'T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL. No. 1224. Zaterdag 8 November 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BirraiuSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn NOVEMBER, 81achtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 13 m. Onderg. 4 n. 14 m. Zondag 9 Laatste kwartier. Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 Zaterdag 15 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Nov. 1884. Wanneer we 't bekende spreekwoord „Celui qui rit est désarmé" in verband wilden brengen met de voorstelling, Dins dagavond door 't gezelschap onder directie van Bamberg en Charlier in Tivoli gegeven, zouden we zwijgen, maar met 'toogop onze lezers kunnen wij dit niet. 't Opgevoerde stuk „Een bruidspartij met hindernissen" is, hoezeer we ook ingenomen zijn met 't spel en de coupletten van den ouden heer Bam berg, niet geschikt voor 't publiek, dat hier ter plaatse gewoonlijk den schouwburg bezoekt. Dat publiek is ontwikkeld genoeg tot 't maken van critiek en verlangt voor zijn geld iets beters dan een stuk, dat er tijdens een kermis, op een drukken avond, mee door zou kunnen. Daar we grond vermeenen te hebben van de directie iets beters te mogen ver wachten, geven we onze opmerkingen ten beste, die, als vriendenraad aangenomen, bovengenoemd gezelschap slechts tot voor deel kunnen strekken. Aangenaam zal 't ons zijn, wanneer wij bij een volgende ge legenheid een meer gunstig oordeel mogen vellen. Bij vonnis van den zeekrijgsraad a/b Zr. Ms. wachtschip te Willems oord is de marinier Be kl. J. v. A. schuldig verklaard aandiefstal in loontrekkenden dienst, veroordeeld tot 2 jaren correctioneele gevangenisstraf, te ondergaan in een jaar eenzame opsluiting, met verbeurte van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmplooieerde te dienen gedurende den tijd van 5 jarenen de matroos 3e klasse A. v. d. G. schuldig aan le desertie van zijnen post als schildwacht in tijd van vrede 2e verkoopen van militaire kleediög- stukken, 3e het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg, veroordeeld tot 12 maanden militaire detentie, te ondergaan in 6 maanden eenzame opsluiting en een boete van één gulden. Naar men verneemt, bestaat het voornemen alle schroefstoomschepen le kl. bij de directie der marine al hier in reserve op te nemen. Bij Zr. Ms. besluit van 28 Oc- tober jl. No. 37 is bepaald: 1°. met wijziging van het vastge stelde bij besluit van 7 Juni 1876 No. 7, dat personen aan wie een militair pensioen is verleend eu die als mindere^ geëmplooieerden, werk lieden of bedienden op 's rijks werven of andere maritieme inrichtingen en op 's rijks werkvaartuigen zijn of zullen worden te werk gesteld in be trekkingen, waaraan geen uitzicht op burgerlijk pensioen is verbonden, hun militair pensioen in zijn geheel zullen genieten, met het daggeld of de toe lage, hun in die betrekkingen toege kend, mits dat daggeld of die toelage het bedrag van f 1.80 per dag niet te boven gaat; 2°. dat alleen wegens het bedrag dat boven deze fl.80 als daggeld of als toelage wordt genoten, de voorge schreven korting op het pensioen is toe te passen 3°. dat het onder 1°. en 2°. bepaalde zal ingaan met 1 November 1884. De mailbooten van de maat schappij Nederland" en van de Rotterdarasche »Lloyd" zullen thans Marseille weder aandoendaar de cholera aldaar als geweken is ver klaard. Een portefeuille met ongeveer f2600 geldswaarde, welke Vrijdag jl. in het Amstelhótel te Amsterdam door den Russischen generaal Peters werd verloren, is hem Maandag met den onaangeroerden inhoud door eene behoeftige vrouw teruggebracht, waar voor de eigenaar haar beloonde met een geschenk van f250. Voor het gerechtshof te Am sterdam stond Dinsdag terecht de persoon van Kohier, koffiehuishouder in de Raamskooi aldaar, beschuldigd van brandstichting in het door hem bewoonde perseel. De eisch is vijf jaren tuchthuisstraf. Aan het strand te Ameland is aangespoeld het lijk van een onbe kend manspersoon, naar gissing tus- schen 30 en 