T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. MIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1213. Woensdag 1 October 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOHGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Onzen geaboniieerden buiten de gemeente HEL DER, wordt verzocht 't abonnementsgeld voor 't 3e kwar taal 1884, vóór 5 OCTOBER, in Postzegels of per Postwissel te wil len overmaken, zullende anders daar over met 10 cents verhooging per post beschikt worden. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 30 Sept. 1884. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, in het laatst van November aaust. een transport van 20 machinisten en machinistleerliugen der Kon. Ned. Marine naar Oost- Indië nit te zenden. De stoomkanonneerboot Vos, commandant de luit. ter zee le kl. L. C. Rovers, zal, na afloop der oefe ningen te Willemsoord, naar Helle- voetsluis vertrekken, om aldaar buiten dienst te worden gesteld. Hierachter vindt men een aan kondiging betreffende het Stout der heeren van Vollenhoven Co. te Amsterdam, waarop wij de bijzondere aandacht onzer lezers vestigen. De zeer gunstige reputatie en het voort durend toenemend debiet zijn de beste bewijzen voor de uitstekende eigenschappen dezer biersoort, welke tegeljjk aangenaam van smaak, voed zaam en versterkend is en zich ver heugt in de aanbeveling van zeer vele geneeskundigen, zoo hier te lande als in het buitenland. De toevloed van jongens, die eene verbintenis voor den zeedienst wenschen aan te gaan, is aan de kweekschool voor jongens te Leiden zoo groot geweest, dat de nieuwe cursus met ongeveer 100 leerlingen zal geopend worden. Nicolaas Beets heeft de felicitatie van het »Noordbrabantsche meisje" (Keetje v. d. Made), een zijner figuren in de Camera Obscura, niet onbe tuigd gelaten. Eergisteren ontving zij zijn portret in middelsoort grootte, met het volgend eigenhandig ver- eerend schrijven: Keetje v. d. Made, met dankzegging voor haar vrien delijk gedenken aan zijn 70sten ver jaardag, met de hartelijkste wenschen voor haar geluk, aangeboden door Hildebrand." Men schrijft uit Amsterdam, dd. 27 September: Voor den bediende van het Café Czaar Peter, aan de Rug terkade, is thans in een der hotels van den eersten rang alhier een millioenen-heer Sedert een paar weken nl. wordt dit café nog al druk bezocht door een heer, die zich zeer moeilijk in het Hollandsch uitdrukt, en dan ook meestal door aanwijzingen in het buf fet zich iets laat toedienen, wat door hem slechts even geproefd wordt, maar waarover hg niet nalaat, telkens zijne goedkeuring te kennen te geven, en ten bewijze hiervan dan ook telkens den bediende een gulden fooi geeft, al is het bedrag der consumptie ook nog zoo gering. De bediende ver diepte zich reeds in bespiegelingen, of hg hier niet met een echten milli oenen-heer zou te doen hebben. Men hield den milden vreemdeling met zgne bruine gelaatskleur voor een Ooster- scheu nabob, toen hij plotseling heden voor acht dagen door de buffetjuffrouw onder de Russische bezoekers der hoofdstad werd opgemerkt, aan boord van het havenbootje, dat Grootvorst Michaël met zgne zoons, de Groot vorstinnen Olga en Wiadimir en de Groothertogin van Mecklenburg heden voor acht dagen naar Zaandam zou voeren, ten einde een bezoek aan het Czaar Peterhuisje te brengen. Nauwelijks iewat nader met zijn milden klant bekend, of de bediende vliegt de trap op naar de balkous der eerste verdieping, waar stadwaarts de Nederlandsche en naar den kant van de kade de Russische vlag wap pert. Hg maakt de touwen, die het dundoek aan den top van den stok houden, los en begint nu tot driemaal toe de vlag, als een saluut voor zijn milden begunstiger, op