'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1226. Woensdag 12 November 1884, Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BsreauSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentien ran 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Nov. 1884. De bezoekers die in Musis 8acrum Zon dagavond '1 gezelschnp uit den Parkschouw burg (Plantage Amsterdam) dachten te zien optreden, zagen zich teleurgesteld. Tot wel ken Parkschouwburg 't behoort willen we niet onderzoeken, maaar allen constateeren dat hier niet moet gedacht worden aan de artisteu, die eenige dagen geleden in Tivoli „De Zoon van Coralie" opvoerden. Waar schijnlijk hadden velen die kneep gevat en waren daarom weggebleven. Toch hebben ze ongelijk gehad, want ze zouden zich hun geld niet beklaagd hebben. Zelden toch zagen we bij een treurspel zulk een opgewekte vroo- lijkheid, zich uitende in een homerisch ge lach. Aan applaus geen gebrek. We bewon derden de bescheidenheid der acteurs, die bij zulke bravoos 't publiek de eer hnnner weder verschijning niet gunden. Iemand die de dialecten der groote steden in ons vaderland kent, kon al spoedig ontdekken dat de mreste acteurs Amsterdam tot hun geboorteplaats hadden, 8ommige hunner schenen wat zwak in de knieën en stonden daarom onder 't spelen krom. De marqué speelde nog val- scher dan Veltman, om nu eens de woorden van Justus van Maurik te gebruiken. (Zie „Een avond vol kunstgenot") en liep daarom zijn doel meermalen voorbij. Of die costumes in den tijd van „Der alter Fritz" gedragen werden kunnen we niet met zekerheid zeg gen, maar we gelooven 't niet. 't Gewaad van Amalia deed denken aan een dame uit den harem van drneen of anderen Turkschen pacha en was zeker niet de kleeding van een Duitsche fraulein. Waarom, vragen we, wa gen pas ontluikende talenten zich aan Schil lers RaubcrP Misschien hadden ze satis factie gehad met de opvoering van „De erf genamen vanBiesterhosch" of dergelijke stuk ken. Voor 't drama wordt meer talent en meer oefening vereischt. Gezelschappen die 't publiek van Helder onbekwaam achten tot critiseeren zullen tot hun nadeel dat anders gewaarworden. Men stelt aan 't tooneel hier billijke eischen en menigeen der bezoekers zou een blos op de wangen gekregen hebben, wanneer de schim van von Schiller onver wachts in de zaal verschenen wus om protest aan te teekenen tegen de mishandeling van 't ondoordachte gewrocht zijner jeugdige fan- taisie. Tot schadevergoeding was de muziek uit muntend. Zoudagavond gaf de Korporaals- yereeniging van Land- en Zeemacht Eendracht maakt macht" in Ti voli haar tweede uitvoering. Voor de tweede maal werd »De Vrek" van Molière opgevoerd. Ook nu mochten de spelers er in slagen het publiek te bevredigen. Proeven van kracht aan rekstok en ringen werden tot slot der voorstelling herhaaldelijk toegejuicht. - Omtrent het adres van het zeemanscollege Goede Bedoeling" alhier toegevoegd aan een verzoek schrift van den heer A. J. Leger aan den gemeenteraad, ter bestendi ging der zeevaartkundige school in deze gemeente, zijn wij in de gelegen heid gesteld eenige punten aan te stippen die gemeld college bewoog om het adres van den heer L. te ondersteunen en die wij meenen dat van publiek belang zijn. „Dat de Leden van het college „Goede Bedoeling" bijna allen gezagvoerders of stuurlieden zijn en hier woonachtig en van het zeevaartkundig onderwijs onder de uitstekende leiding van den heer Leijer steeds de beste resultaten hebben onder vonden, maar het betreuren dat ondanks die goede uitkomsten, die school in kwij nenden toestand verkeert, zoo zelfs dat een opheffing van dat onderwijs aanstaande schijnt. De oorzaak dezer min gunstige toestand schrijven zij toe aan de lioogere kosten van het onderwijs aan deze niet gesuhsieerde school. Waren die gelijk aan dezelfde inrichtingen te Vlieland, Terschel ling, Schiermonnikoog, Amsterdam en elders, velen jonge zeelieden zouden alsdan meer gebruik kannen maken van de lessen, wat voor de toekomst van hen zeker van het hoogste belang is, ook