W. V. BRUINVIS. tan grijs baar «er!! Visschersgaren, JEU DE GRAGES. ANNANASSEN IN BLIKKEN, THEE van E. BRANDSMA, best Duitsch bij JÜHN.KRÜGER, Spoorpchten J. KRUIF, Viscimarlt. S. KRIJNEN, Geen ooie Hoeien of Pelten meer!! bij H. L. SCHRöDER, J. J. KUIJPER, bjj CARiüLA.J. VAN ROSENDAEL Uit de hand te koop het HUIS, Weststraat L 103. Adres aldaar. T© üoop beneden Fabrieksprijs, Timmerman en Aannemer, zich alhier gevestigd hebbende, be veelt zich bij zijne geachte plaatsge noten aan. Aan hetzelfde adres gevraagdtwee Timmerlieden, een Metselaar en twee Jongens. W.LAURENS BAKKER, -+ OOSTEREND. +- I Ï2.V3. Zie de uitstalling I Jongeheeren Marine petten, rechte klep f0,25. Jongeheeren Marine le deren petten, rechte klep f 0,50. Mans lederen petten, rechte klep f 0,50. Hooge of lage zgden petten f 0,50. Mans laken pettenvan af f 0,50. Kamgaren of Bukskingpetten f 0,50. Fautasiehoeden, van af f 0,50. Flambards en Kiuder-Castoorhoedeu, van af f 0,50. Hooge zijden Heeren-Hoeden f3,00. Alles tl contant en nog voor Win keliers rabat, gedurende de maaud Augustus in het bekende Magazijn van L. F. F. SCHILLING. geheel es in schijfjes, Hoofdgracht 49. Bg de Uitgevers van dit Blad is te bekomen: Ufi de middelen om ze te voorkomen en hare behandeling. DOOK Dr. PETER KAATZER, Pract. Arts en Kon. Badarts te Bad Rehburg. Uit het Duitsch vertaald door A. W.l. ZUBLI en A. Arn. J. QUAN1ER, Officieren van Gezondheid. Prgs 30 Cent. van het Paleis voor Volksvlijt, Rotterdamsche Schouwburg, en Tentoonstelling, k 10 Cent. Naar buiten, bg ont vangst van één cent op iedere lijst meer, franco zending. Soeplepels, Eetlepels, Kinderlepels, Theelepels, Sauslepels, Suikerlepels, IJzeren Eetlepels. H.uime ls.euze BIJ Oosterend. Texel. De nieuwe London is de beste der Par fumerieën om 't grijze haar zijne natuurlijke kleur terug te geven, en is te Nieuwediep al- leenverkrggbaar Prijs f 1,50 per groote flacon. Eens in gebruik, altijd in gebruik, Ter besparing van ZEEP en SODA om het Linnen te wasschen en te bleeken, zonder hetzelve te verslijten, wordt door het groote gemak en be zuiniging, hierdoor verkregen, bij zonder aanbevolen. Prijs per Pakje 8 Cent. Verkrijgbaar te Nienweiliep: BIJ H. RIESSELMANN. Te Texel: bij JAN BROUWERS, te Oosterend. Te Wieringen: bg J. BLAAUWBOER, Houkes en P. WIGBOUT, te Hypolitushoef. Te Haringhuizen: bij J. BIERMAN. trad! mark Kalverstraat 158, Amsterdam. Alleen in verzegelde pakjes, voorzien van bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, verkrijgbaar te Helder bg J. KOR VER; Mej. C. ZUNDERDORP; MejJ. CA ARLSMejL. SCHRöDER. In het bgzonder wordt de aandacht gevestigd op SOUCHON THEE f 1.30 per 5 ons. FEUILLETON. De laatste wilsbeschikking van een gierigaard. Op een stonnachtigeu Februari-avoud van bet jaar 1836 lag de Wijnlaubengasse, een kleine heldere straat aan het uiteinde eener iddelmatige stad in zuidelijk Duitschlaud, als naar gewoonte in de rust van den nacht gedompeld, toen tegen acht uur, een een zaam, rijzig man, uit de stad komende, haar overschreed tot aan een klein huisje van slechts ééne verdieping, dat bijna uau het einde der straat stond. Deze man opende de deur met een kleinen sleutel en dadelijk daarna zag men door de jalousiën het schijnsel van een licht dringen, dat heen- en weêrgedragen werd, als deed de bewoner de laatste avondronde door zijne woning, voordat hij zich ter ruste begaf. Eu dit wrs ook werkelijk het geval. De rijzige jeugdige man was Dr. Adolf Marcus. Hij woonde hier sedert eenige jaren, zonder de algemeene stilte dezer straat te ver storen, want hij leefde in bijna kloosterlijke ingetogenheid. Wie hem thans in zijne wo ning gezien bad, zoo als hij in eene zeer ele