'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL Zaterdag 20 September 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. No. 121U. Atoonnem ent per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poet75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bsreani: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentlön Tan 1 tot 5 rogels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd ziin. SEPTEMBER, Herfstmaand 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 46 m. Onderg. 5 u. 59 m. Zondag 21 Maandag 22 Gelijkheid van dag en nacht Begin van den Herfst. Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Zaterdag 27 Eerste Kwartier. Ter perse ligt een boeiende roman, getiteld nit het Duitsch vertaald door GERUIT J. Deze roman zal in de volgende nummers onzer Courant als feuilleton worden opgenomen. Onzen geabonneerden buiten de gemeente HEL DER, wordt verzocht 't abonnementsgeld voor 't 3e kwar taal 1884, vóór 5 OCTOBER, in Postzegels of per Postwissel te wil len overmaken, zullende anders daar over met 10 cents verhooging per post beschikt worden. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Sept. 1884. Jl. Dinsdagavond werd door den raad dezer gemeente een zitting gehouden, die door 15 leden werd bijgewoond, 't Voorstel van de heeren van Gijn, Beukenkamp en Bitter, om de bestaande gesnbsidiëerde bij zondere school voor uitgebreid lager onder wijs in een openbare school te veranderen, kwam nu nader in behandeling. De meer derheid der commissie bracht een uitvoerig rapport nit, waarin zij beweerde, dat de stichting eener openbare school niet wen- schelijk is met het oog op de vrucht, die het onderwijs afwerpt. De inhoud van dit rapport werd ernstig bestreden door den beer van Gijn en verdedigd door den heer J. C. Jansen. Ten slotte werd 't bedoelde voorstel met 11 tegen 4 stemmen ver worpen. De bestaande bijzondere school blijft dus op dezelfde wijze bestendigd. Levendig was de discussie over den bouw van een lokaal voor den afslag van zeevisoh. De voorzitter bestreed nu nog eens weêr de stichting van dat lokaal en achtte het aan den mond der haven misplaatst. De heeren van Gijn, Strikwerda en H. Janzen verdedigden de stichting op die plek en kwamen op tegen pogingen, die er werden aangewend om 't bedrag, voor 't bedoelde gebouw te bestemmen, te verminderen. Bij stemming werd eindelijk bepaald, dat de som van pl. m. f 3000 voor den bouw van 't meergenoemde lokaal zal worden besteed. De minderheid, 7 van de 15, wilde een gebouw, dat pl. m. f2500 zon kosten. Eenparig werd besloten om bij Z. M. den Koning machtiging te vragen tot 't blijven heffen in 1885 van een gemeentebelasting op het gedistilleerd en van een hoofdelijken omslag, ten bedrage van f30.000. Voor den dienst van 1884 werd het bedrag van den hoofdelijken omslag verhoogd met f 1000, met het oog op personen, die tus- schentijds in deze gemeente komen wonen en voor deze belasting worden aangeslagen. Een voorstel van den heer H. Janzen, tot herziening van 't verouderde Reglement voor de Wijkmeesters in deze gemeente, werd, op aandrang des voorzitters, tot een volgende zitting aangehouden. De voor zitter antwoordde op een daaromtrent door den heer Strikwerda gedane vraag, dat het lokaal voor het gasonderzoek gereed en dat de heer Roem, na beëdiging, in functie ge treden is, terwijl de noodige werktuigen bij de directie der gasfabriek zijn of worden aangevraagd. Zaterdag jl. had de tweejarige prijs uitreiking plaats op de Plaatselijke teeken- school, nadat door den president van de commissie van toezicht, den heer A. van Voornveld, als inleiding het hooge nut van het teekenen werd aangewezen en de leer lingen aangespoord op den ingeslagen weg voort te gaan. De uitgereikte prijzen be stonden nit boeken en andere zaken, die met het teekenen in bet nauwste verband staan. Ie Klasse. Groot ornament en koppen. Ie Prijs: J. A. Stikkel, 2e. P. de Beurs, 3e D. Kramer, 4e J. Simon, 5e Jb. Dun selman. 