'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Woensdag 24 September 1884. No. 1211. Twaalfde Jaargang. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aüvertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. zonaerigae nummersz grootere letters worden naar plaatsruimte peres Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn Onzen geabonneerden buiten de gemeente HEL DER, wordt verzocht 't abonnementsgeld voor 't 3e kwar taal 1884, vóór 5 OCTOBER, in Postzegels of per Postwissel te wil len overmaken, zullende anders daar over met 10 cents verhooging per post beschikt worden. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Sept. 1884. De beer C. Bramlage is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Heldor. Het schijnt thans door den Mi nister van Oorlog ten strengste ver boden te zijn, schrijft het Vad., het bjjna voltooide fort op de Harssens te Nieuwediep te laten bezichtigen. Althans zelfs aan officieren van ons leger wordt geen toegang meer ver strekt. Naar men verneemt, is de ka pitein-luitenant ter zee J. C. Joekes aangewezen als kommandant van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassen aer." Het transport lichtmatrozen en jongens der Kou. Ned. zeemacht, sterk ongeveer 140 koppen, dat naar Oost- Indië wordt uitgezonden, zal den 8sten October aanst. derwaarts vertrekken per stoomschip Prinses Amalia." De gepensionneerd e vice-admiraal De Ha es, gedurende zijn diensttijd een sieraad van de koninklijke Nederlandsche zeemacht, die Donderdagavond op ruim 66-jarigen leeftijd te 's-Hage overleden is, begon, even als alle zee-officieren zijne militaire loopbaan in bet jaar 1832 als adelborst bij bet Ko ninklijk Instituut der Marine te Medemblik. Na 1 Oet. 1836 als adelborst lste kl. in het korps officieren der marine te zijn ge treden, doorliep hij in buitengewoon korten tijd alle rangen, ook die van hoofdofficier, werd den lsten Juli 1875 bevorderd tot schout bij-nacht en 4 jaren later tot vice- admiraal. De overledene bracht een groot deel van zijn diensttijd inlndiëdoor. In 1860 werd hem het bevel opgedragen over de zeemacht op de Z. en O. kust van Borneo. Als be looning voor zijn moedige en beleidvolle houding tijdens de expeditie in dat deel van den Archipel werd hij tot ridder 3de kl. in de Militaire Willemsorde bevorderd, na reeds ter zake van zijn gedrag tijdens den veldtocht op Sepora het ridderkruis 4e kl. te hebben verdiend. Tijdens zijn verblijf in de overzeesche ge westen voerde hij ook het bevel over het station in de wateren van Riouw en was hij eenige jaren gedetacheerd bij het depar tement van marine te Batavia. Het opperbevel over de toenmalige zee macht ter kust van Guinen was mede eeni- gen tijd aan den heer De Haes toever trouwd. In het vaderland teruggekeerd inmid dels was hem de onderscheiding van ridder der orde van den Ned. Leeuw te beurt ge vallen werden hem later hier te lande gewichtige betrekkingen bij de marine op> gedragen. Yan 1 November 1874 tot 1879 was hij directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, in welk jaar hij in dezelfde betrekking naar Willemsoord overging. Den laten Mei 1883 werd vice-admiraal De Haes, op zijn verzoek, ter zake van langduTigen dienst gepensionneerd. Zooals men weet was een van zijne ge wichtigste functiën het bekleeden van het voorzitterschap der commissie van onder zoek naar de oorzaken van de zeeramp van Zr. Ms. rammonitor „Adder" en de vervul ling van het presidium der commissie voor de regeling der samenwerking van zee- en landmacht bij 's lands verdediging. Let men op het welbestede leven van dezen verdienstelijken vlootvoogd, dan zeker was de dankbetuiging hem, bij zijn pensionnee- ring, voor de vele en gewichtige diensten Koning en land bewezen, welverdiend. Door de gezamenlijke zeeoffi cieren te Nieuwediep zal op liet graf van wijlen den vice-admiraal De Haes een krans worden gelegd. