'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1220. Zalerdag 25 October 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt ömsdag- m Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bsreaui: SPOORSTRAAT ea IITIORTRAAT. alender der Week. autés. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 A.a VürtouLïlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten1 uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 47 m. Onderg. 4 u. 40 m. dag 2G ndag 27 Eerste Kwartier. idag 28 ensdag 29 iderdag 30 dag 31 0VEM.BER, Slachtmaand, 30 dagen, er da g 1 Aller Heiligen. (IEÜW8TIJDINGËJN. HELDER, 24 Oct. 1884. Dinsdagavond gaf Helders Man- ikoor zijne eerste uitvoering in seizoen, onder directie van den r H. A.Egbers, in 't lokaal Tivoli. zaal was vol belangstellenden, artoe voorzeker 't optreden van heer J. J. Rogmans. uit Am- rdam, als solist, medewerkte. Door heer Rwerden voorgedragen ria aus der Zauberflöte," van Mo- t, »Am Meer," van Schubert, rijheid," van R. Hol, en »Mijn fken is mgn somer," van Nicolaï. solist deed zich kennen als een ïger met een helder en krachtig orgeluid, die zijne stukken met poel en goed geaccentueerd voor- ingt. De applaus, die hij verwierf, ron welverdiend. Niet minder ren de toehoorders opgetogeu bij Andante en Finale uit 't eerste ïcert van F. David, solo voor >ol, door den heer H. A. Egbers, gevoerd. Met de diepste stilte rden de glasheldere tonen opge- ugen, die de executant aan zijn itrument wist te ontlokken en msrijk werden de eigenaardige leielij kheden van deze compositie or hem overwonnen. Onder de mmers, die flink werden voorge- igen door 't Koor, muntte vooral Fiiege Scliifftein, van Kücken. elders Mannenkoor heeft de rij zijner nterconcerten op waardige wijze op end. Op de vergadering van de Kies- reeniging Helder, Woensdagavond Tivoli gehouden, werd door en- Ie leden voorgesteld de candidatunr n den hr. mr. de Bruyn Kopste innenteneinde versnippering van mimen te voorkomen door ande- a werd vastgehouden aan de can- ïatuur van Mr. de Beaufort nog anderen achtten 't wenschelgk ide candidaten te laten vallen en ieuw bloed" in de Tweede Kamer brengen. Men besloc tot een geheel vrije iraming en waaruit bleek het vol- mde De hr. Mr. W. v. d. Kaay 24 stem- inMr. J. L de Bruyn Kops 15, r. W. H. de Beaufort 13, L. Hare aker luit. ter zee 8, C. ten Bosch kapt.-luit. t. z. 4, J. F. Land, luit. t. z. 4, Mr. J. A. Levy 2, v. Reesl. Met meerderheid van stemmen werd derhalve de heer Mr. W. v. d. Kaay als candidaat gekozen, terwijl er her stemming plaats had tusschen de hh. Mr. J. L. do Bruyn Kops en Mr. W. H. de Beaufort. Daarbij verwierf de eerste 17 en de laatste 18 stemmen, zoodat de candidaten der Kiesver- eeniging zijn de hh. Mr. W. VAN DER KAAY en Mr. W. H. DE BEAUFORT. Daar de tijd ver gevorderd was, werd zonder verdere discussie aan 't bestuur opgedragen stappen te doen tot het doen loopen van een gere- gelden trein die ten 4 ure 's nam. hier aankomt, zooals nu alleeu op marktdagen geschiedt. Ook werd het bestuur gemachtigd te handelen in het belang der aange nomen candidaten, waarna de presi dent, de heer Lasonder, de vergade ring sloot. 