zouden die jonge lieden gebruik van de school maken, die nu om gemelde reden naar elders gaan om zich te bekwamen". Het college spreekt hier duidelijk, zg wenschen voor hunne zonen eu pupillen, die eerlang ter zee zullen gaan, onderwgs en helpen daarom een plan steunen, dat ten doel heeft een school, die blijk geeft aan de eischen te voldoen, maar kwijnt, te doen bloeien of liever gezegd de eenige gelegenheid daarvoor te doen blijven bestaan, een begeerte die met het oog op het groot aaDtal personen ter dezer plaatse, die het beroep van zeeman kiezen, hoogst billijk mag genoemd worden, niet minder vooral ook, omdat zij die muziek willen leeren een gesubsidieerden leeraar be zitten eu die welke teekeneu leeren, 't zelfde voorrecht genieten. De Navi gatie" vraagt met niet minder recht In eenige genieenten waar zee vaartkundige scholen zijn worden deze gesubsidieerd als volgt: Schier monnikoog f900.Terschelling f600.—, Vlieland f500.-, Delfzgl f500.Harliugen f600. Die cijfers spreken voor het belang der zaak in onze gemeente. Zooals wij in een vorig Dommer mededeelden is het verzoekschrift van den heer A. J. Leger c. s. gewezen van de hand, met verwijzing naar den minister door hem zelf. Met hetgeen hierboven gezegd is mag men dezen afloop betreuren en zich verwonderen tevens dat geen disens- siën over die zoo gewichtige zaak tot een ander resultaat geleid hebben. Met 1 Mei zal het garnizoen alhier vermeerderd worden met twee compagniën vesting-artilierie, naml. 1 comp. uit Willemstad en 1 uit Gorinchem. Zr. Ms, schroefstoomschip Som- melsdgk, onder bevel v/d kapt luit. ter zee Van Hogendorp, kwam Vrij dag namiddag ter reede Tessel ten anker. Naar men nader vermeent, zal de equipage van dat schip op Zr. Ms. stoomschip Bonaire overgaan, dat is aangewezen den tocht naar West- Indie te aanvaarden. Bij de Nederl.-Indische marine dreigt (volgens de »Java-Bode)" het zwaarste en sterkste schip, juist dat hetwelk bij een aanval door nieuwere Europeesche schepen nog eenige kans had, met goed gevolg op te treden, ge heel waardeloos te worden. Onlangs toch is bericht, dat de Koning der Nederlanden" door de witte mieren zoozeer is aangetast, dat masten enz. vernieuwd, kajuiten en andere betim mering geheel uitgebroken moesten worden, en dat men nog niet eens weet, of deze kostbare bodem daar mede voor goed gered is. Schipper C. Bal, voerende de Sailorshorae van den reeder A. Mos Jr., te Scheveniugen aangekomen, heeft bij den waterschout aangifte gedaan, dat hem op den 16 October 1.1., bij goed weder, des middags te 2 uren, in de Noordzee zijn afgehakt zeven netten met touwwerk, door de Ostendensche sloep No. 139. Hg had den schipper van dat vaar tuig nog verwittigd en zelfs de vlag opgezet, doch niets hielp; in koelen bloede werden de netten afgehakt eu aan de zee prijsgegeven. Later had schipper Bal het geluk 5 van de netten terug te vindeu, doch ontdaan van al het touwwerk. Hij veronder stelt, dat dit bij No. 139 aan boord is. In den nacht van 6 op 7 Nov. zijn te Rotterdam aan de Kruiskade, uit een schrijftafel in eene woning (eerste verdieping), door middel van braak ontvreemd 1 bankbiljet van f1000, 3 bank biljetten van f 300, 7 dito van f 200, 6 dito van f60, 8 dito van f40, 15 dito van f25, 39 muntbiljetten f 10. Sommige bankbiljetten zijn gestempeld sDroogleever Fortuiju" en een vermoedelijk »Van der Pot," met een hek. De commissaris van politie der 1ste afdeeling aldaar ver zoekt opsporing en bericht. Rotterdam, 9 November. Omtrent het verongelukken van het stoomschip »Bessel," van Riga naar Schiedam, zijn thans de volgende bijzonderheden bekeud geworden Van het begiu der reis af had men met zwaar weder en hooge zee te kampen. Alles ging goed tot op den 26sten October, toen het schip eensklaps door een zware stortzee werd beloopen, die het roer en alles, wat aan dek waslos en overboord sloeg en een vreeselgke verwoesting aanrichtte. Nadat men vervolgeus nog drie dagen tijdens stormweder reddeloos had rondgedreven, werd door de bemanning besloten 't schip te