'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL. Mo. 1230. Zaterdag 29'TVovember 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ra ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 52 m. Onderg. 3 u. 49 m. Zondag 30 1ste Advent. DECEMBER, Wintermaand, 81 dagen. Maandag 1 Dinsdag 2 Volle Maan. Woensdag 3 Donderdag 4 Vrijdag 5 Zaterdag 6 H. Nicolaas. NIEU WSTIJDIN GEN HELDER, 28 Nor. 1884. De onderofficiers-vereeniging voor de Zeemacht Admiraal de Rugter" zal Zondag in Musis Sacruui op voeren 't drama: Wraakzucht en Jaloesie, of Misdaad en straf," ge volgd door een bljjspel. 't Doel is de opbrengst te doen strekken tot steun van een door de vereeniging opgericht weduwenfonds, dus boven lof verheven daarbij beeft de ver eeniging meermalen met succes ge speeld en welverdiende toejuichingen verkregen. We twijfelen ook nu niet aan een goed succes. Naar aanleiding van achter staande annonce vestigen we de aan dacht onzer lezers op de volksvoorstel ling, Zondagavond te geven door de Mariniers-Yereeniging Excelsior" in 't lokaal Diligentia. De geringe entreeprijs, 30 cents, maakt 't bezoek gemakkelijk. De heer H van Amsterdam, die dezer dagen alhier zaken deed, had het ongeluk een portefeuille met ruim f6400 aan banknoten en eenige geldswaardige papieren te verliezen. Door een marinier gevonden, werd het verlorene weer in goeden staat in bet bezit van den eigenaar gesteld. Bij 't a.s. St.-Nicolaasfeest worden duizenden postpaketten verzonden. Ieder heeft natuurlijk gaarne dat 't door hem gezondene terechtkomt en beklaagt zich wanneer 't niet gebeurt. Somwijlen komt dit voor, hoewel de postdienst goed is ingericht. Waar door Alleen omdat 't adres slordig wordt opgeplakt of bevestigd. Wan neer bijv. onder twintig paketten twee adressen losraken, is 't onmogelijk te bepalen door de postadministratie op welk paket 't eene of 't andere behoort. Daarom is ieder in zijn belang ver plicht te zorgen, dat 't adres niet alleen duidelijk zij, maar ook niet kan losraken. De Zaanlandsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft zich tot den minister van waterstaat, handel en ngverheid gewend met een adres, waarin zg in overweging :^geeft den postpaket-dienst, al ware 't alleen bij wijze van proef, uit te breiden, aangezien thans menig pa ket, dat meestal door de emballage het eei bepaalde gewicht overschrijdt, moet •^worden teruggewezen. De Kamer ;elooft dat een uitbreiding tot 7, en 10 KG. en daaraan geëvenre- 'Jdigde tariefsverhooging voldoende Eou zijn om in de behoefte te voorzien pr» Een der hoofdprijzen van de 'at?Amsterdamsche Wereldtentoonstelling ijveis getrokken door een inwoonster luidvan Knik, iemand afkomstig nit louda. Zoo meldt althans de Nieuwe loudasche Ct., die er het volgende omtrent de manier, waarop de winster door de heeren, die met het afgeven der prjjzen zijn belast, is behandeld. In gezelschap van een kenner wendde zij zich naar het gebouw, waarin de prijzen gedeponeerd zijn, eu werd om te beginnen, gebracht voor een servies (de prijs bestaat uit eeu servies van vijftienhonderd stuks kristallen voorwerpen met zilver gemonteerd en opgegeven tot een waarde van 25.000 frs.) dat door den zaakkundige geoordeeld werd de werkelijke prijs niet te kunnen zijn. Ook een tweede stel, dat aangeboden werd, kon niet als zoodanig aangemerkt worden, waarna eindelijk het werkelijke servies werd aangeboden. De heeren, die druk in het Fransch en daarna iu het Engelsch conver seerden, boden nu f3000 voor het lot aan, waarin door den belang hebbende geen genoegen werd geno men. Nu begon men uit een ander vaatje te tappen en onderzocht het lot met een loup, waarop de ver klaring volgde, dat het lot niet echt was, daar het echte nummer zich te Parijs bevond. Yeel praten hielp niet en de eigenaar van