'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL De Lanfltai-Titooisteli Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. No. 12üü. Zaterdag 16 Augustus 1884. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barcmnx: SPOORSTRAAT en ZDIDSTRAAT. Aavertentlön van 1 tot 5 regels7Tz5 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureau* bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 47 m. Onderg. 7 u. 19 m. Zondag 17 Maandag 18 Hartjesdag. Dinsdag 19 Einde der Hondsdagen. Woensdag 20 Nieuwe Maan. Alkm. Kertais. Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 te Amsterdam. Het terrein achter het Rijksmuseum zal over eenige dagen wederom het tooneel zijn van een dier vredelievende wedstrijden, waaraan onze tegenwoordige tijd zoo rijk isvan een Tentoonstelling, en wel van een internationale. Werd ten vorige jare de gebeele wereld opgeroepen tot deelneming aan onze kolo niale expositie, vooral wat betrof koloniale aangelegenheden, industrie en knnst, thans is een gelijke oproeping gedaan op 't gebied van landbouw en veeteelt. Was die vorige tentoonstelling geuomen op initiatief van een vreemdeling en was het vreemde element in de uitvoering, de inrichting en het bestuur steeds zeer over wegend, was de geheele onderneming tot stand gekomen door vreemd geld, thans is het juist het tegendeel van dit alles het geval. Onze Internationale Landbouw-Tentoon- stelling is een uiterst nationale onderneming. Alleen daardoor reeds heeft zij aanspraak op onze belangstelling, op onze waardeering. Zij is geheel tot stand gebracht op ini tiatief van een paar onzer wakkere landge- nootendie het grootsche planzonder eenige inmenging van vreemden, tot stand brengen met Nederlandsch geld. Zoodra hun voornemen bekend werd, ondervond het allerwege de hartelijkste instemming, zoowel in ons land als daar buiten. Verschillende vreemde Rijken ver zekerden al spoedig hun officieelen steun, benoemden uit talrijke leden bestaande com- missiën en stelden aan deze belangrijke subsidies ter beschikking om de deelneming des te algemeener te maken. Onder zulke voorteekenen kon het niet anders of de Tentoonstelling moest slagen. Dat zij dit werkelijk zal doen, de aanvra gen zijn daar om dit te bewijzen. De catalogns toch zal omstreeks 5000 nummers beslaan, waarvan ongeveer de helft Neder- landsche inzendingen zijn. Er worden niet minder dan bijna 1100 runderen verwacht, ongeveer 450 paarden, bijna 400 schapen en omstreeks 120 a 130 varkens. De runderen zullen grootendeels tot onzen vee-stapel behooren, van de paarden zal men er bijna de helft in de Nederlandsche vinden, van de schapen zoowat een vierde. Alleen van de varkens zullen de buiten- landsche inzendingen verreweg de meerder heid vormen. Op de varkensfokkerij schijnt men bij ons te lande zich nog niet op zulk een uitgebreide schaal toe te leggen, als elders wel het geval is De hoofdingang naar de Tentoonstelling zal, evenals verleden jaar zijn, door het Rijksmuseum. Aan het einde van een daarachter en door een hek afgesloten ter rein treedt men de Tentoonstelling binnen door een monumentale eerepoort, gekroond door een half rond doek, waarop onze bekende zeeschilder, Jhr. van Heemskerk van Beest, geheel belangloos, een wonder schoon zeegezicht heeft afgemaald. Ter weerszijden van de poort staat een net houten gebouwtje. Dat ter linkerzijde is bestemd voor bureau van de commissie, dat ter rechterzijde half voor de leden der vreemde commissiën en half voor de ver tegenwoordigers van de pers. Het voormalige hoofdgebouw en schier al de kiosken en paviljoenen, die verleden jaar het park sierden, zijn verdwenen. Wel vinden wij nog hier en daar een oude kennis, maar hun aantal is betrekkelijk gering. Onder die oude kennissen noemen wij in de eerste plaats het gebouw van de kolo niale afdeeling, waar thans de zuivel zal geëxposeerd worden. Voorts recht tegenover den ingang vin den