'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL \o. 1198. Zaterdag 9 Augustus 1884. Twaalfde Jaargang. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. RurenaiSPOORSTRAAT oh KCIDSTRAAT. AdvertowtlGii van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd z.ijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 36 m. Onderg. 7 u. 38 m. Zondag 10 Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 .Laatste kwartier. Vrijdag 15 Zaterdag 16 Maria Hemelvaart. ""'NIK ÜWSTIJ DINGËNT HELDER, 8 Aug. 1884. We verheugen ons tegenwoordig over 't heerlijk en prachtvol zomer weer. Heldere dagen vol zouneschijn en toch geen ouverdragelijke warmte, maken dat we 'n echten zomer hebben. Dit heeft de ijverige en ondernemende directeuren van Tivoli op 't denk beeld gebracht een fête champêtre te organiseeren, met concert, groot vuurwerk en verlichting a giorno. Blijft 't weer bestendig, dan zal zulk een feest een alleraangenaamste uit spanning verschaffen, vooral in een tijd, dat de publieke vermaken schaars zijn. Er circuleert een inteekenlijst onder de burgerij. Blijkt de deel neming voldoende, en dat moet wel om de bijzondere kosten, aan zulk een feest verbonden, dan kunnen we een alleraangenaamsten avond doorbrengen in den tuin van Tivoli, die er nu op 't prachtigst uitziet. De entréeprijs, 49 cent voor volwas senen en 25 ct. voor kinderen, achten we in dit geval niet te hoog. Een begin van brand, aan boord van een der in het marinedok te Amsterdam in bewaring liggende stoomkanonneerbooten, werd Zondag middag ontdekt, doch nog intijds gebluscht. Voor het gerechtshof te Am sterdam stond dezer dagen terecht Rijk Van Voorthuize, 26 jaar oud, landbouwer, geboren en wonende te Woudenberg, maar thans in hechtenis en beschuldigd vau 2 opzettelijke brandstichtingen, waarbij gevaar van menschenlevens was te voorzien. Tot tweemaal toe, in Juli 1880 en in Mei 1884, had hij de woning zijns vaders in brand gestoken, en beide keeren met het gevolg dat de kofstede met bijgebouwen tot den grond toe af brandden. Beschuldigde, die het hem ten laste gelegde erkende, verklaarde uit wrevel te hebben gehandeld, omdat hij meen de door zijn vader te zijn verongelijkt, en beide keeren was dan ook een hevige twist tusschen beschuldigde en zgn vader aan de brandstichting voorafgegaan. De eerste brand was vroeger algemeen aan 't broeien van het hooi toegeschreven en een oogen- blik had men zelfs gedacht, dat be schuldigde daarbij zelf was omgeko men, want lip werd kort na den brand vermist. Maar achteraf bleek, dat hij zich tijdig uit de brandende woning had verwijderd. Hij was toen het veld ingegaan, maar zoo wanho pig geworden, dat hij in een sloot was gesprongen, om zich te verdrinken. Maar twee voorbjjgangers redden hem in bewusteloozen toestand. Toen nu echter bleek, wie de tweede brand bad gesticht, werd het spoedig ontdekt, aan wien de eerste brand was toe te schrjjven. Het O. M. bij monde van mr. Op Ten Noort, advocaat-generaal, achtte de ten laste feiten voldoende wettig en overtuigend bewezen, en concludeerde mitsdien tot een tucht huisstraf van 10 jaren. Maar de ver dediger dea beschuldigden, mr. Harte, concludeerde tot een onderzoek van deskundigen omtrent den toestand der geestvermogens vau beschuldigde en achtte het bewijs vau schuld van de eerste brandstichting niet voldoende wettig bewezen. Het gerechtshof deed Woensdag uitspraak en veroordeelde Van Voort huize tot 8 jaren tuchthuisstraf. Maandagmorgen zou een ge- vaugene uit het huis van arrest in de Zoutstraat te