'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1217. Woensdag 15 October 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fe Co. te Helder. BnreioiSPOORSTRAAT es ZtJIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Oct. 1884. Wanneer de onderneming van onzen plaatsgenoot, den heer M. den Duik, het geluk heeft aan de ver wachting te beantwoorden, kunnen de bronnen vau inkomsten alhier met een vermeerderd worden. Sedert eeuigeu tijd nam genoemde heer proeven de haring, die op onze kusten gevangen wordt, in olie te conserveeren en, evenals de sardines, in gesloten blikken bussen te ver zenden. Na een reis naar Indië eu terug was de haring uitmuntend ge bleven en het bleek dat deze visch in olie beter tot verzending geschikt is dan de sardines. Een voordeel, dat van geen geringe beteekenis ge acht kan worden, is de prijs, die 60 percent minder is. Wordt de onderneming van den heer den Duik, die voor de plaats onzer inwoning van groot belang kan worden, behoorljjk gesteund door hen, die daartoe in staat zijn, dan zouden verscheidene personen daardoor werk en brood kunnen vinden. In Frank rijk toch heeft men fabrieken waar, in het seizoen der sardines, honder den bezig zijn, en voor zulk een fabriek zou o. i. in een stad, zoo gunstig voor de visscherij gelegen als de onze, ook wel plaats zgn. Met ingang van 1 November a. 8. wordt Zaandam onder de loods- standplaatsen van het 3e district opgenomen en zullen aldaar 10 bin nenloodsen, tevens hulploodsen naar zee, gevestigd worden, wier dienst zal zijn a. het loodsen van schepen door het Noordzeekanaal, naar alle aan dat kanaal, zijne zijkanalen en het Y gelegen plaatsen b. naar alle aan het Groot Noord- hollandsch kanaal en de Zuiderzee gelegen plaatsen en naar de Vliereede en Terschelling, daartoe geadmitteerd zijnde, zoomede het loodsen van Ymuiden naar zee, voor zoo ver zij ter plaatse aanwezig mochten zijn en hun dienst als zoodanig gevorderd wordt. Het bestuur van de Prins Hen drikstichting te Egmond aan Zee, doet in een alom verzonden circulaire op zoo welsprekende wijze een beroep op de beurzen onzer landgenooten, om het kapitaal der stichting te vergroo- ten, dat aanbeveling, om toch vooral de inrichting voor den ouden zeeman niet te vergeten, eigenlijk overbodig is. En aan den tekst paart zich een zoo goed gedachte en fraai uitgevoer de teekening vau den heer Joh. Braa- kensiek, dat de milde hand zich zeker nog wgder zal openen dan anders, nu 't gemoed zoo aangenaam door de voorstelling uit het leven des ouden zeemans wordt getroffen. Naar men verneemt, zal de commandant der Willem Bareuts, behalve de huid van een geschoten ijsbeer, waarvan hij in zijn brief uit Hammerfest spreekt, ook een ijsbeer medebrengen, dien hij in genoemde haven erlangde en hoopt levend in Nederland te brengen. Een rustend zeeloods te Amster dam, door wien weleer zoo menig schip in behouden haven werd binnen gebracht, is min of meer beschonken van een partijtje huiswaarts keerende, rechtaf op lagerwal geraakt, en dat er haaien op de kust waren is den ouden zeerob den volgenden morgen gebleken, toen hij zijn horloge, een ware chronometer, uit zijn vestzak vermiste. In een der plantsoenen was het hem door een vrouw met geweld ontnomen. De dievegge echter werd in een der kroegen op den Zeedijk door een paar rechercheurs gepraaid en naar het betrokken commissariaat op sleeptouw genomen. Nu de tijd weer nadert, dat kool en wortelen de voornaamste keu kengroente worden hetgeen een merkwaardige onderscheiding is voor planten, die rood en geel en paarsch eu alles zijn behalve juist groen begint menigeen met smart te denken aan den walm van gestoofde of ge kookte kool, die in menig huis ons tegen 