't Gezelschap, onder directie van de hoeren Bamberg eu Charlier zal op Dinsdag 4 November opnieuw optreden in Tivoli en wel met »Een bruidspartij met hindernissen." De goede indruk, dien 't gezelschap den vorigen keer maakte met »De oude kleerkooper," gevoegd bij den verstandige» maatregel den entreeprijs te verlageu, geven ons grond een ruime opkomst van 't publiek te verwachten. Te dezer plaatse hebben we een echtpaar, waarvan man en vrouw elk 69 jaren telt. Nog zijn beiden gezond en krachtig eu mogen zich verheugen dat van hun achttal kin deren 't meerendeel nog in leven is. Niet ieder grootvader of grootmoeder kan zich, zooals zij op 't bezit van 49 kleinkinderen beroemen. De luitenant ter zee 2e kl. Jan sen, de officier machinist 2e kl. Brug, de ingeuieur 2c kl. Van Andel, bene vens eeuig miudor personeel vau 's Rijkswerf te Willemsoord, zijn naar Fiume (Oostenrpk) vertrokken. Gedurende ongeveer een jaar zullen zij aldaar vertoeven, om zich op de fabriek van den heer Whitehead, den bekenden uitvinder en fabrikant der naar hem genoemde vischtorpedo's, te bekwamen in de wijze waarop deze moderne oorlogswapens aangemaakt, hersteld en behandeld worden. Langs de kust van Tessel zijn eenige nieuwe delen en een partijtje stuwhout aangespoeld. Op zee, niet ver van den wal, heeft men ook wrakhout zien drijven. Dinsdag jl. werd aan het de partement van marine aanbesteed het maken en stellen van een ijzeren lichtopstand op Wieringen, en het afbreken en opruimen van een aldaar bestaanden houten lichtopstand. Min ste inschrijvers waren de heeren L. J. Enthoven Co., te 's-Graveuhage, voor f5736. Naar men wil, zal er op 1 November weder een kleine promo tie bij de marine plaats hebben, wegens het pensioen vragen door «en kapi tein ter zee. Naar de Micld. Ct. mededeelt, heeft de minister van financiën een ontwerp gereedgemaakt, dat reeds den Raad van State heeft verlaten, strekkende tot wijziging der Staats loterij. Het heeft een slechts tijdelijk karakter en zal aan de schatkist eenige voordeelen bezorgen ten koste van de collecteurs. Een mau te Huisden was drie weken getrouwd, toen hij op het kantoor van den ambtenaar van den burgerleken stand aauklopte en zei.. »of meneer die trouerie nie kon uut- vegen". Als reden gaf de echtge noot van drie weken aan den amb tenaar op, dat lip dacht »'n engeltje bi de kop tb hebben, maar 't i3 'n duvelke, jong wat ik oe zeg". De man keek raar op, toen men liera aan 't verstand bracht, dat men daar wel aan elkaar bindt, doch niet los- strengelt. (Bossche Ct.) De Huisvrouw maakt melding van een Perzisch dichter, die den man- uen den raad geeft om zich naar eisch tegenover de vrouwen te gedragen. Deze ziener verklaart meteen op zyn manier de koppigheid der vrouvveu, die haar sterker maakt dan de leden van het sterke" geslacht, die zich hee ren der schepping noemen. Wanneer gij" dus luidt zyu raad getrouwd zyt, zoek dan uwe vrouw te behagen, maar luister niet naar alles wat zë zegt. Uit 's mans zëde werd een rib genomen om er de vrouw uit te vormen, eu nooit was een rib geheel recht. Eu zoudt gë ze recht willen makenzë zal breken maar niet buigen. Daarom, nu 't duideHjk is dat eeu vrouwelgk humeur krom is, vergeef hare fouten en be risp haar niet, laat zij n ook niet toornig maken, noch tot dwang aan sporen, want het is ontnogelyk iets recht te maken wat krom is." Sedert Dinsdag werden in de Goudsbloemstraat te Amsterdam twee kinderen vermist van 6 en 7 jaren. Woensdagmiddag beeft men aan de Nassaukade bij de Buliebaksbrug de Jakjes van de kleinen uit het water