Groningen naar Zwolle worden overgebracht. Juist toen een rijksveldwachter hem in den celwagen wilde geleiden, zette hij het op een loopeu, zonder dat men hem kon achterhalen. Hij is de voormalige Apoort uit en in de richting naar Friesland verdwenen. Vroeger is te Groningen een der gelijke ontvluchting voorgekomen, en de dader, die wegens diefstal en valschheid in geschrifte tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld, wist zich over de grenzen uit de voeten te maken. In Duitschland bleef hij langen tijd verborgen, maar pleegde hier ook een misdaad, waarvoor hij gevangen werd gezet. Zoodra hij die straf zal ondergaan hebben, wordt hij aan de Nederlandsche regeering uit geleverd, om dan zijne straf, die wel licht nog verzwaard wordt, te onder gaan. Volgens een uit Londen ont vangen Reuter-telegram blijkt uit de diplomatieke correspondentie in zake de Nisero, dat, na de gedachtenwis- seling tusschen Engeland en Neder land, de twee mogendheden tot de volgende wijze van handelen hebben besloten, welke nader omschreven is in een telegram, den 26sten Juli aan den consul Kennedy te Olehleh ver zonden. Die depeche luidt: Art. 1. Er zal aan den Radjah van Tenom een gemeenscliappelyke nota worden gezonden om hem te vragen de gevaugenen op een bepaal den dag in vrjjheid te stellen. Art. 2. Als de Radjah toestemt en zich aan Nederland onderwerpt, zal de Hollandsche Regeering de blok kade voor zijne havens opheffen, zoo dat deze weder voor den handel zullen zijn opengesteld, tenzjj de Radjah opnieuw in opstand komt. De Ne derlandsche Regeering zal een over eengekomen som van 100,000 ropijen betalen als de gevangenen uitgeleverd zijn. Art. 3. Weigert de Radjah, dan zullen de Engelsche en de Nederland sche troepen zich vereenigen om hem en zijn volk te straffen. Maxwell heeft bevel gekregen zich per Pegasus naar Olehleh te begeven, ten einde met de Nederlandsche auto riteiten overleg te plegen ten aanzien der beste middelen voor dè uitvoering der overeenkomst. In Beieren en men begrijpt, welke sensatie de zaak juist in dat land moet maken is thans een kolossaal proces tegen bierbrouwers aan de orde. Commissiën houden zich daar in verscheidene plaatsen bezig met het onderzoek der ver- valschingen en der vervalschings- middelen in de bierbrouweryen. Zulk een algemeen onderzoek heeft in Beieren nog nooit plaats gehad. De Russische marine, hoe sterk ook, zal binnen weinige jaren een geheele vernieuwing aantoonen. Er zijn op dit oogenblik 12 groote oor logsbodems in Rusland in aanbouw en een marinedok in Engeland, ter wijl in de volgende maand de kiel van nog twee kolossale schepen, ieder van 10.000 ton, zal worden gelegd De torpedodienst is reeds in 't bezit van 100 booten. Verleden Zondag, in den vroe gen ochtend, heeft op de Theems, nabij Coalshouse Point, niet ver van Gravesend, een aanvaring plaats ge had tusschen de Dione, een stoom boot tot vervoer van goederen en passagiers tusschen Londen en Stockton en de Camden, een groote schroef stoomboot. Deze laatste, die in de vaart tusschen de Zwarte Zee en Londen gebruikt wordt, was op hare laatste reis in de golf van lliskaie door stormweder overvallen en dezer dagen met schade te Falmouth binnen- geloopen. Van daar werd zij door twee sleepbooten de Theems opgesleept, om in de Londensché dóeks hare schade te herstellen, toen zij bjj een sterke kromming der rivier met volle vaart tegen de Dione stiet, waarbjj laatst genoemde zonk en zeventien personen, waaronder verscheidene vrouwen en kinderen, hun graf in de golven