'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR NELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL. No. 1223. Woensdag 5 November 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareatuSPOORSTRAAT ei ZUID8TRAAT. AdvertentlSn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEU WSTIJ DINGEN HELDER, 4 Nor. 1884. De opvoering van »De zoon van Coralie," door het Tooneelgezelscbap van den Parkschouwburg, Vrijdag avond in Tivoli, heeft den bezoekers een waar kunstgenot verschaft. In de eerste plaats hebben we een woord van lof over voor het uitmuntend ensemble, waardoor ook de kleinste rol het hare bijbracht tot een goed geheel. Mevrouw van Westerhoven de Heer gaf het karakter van Coralie terug, zonder in overdrijving te ver vallen. De heer de la Mar stelde Louis de Montjoyé, den roué, die zijn fortuin doorgebracht maar toch steeds edelman was gebleven op waardige wjjze voor. De heer Moor bereikte zgn glanspunt in het derde bedrijf. De applaus waren welver diend en we twijfelen niet of het publiek zal, bij een volgende voor stelling, ruimer vertegenwoordigd zijn. De buitengewone uitvoering, ten voordeele eener hulpbehoevende we duwe, door het college Entre Nous, had Zondagavond in j>Tivoli" plaats voor een vrg talrjjk opgekomen pu bliek. 't Musicale gedeelte werd met de meeste aandacht gevolgd, vooral hg de meesterlijke voordracht der solo voor hoorn, in Lob der Tranen en die voör klarinet, in Liebes Liedchen. Ook de beide tooneel- stukjes liepen goed van stapel. Gaarne hebben we een woord van lof over voor het edel doelwaarvoor de executanten werkzaam waren. Vrijdagavond wacht den lief hebbers van reciteeren en tooneel- spelen hier ter plaatse in Tivoli," een eigenaardig genot en wel een declamator!um, te geven door den heer Bottinga, van Harlingen, die op het concours te Winschoten in 1882 een prijs mocht behalen. Het programma (zie annonce) is juist ge schikt om den declamator in al zijne kracht te doen uitkomen. In een plaats, waar zooveel colleges zgn ter beoefening van uiterlijke welsprekend heid, zal het den heer Bottinga wel niet aan toehoorders ontbreken, te meer, daar een uitspanning in dat genre zelden voorkomt. Nogmaals vestigen we de aan dacht onzer lezers op de voorstelling, hedenavond door 't Varieté-Gezelschap onder directie van de hh. Bamberg en Charlier, in Tivoli te geven. Omtrent het stoomschip Maas dam" meldt men van New-York 31 October Het Duitsche Lloyd-stoomschip Rhein is hier aangekomen met al de passagiers en de geheele equipage (186 personen) van het verbrande stoom schip Maasdam." De gezagvoerder van de Maasdam" meldtOp 23 Oct. heerschte een hevige storm. De petroleum begon uit het réservoir te loopen en daarop volgde een ontploffing. Het schip geraakte in brand, en daar het on mogelijk was de vlammen te bedwin gen, begaven passagiers en equipage zich in de booten. Niemand is ge kwetst. New-York, 31 October: Het stoomschip Rhein" arriveerde hier heden met de passagiers en equipage van het verbrande stoom schip Maasdam". De gezagvoerder van de Maasdam" rapporteert dat het stoomschip in brand geraakte doordat een matroos naar het lek in een petroleum ketel zocht, waartoe hij een ontstoken lamp bij den ketel plaatste, tengevolge waarvan een ontploffing plaats vond en het stoom schip in brand geraakte. Alles werd vruchteloos in het werk gesteld om den brand te blusschen. De booten werden te 4 uur in den achtermiddag over boord gezet, waarin zich de passagiers en equipage begaven. Zij bleven bij het brandende schip tot 9 ure des avonds van den 24sten Oc tober, toen zg door het stoomschip Rhein" opgemerkt en aan boord werden genomen. Niemand heeft eenig letsel bekomen, doch van hunne kleederen kon niets worden geborgen. Het Handelsblad" van Zaterdag bevat omtrent de redding der opvaren den de volgende beschouwing: Met een opgeruimd hart zal heden menigeen het dagelijksch werk begon nen zijn, want in