we het keurig gebouw terug, verleden jaar door den aannemer van het Centraal station, den Hr. Holzmann opgericht. Het is thans aan beide zijden vergroot met een veranda en zal dienst doen voor restauratie. Ook het gebouw, bestemd geweest voor de inzendingen der stad Amsterdam en dat waar de diamanten geëxposeerd waren, vinden wij terug. In het eerste zal de Hr. Bauduin thans een buitengewoon rijke verzameling van buitenlandsche granen, zaden en vezelstoffen en eenige landbouw-gereedschappen ten toon stelleneen verzamelingwelke op zich zelve alleen reeds een bezoek overwaard zou ziju eu die eeu belangrijken grondslag zou kunnen vormen voor een Rijks-Land- bouw-museum, een instelling welke ons nog steeds ontbreekt en waaraan de behoefte zich met den dag al meer en meer doet gevoelen. In het gebouw, dat ik het laatst noemde, het diamanten-huisje, zal thans alles wor den vereenigd wat betrekking heeft op de bijenteelt. Ook het paviljoenwaarin de Eransche restauratie gevestigd is geweest en de re staurant bon marché, bestaan nog. De eerste wordt weder precies ingericht op den ouden voetde laatste op dezelfde wijze als de Port van Cleve. Pachter der buffetten is de Hr. Adlon, de tegenwoordige eigenaar van het voormalige hotel „Mast" op het Rembrandsplein, dezelfde die met den Hr. Todt verleden jaar pachter was van de buffetten op de Tentoonstelling. Ze zijn dus iu bekende en goede handen. Elk deel van de groote halle, oorspronkelijk opge richt om de afdeeling „Schoone Kunsten" te herbergen, is thans ingericht tot berg plaats voor hooi en stroo Sic transit gloria ntundi. Ten slotte vond ik nog terug het pavil joen der meik-inrichting, de sigaren-kiosk van Dusselhuis en Nieuwenhnijzen, een klein telefoon-gebouwtje, het rotswerk, welks be klimming beloond werd door een schoon uitzicht over het park en waar een Aiolus- harp soms zulk eeu eigenaardige muziek liet hooren, het ateenen gebouwtje, door een Duitschen inzender opgericht en waar o. a. een machine tot polderbemaling ter bezichtiging was gesteld, een paar inzen dingen van hardsteen, welke men naar het schijnt vergeten heeft naar huis te halen en zie daar zoowat al wat ons aan de Koloniale Tentoonstelling herinnert. Daarentegen zijn thans een 60-tal stallen gebouwd voor de paarden en het vee, een groot aantal afdaken voor werktuigen en ;ereedschappen, een kaaspakhuis, een boer- ierij, een nieuwe muziek-kiosk, recht over den hoofdingang, een papieren hnis, dat de inzenders uit Engeland zich laten bouwen, om hun tot bureau te dienen en verder al wat we later nog zullen vinden. SIEU W«TU DINGEN. HELDER, 15 Aug. 1884. Het bericht uit de N. R. Ct., ook door ons Termeidals zouden met 1 Jan. a. s. 100 mau op 's Rijks Marinewerf alhier worden bedankt, kunnen we in zooverre tegenspreken, dat daarvan nog niets bekend is; er zouden alleen eenige bejaarde werk lieden die daartoe in de termen vallen, in bet genot van pensioen worden gesteld. Van Z. M. den Koning is be richt ontvangen, dat ten gevolge van de treurige omstandigheden, waarin bet Huis vau Oranje zich door het afsterven vau den prins vau Oranje bevindt, Z. M. de plechtige opening der landbouwtentoonstelling op 26 dezer niet zal bij wonen. Tod gevolge daarvan beeft bet comité besloten, ofschoon de juist verspreide aanplak biljetten den toegangsprijs voor dien dag op f2.50 werd stelden, dezen tot fl te verlagen. Vrijdag was de zoon van den beer S. aan het zwemmen in een der zweminrichtingen te Amsterdam, toen hem bij ongeluk eeu ander boven op 't lijf sprong, met 't ge volg, dat de genoemde S. zoodanig inwendig werd gekwetst, dat bjj Zater dag vermoedelijk aan de gevolgen is overleden. Maandag was in de Willemstraat te Amsterdam een zeer talrijke volks verzameling veroorzaakt door bet af keuren eener vracht peren, waarmede een vrouw ventende was; de politie agent, die daarop de aandacht der keurmeesters bad gevestigd, geraakte