40 jaren oud, van ge middelde lengte, zwaar van postuur, zonder eenig kleedingstuk. Wegens don vergevorderden staat van ont binding, waarin het lijk verkeerde, was er verder niets aan te herkennen. Het is op de algemeene begraafplaats te Nes ter aarde besteld. Omtrent het sneuvelen van luitenant du Monceau schrijft een correspondent van het Soer. Hb. uit Atjeh Nauwelijks was in den vroegen morgen van den 5den de 2de luitenant der artillerie F. F. R. graaf Du Mon ceau te Lampennej met een kanon van 8 cM. aangekomen en bezig dit op het nieuw gebouwde bastion in batterij te brengen, waarbij de Atjehers uit hunne gedekte opstellingen in de Lingabcek (kroeng Lingkar) voort durend vuurden, toen een kogel hem achter het eene oor trof, vervolgens de kleine hersens omliep om bij het andere oor het hoofd te verlaten. Onder den uitroep »o God!" werd hij door den nabijzijnden onderofficier opgevangen en was onmiddellijk dood. Eerst sedert een drietal maanden was hij op Atjeh. In een zijner zakken werd een brief gevonden, die als een laatste wilsbeschikking bij zijn dood geopend moest worden. Een ware aéveine scheen hem dien dag te vervolgen. Vooreerst had niet hij, doch een zijner kameraden den vuurmond moeten transporteeren naar Lampennej, doch had hij moeten invallen voor den collega, die op last van den officier van gezondheid niet mocht rijden. Verder brak door een ongelukkig toeval bij deuafmarsch een affuitrad, nog voor dat de kraton verlaten wasterwijl hij ten slotte den vuurmond had moeten afgeven te Lampennej aan den commandant der artillerie in de XXII Moekims, doch daar deze kapitein den last zich daar te bevinden nog niet ont vangen had en zich dientengevolge nog te Lambaroe ophield, begon Du Moncean zelf vol ijver het stuk onder het vijandelijk vuur in batterij te brengen, in de hoop daarmede den sloebers eens geducht er van langs te geven, hetgeen evenwel zoo treurig voor hem zelf afliep. Niet minder dan 14 personen hebben den dood gevonden, bij de paniek in een café-concert, genaamd Startheatre, te Glasgow. Bovendien zijn ongeveer 30 personen gekwetst. De zaal, die 3000 personen kan be vatten, was door ongeveer 2000 per sonen bezet, Er ziju twee galerijen en een ruim parterre benevens balkon en loges. Uit alle rangen geschiedde de ontruiming na bet hooren van de kreetBrand Brand zeer ge leidelijk, en niemand zou zijn om gekomen, wanneer niet even buiten den parterre-uitgang, drie treden waren, waar de vluchtende menigte uit het parterre in botsing kwam met hen die van de galerijen stormden en iemand het ongeluk had gehad te vallen. In de verwarring vielen andereu over den ongelukkige eu hier herhaalde zich het wat op zoo vele plaatsen de grootste ramp werd, nl. het vormen van een kluwen van menschen, waaromheen zich de be vreesde menigte naar buiten bleef spoeden. Het publiek, dat in het parterre had plaats geuomen, werd vergroot door vele kuapen, die van de galerij sprongen in het net, dat door de zaal was gespannen voor accrobaten, die juist aau den arbeid waren, en uit het net in de parterre van daar een uitgang zochten. De zaal was nog niet geheel ont ruimd, toen men tot het besef kwam dat het alarm valsch was geweest van het tooneel riepen de beambten dat men toch kalm zou blijven, want dat er niets gaande was en bedaard kon worden overgegaan tot het overzien van het in enkele ruimten zoo groot geworden onheil. Ook op de galerijtrap was bijna een menschenkluwen ontstaan, maar ge lukkig hield de aandrang op, juist toen een aantal vrouwen op de trap bewusteloos van schrik neêrzegeu. Voor het parterre werden zeven personen dood gevonden eu zeven bezweken kort na hun komst in het hospitaal. Des avonds werd een man in hechtenis genomen, een sedert kort ontslagen bediende van de inrichting, die van de schurkenstreek wordt verdacht. De Engelsche dagbladen melden, dat sir Moses Montefiore, wiens hon derdste verjaardag pas in de gelieele wereld gevierd werd, ernstig ziek is. De Koningin heeft per telegraaf naar zijne toestand