't aangezicht zal slaan, als wij het binnentreden. Wat hiertegen te doen Een Ame- rikaansch blad heeft die vraag gesteld, en kreeg een aantal antwoorden, die 't ons ongelukkig niet mededeelt. Het geeft echter 't eenige middel aan de hand, welke het verklaart beproefd en onverbeterlijk bevonden te hebben. Men neme een ouden kitah-pertsja overschoen. Men legge dien op bet fornuis, en binnen een enkele minuut ruikt niemand in het huis den kool walm er. Naar men meldt heeft Nicolaas Bekker, van de Amsterdamsche Gla- zenwasscherij, bij den brand, welke Zaterdagvoormiddag weder door het vlam vatten van een petroleumtoestel in een spekslagerswinkel in de Dirk van Hasselts teeg is ontstaan, de dienst bode letterlijk uit de vlammen gered, waarbij hem het haar verbrand werd, ook min of meer het gelaat. Be doelde dienstbode is met brandwon den naar het Gasthuis gebracht. Wat in jaren niet gebeurd is in Friesland ziet men nude zand- aardappelen le qualiteit worden ver kocht tegen fl.20 het mud. De slagers te Groningen hebben den prijs van het rundvleesch met 10 ets. per kilo verminderd. En kele hebben er zolfs 15 ets afgenomen. Yoor eenige dagen brandde in de onmiddellijke nabijheid van Yledder een arbeiderswoning af, door den zoon van den eigenaar, een halven idioot, moedwillig aangestoken. Van zucht naar winst kan in deze geen sprake zijn, daar noch het huisje noch de povere inboedel tegen brand schade verzekerd was. Alleen een varken en een geit zijn gered. De ouders waren naar een naburige markt, toen het ongeval plaats bad. De politie heeft zich de zaak aan getrokken. »Een man uit het volk" te Utrecht werd dezer dagen aldaar teraardebesteld. Van zijne woning in de Oranjestraat was, langs de straten die de lijkkoets moest pas- seeren, het volk in twee rijen geschaard. Die belangstelling gold den algemeen bekenden »held van de bot- en visch- markt", zoogenaamd Piet de mineur". Niet slechts één menschenleven heeft hij uit het water gered, maar, al wat van mensch of kind te water viel, vooral aan de visch markt, redde hij meermalen. De lijkkoets was met een menigte kransen versierd en hield eenige minuten aan de vischmarkt stil. Op een advertentie, waarin sol licitanten werden opgeroepen voor een betrekking om toezicht te houden over eenige villa's tegen een salaris van f 18 's weeks werd dezer dagen door zekeren E. uit Herwijnen ge schreven. Per telegram werd hij uit 127 sollicitanten gekozen, waarna een borgstelling van f 2000, voor het incasseeren van huur bij den eigenaar der gebouwen te Amsterdam werd gedeponeerd. Al spoedig hoorde men echter, dat nog iemand anders in de buurt voor de betrekking was aangewezen, doch vóór deze zijn duizenden overzond, won hij inlich tingen in eu kwam langs dien weg te weten, dat de villa's luchtkasteelen waren en de eigenaar daarvan een oplichter was. De gewaande villa- bezitter is intusschen met de f2000 van E verdwenen. Te Liverpool zijn 4 personen in een huis verbrand. Het pand brandde geheel af. De Fransche Minister der Pos tergen heeft aan zijne onderhoorigeu bevolen, voortaan postzegels niet meer naast elkander op brieven te plakken, zooals tot nu het gebruik was, maar zóó dat er tusschen- ruimte bij elk postzegel blijft. Te gelijkertijd is den postambte naren bevolen, eiken brief met gelds waarde te weigeren, waarop de afzen der zelf de postzegels naast elkander geplakt heeft. De reden van dezen maatregel is, dat verscheiden postzegels, zonder witte tu88chenruimte naast elkander geplaatst, een oppervlakte bedekken, dat groot genoeg is om, als men de zegels handig opgelicht heeft, het aaubrengen van een opening mogelgk te maken, waardoor men een bank biljet uit den brief kan halen. Heeft de dief