'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1214. Zaterdag 4 October 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. üL^omiemeiit per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barroux: SPOORSTRAAT ea ZCIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. Onderg. Zondag Maandag Dinsdag Donderdag Vrijdag 10 Zaterdag 11 5 u. 26 m. 5 Israël. Loofhuttenfeest. 6 7 8 Alkmaars Ontzet. Laatste Kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Oct. 1884. In de zitting van den Raad dezer gemeente, jl. Dinsdag gehouden, werd medegedeeld, dat de Hooge Regeering bezwaar heeft gemaakt tegen de waarneming der betrekking van wethouder door den heer J. C. Jansen. Tengevolge hiervan had op nieuw een verkiezing plaats. Tot wethouder werd gekozen, de heer W. J. Maalsteed, met 12 van de 15 stemmen. Er werden verder uit gebracht 2 stemmeu op den heer Beukenkamp en 1 stem op den heer Bitter. Met algemeene stemmen werden overgeplaatst de onderwijzeressen me vrouw de wed. van Werdt de Win ter en mej. A. Bussing, eerstgenoemde van school no. 7a naar school uo. 7 b, laatstgenoemde van school no. 2 naar school no. 7a. Benoemd werden tot onderwijze- ressen de dames F. J. ter Haar en M. J. Rutgers, beiden aan school no. 6, en J. E. Eikema aan school no. 2, (te Huisduinen) tot onder wijzer K. Bouma, J. Breukelman en S. Gazon, respectievelgk aan de scholen no. 6, no. 5 en no. 7a. De vergadering ontving mededee- ling van de jongstgehouden verificatie van de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger; een en ander is in orde bevonden, in kas zijnde de som van f 12218.905, en dat HH. Gedep. Staten van Noordholland hunne goedkeuring hebben gehecht aan de rekening en verantwoording der gemeente over het dienstjaar 1883. Een adres van bewoners der Gas- straat, houdende verzoek om weg ruiming van een bezwaar tegen af voer van vuilnis op den openbaren weg, wordt ter serie van onderzoek gesteld in handen van B. en W. Na toelichting door den voorzitter werden de volgende subsidiën toe gestaan a. aan directeuren van Floralia, ten bedrage van f 50en b. aan 't bestuur der Noorder- Zeil- en Roeivereeniging, tot een bedrag van f 49.78. Door beide vereenigingen waren in den loop van de maand Augustus volksfeesten gegeven, die tekorten hadden opgeleverd, tengevolge van de groote kosten, die men had moeten maken. Tot onderzoek van een aantal re clames tegen aanslagen in den hoof- delijken omslag werden de openbare zitting opgeheven en vervangen door een zitting met gesloten deuren. Na de heropening der openbare vergadering werd door den voorzitter eenige inlichtingen verstrekt naar aanleiding van door leden gedane vragen, waarna de zitting werd ge sloten. Helders Mannenkoor" zal bin nenkort zijne eerste buitengewone wintervergadering weder met een schoon programma openen, terwijl het optreden van den beroemden tenor Rogmans, van Amsterdam, met recht een kunstavond belooft. Ook de sociëteit »Mars" laat zich niet onbetuigd om hare eerste winter vergadering, welke in de laatste helft dezer maand plaats heeft, met recht eene buitengewone te doen zijn. 's Konings solo-fluitist, de heer Jac. de Jong, zal zich op deze eerste bijeenkomst laten hooren, terwijl een bekend dramatiker, de heer K., welke reeds meermalen op dit gebied lau weren mocht behalen, mede op deze eerste soiree zijne talenten ten beste zal geven. De Luitenant-Kolonel, comman dant in het 4e Artillerie-Coramande- ment alhier, zal, op 18 October, des middags ten 12 uur, ten zij oen bu- reele in het openbaar aanbesteden Het verplaatsen van 2 stalen ka nonnen, van het fort Erfprins te Helder naar 's Rijks Marinewerf te Willemsoord. Z. M. stoomschepen Tromp" en »Atjeh" worden aan 's rijks werf alhier gereed gemaakt, om tegen ongeveer half November een kruis tocht te ondernemen. Men wil dat het