiden van Frankrijkhet aau- tal zieken wordt kleiner, terwjjl de kwaadaardigheid der ziekte afneemt en daar de meeste aangetasten ge nezen. Uit Marseille wordt geseind dat de voornaamste geneesmiddelen, aldaar gebezigd,Sydenham's laudanum en geest van kamfer zjjn. Wanneer de patiënt begint te zweeten is het gevaar meestal voorbjj. Zoo de re actie niet vanzelf ontstaat, wordt ze vaak gewekt doordien men het lichaam inwrijft met extract van petroleum. Opmerkelijk is het dat opnieuw in Marseille bleek, dat zwaluwen een district waar cholera heerscht ont vlieden. Zooveel is ten minste zeker, dat er in de afgeloopen weken geen zwaluw te zien was in Marseille. De stad heeft eeu roode kleur, door dien het gemeentebestuur het onderste gedeelte der huizen, de openingen der riolen en straatsteen en met koper sulfaat wascht, om ze te ontsmetten. Bevallen van een Zoon W. C. JANSEN, geb. Valkenburg. Helder, den 3 Aug. 1884. Bevallen van een welgeschapen Dochter, A. H. SNEL-DE KORT. Helder, 2 Augustus 1884. GeborenTRIJNTJE CORNELIA, dochter van J. DE WIJN en H. DE WIJNKuijper. Helder, 4 Augustus 1884. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon GESINA BROUWER, geliefde Echtgenoote van H. KOENOT. Helder, 4 Augustus 1884. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2