gant gemeubelde kamer met het licht rond liep en daarna in een kabinetje, dat zijne stu deerkamer scheen te zijn, die had den doctor voor welgesteld kunnen houden, maar den meer geoefenden of meer opmerkzamen be schouwer zou het niet ontgaan zijH, dat de weelde waarmeê de jeugdige geneesheer zich omringd had, werkelijk slechts eene valsche en kunstmatige weelde was, waartoe hij door zijn maatschappelijken toestand verplicht was. De fraaie meubelen zagen er nog zoo nieuw eu ongebruikt uit, bet green lukensch over trek der schrijftafel in het kabinetje was nog zoo netjes en glad, dat men zien kon, dat bet meer pronkstukken, dan wel voorwerpen van dagelijksche behoefte waren. En werkelijk de vreerode bezoeker kou in deze twee kamers bet gevoel eener onbeschrijfelijke ledigheid van zich afwerpen. Nadat de doctor zoo eenige malen door deze kamers had rondgeloopen en zich verzekerd had, dat de jalousiën eu vensters goed geslo ten waren, opendö hij eene deur in het kabi netje en besteeg een daarachter verborgen wenteltrap, die tot onder het dak geleidde, waar zich zijn slaapvertrek bevond. Hier week de zuinige sierlijkheid van de benedenverdieping voor eene openlijke armoe de. Een veld-bed, met een verbleekt katoe nen overtrek, zonder gordijnen, eenige mat ten Btoelen, eene wankelende tafel en eene ouderwctsche schrijftafel maakten het eenige, zeer armoedige huisraad van dit kamertje uit, dat dea docters eigentlijke woonvertrek scheen te zijn, zooals dit ten minste de openliggende boeken eu papieren op de klep van de schrijf tafel aanduidden. Aan dit armoedig vertrek, in tegenstelling met de kostbare meubelen der benedenverdieping, zag men duidelijk, dat de bewoner zich in den treurigen toestand be vond van zioh een gedeelte van het noodzake lijke te moeten ontzeggen, om met het over vloedige te kunnen schitteren. Dit was ook de ware positie, waarin Dr. Marcus zich bevond. Hij was de zoon van een gewezen ambtenaar en bad zijn gering vermogen bijna geheel besteed aan zijne we tenschappelijke vorming aan de hoogeschool en op reis en daarna, toen bij zich als genees heer nederzette, aan eene sierlijke zelfs rijke huiselijke inrichting, door middel waarvan hij het vertrouwen op zijne kunde wilde vestigen. Hij was, wel is waar, een bekwaam genees heer en bad dit bij al zijne behandelingen schitterend bewezen, maar bij miste die twee wezenlijke middelen, om in zijn vak spoedig vooruit te komen, namelijkbetrekkingen of beschermers van invloed en de geschiktheid, om door een weinig charlatannerie en het voor op zetten zijner eigene voortreffelijkheid de aandacht der menigte op zich te vestigen. Op deze laatste kunstgreep vooral verstond hij zich in 't geheel niet; ernstig, bedacht zaam eu degelijk van uatuur, waren recht schapenheid en bescheidenheid de hoofdtrek ken van zijn karakter en deze verboden hem meer te willen schijnen dan hij werkelijk was, aan anderen den voorrang te betwisten, of zich ten koste van anderen te verheffen. Dit had hij van zijn sedert verscheidene jaren overleden vader overgeërfd, die voor zeer rechtschapen was gehouden geworden, maar weinig omgang bad gehad. Zoo leefde de jeugdige doctor nu reedB on geveer drie jaar bijna onbekend in deze stad, nadat bij te voren eerst in een kleiner stadje te vergeefs naar meer vei trouwen en beter succes gestreefd had. Door eenigen arbeid voor de geneeskundige tijdschriften te ver richten, voorzag hij kariglijk in zijn noodigste behoeften, maar, hoewel zijne patiënten nog maar niet in aautal toenamen, toch bleef bij onverschrokken en vol blijde verwachtingen de toekomst tegemoet treden. Heden was hij door eenige achterstallige schulden gedwongen het laatste