eerste naar de West-Indiën en het tweede naar Afrika's westkust zal bestemd worden. Bij gunstig weder zullen Z. M. ramschip Buffel" en rammonitor Draak" op 10 October van het Nieuwediep naar Hellevoetsluis ver trekken, om aldaar buiteu dienst ge steld en in conservatie opgenomen te worden. Bij Zr. Me. besluit van 27 Sept. jl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter stand plaats de gemeente Tessel, G. J. O. D. Dikkers, candidaat-notaris te Winkel. Een echtpaar te Utrecht, dat aan den burgerlijken stand medetelt, is voorzeker dat, waarvan verleden week het 25ste kind werd aangegeven. Onder deze 25 zjjn 6 tweelingen. De vader is 62 jaar oud en voor de 2e maal gehuwd. Maandagavond werd in de Blan kenstraat te Amsterdam een vrouw, die te veel vergunning had, door haar man de deur uitgezet. Dit beviel haar niet, want zij kroop door het raam weer naar binnen. De man hierdoor in woede ontstoken, ranselde zijn vrouw af, waarvoor hij een tafel gebruikte. De vrouw, twee politie agenten ziende, viel van haar zeiven. Hierdoor kreeg de man een ander ge voelen en begon zijn vrouw te koes teren en te streelen. Dit viel niet in den smaak van eenige buurvrouwen, die hem een duchtig pak slaag wilden geven en daardoor een einde maakten aan het tumult, tot groot genoegen der vele toeschouwers. Bij het boren van een put ten behoeve van de te Warmeuhuizen op te richten kaasfabriek, heeft zich het zeldzame verschijnsel voorgedaan, dat op een diepte van 163 voet zuiver zeewater wordt aangetroffen, nadat op een diepte van 43 voet zoet water, doch niet genoeg voor dat doel, was gevonden. Op een pannenfabrielc te Zujjlen heeft dezer dagen een treurig ongeluk plaats gehad. De 64-jarige arbeider T. Koning had het ongeluk met een zjjn er handen tusschen een machine te geraken, waarna hij uitgleed, zoo dat, zich met de andere hand willende staande houden, ook deze hand er tusschen geraakte, met het treurig gevolg, dat de eene hand tot bij den pols en de andere tot bij den elle boog verbrijzeld werd. Na voorloopig door een geneesheer behandeld te zijn, is hij per schuit naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Den 26sten Sept. werd door stuurman P. Verhije, van de Scbeve- ningsche bomschuit Cornelia Carolina No. 118, bij de strandvonderij te Scheveningen aangebracht de zee boodschapper, die bij proefnemingen op 6 Augustus jl. door den heer L. J. Lefèbre op de Noordzee voor Scheveningen overboord was gezet. Die stuurman, op den 18en Augustus jl. van Scheveningen uitgezeild, rap porteert het volgende: »Op den 21 Augustus namiddags ten 1.43 vischten wij dezen zee boodschapper op, op de hoogte van 52 43 N. breedte en 3.45 wester lengte, wind N. O., flauwe koelte. Opmerkzaam gemaakt door het woord Open op de kleine bus, hebben wij die met de grootste voorzichtigheid en uiterste nauwgezetheid geopend, waarin wij een brief vonden opge rold, met een koperdraad vastge bonden, een weiuigje beschadigd door het rollen en misschien wat doorzijpelen van het water, welks inhoud ons bekend maakte de plaats waar wij hem moesten terugbezorgen." Deze Sea Messenger heeft alzoo 16 dagen op de Noordzee rondge zwalkt en werd vervolgens 35 dagen op voornoemde bomschuit bewaard. Zoowel het toestel als de schriftuur, in de brievenbus gesloten, zijn vol komen gaaf gebleven. Uitwendig alleen draagt de toestel kenmerken van een lange reis in het water doorstaan te hebben. Uit de gouvernementsstad Kos- troma in Rusland wordt melding ge maakt van een verschrikkelijk ongeluk door een schip veroorzaakt. De met thee, rhum, en suiker geladen stoom boot Druschina, geraakte op de reis van Nischny-Nowgorod naar Rybinks (gouvernement Jaroslow) midden op de Wolga in brand. De scheeps kapitein liet het anker vallen, doch door den storm werd het schip van zjjn anker geslagen, zoodat de