'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1227. Woensdag 19 November 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ^.toonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Baretu: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Nor. 1884. Naar men verneemt, zal de officier-machinist der 2e klasse A. J. Over de Linden, thans non-actief, met lo. Januari aanat. geplaatst worden bij de conservatie aan 's Rijks werf te Amsterdam. De officier-machinist le kl. bij de zeemacht in O.-IC. A. Brandt, wordt vervangen door den off.-maeh. le kl. J. Gudde. Zr. Ms. stoomschip Atjeh is Zondagmorgen ten 9 ure van hier vertrokken, na den vorigen dag door het breken van den ketting op de reede een anker verloren te hebben. Onrustbarende geruchten be treffende de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, op de Oostenburgergracht te Amsterdam, worden weder vernomen. De werk zaamheden, beweert men, zouden er weldra ophouden, en nog slechts om streeks 150 personen worden er thans aan het werk gehouden. Het doet ons genoegen, zegt het N. v. d. D., dit te kunnen tegen spreken indien het waar was, zou de bevolking der eilanden met hunne gezinnen er zeer onder lijden. Door het afmaken van belangrijke werken zijn in den laatsten tijd van enkele soorten arbeiders moeten ont slagen worden. Maar by de ketel makerij b. v. is het getal gedurende de laatste drie maanden stationair geblevenhier is het werk volstrekt niet verminderd. In het geheel zijn op het oogenblik, nadat in het laat ste kwartaal ongeveer honderd per sonen werden weggezonden, nog ruim 750 man op de fabriek aan den ar beid. Al is natuurlek elke nieuwe op dracht der fabriek ten zeerste wel kom, er is geen reden om, de tijds omstandigheden in aanmerking ge nomen, de toekomst voor den arbeid aan deze fabriek zoo donker in te zien als enkelen, op grond van ge ruchten afgaande, meenden te moeten doen. Alkmaar, 13 Nov. In deze maand zal alhier in veiling worden gebracht het gebouw »Diligentia", aan de gedempte Nieuwe sloot. Voor onze stad is het te hopeu dat dit gebouw aan zyn bestemming niet worde ont trokken. Het bezit namelijk een schouwburgzaal, muziekzaal en kolf baan. Het werd eenige jaren geleden gebouwd en is voor het houden van tooneelvooistellingen, muziekfeesten, vergaderingen enz. hier onmisbaar. Voor een ondernemend man biedt het gebouw zeker een goed terrein aan. (Hbld.) Een klerk bij de firma Van Gelder Co., op de Prins Hendrik kade te Amsterdam werkzaam, is in hechtenis genomen als beschuldigd van een niet onaanzienlijk geldelijk bedrag ten nadeele van zijn patroon verduisterd te hebben. De zucht naar het bezoeken van publieke plaatsen van vermaak, moet dien jongeling tot misdrijf hebben vervoerd. Een handelaar in juweelen te Amsterdam heeft zich met een aan zienlijk bedrag aan diamanten, hem ten verkoop gegeven, uit de voeten gemaakt. Men zegt dat het bedrag ruim een ton gouds bedraagt. De voortvluchtige handelaar in dia manten is genaamd J. A. Klatzer. Het bedrag der door hem ontvreemde juweelen zal ongeveer drie ton be- loopen. De benadeelden zijn allen diamanthandelaren daar ter stede. Afgescheiden van de reeds ver melde vermindering van den Zon- dagdienst op enkele kleinere kan toren, is bij de postadministratie een algemeen plan in bewerking; bedoe lende de inkrimping of opheffing van de overdadige postverbin dingen op den Zondag tenge volge waarvan de plaatselijke dienst van zelf bekorting zal ondergaan. In een extra uitgegeven politie blad is gesignaleerd Henri Leon, kantoorbediende bij Groot Raphael, effecten koopman te Amsterdam, leef tijd 32 jaren, gestalte klein en tenger, haar zwart en in het midden ge scheiden, baard en knevel zwart en ineenloopend, oogen donker, mond groot, neu3 gebogenis met zorg gekleed draagt vermoedelijk een dia manten dasspeld. Tegen hem is door de arrond.- rechtbank te Amsterdam rechtsin gang met bevel van gevangenneming verleend, wegens diefstal van ruim tweehonderdduizend gulden. De officier van justitie te Am sterdam verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht. Bij een brand, welke Vrijdag bij den landbouwer G. te Giesen- Heerlerbaan uitbrak, is een driejarig kind in de vlammen omgekomen. Het wicht was ongemerkt naar een der bovenkamers gegaan, waar men het half verkoold terugvond. Van de Pernisser vloot zijn thans alle sloepen voor de eerste reis binnen geweest. Allen klagen dat er weinig kabeljauw te vangen is; dit blijkt dan ook uit de geringe aanbrengst, daar niemand meer had dan 400 koppener is tot heden door de groote vloot niets verdiend. In het dorp Uffelte woont een ruim 70-jarig arbeider, die nog nooit spek of vleesch