laten vernemen, en dr. Woodman antwoordde dat Mon tefiore zeer zwak is. Een Nederlantlsche kustwacht. Door de heeren E. N. Rahusen, P. E. Tegelberg, H. D. Guyot, J. W. H. Rutgers van Rozenburg, W. Blom, J. Boissevain, J. C. van de Poll, Henri Plate Jr., J. V. Wierdsma, D. 0. Rietbergen, A. de Bruyne, H. Rutters, P. Goedkoop Dzn., P. H. Kiewit en W. van Hasselt, is aan de Ministers van Marine en van Water staat een belangrijk voorstel inge diend. Het strekt tot oprichting eener kust wacht langs onze Noordzeekust. Den 18en November 1883 strandde nabij het uiteinde van het Noorderhoofd te Ymui den het Engelsche stoomschip „Condor," waarbij van de 21 opvarenden 13 het leven verloren. Het was dit ongeval, waarbij de moeilijk heid, om onder de gegeven omstandigheden hulp te verleenen, duidelijk was gebleken, hetwelk de heeren: mr. E. N. Rahusen, W. Blom, J. Boissevain, P. Goedkoop Dz. P. H. Kiewit, H. Plate, J. C. van de Poll, H. Rutters, P. E. Tegelberg, J. V. Wierdsma en W. van Hasselt, deed te zamen komen op den 14den December 1883, ten einde te overwegen wat gedaan zoude kunnen wor den ter voorkoming van zeerampen als deze. Wat het te Ymuiden plaats gehad heb bende feit betreft, werd samenspreking met het bestuur der Noord- en Zuid-Holl. Red ding-Maatschappij wenschelijk geacht. Met bereidwilligheid voldeed dit bestuur aan een uitnoodiging om deze zaak gezamenlijk te overwegen en den lOden Januari 1884 werd met dat bestuur een vergadering gehouden, waarhij de toestand der reddingsmiddelen werd besproken en waarbij tevens bleek dat het bieden van hulp aau schepen, die op de hoofden van Ymuiden bezet raken, een voor beslissing nog niet rijp vraagstuk is. Gedurende de gehouden besprekingen was duidelijk aan het licht gekomen, dat in het Reddingswezen hier te lande een groote leemte bestaat, nl. het gemis eener kustbe waking of kustwacht. Wanneer een in nood verkeerend schip zich in 't gezicht onzer kusten bevindt, dan is het mogelijk dat het wordt opgemerkt en dat toch de noodige hulp achterwege blijft, omdat bij ons de zaak der kustwacht niet is geregeld. Wel is in den zomer van het jaar 1883 het houden van uitkijk en het rapporteeren van in nood verkeerende schepen aan het personeel der kustverliohting opgedragen, doch slechts in zooverre als de belangen van den dienst medebrengen. Bij de bestaan de sterkte van het personeel kan van het uitkijken weinig verwacht worden. Indien er een kustwacht bestaan had, ware de „Adder" wellicht niet vergaan, en in ieder geval waarschijnlijk de bemanning althans grootendeels gered. Den llden Maart 1884, werd een com missie benoemd, aan welke werd opgedragen een plan te ontwerpen voor een kustwacht langs de Noordzeekusten van ous Rijk. Den 16den April 1884 hield zij hare eerste bijeenkomst, waarbij algemeen het gevoelen werd gedeeld, dat de lichttoren eigenaardig uitmaakt de basis van het veld van operatie. De commissie was van oordeel, dat de Staat zich met de inrichting en behartiging der kustwacht behoort te belasten, zoowel om de voorgestelde vereeniging met de kustverlichting, als wegens het groote belang, dat de Staat hij het bestaan en de goede organisatie van zulk een kust wacht heeft in tijd van oorlog. Door de commissie werd teven3 een regeling ontworpen, volgens welke de kust wacht zou worden ingericht aan 14 punten op de kust (West-Kapelle, West-Schouwen, Noord-Schouwen, Goedercede, Hoek van Holland, Scheveningen, IJmuiden. Egmond, Kijkduin, Eijerland, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog.) De Staat zal aan uitgaven voor ééns (nl. voor woningen der lichtwachters, in richting van den semaphoredienst en voor telephonische aansluitingen)slechts f135.000 hebben uit te geven. En de jaarlijks te- rugkeerende uitgaven zullen voor 24 wachters ad f400, verder voor verhooging van f150 voor elk der 12 opzichters en voor onder houd, te zamen niet meer dan f14,800 bedragen. Ziedaar den hoofdinhoud van het be langrijk adres, dat sl de bovengenoemde heeren in de vorige maand aan de