'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1203. Woensdag 27 Augustus 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Barrau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. AdLvortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Wat ook verandere, de natuur blijft im mer jong; deze gedachte kwam bij ons op, toen we Zaterdag 't zevende jaarfeest van Floralia bijwoonden. 't Zag er recht opgewekt uit, toen de bezoekers den tuin passeerden tusscben de daar wapperende vlaggen. Velen hadden begeerte gevoeld een kijkje te nemen, waar toe het overheerlijk zomerweder uitlokte. Ten 2 ure werd de vergadering geopend door den voorzitter, den heer T. Mooy, nadat de eere-voorzitterjhr. Alting van Gensau, vooraf een woord had gesproken, waaruit zijne voortdurende sympathie voor Floralia bleek. Onder hen, die een woord van dank ontvingen, werd inzonderheid de jury genoemd, bestaande uit de heeren jhr. Alting van Geusau, Dievenbach en Roem. Nadat de namen der bekroonden voorgele zen waren, klonken de gebruikelijke fanfaren en ging de gordijn omhoog, die den bloe- menschat totnogtoe aan het oog had ont trokken. Bekroond zijn voor planten van dezen zomer lste prijs, No. 53, P. van Es2e prijs, No. 66, D. Wentel; 3e prijs, No. 76, A. Korff; 4e prijs, No. 29, M. Meerens5e prijs, No. 83, J. M. de Mulder 6e prijs, No. 86, G. Bussing7de prijs, No. 6, J. R. van Mansum 8ste prijs, No. 50, M. de Klerk; 9de prijs, No. 61, P. C. Kiljan. Eervolle vermelding: No. 58, J. Q. BuhrmanNo. 60, J. KiljanNo. 62, D. Bandsma No. 94, N. PoolNo. 32H. Meijer; No. 25, J. Koenen. Planten van het vorige jaarlste prijs, No. 56, P. Schilder; 2e prijs, No. 60, J. Kiljan3e prijs, No. 46, J. H. Buhrman. Eervolle vermelding: No. 24, N. Pool. Zaadplantenlste prijs, No. 17, C. J. Stelleman 2e prijs, No. 5, J. R. v. Mansum. Eervolle vermelding: No. 23, J. Pool; No. 29, M. Meerens. En zagen we onder de sierlijk opge stelde en gerangschikte bloemen wat nieuws? Neen, maar dat had ook niemand verwacht. Al gelijkt de eene bloemententoonstelling de andere als een tweelingzuster, ze blij ven toch aantrekkelijkzoolang er nog schoonheidsgevoel onder de menschen wordt gevonden. Dat het geheel zulk een aauge- namen indruk maakte, daartoe heeft de heer Jansen, bloemist, door zijn piece de milieu en zijn in de hoeken geplaatste bloemen- groepen, zeer veel bijgedragen. Ook 't bloem enschild van Floralia ver dient een woord van loffelijke vermelding. In de nevenzaal trokken de zeegewassen en de opgezette adelaar, ook ditmaal door de goede zorgen van den heer von Oterendorp daar geplaatst, bij vernieuwing de aandacht. Niemand vergat een blik te slaan op de prij zen, die behoorlijk op een tafel gerangsohikt stonden. In de eerste plaats waren 't be kroonden, die kwamen kijken en wier nieuws gierigheid we gaarne billijkten. Zoo onder 't wandelen hooren we wel eens wat, dat eigenlijk niet voor onze ooren bestemd was, Benige der opgevangen woorden brachten ons tot de overtuiging, dat hier beneden niets volmaakt is en zelfs de jury eener bloemen tentoonstelling 't niet alle inzenders naar den zin weet te maken. Gaarne maakten de voorste bezoekers plaats voor de achterste, want de opwekkende tonen van de stafmnziek der Koninklijke Nederl. Marine, onder directie van den kapel meester J. Koning, klonken door 't lucht ruim. De warme zonnestralen noopten de be zoekers plaats te nemen tussohen de boomen, wier lommer een aangename en koele be schutting gaf. Dat allen genoten getuigde de opgeruimde stemming, die er heerschte. Een gewaardeerde attentie was't dat't con eert werd geopend met een „Marche Flo- reale." Ook Zondagmiddag prijkte de zon in vollen luister aan 't onbewolkt azuur des hemels, waardoor de tentoonstelling druk bezoek had. 