bran dende boot verder dreef. Op deze wijze geraakte de boot tusschen an dere schepen en zette twee er van in brand. Daarna joeg de storm de Druschina in een haven tusschen een volge waarvan vele schepen en de haven in brand geraakten. Deze brand, door de wegstroomende petroleum ge voed, duurde nog lang voort; er scheen zelfs geene mogelijkheid te zjjn het vuur te blusschen. Alle koopwaren op de schepen en in de haven zjjn vernield, verscheidene menschen zjjn verbrand. De rivier geleek op een uitgestrektheid van verscheidene wer sten op een vuurzee en leverde een verschrikkeljjken aanblik op. De schade zal eenige millioenen roebels bedragen. Een Engelsch reisgezelschap ia in den nacht van 24 op 25 Sept. aan een groot gevaar ontsnapt. De stoom boot, die het gezelschap van New- York naar Quebec voerde, heeft nabjj Portaubië vuur gevat en is tot aan de waterlijn afgebrand De equipage en de passagiers zjjn gered kunnen worden. Te Napels neemt de cholera aanmerkelijk af. Yan Zaterdagmid dag 4 uur tot Zondagmiddag 4 uur zjjn aldaar 123 gevallen met 64 sterf gevallen voorgekomen. Zondag waren alle herbergen door militairen bezet om ongeregeldheden, die gewoonlijk Zondags voorvallen, te voorkomen. FEUILLETON. Een onverbiddelijke Vijand. 4.) V er taling van GERRIT J. Teen mevrouw von Holtzendorff den vol gende morgen in 't ziekenvertrek trad, zeide Knrfc geen woord van hetgeen er voorgeval len was en zijne grootmoeder was niet ver wonderd hem daar aan te treffen, omdat hij gewoonlijk vroeg opstond. Juffr. Schmidt werd nu afgelost door 't kamermeisje en kon te bed gaan. De zieke dankte haar met zwakke stem voor hare goedheid. Toen de dame zijn hand vatte eer ze heenging, beloofde ze hem;- dat de dokter spoedig zou komen. ,,'t Is een flinke jongen," merkte ze op, toen ze met baar neef de kamer verliet. „Bij behoort bij dat kleine meisje, groot moeder," zeide Kurt haastig. Hij vraagde me of 't meisje in veiligheid was en zeide, dat ze een vreeselijken vijand had; ook was bij er zeer dankbaar voor, dat we haar bij ons ge houden hebben." „Wanneer zeide hij datP" vraagde mevrouw von Holtzendorff. „Ik ben hedennacht bij hem gegaan," zeide Kurt blozend," en toen heeft hij 't me ver teld." „Lieve Kurt, je moogt hem niet wakker maken, want voor alles heeft hij rust noodig," Kurt ergeide zich omdat zijne goede be doelingen zoo verkeerd begrepen werden, maar zweeg, om de huishoudster niet te be zwaren. „We hopen dat hij herstellen zal, vervolgde de dame, en ik ben recht verlangend naar de komst van den dokter." Een uur later kwam de arts, en zeide dat hij om een bekwaam heelmeester getelegra feerd had, die waarschijnlijk spoedig zou komen. Hij vond den patiënt wat beteren meende dat deze de operatie wel sou kunnen doorstaan. Om twaalf uur kwam de heel meester en 't was een groote verlichting voor mevrouw von Holtzendorff, toen de dokter haar mededeelde, dat alles naar wensch ge gaan was. Intusschen was ook de rechter van instructie, de heer Trevor gekomen, niet wei- nig opgewonden door dat geheimzinnige voorval en sprak daarover met zijne vriendin. „De pistool was niet 't eigendom van een arm mau," merkte hij aan; ik heb 't wapen gezien en oordeel dat 't een heer heeft toe behoord." „Maar 't kan gestolen zijn F" zeide de dame. „Zeker. Ook is diefstal waarschijnlijk 't doei des moordenaars geweest. Is de jongen arm of behoort hij tot een deftige familieP Maar wat had hij dan daar buiten in de sneeuw te doenP" „Dat zult u hem zelf dienen te vragen, zoodra de dokter hem vergunt te spreken. Er staat echter nog een geheim met hem in verband," vervolgde mevrouw von Holt zendorff en verhaalde daarop 't gebenrde met de kleine Rita. De verbazing klom bij den heer Trevor ten top. Zulke voorvallen waren in die rustige landstreek iets ongehoords. „Ik ben brandend nieuwsgierig