het lot wendde zich dus tot de politie, welke met de toedracht der zaak werd in kennis gesteld, terwijl het lot bij haar werd gedeponeerd. Zondag is naar het U. D. meldt, te Utrecht door de politic de hand gelegd op iemand, gekleed als een zeeman. Er bestond vermoeden dat hij de medeplichtige of dader was aan de in den laatsten tijd daar ge pleegde diefstallen. Later op dien dag werd hij door een inspecteur eu eeu agent naar den trein gebracht en naar Amsterdam vervoerd. Daar ter stede is hij zoo schrgft men aan genoemd blad door verschillende opkoopers der ontvreemde voorwerpen herkend, als te zijn de verkooper daarvan. Hij is naar de gevangenis overge bracht. Voor het gerechtshof te Am sterdam stond Maandag mede terecht een boerenknecht, ter zake dat hij in den nacht van 17 op 18 Sept. jl., toen twee agenten van politie een beschonken matroos in arrest wilden brengen en toen uit de omringende volksmenigte zich een aantal per sonen tegen die agenten gewelddadig verzetten, door naar hen met straat- steenen te werpen, zich evenzeer feite lijk tegen die agenten beeft verzet, door mede naar hen met steenen te werpen en herhaaldelijk den arrestant aan te grijpen en te trachten hem uit de handen der beambten los te rukken, alles onder bet roepen der woorden »gooi ze maar dood" en laten we ze maar dood gooien." Het O. M. eischte bij monde van den advocaat-generaal mr. Op ten Noort een celstraf van 8 maanden tegen den besch. De tuinman Voorthuyzen, te Baarn, is wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 2 jaren celstraf. Dinsdag verscheen de grijze Tobias voor het gerecht te Amsterdam. De zaak nam echter geen aanvang, daar het Openbaar Ministerie tegen den tweeden beschuldigde, die voort vluchtig is, een nieuwe dagvaarding om te verschijnen verlangde. Tot zoo lang wordt ook de zaak van den vader nangehouden. Wederom valt er uit oqn goede stad, schrijft de N. Groninger Ct., een treurig feit te vermelden, waarschijnlijk niets meer of minder dan een broedermoord. De zaak is- deze. Sedert gernimen tijd woonden in de Zwanestraat de gebroeders Zdie het beroep van schoorsteenveger uitoefenden. Vroeger waren het zeer oppassende, vlijtige en zuinige lieden, die zich niet de minste weelde veroorloofden, waarvan het gevolg was, dat een niet onaanzienlijk kapitaaltje werd vergaderd, van welke spaarduitjes hunne moeder een huis koeht, en nog on geveer een paar duizend gulden in de spnar- bank werd belegd. Die weelde werd bun blijkbaar echter te groot, want langzamer hand begon hun ijver te verflauwen, en offerden zij nn en dan te veel aan Bacchus. Toen echter hunne zorgzame moeder in Januari jl. kwam te overlijden, was eerst het tijdperk van onbeschrijfelijke ellende voor hen aangebroken. Zij bielden geheel met werken op, werden hoe langer hoe meer aan den drank verslaafd en van dag tot dag liederlijker, zoodat zij ten slotte als dieren leefden. Van reiniging was natuur lijk geen sprake, en de gevolgen daarvan bleven evenmin uit, terwijl onderlinge vecht partijen aan de orde van den dag waren. Hunne versufte gezichten droegen dan ook steeds de sporen van die broederlijke ge zindheid en waren als het ware getatoueerd. Wat van de meubelen niet werd stukge slagen werd voor een appel en een eï aan gedienstige geesten verkocht, welk geld we der in spiritnalia werd omgezet. Hunne woning zag er ook ten slotte geheel over eenkomstig hun liederlijk leven nit, geen blind paard kon daarin schade aanrichten, en alleen een paar bosjes onwelriekend stroo strekten die wezens tot legerstede; maar de onderlinge vechtpartijen hielden niet op. Integendeel, deze werden bij den dag heviger, en jl. Vrijdagen Zaterdagnacht zijn die mishandelingen zoo ernstig geweest, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen, terwijl bet