2e. Klasse. Ornamenten, koppen, dier en landschapsstudiën. Ie prijsH. van 't Sant, 2e J. A. Leewens, 3e G. Groen, 4e M. Evelein, 5e. F. Schillinger. C. van der Lee, tot aanmoediging. Ornamenten in kleuren, Poligroom- ornamenten. Ie prijs: W. J. de Vries en A. Boon, 2e Jb. Maas en 3e C. de Jong, beiden tot aanmoediging. Bouwkundig teekenen. Ie prijsF. Ummels, 2e C. Weers, tot aanmoediging. Loffelijke vermelding. Ie Klasse. H. v. Voornveld. 2e Klasse. W. v. d. Hoek, J. C. J. Jansen, H. Dun selman, J. Schuit, Disper en A. Klein. Meisjes-Afdeeling. Ie Klasse. N. MarinkeUe. 2e Klasse. R. Verfailje, tot aanmoediging: A. Vries en C. Cramer von Baumgarten. We vestigen nogmaals de aan dacht onzer lezers, naar aanleidiDg van achterstaande annonce, op de aangekondigde zanguitvoering, Zon dagavond te geven in »MusisSacrnm," door de Zangvereeniging Vooruit gang." De Staats-Couraut van 16 Sept. 1885 no. 218, bevat een misstelling. De ziekenoppasser A. van der Waal heeft de g r o o t e gouden medaille voor 50-jarigen dienst, de ziekenop- zichter J. Jongman de kleine gou den medaille, voor 36-jarigen dienst ontvangen. Met 26 dezer zullen 150 licht matrozen van de opleidingsschepen »Anna Paulowna" en Admiraal van Wassenaer" naar Willemsoord worden overgeplaatst. Den 13en September werd met gunstig gevolg, het examen voor den graad van konstabel-majoor afgelegd door den konstabel v. c. J. C. An- nijas, dienende aan boord Z. M. Art. Instr. schip >'t Loo." De officier van gezondheid le kl. bij dezeemacht, dr. J. M. Korver, wordt met 1 October a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Wil lemsoord. Onder bevel van den luit.-ter-zee 2de kl. K. W. H. Goetz, die 18 October a. s. per stoomschip »Soenda" naar Oost-Indië vertrekt, zullen be halve de vermelde adelborsten, nog een 16tal onderofficieren derwaarts worden overgevoerd. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om in het begin van October aanst. een transport van ruim 100 lichtmatrozen en jongens van de Kon. Ned zeemacht naar Oost- Indië uit te zenden. Z. M. heeft ter zake van hunne verrichtingen bij verschillende ont moetingen met den vijand in Atjeh gedurende de maanden April tot en met December 1883, den maj. der inf. (sedert bevorderd tot luit.-kol.) F. R. P. vau den Abeelen, den kapt. der inf. J. T. J. van Rijen en de fuseliers H. V. Joostens en F. Nieuwen- huis benoemd tot ridder 4e kl. van de Mil. Willemsorde; aan den majoor der inf. A. H. van de Pol toegekend de eere-sabel met het gebruikelijke opschriften dat als ridder 4e kl. der Mil. Willemsorde in de registers van de kanselarij der beide orden zal worden ingeschreven de gesneuvelde 2e luit. der inf. W. J. F. van Ben- nekom. Beroepen bij de Doopsgez. Gem. te Burg, Waal en Oosterend op Tes- sel, L. Van Cleeff J.Jzn., te Tjalleberd. Door den minister van Bin- nenlandsche zaken is bepaald, dat het Rijksgesticht voor krankzinnigen te Medembik met 1 October aanst. zal worden geopend. Men schrijft uit Delft Wij wareu Dinsdag in de gele genheid op de fabriek van Delftsch aardewerk van den hr. Joost Thooft en Labouchère het meermalen be sproken tegelstuk te bezichtigen, be stemd voor den gerestaureerden gevel van de Waag te Alkmaar. Het ta fereel, op 400 tegeltjes geschilderd, die te zamen een oppervlakte van 9 M3 beslaan, stelt een groep voor waarop Alcmaria Victrix, een gelau werd zwaard in de rechterhand, met de linkerhand steunt op de schouders van Ceres, die, even als Mercurius te rechterzijde, aan de voeten der Stedemaagd zit. In 't verschiet ziet men de stad Alkmaar. Totnogtoe leverde de fabriek alleen tegels met teekeningen in blauw op witten grond, maar dit gevelstnk is in kleuren uitgevoerdnaar men ons zeide, zijn hierbij 35 verschil lende kleuren en tinten gebruikt. De hr. F. A. Gips uit Schiedam leverde