naar de mededeelingen van den knaap," zeide hij. Onder dit gesprek hoorde Kurt, die naar 't venster gegaan was, dat er een wagen de laan opreed, en toen de sprekers zwegon, riep hij uit: „Qrootmoe, daar komt Robert Heil wig aan." „Robert!" zeide mevrouw von Holtzen dorff mistroostig; „ik dacht dat hij naar Frankrijk was afgereisd." „Neen, daar komt hij aan." „Robert en zijn neef waren geen groote vriendenmisschien wel omdat eerstgenoem de zich met een klein vermogen moest tevre den stellen, terwijl de laatste eenmaal bezit ter der aanzienlijke familie-goederen zou wor den. Intusschen deed Robert 't nu en dan voorkomen, alsof bij veel met zijn neef opbad. Niet dat hij hem vleide; integendeel: hij maakte hem opmerkzaam op zijne gebreken. Dit vriendschapsbewijs vond Kurt weieens laBtig, temeer, omdat zijne grootmoederden neef gelijk gaf. Ook mevrouw von Holtzendorff vond dit bezoek minder aangenaam. Wel had ze Robert verzocht met de Kerstdagen te ko men, maar hij bad voorgegeven naar Frank rijk te moeten wegens zaken voor een zijner cliënten, want hij was advocaat. Toen ze hem dus in het geheel niet verwacht had, trad Friedrich binnen en meldde zijne komst. Robert was een rijzig, slank man van vier- of vijfentwintig jarenzijn gezicht had men schoon kunnen vinden, wanneer zijne vnurstralende oogen niet zoo dicht bij el kander gestaan hadden en zijne wenkbrau wen, baard en haren niet vlaskleurig geweest waren. Overigens was bij een man van aangename manieren en bij de dames wel gezien. Zijne handen en voeten waren buitengewoon groot „even als die zijns vaders" zeide mevrouw von Holtzendorff. „Ik dacht dat je in Frankrijk zat," zeide ze, terwijl ze hem de hand reikte. „Ik ben van plan veranderd, tante, en ga eerstdaags naar Engelandmaar voor mijn vertrek wilde ik u eens opzoeken en „goeden dag" zeggen." „Dat is zeer vriendelijk, zoo aan ons te denken; want de weg moet niet gemakkelijk zijn, bij zulk een sneeuwstorm." ,,'t Is waar. Ik zag een kwartier van 't park af een massa volk. Wat was daar te doenP" Op dit oogenblik riebte de heer Trevor hem de hand en heette hem welkom en daarna traden de beide geneeskundigen binnen. IV. „Welnu, dokter Schlieuwen, is alles goed afgeloopen P" vraagde mevrouw ven Holtzen dorff. „Beter dan we verwaoht hadden, mevrouw. De kogel is uit de wond gehaald eu we heb ben hoop dat de patiënt zal herstellen. Hij is sterker dan we gedacht hadden." „Dan zullen we 't verhoor moeten uitstel len, zeide de heer Trevor, tot morgen of over morgen. Als de patiënt minder mocht wor den, verzoek ik hiorvan bericht te krijgen." Robert Hellwig veranderde bij die woorden van kleur en scheen zich niet op zijn gemak te gevoelen. „Lieve hemelriep hij uit, op wien heeft men geschoten Toch niet op een derhuis- genooten P" „Neen," zeide Kurt," op een armen jon gen, dien we van nacht in de sneeuw gevon den hebben. „En je hebt hem hierheen gebracht P Ver tel me die geschiedenis eens." „Nu," zeide Kurt," we vonden hem van nacht op dezelfde plek, waar die menschen stonden. Zooals je weet, gaat 't volk gaarno naar de plek, waar een moordaanalag heeft plaats gehad. „Maar was dat dun een moord P" „Ja of ten minst9 een poging tot moord. „En heeft mea den moordenaar gevat P" „De politie is aan 't werk en er is hoop, dat men den schurk in banden krijgt; maar, zooals je daareven hoordet, de knaap is nog te zwak om in verhoor genomen te worden." „Is 't een boerejongenP" „Toch niet. Hij behoort, naar zijne klee ding en voorkomen te oordeelen, tot de hoo- gere standen. Daar hij niets van waarde in den zak bad, vermoeden we, dat een dief hem heeft aangevallen." „Hoogstwaarschijnlijk. Er houdt zich sleeht volk in 'fc bosch op." „Ruw is 't volk wel, maar slecht niet en geen hunner acht ik tot zulk een misdaad

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1