ministers van marine en van waterstaat enz. hebben gezonden. Met groote belaugstelling zal ons volk zeker van dezen uitmuntenden arbeid kennis nemen en zal wel geen ver schil van gevoelen bestaan over de wen- schelijkheid, ja de noodzakelijkheid om een kustwacht in te richten, als in het adres wordt gevraagd. (Overgenomen uit het Hbl. en De Amst.) Vergadering- der Kiesvereniging „Helder." Woensdagavond hield de Kies vereeni ging „Helder" een vergadering in Tivoli. De voorzitter, mr. Lasonder, opent de bijeenkomst met de mededeeling, dat op de laatste bestuursvergadering is besloten te publiceeren De K. H. beveelt aan als candidaat voor de Tweede Kamer den heer de Bruyn Kops. Verder deelde spreker mede, dat voor taan art. 9 van 't reglement, waarbij bepaald is dat men twee maanden lid der K. H. moet zijn om stem te mogen uitbrengen, streng zal gehandhaafd worden; dat 't bestuur bij de directie der Holl. IJz. Spoorw.-Maatschappij zal trachten te bewerken, dat er nog een trein loopt, die des middags ten 4 ure alhier aankomt. Op de rondvraag wie iets had mee te deelen, nam de heer Vries 't woord en zeide „Ik had verwacht, dat de candidatnur van den heer Beaufort krachtiger was ge steund, maar heb met leedwezen gezien, dat er bij een gedeelte van't bestuur tegenwer king was, en 't zou me aangenaam wezen, te weten, hoe 't bestuur voortaan zal han delen. De heer Beijerinck leest daar op de no tulen der voor de verkiezing gehouden be stuursvergadering, waarop de hr. Lasonder niet tegenwoordig was geweest. Deze had de candidatuur van den heer de Beaufort voorgestaan. De minderheid heeft zich niet aan de meerderheid onderworpen. De heer Vries. De vergadering was voor de Beaufort, dus moest 't bestuur diens candidatuur bevorderen. De heer Beijerinck. 't Bestuur had eeu anderen candidaat gesteld. De heer Vries, 't Bestnur moet uitvoe ring geven aan de besluiten der vereeniging. De heer Mooy. Dat is gedaan. Zelfs een advertentie, die te laat voor de Held. Crt. was ingezonden, is door mijne bemiddeling nog geplaatst. Verder wensch ik niet in bijzonderheden te treden over hetgeen door mij met enkele vrienden gesproken is over dit onderwerpals zijnde dit van confidentiëelen aard. De heer Lasonder. Hoewel de meerder heid van 't bestuur voor den heer de Bruyn Kops was, is de candidaat der vereeniging op de meeting te Schagen krachtig aan bevolen. De heer Brücken Fock. De meerder heid der kiezers in Noordholland heeft zich tegen de Kappeyniaansche fractie getoond. Ik stel de volgende motie voor: De Kiesvereeniging „Helder", hoewel met de dezer dagen duidelijk uitgesproken mee ning der liberale kiezers, van oordeel blij vende, dat 't tot de bevordering van de eenheid onder de liberalen in 't algemeen, niet wenschelijk is, leden der zoogenaamde Kappeyniaansche fractie naar de 2e Kamer af te vaardigen, besluit thans, nu het iu de eerste plaats de bestrijding van 't cle- ricalisme betreft, de verkiezing van den heer de Bruyn Kops tegenover den heer Bos uit al hare macht voor te staan. Deze motie werd door de K. H. met bijna algemeene stemmen aangenomen. De heer Haremaker. Welke verhouding bestaat er tusschen de K. H. en de Cen trale Kiesvereeniging P De heer Lasonder leest ter beantwoor ding dier vraag een brief voor van den hr. Heringa en zegt, dat door middel van een circulaire de denkbeelden daaromtrent zul len worden openbaar gemaakt en deelt mede, dat de heer Bouricius, door familieomstan digheden zijne betrekking als bestuurslid, nederlegt. De heer van Voornveld. Willen de be sturen der kies ver eenigingen zich onderling in betrekking stellen? De heer Lasonder. Ik ben nog niet ge noeg op de hoogte der zaak om hierop be slissend te antwoorden. De heer Arkenbout Schokker. Welke verhouding bestaat er tusschen 't bestnur der K. H. en de leden? Ook ik acht de candidatuur van de Beaufort niet krachtig genoeg bevorderd. De heer Lasonder. Daar de debatten hier te personeel zonden worden, stel ik

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1