gevolg was, dat één der gebroeders naar het academisch zieken huis moest worden overgebracht, waar hij Maandagmorgen is overleden. De overgebleven broeder is thans door de politie gearresteerd, omdat bijna zeker is gebleken, dat het overlijden van den an der het gevolg is van de ondergane mis handelingen, terwijl natuurlijk van een en ander procesverbaal is opgemaakt. De een alzoo dood, de ander straks op de bank der beschuldigden, voorwaar weder een treurig einde van een rampzalig bestaan, dat alléén aan misbruik van sterken drank is te wijten. Te Antwerpen is Zondag een avonturier gearresteerd, die zich, onder den naam van baron De Rooy van der Does, voor een neef van onzen minister van buitenlandsche zaken uitgaf. Hij maakte in zekere wereld veel op gang, en zou thans trouwen met een Mlle Elisa, paardrjjdster uit het Cirque des Champ-Elysées te Parijs. Hij is wegens valschheid in geschrifte gevat en blijkt thans een recidivist te zijn, die herhaaldelijk te Brussel en te Luik veroordeeld werd. Hg heet De Rooy, Tout court. De Yesuvius heeft twee nieuwe kraters geopend, Aan de zijde van den berg, waar de kettingspoorweg loopt, heeft men eerst rookwolken gezien thans worden er steenen en brandende stoffen uitgeslingerd; zij hebben echter den spoorweg nog niet geraakt. In 1883 zijn in Engelsch Indië weder ongeveer 23,000 menschen door wilde dieren of door den beet van slangen omgekomen. Van dat cjjfer zgn niet minder dan 20.067 sterfgevallen van den slangenbeet het gevolg geweest. In 985 gevallen hebben tijgers, in 287 wolven en in 217 luipaarden den dood teweeg gebracht. Van vee kwamen 47,478 stuks door dezelfde oorzaken om, maar daarvan slechts 1.600 door slangenbeten. Naar men weet is het spoor weg-ongeluk bij Hanau door verzuim van spoorweg-ambtenaren ontstaan, en thans blijkt, dat er daarentegen ook dergelijke ambtenaren zijn geweest die op zeer loffelijke wijze bg dat onheil hun plicht deden. Het was vooral de bij de ramp gedoode conducteur Claus uit Bebra, die zich als eeu held gedroeg toen hij de locomotief het noodsignaal hoorde geven, ontwaarde hij ook on middellijk het gevaarhij opende de coupé waarin hij zich bevond, liep langs de treeplanken eu opende zoo spoedig mogelijk alle portieren, terwijl hg uitriepallen uit de wagens springen, de trein derailleert Hierdoor redde hg verscheidene personen het leven, die op zgn ge schreeuw uit de wagens sprongen. Een koopman uit Hamburg, die in een coupé tweede klasse zat, was naar hot schjjnt, de laatste die het eigen leven en dat eener jonge Amerikaansche dame redde. Toen de conducteur het portier opende, bleef de dame vesteend van schrik zitten, waarop de koopman haar vastgreep en met haar uit den waggon sprong. Weinige seconden later volgde do botsing en de moedige conducteur verdween tusschen de waggons die elkander te pletter sloegen. Na lang zoeken werd zijn verminkt lijk onder de puiuhoopen gevonden hg bad zich gemakkelijk genoeg kunnen redden, maar deed zijn plicht en bleef op zijn postvan den con ducteur Claus mag terecht gezegd worden hij was getrouw tot iu den dood." Op de echtscheidingswet in Frankrijk is naar het schijnt de vaak misbruikte uitdrukking: »zg voor ziet in een behoefte" werkelijk van toepassing. De eerste en de vierde kamer der burgerlijke rechtbank te Parijs kunnen niet alle eischen om huwelijksontbinding behandelen, zoo overgroot is het aantal. Sedert den afloop der vacantie, dat is in de laatstverschenen drie weken, zgn voor die rechtbank niet minder dan twee honderd eischen tot echtscheiding en vgfhondeidzestig eischen tot vroeger uitgesproken scheidingen van tafel en bed in definitieve echtscheiding te veranderen aangebracht. De Natiou.