'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. I II i\o. 1221. Woensdag 29 October 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareara: SPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. AdLvortentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOHGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. H 1N1ECWST1J DINGEN. fl HELDER, 28 Oct. 1884. Aan de volgende mindere ge- emplooieerden en werklieden bij 's rijks werf te Willemsoord zijn me dailles voor ijver en trouw uitgereikt: gouden med. met f 100 gratificatie aan den opzichter J. Dekkers en den werfsjouwer S. Slootzilveren med. met f 50 gratif. aan den bankwerker J. Oversluijzen, den scheepstimmer man E. Houtkoop, de zeilmakers J. C. de Vlugt en P. Agema en den werfsjouwer S. Teerink; bronzen med. aan de scheepstimmerlieden W. Kok en K. Klaversteijn, den zeilmaker G. Viuk en den werkman ft. Krul. Naar men verneemt zgn Zr. Ms. schroefstoomschepen lekl. »Tromp,'' kapitein ter zee P. ten Boschen »Atjeh," kapt. ter zee J. E. Greve, bestemd om 15 Nov. zee te kiezen de eerste bodem naar de W.-Indien om Zr. Ms. stoomschip Alkmaar" naar Nederland terug te vergezellen, nadat die stoomer te Cura9ao door Zr. Ms. stoomschip »Sonimelsdijk" zal zijn vervangen, en de »Atjeh" naar de Congo om over Liberia naar Lissabon te gaan en daar nadere orders af te wachten. Van de zeemiliciens is Zaterdag de eerste ploeg met groot verlof ver trokken. Successievelijk ^aan dezer dagen allen naar hunne haardsteden f5 terug. De »Evertsen" gaat 15 Nov. buiten dienst. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht J. M. Korver, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non activiteit ge steld. Te Hellevoetsluis zijn buiten dienst gesteld het ramschip Buffel," de rammonitors Draak", »Haai" eu Panter" en de stoomkanonneerboot »Vos." pal onf He 'w A. Sp< Sp< ,nd IE volgendende maand voor het Hof zullen terecht staan. Zij waren dan vijf maanden in preventieve gevangenis. De man die onlangs zijn vrouw in den Kloveniersburgwal wierp, is uit zijn voorarrest ontslagen. Het schijnt dat de vrouw vergiffenis voor haren man vroeg. De gemeeute Kampen heeft volgens de begrootiug over 1885 een inkomen aan pacht van erven en landerijen vau f 393,357.50. Engelsche aardappelen worden tegenwoordig in Friesland aan de fa brieken afgeleverd voor den onge hoord lagen prijs van 12 stuivers per H.L. Een treurig ongeval heeft te Dordrecht plaats gehad. De genees heer dr. W. F. J. had onder zgne vele pantienten een kind, dat aan diphtheritus leed en moest daartoe een inspuiting in de keel vau den lijder doen. Bij die gelegenheid blijkt een geriuge hoeveelheid smetstof in het oog van' den arts te zgn gekomen, althans spoedig vertoonde zich een ontsteking, die dermate is toegenomen dat, ondanks alle aangewende mid delen, het besmette oog zal verloren zijn. (Dordr. Ct.) Eeij zeer ernstige gebeurtenis had, blijkens het A. H. dezer dagen te Blokzijl plaats. De heer L. J. F., grossier te Meppel, werd bij een zijner klanten, een winkelier te Blokzijl, verzocht, om het bedrag zijner pre tentie, groot f 160, in ontvangst te komen nemen, daar genoemde win kelier in een toestand verkeerde, die hem later een volledige uitbe taling zou verhinderen. De heer F. komt, en volgt op diens verzoek, den debiteur in een achterkamer. Deze werd direct gegrendeld en nu moet de schuldenaar deu heer F. met eeu revolver gedreigd hebben, als hij niet onmiddellijk een op tafel liggende quitantie teekende, inhou dende een volledige quiteeriug der genoemde schuld. Door de huisge- nooten ontzet, is de heer F. er nog heelhuids afgekomen, maar buiten zijnde in onmacht gevallen. De zaak is in hauden der Justitie. De directeur van het Bureau voor Scheikundige Onderzoekingen