'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 1226. Zaterdag 15 November 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week ^Ltoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 86 m. Onderg. 4 u. 3 m. Zondag 16 Maandag 17 Nieuwe Maan. Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag 21 Zaterdag 22 NI EU W8TIJDIN GEN HELDER, 14 Nor. 1884. Maandag had aan boord van Zr. Ms. stoomschip Atjeh, liggende alhier, een treurig ongeluk plaats. De stoker 1ste kl. Jansen verloor nl. toen hij zich boven de machinekamer op dek bevond, het evenwicht, en stortte van een aanmerkelijke hoogte in de machine. Met zware wonden aan het hoofd werd hg in het hospi taal der marine opgenomenzijn toe stand is bedenkelijk. Dinsdagavond werd in Tivoli 't tweede winter-concert gegeven, ouder leiding van den kapelmeester J. Koning, 't Programma had zeker de verwachting gespannen, want de zaal was buitengewoon vol. Die verwachting werd niet teleurge steld; ouder de acht nummers van 't programma waren er vijf die voor 't eerst werden uitgevoerd, en 't korps had, tengevolge van ijverige studie, 't genoegen te hooren dat zgn werk gewaardeerd werd door welgemeende applaus. Met bijzondere ingenomenheid maken we melding van de fragmenten uit de opera Der Rattenfanger von Hameln," van Walther, waarvan we 't slot, Gebet," dacapo kregen, op 't onstuimig ver langen der aanwezigen. Velen koes teren met ons den wensch dat dit nummer in den loop van dit seizoen nogmaals op 't programma moge voorkomen. In de Vereeniging tot behan deling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen te Helder, werd jl. Maandag van gedachten ge wisseld over een den 23 September 11. gehouden voordracht over de oefe ningen der marine. Aan de discussie werd deelgenomen door de heeren Boom, Joekes, Jockin, Haremaker, Arkenbout Schokker, Cambier, Ver heg en Veeckens. In het algemeen werd hulde ge bracht aan den arbeid van den heer Kempehoofdzakelijk was men het met hem eens dat de oefeningen der zeemilitie anders geleid moeten worden, om voor 's lands defensie te water gunstige resultaten te verkrijgen en herhalings-oefeningen on misbaar zijn, 't geen de wet op het oogenblik verbiedt. Omtrent de uilvoering weken de onderscheidene sprekers van den heer Kempe en van elkander af. Algemeen werd echter afgekeurd het denkbeeld om een gedeelte der zeemilitie op kruisers te oefenen. Enkele sprekers drongen aan op een diensttijd van 5 jaren, in stede van 4, zooals thans, omdat het moment der oorlogsverklaring zou kunnen vallen in Mei, wanneer de jongste lichting nog totaal onge oefend is, De heer Joekes leverde een bij drage, vooral daarom belangrjjk, om dat hij de vergadering bekend maakte met de maatregelen, door het bestuur der marine in den laatsten tijd ge nomen en omdat zij vau een bij uitstek deskundig persoon kwamen. De heer Joekes toch is commandant van het opleidingsschip voor zeemili ciens. Uit het door hem medege deelde bleek dat belangrijke maatre gelen genomen zijn om de zeemili ciens tot meer bruikbare strijders te vormen. Wegens vertrek van den president, den heer Joekes, werd voor deze be trekking gekozen de kapt.-luit. ter zee J. M. A. van Muiken. Uit de woorden van den kapt. ter zee Cra- mer en den kapt.