ons Ochtendblad konden we mededeeleu, dat de passa giers en de bemanning van de Maas dam" gered zgn. Van alle verschrik kingen op aarde is er wellicht geen zoo ontzettend en zenuwschokkend als brand in een schip op een storm achtige zee. En hier was het geen langzaam voortwoekerende brand, die tgd geeft tot beraad en overwogen maatregelen maar de petroleum iu de ijzeren reservoirs in het ruim, werd, toen hevige storm het schip schokte, door verbrijzelde wanden doorgelaten een ontploffing volg de en het schip geraakte wellicht op meer dan een plaats in brand. We weten nog geen bijzonderheden, maar als we vernemen dat de brand ont stond toen het stormde en dat een honderd vijftig menschen gered werden in de sloepen, dan ziet zelfs de meest ongeoefende verbeelding een tooneel, dat het hart doet krimpen van mede lijden. Doch tevens is er reden voor een hartelijk woord van waardeering. Wie ooit een sloep zag strijken van een schip, dat tegeu de hooge golven van den Atlantischen Oceaan opklimt om telkens met wilde vaart omlaag te gigdendie weet hoe radeloos zelfs bij een klein onheil door angst ontzinde passsagiers zich kunnen ge dragen en zal erkennen dat het tot groote eer van den gezagvoerder en de officieren van de Maasdam" strekt, dat de booten veilig te water zgn gelaten, dat geen der passagiers, vrou wen of kinderen, zelfs gewond is. Dit feit is welsprekender dan dui- zende woorden. Het bewijst dat tucht is gehandhaafd, dat de officieren hebben weten te bevelen en de pas sagiers hebben weten te gehoorzamen. Zeker is het geluk gezegend en groot geweest, dat, zoo spoedig de volge laden sloepen gevonden zijn, die over de zware deining van den Oceaan na stormweer, westwaarts koersten, doch het geeft toch nieuw vertrouwen in de N ederl .-Am erikaansche Stoom vaart- maatschappij en de vlag waaronder hare schepen varen, dat bij zoo'n ont zettend onheil, tegenwoordigheid van geest, bedaardheid, tucht en moed ge zegepraald hebben. We wenschen der directie van de Maatschappij hartelgk geluk met de reddi n g van haar gezag voerder, officiers, bemanning en passagiers. Mejuffrouw Maria Balk, onlangs te Alkmaar overleden, legateerde aan de diaconie der Herv. gemeente aldaar de som van f 1000. Aan de Protestantsche Vrouwenvereeniging werd f 300 vermaakt. Beide vrij van successierechten. De Amsterdammer" schrgft: De verwarring waaraan het kies district Alkmaar ten prooi is, heeft duidelgk doen zien, dat de zoogenaam de centrale kiesvereeniging van Alk maar alles behalve een orgaan mag genoemd worden van de kiezers van het Noorder district. Een nieuwe or ganisatie is meer dan noodig. Wij achten het daarom niet over bodig de liberale kiezers van het dis trict Alkmaar opmerkzaam te maken op onderstaande circulaire, reeds in het vorig jaar verspreid door de kies vereeniging Vrijheid," waardo >r op eene reorganisatie der vereenigingaau gedrongen wordt. Met die woorden brengt het be stuur der kiesvereeniging Vrijheid," pres. L. v. d. Vijzel, secret. S. P. Heringa, een circulaire onder de aan dacht der liberale kiezers, waarin wordt voorgesteld, een Centrale Ver- eeniging te stichten naar het model van die te Zutfeu. Waarlijk, geen overtollige arbeid, na hetgeen bij deze verkiezing in het district Alkmaar is voorgevallen. Het is genoeg gebleken, dat de zooge naamde centrale vereeniging een be sluit genomen heeft, dat niet dat der meerderheid van het district was. Al leen tengevolge van een hoogst gebrek kige organisatie der tegenpartij en uit vrees voor een overwinning der clericalen heeft men den heer De Bruyn Kops nog een betrekkelijke meerderheid bezorgd. Het wordt tgd, dat aan zulk een toestand een einde wordt gemaakt; ook dat een ander bestuur optrede dan dat hetwelk thans de centrale kiesvereeniging leidt. De fouten, door dat bestuur begaan, zijn te groot, dan dat het vertrouwen der kiezers iu het district niet even goed geschokt zou wezen. De vrouw