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen den 4den November e. k. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieu- wersluis zullen worden geplaatst. Yan de op dien datum openstaaude plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militaireu (onder »niet-mili- tairen" worden ook begrepen gepas- porteerde militairen en schepelingen); tegen betaling eener jaarlijksche bij drage van f50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbetaling, telkens voor V* gedeelte, te voldoende overi ge plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van ben, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost- en West- Indië, alsmede van hen, die in dienst, hetzij als militair, hetzij als schepeling gepensionneerd, gegageerd of overleden zijn. De vereischten tot toelating zijn opgenomen in de St. Ct. Men verneemt van IJmuiden: Donderdag heeft een Engelsch stoomschip dat niet schutten kon ongeveer anderhalf uur de stoom fluit doeu hooren. Noch het haven dienst-personeel, noch de politie ver mochten aan het gefluit een einde te maken. Ten laatste hebben eenige polderjongens, het oorverdoovend ge raas moede, met steenen naar de boot geworpen, waarna het gefluit ophield. Polderjongens de orde bewarende ziedaar een toestand die wel eenige verbetering eischt. De officier van justitie te Am sterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met de woonplaats van J. J. Lapidoth, oud 61 jaren, emeritus predikant, laatst wonende te Amster dam. Hij moet als beklaagde worden gehoord door den rechter-commis- saris. De beid9 onlangs te Amsterdam in arrest genomen vreemdelingen, verdacht van het maken van valsche munt, zijn, wegens gebrek aan bewijs, buiten vervolging gesteld en uit de celgevaugenis ontslagen. Twee jongens uit Beerta, H. S. en J. L., 14 en 15 jaren oud, stonden Donderdag voor het Gerechts hof te Leeuwarden terecht. Op 25 Juni jl. hadden zij des namiddags ongeveer 1 uur op den openbaren weg ouder Beerta den 10-jarigen Petrus Peerlkamp ontmoet, terwijl deze naar school ging. Zij vroegen hem om centen, maar Petrus zeide dat hij er geene had. Daarop greep 2e besch. hem bij den arm en le besch. haalde hem toen de porte- monnaie uit den zak, waarna zij verlangden, dat hij hen de centen zou geven die daarin waren, le Be sch. zette hieraan kracht bij door Petrus bij deii nek te grijpen eu te dreigen hem in het water te zullen werpen en te smoren. Uit vrees heeft Petrus toen de centen gegeven, hij bad er twee, waarvan besch ieder één kregen. Het Hof verklaarde hen schuldig aan diefstal op deu openbaren weg met geweld en bedreiging en recht doende in het hoogste ressort ver oordeelde hen ieder tot acht dagen gevangenisstraf en solidair in de kosten der procedure. »De Huisvrouw" wijdt een ar tikel aan de hoogopgevoerde weelde der vrouwenkleeding, dat besloten wordt met den volgenden welgemeen- den raad: Gij jonge dames zonder geld, die nog van de ouderwetsche leer zijt (al neemt gij willig het juk op u om bij ontstentenis van een huwelijk zoo goed mogelijk in eigen onder houd te voorzieu), gij, die gelooft dat het toch gelukkiger en prettiger is voor een jong meisje om tot een goed huwelijk te komen, laat niet een in het oog springend toilet, dat aan uwe middelen onevenredig kost baar is, een van de oorzaken zijn waardoor gij degelijke jongelui en u zelve de kans >p een gelukkig huwelijksleven afsnijdt. Woensdagavond is naar het N. v. d. D. meldt, de dam doorge stoken, die de nieuwe binnenhaven van Stavoren