T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. MIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1229. Woensdag 26 November 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Melk voor de Stad. ADonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Baremiu: SPOORSTRAAT ca ZUID8TRAAT. Aavortentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10uur aan de Bureaux bezorg'd zijn. NIEU W8TIJDINGEN HELDER, 25 Nor. 1884. De machinisten le klasse der marine J. T. Fauel, A. Boon en A. D. Seemaun hebben met goed gevolg het herhalingsexamen voor het vaste De heer De Bruin Kops heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het district Alkmaar aangenomen. Bij Zr. Ms. besluit van 21 dezer is aan vrouwe H. C. S. Y a n Mars el is Hartsinck, weduwe vau den in de uitoefening van bevolen dienstverrichtingen omgekomen luit. ter zee le klasse E. Simon van der Aa, onder intrekking van den haar, bij Zr. Ms. besluit van 28 September 1882 no. 24, verleenden tjjdelijken onderstand, toegekend een pensioen van f 600 's jaars. Tessel, 22 Nov. Gisteren zijn hier eeoige kisten aangespoeld achter de Koog. Eenige kisten waren ge merkt C P T, en een kist Aether. Een kist werd geopend en bevatte vuurwerk. Naar men beweert zouden er ook kisten met dynamiet onder zjjn. Langs het strand is ook een partij hout aangespoeld. Het voorstel tot hervorming der Staatsloterij, dat den Raad van State heeft verlaten en niet de geheele in stemming van dat hooge college heeft kunnen wegdragen, behelst o. a. de navolgende bepalingen: a. De prijs der loten zal voor de handelaars met f4 worden verhoogd, waarvan maar één gulden aan de spelers mag worden in rekening ge bracht b. De splitsers zullen worden be noemd tot collecteurs; c. De faveur-loten zullen worden ingetrokken. Vlissingen, 21 Nov. Hedennacht is op het Oosterhoofd (Walcheren) gestrand, de Noorsche brik Aeolus, kapt. Wilhelmsen, van Westervick met hout naar Antwerpen, de groote mast is over boord. Het schip is vermoedelijk wrak. De be manning werd gered. Door den stuurman L. Rog, varende op een der schuiten van den reeder A. Hoogeveen te Scheveningen, is bjj de bevoegde autoriteit een klacht ingediend tegen deu gezagvoerder van een vischkotter van Lowestoft, die dezer dagen een 20-tal zjjner netten kapte terwgl hij visschende was. Zaterdagmorgen ten 6 uur is een 64jarige werkman aan de Stoom vaartmaatschappij «Nederland" bjj den overweg van den spoorweg voor de Kattenburgerstraat, terwijl de afslui tingsboom omlaag en hij toch daar on der door ging, bjj het naderen van den goederentrein door een der buffers werd geraakt en in deu val over het hoofd gereden. Zjjn lijk is naar de Oosterbegraafplaats overgebracht. Terwijl de moeder zich ter ruste had begeven, vermaakten te Amster dam twee kinderen van 3 en 5 jaren zich door het blazen naar den stoom, die nit den tnit van een op de kachel staanden ketel opsteeg. De kleinste der twee vroeg aan den ander om wat drinken, waarop de oudste den ketel voorover haalde en het jongste het kokeude water in de keel goot. De arme kleine is kort daarop aan d6 iuwendig bekomen brandwonden overleden. Donderdag verscheen als getuige voor de arrondissementsrechtbank te Utrecht de persoou van M. van den Akker, wien voor eenige jaren op het fort Honswijk de beide armen werden afgeschoten bedoelde persoon moest zijn naam zetten en deed dat met een voorbeeldelooze beheudigheid door de pen in den mond te nemen. Bij arrest van het gerechtshof te Leeuwarden van 20 Nov., is Jacob de Vries, oud 19 jaren, arbeider, ge boren te Katlijk, wonende te Veenoord, gem. Sleen, thans in hechtenis, schul dig verklaard aan de misdaad van uioedwilligen doodslag In den nacht vau 24 op 25 Augustus 1884 heeft hij te Veenoord. gem. Sleen, Geert Winters met een mes zoodanig in de borst verwond, dat deze tenge volge daarvan eenige oogenblikken later is overleden. Hij is te dier zake veroordeeld, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot vijf jaren correctioneele gevangenisstraf. De kanonnier Pape, die in den avond van 11 dezer in de Dolleba- gijnensteeg twee schoten op Kerk hoven loste, heeft bij het gebonden onderzoek met de meeste kalmte ver klaard, dit te hebben gedaan met het kennelijk doel om hem te dooden. In den loop van dien dag bad hij daartoe op den hoek van het Rem- brantsplein en Utrechtschestraat den revolver met patronen gekocht. Eene liefdesgeschiedenis en wraak waren de drijleeren. Naar men verneemt is Jan Schepop, die met Gradus Arends den bekenden dubbelen moord met dief stal te Heino bij