'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. J2U5. Woensdag 3 September 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per S maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BarnuSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentien ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. te AmBterdam. II. We hebben dit jaar een prachtigen corner gehad; dat is onbetwistbaar zeker. Jammer nochtans dat het schoone weêr niet uog een dag of wat langer heeft aangehouden. Nauwelijks toch had de Landbouw-Ten- toonstelling hare denren geopend, of de warm te hield op, het werd winderig, nu en dan guur en koud, terwijl telkens hevige regen buien duizenden een nat pak bezorgden. Jammer; ik herhaal het. De Tentoon stelling, de eerste Internationale van dien aard, welke ten onzent gehouden wordt, is niet alleen geslaagd, volkomen geslaagd, maar maakt tevens het onderwerp uit van eene innige belangstelling van de zijde onzer land bouwers en veehouders. Br is wel eens beweerd, dat de boerenstand bovenmatig gehecht i> aan het oude; dat hij bij voorkeur boert zooals vader en grootva der gedaan hebben, „die er toch ook wel ge komen zijn." Zonder tegen te spreken, dat deze bewe ring allen grond mist, zal iedereen toch moe ten erkennen, dat in de laatste jaren de oogen van een goed deel onzer landbouwende be volking zijn opengegaan, en dat, zoo zij het nieuwe niet al dadelijk invoeren, alleen om dat het nieuw is en zij hebben groot gelijk met dat niet te doen zij tooh gaurne met het nieuwe kennismaken. Zij willen in elk geval alles zien, wat op hun bedrijf betrek king heeft, willen op de hoogte zijn der land bouwzaken. Zij gaan hetgeen zij zelf gewoon zijn te doen, vergelijken met den weg, dien anderen inslaan. Voorzeker een gunstig teeken. En dat dit teeken bestaat, hun bezoek aan de Tentoon stelling levert er een onbetwistbaar bewijB van. Uit alle oorden des lands stroomen duizenden landbouwers met vrouw en doch ters naar Amsterdam. Zij vullen de straten, vullen de trams, vullen |de hotels, de restau rants en koffiehuizen en, wat ik wel in de eerste plaats had mogen zeggen, vullen het Tentoonstellingsterrein Voor het Comité is deze overgroote belang stelling van belanghebbenden niet altijd zijn belanghebbenden tevens belangstellen den een streelende zelfvoldoening, 't Ziet er uit dat 't een nuttig werk heeft verricht en dat zijn moeitevolle arbeid alleszins op prijs wordt gesteld. Maar de Tentoonstelling mag ook gezien worden. Ik weet niet welke afdeeling de schoonste is; die der dieren, der werktuigen of gereedschappen of die van den zuivel. Daar de dieren het kortst blijven, willen we deze het eerst bezichtigen. Als ik u zeg dat er een paar duizend zijn, een honderd of 4 paarden, een duizend run deren, zoowat vier honderd schapen en een honderd varkens, vermeen ik, dat de dieren bezichtigen spoediger gezegd dan gedaan is. Om ze allen te bekijken moet men eigen lijk zestig stallen doorwandelen. Dat is een heel werk, en een wandeling, die de moeite niet zwaar beloont. De meeste paarden en runderen dragen een dekde paarden han gen in de hun vreemde stallenhet rundvee neemt er zijn gemak vanhet is gaan liggen. Men doorloopt de stallen, omdat men dit wil. Hier en daar slechts ziet gij een paard of een rund er flink bij staan, zóó dat gij er de schoonheid voldoende van kunt opmerken. Maar die gevallen blijven in de minderheid. Gelukkig kunnen paarden niet al te lang op stal staan. Ze moeten dagelijks afgestapt worden. Dit geschiedt op een paar afgeraster de terreinen: ringen, zooals men ze noemt. Het is daar dat men oordeelen kan over de verschillende hoedanigheden der edele rossen, welke zijn ingezonden. Het is een prachtig gezicht die fiere, vu rige dieren daar aan de hand hunner gelei ders te zien rondstappen, van ongeduld te zien trappelen en te hooren hinneken. Waar lijk, die geleiders hebben dikwerf hun han den tamelijk vol om de aan hun zorg toever trouwde edele viervoeters in toom te houden. Niets schooners, dan die paarden v delparade Ik zal mij echter niet wagen in een be schrijving te treden der verschillende rassen, nog minder in een vergelijkende beschouwing der tentoongestelde paarden. Ik ben geen lid van de jurydit zij genoeg om mij te houden buiten een vergelijking, die noodwendig een beoordeeling zou