opgehaald. Te Groningen overleed op 19 in den ouderdom van 101 jaren en 9 maanden, mevrouw de wed. C. A. Bellaard Lormier, geb. Yan Waning. Men leest in een buitengewoon uitgegeven politieblad onder de ru briek: Outvre emde of ver miste voorwerpen: Ten nadeele van een persoon, die jl. Vrijdag met de stoomboot »Caland" te Rotterdam is aangekomen en zich volgens diens verklaring, aldaar in den nacht vau Vnjdag op Zaterdag in verschillende danshuizen en bor- deelen heeft opgehouden en daarna vertrokken is naar Dordrecht, alwaar hë den volgenden nacht onderscheidene tapperëen bezocht eene som van 4000 dollars, be staande in Amerikaansche bankbil jetten van 100, 40 en 20 dollars. Mochten dergelëke bankbiljetten of goudstukken ouder verdachte om standigheden ter inwisseling worden aangeboden, dan verzoekt de com missaris van politie te Dordrecht onderzoek en bericht. Uit Friesland wordt bericht, dat het afgetreden Kamerlid de heer A. Buma te Hindeloopen. die vroeger een voorstel bij de Tweede Kamer heeft ingediend, tot droog- makiug van do Zuiderzee vau staats wege, 't welk voorstel later door hem is ingetrokken, nu het plan heeft opgevat dat grootsche werk door middel vau concessie ten uit voer te brengen. Het politie-schandaal te Pest, waar plotseling bleek dat de boeven met- de handhavers van orde en vei ligheid op den meest vriendschappe- Hjkan vo.et stonden, neemt steeds grootere afmetingen aan. Behalve een aautal gewone agenten, zy'n nu reeds drie inspecteurs in hechtenis genomen, omdat zë gemeene /aak maakten met valsche spelers en dieven. Het laatste slachtoffer was een koop man, wien in den trein, terwël hë een dutje deed,-een portefeuille met 9000 fl. werd ontstolen. De dief, een net gekleed heer, sprong uit den trein, ofschoon deze nog in volle vaart was. Te Pest aaukomende, ging de koop man terstond naar de politie, herkende in het boeven-album het portret vau don heer, met wien hy had gereisd en betaalde aan een der detectives 4000 fl., welke deze, naar hë vertelde noodig had om den dief op te sporen. De dief werd niet gevonden en de koopman, die geen ceot van zë» geld terugkreeg, met een kluitje iu het riet gestuurd. Nu echter bfijkt dat de politieagent met den dief, die bekend was, gemeene zaak had gemaakt en met hem eerlijk de geheele opbrengst der zaak had gedeeld. Zaterdag heeft de kapitein-ter- zee M i c h e 1 i n te Marseille voor een krëgsraad terechtgestaan wegens het stranden van het Fransche oor logschip, waarvan hë gezagvoerder was en dat bë kaap Guardafui is vergaan. Uit het verhoor van de opvarenden bleek, dat de ramp alleen was toe te schreven aan bëzondere stroomingen op die gevaarlyke kust, zoodat de vertegenwoordiger der re geering vryspraak vroeg, waarbë de krijgsraad zich aansloot. Het blijkt wederom hoe noodzakelëk internatio naal overleg is over maatregelen, die de scheepvaart op weg naar de Roode zee veiliger maken. Ramsgate, 19 Oct. De gezagvoerder van het smakschip Gratitude, hier binnengeloopen met verlies van kluiver en ingeslagen ver schansing, rapporteert den llden Oc tober bij den Noord Hinder een yze- ren driemastschip op zëde te hebben zien liggen. Het schip was zwart geschilderd met witte stukpoorten en lichtrooden bodem en had wit geschil derde sloepen met een blauwen rand. Vlaggen waren in het want vastge bonden en de geheele bemanning had zich achter