tussehen het gedrang en zóódauig in de klem, dat hij verplicht was, voor eigen veiligheid den sabel te trekken. Het blanke rapier, dat bij Grieken en Romeinen reeds ontzag inboezemde, had ook hier de gewensebte uitwer king, zoodat de man verder ongemoeid werd gelaten. Dinsdagnacht is in de Haar lemmer-Houttuinen, te Amsterdam, zekere Smit, een ketellapper, verblijf houdende in een ark aan de Riet landen, op beeterdaad betrapt bij het plegen van diefstal van een gouden horloge met dito ketting, ten nadeele van iemand, die op een stoep aldaar in slaap was gevallen. Te Oosterend op Terschelling is de arbeiderswoning van J. Groen- dijk totaal afgebrand. Niets was tegen brandschade verzekerd. Een varkentje kwam mede in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Het ongeluk had plaats terwijl man en vrouw op bet land werkzaam waren. Waarschijnlijk in de zaal van het Scheveningsche Badhuis, waar het jockeybiljart staat, is aan den beer H., eersteu hoofdambtenaar aan eeu der ministeriëu, zijne zakportefeuille ontstolen. Deze portefeuille bevatte hoogst belangrijke aanteekeniugen en een aantal vrijkaarten op spoorwegen. Men vermoedt dat een jeugdige vrouw, die met zakkenrollers iu betrekking schijnt te staan, bij dezen diefstal is behulpzaam geweest. Van alle zijden worden pogiugen aangewend, om den dief op het spoor te komen. Een ingezetene van Leiden wendde zich eenige dagen geleden tot den Koning met bet verzoek, als nagedachtenis aan prins Alexander, eeu van diens papegaaien te mogen hebben. Een spoedig daarop volgend antwoord van deu adjudant des Ko- nings meldde, dat aan dit verzoek zou worden voldaan, en de mau out- ving te 's-Gravenhage aan bet paleis een fraaien groenen papegaai en daarenboven een sierlijke kooi. Men schrijft aan de Leidscbe Ct.De hooibouw, die hoofdzakelijk geëindigd is, zon nergens te wenscben overlaten, als het sterke broeien vau het hooi niet veroorzaakt had dat een menigte bergen moesten worden uitgegooid of in brand zjjn geraakt, met verlies van bet door zooveel arbeid verkregen veevoeder. Niet de boeren, die de groote warmte in Juli te baat hebben genomen en be ducht dat de regen heu zou over vallen, zich gehaast hebben den berg te vullen, ziju er zoo ongelukkig afgekomen, want bet hooi was droog genoeg, maar zjj die in Juni gehooid hebben toen eeu deel van de maand met bet koude donkere weer bet ge maaide gras nog te groen bleef, hebben het slecht getroffen. In zulk een maand, bij de eerste snede, is het gras nog te zwaar, en krachtig, der halve des te spoediger aan broeien onderhevig, als het niet »tot in 't hart toe droog" kan worden geborgen. Bij de groote schade, die thans zoo menig landbouwer beeft beloopen, is bet booigewin echter ruim genoeg om zich voor gebrek te vrijwaren. De graanoogst is thaus iu vollen gang en wordt met een gunstigen uitslag bekroond, dank zij het zonnige weder dat bet binnenhalen bespoedigt. Aan allerlei soort vau groenten is bijna overvloed en de late aardappelen staan zeer goed. Schuiten vol met kom kommers, augurken en snijboonen, die vervoerd worden, getuigen dat het deze veldgewassen niet aan zomer warmte ontbroken heeft. Gras is er weinig en op hooggelegen stukken is bet op, waarbij koeien, die bet in de weide kwaad hebben van de bijna verschroeiende hitte, erg door de vliegen worden geplaagd. Een regenvlaag zou alweer buitengewoon nut doen en allerwege verfrisscbing gevenmaar de regen is bij dit weer niet ver af. De beer C. P, Hofstede de Groot boogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit te Groningen, is Maan dag overleden. Een letterzetter op de drukkerij der Tilburgscbe Ct. kwam op de dwaze gedachte zijn pasgeboren dochter de volgende namen te geven Antoinetta Barbara Cornelia Doro- tbea Eupbonia Francisca Gertruda Henriea Isabella Johanna Kanonia Laurentia Maria Norberta Olympia Petronella Quirina Rosalia Suzauua Theodora Ulrica