Raai te pleegde, door het gerechtshof van gezworenen te Kleef tot de doodstraf veroordeeld. Met het oog op de levenslange tuchthuisstraf, welke aau Arends door het Gerechtshof te Arnhem werd op gelegd, verwacht men, dat aan Schepop gratie van de doodstraf zal worden verleend. Te Wehl moet zekere H., ge huwd met een weduwe, welke uit haar vorig huwelijk een SYs-jarig zoontje had, dat knaapje, toen de moeder naar de markt te Deutichem was, met een eiken knuppel zoodanig hebben geslagen, dat het eenige dagen daarna aan de gevolgen schijnt over leden te zijn. Na een gerechtelijke lijkschouwing is thans H. in arrest genomen en naar Arnhem overge bracht. (Zutf. Ct.) Van Augeróen wordt van den 3den dezer geschreven, dat bij ge legenheid van een zeiltocht op on geveer i mijl van land een octant- kist drijvende werd gevonden, waarin met potlood geschreven stond «Wa terborg, Groningen.'' De kist scheen slechts weinige dagen in zee te hebben gelegen en is vermoedeljjk van een verongelukt schip afkomstig. Gedurende den aanlandigen wind der laatste dagen is veel wrakgoed aangedreven. Donderdagavond half negen is aan 't kanaal, ter hoogte vandeSu- matrastraat te 's Hage een man door de stoomtram overreden. Het hoofd werd letterlijk van het lichaam ge scheiden. Met heeft het lijk nog niet herkend. De ongelukkige was zeer armoedig gekleed en het vermoeden ligt voor de hand, dat hij zich op de rails heeft gelegd om zich te laten dooden. Nadat F. J. A. Elias, houder vau het stationskoffiehuis nabij het Rijnspoorstation te Amsterdam, dus meldt het Geïll. Pol.-Nieuws, een rijtoer gemaakt had, volgde de koet sier hem bij zijn thuiskomst in het koffiehuis met het verzoek om een fooi. E., die reeds f 10 betaald had, werd hierdoor zoo toornig, dat hij een revolver voor den dag haalde en drie schoten op den vrager loste, zonder dezen echter te raken. Hij werd daarop door de politie gearres teerd. Zaterdagochtend is door de politie te Rotterdam aangehouden een man, die vermoed wordteen op den 11 den Nov. 11. verloren portefeuille met bank- en muntpapier te hebben ge vonden, en de bank- en muntbiljet ten voor het grootste gedeelte ten eigen bate te hebben aangewend. Dezer dagen overleed te Peters burg de rijkste Russische, bankier, baron Von Stieglitz.. Zjfo geheele vermogen, dat op ongeveer oen roebels wordt geschat, komt zijn pleegdochter, mevrouw Polortsof, van wie het volgende wordt verhaald, te goedOp zekeren dag, een dertigtal jaren geleden, wandelde Von Stieglitz met zijn vrouw in hun tuin, toen zij eensklaps een klagende kinderstem hoorden. Zij vonden in het midden van een laan een klein meisje, dat bijna naakt was. De bankier stelde een onderzoek in, doch daar dit zon der gevolg bleef en zijn echt kin derloos was, nam hjj het meisje tot zich. Dit kind is de tegenwoordige mevrouw Polortsof. In de laatste zitting der Zweed- sche Vereeniging tot lij ken verbran ding, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur der vereeniging met de stad Stockholm een overeenkomst heeft getroffen tot het afstaan van een stuk grond, waarop een lijkoven zal ge bouwd worden. Het terrein ligt op een hoogte in de noorder-voorstad, vanwaar men naar alle kanten een vrij uitzicht heeft. De omgeving zal op stadskosten in een park veranderd worden. Onlangs kwam in een krank zinnigengesticht in de nabijheid van Oxford een dame aan een patiënt een bezoek brengen. De portier diende haar bij de bestuurster der inrichting aan, maar werd misver staan; tengevolge daarvan liet de bestuurster de bezoekster in een boven kamer opsluiten, zond haar een op passeres, die haar, natuurlijk iu weerwil van haar verzet en haar smeekingen, bedaard ontkleedde en in een bad en daarna naar bed bracht. Het schijnt dat de bezoekster gevaar heeft geloopen, van angst en schrik werkelijk krankzinnig te worden het duurde evenwel niet lang, of er kwam van buiteu navraag naar de bezoekster, waardoor de zaak opge helderd werd. Het Reuzen-stoomschip Great Eastern is bestemd tot hotel en so ciëteitslokaal te New-Orleans, gedu rende de aanstaande katoententoon stelling aldaar, ter viering van den honderdsten gedenkdag der verscheping van de eerste baal katoen naai Europa. Toen de keizer van Duitsch- land eenigen tijd geleden de leger - raanoeuvres in de Rhijnprovincie bij woonde, werden hem op de kleinste stations, welke hjj voorbij stoom de, ovatiën van allerlei aard gebracht. Soms hield de trein met de vorste lijke personen dan een oogeublik op, in den regel echter stoomde hij lang zaam langs het perron, terwjjl de Keizer zich