worden. Bovendien, eerlijk gezegd, heb ik niet ge noeg paarden versta iid om tot zulk een be- oordeelende vergelijking over te gaan, en de pogingen, welke ik heb aangewend om zóó veel te weten te komen, dat ik er ten minste eenigermate met schijn van kennis over zou kunnen meepraten, hebben mij geen duim breed verder gebracht. Ik begon met iemand, die te boek staat als een goede paardenkenner, te verzoeken eens met mij rond te kijken en mij zijn oordeel eens te zeggen over de exemplaren van de ver schillende inlandsche rassen, hier vertegen woordigd met die rassen wilde ik beginnen. „Onze paardenfokkers", ving de man aan, „hebben zich goed gehouden. Zij hebben de „Tentoonstelling ernstig opgenomen. Zij zon- „den veel paarden en veel goede paarden; „bokken" heb ik hier nog niet gezien en de „jury zal moeite hebben om uit al die „schoone, die krachtige dieren, de schoonste „en krachtigste te zoeken. Br ziju heel wat „prijzen uitgeloofd voor inlandsche paarden, „maar er zijn ook heel wat exemplaren, die „in gemoede een bekroning verdienen. De „paardenfokkerij is in de laatste jaren sterk „bij ons vooruit gegaan.'' „Kijk", ging hij voort, juist op het oogen- „blik dat een paard van Briesch ras ons „voorbij kwam, „kijk" eens wat een prach tig stel, wat staan die beenen er vierkant onder en zit dat hoofd er mooi op Nu eens wees hij mij op het schoone van dit, dan van dat ras. Na een half uurtje met hem rondgeloopen te hebben scheidden wij. Al wat ik gehoord had was nu goed en wel, maar toch wilde ik ook wel eens een tweeden hooren. Ik klampte een ander aan, aan wien ik evenzeer in de eerste plaats vroeg wat hij dacht van de ingezonden inlandsche paarden. „Ja," luidde het antwoord, wat zal ik u „daarvan zeggen. Gelukkig ben ik geen jury- „lid, want anders zouden er heel wat bekro ningen niet toegekend worden. De inland- „sche paarden, die ik hier tot dusverre zag „zijn heel middelmatig. Onze paardenfok kers mogen goede paarden aanfokken, maar „dan hebben zij ze thuis gehouden. Hun „collega's uit den vreemde komen heel wat „beter voor den dag. Ik beweer niet, dat we „geen goede paarden van zuiver inlandsoh „ras hebben, maar ik beweer wel dat er op „de Tentoonstelling een bitter beetje goede ,zijn." „Kijk zie maar eensen daar begon de man in het eene inlandsche paard, dat wij tegen kwamen, dit, in het andere weêr iets anders af te keuren. Hij vond niets dan ge breken. Bij het verschil van opinie tusschen deze twee deskundigen, nam ik nu eenvoudig het besluit mij niet in deze moeielijke zaak te mengen en van de overige rassen vraagde ik zelfs niemand» oordeel meer. Ik had er genoeg van! NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Sept. 1884. De ia Let Noorderfrontier in dienst zgnde kustverdedigingsvaar- tuigen zullen zich in de maand Sep tember aanst. tot een divisie ver eenigen onder bevel van den kapitein luitenant ter zee C. ten Bosch, en gedeeltelijk in vereeniging met de landmacht, oefeningen houden in de stelling Helder Tessel, Uit Terschelling wordt gemeld Bij de laatste peiling, deze week op de »Lutine" gedaan, is gebleken, dat de zandbank in hoogte, gedurende dit voorjaar met vier voet is ver minderd, zoodat boven die bank thans gemiddeld 15 voet water staat, waar door het wrak nog bedekt blijft met 25 voet zand. Mochten die gunstige veranderingen aanhouden, dan kon het zijn, dat nog eenmaal een deel van de millioenen, welke 't wrak bevat, aan de zee ontrukt werden. De heer E. Perk, burgemeester van Anna Paulowna, herdacht gis teren het oogenblik waarop lijj voor 121/* jaar het ambt aldaar aanvaardde. Yoor den polder was ZijnEd. Achtb. een welkome verschijningveel is door hem gedurende dien tijd, ter wille der gemeente Anna Paulowna, geschied, dit getuigden de vele blijken van belangstelling der ingezetenen op dien dag. Uit tal van huizen wap perde de driekleur, terwijl een fraaie eere-poort ter eere van den jubilaris was opgericht. Algemeen vierde men feest, zoowel aan de van Ewycksluis als aan de Kleine sluis en 't gedeelte nabij 't station. Moge de hr. Perk voor de gemeente nog lang in haar mid den big ven. De augurkenoogst is in den omtrek van Amsterdam door de lang durige warmte zoo overvloedig ge weest, dat ei geen volk genoeg te krijgen was om te plukken, en pluk kers van f2 a 2.50 daags verdienen konden. Te Amsterdam