-luit. ter zee Engel- brecht bleek hoezeer de vereeniging het aftreden van haren eersten pre sident betreurt. Door den zwaren mist is Maan dagnacht een der schepen met vee van de Hoornsche markt en bestemd voor Kampen, in de Zuiderzee, op een uur afstands van den ketel, in aan varing gekomen met de nachtboot Amstelhet schip bekwam daardoor nogal schade aan den voorsteven en den boegspriet. Uit vrees voor zin ken, gingen de veehouders onmiddel lijk van het schip op de boot over, waar intusschen ten gevolge van den schok brand was ontstaan in de ka juit, door de petroleumlampen. Door spoedig toegesnelde hulp, slaagde men er na korten tijd in de vlam met beddegoed te blusschen. Inmiddels hadden zich de veehouders weêr ge rept om op het schip te komen. Een lOtal echter, dat zich daarop niet wagen durfde, maakte de reis mede per boot naar Amsterdam, om den volgenden middag per raderboot naar Kampen terug te keeren. Een kantoorbediende van de effectenfirma S. Raphael Co. te Am sterdam heeft zich uit de voeten ge maakt, na de kas van zijn patroons voor ongeveer f 80,000 bestolen te hebben. IJmuiden, 11 Nov. Het bij Noordwijk gestrande stoomschip St. George, van Kroonstad naar Rotter dam, is door de sleepbooten Hercules, Simson, Amsterdam en IJmuiden, en met assistentie naar den Nieuwen Waterweg vertrokken. In de Dolle Bagijnesteeg te Amsterdam leefde sinds eenigen tijd een gehuwde vrouw in ongeoorloofde gemeenschap met een kanonnier. De soldaat doodde Maandagavond den echtgenoot met een revolverschot en keerde daarop het wapen tegen zich zelf, met het gevolg dat hij zwaar verwond naar het Binnen-Gasthuis werd vervoerd en aldaar ter verple ging is opgenomen. Omtrent deze moordaanslag verneemt het Hbld. het volgende: De soldaat der vesting-artillerie Hendricus Marinus Pape, oud 22 jaren te Amsterdam in garnizoenheeft Dins dagavond, omstreeks 6 u., met voorbe dachten rade een poging tot moord gepleegd op den koffiehuisbediende Willem Kerkhoven, oud 23 jaren, op diens woning in de Dolle-Bagijnen- steeg in de Sint-Jansstraat aldaar. Voor de nog zeer jonge vrouw van Kerkhoven schijnt Pape sedert lang een meer dan gewone genegenheid opgevat te hebben. Of die door haar werd beantwoord, is niet bekend, doch zeker is 't, dat Kerkhoven hem zijne woning ontzegd heeft. Maandag nacht hebben zij elkander in eene tapperij ontmoet en zijn toen hand gemeen geraakt. Sedert zon Pape op wraak. Dinsdagmorgen kocht hij een revolver, en daarmeê heimelijk ge wapend en vergezeld van een jeugdig zeeman, die een oogje zou houden op den wraakgierigen Pape, trad hij on genood de woning van Kerkhoven binnen. Toen deze hem de deur wees, schoot hij Kerkhoven twee schoten in de borst en loste daarna een re volverschot op zich zelf. Schijnbaar zwaarder getroffen dan Kerkhoven, viel hg ruggelings op den grond. Pape werd door de zorgen der spoedig gewaarschuwde politie naar het militaire hospitaal en Kerkhoven naar het gasthuis vervoerd. De toe stand van beiden is zeer zorgwek kend. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den brandstichter Koehler tot vijf jaren tuchthuisstraf. Uit Winschoten wördt gemeld: In twee gezinnen alhier is ellende in het eene overleed een zeventien jarig jongeling, in het andere legde de justitie weinige minuten later de hand op eèn zoon van gelgken leef tijd, die onmiddellijk daarna de ouder lijke woning niet het huis van arrest verwisselde. Beiden wareu kameraden, en op Zondag 2 Nov. jl. in 't vroege middaguur iu een kroegje aan 't kaartspel geweestom twee centen ontstond ruzie en na den klap van den een volgde zoo wordtbeweerd— een onwilligen stoot van den ander met een afgebroken steel van een Goudsche pijp, even boven het eene het oog; 't harde voorwerp moet zijn doorgedrongen tot in de hersenen. De chirurgische hulp, toen ingeroepen, heeft niet mogen bateneen hersen ontsteking had, naar men zegt, den dood ten gevolge. Een bedelaar, die jaren heeft rondgeloopen en voornamelijk koffie huizen bezocht met een bordje op de borst, waarop geschreven stond doofstom", doch die onlangs te Amsterdam in de fuik liep, daar 't bleek dat hij zelfs zeer goed spreken kan, is thans veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf en daarna op zending naar een bedelaarsgesticht. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een advocaat, lid eener aanzienlijke familie, die beschuldigd wordt een som geld, hem door een cliënt tot vereffening eener zaak toe vertrouwd, ten eigen bate te hebben aangewend. Maandag is. onder geleide van twee rijksveldwachters, per Ooster- spoor naar Amsterdam overgebracht, Z. v. V., wonende te Baaru, thans in hechtenis, beschuldigd vau poging tot doodslag op den veldwachter A. Oosterbroek te Baarn, ten eiude eerst daags voor het Hof deswege terecht te staan. Zondagavond is de wed. Bte Houtrijk en Polaneu, wier echtge noot dezen zomer verdronk, schan delijk bestolen. Door bijdragen van menschenvrienden, die haar steunden om paard en kar te kunnen koopen, had zjj een som van f 82 Deze som nu is haar ontstolen, ver moedelijk door een knecht, die sedert eenige dagen in haren dienst was. De politie doet haar best om den vermoedelijken dader op te sporen, die sedert Zondag spoorloos ver dwenen is. Dezer dagen werd te Meppel ontvangen een valsch bankbiljet van f 100. De Londensche correspondent der N. R. Ct. meldt aan dat blad het volgende De lieden ontvangen AYaerilcaansclie bladen bevatten nadere bijzonderheden omtrent den brand van het Nederlandsche stoom schip „Maasdam". De gezagvoerder, de heer Van der Zee, heeft aan iemand, die bij hem informatiën aangaande de ramp kwam inwinnen, het volgende medegedeeld Den 24sten October bemerkten de ma chinisten, dat het groote petroleum-reservoir, inhoudende 150 gallons petroleum, tenge volge van stormachtig weder lek was ge worden. Daarop gingen drie machinisten met een lamp naar de machinekamer om onderzoek te doen. Aldaar volgde toen een hevige ontploffing, waarbij twee machinis ten ernstige brandwonden bekwamen. De kapitein gaf dadelijk bevel om de stoom pompen in werking te brengen en binnen een minuut gaven zij water. Te gelijkertijd werden de luiken gesloten en de luchtkokers dichtgemaakt, terwijl de reddingsbooten, dis door de vlammen werden bedreigd, te water werden gelaten Des middags, toen men den brand meester scheen te zijn, ontdekte de kapitein dat de' ijzeren schotten van de kolenbunkers gloeiend stoi.den, alsook dat het laadruim vuur had gevat. Daarbij kwam de schrik kelijke ontdekking dat een der stoompompen onklaar was geworden. De bemanning en de passagiers begonnen toen allerijverigst met de handpompen te werkendoch in weerwil van de uiterste pogingen tot blus- sching bleef die arbeid vruchteloos. Evenzoo mislukten de pogingen om een gedeelte der lading uit te halen en over boord te werpen. Tegen twee uur raakte een tweede stoom pomp onklaar en hield op te werken. De kapitein nam toen het besluit het schip te doen verlaten. Het was op dat oogenblik een schrik barend hooge zee. Dit maakte de insche ping op de booten uiterst bezwaarlijk doch eindelijk mocht het toch gelukken, alle aan boord aanwezige personen in de booten te krijgen. De booten bleven in de nabijheid van het brandende schip, in de hoop dat dit aandacht zou trekken, waardoor de opva renden meer kans zouden hebben om door een ander schip te worden gered. Die hoop werd verwezenlijkt, doordien de Lloyds- stoomer „Rhein'' 's avonds kwam opdagen, waarna omstreeks middernacht alle per sonen behouden aan boord van dat schip waren opgenomen. Kapitein van der Zee en de schepelingen roemen ten hoogste de nobele en vriendelijke behandeling, die zij van den gezagvoerder en de officieren der „Rhein" ondervonden. De scheepsdokter der „Maasdam" be vestigt in hoofdzaak de mededeelingen van kapitein van der Zee, maar voegt