te Amsterdam, dr. P. F. van Hamel Roos, schrijft aan de Amsterdammer het volgende In het algemeen belang, ter voor koming van verdere schadelijke ge volgen, acht ik het nuttig u te ver zoeken zoo spoedig mogelgk het volgende geval ter kennis van het publiek te brengen. Eenige personen alhier, welke appelmoes gebruikt hadden, werden allen min of meer ernstig ongesteld. Bij het onderzoek bleek dat de ge droogde zure (Amerikaansche) appel schijfjes sterk zinkhoudend waren. De ter bereiding gebruikte pan was vrjj van schadelijk glaszuur. Het zink is (als wit zink-zout) hier en daar duidelijk aan de opper vlakte der schijfjes zichtbaar en is waarschijnlijk in het artikel geraakt door het laten drogen op zinken rekkenof uitpersen door middel van met zink beslagen werktuigen. Daar, naar wij vernemen, groote i hoeveelheden dezer appelen geïmpor teerd zijn, gebruike men voorzich tigheid bij den aankoop, en zij de aandacht der autoriteiten op deze zaak gevestigd. In Parijs heeft zich een com missie gevormd, waariu ook dames zitting hebben, om in elke wijk der groote stad een eetzaal in te richten, waar aan arme lieden, die zonder werk ziju, een stuk brood en een glas water wordt verstrekt. Tevens houdt de commissie aauteekoning van namen en beroepen, om te trachten den behoeftigen eeuig werk te ver schaffen. Zij gelooft aldus geen ziekelijke pbilanthropie te oefenen, daar het geven van een bete broods en een slok water enkel de onge- lukkigen tegen den hongerdood be schermt en van wanhopige daden afhoudt, maar niet het pauperisme aanmoedigt. In een Hannoversch blad komt de volgende advertentie voor: »een jeugdig oeconoom wensckt door hu welijk in het bezit van eeu grond eigendom tekomeo, die in verhouding staat tot zijn vermogen. Grond die voor bietsuiker-cultuur geschikt is, zal de voorkeur genieten". Het schijnt den practischen rnau volmaakt onverschillig te *^ijn,- welk soort van vrouw hg mede ten huwelijk krijgt. Er bestaan te New-York tal van jeugdige hoosdoeners die men er »Rowdies" en »Loafers" noemt, die geheele buurten onveilig maken. Zij vereeuigen zich in beuden, zoo genaamde Gangs", houden zich aan de hoeken der straten op, beleedigeu de voorbijgangers, maken ouderling ruzie, drinken whisky eu bier uit groote blikken kannen, kortom zg doen alles, behalve. arbeiden. Hunne chefs zijn personen, die reeds eenmaal in het tuchthuis hebben gezeten en daarom bij de kameraden in een zeker aanzien staan, en het terrein hunner operatiën is de streek tusschen 14 en 60. Dat de benden goed georganiseerd zijn bewijst het feit, dat het der politie nog niet heeft mogeu geluk ken om den uit tachtig koppen be staande troep dengnieten die een vloek voor New-York is geworden te doen uiteenspatten. Om lid van een »Gang" te worden moet men een proefstuk afleggen en daarna wordt de candidaat in het corps opgenomen eu neemt hij aan alle veldtochten" der bende deel. Bolness, 22 Oct. Kapitein Abrahamsen eu drie man der equipage van het te Christiansand te huis be- hoorende en van Mandal naar hier bestemde schoenerschip Marie, te Nieuwediep binnengebracht, zijn alhier aangebracht per barkschip Ida Ma- thilda, kapt. Schmidt van Stettiu. Kapitein Abrahamsen rapporteert, dat zijn schip op Zondag 12 dezer door een hevigen storm werd beloopen uit het NNW. en NW. Een zware zee kwam achter over, nam de roer pen weg, terwijl de kok, Severin Torgerson, van Grebbestad, daarbij verdronk. De achtersteven werd in geslagen en een gedeelte van den deklast spoelde over boord. De equipage was tot Dinsdagavond, 14 dezer, bij het schip gebleven, toen de bark langs zgde kwam, waarop zg de Marie abandonneerde en overging op de Ida Mathilda. John Jacobs, een arme mars kramer te San-Francisco die o. a. door den verkoop van