moet eeii brood fabriek bestaan, waar de depothouders het overgehouden brood teruggeven; het wordtaan de fabriek overgebakken. Deze merkwaardige fabriek wordt niet met name genoemd. Echter wijzen wij toch op het gevaar, aan dergelijken maatregel verbonden. Oud brood, door zijn eenigszius muffen smaak zich van versch brood onder scheidende, is onderhevig aan een begin van bederf-proces. Het over bakken is dan ook niet veel anders dan het misleiden van gezicht en smaak en deze misleiding durven wij geen enkelen bakker aanbevelen. Een landbouwer te Zwollerker spel, die een vrouw eu zes kinderen heeft, verkocht Woensdagavond al zijn vee, leverde het in den nacht af eu vertrok met een vrjj aanzien lijke som. Vrijdag werd hij te Wije gezien met een ongehuwde vrouw, vroeger bij hem in dienst, doch op aandringen zijner vrouw verwijderd. Men veronderstelt, dat zij te zamen naar het buitenland zullen gaan, evenals dezer dagen een gehuwde vrouw te Zwolle eu haar kostganger, i gepasporteerd Indisch militair, deden. Reuter seint van Vrjjdag uit Singapore Volgens ontvangen berichten zijn stoker en de tweede stuurmau der »Ni8ero" den 21en dezer maand overleden. De kapitein van de passagiers boot Dione", door wiens roekeloos heid op 2 Aug. bij Gravesend de botsing plaats had met de >Camden' tengevolge waarvan de Dione" naar den grond ging en 23 menschen ver dronken, is er genadig afgekomen. Hoewel het bewezen is dat hij de aanvaring beliep door een onveilig snelle vaart en misrekening van den afstand, heeft het gerechtshof zich vergenoegd met zijn certificaat voor slechts zes maanden te schorsen. Geen afschrikkend voorbeeld voor scheepskapiteins, aan wier bedreven heid en zorg het leven van zoo velen is toevertrouwd. Toen dezer dagen de stoom er »City of Chicago" aan de quarantaine te New-York het anker liet vallen, kwam de politie-officier Bernhard, vergezeld van de dokters, aan boord, zoekende naar iemand, met name Wilhelm Buss, over wiens misdaad, valscho handteekening, het Duitsche bewind per kabel, reeds tijding had gezonden. Buss was niet onder de reizigers te vinden. De officier verzon een list, zeggende dat hij een klerk zocht, die Duitsch en Engelsch kon schrijven, maar niemand kon aan deze voorwaarde voldoen. Eindelijk kwam er een dikke Duitscher met zwareu baard voor den dag. Schrijf uw naam hier eens vlug ueer, in 't Duitsch en Engelsch, zeide de officier. En de man schreef heel vlug in beide talen: Wilhelm Buss", die zich bjj het scheepgaan had laten inschrijven als Williain Bers. Gij zijt juist de man die ik zoek", zeide de officier, en liet hem 't bevel tot aanhouding zien. Hieropbekende Buss schuld en zal nu naar Duitschland terug ge- zoudeu worden. Bij de Duitsche marine wordt een opruiming gehouden van de houten stoomkorvetten, zoodat de oorlogsvloot weldra uitsluitend uit ijzeren schepeu zal bestaan. Men is reeds begonnen met twee der bedoelde korvetten bui ten dienst te stellen. De chef der admiraliteit is voorts, naar gemeld wordt, bedacht op een nieuwe uit breiding van het aautal oorlogs- Weer hebben zich twee dobbe laars te Monte-Carlo van kant ge maakt. De een is een Poolsch advocaat, Goulscky genaamd, die de roulette tafel heeft verlaten zonder een stuiver over te houdenZijne bloedverwanten, die rijk zijn, hebben geweigerd hem verder vau geld te voorzien, daar zij wisten, waar het big ven zou. Alzoo tot wauhoop gebracht, heeft Goulscky de hand aan zichzelf geslagen. De andere zelfmoordenaar was sinds ver scheiden maanden te Nice gevestigd en bezocht geregeld de speelhel, om te eindigen met Laudanum. Aan de Amerikaansche Noord- pool-expeditie onder leiding van lui tenant Greely, is ook deelgenomen door een 22jarige apotheker uit het dorp Sudeck in het vorstendom Wal deck. Hg maakte als ziekenoppasser deel der expeditie uit en daar zijne familie geen bericht van hem ontving, meende zij dat bij tot diegenen be hoorden, die den hongerdood gestor ven hadden. Onverwacht kwam de- dagen te Sudeck 3en brief van den doodgewaande aan. De jonge man schreef, dat van de 25 man 19 personen in den afgeloopen winter van honger waren omgekomen. >Wg de overgebleven 6 man, zoo ging hg voort voedden ons in den laatsten tijd alleen met zeehondenvellen, die ons en onze overleden makkers tot kleeding dienden. Wij sneden de vel len in repen on