en neer te halen. Inmiddels was het touw los gelaten en het bootje met zgne kost bare vracht opgestoomd. Maandag echter komt de vreemde ling weder in zgn geliefd café terug, wenkte deu bediende eu met gebaren en in gebroken Hollandsch bedankt hg voor de eer, den Russischen vreem delingen op Zaterdag met de Russi sche vlag bewezen. Alsnu helderde zich tevens op, waarom de hooge be zoeker zoo vele malen hg het café bezocht, zich posteerde vlak voor 't buffet en zijn oog gericht hield op de eu relief zich daarboven bevindende schilderij van het Czaar Peterhuisje te Zaandam. Na een proefje van de Friesche Boerenjongens genomen te hebben, ontving de bediende alsnu een 2.50 stuk cadeau voor zgne attentie van het salueeren met de Russische vlag, wat dé hooge bezoeker verklaarde nimmer te zullen vergeten. Men leest in het Rott. Nieuwsbl. De brief van den heer J. Dalen aan de „Barents"-Vereeniging, zal misschien niet iedereen overtuigd hebben van de belang rijkheid dier kruistochten in het Noorden. Ook ons niet. 't Eenige bericht, dat die brief bevatte, was dat er een ijsbeer ge schoten was en dat de docter de huid ge prepareerd heeft, die naar men hoopte goed zou blijven. Wezenlijk om een ijsberenhuid behoeft men geene expeditie naar 't Noor den te zenden. Toch zou men verkeerd doen wanneer men uit de onbeduidendheid van dien brief tot de onbeduidendheid der „Barents"- tochten besloot. Men proeft het uit eiken regel, dat het een ongeoefende hand was, die de pen voerde en die reeds blijde was, dat zij het tot het opstellen van die dorre „kroniek zonder feiten" gebracht had. Dit den heer Dalen kwalijk te nemen, ware dwaasheid. Hij is zeeman, geen schrij ver. Waarom echter niet iemand aan boord medegegeven, die de pen weet te hanteeren, die de kunst verstaat om indrukken, waar aan het aan boord en in die noordelijke streken toch zeker niet ontbreken zal, weer te geven met de pen, zooals de schilder Apol het eenmaal met het penseel deed. Zouden er onder de Nederl. schrijvers geene zijn, die lust gevoelden om den tocht eens mede te maken en om schetsen te geven vol kleur en gloed van 't grootsche gezicht dier ijsvelden, drijvende in de onafzienbare zee en verhalen vol frissohe oorspronkelijk heid van het leven aan boord P Het zou in het belang der „Barents"-tochten wezen, want die schetsen en verhalen zouden met graagte gelezen worden, de „Barents '-toch ten zonden meer belangstelling wekken bij het publiek, dat thans wij wagen 't te vermoeden de brieven van de „Barents" ongelezen laat of onbevredigd ter zijde legt. Wij geven het denkbeeld voor beter; overweging schijnt het wel te verdienen. In den nacht van 25 Sept. jl. werd aan boord van het stoomschip Prins Hendrik", vau de Maatschap pij Zeeland, onder leiding van den heer L. J. Lefébre, een proef geleverd met Holmes Patent Lifebuoy Rescue Signal" (»Flamos in the Sea"). In tegenwoordigheid van den gezagvoer der van dien bodem, den heer A. L. Stasse, en|belangstellenden, werd voor noemd apparaat van af de brug ter hoogte van ongeveer 30 Engelsche voet uit de waterlinie aan bakboord zijde in zee geworpen (het was toen 1 uur in den nacht), waarop blik semsnel de ontbrauding volgde en het stoomschip en de zee te dier zijde helder verlicht werd (een wit licht). De luchtcirkel was in doorsnede ruim 100 Engelsche voet, terwijl de voort branding, »in rechte lijn achter het schip," gedurende den tijd van 14 minuten helder zichtbaar bleef. Daar de boot een vaart had van ongeveer 16 Engelsche mijlen, kon men dus tot op een afstand van omstreeks 21/<I Eng. mijl het licht duidelijk zien. De gezagvoerder verklaarde dan ook, dat het apparaat Holmes," in verschil lende omstandigheden aan de