sigaren aan den kost komt, ontving dezer dagen een mededeeling uit Engeland, dat een overleden bloedverwant hem het bedragje vau drie millioen eu vijf honderdduizend ponden sterling heeft nagelaten. Na het ontvangen vau dit bericht heeft Jacobs geen enkele sigaar meer verkocht. Onder de dezer dagen door de Adams-Express-Company te New-York naar het westen verzonden vracht goederen, bevonden zich een meisje van zeven jaar met haar vierjarig broertje. Zij werden uit Duitschland uaar een oom in Louisiana gezonden. Angstvolle uren heeft de bemanning van de Duitschc bark „Frederica Scali", die op een vreemd schip te New-York is aan gekomen, op zee doorleefd. De bark, die zich van Stettin naar Charleston op reis bevond, had van 2 tot 21 September met zware stormen te kampen. Langzamerhand waren alle masten stuk geslagen en het schip had eindelijk een lek bekomen. De matrozen pompten dag en nacht, maar het water hield de--overhand ea-steeg zichtbaar. Den Sisten September was de bemanning zoo goed als uitgeput en elk oogenblik ver wachtte men, dat het schip in de diepte zou verdwijnen, totdat men een zeil in de verte bemerkte en de bemanning weder nieuwe krachten verzamelde. Eindelijk waren zij in de nabijheid van het vreemde schip gc komen, doch men scheen van de noodseinen geen notitie te nemen. Ten slotte liet kapitein ïloppschild een-ge matrozen met zijn boot naar het schip roeien, omdat men een man aan het roer zag cn men niet begreep, waarom hij geen hulp bood. Toenmeu het vreemde schip met de sloep had bereikt, zag men dat het schip F. J. Ferryman heette. De man aan het roer was eensklaps verdwenen en de matrozen beklommen het schip. Daar vonden zij den armen jongen, dien zij nog kort geleden aan het roer hadden gezien, in onmacht uitgestrekt liggen. Door middel van eeu wein g water, werd hij weder bijgebracht, maar hij was nau welijks in staat in weinig woorden te zeggen, dat aan boord bijna allen dood waren, waarop hij zelf ook den laatsten adam uit blies. Hij een nader onderzoek van het schip bleek, dat nog twee mannen der equipage in het leven waren, die echter tengevolge vau koorts en gebrek aan voedsel in ren wanhopigen toestand verkeerden. Ofschoon nu de bemanning op het door de koorts ver peste schip groot gevaar liep, gaf de kapi tein Ïloppschild toch de voorkeur aan liet overstappen op dit schip, in plaats van op zee in een kleine sloep rond te zwerven, la haast werden ook de overige leden der be manning en zooveel voedingsmiddelen als mogelijk was op het vreemde schip overge bracht en den volgenden dag ging de bark Frederica Scali ten gronde. Kapitein Hopp- schild en de zijnen pasten de twee zieke vreemdelingen zorgvuldig op, zoodat zij dan ook spoedig in beterschap toenamen. Zij zeiden van Bathurst, van de westkust van Afrika, te komen en op reis naar New York te zijn. Bij hun vertrek bevonden zich be halve den kapitein, twee stuurlieden en vijf matrozen aan boord. Nauwelijks waren zij in zee gekomen of verscheidene manschup pen werden door koorts aangetast, zoodat de gezonde personen dubbelen dienst moes ten doen. Eerst stierf de kapitein en ver volgens de twee stuurlieden en daar geen der overigen de stuurmanskunst verstond, liet men het schip maar drijven. Kapitein Ïloppschild en de zijnen brachten de F. J. Ferryman en ook zich zelf eindelijk deu 7den dezer behouden te New-York want wanneer zij dit vreemde schip niet aange troffen hadden, zouden zij wellicht van kou de en gebrek in de sloep op zee zijn om gekomen. Meetinj? van kiezers te Scliagen. Zondagmiddag werd te Schagen in 't lokaal van den heer Kos een meeting gehou den over de a. s. verkiezingen, waarbij de heer Mr. J. W.Lasonder van Helder de debat ten leidde. Omstreeks half vier waren er nagenoeg veertig