's Avonds bereikte 't bloemenfeest zijn glans punt. De tuin van Tivoli bood een levendig schouwspel aan van zittende groepjes en wandelaars. De verlichting k giorno voldeed uitmuntend en de opwekkende tonen van 't stafmuziekkoprs klonken door de avondlucht. Omstreeks halftien werden door den voorziter, den heer T. Mooy, onder 't houden van een gepaste toespraak de prijzen uitgereikt. Een schitterend vuurwerk bekroonde het welge slaagd Floralia-feest. Niettegenstaande de buitengewone drukte, ging in Tivoli alles ge regeld en kon men, dank zij de goede direc tie, vrij vlug bediend worden. De Floralia commissie verdient een woord van hulde en erkenning voor hare toewijding aan de zaak en we wenschen haar voortdu rend den noodige lust bij hare gewaardeerde werkzaamheden. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Aug. 1884. Zr. Ms. schroefstoora8chip .der 4e kl. Aruba wordt naar Nieuwediep gedirigeerd, onmiddellijk nadat zijn tuig op 's Rijks werf te Hellevoetsluis is klaar gemaakt. In de volgende maand worden van 's Rijks werf te Hellevoetsluis ge dirigeerd naar de werf te Amsterdam de monitors Krokodil" en Tijger" en naar de werf te Willemsoord de rammoDitor »Luipaard", de monitor Heiligerlee" en de stoomkanonneer booten »Heimdall" en Balder". Daarentegen komen te Hellevoetsluis in conservatie eenige staunches en ramschepen, o a. »Vos," »Das," Sperwer" en Buffel" Vrijdagmiddag zijn Zr. Ms. moni tors »Haai" en Panter" in de haven van Hellevoetsluis teruggekeerd. De officier van administratie der lste klasse P. F. vau Wage, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt, onder ontheffiug van het administratief beheer, met 1 September a. s. belast met de functiën van fungeerend fiskaal bij den zeekrijgsraad aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, alsmede met het geven van onderricht in het strafrecht aan de adspirant-administrateurs aan boord van voornoemden bodem en met dien datum tijdelijk vervangen door den officier van administratie der lste klasse J. W. Groeneyk, dienende aan boord van Zr. Ms. ar tillerie-instructieschip »IIet Loo". Met ingang van 1 September aaustaande zijn door den Minister van marine, in alphabetiscbe orde gerangschikt, benoemd tot adspirant- adrainistrateur, de jongelingenJ. Berkelbacb van der Sprenkel; H. L. de Bruyn Kops; G. A. Daey Ouwens; C. E. de EerensK. van der Heiden J. H. M. Nittel; J. M. Tromp. Van de twee-en-dertig jouge- lieden, die zich aangemeld hebben om examen te doen voor ad«pirant-ad- ministrateur bij de Kon. Ned. Marine is de helft geneeskundig afgekeurd. Naar meu verneemt, hebben van de overigen slechts zeven voldaan aan de eiscben van het examen, Het aautal plaatsen, dat open is, bedraagt acht. Z. M. heeft den ontvanger der loodsgelden te Amsterdam, A. Fitter, zich schrijvende Fetter, met den laatsten dezer, op verzoek, eervol ontslagen, wegens lichaamsgebreken, behoudens aanspraak op pensioen en met 1 Sept. a. s. benoemdtot ontvanger der loodsgelden te Am sterdam, den commissaris der loodsen, teveus ontvanger der Loodsgelden eu opzichter over de betonning, be- bakening en verlichting te Harliugen, D. Turf boer; tot comm. der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden en opzichter over de betonning, beba- kening en verlichting te Harlingen, deu adj.-commissaris der loodsen te IJmuiden, P. Smittot adj.