verlaten. De groote boot werd klaar gemaakt, om te strijken eu van proviand en water voorzien. Op het oogenblik, dat men deze wilde te water laten, werd zij echter door een hooge zee over boord en ver van het schip geslagen, zoodat men zijne toevlucht tot de kleine boot moest nemen. Deze kreeg men met goed gevolg te water. Terwijl echter de beide personen, de kok Reerns en de lichtmatroos Schmidt, die zich in de boot bevondende takels wilden uithoeken, kwam een zware stortzee aanloopen, die de stoomboot geheel bedolf. De vanglgu van de boot brak door het geweld van de zee en de boot zelf werd een eind van 't schip weggeslagen. Toen de beide personen, die er zich in bevonden, weder tot bezinning kwamen, zagen zg onder een enkele noodkreet de sBessel" snel wegzinken. Daarna was alles stil en was er noch schip, noch van de bemanning, verder iets te ontdek ken. De geheele equipage vond, met uitzondering van genoemde 2 man, hun graf in de golven. De kok nam voorts het roer van de boot en de lichtmatroos ging op de riemen en zoo kwamen zg vervolgens 8 uren later, na een gevaarvolle en afmat tende worsteling, in uitgeputten toestand te Lemvig aan. Zondagochtend ten omstreeks 5 ure is een geladen vaartuig, lig gende aan de Delftsche vaart, waarop zich man, vrouw en vijf kinderen bevonden, plotseling gezonken. Een 7-jarig meisje is daarbg verdronken, terwijl de overigenna zeer veel moeite, door werklieden uit de brou werij »de Oranjeboom" zijn gered en voorloopig aldaar zgn opgenomen. Een jonge dame, die dezer dagen een kaartlegster te Amsterdam een bezoek had gebracht, en over het re- sultaatdaarvan wanhopig werd, sprong in het water. Met veel moeite werd zij gered. Eene 72jarige vrouw te Ijlst gevoelde zich onwel. Zij besloot tot het innemen van zoogenaamde haar lemmerolie op raad van anderen nam zij gedurende vier dagen iederen avoud 72 droppels van genoemd knoeimid- del in, namelijk voor ieder jaar één droppel, naar het aldaar bestaande voorschrift. Dientengevolge is zg lijdende aan een hevige ingewauds- ontsteking, die haar toestand zeer bedenkelgk maakt. Een vermakelijke ontdekking werd, n»ar het Nbl. v. Ned. verhaalt, Vrijdag ten huize van iemand gedaan. Ofschoon aanvankelijk door die ontdekking niet zesr gesticht, was de vrouw des huizes toch te verstandig om er niet ipocdig mede om te lachen en gaf zij ons vergunning, cm het grappige voor val mede te deelen aan onte lezers, die er zich zeker even kostelijk mede zullen amu seeren als wij. „Maxr in 's hemelsnaam geen namen of geen voorletters in de krant!" Nu, dat beloofden wij gaarne, de naam doet er dan ook niets toe. Zie hier wat de zaak is: Mevrouw ging zich tegen den middag klee- den om uit te gaan en daar zij bezoeken had af te leggen, trok zij een harer beste japonnen aan. Terwijl zij om haar beurjje en eenige verdere kleinigheden te bergen, de hand in den zak steekt, vindt zij in dien zakeen kwast, zooals de sergeauten aan hun sabel dragen. Eerst begreep zij niet recht wat het was maar nog minder begreep zij hoe dat ding in haar zakkwain. Mijnheer echter, die zich gereed maakte om naar de Benrs te gaan, kende het voorwerp terstond en vroeg lachend, of zijn eg* bij geval ook pandverbeuren met ten onderofficier had gespeeld. Een verontwaardigde blik van mevrouw was Liet antwoord. Maar daarmede was het raadsel niet opge lost, hoa de sabelkwast van een onderofficier in den zak van een der beste japonnen van me vrouw kon komen. Daar worJt aan de -deur der kamer ge klopt. „BinnenAnna, de meid, een aardige deern van even twintig jaar, komt met een boodschap. Nauwelijks heeftze echter een blik op de tafel geworpen, waarop mevrouw het corpus delicti heeft neergesmeten, of ze on derdrukt niet moeite een gil en bijt zich ver legen op de lip. Daar gaat mijnheer een licht op. „Zeg Anna, heb je al een vrijer?" vraagt hij leukweg. „Gut, nee mcheer, hoe zou ik een vrijer hebben?" „Zoo, en wie was dan die onderofficier, met wien je eergisterenavond liep, toen je een avondje bad om nuar je moeder te gaan Anna: (blozend). „O, dat was mijn neef mijnbeer, uit Kampen, die over is met verlof Mijnbeer: „En heb je lang met je neef ge wandeld P" Anna„Wel neen, mijnheer, oven een bood schap maar." Mijnheer: „Een boodschapP Zoo: was er geen feest van de onderofficieren in de Konings kroon Anna: „O meheer!Waarom vraagt u het dan als u het al weet." (Anna doet haar best om brutaal te kijken Mijnheer: „Ja, zie je, omdat ik vrees, dat je neef erg verlegen zal zijn om zijn sabel kwast, die losgetornd schijnt te zijn, en die jij voor hem in je zak gestoken heb om hem te bewaren. Uier is hij Ik zou hem maar ganw terug bezorgen, want anders krijgt de arme jongen er misschien nog moeite mee. Maar eerst moet je me even vertellen, hoe je er toekomt, om dat ding later uit jou zak in den zak van mevronws japon over te steken?" Ook mevrouw ruikt thans lont. Anna kijkt nog een poosje verlegen voor zich en frommelt haar schoot in elkaar, tot eindelijk van spijt en schaamte de tranen haar in de oouen springen en schreiend en blozend hekent zij nn, dat zij al zoolang op dat feestin de Koningskroon had gevlast en dat ze er een nieuwe japon voor had laten maken, maar dat de naaister (dat nare menschkwam er nog even tusschen door) haar had laten zitten. Ten einde raad, had zij toen een japon van mevrouw voor dien avond geleend maar zij was er erg voorzichtig mee geweest; mevrouw zou het niet eens bemerkt hebben, als het niet was door „dien mallen kwast van haar neef!" Mijnheer proestte het uit van het lachen en mevrouw zond Anna de kamer uitom haar niet te laten zien, dat zij zelve mede lachte. Daar uit een verder onderzoek bleek, dut de „neef" werkelijk een neef was en dat Anna's moeder van de partij in de Konings kroon afwist, liep het voor ditmaal nog al goed af; maar mevrouw neemt zich stelligvoor, den sleutel van de kleerkast voortaan bij zioh te dragen. Een voorname Berlgnsche dame, die eerst kortelings een jongen wereld burger het levenslicht had doen aan schouwen, viel den beroemden dokter Heim onophoudelijk lastig met vragen naar dit of dat wat baar jeugdigen kleine van nut zou kunnen zgn. >En dokter, vroeg zij eindelgk, wat zegt ge van ezelinnemelk? Zou ezolinnemelk niet uitstekend zgn?" »Ezelinne- melk, mevrouw, antwoordde »deralte Heim," terwgl hg zijn hoed greep en vertrok, is ten allen tijde het allerbest geweest voor jonge ezeltjes." De cholera, die nu ook te Pargs epidemisch is opgetreden, heeft haar hoofdzetel in de rue Sainte-Margue- rite, die tot de onzindelgkste straten van geheel Pargs behoort. De straat behoort tot de wgk, waar de vodden rapers in de grootste onreinheid te midden van allerlei afval en lompen leven. De prefect van politie Cames- casse heeft de aangetaste wijken be zocht en terstond last gegeven, dat het geheele kwartier zooveel mogelgk worde gezuiverd. Terstond is door den prefect ook de zoogenaamde veilig heidsbrigade in dienst gesteld, die na Liet uitbreken der ziekte te Toulon en Marseille werd ingesteld. De zieken worden door deze afdeeling met den raeesten spoed naar de gasthuizen ge bracht, zoodat een patiënt een aur, na dat er aangifte van het ziektegeval is gedaan, reeds geneeskundige hulp eu verpleging kan vinden, terwgl ook on middellijk zgn woning ontsmet wordt. Sedert de epidemie zich heeft ge openbaard, hebben zich volgens de officieele opgaven in het geheel 24 ziektegevallen voorgedaan. De Amerikanen verbruiken jaar lijks aan bier, wgn en sterken drank tot een geraamd bedrag van 800 mil- lioen dollars d. i. 2000 millioen gul dens. De bevolking der Vereenigde Staten is thans drie maal grooter dan voor veertig jaren, maar de aanwas der bevolking heeft op verre na geen gelijken tred gehouden met het ver bazend gebruik van alcohol. In cg fers van gallons staat de verhouding ale volgt: in 1840, 71 millioen; in 1850, 34 millioen; in 1860, 202 mil lioen; in 1870, 293 millioen; in 1880, 506 millioen, en in het afge- loopen jaar 655 millioen, dus een bestendige toeneming in de laatste veertig jaren!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1