'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL JVo. 3212. Zaterdag 27 September 1S84. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barcsm: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. iA.averten.tl6n van 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DIDÏ8DAG8- en VRIJDAGSMORGR.NS vóór 10 uur aan de Bureau* bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand 30 dagen. Opkomst der Zon 5 n. 58 m. Onderg. 5 u. 42 m. Zondag 28 Maandag 29 Groote "Verzoendag. Dinsdag 30 OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 Vrijdag 3 Leidens Ontzet. Zaterdag 4 Volle Maan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Sept. 1884. Op Zondag 5 October a. s. zal de Jongelings-vereeniging Vriend- scbap baart Vreugde", in Musis Sa- cruni hare eerste buitengewone ver gadering in dit seizoen houden, en alsdan ten tooneele voeren John Alman," drama in twee bedrijven en een voorspel, gevolgd door een vau deville: Vechten is mijn leven." Bij koninklijk besluit, is ter zake van de krijgs verrichtingen tegen Tenom (Atjeh) in Januari 1884, be noemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de kapitein luitenant ter zee W. A. Arriens, terwijl voorts is bepaald dat bij af zonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de 'luitenants ter zee lste klasse H. R. J. J. Thorbecke en J. A. H. Beek. Nadat de kompassen van het schroefstoomschip »Sommelsdgk," lig gende in het Voornsche Kanaal bij Hellevoetsluis, Maandag opnieuw zijn gecompenseerd, is die bodem Dinsdag weder naar 's Rijks werf aldaar ge stoomd om eenige veranderingen te onderaan. Door de politie te 's-Hage is proces-verbaal opgemaakt tegen een officier van gezondheid bij de marine uit Dordrecht, verdacht van het ple gen van onzedelijke handelingen in het Haagsche Bosch. Prof. Nicolaas Beets plaatst in het U. D. de volgende dankbetui ging. Met dankbare ontroering zie ik terug op den 13n dezer maand, den dag waarop Koning en Volk, Land genoot en Vreemde het er op toege legd hadden mij op allerlei wijze te vereeren, begiftigen, gelukkig te ma ken. Hoe gaarne bracht ik elk, die daartoe het zijne heeft bijgedragen, afzonderlijk mijn dank! Wanneer ik echter naar waarheid zeg, dat, behalve al wat mij op dien dag in het open baar is ten deel gevallen, waarvoor ik in de gelegenheid geweest ben openlijk eenige "erkentelijke woorden te uiten, het aantal blijken van be langstelling mij, door post, telegraaf, of op andere wijze, toen en vervolgens toegekomen, het duizendtal nog met ettelijke honderden te boven gaat, zullen zelfs zij, die daarop in een eerste plaats aanspraak hadden, wil len begrijpen, dat ik tot nog toe niet in staat geweest ben ook maar de ontvangst er van te erkennen en mij wel willen vergunnen ook hen op te nemen in de algemeene dankbetui ging, welke ik, langs dezen weg, aan elk en een iegelijk, die mij op mijn zeventigsten verjaardag zijn vriende lijk hart getoond heeft, van ganscher harte toebreng. Het gerucht loopt, dat dezer dagen naar Atjeh zullen worden op gezonden drie onderofficieren van de militaire school te Mr. Coruelis, voor wie Atjeh, naar het heet, als straf plaats zoude dienen. Aanleiding hiertoe moet worden gezocht in de omstandigheid, dat zij kortelings in braak hebben gepleegd door middel van overklimming bij den grootma joor, uit wiens kamer zij gegevéns zouden hebben willen bemachtigen, welke hen in staat moesten stellen om het officiersexamen met glans te kunnen afleggen. Op heeterdaad betrapt, zouden zij tot deze straf zijn veroordeeld. Dirk Hus en Johannes Paar- dekoper hadden zich Dinsdag voor het gerechtshof te Amsterdam te verantwoorden, beschuldigd van dief stal van suikerbrooden, die huu als schuitenvoerders door de Amstel Sui kerraffinaderij ter vervoer naar een schip in de Rietlanden waren toe vertrouwd. Door den adv.