Advertentiën. Vrije Geref. Gemeente, 's Gravenhage. Gekozen de heer W. Wintgens (conserv.), met 1113 stemmen. Haarlem. Gekozen de hoerW. de Megier (liberaal), met899stemm. Utrecht. Gekozen de heer J. E. N. baron Schim mei pen ninck van der Oye (a.-revol.), met 1341 stemmen. Zevenbergen. Gekozen de heer Mr. A. P. R. C. van der Borch (a.- revol.), met 838 stemmen. Zutfen. Gekozen de heer Mr. S. M. S. de Ranitz (liberaal), met 1655 stemmen. Middelburg. Gekozen Mr. L. W. C. Keuchenius (anti-revol.) met 1340 stemmen. In twee districten (vermoedelijk Delft en Gorinchem) zal een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben, daar Mr. van Berckel (kath.) gekozen is te Delft en Almeloo, en Mr. L. W. C. Keuchenius te Gorinchen en Mid delburg. De stand der partgen in de Tweede Kamer is thans als volgt 41 liberalen, en 43 anti-liberalen. Do liberale par tij verloor in de districtenTiel, Almeloo, Utrecht en Middelburg elk een libe- aal lid en won te Arnhem een zetel. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefdelijk voor het onder staande een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Zondagavond jl. werd een voorstelling gegeven door het perBOueel van den Park schouwburg te Amsterdam, in het lokaal „Muais Sacrum," alhier. Aangezien in deze plaats zelden zulk een tooueelgezelsckap optreedt, wilden eenige korporaals en onderofficieren der zeemacht deze voorstelling bijwonen, doch wie be schrijft hunne teleurstelling en verwondering, toen hen den toegaug tot bovengenoemd lokaal werd ontzegd en om welke reden, Mijnheer de Redacteur P Alleen daarom, dat de genoemde korporaals zich in uniform bevonden. Waren zij gekleed in burger-tenue, dan was hun zeer natuurlijk den toegang niet geweigerd. Nu is hun bescheiden vraag waarom een burger wel en een militair niet in een gebouw, dat openstaat voor het publiek, binnen mag gaan, na vooraf daarvoor natuurlijk het verschuldigde be taald te hebben. Is het soms, omdat zij militairen zijn P Volgens hun bescheiden meening moest een militair, als hij zich tenminste fatsoenlijk gedraagt, overal toe gang hebben. Heeft een militair niet alles veil voor Vaderland en Koning Daarom moesten zij gevrijwaard worden voor de beleediging, als Zondag jl. heeft plaats gehad. Wij hopen daarom, dat 't bestuur van „Musis Sacrum" voortaan, bij een dergelijke voorstelling, ook voor ons den toegang open zal stellen. U dunkzeggende voor de afgestane plaats ruimte, noemen wij ons, J. KOERYERS, Kwartierm. MARSEELIS, Korporaal. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Madura, van Amsterdam, arriveerde den lOen Nov. te Batavia. Het stoomschip Voorwaarts vertrok der. 9 Nov. van Columbo naur Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 11 Nov. vau Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Alcxander vertrok 11 Nov. van Nisida naar Batavia. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok 13 Nov. van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 12 Nov. van Southampton naar Batavia. Markt-Berichten Schagen, 13 Nov. 8 Paarden f 60 a 160, 9 Stieren f90 a 140, 246 Geldekoeien f 160 a 300, 8 Kalf koeien f220 a 270, 50 Vaar zen f 90 a 120, 80 Hokkelingen f 50 a 90, 9 nucht. Kalveren fll a 20, 563 Schapen f18 a 34, 120 Lammeren f15 a 19, 6 Bokken en Geiten f3 a 9, 25 magereVar- kens f10 a 18, 40 Biggen f5 a 8, 40 Kippen f 0.40 a 1.50, 30 Eenden f0.60 n 0.75, Boter p. kop f 0.95 a 1, Kaas p. kgr. f0.30 a 0.40, Kipeieren f6 a 6.50 p. 100 f 2,8 a f 6, 6 m. schar, per m. fl. 1 bom met 70 tong, per st. 45 ct.3 m. kl. schol, voor f 3,aan schar voor f3, rog voor f 14, 14 Nov. v,m. 4 korders met 80 tot 135 tong, per st. 45 ct.200 tot 380 kl. en midd. tong, per at. 5 a 15 ct.2 m. kl. schol, per m. f 3 50; 3 m. schar, per m. f 1,25. 