belangstellenden aanwezig, welk getal successievelijk steeg tot ruim 80. Mr. J. W. Lasonder opende de vergade ring met de woorden: dat er warme belang stelling getoond werd in zake de verkiezingen, nog grooter geworden door den loop der om standigheden. Ieder mocht vrij 't woord voe ren. We staan aan den vooravond vaneen groot belang. Alkmaar had een keuze gedaan, waarmede Helder zich niet kon vereenigen. (Vervolgens werden de op de biesvereeniging Helder aangenomen moties voorgelezen.) Een andere kandidaat wordt gewenscht in plaats van den hr. Bruyn Kops, de keuze was geval len op den heer de Beaufort en 't doel dezer vergadering was diens kandidatuur te be vorderen. De heer Bouricius zeidedat dc kamerleden, die steeds hun zin wilden door drijven, in 's lands regeering niet op hunne plaats warendat van der Kaay zich mee gaande had getoond, maar de Bruyn Kops de algemeene ontevredenheid had opgewekt; dat te Alkmaar de heer Breebaart had gezegd lie ver den domsten boer, ja zelfs Cohen Stuart te kiezen, dan de Bruyn Kopsdat te Alkmaar met een weloverlegde taktiek was gehandeld, maar men te Helder besloten had, zich niet aan de coterie aldaar te storen en zelfstandig te blijven De heer Cohen Stuart zeide 't hoofdbestuur der C. K. veel te goed te kennen en daarom 't aangevoerde door den vorigen spreker te moeten bestrijden. Gewoonlijk houdt de C. K. de vergaderin gen te Schagen, maar om redenen kon dit nu niet. 't Was de bedoeling niet geweest, te bcmoeielijken. Volgens de statuten, door den heer de Lange nagezien, was niemand ver plicht den geste'den kandidaat te kiezen Er bestond geen idee om iemand te binden (Ver volgens las spreker 't verslag, door hem aan de Red. vau De Amsterdammer ingezonden.) Men heeft te Alkmaar gevraagd, wie is de beste stembus candidaatiemand die zich nog bekend moet maken of hij die bekendheid heeft, eu daarom had men op de Bruyn Kops aangedrongen. Spreker vreesde dat door anders te han delen, de clericale partij in de hand gewerkt zou worden en toonde dat door cijfers aan. Niemand zou toch liever de tegenpartij zien zegepralen, dan de Bruyn Kops te kiezen. Door aanbeveling van de Beaufort heeft men de kans, dat er herstemming moet komen tus schen de kandidaten der beide partijen. Zou zelfs de Beaufort de candidatuur hier aanue- men? Spreker meende van neende Beaufort zou liever vooreen ander district zitting nemen, daar Alkmaar nog een liberale kandidaat in reserve had. Ieder moet zich afvragsn, wat moeten we als practische mannen doen teu opzichte vau onze tegenpartij. Spreker heeft nog geen grond gevonden hierin verandering te brengen eu daarom geen respect voor de meening van zijn voorganger. Men had 't bestuur der C. K. verweten geen maatrege len vooraf genomen te hebben, maar 't be stuur hud gemeend dat dit niet op zijn weg lag. Men had gezien hoe 't aan den Helder ge- guau was en hoe duar de stemming versnip perd was geworden door 't stellen van candi- daten. Ook de maatregel, door volksonder wijs in de Zijpe genomen, was gevaarlijk. De geplaatste advertentie was een oneerlijke politiek. Volksonderwijs wordt niet bedreigd door de Bruyn Kops als kandidaat te stellen, daar hij niet tegen 't bekende art. 194 han delt. Daar de zaak dien loop heeft genomen wordt de kans op herstemming grooter. Zien we hoe in Amsterdam de zaken slaan tusschen Tak en Gleichman. 't Is te bejammeren dat Helder gehandeld heeft op een wijze, die op herstemming kans geeft. De heer Ensing zeidedat hij't volkomen eens was met 't gevoelen van De Amsterdam mer en door de woorden van C. S. nog niet in die overtuiging was geschokt, 't Bestuur der C. K. geeft voor de Bruyn Kops te willen laten vallen, als 't mogelijk was; niemand

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1