effect, dat hij nog van zijns vaders nalatenschap had over gehouden, te verkoopen. Daarom had bij de vensters en jalousiën zoo zorgvuldig onder zocht, voordat hij naar zijn kleine schat ijlde, om te zien of die nog aanwezig en niet ge stolen was. Maar de blanke Thaler's lagen nog vrcedznain in de kleine laden, en Marcus stond daar voor en overlegde in zijne gedach ten hoe lang hij hiermede wel, met de nauw gezetste spaarzaamheid, zou kunuen rond komen. De uitkomst dezer berekening was zeker niet zeer vertroostend, want langzaam schoof hij de Inde weder dicht, liet zich op een stoel nedervallen en verzonk in diep naden ken. Hij bracht zich alle pogingen weêr voor den geest, welke hij in den laatsten tijd had aungewend, om zijn toestand eenigszius te verbeteren. Door den nood gedwongen, bad bij onder hen, met wie hij verkeerde, bescher mers gezocht, maar ieder zijner bekenden vond hij slechts bezig met zijne eigene zorgen; men had, wel is waar, zijne geleerdheid, zijn ijver, zijn gevoelige kieschheid geprezen, maar hier was het bij gebleven. Voorts had hij dringende en aanhoudende pogingen aange wend ter verkrijging eener betrekking als ge neesheer aan een stedelijk gasthuis, waaraan eene kleine bezoldiging met vrije woning ver bonden was; maar zijue voorspraken hadden óf niet genoeg invloed óf te weinig goeden wil bezeten, want een jong man, de zoon van een beambte aan die weldadige inrichting, werd den armen doctor Marcus voorgetrokken. Wel had men hem e*nige beloften gedaan en eenige hoop gegeven, maar later bad Marcus begrepen, dat deze tr&btst de ijdelate en goed koopste was, waarop men zich echter het minst verlaten kan. De jongste ondervindingen hadden de zwaarmoedigheid nog doen toenemen, welke hem sedert eenigen tijd ternederdrukte. Hij ,waB er intusschen de man niet naar, om zich docr zulke gebeurtenissen geheel uit het veld te lnten slaan en nadat hij zoo eenige oogen- blikkeu had gezeten, stond hij weder op, ver richtte al die huiselijke bezigheden, welke anders den man hespaard worden eu trad ein delijk, uadat hij alles voor den nacht in gereed heid gebracht had, aan een der kleine vensters van liet zolderkamertje en drukte zijn voor hoofd tegen de vochtige glasruiten aan. Uit dit venster zag men op een ruimen ge- uaeenschappelijken tuin, waarop bet buisje, of liever de koepel, welke door den doctor be woond werd, en een bouwvallig uebterbuis, door zekeren heer Hartmann bewoond, en verscheidene stallen en koetshuizen uit kwamen. De heer Hartmann, die vroeger bode van het gerechtshof geweest was en in de geheele stad als een aarts-gierigaard bekend stond, was de eigenaar van twee groote huizen in die straat, alsmede van den tuin, met de daar op uitkomende gebouwen, waartoe des doctors woning behoorde. Een broos hekwerk scheid de deze laatBte van den tuin af. Hartmann was weduwnaar en liet zijne huishouding door eene verre bloedverwante waarnemen, die hij reeds als kind bij zich in huis genomen had, omdat hij haar peet was en omdat er een kostgeld voor de arme wees werd betaald. Hartmann had zich alzoo onder den schijn eener weldaad eene dienstbode verschaft, aan wie hij geen loon behoefde te betalen en die dankbaar in zijne vrijwillige ontbeering deelde. Emiiie's toestand bij den ruwen gierigaard was verre van benijdenswaardig, maar zij werd daardoor noch versuft, noch weêrbarstig. De Voorzienigheid bad baar, tot het geduldig verduren der wreede werkelijkheid, waaron der zij leed, een ontvlambare fantazie en een zachten geest van onderwerping geschonken, zoodat haar geest zicb uit de pijnlijke wer kelijke wereld tot het rijk der idealen wist te verheffen. Steeds alleen zijnde, had zij door nadenken