1 beuger met 120 schelv., per 100, f 36,50; 10 kabelj., per st. f 1,90. 1 schuit van Terschelling met 1000 schelv. uit de hand verkocht. Visscherij-Berichten. 13 Nov. v.m. 1 bom met 165 tong, per st. 50 a 60 ct.320 kl. en midd. tong, per stuk 5 a 20 ct.; 12 m. kl. schol, per m. f 7,7 m. schar, per ra. f 1,60. 1 sloep schipper Rietdijk met 1660 schel- visch, per 100 f 30,50, 3 ben vleet staan toe. 6 korders met 10 tot 225 tong, per st. 50 a 60 ct.60 tot 390 kl. en midd, teng, per ■t. 5 a 20 ct.3 a 4 m. kl. schol, per m. f 7,50. 21 tal haring, per tal f 3,85 a f 4,— 1 zalm voor f 25. N m. 44 beugers met 30 tot 200 schelvisch, per 100 f 40,a f 45,enkele kabeljper st. f 1,75; 13 korders 20 tot 300 tong, per st. 45 a 50 ct.60 tot 380 kl. en midd. tong, per st. 4 a 15 ct.1 tot 4 m, kl. schol, per m. Burgerlijke Stand Helder. Van 11 tot 14 Nov. ONDERTROUWD: C. J. van Steel, ambtenaar bij de H. IJ. S. M., en E. M. Breet. P. J. Koole, reiziger, en A. van Zuijlen. J. H. Borgart, timmerman, en A. Blok. GEHUWD: H. Kaan en C. M. P. Wic- kel. A. P. van der Meer en G. A. Soetens, A. R. Dijker en V. A. Spigt. J. Goes en B. J. Gorter. W. J. Holmes en P. Schu- maker. P. Liphuijsen en A. de Porto. G. de Boer en T. Ronner. J. J. Kulderij en A. S. de Callavon. H. B. Scholze en M. E. Kamp. J. Bakker en N. Luijting. G. J. van Rijn en G. Bijloo. BEVALLENM. Schellinger geb. Snip d. M. de Boer geb. Kwast z. N. Kuiper geb. Kisteman z. OVERLEDEN: L. Goverts, 4 j. G. F. Moll, 7 w. E. Kleve, 9 j. J. A. C. Mit- tendorff, 3 j. SCHIPBREUK van een Hollandschen logger. De Engelsche smak „General Wolseley'', heeft Maandag twee visschers te Grirasby aan wal gezet, de eenige geredden van de 15 kop pen van den Hollandschen haringlogger „Maartje" van Vlaardingen. Den 28sten Oc- tober, woei het een hevigen storm. De „Maar tje" was in volle zee, honderd mijlen van Spurn, toen een ontzettende stortzee het schip achterop liep, op het dek brak, en toen het vaartuig deed kenteren, zoodat het met de kiel omhoog dreef. Elf der visschers waren in het vooronder, en daar dus gevangen. Zeven hunner verdronken toen het vooronder vol liep, doch vier waren nog in leven, toen het schip na tien minuten zich weer eenigszius, ophief, zoodat ze weer op het voordek konden kruipen. De schipper en de drie zeelieden waren weggeslagen, de mast gebroken en het schip geheel onder water, behalve het voor schip, waaraan de visschers zich vastsjorden. Een werd niettemin 's morgens door de gol ven meegesleept. De geheele dag ging voorbij zonder dat een schip gezien werd. 's Avonds werd een der roaDnen waanzinnig en begon te ijlen, te lachen en te gillen, en dit ging den geheelen nacht door. Door koude, honger en dorst ge folterd waren ze den tweeden dag op het punt van te bezwijken, toen de „GeneralWolseley hun te hulp snelde. De zee was ontzaglijk hoog en de golven sloegen tegen en over het wrak heen. Kapitein Baxter, van de Engel sche smak, riep om vrijwilligers en vier zijner visschers sprongen in de vlet. Na ontzaglijke inspanning gelukte het hun twee der Hollan ders te redden, doch de derde, de arme man, die waanzinnig geworden was, verweerde zich en wilde zich niet laten redden. Hij zeide, dat hij zijn zeven maats beneden moest gaan ver tellen, dat er hulp gekomen was. Men belette hem in het vooronder, dat onder water stond, te gaan. De stuurman van de Engelsche smak sprong moedig op het kleine stukje wrak, dat nog boven water was en slaagde er in den on gelukkige, die zich verweerde, een touw om het middel te slaan, doch zoo krampachtig klemde hij zich aan het wrak, dat hij er niet van af te trekken was, zonder zwaar gewond te worden. Nu begaven de Engelschen zich opnieuw op het wrak om hem te redden, doch hij ontwrong zich aan hun handen, on sprong