nog van de havenmond scheidde, en zeewater stroomt nu iu het kolossaio bassin. Beter dan vroeger kan men zich thans voor stellen, boe alles daar worden moet. Aan het station en de daarbij be- hoorende gebouwen wordt ijverig voortgewerkt. Het nieuwe haven hoofd nadert zijn voltooiing. Wie het werk ziet, bewondert het en voorspelt onwillekeurig, dat de tijd van Stavoren's boete voor de welbe kende zonde van het Weeuwtjen, weldra zal blijken voorbij te zijn. Omtrent den 16-jarigen Teunis Kop, wien ruim 3 maanden geleden op de in aanleg zijnde spoorlijn Dordt-Baanhoek nabij Dordrecht door een zandtreiu de beide beenen werden afgereden, zoodat die in het Gast huis aldaar moesten worden afgezet, verneemt men, dat diens gezondheids toestand weinig te wenschen over laat, en den jongeling twee kunst- beenen zijn verstrekt, waarop hg zich reeds vrg goed beweegt. Spoedig zal hij dan ook het gebruik vau krukken kannen ontberen en het Gasthuis verlaten. Hij zal zich dan op het sigarenmaken toeleggen. Een woord van lof komt zeker toe aan de aannemers der spoorlijn, die den ongelukkigen jongeling op onbekrom pen wijze het noodige hebben ver strekt en hem hun voortdurenden steun hebben toegezegd. In het Geïll. Politie-Nieuws van 18 dezer komt eene uitvoerige corres pondentie voor tusschen iemand, zich noemende F. W. v. d. Kerkhoff, di recteur van een kantoor voor dienst personeel te Arnhem, en eene dame die op eene advertentie had geschre ven en voorloopig f3.95 aan boven genoemde heeft betaald, zonder dat van de zaak iets is gekomen eu zon der dat zij het geld terugontving. De zaak van mevr. B. te 'i Graveuhage, beschuldigd van ont voering van haar minderjarigen kleinzoon, zal den 9 October a. s. door het gerechtshof te dier stede worden behandeld. Door den vrederechter te Aken is een dienstmaagd tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij zonder verlof, tijdens de afwezig heid vau haar meester eu terwijl hare meesteres ziek te bed lag, eenige dagen was gaan kermishouden. Te Ederveen, bij Geldersch Ve- nendaal, wordt eenige weken zekere Gesien Bouwman vermist. Zij is slechts veertien jaar, maar ziet er aanmer kelijk ouder uit en heeft blond haar en blauwe oogen. Men vreest, dat zij in slechte handen is gevallen De burgemeester van Venendaal heeft op sporing en bericht gevraagd. Bij Campflebury, in het depar tement Marne, bracht een schaar- slijper met zijn vrouw en zes kin deren den naeht, onder een hevig onweder, in een zand en steengroeve door. Omtrent 4 ure in den morgen werden de kinderen, die doornat ge regend waren, bevend van koude, wakker en de vader ging het veld in, om wat hout te halen om een vuur aan te leggen. Toen hij terug kwam, vond hij de groeve op de its, waar de zijnen geschuild badden iDgestort. De man ging on middellijk aan het werk om de on gelukkigen op te graven, maar eerst na eenige uren, toen hij hulp ge kregen had, gelukte dit. Een der kinderen, een 6-jarig meisje, was dood en 3 anderen, alsook de moeder, waren ernstig gekwetst 2 kinderen bleven ongedeerd. Te Heldburg is dezer dagen een huwelijk gesloten, dat een En gel sche dog heeft tot stand gebracht. Een jonge dame, dochter vau een koopman, werd door een dog aan de rechterhand zoodanig gebeten, dat een vinger moest afgezet worden. De eigenaar van den hond, een we duwnaar-rentenier, wist niets meer te bedenken, dat bij voor schade sstelling kon aanbieden, daar elk aanbod reeds geweigerd was, totdat hg eindelijk besloot het meisje ten huwelijk te vragen, dat hem met vreugde haar hand met vier vingers schonk. De eigenaar van het Splendide Hotel te Parijs, die met achterlating van veel schuld en met medeneming van geld, dat reizigers, die bg