op de campagne verza meld, die hen toeriepen. Toen hë trachtte dichter bë het schip te ko men, kreeg hij bovenvermelde averë en nadat hë de wrakstukken geborgen en de schade zooveel mogelyk her steld had, was het schip verdwenen en dreven slechts eenige kleine zaken op de plaats, waar het schip gezon ken was. Dit is vermoedelëk het ëzeren bark schip Ettrickdale, kapt. Moon, het welk 10 Oct. van IJmuiden naar Glasgow vertrok en waarvan 2 boo ten met den scheepsnaam er op ge schilderd, zy» opgevischt. Op de kermis in een dorp by Rësel dansten eenige reizende kun stemakers op de markt. Eensklaps schoot een vrouw uit het volk toe, sloot een der danseressen in haar armen en bedekte haar gelaat met kussen. Het was haar dochter, die ze sedert 10 jaren reeds miste en die waarschëulëk geroofd was door Zigeuners. Een rijke Amerikaan, de heer Burdell vau New-York, heeft een Pullman-slaap- en salotiwagen voor een jaar gehuurd en rydt nacht en dag door steeds met den sneltrein tusschen New-York en Chicago heen en weder. Hy vindt de beweging hoogst aangenaam en acht dit reizen veel vroolyker dan het eentoonige leven in een boot. Hë houdt van luchtverandering en snelle beweging, eu vindt die beide. FEUILLETON. Een onverbiddelijke Vijand. V ertaling van GERR1T J. Ik dacht dat zc ijlhoofdig was en zeide, om ar tot bedaren te brengen „Och lieve nicht, verbeelding „Neen, ik ben er zeker van. Luister." Ze vertelde me, hoe ze ook nu, zooals ze certnaleu gedaan had, rusteloos door de «roers van 't jMi üem ^aworven en in eeu hm vHlen ,^iss^iien za/aar ze tegen een van *'^u "■^r^vgreadcWc deur wae, nin<r€ zaS Zö eea verz*me- -"f* in, die hare aandacht 8 je oogenblikkcn had ze 1 kamer hooron spreken, f 55,0l Y» ide ze de stem der oude FE» -len mau. «-3»'oude vrouw, „mijnli. komt «tp rnn alles, wanneer 't kind n «V .voor hem en voor ons, want dan krijgëTfce auizend thalers om naar Ame rika of Australië te vertrekken." „Als we maar niet in ongelegenheid ko men, voegde zij er bij." ,,'t Kan niet erger met me worden dan 't is ik moet doen wut mijnbeer beveelt, of bij klaagt mij en onzen zoon *an; je weet, hij kan 't." ,,'t Arme kindje," zeide dè vrouw, wat moet er met haar gebeuren P" „Als ze op de trap speelt zal 't traliewerk toevallig openstaan en bij ongeluk valt ze naar beneden. Je begrijpt er ullea van," vervolgde hij, de schouders ophalend. „En zij, de moeder, zal dan sterven schrik of krankzinnig worden, zooals bijna gebeurd was, toen ze den dood van haar man vernam." „En de jongenP" „Die sturen we naar Spanje terug." Toen maakten ze zich klaar om heen te gaan. Isabella spoedde zich voort, zoodra ze bemerkte dat naast de porceleinkast een ven tilator was, waardoor ze alles had kunnen hooren, bevreesd dat men haar ontdekken en vermoorden zou. Met de grootste ontroering bed ik naar hare woorden geluisterd. Nicht," zeide ik, ik heb Schmidt en dat andere volk nooit vertrouwd. Ook heb ik dik wijls aan den dood van Johannes getwijfeld, doet die twijfel scheen later ongegrond. We zijn hierin hunne macht, daarom moeten we dadelijk de vlucht nemen." „Ja," was haar antwoord, ter wille van Rita hebben we geen oogenblik te verliezen. Pilip, neem deze papieren en verberg ze op je borst, wanneer je met Rita vlucht, Hier is ;aank1 acht daar op me." „Zou ik je v&fiten, je alleen laten blijven in dit afschuwelijk huisP Dat