vonden. De Camden leed geen verder letsel. De bezoekers der internationale visscherjj-tentoonstelling, te Londen ten vorigen jare gehouden, herinneren zich vermoedelijk de,sloep, met mast en zeilen voorzien, waarmee een Noorweegsche waaghals, Johnson ge naamd, uit Drontheim in de lente naar Louden was gekomen. Zaterdag jl. is hij met dezen »Neptunus" uit de haven van Southampton gezeild met bestemming naar New-York. Veel gezelschap heeft hij niet aan boord, want daarvoor is geen ruimte genoeg, toch voert hij een passagier mee, namelijk een grooten zwarten kater. Doller vaart heeft zekere John. Traynor, een Amerikaan, ondernomen. Hij is op 7 Juli jl. met een roei vaartuig uit Newhaven in Noord- Amerika den Atlantischen Oceaan ingegaan en al roeiende wil hij En geland bereiken. Naar hij zich voor stelt zal hij, bij tamelijk goed weder, 109 dagen daartoe behoeven. Uit voorzorg heeft hij proviand voor zes maanden meegenomen. Komt hij levend in Engeland aau, dan ligt daarin, naar zijn bewereu, het doortastende bewijs, dat de bouw van zijn vaartuig voortreffelijk mag worden genoemd. Het wijkt dan ook iu constructie zeer aanmerkelijk vau den gewonen bouw af en op grond daarvan zal hij alsdan een poging doen om de reddingsbooten naar 't model van zijn vaartuig te doen ver timmeren en de nieuwe te bouwen. Nadat hij de voornaamste zeehavens van Engeland met dat doel zal hebben bezocht, steekt hij naar het vaste land van Europa over en zal ook ods land bezoeken, ten einde den bouw der reddingsbooten naar het door hem gebezigde stelsel te doen wjjzigen. Het uurwerk in den toren van het Westminster paleis te Londen is het grootste der wereld. De vier wijzerplaten der klok hebben 22 voet in omvang, terwijl de tusschenruimte van de eene minuut tot de andere 7 duim bedraagt. De klok loopt 872 doch slaat slechts 7 dagen, zoodat zij derhalve zelf aautoont, wanneer zij moet worden opgewonden het opwinden van het slagwerk duurt twee uren. De slinger is 15 voet lang en de raderen zijn van gegoten ijzer. De uurklok is 8 voet hoog en heeft een middellpn van 9 voet; zij weegt bijna 15 ton en de hamer alleen heeft een gewicht van meer dan 400 pond. De klok slaat elk kwartier, en de snelschrijvers van het parlement regelen daarnaar hun arbeid, dewijl bij eiken slag de eene stenograaf door een anderen wordt afgelost. Door de Petit Marseillais wordt een feit medegedeeld, dat streng on derzocht behoort te worden. In het dorp Berre zou namelijk een man levend begraven zijn. Hij was in dronken toestand van Rogual te Berre aangekomen, waar hij na het gebruik vau nog een vrij groote hoeveelheid absiuth op straat buiten bewustzijn nederviel. Onmiddellijk was 'tgerucht in omloop, dat de beschonken man een eholeralijder was en daar hij geen teeken vau leven gaf, hield men hem voor dood. De politie was spoedig ter plaatse en liet kalkzuur over het aangezicht en zelfs in den mond van den doodgewaande gieten. Daarna gaf zij bevel hem onmiddellijk te begraven, zoodat de ongelukkige een half uur later reeds onder de aarde lag. Te Petersburg is weder een proces tegen 16 nihilisten ophanden, waaronder zich een 25-jarige vrouw bevindt, Feighine genaamd. Zij is in Polen geboren en ontvluchtte op 15-jarigen leeftijd de ouderlijke wo ning. In 1873, tijdens een opstand te Kazan, voerde zij de studenten aan zij droeg een roode vlag met het op schrift: »Zemlja i Volja!" (Landen Vrijheid). Onder meer werd ook Feighine gearresteerd en naar Siberië verban nen. In Siberië werd zij moeder, doch haar kind stierf vau