-gen. mr. Jolles werd de veroordeeling gevraagd van den eerste tot één jaar, van den tweede tot negen maanden celstraf, terwijl door de verdedigers mrs. W. F. Schimmel en J. H. Muller op tal van verzachtende omstandigheden werd gewezen. Uitspraak 30 dezer. Gedurende de terechtzitting werd een wederspannigen getuige die, na herhaalde oproepingen, niet was ver schenen, een boete opgelegd van f60. Twee metselaarsknechts werden Maandaguaeht op de Prins Hendrik kade te Amsterdam door de politie in hechtenis genomen, onder zware verdenking een winkelbediende op den openbaren weg aangerand en hem van zijne kleederen en horloge met geweld beroofd te hebben. Het horloge, dat in een herberg was ver kocht en de kleederen die ergens in pand gegeven waren, zijn mede door de politie opgespoord. Tusscheu den schipper van een aak en den gezagvoerder van de Noorsche brik »To Söstre" was Maandagavond iu het Oosterdok te Amsterdam geschil ontstaan over een lading hout, door de brik over genomen. De schipper loste drie revolverschoten op de bemanning van de brik, zonder echter iemand te kwetsen. De politie heeft den man in arrest genomen. Toen Maandagmorgen de Hull- sche boot de haven van Harlingen binnenkwam, geraakte dat vaartuig in aanraking met de tjalk van schipper F. Venema, tengovolge waarvan diens dochter, die het roer bestuurde, over boord sloeg en in de diepte verdween. Toen zij voor de tweede maal boven kwam, wist zij zich in een inmiddels toegeschoten vlet te bergen. Zoodra zij weder aan boord was gekomen, was haar eerste werk haar vader, die van den schrik was in zwijm gevallen, weêr bij te maken. Dit jaar is er te Harlingen zoo ontzaglijk veel hout aangevoerd, dat er bijna geen hoekje water in den omtrek der stad zonder balken te zien is men rekent dat er 60 a 70,000 balken liggen. Bovendien is er na tuurlijk in sparren en juffers het noodige aangebrachtvan gezaagd en geploegd hout is veel minder aange voerd dan het vorig jaar Dinsdagochtend vond men het lijk van een timmerman nit Breda, die aan het stationsgebouw te Waal wijk werkzaam was, aldaar op de spoorbaan liggen. Misbruik van sterken drank is de vormoedelijke oorzaak van zijnen dood. »Hij had, zeide hij des avonds, toen hij reeds in beschonken toestand verkeerde, tot een zijner kameraden, »nog twee gulden die moesten er ook nog aan." Te Kaatsheuvel had verleden week een zelfde geval plaats. Verbazend is de hoeveelheid jenever, die daar gedurende de kermis gebruikt is. Dinsdagnacht had te Boven- Hardinksveld een brutale inbraak plaats bij den hr. v. E. Droppels kaarsvet en half verbrande lucifers maakten het mogelijk het spoor van den dief goed na te gaan. Dooreen kelderraampje binnengekomen, is hij langs het slaapkamertje van de doch ter naar boven gegaan en heeft daar na de kleedingstukken van den heer des huizes doorzocht, met zich nemende een zakje met gold en de sleutels van de brandkast. De binnendeur hiervan gaat echter zeer moeielijk open, zoo dat hg geen gelegenheid had, daar iets uit te ontvreemden. Waarschijn lijk is een der huisgenooten door zijn gedruisch gewekt, wat aanleiding gaf dat de dief ontvluchtte. Hij heeft do brandkast open laten staan, doch de sleuteltjes van de binnenste deur mee genomen. De politie zoekt ijverig naar den dader. Verleden Zaterdag had te Groes- beek een gerechtelijke schouwing plaats van het daartoe opgegraven lijk van Hendrik Kersten, die den 12den dezer ten gevolge van overmatig ge bruik van sterken drank was over leden. De kastelein, die hem zooveel ge tapt heeft en hoewel in Pruisen wo nende, de nationaliteit vau Neder- der heeft, wordt op aanklacht van den burgemeester door de justitie vervolgd wegens het toedienen vau bedwelmen den drank aan een beschonkene, welk feit den dood ten gevolge heeft