'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1231. Woensdag 3 December 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZE1D8TRAAT. Aüvertentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De goede Sint heeft, op de overlevering afgaande, tegenwoordig weer druk werk, wanneer hij dea nachts, gevolgd door zijn zwarten knecht Rnprecht, over daken en achoorsteenen moet rijden, om, op de hem alleen bekende manier, onderzoek te doen naar de meerdere of mindere braafheid van groote en kleine kinderen, teneinde de nit te deelen geschenken in overeenstemming te brengen met de door hem gedane waar nemingen. Gelukkig voor menigeen, dat St. Nicolaas het praedicatief goed wordt gegeven en nog gelukkiger, dat hij het ten volle ver dient, want andera zouden er velen gevon den worden, die op den morgen van 6 December het treurige beeld vertoonden van den knaap op de welbekende schilderij van Jan Steen. Wordt maar niet te ongerust, gij, die 't een en ander op nw geweten hebtSint Nicolaas is optimist en geen pessimist, of met andère woorden, hij blijft zijn naam van goed heilig man getrouw en ziet veel door zijne vingers. Doorwandelt maar eens de straten onzer stad en ge zult verbaasd staan over den overvloed van geschenken, door Sint Nico laas met kwistige hand hier en daar in fraai verlichte winkels verspreid. Ziet met welk een ijver en smaak zijne vereerders, die hem onbezoldigd ten dienste staan, de verschillende artikelen étaleeren, alsof ze u willen toeroepen„tast maar onbekom merd toe Met hoeveel aandrang, vaders en moeders, wordt u door de lievelingen, die u vergezellen, op dit of dat gewezen, dat hen aantrekt en hune begeerte opwekt. Een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg, en om een goed ver staander te wezen, daarvoor is niet veel noodig. Denkt slechts terug aan uwe eigene jeugd] denkt terug aan den tijd, toen gij wenschtet te ontvangen. Die tijd is voor u, vaders en moeders, lang voorbij nu wordt er van u gevraagd en begeerd, en ge weet het bij ondervinding, het geven is minsten» even genotrijk als 't ontvangen. De liefde van ouders tot hnnne kinderen, van vrienden en bloedverwanten, maakt dat Sint Nicolaas nooit veroudert. Kijkt maar eens op uw gemak bij den koekbakker, in den boekwinkel of bij den speelgoedhandelaar, en we wedden dat ge wel wat zult vinden, ook met het oog op uwe beurs, waarmede ge de uwen een aan gename verrassing kunt bereiden. Ook andere winkeliers bieden artikelen aan, tot cadeaus bijzonder geschikt. Ontbreekt u den tijd om zelf te gaan kijken, leest dan dit nummer onzer courant maar oplettend door, wijdt uwe aandacht aan do kolommen onzer advertentiën, en ge behoeft niet verlegen te staan. Wanneer we niet overtuigd waren, van de onuitputtelijke goedheid van onzen Sint-Nicolaas, zonden we 't niet wagen hem, bij al de drnkte die hij heeft, nog lastig te vallen; maar daarop vertrouwende, richten we tot hem de bede: „Och, Sin terklaas, bonne, bonne, bonne, strijk de hand eens over 't hart. 't Is jaren ge leden, dat we van n iets verlangden, en daarom nu, 't woord moet er uit daarom, stel ter onzer beschikking een orchestrion, pardon, ik meen twee orchestrions. Misschien zult ge ver wonderd bij u zelf denken„hebben die mensohen zooveel vrijen tijd en zooveel liefhebberij om aan een orgeltje te draaienP" Neen, goede Sint, dat is 't niet. Onze schijnbare begeerigheid beeft ten doel anderen genoegen te verschaffen. Er wonen hier menschen, die elkander gaarne zulk een muziekinstrument zouden cadeau geven, maar de kosten nog al hoog vinden. Verrassen ze, door uwe goedgunstigheid, elkander op nw naamdag nu met een or chestrion, dan zijn beide partijen tevreden. Terwijl de eene partij met bezadigdheid en nauwkeurig in de maat laat booren't Air des conspirateurs, nit Mad. Angot: „Qnand on conspire, quand sans frayeur" draait de andere er dapper op los, met 't Air uit La grande duchesse de Gerolstein: „Voici le Babre, le sabre, le sabre Zoo zal 't oude jaar voor ons prettig eindigen en hebben we kans dat bij den