heeft geproefd, 's Middags eet hij zijne aardappels met olie. De man is nochthans op zijn hooge jaren nog krachtig en gezond. Ruim een maand geleden werd te Vierlingsbeek een 75jarig grijsaard om 't leven gebracht. Zijn toenma lige knecht P., wonende te Kessel, is nu aangehouden als vermoedelijke dader en gevankelijk naar 's-Bosch gebracht. In de Vrijdag gehouden cri- mineele zitting van het Hof te Leeu warden stond terecht Jacob de Vries, oud 19 jaren, arbeider, geboren te Katlijk, wonende te Veenoord, gem. Sleen, thans in hechtenis, beschuldigd van in den nacht van 24 op 25 Au gustus 1884 te Veenoord Geert Win ters moedwillig zoodanig met een mes in de borst te hebben verwond, dat deze tengevolge daarvan eenige oogenblikken later is overleden. De adv.-gen. mr. G. A. Visscher vangt de toelichting van zijn requi sitoir aan met er op te wijzen, dat de verderfelijke en hoogst misdadige gewoonte, vooral ten platten lande, om bij de minste ruzie of vechtpartij het mes te trekken, helaas nog al te veel blijft bestaan, niettegenstaande de meerdere ontwikkeling, vooruit gang vau beschaving en verbeterd onderwijs. Spreker acht daarom, na de schuld van besch., te hebben aangetoond, een betrekkelijk zware straf noodzakelijk en refyuireert dat besch. zal worden veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Het Amerikaansche schip An- drew Johnson, van Caleta Buena naar Hamburg, is door aanvaring met het schip Thillmere van Shn Fraucisco naar Europa, gezonken; 17 man der equipage zjjn daarbij omgekomen. De Thillmere is met lichte schade te Fernambuck binnengeloopen. Het »Kremser Wochenblatt" vertelt het volgende staaltje van echtelijke trouw, voor de waarheid waarvan het zegt in te staan. In het gehucht Dietmanns lag een arme marskramer doodziek te bed, toen zijne vrouw zich in den vroegen morgen gereed maakte om, in het nabijzijnde boschhout te gaan sprokkelen. Blijf vandaag te huis vrouw," zeide de man, »ik geloof dat ik ga sterven." Dat kan niet;" tratwcordda. de vrouw,{» ik móet uit, want waarmede zouden wij anders in den aanstaan den winter stoken Voor het geval dat je mocht sterven, zal ik een kaars en een paar lucifers op tafel plaatsen, maar denk er om dat je de kaars uitblaast vóór dat je heele- maal dood bent, want anders mocht er eens brand komen." Toen de vrouw des avonds te huis kwam was de kaars geheel uitgebrand en de mandood. Een juwelier te Brussel is het slachtoffer geworden eener brutale oplichting. Iemand kwam bij hem om uit naam van een baron, die met een rijke erfename zou trouwen, juweelen op bezien te vragen. De juwelier liet voor 16.000 francs kost baarheden aan het adres van den baron bezorgen en begaf zich den volgenden dag naar het stadhuis, waar hij het genoegen had de bruid van den baron zijne diamanten in de ooren, om den hals en de polsen te zien dragen. Toen hij om het geld kwam, bleek het dat de persoon, die de kostbaar heden had besteld en die 2500 francs schuld had aan den baron, dezen daarvoor juweelen gegeven had, ter waarde van 5000 francs. De rest had hij verkocht en verpand. Blijkens berichten omtrent bet spoorwegongeluk bi] Hanau zijn er 13 personen onmiddellyk gedood en 5 in het ziekenhuis overleden. In het ziekenhuis liggen nog 17zwaar- gekwetsten, terwijl eenige lichtge kwetsten bij particulieren zijn opge nomen. Twee dooden waren nog niet herkend, doordien hun het hoofd was afgescheurd, en zij ook overigens erg gehavend waren. Van de meeste lijken was het bovenlijf vreeselijk in- eengedrukt of verpletterd, terwijl het ongedeerd was gebleven. Al de ge kwetsten waren passagiers der 4e klasse, meest marktbezoekers uit Gelnhausen. Er zyu tien wagens en een locomotief verbrijzeld. Stockholm, 15 Nov. (R. O.) De kapitein van het schip »Anna" deelt mede, dat hij in den nacht van den 6de dezer, op de hoogte van Gofcland, bij hevigen storm een brandend schip ontdekte, dat een kwartier later zonk. De gezagvoerder is van meening, dat dit schip het op den 3en dezer van Lubeck vertrokken en sinds ver miste schip »Sirius" moet geweest zijn. Bremerhaven, 16 November. De schooner Minna, kapitein Nijahr, met 800 barrils petroleum voor Straalsund bestemd, is gisterenavond ter reede alhier in brand geraakt. De bemanning is gered. Het schip brandt nog. In het plaatsje Santa Andrea del Pizzone nabij Napels is den 2den November in den vroegen morgen een verschrikkelijke misdaad gepleegd. De geestelijke begaf zich naar de kerk, toen hem op de publieke straat een schot in den rug trof. Toen hij zich omkeerde trof hem een tweede in de borst en viel hij dood neder. De moor denaar is de burgemeester van het dorp, een neef van den geestelijke. De