Advertentiën. Dankbetuiging. had iets ten yoordeele van de B. K. gezegd. De kandidatunr was niet met redenen om kleed en men zon de Bruyn Kops alleen kiezen, omdat men niet kan hebben wat men wil. Er waren machinatiën gebruikt. De Bruyn Kops bad ten vorigen jare de motie, hem door Behagen toegezonden, eenvoudig ter zijde gelegd. De heer C. S. zeidedat 't Bestuur der C. K geen kandidaten te stellen had, maar de vergadering zulks moest doen, en dat 't geluk kig was, dat er met geen der kandidaten te voren ruggespraak gehouden was, omdat men, zoodoende, volkomen vrij bleef. In de ver gadering is een man tegenwoordig, die op de borst draagt 't kruis voor moed, beleid en trouw. Ieder moet dat denkbeeld in 't hart dragen en daarom mag men niet licht vaardig spreken van machinatiën. Ook moed, beleid en trouw aan 't vaderland had hem en en de zijnen gedreven tot handelen, 't- Doel was niet vijandschap te zaaien 't „Avant" was te vlug uitgesproken door hen, die nog wat jong waren. De heer Ensing zeidedat eerlijkheid hier niet langer een zaak van kwestie was, en betuigde zijn spijt over het stellen van twee candidaten. Waarom had het bestuur der C. K. zich eenvoudig neergelegd bij de candidatuur de Brnyn Kops, daar er nog geen stemming had plaats gehad? De heer v. d. Hoeven zeide: geen vrede met. den uitslag van de stemming der C. K. te hebben, daar ze het gevoelen der meer derheid niet had weergegeven en sprak van „bakzeil halen," door het kiezen van de Bruyn Kopsdat het belachelijk was een man als genoemden heer een motie te stellen, die door hem niet kon worden aangenomen. Nog minder kon men dit verwachten, nu de Baufort sympathie vond. Op het platte land had de Bruyn Kops minder kans, daar de antipathie tegen hem als obstructionist zeer groot was. De heer Land zeide: dat het parlemen taire stelsel door de haudelingen der fractie Kappeijne in discrediet was geraakt, daar er geen zaken werden afgedaan en de klei nere minderheid zich niet naar de meer derheid wilde voegen dat er een zekere malaise was ontstaan door de handelingen der Kapeijnianen. Helder had geen can- didaat willen stellen. Dat Alkmaar door een candidaat uit utiliteits beginsel te stel len, de tegenstanders weieens in de band kon werken dat de Beaufort gekozen moet worden en het prestige van de Bruyn Kops reeds geknakt was. De heer Cohen Stuart zeidedat hij in overweging wilde geven, wat de voorlaatste spreker had gezegd, en vraagde met welk recht men kon zeggen, dat er door het bestuur der C. K. met taktiek gehandeld was. Reeds zeide spreker, aangevoerd te heb ben, dat we onze candidaten kennen cn daar om moeten we alleon de utiliteit bespreken. Hoeveel zijn er nog, die geen juist begrip hebben van de Kappeijniaansche fractie en die kleine partij beschouwen als het vijfde rad aan den wagen. Wat is er gebeurd Een meerderheid, die de Bruyn Kops meent te moeten nemeu, niet de minderheid, heeft anderen overgehaald en de minderheid wil zich bij de meerderheid niet aansluiten, 't Gevaar om het onderspit te delven is zoo onmogelijk niet, doordien bet noorder kwartier zoo gehandeld heeft. De scheuring is er eenmaal en daarom wijzen we op 't gevaar. De heer v. d. Hoeven zeide: „Je ver oordeelt het bakzeil halen en doet 't zelf." Twee hadden gezegd, de Bruyn Kops nooit, en een paar minuten later stemmen ze voor hem. Het