aanvang van 't nieuwe, beide instrumenten onder toezicht van alle mogelijke muzikale autoriteiten, we zelf niet buitengesloten, en tot stichting der góe gemeente een loflied zullen uitvoeren ter eere van den goeden SINT NICOLAAS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Dec. 1884. Vrijdag had op 't raadhuis al hier de verkiezing plaats van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. In plaats van de heeren D. de Lange, W. J. Maalsteed en H. Janzen Ez., die niet wenschten herkozen te worden, koos men met meerderheid van stemmen de heeren L. W. F. Oudenhoven en C. D. Zurmnhlen. Tusschen de heeren T. C. Govers en S. Schellinger zal her stemming moeten plaats hebben. De kiesgerechtigden (zij die minstens zeven gulden ala patentbelasting be talen) worden tot 't doen eener keuze tusschen beide laatstgenoemde heeren opgeroepen ten raadhuize, op Vrijdag 5 December, tusschen 12 en 2 uur. 't Gezelschap Ernst en Scherts" gaf voor leden en genoodigden Vrij dagavond een uitvoering in Tivoli. 'tTooneelspelLiefde en Vriendschap" werd, in de vereischte kostumes, met veel succes opgevoerd en de spelers ontvingen een welverdiend applaus. Tot slot gaf men een aardig blijspel getiteld: »De twee Vrienden". Nog lang bleven de bezoekers gezellig bijeen. Door de Onderofficiers-Vereeni- ging der zeemacht Admiraal de Ruyter" werd Zondagavond in Musis- Sacrnm opgevoerd 't tooneelspel Wraakzucht en Jaloesie". Blijkbaar hadden de spelers zich ingespannen 't publiek een aangenamen avond te verschaffen door met zorg hunne rollen in te studeeren de hoofdrollen wer den meermalen geapplaudiseerd. De uitvoering werd besloten met 't grap pig nastukje »De man met honderd kwalen." De opbrengst der tooneel- voorstelling is bestemd voor een edel en menschlievend doel en wordt ge stort in de kas van 't weduwenfonds, opgericht door bovengenoemde ver- eeniging. Zondagavond trad in Tivoli de heer D. Th. Schramade met zijn ge zelschap op tot 't geven van een soiree musicale en humoresque. 't Program ma bood een aangename afwisseling aan. Een paar aardige blijspelen, waartusschen verrassende goocheltoe ren, deden den tijd snel vervliegen. Als goochelaar onderscheidde de heer Schramade zich, door een aan gename en onderhoudende voordracht en wist de bezoekers zeer aardig te boeien. Door de muziek werden de tusschen- ruimten op verdienstelijke wijze aan gevuld. We vestigen gaarne de aandacht op 't aangekondigde declamatorium, Dinsdagavond in Tivoli te houden door den hr. Bottinga, vanHarlingen. Bij zijn vorig optreden toonde de declamator niet alleen talent te be zitten, maar tevens den tact om zijne hoorders te boeien. Een hernieuwde kennismaking met den spreker zal zeker velen welkom zijn, terwgl we anderen, die 't vorig declamatorium niet bijwoonden, met gerustheid een bezoek kunnen aanbevelen. De dames M. U. Marinkelle en C. J. M. van Hoven, alhier, hebben te Middelburg met goed gevolg examen afgelegd als adsistent-apothekersbe- diende. Een marinier alhier, die een portefeuille, inhoudeude ruim f 6000 aan bankpapier, benevens geldswaar dige papieren, door den heer H., uit Alkmaar, verloren, gevonden en eerlijk aan den eigenaar terugbezorgd had, kreeg van dezen tot belooning ruim twintig gulden. In sommige bladen, welke dit feit vermelden, is onjuist bericht, dat de gelukkige vinder slechts een gulden en een glas bier had ontvangen. De verzending van brieven, bladen enz. naar Ned. Oost-Indië heeft in de eerste helft der maand December nit Amsterdam plaats op de volgende dagen: Dec. 9, Ned. mail (over Marseille) >10, (uit Amsterdam) 5, Fransche mail (over Marseille) >12, Engelsche mail (overBrindisi) Terschelling, 28 November. Heden zijn op de Noordsvaaraer aangespoeld 2 lijken in vergevorderde staat van ontbinding, vermoedelijk van Engelsche zeelieden. Ze zijn daar ter plaatse hegraven. Te Wognum (arr. Alkmaar) heeft in den nacht van 18 op 20 dezer, met behulp van braak en in klim ming, diefstal plaats gehad, waar van verdacht word een man, onge veer 45 jaren oud, van middelbare