-comm. der loodsen te IJmuiden, den gewezen gezagvoerder ter koopvaardij te U- trecht, G. T. Roorda. Het N. v. d. D. deelt mede, dat door den Hoofd-iogenieur vau den Waterstaat last is gegeven, de ondiep te iu het Noordzeëkanaal, waar de schepen vast geraakt wareu uit te graven. Naar blijkt, had meu met een grondverschuiving te doen eu zal de belemmering spoedig weggenomen zijn. De diepte ernaast is geheel voldoende, zoodat de scheepvaart geen vertraging ondervindt. De leden der effecten firm a Van Hellenberg Hubar en Hayward, te Amsterdam, welke onlangs hare be talingen staakte, zijn in hechtenis geuomea, verdacht vau het plegen van strafschuldige handelingen. Bljjkeos opgave iu de Staats courant van 24/25 Aug. zijn gedurende de eerste zes maanden van 1884 voor de eerste maal Nederlandsche zee brieven uitgereikt aan 25 schepen, metende 11,487 truuen, tegen 27 schepen, metende 10,328 tonnen, in hetzelfde tijdvak van 1883. Men deelt aan de Maasbode mede, dat gedurende de laatste dagen van de Rotterdamsche kermis 986, zegge negenhonderd zes en tachtig horloges in de bank van leening zijn verpand. Men bericht uit Singapore, dat Zr. Ms. stoomschip »MacasSer" op 1 Juli buiten dienst is gesteld en het état major i9 overgegaan op Zr. Ms. stoomschip »Borneo," dat ook bestemd is naar Atjeh. Vrijdagavond is op het station Naarden-Bussem de onder-chef aldaar door een goederentrein overreden. Zwaar gekneusd is hij naar het Gast huis te Amsterdam vervoerd. Schipper D. Rog, voerende de »Clasiua Maria," in Vlaardingen binnen, rapporteert, dat bi) hem visschende was een Fransch vaartuig, dat zeer veel haring ving. Teu slotte had het vaartuig zóóveel haring, dat meu ze in tonnen aan dek borg. Het schgnt, dat bet schip daardoor te veel aan ééne zijde overhelde, want eensklaps sloeg het om en verdween met man en muis in de diepte. Tot leedwezen van schipper Rog kon hij geen hulp bieden, daar er in den tijd van vijf minuten niets meer van het vaartuig en de equipage te zien was. Te Breda is zekere Hertog, een zeer bekwaam voerman bij het spoor, door een noodlottig toeval verdronken. Bezig zjjude met visschen aan de Singelgracht, geraakte ziju hondje, door hem te water gelaten, iu het slik verward Dit willende redden, sprong hg zelf in het water en was, voor er hulp kon zijn, in de diepte verdwenen. Eerst na een half uur werd hg levenloos opgehaald. De ongelukkige laat een zwangere vrouw met 7 kinderen achter. Kolonel Demmeni zegt het Dagblad is tot civiel èn militair Gouverneur vau Atjeh benoemd. Het civiel en militair bestuur dus weder in één hand vereeuigd, in de hand van eeu militair. Terugkeer alzoo tot het stelsel van bestuur, dat te onzaliger ure werd verlaten. De noodlottige gevolgen van den overijlden maatregel der instelling van een zelfstandig civiel bestuur, met de militaire macht onder zijn bevelen, ble ven niet uit. Men kent ze. De drang om er op terug te komen liet zich gelden. Drang, niet door menschen; maar drang door de om standigheden, door den onloochen- baren loop van zaken uitgeoefend. Lang werd aan dien drang weerstand Was dit nog wegens eeu restje van overtuiging Of aileen uit koppigheid Dan wel uit gemis van deu zedelijken moed om een fout te erkennen, en er op terug te komen, hoewel 's Lands wel zijn dat gebood? Laat ons bij deze vragen niet te laug stilstaan. Het zjj genoeg, dat de terugtred hoe spade dan ook is gedaan. Door de spoedige bekendmaking in de Staats-Courant gaf de Regeering blijk het gewicht der beslissing te willen erkend zien. Laat ons dat doen, met den wensch dat het nog niet te laat zij om deu maatregel vrachten te doen dragen. Reuter seint uit Singapore, van den 22en Augustus Aan den Radjah van Tenom is als ultimatum gesteld de bemanning der »Nisero" vrij te laten binnen den tijd van 14 dagen. Alle leden der bemanning zijn gezond. Een brief van den hofmeester vau de »Nisero," George Essey, in de Engelsche bladen opgenomen en aan 's mans vrouw te Liverpool ge richt, is gedagteekend vau >Sandfly Islaiid", bij Tenom, den 5den Juli, en verhaalt, hoe op 22 Mei drie van de schepelingen, een gunstig oogenblik waarnemende, dat zij een hunner kameraads, aan de cholera bezwekeu, ter aarde bestelden, een poging tot ontvluchten waagden. Maar van het graf terugkeerende, werden de drie vluchtelingen dadelijk gemist en ongeveer 50 gewapende inlanders hun in de hosschen achterna