was mijne overtuiging niet, maar ik wist niet anders of ik moest met de meerderheid meegaan en hoorde het eerst later beter. De heer Ter Maaten zeide dat nuar zijne meening het doel van een kiesverecniging was een candidaat te stellen; dat men zich aan de meerderheid moest houden, en dat nu Helder een anderen candidaat koos cn Zijpe insgelijks. De heer Cohen Stuart zeidedat als twee menschen hetzelfde doen, men daarom de zaak nog niet op een lijn kon plaatsen. Hij hoopte dat er bij een volgende gelegen heid geen scheuring mocht plaats hebben. Volgens zijne meeniug kon de Beaufort 't niet aannemen. Spreker was hier gekomen uit gevoel van burgerplicht. Hij wilde niet onder den domper geraken en zou nit alle macht daartegen vechten. Ieder moet een vaste overtuiging hebben, men moet zich aaneensluiten, vast staan en een open oog voor zijne belangen hebben. De heer v. d. Hoeven zeidedat nie mand aan de oprechtheid van den spreker twijfelde, maar dat hij geen recht had sla gen uit te deelen. De heer Kloeke zeidede beer Cohen Stuart noemt zich een ronde vent, maar ik voeg hem toe „Ken u zelf." De C. K. heeft de Bruyn Kops gehandhaafd en daar mede gezegd, doe wat je wilt, we laten je toch niet varen. De Beaufort zal bedanken waar hij het minst kans van slagen heeft. Waarom niet gedaan als in Amsterdam met Tak? De heer Cohen Stuart zeidedat hij er tegen op moest komen, dat 't hoofdbestuur, waarvan hij eerst later lid is geworden, tak tiek zou gebruikt hebben. De heer Morra zeidedat de heer Coben Stuart volksonderwijs te lang gekend heeft, om daarvan kwade bedoelingen te verwach ten. Men had gemeend oolc daarover het stellen van candidaten te moeten spreken, en verscheidene leden der C. K. waren er tegenwoordig geweest. De president, de heer Kloyve, meende dat de C. K. den toon aangaf, en het bestuur waardeerde de hooge belangen der zaak. De vraag was gesteld, wien te kiezen, de Bruyn Kops of de Beaufort Laten we als een eenig man handelen, opdat het blijke wat we willen. De heer Cohen Stuart zeide: dat de vorige spreker een achtenswaardig man was, maar dat, door 't plaatsen dier advertentie 't den schijn zou hebben alsof 't onderwijs werd be dreigd door de Bruyn Kops. De heer Bouricius zeidedat, volgens den heer Ter Maaten, de kiesvereeniging Helder juist gedaan heeft dan ze had moeten doen. De vergadering heeft met een stem te Helder den doorslag gegeven, en alzoo pleit dit besluit niet tegen maar voor ous bedoelen. De beer Ter Maaten zeidedat,volgens den beer Mooy er een motie aangenomen was zich bij Alkmaars keuze neer te leggen. De heer Lasonder zeide: dat hij niet ver antwoordelijk is voor de woorden van ande ren, en heeft de beer Mooy in anderen zin gesproken, dan heeft hij de waarheid niet ge zegd. De heer Cohen Stuart zeide: do heer Ter Maaten heeft gelijk. De heer Mooy bracht ver slag uit en zegt zich zoo mogelijk naar de te nemen besluiten te zullen gedragen. (Tegen den heer Bouricius.) Spreker heeft geen be doeling gehad slagen nit te deelen, maar komt er tegen op, dat te Alkmaar min lofwaardige handelingen zouden plaats gehad hebben. Discussie acht hij zegenrijk. De heer Bouricius zeide: dat 't niet in zijne bedoeling lag 't hoofdbestuur te kwetsen. De heer Lasonder leest daarop motie 1 en 2 en zegt, nog liever een nederln;ig te lijden met conspquentie dan een