lengte, tamelijk gezet, met boersch uiterlijk, korte donkerroodachtige bakkebaarden en dito hoofdhaar dragende zwarte of althans donkere kleeding, korte jas van zwart duffel en zwart-lakensche pet. De aandacht wordt in het bijzonder gevestigd op Klaas Kalis, ongeveer 45 jaren oud, varensgezel, geboren te Tessel, reeds in Februari 1876 door het gerechts hof te Amsterdam wegens crimi- neelen diefstal en door de rechtbank te Alkmaar, 21 Januari 1879, ter zake van desertie van boord van een koopvaardijschip en den 24sten December 1883 wegens bedelarij ver oordeeld. "Van 18 op 19 November jl. heeft hij, als zonder middel van bestaan, op eigen verzoek, aan het politiebureau te Alkmaar overnacht. Bjj de Tweede Kamer is in gekomen een verzoekschrift van A. G. A. van den Bergh, te Amsterdam, om werkverschaffing aan den werk man. Hij wenscht groote verminderiDg van leger en vloot of een geheel andere, meer doelmatige en vrucht dragende inrichting van het leger en voorts de droogmaking van de Zuiderzee. Van een op de reede te Ter- Neuzen liggenden, van Antwerpen gekomen, schooner is een sloep om geslagen, waarbij twee matrozen zijn verdronken. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Almeloo zijn uitgebracht 2295 stemmen. Gekozen is de heer J. van Alphen (anti-revolutionair) met 1202 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Gorinchem zijn uitgebracht 2951 stemmen. Ge kozen de heer mr. B. J. L i n t e 1 o baron de Geer van Jntphaas (anti-rev) met 1930 stemmen. In de verschillende garnizoens plaatsen bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage arbeids- loonen zijn hiervan de voornaamste oorzaken. Dat ook de diamantslijpers lijden onder den druk der tijden, bljjkt uit de omstandigheid dat gis teren een der slijperijen in de Zwanen burgerstraat te Amsterdam gesloten is, voorloopig tot Januari a. s. Donderdagavond verscheen de celwagen voor het commissariaat van politie der He sectie te Amsterdam. Een drietal vrouwen van middelbaren leeftijd met den voormaligen polder jongen Pieter Idzenga, allen herkom stig uit een beruchte kroeg in de Heintjehoeksteeg, werden daarmede naar de celgevangenis overgebracht, als beschuldigd een bejaard man in den voorgaanden nacht met geweld van al zijn geld en kostbaarheden beroofd en hem daarna buiten de deur gegooid te hebben. Toen de bestolene later door agenten van de recherche op straat werd aangetioffen en hjj dezenbeambten zijn jammerlijk weder varen meedeelde, werd het krot van Idzenga omsingeld en zijn alle de bewoners op presumptie in hechtenis genomen. Een gedeelte van bet ge stolen geld werd in een gesloten koffer teruggevonden. Een Rus begaf zich dezer dagen naar Lonka, in Hongarije, met zgn vrouw en zijn vijfjarig zoontje. Zij vlogen, in een slede gezeten, over den straatweg, toen zij door een twintigtal wolven omringd werden. De vrouw liet in haar schrik het kind uit de slede vallende vader sprong het na om het op te nemen; intusschen gingen de paarden op hol en vluchtten in dolle vaart weg. Toen begon een verschrikkelijke worsteling tusschen den Rus en de wolven. Hij doodde er eerst twee, maar hij bezweek weldra ouder de overmacht en werd, evenals zijn kind, door de roofdieren verslonden. Toen de slede te Lonka aankwam, vond men er nog slechts het lijk van de onge lukkige vrouw, die onderweg van schrik gestorven was. Brussel, 28 November. De kruitmolen te Wetteren, bjj Gent, is heden in de lucht gesprongen. Het hof van assises te Parijs veroordeelde den Corsikaan Rizzieri tot 10 jaar gevangenisstraf, wegens aanranding bij nacht. Tijdens de terrechtszitting ontving de schuldige het bericht, dat hij 100,000 frs. had geërfd Uit een voordracht van prof. Poleck, te Breslau, over den z. g. paddestoel van de woningen (Merulius lacrymans), blijkt, dat de verwoestingen, door die zwam in de laatste jaren in Duitschland in toe nemende mate aangericht, zoowel in publieke gebouwen (musea en derg.) in woningen, hier en daar tot een ware ramp dreigt te worden. Oude gebouwen blijven vrij. De