-Ztg. deelde dezer dagen mede dat een Berlijnsch student werk gezocht en gevonden had bij den dienst der nachtelgke gemeente reiniging om zoodoende althans een gedeelte der kosten van zgn studiën te kunnen betaleneen onderzoek heeft de waarheid van dit bericht aan het licht gebracht en het blijkt nn dat meergegoeden zich het lot van het energieke jongmensch willen aantrekken. Onder anderen heeft een hoogleeraar der Berlijnsckehooge- school hem gedurende het eerstvol gende semester een maandgeld van 50 mark toegekend. Korten tijd geleden keerde zekere heer X. met den nachttrein nit Brussel naar Leuven, zijn woonplaats, terng en behalve hem zat enkel eene dame uit Yerviers in dezelfde conpé. Het was verschrikkelijk warm in den wagen en X. die, hoewel hij reeds kleine voeten heeft, nit ijdelheid bovendien zeer nauwe laarzen draagt, kreeg eindelijk ge ducht pijnlijke voeten. Hij keek eens rond, zag dat zijne reis gezellin sliep en besloot kort en goed om zijne bottines uit te trekken, waarna hij evenzeer een dutje ging doen. Terwijl de beide reisgenooten rustig lagen te droomen, snelde de trein rusteloos voort en X. ontwaakte eerst toen men te Haut- Pré arriveerde. Het was hoog tijd om de satansche bot tines weder aan te trekken en onze vriend haalde ze van onder de bank te voorschijn hij slaagde er heel spoedig in om de lin kerbottine aan te krijgen, maar bet scheen wel alsof de rechtervoet eensklaps gegroeid was, want niet dan met heel veel moeite en na lang wurmen mooht hij er toe komen om de tweede bottine aan te trekken. Leuven was bereikt, de dame sliep nog steeds rustig en X. sprong uit den wagen en wilde naar huis wandelen, maar dit bleek onmogelijk want de man kon zijn rech tervoet letterlijk niet bewegen. Hij nam een vigilante, reed naar zijne woning, werd door zijne vrouw met blijd schap begroet en haastte zich om zoo spoe dig mogelijk zijne laarzen uit te trekken. Plotselings bemerkte hij tot zijne ontzet ting, dat hij een dames-laarsje aan den rech tervoet droeg. Hoe was dat mogelijk P zou de conducteur hem een poets hebben ge speeld P Mevrouw X. trok den nens op, geloofde geen woord van hetgeen haar man haar vertel de en het kwam tot een verschrikkelijke ech telijke scène. De dame, die met X. gereisd had, had het nog erger te verantwoorden, want haar echtgenoot wilde met alle geweld weten hoe zij aan een heeren-bottine was gekomen, terwijl zij toch volstrekt geene opheldering kon geven De verruilde voetbekleedingen gaven ein delijk zelfs tot twee aanvragen tot echtschei ding aanleiding. Gelukkigerwijze wendden mevrouw X. en de echtgcnoote der dame te Yerviers, zich tot één en denzelfden advocaat, die een bijeenkomst van de echtparen wist te be werken; de zaak werd tot genoegen van alle partijen opgehelderd en men nam ten slotte onder groote hilariteit en het wis selen van handdrukken, afscheid van el kander. Op den Boulevard Malesherbes te Pargs draafde een paard zonder berijder, het werd door een politie agent, die er moedig op toetrad, tegen gehouden en tot staan gebracht, ten aauschouwe van een menigte volk. Terwijl men nog bezig was met het bedaren van het dier, kwam een net gekleed heer zoo hard hg kon aan- loopeu. Hij bedankte den agent vrien delijk, steeg op het paard en draafde er mee heen. Maar een oogenblik later kwam een ander heer, buiten adem, zgn paard zoeken. Hg was de ware eigenaar van het dier, dat hem op de Boule vard Haussmann had afgeworpen. Het paard en zgn berijder waren echter reeds uit het gezicht en de politie heeft het tot dusverre nog niet gevonden. Als de moordenaar der onge lukkige vrouw De Keersmaekers, die meu dezer dagen in hare kamer te Stroombeek, bij Brussel, met haar eigene haarvlechten geworgd in bed vond liggen, is verleden Donderdag avond te Charleroi zekere Lodewgk Van Wayenberg in hechtenis ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1