beweegredenen van den moord zijn nog tragischer en vinden haar ontstaan in een lange liefdesgeschie denis. De dader is in handen der rechtbank. Doctor Bochefontaine te Parijs, chef van het laboratorium van dr. Vulpian, heeft in het bijzjjn van zijne college's Cnarpentier, Pinet en Marcus, eenige pillen ingenomen, gemaakt van uitwerpselen eener aan cholera ge storven vrouw, met wat geur en poe der van lycoxodium, om proefonder vindelijk te doen zien, dat de bacte riën geen invloed op het organisme, en dat de uitwerpselen van cholera- lijders niet besmettelijk zijn. De moedige geneesheer was een paar dagen ongesteld, doch nu weer ge zond eir wel. De Voltaire, waaraan dit bericht is ontleend, voegt er bij, dat door die ongesteldheid de juistheid der be weringen van dr. Bochefontaine niet is bewezen. Proeven op varkens ge nomen door middel van inenting van uitwerpselen, hadden den dood der dieren In het dorp Stro mbeek-Bever, bij Brussel, is een jonge vrouw, de echtgenoot van den herbergier D e Keersmaeker, geworgd gevonden op haar bed. Blijkbaar was diefstal de beweegreden tot dezen verschrik- kelijken moord, waarbij het gebleken is, dat de vrouw door middel van haar eigen hoofdhaar geworgd is ge worden. Wanhopig schijnt haar strijd te zijn geweest. Haar twee kinderen waren bij den doodstrijd tegenwoor dig; een der kleinen had men vast gebonden. De moordenaar is door een glasruit binnengedrongen. Een spaarduit van 400 fr. heeft de tot dusver nog onbekende overlaat uit de kamer meegenomen. Te Belfast is een man, Low- t h e r genaamd, met zijn vrouw en zijne schoonmoeder gevangengenomen wegens een schier ongeloofelijk mis drijf, het levend begraven van zijn kind, dat tien dagen oud was. De doodgraver bemerkte, terwijl de toebereidselen gemaakt werden, leven in het kistje en deelde dit den vader mede, maar deze hield vol, dat het inbeelding was, en dat het kind be graven moest worden. Toen 's avonds de doodgraver, met een vriend, nog eens kwam zien en de kist open maakte, vond hij het kindje nog levend, maar het stierf kort daarna. De politie werd terstond van het gebeurde verwittigd en de drie schul digen werden onverwijld gevat. De toestand van den scheepsbouw in Engeland. Algemeen genomen is de toestand der arbeidende klassen, werkzaam in de fabrieken in Engeland, verre van rooskleurigvele takken van nijver heid kwijnen sedert lang, zoodat in vele fabrieken de werkuren zijn ver minderd. Het natuurlijke gevolg hiervan isdat een groot aantal werklieden reeds voor geruimen tijd is ontslagen en meerendeels zonder verdienste is. Maar dit alles, hoe nadeelig ook, kan in de verte niet worden vergeleken met den toestand, waarin de scheepstimmerlieden ver- keeren. Duizenden bjj duizenden dier arbeidslieden zijn reeds maanden lang van werk verstoken. Op de scheeps timmerwerven heeft men in den regel niet slechts de werkuren ver minderd, maar velen van de grootste scheepsbouwmeesteren hebben zich genoodzaakt gezien hunne werven te sluiten. In welken treurigen toe stand de vele duizenden scheepstim merlieden daardoor zijn gedompeld, laat zich gereedelijk begrijpen. Het noordelijk gedeelte van Engeland lijdt ouder deze kwijning van den scheeps bouw meer dan eenig ander gedeelte des lands en het allerergst wordt daardoor het zoo bedrijvige, nyvere Sunderlaud getroffen, welks bevolking aldaar uitsluitend haar middel van bestaan vindt in den scheepsbouw en aanverwante takken van nijverheid. Vrij algemeen wordt deze treurige toestand aan overproductie in den scheepsbouw toegeschreven. Er is te veel op speculatie gebouwd zegt men, en voor die schepen werden geene koopers gevonden, dewjjl de reederij insgelijks aan het kwijnen was ge raakt waardoor een groot aantal zeil- en stoomschepen geen vrachten konden verkrijgen. Daarenboven mag hier niet uit het oog worden ver loren, dat de tonnemaat der schepen, in de jongstverloopen jaren van sta pel geloopen, buiten verhouding met de vraag naar scheepsruimte is uit gebreid. De Hoop, Wat is een star in donk're nachten, Een lichtbeeld op het levenspad; Wat staalt bij 't worst'len onze krachten; Wat maakt de oneffenheden gladP Het is de hoop, die licht en gloed Weer opwekt in het bang gemoed. De hoop is als een straal der zonne, Die zacht glanst op der bergen top De hoop, die reine levensbronne, Wekt ons uit bangen weemoed op. O, blijv' de schoone hoop ons bij, Hoe duister ook ons pad soms zij! O, hoop! o, reine hemelgave, Woon, woon gestaag in ons gemoed; Verkwik het hart van elke brave; O, koester ons met uwen gloed! Blijf, schoone hoop, ons altijd bij, Hoe donker het ook om on» zij!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1