zal nooit ge beuren ,Ik had gedacht," zeide ze, dat je met't kind gemakkelijker zoudt kunnen vluchten dan met ons drieën daarbij wilde ik je mor gen volgen. Mejuffrouw Jordan zal denken, als ze mijn avondeten binnenbrengt, dat jelui reeds te bed ligt en alzoo heb je een nacht vooruit, eer men de zaak ontdekt." „Neen," geide ik, je moet mee, nicht. Zoo dra dat volk hier slaapt, verlaten we gezamen lijk dit huis. Gebruik je avondmaal en wensch haar goeden nacht, zcoaIs gewoonlijk. Als alles stil is, gaan we er van door." Helaas, toen we beproefden te vluchten, vonden we alle deuren gesloten en geen enke len sleutel in 't slot. Er wus nu alleen nog mogelijkheid om door een paar raampjes te ontsnappen, die zich aan weerszijden van de voordeur bevonden eu niet van tralie3 voor zien waren. Ongelukkig kon Isabella er niet doorheen omdat zc te dik was. „Filip" fluisterde ze, jij bent slank, kruip er duarom door, dan zal ik je Rita aangeven. Ik heb haar warm toegestopt en in eeu rooden mantel gewikkeld; waak over haar en ga dan de politie verzoeken mo te komen helpen. Ik zal me in mijne kamer opsluiten, totdat er redding komt." Daar ik bevond dat ze gelijk had, deed ik naar hare woorden. Ik maakte 't venster open en wroog me er, zonder moeite, door heen zij reikte me llita toen zeide„God regeno je beiden," en gaf me daarop een klein koffertje met de tojdige dingen voor't kind. „Heb je de politiegewaarBchuwd?" vraagde mevrouw von Üoltzendorff. „Ja. Ik ging, der. weg niet goed kennende, naar een afgelegen polilie-buroau eu daardoor ontstond veel vertraging. Rita liet ik in de wachtkamer achter en geleidde dc agenten naar 't akelige huis. De politie kende 't zoo 't scheen, 't Venster waar doorheen ik gevlucht was, was geslotenmaar I «dat kon Isa!, «gedaan hebben. .Toch be angstigde me dit. Dc politic-agenten klopten hard op de danr; er volgde geen antwoordin 't geheele huis was geen licht te zien en werd geen geluid vernomen. 't Scheen ledig en onbewoond. We zoch ten overal naar een ingaag, maar ieder ven ster, iedere deur was gesloten. De agenten zeiden dut zc naar 't bureau terug moesten, om den inspecteur te vragen hoe hier gehandeld moest worden. Ik was razend van angst en weigerde de plek te ver laten ik riep luidIsabellamaar alleen een zwakke echo over 't water antwoordde ine. Ik wilde de zware deur met mijne handen openrukken, ik sloeg de vensterruiten stuk, maar won er niets mee dan eeu paar gekwet ste handen. Bij 't aanbreken van den dag keerden de agenten met versterkte macht terug en zeiden bevel te hebben met geweld binnen te dringen. Volgens hun zeggen stoud 't buis bekend a!s een schuilplaats van mis dadigers. Zo vraagden mo, of ik door 't ven ster, waardoor ik ontvlucht was, durfde bin nenklimmen, om een der vensterluiken te openen. Ik aarzelde geen oogenblik, klom er door cu handelde volgens afspraak. Do lui ken waren weldra geopend, een raam opge schoven ea de agenten sprongen in de kamer. Aanstonds begaf ik me naar de boven verdieping om mijne nicht to zoeken, terwijl ik overluid haar naam riep. Alles te vergeefs. Er was geen mensch in huis. Dc agenten volgden me en doorzochten iedere kamor, doorsnuffelden eiken hoek. In de porceleinknmer gekomen, waar Isabella geluisterd had, zagen we de bewuste deur, die nu echter niet gesloten was. Deze werd ge opend en nu kwamen we in een smalle