van een werkman in Den Haag is dezer dagen van drie meisjes bevallen. Een brievenbesteller uit het district Brielle heeft aan zijne ruim 50 kiezers 495 strooibiljetten bezorgd toen hg van een herstemming hoorde was hg niets in zgn schik. De bijna 100-jarige J. Putten- stein te Wezep (bij Kampen) (geb. 3 Februari 1785) heeft by de de vorige week gehouden Tweede Kamer-ver kiezing gebruik gemaakt van zgn stemrecht. Door den landbouwer C. R te Ambt-Vollenlfove, is bij den ambte naar van den burgerl. stand aangifte gedaan der geboorte van zijn twin tigste kind. Een Engelsch predikant had onlangs bg een predikatie ettelijke hoorders, die hem door hun praten of slapen hinderden. Hg wachtte even en sprak toenVrienden, vroe ger had ik steeds de gewoonte praters of slapers in de kerk openlijk te bestraffen. Eens deed ik zulks weer met een jonkman, die vlak voor mij zat. Doch na de preek zeide de koster mg, dat ik zeer verkeerd had gedaan, wijl die jonkman niet wel ziju zinnen was. Sedert dien tgd houd ik hen, die mij hinderen, maar voor personen die niet recht bg hun zinnen zijn cn bestraf hen niet meer." Daarna ging de dienst ongestoord voort. Nieuwe Revalenta in 't verschiet. In de Adriandoks in den Staat New- York wordt in talrijke molens een kolossale massa Amerikaansch meel gemaakt uitpopulieren-hout. De staramen worden in de lengte afge schaafd, de krullen gebleekt en dan als meel gemalen. Op het oog en het gevoel is dit kunstproduct niet van weitemeel te onderscheiden. Wie zal nn reeds kunnen zeggen, vraagt »Sompervirens," onder welke uitheemsche benaming het tot ons zal komen doch zeker met de hoog dravende aanprijzing dat kinderen, daarmede gevoed, zich zullen ont wikkelen tot Reuzen als Populieren." Glasgow, 1 Nov. (R. O.) In het Star Theater alhier ontstond hedenavond een paniek, door het geroep van brand. In bet gedrang werden zestien personen gedood en twaalf gewond. Verbreking van trouwbelofte. In Engeland wordt nog steeds de man, die na verloofd te zijn geweest zich terug trekt, gestraft indien de verlatene juffrouw hem aanklaagt. We hebben sinds lang geen verslag van znlk een reclitsgediog ge geven, ofschoon ze telkens plaats grijpen. Eergisteren b. v. werd te Scheffield de zaak behandeld van Lotje Harding, een werkmeid, die een aanklacht had ingediend tegen C. Radford, een koopman in vet, die zijn trouwbelofte verbroken had. Zij eischte slechts f1200 schadeloosstelling, waaruit blijkt, dat de koers van kooplieden in vet op het oogenblik niet hoog is. Lotje ontmoette haar beminde vaak ten huize van haar znster, met wie Radford zaken deed en waar hij 's avonds den bijbel kwam voorlezen. „Mijn beminde is een vroom man en een afschaffer, maar hij heeft ten laatste toch geweigerd, mij te huwen", zeide Lotje, „ofschoon hij er warm in zit. Radford is een man van zaken en zeer stipt en nauwkenrig. Hij heeft een vormelijk contract opgesteld van onze over eenkomst om te hnwen, maar heeft er bij gezet, dat het huwelijk zou doorgaan D. V. of indien God het goedvond. Maanden lang hebben we samen verkeerd, de huwe lijksdag was bepaald, ik had mijn dienst opgezegd, en nadat hij mij, na een bezoek bij mijn zuster, eens te huis had gebracht en vriendelijk afscheid van mij genomen had, hoorde ik niets meer van hem, tot ik in de courant las, dat hij gehuwd was." De rechter. R a d f o r d, hoe oud zijt gij P Rd. Ik ben veertig jaar op mijn aan staanden verjaardag. Rechter. Hebt gij eenig fortuin Rd. Ik heb altijd gespaard en alles in gereedheid gebracht voor regenachtige dagen, terwijl ik den Heer steeds smeekte mij in mijn zaken bij te staan. (Gelach.) Rechter. Zijt gij verloofd geweest met deze juffrouw P Rd. Ja dat wil zeggen ik was bereid haar tot mij te nemen onder voorwaarden. let wel.onder voorwaarden. (Gelach.) Rechter. Wanneer hebt ge u met haar verloofd P Rd. In 't begin van September van verleden jaar. Het was juist een maand voordat wij