daarna de postzegels weer op hun plaats hersteld, dan zou het be drog door den geadresseerde eerst ontdekt worden na de opening van den brief »in ongeschonden staat" en dus te laat om te kunnen recla meeren. Drijvende vuurbakens. De »Moniteur des inveutions in- dustrielles" geeft de beschrijving van kolossale drijvende bakens, die thans in Engeland worden gemaakt, om de vaart naar Amerika af te bakenen. Deze boeien hebben de gedaante van een plaatijzeren flesch, van 100 M. hoogte, en een dubbelen bodems Inwendig hebben zij een trap, eenige vertrekken en op den top een kunst licht. Zij werden als een drijvend vaartuig gesleept naar een punt waarvan lengte en breedte nauw keurig bepaald zijndaar worden zg door een op het uiterst beproefden ketting vastgelegd aan zwaren ijzeren ballast, op den bodem der zee ge stort. Vervolgens laat men zoo lang water in den bodem van de boei loopen, totdat deze zich opricht en in verticalen stand blijft drijven. Zij vertoont zich dan als een in zee drijvende monsterflesck. De boeien zgn onderling verbonden door een onderzeeschen telegraafkabel, zoodat zg meteorologische mededeelingen aan elkander en naar de kusten kunnen overzenden. Ook aan de voorbijva rende schepen kunnen nuttige aan wijzingen gegeven wordeu. Reeds vroeger heeft men zulke drijvende, maar onbewoonde boeien beproefd Bg slecht weder was het echter on mogelijk ze te bereiken om berichten uit zee te kunnen seinen naar de boei, vanwaar ze verder kunnen worden overgebracht. In het Tijdschrift der Ned. Maat schappij ter bevordering van Njjverheid wordt de opmerking gemaakt: Nuttig kunnen de drijvende stations dus zeker zgn, maar of het verblijf daarin aangenaam zal wezen, is een audere vraag, waarvan de beant woording veel zal af hangen van den te verkrijgen graad van stabiliteit. Ook zullen zeker krachtige maatre gelen moeten genomen worden, om liet gevaar van aanvaren en wegdrijven te voorkomen. Wellicht komt er dus een tijd, dat men wegwijzers op zee zal vinden, tot groote vereen voudiging zeker van de stuurmans kunst Londen, 9 Oct. Yolgens telegram van Lloyds Agent te Newyork heeft het Duitsche Bark schip Friedrich Scalla, kapt. Hoffschild, van Stettin naar Charleston op den Atlantisehen Oceaan alle zeilen ver loren, terwijl het tevens lek sprong. In dezen toestand ontmoette men de Amerikaansche brik F. J. Merryman van de Gambia-rivier naar Newyork, waarvan de geheele equipage was overleden, behalve de hofmeester en twee man. Kapitein Hoffschild aban donneerde daarop zijn eigen schip en ging over op de F. J. Merryman, waarmede hg te Newyork aankwam. De politie van Montreuil (Parijs) meent een treurige misdaad op het spoor te zgn. Zg heeft nl. een on derzoek begonnen in een zonderlinge zaak, namelijk de verdwijning van de dienstbode van een horlogemaker, Pel genaamd. Eenigen tijd geleden werd het meisje ziek en sedert dien tijd heeft men haar niet gezien. Thans herinneren zich de buren op dien tijd een sterken reuk van gebrand vleescb waargenomen te hebben. Den lsteu Juli was Pel met zijne 45-jarige dienstbode, Maria Boenner, te Montreuil komen wonen. Den 13den dier maand zag men haar voor het laatst en Pel beweert, dat hij op dien dag zijne dienstbode in een rij tuig heeft geplaatst om naar een zie kenhuis te brengen, daar zg ongesteld was. Hg weigert echter den naam van het ziekenhuis op te geven. Drie weken later werd de dienstbode ver vangen door eeu 17-jarig meisje, die de kleederen van Maria Boenner droeg. Bij een ingesteld onderzoek heeft men in de woniug van Pel een hoeveelheid vergif gevonden, dat hij beweert voor scheikundige proeven noodig gehad te hebben. Pel is ondanks zijne ont kenning in hechtenis genomen. Te Ween en is