gang, waar slechts 66a persoon tegelijk kon docr- loopea en die aan een trap bij 't water uit kwam. „Je ziet," merkte een ngent aan," welke verborgen gangen en sluiphoeken die oude huizen hebben. Niet lang geleden werd dit huis door val sche munters bewoond. „Dat huis moest ge-, slecht worden!" De inspecteur, die mee gekomen was, zette een bedenkelijk gezicht, toen hij 't water be schouwde en reide: ze hebben de dame on getwijfeld over 't water gevoerd. We moeten hier dreggen. Nogmaals doorzochten we 't huis, klopteu aan de muren, luisterden, maar zonder eenig gevolg. Isabella's kleederen en juweelen waren nergens te vinden. Afgemat en moedeloos keerde ik naar 't bureau terug, om Rita in veiligheid te bren gen. De inspecteur noemde me een goed loge ment en gaf een agent lust me er heen te brengen. l)en volgenden dag vernam ik op 't politie-bureau, dat 't water met dreggen on derzocht werd. Men bracht mo bij een be kwaam rechercheur, wien ik de geschiedenis in alle bijzonderheden verhaalde. Hij zeide den heer Schmidt te zullen opsporen, hoewel dien naam, naar zone meening, gefingeerd was en ook tc zullen onderzoeken, wie de erfgena men van d< n heer Greif waren. Wijders zou 't voorval in do dagbladen bekend gemaakt worden en zoo zou er wellicht naricht van mijne nicht komen. Ik beloofde ruime betaling en milde beloo- niug en zoo verscheen er weldra in de cou ranten een omstandig verhaal der gebeurte nissen." „Ik herinner me nog heel goed," merkte de dokter aan, 't in de courant gelezen te hebben; men noemde die gebeurtenis een duister ge heim," „Ik heb 't ook gelezen," zeide mevrouw von Iloltzcndorff." „Ik raadde aanstonds wat ir volgen zou, toen Eilip over dat oude hnis sprak. En je hebt nog geen naricht omtrent mevrouw Klö- ber, lieve jongen Geen enkel, mevrouw. Ik wachtte voor en na. 't Verblijf in 't hotel was duur, zoodat mijn geld als sneeuw versmolt. De politie had ontdekt, dat de naaste -erfgenaam van den heer Grcif een zekere mijnheer ltitter was, een oud, achtenswaardig advocaat, en 't tes tament werd onderzocht. Dc heer Greif had al zijne roerende goede ren vermaakt aan Johannes Klöber, diens vróuw en kinduren. Zijne vnste^pmkrgijjf/j,- ren vermaakt aan den heer Ritter, zijn naasten bloedverwant, en dezo geleek iu 't minst niet op den aangeduiden heer Schmidt. Van Isa bella werd niets vernomen en mijn geld werd dagelijks minder. Op 't laatst vreesde ik zon der geld in een groote stad met 't kind ge brek te moeten lijden of outdekt te worden door den ellendeling, die de moeder vermoord Ltad. Ik trachtte te ontdekken of Isabella wel licht ontsnapt was, maar 't gaf me niets.. Daar 't verblijf in 't hotel me te duur werd, nam ik mijn intrek in eeu goedkoop logement, buiton de stad, waar een tuin was, waarin Rita kon spelen, 't Kind had erg om hare moeder getreurd en had frissche lucht noodig, zoo ik dacht. Een verschrikkelijk voorval verdreef mo ook uit die schuilplaats. De kleine Rita liet ik nu en dnn alleen in den tuin spelen, wanneer ik 't te druk met mijn werk had. Ik verdiende geld met 't copiëeren van muziek en toen ik bemerkte, dat ik ook met teckenen wat kon winnen, kocht ik me 't noodigc daartoe. Op zekeren dag wandelde Rita alleen in den tuin en, daar ik 't druk had, vergat ik vitn tijd tot tijd naar haar te zien. Worlt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1