reden daarvan blijkt hierin gelegen te zijn, dat voor de nieuwe gebouwen veelal hout gebezigd wordt, dat èn uit zijn aard, èn van wege den ver keerden tijd waarop de boomen worden geveld, de aanleiding wordt van de ontwikkeling van de zwam, welker sporen vrij algemeen iu de lucht verspreid zijn. Het bouwhout moet niet afkomstig zijn vau boomen, die tijdens ze vol sappen zjjn, worden geveld. Uit het oneindig grooter ge- lalte aan minerale stoffen, die anders in het hout voorkomen, voedt zich de woekerplant. Bekend is het, dat stellig een groot deel van het bouw hout in den verkeerden tijd desjaars wordt geveld. Dat overigens geen oud hout gebezigd dient te worden en geen puin uit oude huizen, om den bodem onder nieuwe gebouwen op te hoogen, is bekend. Duinkerken 27 Nov. Kapt. Jen- kins, voerende de bark Luke Bruce, van Calabar, hedenavond hier in het dok gekomen, rapporteert den 26sten Nov. des avonds ten 10 ure, bij Zuid- Voorland in aanvaring te zijn geweest met het stoomschip Durango, uit Newport, van hier naar Genua be stemd met spoorijzer. De Durango is bjjna onmiddellijk gezonken. Een officier, waarschijnlijk de eerste stuur man, werd met eene reddingboei door de equipage van de Luke Bruce op- gevisclit, doch stierf kort daarna. De overigen der eqnipage (20 man) zijn waarschijnlijk verdronken; de bark heeft zware schade geleden. Men begint in de Vereenigde Staten suiker te bereiden uit sorghum, een gewa3, dat vroeger nooit daar voor in aanmerkiug kwam. De beetwortelsuiker, waarvan de invoer daar te lande zeer aanzienlyk is (17 millioen centenaar, bij een totaal verbruik van 20 millioen per jaar, dreigt in deze nieuwe suiker- soort eene gevaarlijke mededingster te krijgen. FEUILLETON. Een onverbiddelijke Vijand. i».) V ertaling van GERUIT J. „Wat scheelt er aan, juffrouw NeumannP" vraagde Emma vriendelijk. „'t Is niets freule ik ben wat van daag erg zenuwachtig." Emma beet op hare lippen; 't verveelde haar, steeds die zenuwachtigheid als veront schuldiging te moeten aannemen. „Laat den koffer van mejuffrouw Trouville naar boven brengen." De kamenier verwijderde eichmet gefrons te wenkbrauwen. „Is datje kamenier?" vraagde Marie. „Ja, 't arme schepsel heeft vroeger veel doorgestaan en daarom laat ik haar blijven, ofsehoon ze inderdaad een lastig en grillig humeur heeft." „Ze ziet er nijdig uit," merkte Marie op. „Ha, halachte Emma, je denkt nog ateeds datje iemands karakter op zijn gezicht kunt lezen, mijn lieve; xncar ik zegje, ver trouw niet te veel op je kunst, want je zult je dikwijls bedriegen." „Neen, zeker niet," zeide Marie, ik heb me zelden in iemands gezicht vergistde priorin zeide meermalen, dat ik de gave bezat iemands karakter op zijn gezicht te lezen." „Welnu, lees dan eens op 't gezicht van mijnheer Hagen en overtuig me van je kunst, daar ik aijn karakter goed ken." „Hij is goed, eerlijk en hartelijk, maar trotsch en eigenzinnig. Hecht hij niet sterk aan vooroordeelen f" „Kleine heks, je hebt Kurt goed ge schilderd hij is goedeerlijk en hartelijk jegens zijn grootmoeder, maar trotsch en vastberaden en ik geloof, dat zijne vooroor deelen sterk geworteld zijn. Maar zeg me nu eens, wat denk je van mevrouw von Holtzendorff P" „Alles wat zacht, welwillend en edel is!" riep het meisje upgetogen. „Ze is een vrouw, die men boven allen liefhebben en vereeren moet. Hoe gelukkig voor je en voor mij ook, bij haar te mogen zijn. Ze doet me denken aan zuster Célestine." „Maar, zeg eens, lieve," zeide Emma eensklaps, „heb je nog niets van je familie vernomen P Wie heeft jo toch aan die vis- schers gegeven P Ik heb nog nooit 't begin vac de geschiedenis gehoord." „Op zekeren nacht werden Pierre Merle en zijn broeder bij de kost door een jacht aangeroepen. Ze naderden en kregen bevel aan boord te komen. Daar werd hun door den heer, die mij benevens een brief aan hen overgaf, gezegd, dat ze een goed werk zouden doenwanneer ze me naar het klooster brachten." „Ik herinner me ook, dat je een gouden kruis bezit, dat tot herinneringsteekeu kan dienen," zeide