overwinning te beha len op andere wijze. Hier staat ge voor de vraag: wilt ge een Kappeyniaau of niet? Zoo ja, kiest dan de Bruyn Kops, zoo neen, kiest dan de Beaufort. Spreker vond 't min der passend, dat er te Alkmaar gevraagd was: „Wie is de Beaufort," daar die lieer bij ont wikkelden door zijne geschriften genoeg bekend is en raadde aan te kiezen als vrije mannen. Spreker had ook gedacht, dat 't plichtmatig was niet alleen t artikel voor te lezen uit de Arasterdammer, maar daarna ook 't oordeel der redactie. De lieer Cohen Stuart zeide, dat hij ook dit met pleizier wilde doen en ging tot de leziug over. Tot beantwoording eener opmerking van den heer Kloeke, deelde spreker mede, hoe 't soms op een redactiebureau toeging. Daarna sloot de heer Lasonder de verga dering, nadat de candidatuur van den heer de Beaufort door hem was aanbevolen. Stoom vaartberich ten Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Oct. te Padang Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia, is den- 25sten dezer tc IJmuiden aangekomen. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Java, passeerde 26 Oetobcr Kaap Roca. Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam naar Java, arriveerde 26 Oct. te Port-Said en vertrok denzeifden dag. Markt-Berich ten Alkmaak, 25 Oct. 3 Paarden f120 a 170, 22 Koeien en Oasen f175 a 280, 18 nncht. kalveren f6 a 22, 129 Schapen f 17 a 28, 60 magere Varkens f14 a 20, 285 Biggen f 5 a 7, 13 Bokken en Geiten f3 a 9, Boter per kop f0.77f a 0.87^. Hoorn, 25 Oct. Tarwe f7.75 8.50, Gerst f4.50 a 5, Haver f3 a 3.75, Erw ten: Witte f8 a 10, Groene f 11 a 13, Grauwe f 10.50 a 12, Vale f9 a 11, Bruine boonen fll a 12, 45 Paarden f50 a 250, 30 Schapen f 26 a 30, 90 Lam meren f 16 a 20, 10 Kalveren f14 a 22, 16 Varkens f10 a 18, 4 Zeugen f 30 a 45, 182 Biggen f 5 a 8, 150 Kippen fl a 2.25, 2500 Kipeieren f 5 a 6 per 100, 1427 koppen Boter f0.70 a 0.75 per kop. Visscherij-Berichten. 27 October. V.rn. 2 bommen met 46 tong, per stuk 50 et.; 180 kleine en raidd. tong, per stuk 5 a 20 et.scharren, per m. f 5, kleine schol, per m. f 12. Burgerlijke Stand Helder. Van 24 tot 28 Oct. ONDERTROUWD: W. J. Holmes, voer- man, en P. Schumaker. M. Machielse, zonder beroep, en J. M. Scgers. GEHUWD: Geenc. BEVALLEN: G. Bakker, geb. de Groot, z. E. Bank, geb. Schuld, z. E. C. Dekkers, geb. Wal last, z. C. J. van der Vliet, geb, van Galen, z, G. Pheiffer, geb. Vink, d. J. B. Coerkamp, geb. Wielema, z. IJ. Bakker, geb. Knol, d. G. Knijper, geb. van der Poll, z. G. Warnar, geb. Bonselaar, d. E. Kaas, geb. Klaassen, d. OVERLEDEN: C. Hin, £0 j. C. Duin- ker, 2 j. Vervolg der Berichten. Gisteren zag men hier van den vuur toren een bark onder den wal, waarop de sleepboot naar buiten ging, om zoo mogelijk assistentie te verleenen, doch keerde onverrichter zake terug. Er was niets meer van een schip te zien. Het Eng. stoomschip Gr. Yar- mouth," hier gisteren binnengekomen, heeft bij Kamperduin veel wrakhout zien drijven. Er zijn aan de kust ledige haringtonnen aangedreven. Met veel succes werd Zondag avond door 't Gezelschap Aurora" in Tivoli opgevoerd: »Jeaune, de vrouw van den diamantslijper." Blijk baar hadden de spelers zich inge spannen door 't goed bestudeereu hun ner rollen en nette costumes een goeden indruk te maken, hetgeen hun uit muntend is gelukt bij de vrij tal rijke toeschouwers, die ondanks 't miu gunstige weer waren opgekomen. Frontin, Jeanne, Pijpers en an deren ontvingen meermalen een blijk van ingenomenheid. Een aardig slot gaven de Agioscopische wereld tab] eaux. Programma van het eerste Winter-Concert, te geven door het Stafmuziekkorps der Marine, op heden Dinsdag 28 Oct., iu „Tivoli": 1. »Hoch der edlen Musika, Militair- Marsch, Eilenberg. 