gezouden. De drie blanken, aldns op de hielen gezeten, sprongen in de rivier, vast besloten aan hun ge vangenschap, hoe dan ook, een eind te maken. Doch zg werden gegrepon en in ketenen geklonken, waarna zij met stokken geslagen werden Twee dagen later stierf weer een der gevaugenen. Toen hield de ziekte een poos op, tot 2 Juni, op welken dag de eerste eu derde machinist ziek werden, doch gelukkig herstelden Maar den lOdeu Juni overleed weder om een der overgebleven manschappen Te Londen is brand uitgebroken in een enveloppenfabriek, welke bg Mansion-House-station is gelegen. Het grootste deel der 80 werklieden kwam langs de trappen uit het gebouw, doch eenigen moesten zich door een sprong uit de vensters redden. Zg bleven ongedeerd op twee na. De meesterknecht, die tot het laatst wachtte en een meisje, dat naast het zeil sprong, dat men ophield om haar op te vangen, bekwamen ernstige wonden. De schade is aan zienlijk. Een bakker te Parjjs, die her haaldelijk aan zwaarmoedigheid lij dende was, had zich dezer dagen in zijn kamer opgesloten om een einde aan zijn leven te maken. In het midden van het vertrek had hg zijn geheele vermogen, circa 15000 francs, bijeengelegd, en het in braud ge stoken. Vervolgens hing hg zich op. Het koord brak echter, zoodat hij op den grond viel, waarop de buren kwamen toesnellen. Dank zg de aangebrachte hulp, kwam de onge lukkige weldra bij. Hg vertelde wat hg gedaan had en beloofde geen poging meer te zullen doen om zich van het leven te berooven. Zijn vermogen, de vrucht van verscheidene jaren sparen en werken, was echter verloren. De armoede niet kunnende verdragen, wierp hg zich Zaterdag in het kanaal St. Martin, waaruit j levenloos opgehaald werd. Op een kerkhof van een klein Beierscli dorpje leest men 't volgende grafschrift, dat overtuigend aantoont dat de brave Beieren liefhebbers van onvervalscht bier zgn „Hier slaapt de brouweT Sepp in de aard', Gena voor recht «ij hem bewaard Want «ijn geknoei heeft, vd<5r den tijd, Veel lui een plaats in 't graf bereid. Hier ligt hij thans de bier-verrader, Bid, Christen, twaalfmaal 't on«e vader Te Manchester is onlangs zekere Abraham Price begraven, die in een onaanzienlijke vuile kleeding een boekenstalletje hield in een hoek van Eastgate-row. Hg bezat geen bloedverwanten en van zijne jengd was niets bekend. Volgens de wet is de Kroon zijn erfgenaam, daar hij geen testament had willen maken, en zijne nalatenschap bleek niet minder dan f 60.000 te bedragen. De prins van Wales is te New- Castle aan een groot gevaar ontkomen. Het paard van esn kolonel der vrij willige artillerie, welke hem inhaalde, geraakte beklemd in de wielen van het rgtuig, waarin Jde Prins was ge zeten. De berijder met den blanken degen in de hand werd rondgeslin gerd en de degen zou met 't hoofd van den Prins in aanraking zgn gekomen, als deze niet in tgds hak kende, het wapen rakelings langs zgn hoofddeksel had doen gaan. De geestdrift, die de bevolking bg den intocht aan den dag legde, nam door het voorval nog toe. Een rgkgekleede dame, mevr. F., met een jongentje van 5 maanden op den arm, werd in de rue de Rivoli to Parijs door een arme vrouw staande gehouden, die zich van het kind wilde meester maken. Er vormde zich een oploop en de politie moest er bg komen. Het bleek, dat de rgke dame, gehuwd en kinderloos, indertijd, met goedvinden van haar man, die een hnitenlandsche reis moest maken, be sloten had een kind aan te nemen. Zg had zekere G. ontmoet, die in ge brek verkeerde en bevallen moest en was met haar overeengekomen haar te zullen verplegen en voor haar kind te zorgen, mits zg het kind aangaf als dat van mevr. F. In het begin ging alles goed, maar later begon C. haar weldoenster telkens lastig te val len en haar geld af te persen, zoodat

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1