het ontwerp, de hr. Offermans zorgde voor de kleurenvermenging en de hr. L. Senf beschilderde de tegels, alles onder leiding van den adviseur der fabriek, den hr. A. Lecomte. Er wordt voortdurend met zoo veel geheimzinnigheid gezinspeeld op een mogelijk spoedig afsterven van den mannelyken stam van ons Oranje huis, dat het zeker niet overbodig is te melden, dat wij omtrent den ge zondheidstoestand van onzen Koning van het Loo de meest geruststellende berichten ontvangen. Z. M. wandelt bijna dagelijks, niet slechts in het Park, maar ook langs den publieken weg door het dorp, gearmd met de Koningin, of wel met zyoe gasten, en de koning heeft zelf de plannen voor een aanstaande groote jacht ge regeld. Z. M. ziet naar onze be richtgever verzekert er uitstekend uit en schijnt van geen vermoeienis te wetende kleine prinses is met hare gouvernante nagenoeg den ge- heelen dag op de been en heeft vooral vermaak, wanueer de openbare school van meester Ravenhorst uitgaat en de kinderen meerendeels op hunne klompjes, onder luid getier, naar buiten stormen om te spelennuffig is de kleine niet, men ziet het haar aan, dat zij graag zou meespelen als zij het maar durfde vragen. Tegen een te groote intimiteit waakt echter de gouvernante. (R. Nieuwsbl.) In een gering logement, op het Damrak te Amsterdam, hebben de rechercheurs een goede vangst gedaan. Een Duitscher, die dezer dagen in het zoogenaamde »Te Huis" voor mi litairen in Harderwijk een vrij be langrijken diefstal in geld gepleegd en naar hier de wijk genomen had, werd daar Maandagmiddag in hech tenis genomen, ofschoon de dief zich op het dak verscholen had. Omtrent het sneuvelen van den luitenant der artillerie graaf R. Du- monceau verneemt men dat deze offi cier niet in een gevecht is gevallen, maar onder de volgende omstandig heden. De luitenant was aanwezig bij het in orde brengen van eene ben- ting, die vroeger door onze troepen bezet, doch ook weder verlaten was. Geheel onverwachts werden toen uit de nabij gelegen, schijnbaar bevriende kampong Lampermei eenige schoten op onze troepen gelost, waarvan één den jeugdigen officier doodelijk trof. De timmerman Jansen van Ga len die te Arnhem wegens moedwil- ligen doodslag terechtstond, is tot 12 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De aardappelen leveren in Drente een zeer goed beschot. De prjjzen echter zijn laag en beloopen ongeveer f 1.25 per HL. Arends, veroordeeld wegens den moord te Heino, is onder sterk geleide uit Arnhem naar Leeuwarden vervoerd. Te Deventer heeft een gehuwde vrouw, moeder van 8 jeugdige kin deren, heimelijk de echtelijke woning verlaten onder geleide van een kost ganger. Bij de rechtbank te Rotterdam is thau8 een strafzaak aanhangig, die in óns vaderland gelukkig zelden of nooit voorkomt. Zij betreft de be schuldiging tegen een Rotterdammer, die onlangs in een spoorrijtuig 3de klasse komende, tegen een rustig hem onbekend reiziger, zonder eenige merk bare aanleiding, de gemeenste scheld woorden, beleedigingeu en ten slotte vrij ernstige mishandeling zich ver oorloofde. De besch. beweert in het verboor door drankgebruik niet ge weten te hebben, wat hij deed. De aangevallene en de getuigen verklaren dat de beschuldigde volkomen nuchter was en dat uit 's mans wartaal en scheldwoorden duidelijk bleek dat hy tot deze aanranding alleen overging omdat hyeeu Israëliet in den rei ziger zag! Den 13 dezer werden, volgens het officieele bulletin, in de stad Napels 642 personen door de cholera aangetast, het aantal dooden was er 348, in de omstreken der stad kwamen 17 gevallen voor en 23 dooden, te Spezzia en in de omlig gende dorpen 38 gevallen en 28 dooden, in de provincie Bergamo 28 gevallen en 12 dooden. Sedert den len September tot den 13en werden er in Italië 5757 per sonen door de cholera aangetast van deze zijn er 3297 overleden. De paus heeft op nieuw 10.000 lire aan den