zeeva renden ongetwijfeld belangrijke dien sten zou kunnen bewijzen. Yoor het Gerechtshof te Arn hem stond Donderdag terecht H. St., oud 34 jaren, in Pruisen geboren, beschuldigd op den 4den Juli jl. te Weerselo, in Overijsel, Gerrit ter Beek moedwillig met een knuppel een slag op het hoofd te hebben toegebracht tengevolge waarvan deze den volgenden morgen was overleden. Gerrit ter Beek had, naar de Arnh. Ct. mededeelt, met zijn broeder Chris- tiaan van een boerin, wier woning zij met hun kar en paard voorbijreden, toestemming gevraagd en verkregen, om den stal binnen te mogen rijden, om daar hun paard van voer te voorzien. Beschuldigde was bij die boerin als knecht werkzaam en kwam een oogenblik later met zgn wagen het erf oprijden. Na de aanvanke lijke weigering van de gebr. Ter Beek, om voor hem in zgn stal plaats te maken, werd hg driftig en toen de gebr. eindelijk sarrend aan zijn ver zoek voldeden, doch hem een knup pel uittartend tegenhielden en op zgn nationaliteit toespelingen maakten nam zijn drift dermate toe, dat hij aan den verslagene met een knuppel een slag toebracht op de hersenpan, zoodat deze geheel uit elkander ge slagen werd en waarop den volgenden morgen de dood volgde. De verslagene en zgn broeder ston den zeer ongunstig bekend. Beschul digde, die onder tranen volmondig het feit bekende, was daarentegen steeds van onbesproken levensgedrag geweest. Op grond der verzachtende omstandigheden, waaronder het feit zich had voorgedaan, vermeende de advocaat-generaal jhr. mr. Sandberg hier geen tuchthuisstraf te mogen eischen, maar requireerde een cel straf voor den tijd van twee jaren. De verdediger mr. C. baron van Haersolte was van oordeel, dat hier provocatie had plaats gehad, die dus als een fait d'excuse zou moeten worden in rekening gebracht. Met het oog op het smetteloos verleden van beschuldigde en de langdurige preventieve hechtenis, die deze reeds had ondergaan, riep verdediger in deze zaak de clementie van het Ge rechtshof in. Eeu koopman in oude goederen te Parijs had onlangs op een ver- kooping in de bauk van leeuing een matras gekocht. Toen bij deze ma tras thuis had, gelastte hij een zjjner knechts haar op de binnenplaats uit te kloppen. Terwijl de knecht bezig was, stond de baas op zgn gemak zgn pijp er bij te rooken en scheen blijkbaar te vreden over het koopje dat hij gehaald had. Eensklaps klopte de knecht op een hard voorwerp. Men betastte en bevoelde het en de koopman, het bekleedsel openknip pende, vond er een oude portefeuille in, waarin zich 13000 fr. bevond. De knecht, die spijt had, dat hem alleeu dat buitenkansje niet te beurt gevallen was, gaf de politie van deze vondst kennis en nu zal beslist moeten worden wien de 13000 francs toekomen. Een Engelsch journalist op Ceylon, de heer Ferguson, vertelt de volgende eigenaardigheden der Chi- neezen. Toen hg van Singapore naar China reisde, kwam hg met een tabaks planter van Sumatra in aanraking, die Chineesche koelies had geïmpor teerd hij had contract voor ver scheidene jaren met hen gemaakt en de voorschotten die hij had moeten doen, bedroegen zeven tot 10 pond sterling per hoofd. Eensklaps braken de pokken onder de koelies uiteen Chinees sterft liever dan dat zgn gelaat misvormd wordt, want hij schrikt voor de ge dachte om met een gezicht vol lit- teekens de eeuwigheid te moeten doorwandelen. Er kwamen dan ook vele zelf moorden voor en iederen morgen kwamen de oppassers met het be richt: Wederom dertig pond naar de maau, er hangen weder drie Chi- De planter deed daarop bekend maken dat hij iederen Chinees, die zelfmoord beging, aan stukken zoude laten hakken en deze list gelukte, want de zelfmoorden hielden op. Wanneer Chineezen zich