beiden afschaffers werden. Rechter. Wanneer hebt ge haar ge vraagd den trouwdag te bepalen P Rd. Dat heb ik haar niet gevraagd. Rechter. Heeft ze het u dan gevraagd P (Gelach.) Rd. Neen, ze voelde zich niet tot mij aangetrokken. Ik wilde aannemen zoor Teel te Tuilen tegen haar zooveelDat wil zeggen, het moest van beide zijden gelijke liefde zijn en ook eenige spaarpen ningen. (Gelach Rechter. Waart ge met haar verloofd: ja of neen Rd. Ja. maar op zekere voor waarden, zekere voorwaarden Rechter. Wat waren uw voorwaarden. Rd. Ze moest haar ziel meer openstellen, voor wat goed is. Dit vroeg ik haar in December. Rechter. Waar vroegt ge haar to open her mind. Rd. Ik geloof dat het midden in de straat was. (Luid gelach.) Rechter. Dus zijt ge niet op uw knieën gevallen, of bebt op andere hartelijke wijze haar pogen over te halen om uit liefde voor u te doen wat ge verlangdetP Rd. Neen zeker niet. Ik heb haar nooit zoo slecht behandeld. (Luid gelach.) Rechter. Maar wat zeidet ge tot haar. Rd. Ik zou uw ziel in deze willen openen Rechter. Keek ze verlegen Itd. Ze zeide hierover moet ik nadenken. Rechter. Waart ge verloofd met haarP Rd. Ik heb haar nooit een ring, een japon en boezelaar of eenige dure snuisterij gegeven. (Gelach.) Rechter. Maar hier zie ik een brief, waarin ge belooft haar met Kerstmis te zullen huwen. Hieldt ge veel van haar? Rd. Wel het was mijn gewoonte ge worden haar soms te knssen. En dit kan ik u zeggen, ze heeft mij heel dikwijls een zoen of wat gegeven (luid gelach.) Rechter. Yerzettet gij u hier tegen Was dit tegen uw wil P Rd. Wel, als u mij dit zoo vraagt, neen, dat nu juist niet De jury sprak het schuldig uit en ver oordeelde R ii d f o r d tot betaling eener schadeloosstelling van 900 gulden, den handelaar in vet dus 25 pCt. beneden op gegeven koers taxeerende. De Engelsche visscherij. Reeds eenigen tijd bestaat er tusscben onze visschers en de Engelsche wederzijds een verkeerde stemming, die zich uit in het benadeelen van eikaars belangen, in het wegnemen en beschadigen van eikaars netten. Sedert het begin van de maand September zijn talrijke klachten gehoord over het schenden van de belangen der visscherij op de Oostkust van Engeland, en deze klachten werden ook Donderdag 11. vernomen in de zitting van het Engelsche lagerhuis. Naar aanleiding van het feit dat wegens onvoldoende bescherming de Engelsche drijfnet-visschers in de Noordzee van vreemde visschers veel te lijden hebben, richtte de heer Birkbeck een interpellatie toj den lord der admiraliteit. Hij vestigde de aandacht van het Lagerhuis op een bericht in Daily News van Dinsdag uit Lowestoft, volgens 't welk door vreemden met hunne sleepnetten veel schade was toegebracht aan de haringvlootzij schijnen gebruik gemaakt te hebben van de afwezig heid der regeerings kruisers. Ook herin nerde hij aan het feit, dat in dezen tijd meer dan duizend Engelsche schepen zich bezighouden met de drijfnet visscherij tus scben de Outer Dowsing en Galloper licht schepen; hij verklaarde dat de conventie aangaande de Noordzeevisscherij, wat En- geland betreft, een doode letter gaat worden, omdat er niet voldoende bescherming wordt verleend aan de eigenaars en visschers, die dagelijks groote verliezen lijden. Na deze overweging vroeg de heer Birkbeck een versterking van hulp en een nauwkeurig onderzoek naar de gepleegde wandaden, door de bevelvoerders dezer schepen on middellijk in te stellen aan de voornaamste havens. De admiraliteitslord, de heer T. Brassey, antwoordde dat de beide kruisers, die voor de bescherming der visscherij moeten dienen, thans op hun post zijn. Den schout-bij nacht Douglas is speciaal opgedragen om een rapport op te maken aangaande de visscherijeu, dat den admiraliteit in staat zal stellem om het aantal schepen, noodig voor de bescherming, vast te stelle' In- tusschen zijn aan de genoemde kruisers

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1