met een wilden lach in zee. De twee geredde visschers spreken met dankbaarheid en bewondering van den groo- ten moed, door de Engelschen betoond bij hun redding. Onze regeering zal ongetwijfeld den schip per, stuurman en bemanning van de „General Wolseley" een blijk geven van hare dank baarheid, voor de hulp dus aan onze kloeke visschers betoond. Voorwaar, onze visch wordt duur gekocht Doch het is goed, dat men algemeen in ons land wete hoe heldhaftig de Engelsche vis schers geholpen hebben. Zoo vaak wordt te recht geklaagd over den overlast, dien ze den ouzen aandoen, dat wij vooral ook moeten letten op hun edele daden. Vervolg- der Berichten. Bij de eerste stemming voor de 2e Kamer werden in deze gemeente uitgebracht 298 stemmen en thans 304 van de 540 stemgerechtigden; Texel en Vlieland 158 en thans 191 van de 262 kiezers; Anna Paulowna 37 en thans 46 van de 60 en Wieringen 53 en thans 64 van de 95 kies gerechtigden. Gisterenavond omstreeks 9 uur werd alhier het bericht ontvangen, dat in de Noordergronden was gestrand de Engelsche stoomboot „Nio", komende met een lading rogge en tarwe van Croonstad en bestemd naar Rotterdam. Zoo spoedig mogelijk ver trok de sleepboot „Stad Amsterdam" naar de strandiugsplaats, terwijl ookvanlJmui- den een sleepboot werd ontboden, doch vdor dat deze ter bestemder plaats arri veerde, was het de „Stad Amsterdam" reeds gelukt het gestrande stoomschip vlot te sleepen, 'twelk oogenschijnlijk zonder eenige schade, onmiddellijk de reis naar de desti- natieplaats vervolgde. Bij koninklijk besluit van 11 dezer is: lo. aan Jacob Van Looy, te Amsterdam, de gouden eerepenning toegekend, bedoeld in art. 13 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 78) en 2o. voor bet tijdvak van 1 Dec. 1884 tot 30 Nov. i885, aan genoem den Jacob Van Looy en aan Jan Dunselman, te Helder, een jaargeld van f1200 verleend voor ieder, be stemd voor hunne verdere studie in de schilderkunst. Woensdag en Donderdag werd iu Tivoli 't eeuwfeest der Maatschap pij tot nut van 't Algemeen", onder de leiding der commissie voor volks bijeenkomsten luisterrijk gevierd. De heer T. Mooy schetste in een bondige redevoering den toestand der maat schappij, honderd jaren geleden, en deed helder uitkomen hoe de »M'j t. n. v. 't A." hierin verbetering had gebracht en nog steeds met dat lof felijk doel werkzaam is. In de eer ste plaats werd door hem herdacht 't verbeterd onderwijs, waartoe stichter, de doopsgezinde predikant Jan Nieuwenhuizen, den stoot gaf; vervolgens somde hg op welke in stellingen door die Maatschappij in 't leven zijn geroepen als: volksbi bliotheken, volksspaarbanken, Flora- Ha, volksbijeenkomsten, enz. Met een hartelgkeu wensch voor den bloei der Maatschappg sloot de redenaar zijne toespraak. Ter herinnering aan die instellingen prijkten schilden aan de wanden, verdienstelijk door den hr. J. P. Valter vervaardigd. Een kinderkoor, onder leiding van den heer W. Kuyk voerde eenige liederen uit. Door den heer H. Roukens werd met veel gevoel voorgedragen, »De schipbreukeling," vau F. Coppée. Nadat door de ge heele vergadering een feestlied was gezongen, volgde de pauze. Tot slot werd 't blijspel »De in gebeelde zieke," van Molière, ten too- neele gevoerd. Een aangename afwis seling was 't muzikale gedeelte, uit gevoerd door de kleine kapel van muziekkorps der K. N. Marine. Op den avond vau gisteren, vóór de pauze aanving was de heer A. B. Weber de tolk der aanwezigen, toen hg een hartelijk woord vau dank wijdde aan de werkzaamheid en den ijver van den voorzitter van 't bestuur, den heer T. Mooy. De vergadering deelde blijkbaar in die hulde, want een uit aller mond herhaald hoerah deed zich hooren en daverend stemde men in met het muziekkorps, dat de melodie van: »Lang zal