vruchten van hare eenzaamheid ge plukt; karig onderwijs genoten hebbende, had zij zich daartoe bepaald de weinige goede boeken, welke het toeval haar in handen ge bracht had, des tc herhaalder en opmerkzamer door te lezen, en hun inhoud, om zoo te zeggen, in haar bloed en baar leven op te nemen. Eerst sedert Dr. Marcus hier woonde, was de kriug harer denkbeelden eenigszins door de lectuur uitgebreid, want Adolf was gewoon haarde weinige klassieken te leenen, welke ia zijne geneeskundige bibliotheek ver dwaald waren, en de enkele malen dat zij de gelezene boekeu voor andere kwam ruilen, waren bijna de eenige gelegenheden tot het ook slechts kortstondige verkeer dezer jonge buren, tusschen wie zich intusschen door ver loop van tijd een vriendschappelijk vertrou wen had gevestigd. Ten gevolge zijner eigene zorgen had de doctor sedert eenige dagen weinig om Emilie gedacht, toen hij haar nu vlug in den mane schijn de plaats zag overschrijden en op zijne woning zag toetreden. Toen zij dicht bij de achterdeur genaderd was, hief zij haar hoofd op, zag den doctor voor het venster staan, wenkte hem en sprak eenige woorden, welke hij niet kon verstaan. Marcus ijlde naar beneden en verschrok bijna, toen hij de bleekheid, die over de ont stelde trekken der arme wees verspreid lag, opmerkte. Gewoonlijk was Emilie ook bleek, en baar regelmatig, vriendelijk gelaat had iets mats, iets Tijdens, want bet arme Reisje werd slecht gevoed on armoedig gekleed, maar op dit oogenblik was het lijden nog duidelijker op hare trekken te lezen en hare ordelooze kleeding deed den geneesheer ontstellen, wijl bij buar tot hiertoe, in weerwil harer armoede, toch altijd gewoon was geweest netjes en zin delijk gekleed te zien. Wat scheelt uP Wat i» er gaande, mejuffrouw P vraagde Marcus ontroerd. Zij stamelde eene versehuldiging, dat zij hem nog laat in den avoud kwam storen, en smeekte hem in groote opgewondenheid om een dienst. En waarmede kan ik u dien bewijzen, Emilie P zeide de doctor, spreek, ik ben tot alles bereid. Het betreft niet mijzelve, maar mijn oom, was het antwoord. Mijnheer Hartmann is reeds sedert acht dagen ongesteld en wordt van dag tot dag zieker. Hedenochtend kon hij nog opstaan en met moeite de kamer rond gaan daar straks is hij in flauwte gevallen en nog niet weder geheel bijgekomen.... Dan zal ik hem dadelijk gaan bezoeken, dus viel de doctor haar iu de rede en wilde de deur reeds uittredenmaar Emilie hield hem met hare haud terug. Ach, vergeef mij, stamelde zij verlegen, hoor mij eerst nog een oogenblik aan. Mijn oom is zoo zonderling, zoo karig.... hij heeft mij tcu strengste verboden de hulp van een geneesheer in te roepen.... Dan zal ik hem een bezoek als buur man brengen, mejuffrouw. En onder het een of ander voorwend sel, niet waar, doctorP Doe dit om mijnent wille. Gij weet het hoe vreemd hij in alle zaken is, waarbij het op betalen aankomt.... Wat denkt gij er van, als gij bij voorbeeld eens naar den huurprijs van gindscbe kleinen stal met koetshuis gingt informeeren als gij voorgaaft, dat gy die wellicht zult behoe- veu, om een paard eu eeu rijtuig te gaan houden Een bitter gevoel doorboorde des doctors boezem, want bij herinnerde zioh eenmaal, driejaar geleden, toen hij deze woning huur de, over die verwijderde hoop tegen den huis heer gesproken te hebben. Wat mij aangaat, ik stem in dat voor wendsel, bij gebrek aan een beter, toe, ant woordde bij kortaf, sloot bet achterdeurtje zijner woning achter'zich dicht en volgde het slanke meisje over de plaats naar het arm zalige achterhuisje, dat de gierigaard be woonde. Wordt vervolgd. Snelpersdruk van C. DE BOER Jb.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 4