kardinaal-aartsbisschop van Napels doen toekomen voor de behoeftige cholera-lijders en hunne familiën. Verscheidene geneesheeren en stu denten in de geneeskunde te Parys heb ben de Italiaansche regeering hunne diensten te Napels aangeboden. Doch de minister Mancini heeft hun, on der dankbetuiging voor hun mensch- lievend aanbod, doen weten, dat Napels thans voldoende voorzien is van geneeskundigen. Soortelyk aan bod heeft de regeering ook ontvangen van geneesheeren te Milaan en Turyn, doch om dezelfde reden is dit dank zeggend, van de hand gewezen. Een Spoorwegramp. Berichten nit New-York maken melding van een vreeselijk voorval, dat den 29 Augus- tns op de zijlijn Greely-Salt Lake van den Union Pacific spoorweg, midden in de prai rie plaats vond. In een der waggons van den, uit zeventien wagens bestaanden, extra-trein die het per soneel, de dieren en het materieel van het circus Orton vervoerde, ontstond plotseling brand. Deze waggon die onmiddellijk op de loco motief volgde en zestig voet lang was, was als slaapplaats voor de zestig mannelijke leden van het gezelschap ingericht en men had daarin niet enkel rijen bedden in de lengte aangebracht, maar ook tegen de voor zijde slaapplaatsen ingerioht waardoor het portier gesloten was. Omstreeks een uur in den nacht bemerkten eenige personen, die nog niet sliepen, dat een der bedden in vlam stond; sterke windvla gen, die door een klein openstaand raampje binnendrongen, wakkerden den gloed aan en zeer kort tijdsverloop nam het ongeluk een ontzettenden omvang aan. De trein werd wel tot stilstand gebracht, maar er was geen mogelijkheid om uit den brandenden wagen te ontsnappende poging door twee der reizigers, die bijtijds door het raampje hadden kunnen ontsnappen, aange wend om door middel van water van den ten der hnlp te bieden, mislukte geheel door het ontzettend gedrang, dat aan den eenigen uit- gangsweg heerschte. De enkele personen die nit het vlammend verblijf konden ontvluchten, liepen jamme rend en met in brand staande kleederen en haren rondom den trein, terwijl de doornige cactusplanten hunne naakte voeten verwond den, alvorens zij den dood door verbranding ondergingen. Het geschreeuw der brandende menschen- massa in den wagen klonk hartverscheurend in de nachtelijke stilte en werd op een mijl afstands gehoord, terwijl het op akelige wijze vermengd werd met de kreten die de door het vuur verschrikte dieren slaakten. Uit de overige waggons, die gelukkig bij tijds konden afgekoppeld worden, snelden de vrouwelijke leden van het gezelschap en eenige mannelijke personen toe om te trach ten hulp te bieden, maar zij konden hoege naamd niets uitrichten. Het duurde niet lang of de brandende waggon stortte in el kander en de overblijfselen er van bedekten dooden en stervenden. De locomotief was naar Greely gesneld om geneeskundige hulp te halende hitte van het vuur had de rails verbogen en de dwars liggers doen verkolen; de plek werd zoo spoe dig mogelijk weder berijdbaar gemaakt en toen ging de trein met zijne droevige lading dooden en stervenden naar Greely. Slechts weinigen waren aan den plotse- lingen dood ontruktnegen mannen die met zware brandwonden overdekt waren, werden naar het hospitaal te Denver vervoerd, ter wijl de dooden des namiddags van den vol genden dag in een groot graf, van zeven voet breedte, ter aarde werden besteld. Is het ongeval voor een deel aan de ge brekkige constructie van den wagen te wij ten, de groote oorzaak ligt wel daarin dat de reizigers zeer onvoorzichtig met vnur en licht waren en kaarsen brandden en pijpen rook ten de brand is dan ook zeer bepaald door die onvoorzichtigheid veroorzaakt. Van de meesten der omgekomenen zijn slechts de „artistnamen" bekend. Zij wa ren eerst voor een paar dagen geëngageerd en hunne ware namen waren nog niet op de gagelijsten aangeteekend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1