2. Ouverture de 1'operette Bandietenstreiche", Suppó. 3. Laura-Walzer aus »der Bettel- student", Millöcker. 4. Faotaisie de 1'opéra »Obérou", v. Weber. 5. Vor- spel zum füoften Act der Oper »König Manfred," C. Reiuecke. 6. Walzer- Aria für Cl&rinette-Solo, A. Schreiner, voor te drageu door den Hr. J. Bohne. 7. »Marche funèbred'uneMarionette", Gounod. 8. »Ein Abend bei Bilse in Berlin", grosses humoristiches Pot pourri, E. Scherz. Nos. 1, 5, 6 7 en 8 eerste uitvoering. Drie knapen gingen Zondagnamiddag roeien in een vlet in de buitenhaven; wind en stroom voerde ben echter de haven uit in de richting van Wieringen, terwijl ze onmachtig waren hun koers te veranderen. Bij het inmiddels ruw geworden weder met hevigen wind, was het niet twijfelachtig wat het lot der jongens zoude zijn. De heer J. Lipbuizen had echter den toestand opge merkt waarin zij verkeerden en haastte zich er spoedig kennis van te geven. De heer Janzen bood geld aan hen, die beproeven zouden de vlet te achterhalen. Het was bij het toenemende weer, en terwijl het spoe dig duister zoil zijn, gansch geen gemak kelijke zaak; toch waren er acht edele mannen, die het in een haringboot beproeven zouden. Het is hun gelukt en daarom hebben zij niet alleen den verplichten dank der ouders, maar van allen de erkenning van de verdienste van zoo loffelijk doel. Na veel heen en weer zeilen werden zij eindelijk de knapen gewaar, die zich, nabij de Ewycksluis, reeds in deerniswaardigen toestand bevonden, 't Is meer dan zeker, ware de hulp hun niet bereikt, de jongens zonden hun roekeloos spelevaren met den dood hebben moeten bekoopen. Thans kon den zij eerst laat in den avond aan hunne angstig wachtende ouders teruggegeven worden. De namen van de redders zijn C. Gelhuizen, 'G. Kousenband, W. Beeneker, G. Stam, T. Faber, 8. Kuiper, G. Stegers en S. Diedeboven. Onlangs maakten we melding van een ei dat den zeldzamen vorm van een bol vertoon de dat ei nu is de weg gegaan van alle anderen en bij die gelegenheid deed men den hoogst vreemde ontdekking; dat een ander ei ook met een harde sehaal zich binnen het groote bevond. Thans werden ons door de heer de G. twee eieren ter bezichtiging aan geboden, waarvan het eene de buitengewone zwaarte had van 110 grammen, het andere was klein maar had dit merkwaardigs, dat er een staart aan was, die zieh om het ei kron kelde. Zoo ziet men, ook in de kippenwereld ge beuren tegenwoordig vreemde zaken. In de monding der Texelsclie haven is een flesch gevonden, waarin een enveloppe, waarop »frau Gefle pa resa fran Grimsby teil Gefle allt van 18 ls/8 84 Grosse Koaber arreldal Nijl ur Blackmau. (bet door puntjes aangeduide) was onleesbaar. Texel, 26 Oct. Ook de heer P. K. Bijl, predikant te Edam, heeft voor bet beroep naar de Doosgez. gemeente tc Burg, Waal en Oosterend alhier bedankt. Te Brielle zijn gistermiddag aaugekomen zes man van de equipage en de loods van het ss. »Littlebeck" met rogge geladen. Het schip is Zondagochtend te 4 uur op bet Maas- droge gestrand. De Brielscbereddings boot, schipper B. 