gehad mochten voldoende bewijzeu gevonden worden, dan staat hem een tuchthuis straf van 5 tot 10 jaren te wachten. Voorzeker zal hierbij bezwarend voor den besch. zijn, dat hetzelfde ongeveer 4 jaren geleden bij hem plaats had, toen een 23-jarig jongeling in be schonken toèstand zgn herberg verliet, op eenige schreden afstaud van het huis in een greppeltje viel en den volgenden morgen daarin dood werd teruggevonden. Een torpedo-vrij pantserscliip. Het plan een schip te bouwen, dat door pantsering beschnt is, boven water tegen vijandelijk artillerie-vuur, en onder water tegen ontploffingen van vgandelgke torpedo's, heeft reeds vele hoofden bezig gehouden. Het meest voor de hand liggende middel om, evenals de zijden, ook den bodem te pantseren, is echter geheel onuit voerbaar, omdat men de bodempant sering slechts ten koste der zijpant sering zou kunnen aanbrengen. De nieuwste pantserkolossen zijn zelfs slechts gedeeltelijk op zijde gepantserd, daar het gewicht der pantsering anders te groot wordt. Het eenige tot nu toe in praktijk gebrachte middel, om een schip tegen torpedo's te bevei ligen, is de inwendige verdeeling in een aantal compartimenten, zoodat bij beschadigingen, door het springen van torpedo's teweeg gebracht, het vaartuig teu minste niet zinkt. De vroegere hoofd-constructeur der Engelsche marine, Reed, heeft thans een plan ontworpen, waardoor hij meent dat het vraagstuk om een torpedo-vrij pantserschip te bouwen opgelost kan worden. Hij wil na melijk een vaartuig hebben, dat evenals een gewoon pantserschipf op zijde gepantserd is, maar bovendien in het midden een groo'. gepantserd verblijf bevat, in den vorm een er ellipsoïde, die met haar bovengewelf uit het dek te voorschijn komt, en hier twee gèschuttorens omsluit. Deze ellipsoïde bevat alle edele deelen van het schip, dus ketels, machines, kruit kamer, granaathokken, enz. Het pautserdek van dit verblijf wordt zoodanig naar voren en ach teren verlengd, dat het de onderste helft van het schip over de lengte van de bovenste helft afscheidt. Reed neemt aan, dat een torpedo gemak kelijk den büitensten bodem van het schip beschadigen kan, doch de kracht der ontploffing een grens zal viuden aan den bodem van het ge pantserd verblijf, zoodat alle werk tuigen, die het vaartuig in beweging brengen, intact blijven, en zij dus het schip kunnen blijven voortstuwen, al is ook het ruim met water ge vuld. Reed heeft genoemde plannen aau de Engelsche regeeriug aange boden, en tevens een patent voor zijn uitvinding genomen. Een vereeniging te Berlijn, die zich »Freie Orgganisation junger Kaufleute" noemt, heeft de volgende waarschuwing tot ouders en voogden gericht »Wat moeten onze kinderen wor den?" Naarmate de jongens ouder worden, wordt het voor de ouders noodzakelijker om een beslissing over dit gewichtige vraagstuk te nemen, die voor de geheele toekomst der jonge mensehen van overwegenden invloed zal zgn. »Over het algemeen heerscht in onze dageu nog een groote voorliefde voor het kantoorlevenhoewel de toevloed van nieuwe mededingers steeds onverminderd blijft aanhouden, is de behoefte aan gesalarieerde bedienden zoo klein, dat vele geëmployeerden maanden, ja jaren achtereen zonder betrekking en dus broodeloos zgn, waardoor zij vaak zedelijk en licha melijk te gronde gaan. »De hooge eischeu, die tegenwoor dig, wat wetenschappelijke ontwikke ling betreft, aan jongelieden gesteld worden, nog terzijde gelaten, dient opgemerkt te worden, dat de sala rissen over het algemeen laag zgn, dat er bijna niet mede rond te komen is, terwijl de vooruitzichten, om zich later zelfstandig te kunnen vestigen, slechts voor hen bestaan, die over een betrekkelijk groot vermogen kunnen beschikken. Ziedaar de verleidelijke vooruit zichten, die zich voor den jongen ïuan opdoen, die zich aan het