deze week een Nederlander, genaamd Cristoph Ahas- verus Wunderlich, tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens bedriegigke handelingen. Het open baar ministerie had onderzoek gedaan naar zijn verleden en deelde daar over het volgende mede. De beklaagde heeft gediend bg de Nederlandsche marine, maar werd wegens diefstal weggejaagd en tot 6 jaar tuchthuis veroordeeld. Na zgn ontslag werd hg als oppasser bij het Zoölogisch museum alhier aangesteld, maar ook daar ontslagen wegens onregel matigheden". Hij verliet toen zgn geboorteland en zwierf als een mo derne Ahasverus door Dnitschland, Oostenrgk en Zwitserland, waar hij zich met behulp van valsche papieren als een Hollandscb hoogleeraar voor deed, die door onze regeering met een wetenschappelijke zending belast was. Hij wist zich aldus gelden te verschaffendoor de bedriegigke opgaaf dat hem in den spoortrein zijn brieven- tasch was ontstolen. In Dresden werd het bedrog ontdekt en boette hg zgn misdrijf door verblgf van vier jaren in het tuchthuis. Daarna zette hg hetzelfde werk in Oostenrgk en Zwitserland voort, maar viel even eens in handen der justitie. Te Zürich werd hij tot 3 maanden opsluiting veroordeeld en na afloop van dien tijd aan de Oosten rij ksche justitie uitgeleverd. Hij had namelijk in Weenen van het Nederlandsch ge zantschap 160 florgnén weten te verkrijgen, wederom door zgn pro fessoraat en den diefstal van zgn brieventasch. Eenige Oosten rij ksche geleerden lichtte lig ook aldus op, onder voorgeven directeur te zgn van bet zoölogisch museum te Leiden. Hij bekende alles, maar ontkende de zelfde te zgn als de matroos Wun derlich, die in Nederland tot 6 jaar tuchthuis was veroordeeld. (Hbl.) In 't Maandblad van de vereeniging tegen de Kwakzalverij leest men 't volgende De nieuwsbladen hebben dezer dagen weer opnieuw een aanbieding gekregen van de twee advertentiën, waarin een groote V (Vallende ziekte) en een groote G (Geheime ziekte) sterk in het oog vallen. In de een heet de ziekte „per correspondentie" ge nezen te zullen worden door Professor Dr. Albert, 6 place du Tröne, en in de andere door Dr. Bella, 6 place de la Nation, Paris. Ook wordt gezegd, dat de betaling niet verschuldigd is dan „na goeden uitslag." Daar dus deze advertentiën weer onder veler oogen zullen komen, herinneren wij opnieuw le. dat deze beide namen, Albert en Bella, één persoon en beider adressen één adres aanduiden. 2e. dat die persoon noch Dr. noch Prof. is en zoomin Albert als Bella heet, maar dat de geheele onderneming door zekeren boekhandelaar Parlaghy geëxploiteerd wordt, die de brieven in ontvangst neemt en daar op voor allen hetzelfde middeltje verzendt. 3e. dat deze Parlaghy de advertentie aanbieding doet onder den naam van Brach- feld Codoch dat ons meer dan een weekblad bekend is dat die advertentiën heeft geplaats, doch geen geld heeft kunnen krijgen. 4e. dat de belofte eerst betaling te vor deren na de genezing een lengen is, in zoo verre men middeltjes toegezonden krijgt, die terstond bij de ontvangst met veel geld moeten betaald worden. 5e. dat de middeltjes nit niets anders bestaan dan uit een oplossing van het zeer bekende Broomkalium dat echter hier bij dezen kwakzalver veel duurder dan elders moet worden betaald. 't Zou waarlijk erg wezen indien door dit samenweefsel van bedrog de Parijsche kwakzalver toch nog voortdurend in staat was onze Nederlandsche zieken hun goed geld afhandig te maken. Wie een nieuwsblad ziet, waarin de be doelde twee advertentieën voorkomen, doet zeker een goed werk met pogingen aan te wenden daarin ook deze regelen geplaatst te krijgen. Als een bewijs voor de waarheid van 't

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1