't Hart, baalde ben af. Veertien man der equipage, waar onder de kapitein met viouw en kind, de eerste en de derde stuurman, de eerste machinist en diens vrouw, de tweede machinist, twee stokers en een jongen zjjn verdronken. Zondag zijn verschillende pogingen 4ot redding beproefd, doch alles was tevergeefs. De geredden zijn uit bet want gebaald, waar zjj 19 uur in doodsaDgst hebben doorgebracht. Het lijkje van het kind en van nog een man is bij den Hoek vau Holland aangedreven. IJmuiden, 26 October. Een storm, vergezeld van orkaau- vlagenwoedt over deze omstreken. De hedenmorgen aangekomen Lon- denboot kon daardoor niet schutten bet water joeg geweldig op en neer, met meer dan vier voeten verschil in enkele oogeublikken de sluizen staan dicht met do reserve- of nood- deuren. Uit Lemmer wordt gemeld, dat aldaar in den nacht vau Zondag op Maandag boos weder heeft gewoed, vergezeld van donder, vreeselijken bliksem, hagel en regen. Het zee water is gestegen tot 2.1 M. boven A. P. en de buitendijk is onderge- loopeu. Veel vee is verdronken en men verwacht nog booger peil. Op de laatste reis vau Rotter dam naar Vlaardingen is Zondag bij de haven aldaar de stoomboot Vlaar dingen I zoodanig door een rukwind tegen bet Westerhoofd geworpen, dat de boot is gezonken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Deu 18den dezer beeft te Braun- fels een Nederlaodsch officier van de cavalerie, E. v. d. P., zich door middel van een revolverschot vau het leven beroofd. De reden, die hem tot deze waubopige daad ge dreven beeft, is onbekend. De over ledene, die behalve baar geld allerlei zaken van waarde beeft nagelaten, heeft iu een schrijven medegedeeld wien men van zjjn dood in kennis moet stellen. Een Reuter-telegram uit Lon den meldt,dat gisterenavond de stoom boot »Ajax" op de Theems is aange komen met achttien man der equi page van de »Nisero". Zij verkeerden in goeden welstand. De »London and China Telegraph" deelt bet volgende mede De Board of Trade" beeft baren solicitor opgedragen, de noodige stap pen te doen,welke tot een nauwkeurig- onderzoek kunnen leiden naar de om standigheden, die in verband staan met de stranding van de schroefstoom boot »Nisero" op 8 Nov. 1883, op de westkust van Atjeb. Sir Moses Montefiore, wiens 99ste verjariug verleden jaar met zooveel deelneming gevierd werd, wijl men vreesde dat hij de 100ste niet meer halen zou, beeft Vrijdag werke lijk dien zeldzamen dag in eens men schen leven gezond en wel mogen doorbrengen. Uit Oost en West, tot uit Amerika, Australië en Zuid-Afrika, ontving hij 100 stuks telegrammen en onder 100 eerlijke armen van de beide Joodsche gemeenten deed hg 100 p. st. uitdeoleu. In al de syna gogen vau het Britsche Rijk hield men Zondag een buitengewonen dank- en biddienst, Sir Moses schijnt zicbzelven nog zoo oud niet te vinden bij beeft zijnen secretaris weder voor vijf jaren verbonden. De Dayly News deelt hart verscheurende bijzonder beden mede over de armoede in Engeland. De correspondent van dit blad zegt, dat hij onlangs een familie bezocht beeft, uit zeven personen bestaande, en die niets anders te eten bad dan een oud stuk brood. Hij zag verder drie personen in een kelder, die niets meer te verkoopen hadden; al hunne