hij leven!" deed weerklinken. De heer Mooy dankte de vereeniging voor de hulde, hem bewezen. Naar men verneemt bestaat het voornemen om in de helft van de maand December een detachement onderofficieren en mindere schepelin- geu der zeemacht naar Oost-Indië uit te zenden. Uit Tessel wordt gemeld: De stormvloeden van October hebben ook op den bodem der zee veel vernieling teweeggebracht. Inzonderheid hebben de mosselbanken veel geleden. Op de vischplaats »de Wildebank," waar men in October ongeveer 100 balen mosselen per dag kon korren, zijn nu in een dag nauwelijks 30 balen te vangen. Door het totaal verongelukken van het loggerschip Maartje, schipper W. de Koning, is geheel Vlaardingen in diepe droefheid gedompeld. Zooals werd gemeld, zijn slechts 2 personen gered door een Engelsche vischkotter en te Grimsby binnengebracht. De geredden zijn J. de Goede en F. Bunge. De doodenlijst luidtschipper W. de Koning, 38 jaar, gehuwd en kin deren stuurman C. Schouten, 38 j., gehuwd en kinderen de matrozen C. van Tienen, 48 jaar, gehuwd en kinderen; P. Erkelens, 50 j., gehuwd en kinderen; A. Don, 34j., gehuwd (zwangere vrouw) en zeven kinderen J. Boer, 21 j., gehuwdJ. de Koning, 58 j., gehuwdB. P. Visser, 28 j., gehuwd en kinderen C. H. de Ligt, 14 j., (zoon van A. de Ligt)A. de Goede, 14 j., (zoon van den geredde J. de Goede) A. Bakker, 28 j., van Spgkenisse (Z.-Holl.)Hubr. van der Linde, 18 j., van Borselen (Zeeland); II. Steve, 25 j., van Lohne(Oldenburg). Het Gerechtshof te 's Graven hage deed gisteren uitspraak in de zaak van W. F. J. Roos, caroussel- houder aldaar, en heeft hem, met verwerping der beweerde provocatie, wegens moedwllligen doodslag, voor afgegaan door verwonding, veroor deeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. De Haagsche correspondent vau de N. Gr. Ct. schrijft Een onderwerp, dat de gesprekken druk gaande houdt in Den Haag, is de verdwijuing van den kassier en commissionair in effecten, Schouten, die, terwijl hij onder verdenking van frauduleus bankroet door de justitie wordt opgespoord, voorloopi in staat van faillissement is verklaard. Al lerlei histories worden van dit heer schap verteld. Een Scheveningsche haudelaar moet zijn bedrijfskapitaal met den voortvluchtige hebben zien verdwijnen een bekend koffiehuis houder, die verleden jaar de helft van de honderdduizend uit de loterij trok, wordt gezegd een kwart ton tekort te komen; een bijzonder chris telijk speculant heeft, zoo beweert men, al zijn aardsche slijk er bij ingeschoten en toch blijft de man vroolgk hopen op'shemelszegeningen. Maar het ergste zijn eenige zeer kleine burgerluidjes er aan toe, die hun spaarduitjes aau den bankier S. hadden toevertrouwd. Men zegt, dat de boedel een tekort aanwijst van ruim f 80.000. Inmiddels zoekt men den verdachte tevergeefs. Som migen beweren dat hij zich te Rot terdam of zelfs nog in Den Haag moet ophouden, wijl bij onderzoek is gebleken dat hij zich, vóór de ontdekking van zgn val, nog niet uit de stad had begeven. Het is niet onmogelijk, want door zijne relatiën en familiebetrekkingen heeft de gefailleerde gemakkelijk gelegen heid zich eenigen tgd te doen ver bergen in het een of ander verdacht huis. Immers hij zelf is de zoon van een zeer beruchte bordeelhoud ster hier ter stede De appel is dus niet ver van den boom gevallen. Het moet verwondering baren dat zoovelen huu kostbare gelden aan zulk een man hebben kunnen toe vertrouwen. Zgn geboorte en op voeding deden niet anders verwach ten, dan dat hij eenmaal zou komen tot een einde als dat hetwelk zgn doel is geworden. De Verkiezingen. Wat ieder zoo al over de verkiezingen denkt tracht het „Over- veluwsch Weekblad" weer te geven in een artikel, waaraan het volgende is ontleend: De mevrouws iu Nederland zijn