aan boord van een schip verhuren, maken zij de voorwaarde dat hun lichaam, in geval zij gedurende de reis mochten komen te sterven, naar hun vaderland zal worden teruggevoerd. Op het schip, waarmede Ferguson de reis deed, kreeg een Chineesch machinist een ongeluk en de geneesheer zeide dat hij slechts dan kans had om te herstellen,* wanneer zgn been werd afgezetde man jammerde echter dat dit niet mocht gebeuren en het koor zijner landslieden stemde daar mede op krachtige wijze in. Den volgenden dag moest echter het been worden geamputeerd. De man stierf en de overige Chi neezen waren woedend dat de dok ter een deel van het lichaam had gescheiden, maar er was nu eenmaal niets meer aan te doen zjj balsem den het geamputeerde been en namen het, met het lijk van den machinist, weder mede naar het hemelsche rijk. Bg menig oesterpartijtje wordt de vraag opgeworpengesteld één vau ons vindt in de schelp een parel, be hoort die dan aan hem of aan den leverancier Die vraag hondt thans inderdaad de rechtbank van Pargs bezig. De heer Vidal, uit een dorp bij Rouaan, be vond zich, 14 dagen geleden, te Pargs en bestelde, alvorens 's avonds huis waarts te keeren, zijn maal in een restauratie dicht bij het spoorweg station. Een half dozgn oesters opende het menu, en in een der schelpen vond de heer V. een groote parel. Hij liet niets merken van zgn vondst, maar begaf zich na het einde van den maaltijd terstond tot een zijner vrienden, een voornaam juwelier, die voor de parel 1200 frs. bood en baar voor dien prgs kocht. In zijn vreugde over dit onverwacht fortuintje keerde Y. naar de restauratie terug om er een flesch champagne te drinken, waarvan hij een glas aan den restau rateur G. aanbood, die, zeide hg, 't wel aan hem verdiend had. Verba zing van den restaurateurDe heer V. verhaalde hem toen wat er gebeurd was maar was weinig gesticht, toen G. de 1200 frans voor zich vorderde. V. weigerde en vandaar een proces, waarbij de restaurateur beweert, dat wie in een restauratie oesters eet, de schelpeu steeds achterlaat en dus geen recht heeft op hetgeen aan de schel pen anders vastzit din de oester zelf. Maar nu kwam een derde in het gedingde leverancier, die de oesters aan den restaurateur geleverd heeft en beweert recht te hebben op de parel. Een moeilijk geval voor den rechter In 1871, zoo leest men in de Fran- sche bladen, is iets dergelijks voor gekomen, maar toen waren de par tgen zoo verstandig, de 120 fra„ waarvoor de parel verkocht werd, te deelen, in plaats van de opbrengst aan deurwaarders, procureurs en ad vocaten af te staan. Een Elzasser dokter kwam dezer dagen te Pargs aan en werd aan het station aangesproken door een netge kleed heer, die verklaarde de direc teur van een hotel te zijn. Nadat men het over den prgs eens geworden was, reed men naar een hotel in de rue Saint-Honoré. De beweerde directeur betaalde het rgtuig en was zelfs zoo beleefd, den dokter op diens kamer bg het eten gezel schap te houden, waarbg menig fleschje geknapt werd. Toen de dokter met een zwaar hoofd naar bed ging, waarschuwde hem de ander, dat hg niet schrikken moest als te middernacht iemand in zgn kamer kwam, want dat was een wa ker, die de ronde deed. Te midder nacht kwam dan ook die waker, maar in de gedaante van den gewaanden directeur, die weder verdween met het gouden horloge en ketting van 800 fr. waarde en een portefeuille met 15,000 frs., alles toebehoorende aan den naïeven logeergast. Een Amerikaansche advertentie. Nieuwe uitvinding. Middel om te schrgven zonder pen of inkt. Men zende een dollar om franco het mid del te ontvangen Volgt het adres. Het antwoord luidde: gebruik een potlood.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1