er bij, dat dr.'e van de zes booten zeer lek waren en slechts met moeite boven water konden worden gehouden. De daarin aanwezige personen waren dan ook door de inspan ning, die zij uren lang hadden moeten aan wenden, geheel uitgeput. Indien het stoom schip „Rhein" niet nog in tijds ware ge komen, zouden die booten ongetwijfeld zijn gezonken. De dokter prijst de koel bloedigheid van kapitein vau der Zee, die de laatste was welke het schip verliet. Het bovenvermelde wordt niet door alle passagiers onvoorwaardelijk bevestigd. Velen hunner, over die ramp ondervraagd, be weerden dat de stoompompen reeds terstond dienst weigerden, ook doordien de slangen verrot wareu. Ook zeggen zij, dat er op de tegenwoordigheid van geest bij den kapitein en de officieren wel iets viel af te dingen. Allen stemmen hierin overeen, dat de opvarenden een allermoeilijksten tijd in de booten hebben doorgebracht en dat het overgaan aan boord van de „Rhein" met levensgevaar gepaard ging, doordien het op dat oogenblik hard woei. De vrouwen en kinderen werden in manden opgeheschen, terwijl de officieren van de „Rhein" met hunne booten te hulp kwamen, omdat de schipbreukelingen geheel uitgeput waren. De meeste passagiers hebben alles ver loren. Onder hen was een grijsaard uit Michigan, die een legaat van 20.000 gulden was gaan afhalen, welk bedrag insgelijks bij de ramp is verloren gegaan. Ofschoon het karakter der cho lera te Parijs, wegens het geringe aantal sterfgevallen, als goedaardig wordt beschouwd, begint het pu bliek en vooral de vreemdelingen, zich ongerust te maken. Niet minder dan 350 reizigers, die in het Grand Hotel logeerden, hebben eensklaps de hoofdstad verlaten. De cholera, waarvan Rome tot dusver bevrijd was gebleven, beeft, naar luid van een telegram, zich thans te dier stede geopenbaard. Drie per sonen zijn aan de ziekte overleden. Naar het British Medical Journal bericht, stierven er in Italië aan de cholera-epidemie, tot 20 October, 11563 personen, en werden er 21519 personen door de ziekte aangetast. Maar Rosalie, waar heb je dat snoeperige hoedje van daan Och, ik zal het je maar zeggen. Dat heeft mijn man mij verleden jaar als sleutelmandje gegeven ik heb er wat lint, veeren en een voile aan gemaakt, en nu is het inderdaad het nieuwste snufje. De tweede proefneming met den stuurbaren" luchtbol, vervaardigd door den Franschen kapitein Renard, heeft niet aan de verwachting be antwoord, hoewel hij bij de eerste proefneming een afstand van ver scheiden mijlen, in een vooraf aange duide richting, heeft afgelegd. Te Petersburg bouwt men thans een werkelijk luchtschip, dat den vorm heeft van een sigaar en zeil zal voeren. Als beweegkracht wil de uitvinder ook stoom bezigen, die ver kregen wordt door middel van een stoommachine. De bemanning van dit vaartuig zal bestaan uit 10 koppen. Een groote hoeveelheid ballast zal dit luchtschip meevoeren. Naar de berekeningen van den uit vinder zal zgn luchtschip een afstand van 160 Engelsche mijlen peruurkun- nen afleggen. Uitslag der Herstemmingen voor Leden van de Tweede Kamer. Alkmaar. Uitgebrachte stemmen 3035 van onwaarde 19. Uitgebracht op de heeren Mr. J. L. De Bruyn Kops 1917 en W. Bos 1099 stemmen. Aldus gekozen de heer Mr. J. L. DE BRUYN KOPS. Almeloo. Gekozen de heeren: Mr. J. R. Oorver Hooft (conservatief) met 1272, en Mr. A. H. M. van Berckel (katholiek) met 1204 stemmen. Arnhem. Gekozen de heerW. Rooseboom (liberaal) met 1696 stemm. Brielle. Gekozen de heerMr. G. J. Goedkoop (liberaal) met 666 stemm. Delft. Gekozen de heeren J. C. Fabius (anti-revolutionair), met 1932 en Mr. A. H. M. van Berckel (kath.) met 1854 stemmen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1