blij, dat de geschiedenis nit is, want de mijnheeren kwamen met zulke „opgezette kleuren" en zoo korzelig uit de sociëteit aan tafel, dat een mensch de trek iu 't eten verging. De juffrouwen verklaren, dat zij zoo'n drukken tijd nimmer terug verlangen. De baas was met geen geweld achter de toon bank te houden. En dan had de juffrouw, behalve de huishouding en de bloedjes van kinderen, ook nog de klanten voor haar rekening, 't Is voor geen mensch om uit te houden. En al dat uitloopen kost nog geld toe. Ongetrouwde heeren, die op kamers wonen, beweren dat het heele kiesstelsel een lamme boel is. Daar hebt ge dr. en mr. X, IJ en Z. die nota bene nog wel staatsweten schappen op de hoogere burgerschool do- ceeren ze mogen niet eens meestemmen, en de stroop- en krentenman, aan wien zij hun kamerhuur betalen, wel. 't Is schande De drukkers vinden dat strooibiljetten extra nachtwerkgoed betaald worden. Bij de herstemmingen denken zij nog beter rekening te maken. De „Vergunningen" zeggen dat een ver kiezingsdag net zoo goed is als een beesten markt. Een belangstellend kiezer drinkt met zijn vrienden een borrel op den goeden uitslag. De sociëteithouders waren bijzonder te vreden over den Woensdag, toen de tele grammen kwamen. Veel heeren hadden dien heelen dag hun tenten io de sociëteit opgeslagen. De schooljongens denken nogal gunstig over de verkiezingen. Zij vinden dat geloop naar 't Stadhuis op zich zelf wel een saaie pret, maar meneer 't Hoofd heeft even goed als ieder ijverig staatsburger zijn verkiezings- drukten, en daar weet een klasse, die een klein beetje bij de hand is, al gauw van te profiteeren met het afroffelen van 't huiswerk en met wat vrijer manieren tegenover de heeren niet-hoofden. Getrouwd WILLEM JOHANNES HOLMES, van Amsterdam, en PIETERTJE SCHüMAKER, van Helder. Die tevens hunnen dank betuigen voor de blijken van belangstelling, bg hun Huwelijk ondervonden. Helder, 13 Nov. 1884. ZONDAG 16 NOVEMBER I hopen wij de 25-jarige Echt- vereeniglng te herdenken van I onze geliefde ouders Jacobus Johannes Pieter van dlerendonck en Jozina van Akkeren. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Heden herdenken onze geliefde ouders G. KOK en J. WILLIAMS hunne 4ü-Jarige Eclitvereeni- Ifing. Amsterdam, 14 Nov. 1884. Namens hun zooneu, dochteri en kleinkinderen. Ondertrouwd J. H. BORGART en A. BLOK. Helder, 13 November 1884. Getrouwd: J. J. KULDERY, Fourier der Mariniers, en A. S. ARNAUD DE CALLAVON. Helder, 13 Nov. 1884. Getrouwd A. DIJKER, Wedr. van M. Gomes, en V. A. SPIGT, Wed. van L. C. Ran. Helder, 12 November 1884. GeborenKLAAS, Zoon van J. KUIPER en Y. KUIPER—Kisteman. Helder, 3 November 1884. Voorspoedig bevallen van een wel- escbapen Dochter M. SCHELLINGER Snip. Helder, 11 November 1884. Algemeene kennisgeving. GeborenJOHAN, Zoon van A. HOUT en C. HOUTKomen. Helder, 13 November 1884. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter A. BLANKMAN, geb. Dekker, geliefde Echtgenoote van J. BLANKMAN. Helder, 14 November 1884. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze eenigste innig geliefde zoon EGBERT, na een ongesteldheid van drie dagen, in den ouderdom van bijna 10 jaren. Helder, 12 November 1884. H. KLEVE. T. KLEVE-Hovingh. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 16 NOVEMBER 1884: Zie Heldersche en Nieuwedieper Courant van morgen. HOOGSTRAAT. ZONDAG a. s., Voorin, 10 uur. 's Namiddags 5]/s nur, Ds. 10H. VAN DEN BROEK. m VEREENIGING „Ontwaakt bij Tijds." Algemeene Vergadering op ZON DAG den 16n NOVEMBER 1884, des namiddags tusschen 4 en 5 uur, in het lokaal Tivoli." Een trouwe opkomst wordt verzocht. Punten ter behandeling: 1. Driemaandelgksche verslag. 2. Rekening en Verantwoording. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2