kookten ze. Op deze jammerlijke wijze rekten wij ons leven en wij waren ten slotte zoo verzwakt, dat w|j niet meer in staat waren onze hutten te verlaten, om voedsel te zoe ken. Den 2l8ten Mei kwam eindelgk het schip, dat ons redde en ons voor een zekeren hongerdood bewaarde. De Zeil- en Roeiwedstrijd. De zeil- en roeiwedstrijd, Zaterdag alhier gehouden, werd door uitmuntend weder be gunstigd. De wind was naar het N. W. geloopen en had de wolken verdreven, zoo dat de Nederlandsche driekleur zich frisch voordeed tegen de blauwe lucht. De tri bunes, zoowel voor het publiek als voor autoriteiten en genoodigden, waren goed bezet. In bonte mengeling, lagen zeil- en roeivaartuigen van allerlei grootte en soort aan den steiger, 't Was een recht levendig tooneeldat door de vroolijkc muziek van de kapel der K. N. Marine, onder directie van den heer J. Koning, werd opgeluisterd. De zeilvaartuigen, die 't eerst aan de beurt van afvaart waren, lagen op stroom voor de daar gelegde boeien. Ruim 10 ure klonk 't eerste seinschot en werd de wedstrijd door de botters geopend. De vaartuigen, die de volgende keer aan de beurt warennamen de door hunne voor gangers verlaten plaatsen in. De belangstelling, waarmeds de kamp strijd werd gevolgdgaf 't bewijs dat ons volk nog steeds genegenheid koestert voor het „woelend element" en een voorliefde beeft voor de zeevaart en wat daarmee in verband staat. Op de vaartuigen, die ge reed lagen om af te varen, heerschte de grootste bedrijvigheid. Bik man stond op zijn post met het touw in de hand, wach tende op het bevel van den schipper, wiens waakzaam oog over alles ging, eu al keek hij nu juist niet naar den meridiaan, zoo als de stuurman in 't welbekende dichtstuk, hij lette toch op windrichting en stroom. Daar klinkt het schot. „Hijschen is het commando, en in een ommezien rijzen de blanke of bruine zeilen omhoog. Ieder trekt uit alle kracht en heeft in het begin aan zijne twee handen vaak niet genoeg. Eindelijk is de boel vast, de zwaarden zijn gesteld, de schipper geeft een duw aan het roer, en als een meeuw met uitgespreide vleugeleu vliegt het vaartuig over het zilte water, waarbij, als het tegen wind gaat, het schuim tegen den boeg opspat. Nu is er een oogenblik rust, maar weldra klinkt 't bevel „over!" of alle banlen rep pen zich op nieuw. Al de ervaring, die onder vinding en zeemanschap geven wordt iu 't werk gesteld om de voorste te zijn. Niet al leen geldelijk voordeel is hier de drijfveer, maar ook 't eergevoel komt in 't spel, eu gelukt 't een mededinger voorbij te streven, dan wordt 't door zon en wind verweerde ge zicht vau den varensgast door een glimlach van tevredenheid verhelderd. Ondanks be kwaamheid en zeemanschap moet toch een de voorste zijn en kunnen de achteraanko menden zich tevreden stellen met de ge dachte, alles verricht te hebben wat moge lijk was. Ook hier blijkt 't weer, dat bij een wedstrijd 't geluk geen te verwerpen factor is. Ook bij 't roeien werd alles aangewend wat kracht en bedrevenheid kunnen ten uit voer brengen. Wie onze wakkere vletterlie- den en oorlogsmatrozen aan 't werk heeft ge zien, deelt gewis de overtuiging met ons, dat 't levende geslacht nog niet behoeft onder te doen voor de voorvaderen. Onder de pleizierbooten zagen we sierlijke en nette vaartuigen. Omstreeks drie uren was de wedstrijd afgeloopen en werden aan de deelnemers kaarten uitgereikt, die recht gaven tot 't bijwonen der feestelijke prijsuit reiking in Tivoli. Dat er animo ouder 't volk was, bewijst de drukke opkomst. We herinneren ons niet Tivoli ooit zoo vol gezien te hebben. Met een toepasselijk woord, dat door de drukte niet zoo duidelijk kon worden verstaan als we wel gewenscht hadden, reikte de voor zitter der commissie, de heer de Ruijterde Wildt de behaalde prijzen uit, waarbij de ge bruikelijke fanfaren geblazen werden. De muziek veraangenaamde verder den genot vollen avond en een schitterend vuurwerk zette 't feest de kroon op. En is hiermede nu alles gezegd Neen en nogmaals neen De ijver der commissie gesteund door de deel neming der burgerij heeft 't feest mogelijk gemaakt, de belangstelling van 't publiek heeft aan 't feest leven gegeven cn de goede afloop last een aangename herinnering achter. Wanneer we de vraag stelden: zou 'twen-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1