kau- toorleven gaat wijden; zelfs de om standigheden dat men geruimen tijd eenig groot handelsinstituut bezocht, biedt geen waarborg hoegenaamd, dat men 'later vooruit zal komen. Ouders en voogden kunnen er dus niet dringend genoeg op gewezen worden, om eerst na rijpelijk overleg hunne kinderen of pupillen voor den handel op te leiden. In het algemeen zoude het verreweg verkieselijker zijn, om hem een of ander ambacht te doen leeren, aangezien daarmede nog altgd het dagelijksch brood te verdienen is." Van den commandant van de Willem Barentz" is het volgende schrijven ontvangen: Aan boord Willem Barentz, 20 Augustus 1884. Na ons vertrek van Vardö, 18 Juli jl., stelden we den koers N.waarts en ontmoet ten den 24sten het ijs in 74 graden 39 min. Br. en 35 graden 24 min. L. Wij volg den Westwaarts den ijsrand en waren den 26sten op 75 gr. Br. en 33^gr. L. Het ijs strekte zich, met beider weder, verder westwaarts uit en was onzeilbaar. Stuurden van daar zuidwaarts tot op 70 gr. Br. en 50 gr. L. Zagen den 31sten het eiland Kolquiff, ontmoetten er slechts enkele schollen. Stuurden weder N.waarts en ontmoetten den 6den Augustus, reeds op 73 gr. 18 min. Br. en 44* gr.' L. het ijs. Stuurden er oostwaarts langs en bevonden de generale strekking O. N. O. Den 9den, op 74 gr. Br. en 49j gr. L., het ijs dunner wordende, stuurden N.waarts er in tot op 74 gr. 14 min., het dikker wordende, keerden weder terug. Den 11 den, op 74£ gr. Br., ongeveer dezelfde lengte, het ijs dunner ziende, zeil den weder noordwaarts tot op 74 gr. 40 min. Br., ontmoetten meer en meer ijs, vooral in het oosten en keerden weder terug. Trachtten om de N.W. door het ijs te komen, doch ontmoetten steeds die richting nit veel ijs, zoodat wij den 16den weder ongeveer op dezelfde plaats terug kwamen. Een paar uren helder weder ver oorloofde ons te zien, dat het N.waarts ta melijk ijsvrij was, weshalve wij die richting weder insloegen cn werkelijk door tamelijk ijsvrij water zeilden tot op 75 gr. 4 min. en 49 gr. 49 min. Daar ontmoetten wij in dikken mist we der meer zwaar drijfijs, zoodat we het schip aan een flard vastmaakten. Den volgenden ochtend, de lucht opkla rende, zagen we ons omringd van ijs; de geheele horizont tot W.N. tot Z.O. vol met onzeilbaar ijs. Ik besloot toen hier verdere pogingen op te geven en naar Matotschkin Sharr te gaan. Wij waren toch eerst op 76 gr. Br.; wij konden wel met zekerheid zeggen, dat daar benoorden de zee nog vol ijs waste wach ten, dat in den nog resteerenden korten tijd het ijs tot goed benoorden Nova-Zemlja zoude wegruimen, was hoogstwaarschijnlijk nutteloos tijdverspillen. Dit jaar kan als een hoogst ongunstig ijsjaar in de Barentszee genoteerd worden. Opmerkelijk is, dat wij na ons vertrek van Vardö nooit eenigen krachtigen wind hadden. Het gebeurde slechts hoogst zelden, dat wij reefden eu nooit meer dan één rif. Daaren tegen zeer veel mist, kij uitzondering helder weder, altijd bedekte lucht. De wind bijna altijd uit het N. en W., een enkelen keer Z W. en zeer zelden oostelijk. Gletschers en kleine ijsbergen zagen wij veel, ook aan den meest zuidelijken ijsrand. Heden morgen liepen we de Sharr in en ankerden voor dikke mist in de Altglaiibi- gen baai. Hier ligt een Russische schoener, de „Alexe," die van plan is om a. s. Zon dag (24 Augustus) over Vardö naar Ar- changelsk terug te keeren en zich zal be lasten met de bezorging van dezen brief. De Russen, (waaronder een paar gelukkig Noorsch spraken, welke taal Asbeck vrij goed machtig is), deelden ons mede, dat de Sharr verder op vol met ijs zit; het schijnt dus daar ook niet gunstig te zijn. Ik ben echter toch van plan zelf te gaan kijken, en in geval ik in de Karazee kan ko men achter Widderkaap een bericht in Cairn

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1