Emma. „Dat is ook alles, behalve de kleederen, die ik destijds aanhad en die de eerwaarde moeder steeds voor me bewaart; maar het kruit heeft niett bijzonders, alleen de hoe ken zijn fraai bewerkt." Bij deze woorden trok ze het kleinood uit haar boezem. „Herinner je je niets van jc eerste kindsheid P" „Niet veel," zeide Marie treurig. „Ik herinner me alleen lijden en ellende en dat ik by vreemden werd achtergelaten; die man op het jacht, die me aan de visschers overgaf, was zeer hard en ruw tegen me en ik was bang voor hem. Ook herinner ik me, dat ik een fraaie pop had en dat een knaap met me speelde." Na begon de klok te luiden, ten teeken, dat men zich voor het middagmaal moest kleeden. Emma stond op en zeide „Ik hoor juffrouw Neumann in mijno kamer en moet me dadelijk gaan kleeden." „Maar, Emma," zeide Marie verschrikt, „ik kan me niet verkleeden, want mijne andere japonnen zijn gelijk aan deze." „Dat uiaakt niet nit. We zullen je wel spoedig een wereldlijk toilet bezorgen. Hier komt je koffer; men klopt reeds aan de deur. Wil ik je helpen uitpakken of zal ik juffrouw Neumann er mee belasten?" „O, neon, ik zal het wel alleen doen," zeide Marie, toen de knecht met den koffer binnentrad. Toen Emma in hare sneeuwwitte kleeding hare vriendin kwam halen om aan tafel te gHan, dacht ze bij zich zelf, dat Marie in haar kloosterachtig gewaad er allerbe koorlijkst uitzag. Haar eenvoudige japon van zwartwollen stof, zonder eenig belegBel, zat haar sierlijk om de leden en de che- miictte van kamerdoek, die er uit te voorschijn kwam, was sneeuwwit. Haar welig hoofdhaar was iu twee zware tressen gevlochten. Emma stak er een roos in, nam haar vriendin bij de hand en zeide: „kom mijn schat!" Beiden daalden de trap af en vonden mevrouw von Holtzendorff en Kurt reeds_in_jden_salon_ De oude dame begon aanstonds een ge- oprek met de vreemde en was weldra ver rukt over hare liefelijke stem en hare verstandige antwoorden. Hare schoonheid was buitengewoon. Marie was een brunette, maar met wangen als een rijpe perzik, lippen als koraal, tanden als paarlemoeren groote, donkere, glanzende oogen. Ze was veel grooter dan Emma en voor haar leef tijd niet te slank. „Wat zeg je van mijn nieuw eigendom P" fluisterde Emma Kurt toe, toen hij haar naar de eetzaal geleidde, terwijl mevrouw von Holtzendorff met Marie liep. „Je eigendomP Ia ze dan jo slavin?" vraagde Kurt wrevelig. „Neen, maar mijn lievelingis ze niet fraai P" „Zeer schoon. Moet ze een pendant wor den van de brommerige juffr. Neumann P" „Ja, en wel een zeer liefelijk." „Ik ben blij dat te hooren en het doet me pleizicr, dat je zoo met haar bent in genomen. Juffrouw Trouville gelijkt op een marmeren beeld, dat ik eens gezien heb. Haar gezicht komt mc bekend voor. Ze ziet er niet nit als een Dnitsche." ,Toch is het zoo. Ik zal je dat later weleeus vertellen. Pst!" Kurt gedroeg zich aan tafel zeer bemin nelijk. Hij verhaalde onderscheidene grap pige voorvallen, die hem op zijne reizen bejegend waren, waarbij de aandacht zijner toehoorsters hem tot spreken opwekto. Medegesleept door de verhalen, legde Marie JWLO- a^hjicljterheid., af en waagde het stil mede te lachen, wanneer Emma in luiden lach uitbarstte. Kurt wierp op de vreemde nu en dan een onderzoeken den blik. Een zijner vooroordeelen, zooals Emma zich uitdrukte, was zijn wantrouwen in vreemdelingen ea hij kon, ondanks Etn- ma's verzekering, maar niet gelooven, dat Marie een Duitsche was. Toen hij zijne grootmoeder „goeden nacht" wensclite, ter wijl hij haar naar hare kamer bracht, zeide hij „Wie is toch die jougo gezelschapsjuffrouw vau EmmaP" „Een arm meisje een vondeling," ant woordde meviouw von Holtzendorff, die door do priorin van het klooster, waar Emma haar opvoeding ontvangen heeft, is opge nomen." „Ze is bijzonder schoon," zeide Kurt ernstig, „en is nog wat jong voor de plaats, die ze bekleedt." Mijn lieve jongen, Emma heeft een jeugdige gezelschapsjuffrouw noodig." ,En u hteft goede getuigen van haar P" Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1