meubelen waren weg en bet kind stierf van honger. Een huisgezin uit negen personen bestaande, bad nog slechts eeu bedbet overige huisraad en de kleeren waren ver kocht om de huishuur te betaleu. De lieden sterven langzaam vau gebrek. Te Newcastle-on-Tyne zijn 3000 arbeiders van de 9000 zonder werk en de banken van leening bebben geen plaats meer om de beleende voorwerpen te bergen. Te Sunderland beeft dr. Harres verklaard, dat er wekelijks in die stad van 15 tot 30 kinderen van gebrek omkomen. De zwakken sterven het eerst, maar worden weldra ge volgd door de sterkeren. Kinderen van eenige maanden komen om, omdat hunne moeders of te zwak zijn om ze zelf te voeden of te arm om melk te koopen. De winter staat voor de deur en de sterfte schijnt niet te zullen ver minderen. Te Londen worden de dieven bij den dag talrijker en brutaler. Een aantal van de veroordeel den in het laatste politiek proces iu Rusland zijn begenadigd, dat wil zeggen de doodstraf is in levenslange of vijftienjarige gevaugenisstraf ver anderd. Onder beu zijn twee vrou wen, de overigeu zijn officieren. Twee slechts, baron Stromberg, luitenant bij de marine, en Rogatschew, luite nant der artillerie, zijn gewurgd. De overige beschuldigden, vijf jongelie den en eene jonge vrouw, zijn tot dwangarbeid van vier tot twintig ja ren veroordeeld. Ondertrouwd M. MACHIELSE en J. M. SEGERS. Helder, 25 Oct. 1884. Ondertrouwd: WILLEM JOHANNES HOLMES, vau Amsterdam, en PIETERTJE SCHüMAKER, van Helder. Helder, 25 October 1884. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen vau eene Dochter MARGARETHA STAM, geb. Hopman. Helder, 26 Oct. 1884. J. STAM. Algemeene kennisgeving. Bevalléu van eeu doode Dochter, ELIZABETH SMIT, geliefde Echt- genoote van G. VAN DER WIELE. Helder, 27 October 1884. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter, A. LEIJDECKERS, geb. de Klerx. Hellevoetsluis, 27 Oct. 1884. Algemeene kennisgeving. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoote, SOUTJE RAB, in den ouderdom van raim 75 jaren. W. DUINKER. Mede uit naam vau Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Burg op Texel, 25 Oct. 1884. Heden overleed onze eeuigste lieveling CORNELIS, iu den aanvalligeu leeftijd van 2 jaren en 4 maanden. Helder, 27 October 1884. S. DUINKER. N. DUINKER—de Leij. Heden overleed na eeu kort, doch smartelijk lijden, in 't Ma rine-Hospitaal alhier, onze geliefde zoon en broeder CORNELIS, in den jeugdigen leeftijd van ruim twintig jaar, na voorzien te zijn geweest van de H, Sacramenten der Stervenden. Die den overle dene gekend hebben, zullen be seffen, wat wij in hem verliezen, diep betreurd door ouders, broe- deas en verdere familie. Helder, 25 Oct. 1884. J. HIN. J. HIN, geb. SMIT De ondeegeteekenden gevoelen zich iunig gedrongen hun welgemeenden dank te betuigen aan de bemanning der Haringboot C. GELHUIZEN, G. KOUSEBANDW. BEENEKER, G. STAM, T. FABER. S. KUIPER, G. STEGERS en S. DIEDENHOVEN. Zonder hunne hulp hadden onze kin deren een wissen dood in de golven gevonden. Ook aan den Heer J. LIPHUIZEN, die zoo spoedig de tijding van bet gevaar bracht en aan den WelEd. Heer B. A. JANZEN, die door stoffelijke hulp gepoogd beeft de redders hunner Kinderen te vinden. Helder. 26 Oct. 1884. J. DE HAAN. J. M1NNEBOO. Wed. P. DE RUIJTER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2