hem logeerden, ter bewaring hadden toe- vertronwd, verdwenen was, is te Lissabon gearresteerd aan boord van de Btoomboot »Oregon", waarmede hij naar La Plata dacht te vertrekken, Door de kustwacht te Whitby, Yorkshire, is dezer dagen jacht ge maakt op alle inkomende vischschepen, om te onderzoeken of zij ook tabak en spiritualiën aan boord hadden, die op zee van Hollandsche schepen gekocht zouden zijn. De Engelsche visschers smokkelen namelijk, zooals in de laatste dagen gebleken is, een en ander in groóte hoeveelheden te Whitby binnen. De visschers waren echter gewaarschuwd en slechts één werd betrapt. Men vond een groote hoeveelheid jenever, cognac, likeuren eu tabak onder de vangst verborgen Volgens de officiëele restanten- lijst der Russische Loten 1866, heeft de gelukkige bezitter van het lot serie 14114, u°. 50, waarop verleden jaar de hoofdprijs (R. 200,000) is geval len, zich nog niet aangemeld. Iemand die tien jaren geleden het Bellevue-hospitaal te New-York zonder neus binnentrad en daaren boven nog de onderste oogleden misle, verliet, naar een der Amerikaan- sche bladen bericht, dezer dagen ge melde inrichting in het bezit van hetgeen bij vroeger moest derven. Professor Thomas Sabine, die den patiënt in behandeling had genomen, deed, door verplaatsing van diens vleesch en been, de ontbrekende li- chaamsdeelen weder aangroeien. De oogleden nam hij uit de wangen eu het voorhoofd en voor den neus ge bruikte hij een gedeelte van den middelsten vinger der linkerhand, welke hij echter later ook weder liet bijgroeien. Deze laatste kunst bewerkingen vorderden echter veel tijd en veroorzaakten den lijder veel pijn, maar de uitkomst moet zoo verrassend zgn, dat men den aan- gegroeiden neus niet van een na tuurleken onderscheiden kan. Den 5n dezer begaf zich een elegant gekleed heer tot den secreta ris-generaal van het ministerie van binuenlaudsche zaken in Italië, wien hg mededeelde dat hem was opgedragen, een geldsom ten behoevo der choleralgders te deponeeren en te gelijk stelde hij den heer Mo- rana 61,000 lire in bankbiljetten ter hand. Op de vraag wie .de edele gever was luidde het antwoord, dat deze onbekend wenschte te bigven. Intusschen kwam dezelfde heer den volgenden dag terug en deponeerde nog 9000 lire, om, zooals hij zeide, »de som af te ronden." Het is ge bleken, dat de milde gever de com mandeur Landberg uit Zweden was. Door den minister van oorlog in Frankrijk is last gegeven tot de oprichting van twee centrale post- duivenstations, één te Parijs en één te Langres, welke voorzien moeten zijn van een voldoend aantal post duiven, om (rekening houdende met mogelijke verliezen en ziekte) gedu rende zes maanden de gemeenschap met de voornaamste vestingen te kunnen onderhouden. Parijs moet in gemeenschap bigven met Mézières, Verdun, Toul en Lan gres Langres met Belfort, Be- o9on en Lyon. De afstand, welke elk dezer verschillende punten van elkander scheidt, is, in rechte lijn, niet meer dan 285 kilometer, en kan in ééne vlucht door, in hoogstens 5 uur worden afgelegd, zijnde de ge middelde snelheid van eene postduif 800 meter per minuut. Zekere Louis R., die zijne te Parijs wonende ouders, omdat zij niets beters met hem wisten aan te van gen, naar het oorlogsschip hadden gezonden en van wien zjj geruimen tijd niets meer hadden vernomen, kwam op zekeren dag onverwachts terug iu de ouderlgke woning. Met niet weinig trots droeg hg het lint der militaire medaille in 't knoopsgat en liet hg zgn vader het boekje zien, waarin de door hem in Tonking be dreven daden stonden gemeld. Daaruit bleek, dat hij eerst tot onderofficier en daarna tot onder-luitenant titulair

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1