groetend aan het portier vertoonde. Dit was ook het geval in een dorp, dat zich in het bezit van een vader landslievende zangvereeniging ver heugde. De zangers zouden bjj aan komst vau den trein een opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd stuk voordragen, waarvan de eerste regel luiddeHangt ihn auf, den Lorbeer- krans Daar kwam de trein in 't gezicht. De zangers stonden in 't gelid, de kapelmeester tikte met zijn stokje, en de tweede bassen begonnen«Hangt ihn auf!" In liefeljjke harmonie zon gen nu de eerste bassen, een tert3 hooger, «Hangt ihn auf!" De tweede voorbeeld, en toen de eerste tenoren' volledig hadden gemaakt met een vierde «Hangt ihn auf!" was de trein voorbij, zonder dat er nog van den lauwerkrans was gerept. Er schijnt echter geen proces wegens rebellie of majesteitsschennis gevolgd te zijn. Terwijl acht strandroovers naar de stoomboot Invenatt, die op de Sealklip bij het Picton eiland was gestrand, roeiden, kantelde de boot om en alle acht roovers verdronken. Men zoekt te Londen angstig naar drie dynamietbommen. In een der voorsteden hebben een paar aard- werkers een vierentwintigtal ontplof bare kogels gevonden. Ia plaats van ze aan den eigenaar van het terrein of aan de politie te brengen, beslo ten de diefachtige aardwerkers deze kogels bij een koopman in oud ijzer te gaan verkoopen. Zjj konden dit niet terstond doen en verborgen ze zoolang in den hoek van een bin nenplaats. Kort daarop kwamen kinderen op de binnenplaats spelen en vonden er de kogels. Zij kwamen op hetzelfde denkbeeld als de aardwerkers, deelden de kogels eu verkochten er eenige van aan een koopmau in oud ijzer. Een paar anderen behielden zij om mede te spelen, gaven ze weg, ruilden ze, zoodat de kogels naar alle streken van Londen verspreid werden. Ein delijk barstte een der kogels en het kind dat er op dat oogenblik mee speelde, werd gedood. De politie ging aan het zoeken, en bet mocht haar tot heden reeds gelukken eenentwin tig kogels te vinden, daaronder be grepen die welke achtereenvolgens met meer of minder geweld ontploft zijn. Drie is men nog niet op het spoor; men vreest dat zij niet met ontploffen zullen wachten tot men hen ontdekt heeft. Des morgens vroeg staat Joohem op Om naar de wei te gaan, Waarin de koeien van zijn boer, Met volle uiers staan. Hij melkt ze netjes, zoo 't behoort, Tot 't laatste dropje uit, En beeft hij al de emmers vol Dan denkt de looze guit „De koeien gaven goed van daag Daar kan voor mij wat af." En met eeu emmer vol loopt hij De wei uit op een draf. Tot aan een boerenherberg, waar Men hem vaak komen ziet. De waard geeft gaurne „slokjes" voor Hetgeen hem Jochem biedt. 't Is voor den man een goede ruil Ook Jochem is tevreên. „Zoo'n dropje is voor de wormen goed." En daarna gaat hij heen. Den leêgen emmer vult bij weer Met water nit de sloot, En mengt het door de melk, zoo blijft De massa even groot. Dan rijdt hij met zijn vracht naar huis, Waar hem de boer reeds wacht, Die op het zien van zooveel melk, Stil in zijn vuistje lacht. De boer meet nu de melk eens na Het is juist tachtig kan. Dan snelt hij spoedig naar de pomp En maakt er honderd van. De melk is klaar en Jochem rijd' Ër mede naar de stad Maar veelbeduidend blikt de snaak Eerst onderweg in 't vat. „Me dunkt," zoo denkt hij „ze is te dik En 'k heb geen cent op zak Een beetje water kan er nog Wel bij, met groot gemak." Gezegd, gedaan. Ginds nit een sloot Schept hij er weer wat bij, „Zie zoodat 's honderd voor den baas En twintig kan voor mij." Zoo komt hij op de melkmarkt aan En is dra alles kwijt, Waarna hij, met gevulde beurs, Weer spoedig huiswaarts rijdt. De melkboer, die de massa kocht, Is eeu zeer zindlijk man, Want deze wascht zoolang tot hij Heeft honderdvijftig kan. Daarna gaat hij zijn klanten rond. Een dikke keukenmeid, Die met een onderofficier Yan de Marine vrijt, Moet vijf kan nemen voor mevrouw, Doch neemt niet meer dan vier Met 't dubbeltje, dat zij zoo spaart, Doet zij baar schat pleizier. En in de keuken doet zij ras Wat water in de kan; Mevrouw, die wat wantrouwig is, Bemerkt nu niets er van; Maar zegt straks tot de keukenmeid „Kook daar de slemp nu van. Mocht er geen melk genoeg soms zijn, Verdun ze een weinig dan." „Des avonds drinken allen slemp De suiker maakt die goed, Want al de kindren roepen luid; „Hoe lekkero, hoe zoet I" „Ja, zoet genoeg, doch scbrikk'lijk dun En blauw," besluit mijnheer, „Vrouw, schenk denkind'ren nog eensin. Ik Neen, ik dank voor meer." (Overgenomen nit De Schalk.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1