Veronika Wilhelmina Xantippa Ypsilona Zepherina. De ambtenaar van den burgerlijken stand meeuda aan dit verzoek te mogen voldoen. Van Emmenes, die den dag- looner Everhoeds te Maastricht in een twist beeft doodgestoken, beeft zijne misdaad bekend. Hij beeft de daad in dronkenschap begaan en schijnt thaus berouw te gevoelen. Yoor de betrekkiug van direc teur-opzichter-boekhouder der gemeen- te-reiuiging te Amersfoort hebben zich tot heden 145 sollicitanten aan gemeld. Door verschillende bijbelgenoot schappen zijn in deze eeuw reeds 150,000,000 bijbels in 226 talen ge drukt en verspreid. Het huis N°. 33 Walton Road, Pemlico, Louden is Dinsdag verbrand. Het was een hoedenwinkel. Door een gaskachel werden hooge hoopen hoe- dendoozen in brand gestokenbinneu drie kwartier, en eer de brandweer aanwezig was, was het buis uitge brand en was R. Abrahams, de eige naar, met zjjn schoonmoeder en twee kinderen, in de vlammen omgekomen. Zijn vrouw en dochter Jeannetta sprongen de vensters uit en werden in dekens opgevangen. De gezagvoerder van een schip dat te Saint-Pierre op Martinique in reparatie laggaf aan de justitie kennisdat een zijner matrozen in zee was gesprongen. De kapitein schreef die wanhopige daad aan een aanval van woede of waanzin toe, daar de man eenigen tijd te voren wegens rebellie in de boeien was ge slagen geweest. Eenige dagen later evenwel spoelde het lijk van den vermisten matroos aan 't strand aan, en wel met gebonden banden en voetenterwijl bet lichaam tal van messteken vertoonde, zoodat de on gelukkige blijkbaar vermoord eu daar na in zee geworpen. Onmiddellijk ua die ontdekking werd de gezag voerder met de gebeele bemanning in hechtenis genomen. De Hamburger Nachrichten maken melding van een gelukkige vangst, door de politie te Hamburg bewerkstelligd. Geruimeu tijd zocht zij naar de invoerders van de anar chistische bladen de »Rebell," de »Freiheit." enz. Men vermoedde dat zij van Engeland kwamen. Dat ver moeden is thans zekerheid geworden. Op de Elisabeth, een Engelsche stoom boot, zijn groote stapels exemplaren van beide bladen gevonden eu een viertal matrozen, die ze bljjkbaar hadden medegevoerd, in hechtenis genomen. Zij waren lid van een te Huil bestaanden anarebistenboud. De kapitein van de boot was met de zaak onbekend. Te Kopenhagen beeft zich eeu roeiclub voor dames gevormd. De leden hebben onder bet roeien de armen bloot en zijn in tricot gekleed met korte rokken. De club bezit twee booten, waarmee 3-maal in de week des namiddags van 6—77s uur geroeid wordt. Deze sportsdames hebben echter een beer tot stuurman. Een Engelscb dagblad deelt een eenvoudig en beproefd middel mede tegen den zonnesteek, hierin bestaande, dat zij, die in het land werken, eiken ochtend een versch koolblad in pet of muts leggen. Daar door zal het hoofd ouder de heetste zonuestralen koel blijven, eu behoeft men niet voor zonnestralen te vreezen. Het middel was sinds lang bekend, doch bet kan nuttig zijn er nog eens aan te herinneren. Engeland beeft een zijner uit- stekendste krijskundigen verloren. Generaal sir William Codrington, een der helden van den Krimoorlog, is overleden in den ouderdom van 80 jaar. Hij was de zoon van den niet minder beroemden admiraal Codring ton, die deelnam aan den slag bjj Trafalgar en over de Engelsch-Rus- sische en de Franscbe vloot bij Na- varino het bevel voerde. Sir William onderscheidde zich voornamelijk in den veldslag bjj de Alma, waar hij gevaarlijk gekwetst werd, en bij den eersten aanval op de schansen van Sebastopol. Later was hij gedurende zes jaar gouverneur van Gibraltar. Van 1857 tot 1879 had hij eeu zetel in het Parlement, als vertegenwoor diger van bet liberale kiesdistrict Greenwicb. Verleden Zaturdag is te Meudon (Seine en Oise) eeu luchtballon op gestegen in den vorm van eene sigaar, voorzien van een schroef en een roer,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1