gebrek. Twee jaren geleden slaagde zij erin uit Siberië te ontsnappen en kwam te voet naar Petersburg. Zp heeft over dezen tocht auderhalf jaar ge daan. Nauwelijks te Petersburg aau- gekomeunam zij deel aan een samenzwering, die voor doel had het keizerlijk paleis der Romanoff's in de lucht te doen springen. Zij werd opnieuw in hechtenis genomen en zal nu eerstdaags voor de rechtbank ver schijnen. Men denkt dat zij weder naar Siberië zal gebannen worden. Zonderlinge familie-betrekking. In Parijs zal eerstdaags een vreemd soortig huwelijk gesloten worden. Daar gaat namelgk iemand met de weduwe van zijn stiefvader trouwen en hij geraakt daardoor in vreemde verhoudingen, gelijk uit de volgende genealogische gegevens blijkt Louis Aubin huwde met Maria Florentzij hadden een zoon Maurice Aubin. Maria Florent werd weduwe en hertrouwde met Pierre Gallard, in dit huwelijk werden geen kinderen verwekt. Pierre Gallard werd weduwnaar en sloot een tweede huwelijk met Louise Braud ook dit huwelijk bleef zonder kinderen. Louise Braud verloor haren echt genoot en gaat hertrouwen met Maurice Aubin. De aanstaande echtgenoote die door aanhuwelijking de stiefmoeder van haren bruidegom is, wordt door haar huwelijk de schoondochter van de vrouw van haar eersten man en de heer Aubin wordt dus zjjn eigen schoonzoon. De Engelsche visschers, die niet zelden op de Noordzee de boekaniers uit den ouden tijd nabootsen, heb ben zich deze week aan een Duitsck schip vergrepen. Volgens de Weser Zeitung hebben bij de Doggersbank vier Engel, vischsloepen de Duitsehe schoener »Diedrich" aangeklampt welke levensmiddelen enz. vent aan de visschersvloot. Het schip werd leeggeplunderd, nadat de Duitschers met messen en stokken met loodeu knoppen waren bedreigd. De kapi tein van de Diedrich" wist gelukkig ongemerkt de nummers der schepen op te schrijven; deze zijn Y. H. 653, Y. H. 747, L. O. 270 en H. 654. Aan den Duitschen vice-admiraal, te Wilhelmshafen commandeerende, is onmiddellijk geseind wat geschiedt is, en de Duitsehe regeering zal nu de zeeroovers vervolgen. De maatregel om op de zeilen der visschersschepen het nummer en de eerste letters van de haven, waar ze te huis behooren, te schilderen, is dus weder gebleken voortreffelijk te zijn. Het doet ons genoegen voor onze Hollandsche visschers, dat nu ook eens een Duitsch schip is aangerand, waardoor op de grieven der visschers meer algemeen de aandacht gevestigd zal worden. Een vergissing. Een beroemd dokter te Weenen ontving dezer dagen gelijktijdig twee brieven, die alles behalve complimenteus waren en waarin de geneesheer voor de voeten werd geworpen, dat de door hem voorgeschreven geneesmiddelen niet enkel geen nut hadden gedaan, maar de kwalen verergerd hadden. De dokter hield de zaak aan van- lijk voor een grap, maar daar de brieven bekende handteekeniugen droegen, sloeg hij toch zijn dagboek eens na en toen werd het raadsel opgehelderd. Zes weken geleden was een schoone actrice ten zijuent geweest, die zicb ernstig ongerust maakte over een donkerkleurig dons, dat haar bovenlip bedekte, eu toevalligerwijze kwam een oogenblik later een luitenant hem bezoeken, die er verschrikkelijk over tobde dat er niet meer dan een paar onnoozele haartjes onder zijn neus wilden verschijnen. De gemoedelijke geneesheer had beiden beloofd om ze zoo goed mo gelijk te helpen enzich in de verzending der beide pakjes met geneesmiddelen vergist. Het gevolg er van was dat de lieftallige kunstenares dagelijks zeep.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1